BINNENLAND. Hofbericht. H. M. de Koningin heeft heft voornemen, 17 dezer van Soestdiik near het Loo terug te keeren. V Namens H. M. do Koningin is aan de Engelsche buitengewone ambassade die mede- deeling komt doen van do troonsbestijging van koning Cfeorge V van Engeland, toege\oegd I[. M.'s adjudant, luitenant kolonel van Hoogstraten. Consulaire dienst. Ingevolge Koninklijke machtiging is de heer J. van Aken do Waard erkend en toegelaten als vice-consul van Rusland te Delfzijl. („St. Ct.") Onze Statenleden. Hen meldt ons uit Dordrecht: Het bericht, dat de heer Z. v. Schelt zou hebben bedankt als Raads- en als Staten lid is in zooveire onjuist, dat genoemde heer niet bedankt heeft als lid der Staten van Zuid-Holland. De Tnbbergsche polltlekwestle. Naar het nGentr". verneemt, is door den afgevaardigde van Almelo, mr. Aalberse, een vraag gesteld aan den minister van justitie, naar aanleiding van de niet-vervolging van twee veldwachters te Tubbergen, tegen wie een aanklacht was ingediend wegens mishan deling van eenige personen op 2 Febr. j.l. Grondgebruik door landarbeiders. Het hoofdbestuur van den Vrijzinnig Demo- crati-chen Bond deelt mede, dat besloien is tot het houden van een gemeenschappelijke ver gaderlng van het Alg Ned. Werklieden-Ver bond en den Bond, waai in zal worden besproken het vraagstuk van hei ^Grondgebruik door landarbeiders" hetgeen op de laatste algemeene vergadering onbe handeld is gebleven. Tijd en plaats van de vergadering zullen nader worden bekend gemaakt. (»L en V."/ een De 10-uieii-dag. Gelijk reeds vroeger is aangekondigd, had dc sociaal-dcmociatisehe fractie in de Twee de Kamer besloten tot indiening van wetsontwerp op den tien-uren-dag. X>e voorbereiding en de bewerking van dit ontwerp, waarin de tien-uren-dag werd voor gesteld als overgangs-toestand naar den ne gen- en achtrurigen werkdag, was door den heer Schaper ter hand genomen. Wij vernemen nu echter, dat het ontwerp voorloopig nog niet zal worden ingediend, daar de bewerking op moeilijkheden stuit in verband met het ontwerp tot wijziging der arbeidswet van minister Talma. Dit ontwerp, waarvan het voorloopig vol slag onlangs verschenen is, zal eerst moeten zijn afgedaan, alvorens dc sociaal-democraten aan hun voornemen gevolg kunnen geven. Wet-Indlë. Curajao, 22 Juli. Op eergisteren in den namiddag is door den heer H. M. Penso, vice-consul van Co lumbia alhier, een receptie gehouden ter viering van het eerste eeuwfeest van de on afhankelijkheid van Columbia De gouver neur der kolonie, de commandant van de „Utrecht", verscheidene autoriteiten, de vreemde consuls en een groot aantal hecren en dames woonden de plechtigheid hij. De heer Penso hield de officieelc redevoe ring, bracht, in herinnering de verdienste lijkheden van de groote mannen, die in lange jaren de onafhankelijkheid van Columbia hadden bevochten, en dronk op de welvaait en den vooruitgang van de republiek, wel ker vertegenwoordiger op dit eiland hij thans is, en op de gezondheid van den tegenwoor- digen on van den dezer dagen gekozen, pre sident van. Columbia. Onmiddellijk daarop stelde Z.Ed. een heil dronk in op II. 51. Koningin Wilhelmiim on oj) het welzijn van Nederland, dat eveneens meer dan eens zijn onafhankelijkheid had moeten bevechten. Do gouverneur der kolonie beantwoordde den heer Penso en dronk op de gezondheid van den president van Columbia en op dc welvaart der Republiek, die immer met Ne derland en met Curasao de beste hetiokkin- gen onderhoudt. Daarna hield de heer Quevedo Alvarez, een rale, wijzende op het gewichtige van dc gebeurtenis, welke heden wordt herdacht. In een boeiende rede wees daarna dc heer II. Leyba, consul van Venezuela op de ge luairtenLssen in Zuid-Amerika van hot jaar 1810, die tot de onafhankelijkheid van zoo vele republieken, onder de leiding van den grooten Simon Bolivar hadden geleid. het tuinfeest, die aan den Prins voorstelde mevrouw do gravin Van Limburg Stirum geb, Sminia, kolonel Schouten, jhr. Mazel en den officier van gezondheid le kl. dr. Roland, leden van het uitvoerend comité. Bij de ontvangst waren voorts aanwezig do gouverneur der residentie, luitenant-ge neraal De Meester; de commissaris clei- Koningin in Zuid-Holland, mr. J. G. Pa- tijn; de waarn. burgemeester, de heer Jan sen; do wethouders Verbroek en Van Sandick; verschillende leden van het hoofd- comité van het Roodo Kruis, onder wie de chef van den geneeskundigen dienst der zeemacht, schout-bij-nacht Do Bruyn Kops, terwijl de chef van den geneeskundigen dienst der landmacht, die verhinderd was, zich had laten vertegenwoordigen door luit.-kolonel Van der Moer; voorts de voor zitter en de secretaris van het Mannenco- mitó van het Roode Kruis, de presidente en de secretaresse van het VrouWenco- mité, de voorzitter en de secretaris van 1 de Voreeniging voor Nederl. Roode Kruis- honden en de voorzitter en de secretaiis van de Vereeniging Haagsche Roode Kruis transportkolonio. De Prins maakte vervolgens een rond wandeling door het park, waarbij Z. K. II. omtrent het tentoongestelde zich deocl in lichten door de leden van het uitvoerend comité. Z. K. II. bleef tot tien minuten ovor half zes op hot feestterrein. Rij zijn terugkeer naar de stad werd Z. K. II. door de leden van het comité voor het tuinfeest uitgeleide gedaan. Z. K. H. de Prins droeg bij zijn bezoek zijn rechterarm in verband. Het loopen scheen nog «enigszins moeilijk te gaan. maar op belangstellende vragen van auto riteiten, mot wie Z. K. H. zich onder hield, deelde de Prins mede, dat hij goed vooruitging. Vandaag werd van ,des voormiddags 10 tot des namiddags 5 uur 'de gelegenheid tot het bezoeken yan het tuinfeest open gesteld. Bekroningen Bi usselsche Tentoonstelling, Aangezien van verschillende zijden bij hot Nederlnndsche commissariaat aanvragen in komen van tentoonstel Iers, die verlangen te weten, welke bekroningen hun ton deel zijn gevallen, verzocht dit commissariaat ons, hekend te maken, dat alle tot op heden in eeistc instantie door de klasse-jury's toege kende onderscheidingen terstond aan dc be- langhebben worden bekend gemaakt. Deze onderscheidingen zijn echter niet definitief, doch kunnen door de groepen-jury's en even eens door de jury-suppiieur worden gewij zigd. Verschillende inzendingen zijn boven dien tengevolge van door de klasse-jury's vermeende minder juiste classificatie nog niet 1 eoordeeld, zoodat bij die inzendingen de eroopen-jury's in eerste instantie zullen heb ben te beslissen. Zoowel tegen do uitspraken der klasse- als der groepen-jury's kan appèl worden nnneeteekend, hetgeen behoort te ge ldbeden per aangeteokend schrijven, gericht tot den Nederlandscheu Commissaris- Generaal te Brussel en welk schrijven de gronden moet bevatten waarop de inzender oj) een hoogere onderscheiding aanspraak meent te mogen maken. de plaats van Stoppelaar. ds. Van 't (Hooft, ds. De STADSNIEUWS. Tuinfeest Boode Kruis. Begunstigd door fraai zomerweer werd gisternamiddag in het park van liet Huis ten Bosch het tuinfeest ten voordeele van het Roode Kruis gegeven. Een groot aan Pil militaire en burgerlijke autoriteiten, ouder wie de minister van financiën, woonde hot feest, dat opgeluis terd werd door do Koninklijke militaire ka pel, bij. r Omstreeks kwartier over 'tweeën reed do'auto van Z. K. H.. den Prins voor den ingang van het paleis voor en deed de Prins weten, dat Z. K. H. Omstreeks half- vier het aangekondigde bezoek aan het feest hoopte te brengen. Op den aangegeven tijd kwam Z. K. H., aan den ingang, van het aleis, begroet door den gep. luitenai.t-gener 1 De Waal, voorzitter van het uitvoerend „omité voor 4 Jubilees. De pakhuisbaas A. Kreuger herdacht heden den dag, waarop hij vóór 25 jaar bij de finna Simon .Rijnbende Zonen in functie was gekomen. Ook die meester knecht W„ Hoek en de knecjhts A. van Wassenaar en P. van Guliok, die weldra hun 25-jarige dienstvervulling bij die firma zullen herdenken, werden tegelijk gehul digd. De directeur der firma, de heer S. A. Maas, sprak haas 'Kreuger hedenmorgen hartelijk toe en bood hem namens de firma een geschenk onder couvert aan, Ook den drie andoren jubilarissen bood hij, hun dankzeggende voor hun trouwe medewerking, insgelijks een geschenk on der couvert ,aan. De chef der technische afdeeling, do heer J. Maltha, sprak hen daarna toe, evenals de chef van het kantoor, de heer LA A. C. Ingenhoes, waarbij hun tevens een herinneringsgeschenk werd aangebo den. Hoewel- hun do gelegenheid werd ge geven, dozen dag verder in huisclijken kring te vieren, bleven zij iicvcr aan den arbeid, hun feestviering tot later uitstel lende. Dir. belInvoerr. en Ace. Bij Kon. Besluit zijn de navolgende pen sioenen verleend aan: H. Bultenia,kommies klasse bij 's Rijks belastingen, f740 ;I. Naar men ons mededeelt zijn de statuten der TooneelvervJniging D.ïuliana", opgericht 8 Augustus 1909, goedgekeurd bij Kon. Be sluit van 28 Juli j.l. Een glasblazer van de glasfabriek „De Scbie" heeft bij de politie kennis gegeven dat een anderen glasblazer hem in do fa briek met een flesch| zoodanig op den; ohouder heeft geslagen, dat hij zich door een doktor moest laten verbinden. Gisteravond heeft het 5-jarige zoontje van Jansson, wonende aan de Hoofdstraat, bij het machinaal snjjden van boonen, den top van een zijner vingertjes verwond. In de politie wacht aan de Hoofdstraat werd hij verbonden. Oflleieren-Yereenlgtng te Schiedam. CONCERT te geven door het Stafmuziekkorps van het 3de Regiment Huzaren, Kapelmeester: de heer A. de Goede, op Donderdag 11 Aug. 1910. Aanvang des avonds te 8 uren. Programma, Eerste Afdeeling. Dreyfus-Marsch, Vollsledt. '2. Ouvor sur Op. „Das Glockchen des Eie- miton", Maillard. 3. Luxemburg-Walzer nacb motiven der Operette „Der Grafvon Luxemburg", Lehdr. 4. Auf dem Missis sippi (American sketch), Morse 5. Fan taisie Carmen, Bizet. Tweede Afdeeling. G. Im Zigeunerlager (Marsch), Oscheit 7, Valse Bleue, Margis. 8. Down South (American sketch), Middleton. 9. Potpourri Berlin bei Nacht, Lincke, 1. ture Persjnbileum. Heden vierde de lieer C. Sijthoff zijn 25-jarig jubileum als directeur van het „Rotterdamscli Nieuwsblad", dat hij in die jaren heeft weten op te voeren tot oen blad van beteekenis voor de Rotteidam- sche burgerij. Dat dit erkend wordt, hiervan mocht de juhilaris heden de oudubbelzinnigste blij ken ontvangen in den vorm' van een schat van bloemen en andere souvenirs. Ook redactie en technisch personeel van óet Nieuwsblad huldigden hem door de aanbieding van een meer dan levensgrootc buste, gebootseerd door den beeldhouwer Charles van Wijk, uit 's-Gravenliage. Deze buste, welke uitmuntend getroffen is, zal voortaan in het gebouw! van het Rotter- darnsch Nieuwsblad een plaats vinden. Namens de redactie sprak "de oudste redacteur de heer J. Hobbel, namens de administratie Mej. Bazendijk, namens de afdeeling correctie Mej. v. d. Hoeven, na mens het Dordrechts Nieuwsblad de heer G. W. Burger, en namens h'ol technisch personeel do chef der zetterij en druk kerij, de beer S. de Gast. Voorts werd don jubilaris aangeboden ecu prachtvol album met een 50 tal foto's van hot geheele bedrijf, en namens de agenten oen album mot kunstvollen om slag en opdiacht Van don heer Frans Bak ker, bevattende stadsgezichten, waarop de verschillende huizen voorkomen, waarin agentschappon gevestigd zijn. Do heer Sijthoff bedankte allen in har telijke woorden en noodigde ralactie en personeel uit tot een uitstapje naar Brus sel op Zondag a.s. Brugmans, kommies ontvanger bij 's Rijks be lastingen, 1463; P. J. Mulder, verificateur bjj 's Rijks belastingen, f 1767, VLAARDINGBN, 10 'Aug. Door de gym nastiekvereniging „Hollandia" is besloten binnenkort athlefischo wedstrijden te hou den, mot het doel propaganda te maken voor de gymnastiek. VLAARDINGEN, 10 Aug. In de vergade ring van regenten van hot Ned. Herv. Diaconiehuis is benoemd tot president in UR den Gemeenteraad. De belangstelling voor de zitting van gis- teion was niet gioot. "Van de 21 leden waren er bij de opening maar 11, juist voldoende om te k ti n n e n vergaderen, tegenwoordig, terwijl er in den loop der zitting nog twee bij kwamen. Zeven leden hadden bericht ge zonden dat zij verhinderd waren. En het publiek bestond uit twee personen waarvan er een om zijn functie de zittingen gewoonlijk bijwoont. „Het is vandaag stemmingsdag" hoorden wij een der raadsleden zeggen on werkelijk was dit niet ongemotiveerd. Van de 15 pun ten waren er 7 die de benoeming tot of aanwijzing van personen betroflen. Toch was de keuze van die 21 personen tamelijk snel geschied, doordat enkele stem mingen groepsgewijze geschiedden; en de ge heele zitting die te 2.f uur geopend werd was te 4 uur gesloten. Velschillende punten gaven toch nog aan leiding tot bespreking en daaronder was er een dat onder de ingekomen stukken was medegedeeld en betrof heit in de laatste zit tingen telkens ter sprake komend St. J a e o b s G a st li u i s. pie niededeeling gold een schrijven van Regenten van het St. Jaeolus-Gasthuis be treffende dc vacature van Regenten voor dat gesticht, waarin deze, in antwoord op do kennisgeving van het betreffend raadsbesluit, mededeelde dat zij te gelegener tijd op dit schrijven zouden letten. Den hoer W i 11 k a m p f scheen dit ant woord eenigszins zonderling. ITet was reeds meer dan 30 dagen geleden dat aan Re genten verzocht was binnen dien termijn een aanbeveling te doen en toch schrijven Re genten eenvoudig dat zij daarop te gelegener tijd zullen letten. Tot heden is de gevraagde aanbeveling nog niet ingekomen. De Voorzitter wil op deze woorden iets antwoorden, al moet hij daardoor eenigs zins uit de school klappen. De moeite, die ook vroeger steeds onder vonden werd bij de samenstelling van een aanbeveling, bestaat ook nu nog en is ook voor dit geval nog niet overwonnen. Regenten hopen echter dat er nog wel geschikte cand" daten zullen to vinden zijn, d. w. z. perso nen die bereid zijn en zichzelf geschikt er kennen voor dit regentschap. Door deze mededeel,ing zal het schrijven der Regenter nu wel voor den Raad onder een ander licht verschijnen. De heer Wittkampf merkt op dat met dat al door Regenten niet aan het verzoek van'den Raad is voldaan. De V o o r z i 11 e r zegt dat het een erg' ingewikkelde zaak is (Hilariteit.) maar dat Regenten vertrouwen tot een aanbeveling te zullen kunnen geraken. De heer Wittkampf meent toch wel uit het schrijven van Regenten te mogen opmaken, dat 't besluit van den Raad dat toch den vvensch van de meerderheid uitdrukt een weinig welwillende ontvangst blijkt te hebben gehad bij Regenten. Het is na tuurlijk mogelijk dat Regenten nog niet ge slaagd zijn in hun pogen om een aanbeveling samen te stellen, maar Regenten geven zich zelts niet de moeite om zich op dien grond tegenover den Raad te verontschuldigen. Ze zeggen koud weg: we zullen dat- wel eens doen. Van verontschuldiging is daarbij geen sprake. Hij moet dan ook erkennen dat deze brief een onnangenamen indruk op hem heeft gemaakt. De lieer v. Westendorp schenkt maar liever klaien wijn en wil daaraan iets in antwoord aan den heer Wittkampf zeggen. Toen de Raad het bedoelde besluit nam, heeft de lieer v. d. Scltalk terecht begrepen dat de Raad daarmede zijn macht over schreed, toen hij vroeg: Hebben wij daar toe het recht? Spr. vraagt nu ook op grond van welk artikel aan Regenten is opgedragen, binnen een bepaaklen termijn een aanbeveling le doenDit neemt echter niet weg dat Regen- ten zich aan het doen der aanbeveling niet zullen onttrekken, maar de Raad kan hun geen verplichting opleggen. Yan den tegen- woordigen staat van zaken hebben Regenten meer last dan de Raadsleden en wanneer deze laatstcn nu maar afwachten, dan zal de zaak van zelf wel in orde komen. De lieer Wittkampf begrijpt uit deze woorden dat de verhouding tusschen het Col lege van Regenten en van den Raad niet de meest vriendschappelijke is, wat spr. be treurt. De Raad heeft ook aan Regenten geen opdracht gegeven maar aan dat col lege een verzoek gericht. Nu hoort men jelui kunt wel verzoeken, maar wij nemen daarvan geen nota. Een dergelijke onvriende lijke verhouding bet reu ft spr. ook daarom, omdat Regenten don Rand somwijlen b.v. hij de sluiting der rekening noodig hehl De Voorzitter zegt dat de zaak uit een verzameling van omstandigheden is ge- voideii zoonls die nu is. Er is spr. wil dit nog eens nadrukke lijk herhalen op het oogenblik in het Col lege van Regenten geen vacature. Als spr. eens een voorbeeld mag geveneen burge meester vraagt ontslag en dit wordt hem verleend met ingang van een bepaalden da tum; zoodra die datum is aangebroken ont staat de vacatuie. Maar in het onderhavige geval bestaat geen vacature omdat de hee- icn die uit het College van Regenten willen treden, hun ontslag hebben gevraagd, ingaan de op het oogenblik dat lnm opvolgens in functie treden. Hadden Regenten alles kunnen voorzien, dan zouden zij misschien den pijnlijken schijn want dat is liet slechts hebben kunnen wegnemen. Regenten willen niets liever dan de zaak spoedig in orde brengen. Spr. wil zijnerzijds alles doen, waardoor vóór zijn vertrek een zon neschijntje valt in het St. Jacobs-Gasthuis, waarin n-u de schaduwen van een valschen schijn vallen. De heer Wittkampf is dankbaar voor dc- lork la ring van den Voorzitter, dat er wer kelijk „niets zit" bij het College en dat de aanbeveling spoedig verwacht kan worden Tijdens deze bespreking kwam de heer v. d. Schalk ter vergadering. ingetrokken aanvrage. Spr. wil in overweging geven den grond aan de Thomas ft Kempis- straat niet te verkoopen voor dat de gtotul de Warande verkocht zal zijn. Het is G rond v ei'koop. Gisteren deelden wij reeds in ons kort ver slag mede dat de heer Waalwijk van Doorn cj.q. de aanvrage om grond te koopen aan de Thomas ft Kempisstraat, waarop door B. en W. reeds aan den Raad advies was uitgebracht, had ingetrokken en Vervangen door een andere aanvrage betreffende koop en voorkoop van 500 vierk. M. grond aan de Roze nb urgsc h est raat De hcci' v. .Westendorp deelt mede dat de lieer Waalwijk van Doorn namens zijn lastgever eerst had onderhandeld over den aankoop van grond, die ligt aan de Hellevoet- sche- en Rozenburgschestj aat, maar aange zien dezen den prijs niet aanstond, werd die aanvrage losgelaten en grond gevraagd aan de Thomas ft Kempis-stiaat, gelegen achter de panden, door den heer Mirande gebouwd. Daarop hebben B. en W. advies uitgebracht. De Gemeente \roeg echter, alvorens daar over te beslissen, overlegging van teekenin- gon, omdat reeds vroeger daar moeilijkheden waren geweest met een vorige», aanvrager. Doch hiertegen bleek bezwaar te bestaan. Gistcien heeft de heer Waalwijk van Doorn het verzoek gedaan deze laatste aan vrage weer te doen vervallen en vroeg hij opnieuw den grond aan de Rozenburgsche- straat in koop. En waar hij er sterk op aan drong dot daaromtrent nog heden door den Raad een beslissing zou worden genoi in het belang van den bouwer, hebben B. en Wzich bereid verklaard dat verzoek tot da delijke behandeling aan den Raad voor te leggen, hoewel hot verzoek daartoe eigenlijk veel te laat was gedaan, overwegende dat de eerstvolgende zitting pas in September zal plaats hebben en het voor den bouwer ge- wenscht is, met het oog op het bouwseizoen, die beslissing vroeger te hebben. Deze aanvrage dit wil spr. er nog bij voegen is ook in Grondbedrijf behandeld. Spr. geeft een terieinkaartje ter circulatie bij de leden, opdat deze zullen kunnen zien, welk perceel thans gevraagd wordt. De heer v. d. Schalk wenscht een op merking te maken in verband met de thans aan immers de bedoeling dat daar zullen veirijzen heerenhuizen, maar de diepte van het bouw blok voor zulke huizen moet zoo z.ijn dat daarachter een behoorlijken tuin kan worden aangelegd. Voor die huizen is daartoe thans te weinig diepte. En als de bewoners dier huizen aan de Warande moeten uitzien, op kleine tuintjes, dan vreest spr. dnt de Wa rande niot aan haar bestemming ml beant woorden, omdat er zich dan geen gegadigden voor zullen aanmelden. De heer v. Westendorp zegt dat ook die kwestie roeds besproken is, maar hot per ceel dat door den lieer Waalwijk van Doorn was aangevraagd, strekte zich niet Verder uit dan de huizen die daar reeds ziin ge bouwd. Spr. heeft bovendien met de huurders dier panden gesproken en hun voorgesteld den grond daarachter voor den aanleg van een tuin in erfpacht te nemen, waardoor ze voor weinig geld een grooten tuin zouden kunnen hebben, wat te meer gewenscht geacht kon. wol den waar de huurcontracten over 10 jaar loopen. Echter geen der bewoners is op het voorstel willen ingaan. Ook spr. hoopt dat er aanvragen zullen ko men voor den grond aan de Warande tot do volle diepte, opdat daar flinke huizen met tuinen zullen, kunnen verrijzen. Den heer v. d. S c h a 1 k doet het genoe gen dat de Wethouder van Gemeentewerken zijn meening in deze deelt. De heer v. d. Drift vraagt of thans aan de orde is de bespreking der aanvrage zelve of enkel dc vraag of die aanvrage in dade lijke behandeling zal worden genomen. De Voorzitter zegt dat thans enkel aan de orde is het, voorstel om de aanvrage in deze zitting te behandelen. Dit voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. Als een der laatste punten Van de agenda kwam de aanvrage zelve in behandeling. De heer v. Westendorp wijst erop dat de voorwaarde omtrent de voorkeur bij den verkoop van het volgende perceel zóó moet woiden gelezen, dat aan een volgenden aanvrager verkocht zal worden, nadat aan dezen aanvrager de gelegenheid tot koop is geboden, in dier voege dat een hooger bod de voorrang heeft. Bovendien is bij punt 9 2e alinea een bepaling gemaakt waardoor voorkomen woidt dat de Gemeente ccn rente van 4 ontvangt voor eon crediet waar voor zij zelf 5 ft 6 moet betalen. De hoer v. d. Drift verklaart dat liij tegen den verkoop geen bezwaar heeft, maar wel tegen het geven van grond in erfpacht, pr. meent dat de belanghebbende öf moet koopen öf niet en de Gemeente hem niet een richt moet geven op een stuk grond dat hij misschien later wel zal willen koopen. De heer DeBruin wil, nu er weer grond verkocht wordt, vragen of het door hem 'vroe ger ingediend voorstel nog wel eena in behan deling zal komen. Spr. is over het algemeen in deze vergade ring niet gelukkig met zijn voorstellen (Gelach.) maar als de Raad nog eens een voor ste], door hem gedaan, aanneemt, dan blijft liet bij B. en W. slapen. Spr. heeft dat reeds een paar malen on dervonden, onlangs nog met een vooistel waar in vele raadsleden belang stelden. Hel voor stel waarop spr. thans het oog heeft is dat in zake erfpacht; daaromtrent heeft hij nog steeds niets gehoord, hoewel ook dat dooi den Raad was aangenomen en dat dateert, reeds van de behandeling der begrooting. Bij die gelegenheid heeft spr. er op ge wezen dat nooit ovei de kwestie vian erfpacht werd gesproken, maar do voorstanders daar van zich bepaalden tot een demonstratief stemmen. De heer v. Westendorp wil gaarne op dit verwijt antwoord», daar hij de schuld geheel, op" zich neemt. B. en W. hebben liet voorstel aan de Com missie van Gemeentewerken gezonden en voor de hestudeering van het onderwerp is do biochure-Hudig ter lezing aan de leden rond gezondene bovendien wil de Commissie mot de behandeling dezer zaak wachten op de be slissing die daaromtrent in Den Haag bin nen koilcn tijd tegemoet te zien is. Het is een zóó gewichtige kwestie, dat die wel ern stig mag overwogen worden, alvorens eenige beslissing te neinen; dat is voor de erf pacht zelf beter dan die te willen voorschrij ven, omdat er bezwaren tegen bestaan, zoo- als ook hier de ervaring roeds geleerd heeFt. In Den IJaag is reeds, met het oog daar op, overwogen het denkbeeld om een ge meentelijke lr-ootheckbank op te richten. Op de vraag van den heer De Bruin „of zijn voorstel nog in behandeling zal komen" luidt dus hot antwoorddaar zal nog wel een paai maanden mede verloopen. De Voorzitter stelt nu aan de orde de stemming over liet voorstel van B. on \V. De heer v. Westendorp zegt dat stemmingen over dergelijke voorstellen altijd wat vreemd zijn; spr. stemt gewoonlijk tegen het voorstel dat hij zelf hoeft verdedigd. Hem wordt dan ook somtijds verweten dat, hij een zoo vreemde houding aanneemt. Om dat te ontgaan, verzoekt hij den Voorzitter eerst ia stemming te brengen de vraag of zal worden verkocht en daarna de voorwaarden. Het voorstel om te besluiten tot verkoopen wordt aangenomen met 8 tegen 5 stemmen. Vóór stemmen de heeren mr. v. Briel Sasse, v. d. Meer, Wittkampf, Ilonncrlage Grete, mr. Jansen, Beukers, Klein en v. d. Drift. Tegen stemmen de heeren De Bruin,, v. d. Schalk, Ris, V. Westendorp en Kranen. Het ontwerp-besluit wordt daarna goeiige- („Teh") 1e

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2