63®" Jaargang Vrijdag 12 Augustus 1910 No. 13378 Edela van der Eichen. Reis- Aboim ementen. Kennisgeving. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl 125 franco per post fl. 1.65, Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lango Haven No. 141 (hoek Korte Haven). 'De administratie van de „Schiedamsche Courant" is gaarne bereid om tegen ver goeding van porto's aan haar abonné's die voor korten of langen tijd op reis gaan, de Courant aan hun tijdelijk adres te zen den. Ook abonnementen voor den tijd van een h'alve of heele maand worden gedu rende het reisseizoen gesloten. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gezien het verzoek van J.VAN DIJSSCHOTEN oro vergunning tot oprichting eener k u i p e r (j in het pand staande aan de Berendinastraat no. 41, kadaster sectie M no. 618. Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Doen te weten dat voormeid verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag den 25n Augustus a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize gele genheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagenvóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zjjn ingekomen, kennis kan worden genomen en dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den llden Augustus 1910. Bingcmee&ter en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. v. HUK, L. s BUITENLAND. Schiedam, 11 Aug. 191Ö. VEREENIGDE STATEN. Niet alleen New1-York, maar geheel Ame rika is ton zeerste getroffen door den aanslag op burgemeester Gaynor. Doorzijn optreden als bestuurder over de groote wereldstad had hij de algemeene achting weten te verwerven. Zooals men weet Roman naar het Duitsch van IIEDWIG ABT. 18) De nieuwe bezitter Van Eicheukamp dacht or echter niet nnn daar to gaan wonen. Een zware vloek had hij geuit toen hij koopcr van het goed werd. Hij had it.l. slechte ge boden om de andere bieders aan te zetten tot steeds lioogcr bod. Dat was eerst goed gegaan, maar toen hij ten slotte een tamelijk hoog bod deed was er niemand die liooger bood. Ilavestrand was lcwaad dat het zoo liep. Wat zou hij mot Eichonkamp doon. Als hij goed op de hoogte met don land bouw was geweest, zou het hem misschien gelukt zijn do verwaarloosde velden weer in welvarondcn staat te brengen. Maar lrij was in 't geheel niet op dc hoogte mot. den land bouw. Ja, als do barones nu nog geleefd had, dan had dit alles nog dool gehad. Dan zou hot een mooie triumi' voor bom geweest zijn Mam* thans had hij absoluut geen vol doening van zijn wraak. Als hij langs dc ka pel ging, kreeg hij ccn beklemd gevoel. Dc gedachte dat daar do familiegraven waren', waar ook de baron cn de barones begraven waren, maakte hem angstig en gejaagd. Nog moeilijker werd het voor Havestrand toen hij bemerkte dat allerlei praatjes Van hem dc rondte deden. En hot allerergste voor hem was dat bij een konden, znkoHjken brief van zijn zoon ontving, waarin deze word hij aan. boord van het stoomschip, dat hem naar Europa zou voeien, ge troffen door een kogel, welken een zekere Gallagher op slechts een voet afstands op hem afschoot. Do kogel raakte den burgemeester in het vlcozig gedeelte van den nek, jui,st onder het rechteroor. Een bloedgolf gutste onmiddellijk uit den mond. Uit de omstanders ging 'n kreet van ont zetting op. De moordenaar schoot nog twee malen. Eon schot trof den hoor Ed wards, den directeur van den gemeente- reinigingsdienst, aan den arm, zonder hem echter ernstig te wonden. Edwards wierp zich onmiddellijk op Gallagher en wist dozen weerloos te maken. Dit belette niet, dat do woedende omstanders don moor denaar aanvielen, en hij zou waarschijn lijk gelyncht zijn, wanneer Edwards de aanvallers niet op oen afstand had ge houden. „Ik heb op hem geschoten, omdat hij mij het brood uit den mond heeft geno men," herhaalde Gallagher eenige malen. Gaynor kon, ondersteund door zijn vrienden, nog naar het salon loopon, waai de scheepsdokter de wonde onderzocht. De geneesheer verklaarde, dat het nietwen- schelijk was, dat de burgemeester aan boord behandeld zou worden, zoodat hij dadelijk naar het St. Mary's hospitaal wterd vervoerd. Tot zijn geluk zal de heer Gaynor spoediger genezen dat men aan- aanvankelijk meende. Bjj hot .geneeskun dig onderzoek is gobleken, dat de kogel niet de hersenen heeft geraakt, maar ach ter hot oor een uitweg heeft gevonden. Het krachtdadig optreden van mayor Gaynor tegen do doenieten, die onder de machtige bescherming van Tammany-Hall op kosten der gemeenschap een zorge loos, lui bestaan leidden, is ongetwijfeld de aanleiding tot den aanslag goweest. De heer Gaynor had het, zolf door Tam- many-IIall aan het hoofd der gemeente ge bracht, igcwaagd dit alvermogend partij lichaam, dat berucht is om zijn omkooperij on do corruptie, dio het in het NeW-Yoik- sclio stedelijk bestuur heeft gebracht, tc bestrijden. Omdat hij in do Verschillende ambten do Ic-ogloopers van Tammany-Hall niet wilde dulden, heoft hij zich den haat van alle baantjesjagendo politici op den hals ge haald. Ook do ploger van den aanslib Gallagher,' was een beschermeling van Tammany-Hall, die, nadat hij jarenlang een lui leventje als dokwachtcr had ge leid, tot de overtuiging was gekomen, dat het de heilige plicht der stad was, hem te eten to geven. Do nieuwe, door burge meester Giaynor benoemde dok-inspecteur vond editor al heel gauw, dat de meeste onder hot oude regime jienoemde dok wachters luilakken waren, wier eenige ver dienste daarin bestond, dat zo bij verkie zingen hun stem nauwgezet en zoo mo gelijk eon paar maal op den candidaat van Tammany-Hall uitbrachten. Dezoon- hem vroeg, dat hij hem de elfduizend gulden zou zenden, die zijn eigendom waren. Ber nard had indertijd dit geld van een oom ge ërfd, maar zijn vader had er ui jaren het vruchtgebruik van. Den volgenden dag ging Christiaan Hnvo stra nel op iris. Wat hij zijn zoon antwoor den wilde, ging niet per brief. Ilavestrand hield overigens niet ran reizen. liet was een reis van zes uur. Eu de vermoeienis daarvan mankte zijn stemming niet beier. IIoo dichter lrij kwam, bij het kleine stadje, in de buurt waarvan zijn zoon het toezicht had op den bomv van een viaduct, des te grooter werd zijn woede. Hot was een Zondag. De arbeid rustte en de jonge ingenieur zat in een directiekcct voor zijn toekentafel. Daar word de deur ge opend, zonder dat eerst geklopt werd. Langzaam draaide Bernard bet hoofd om. Wie zou er op Zondag komen naar deze eenzame plok? Maar meteen sprong hij op Daar op den drempel stond zijn vader met mui rood gelaat en booze, fonkelende oogen. De beide mannen keken elkaar aan geen van beiden sprak const een woord. Ber nard luid een snelle beweging naar de deur gemaakt, maar was toon blijven staan alsof hoJ hem onmogelijk was vorder tc gaan,. Toen do Vader dat zag, lachte hij luid en scherp cn drukte do vuisten in zijn zijden „Laten wij oprecht zijn tegen elkander," riep hij driftig. „Ik ben op reis gegaan o.i je to zeggen dat je voor mijn part den dui vel tot vader nemen kunt want tussclien ons is hot uit. Wil jij met mij breken? Welnu, dau broek ik met jou gewensebte beambten werden derhalve aan den dijk gozet. Gallaghei deelde het lot van velen zijnor kameraden, want hij was niet alleen een overtollig beambte, maar bovendien een drinker. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. België, Het te Brussel dagende mij'nwerkerscon- gres heeft zich gisteren voor collectieve contracten tussclien werkgevers en werk nemers verklaard. Voorts werd aangenomen een adres, waar in sympathie wordt betuigd met de Bul- gaarsche mijnwerkers, en de wenschelijk- heid uitgesproken van reglementeering van den arbeid in de mijnen ter bescherming van liet leven, der arbeiders en verklaarde men zich voor het verbod om kinderen beneden 14 jaren en vrouwen in de mij nen te doen arbeiden, cn voor den acht- urigen arbeidsdag. Spanje. De minister van buitenlandsche zaken, Garcia Prioto, heeft in een interview nog maals verklaard, dat de regeering er niet aan denkt een breuk met Rome uit te lokken. Maar van meer belang was deze verklaring, n.l. dat do Spaansche ïegeering de onderhandelingen onmiddellijk zal her vatten, wanneer het Vaticaan verklaart ge noegen te nemen met de wet, dio de op richting van nieuwe congregaties verbiedt. En tevens verklaarde de minister, dat, vol gens zijn mecning, ook de paus niet wenscht, dat er een blijvende breuk met Spanje ontstaat. Dat laatste spreekt nogal vanzelf, en kardinaal Agliardi beeft dit, in een gesprek met den Romeinschen correspondent van de „Daily Mail" nog eens aangedikt. De kardinaal vond de aanwezigheid van den Spaanschon zaakgelastigde bij de plechtig heid van 's pausen jubilê een heugelijk teeken. Hij zeide vorder den correspondent, dat in de volgende week het antwoord op dc laatste nota van de Spaansche re- goering zou vastgesteld worden. In. dat ant woord zou het Vaticaan zich zuiveren van do blaam, dat hot onverzoenlijk is cn. een verklaring geven van de 'nota, dio de terug roeping van den Spaanschen gezant ten gevolge had gehad. Ook minister-president Canalejas heeft weder een onderhoud gehad met een jour nalist. 't Is opmerkelijk hoe mededeelzaam beide partijen in het geschil tegenover de journalisten zijn. De minister was zeer te vreden over den loop, dien do zaken nemen, en verwachtte dat de staking to Bilbao weldra tot hot verloden zou belmoren. Hj erkende voorts, dat de meeste bisschoppen een gematigde houding hebben aangeno men, slechts enkoio, o. a. do bisschop van Vitoria, waren te kort geschoten in hunne verplichtingen en hadden hun priesters Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent pear regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven biervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. Ia de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot don prijs van 40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. T m f voor de Redactie No. 123. Interc. Telefoon j VOor de Administratie No. 103. niet binnen de perken willen houden jen in hun preeken de hoorders tot opstand aangespoord. Deze zouden ervaren, dat zij openbaie ambtenaren zijn en dus den eer bied voor den Staat niet uit het oog mo gen verliezen. Verder wenschte de minister-president als vaststaand te constateeren, dat de groo te meerderheid van het Spaansche volk voor vrijheid van godsdienst is en het aan tal ultramontanen slechts een zeer geringe minderheid vormt en verder, dat men overal in de wereld groote belangstelling aan den dag heeft gelegd voor de gebeurtenissen in Spanje en zich verheugt over den nieu wen geest, die in het lariU merkbaar is. De ïegeering zal haar houding tegenover Rome laten afhangen van 'de wijze, waarop dit tegen Spanje optreedt en zij zal een eventueel voorstel om tot overeenstemming te geraken niet van de hand wijzen. Volgens berichten uit Bilbao hebben de mijneigenaars eenige toenadering getoond. Ze zullen, naar het heet, den dagelijkschen arbeidsdag gedurende de maand Augustus met i/o uur verminderen, waardoor de ar beidsduur crp IO1/2 uur gebracht zou zijn. Wanneer de mijnwerkers als vroeger 11 uur arbeidden, zou het overwerk hun be taald worden. Dit was het eigenlijk niet wat Christiaan Ilavestrand tegen zijn zoon wilde zeggen. Hij was gekomen om te trachten een breuk te voorkomen, uit angst dal het geheel uit ■zou zijn ttuschon zijn zoon en hem. Maar bij den aanblik van den jongen man, die hier zoo kalm te werken zat, was zijn drift hem de baas geworden. Een droevige ernst lag er op Bernard's ge laat, zijn stem klonk zacht en vermanend toen hij zei„Tiet is mijn bedoeling geens zins goweest om je te bcleedigen, rader. Maar ik kan na alles wat gebeurd is, niet doen alsof er niets tusschen ons verandeid is want het heeft mij zeer aangepakt, in derdaad meer dan gij denkt." „Gek ben je!" riep de oude nog steeds op heftigen toon, maar hij was toch getroffen door hot ernstig-drocve voorkomen, tor zijn zoon. „Een oude vrouw trekt zich zulke dingen aan als jij. Maar jij als man moet een zaak zakelijk kunnen behandelen en tenminste een geldzaak. In zaken kan men niet zachtmoe dig zijn. Zaken zijn zaken." „En eergevoel is eergevoel. Vroeger bob ik altijd met eerbied en achting van mijn vader gesproken maar nu sla ik dc oogen neer als er over hom gesproken of op hem gezinspeeld wordt." Christiaan Ilavestrand vcibleekte. „En dat durf je mij in mijn gezicht zog gen Jij, mijn zoon jij duift zulke (aa gebruiken tegen mij Hij veretomde, getroffen door den blik van zijn zoon. „Ja vader, dat durf ik. En het ia wegens R u s 1 a n d. De enquête, naar dc handelingen van baron Sternberg, den vertegenwoordiger van het officieuse Weensche telegraafagentsehap te Petersburg, die naar men zich herinne ren zal, van hoogverraad wordt beschul digd, is afgeloopen. Het proces zal in Oc tober voor een krijgsraad worden gevoerd. De enquête heeft aan het licht gebracht, dat baron Sternberg geheime documenten tegen een groote belooning aan een vreemde mogendheid heeft uitgeleverd. Deze mis daad wordt met den dood gestraft. grootmogendheden op de Bulgaarsche ïe geering eenige pressie hebben uitgeoefend. Montenegro. De koning en de koningin van Italië zul len de feestelijkheden ter gelegenheid van het Montenegrijnsehe jubileum op 27 Aug. bijwonen. liet koninklijk jacht Trinakria zal hen, begeleid door twee pantserschepen en vier torpedobooten, naar Cetlinje brengen. Bij die gelegenheid zal de geheele Italiaan- sche vloot in de Adriatische zee ma noeuvreeren. De nieuwe titel van vorst Nikolaas van Montenegro zal, naar hij den verschillenden hoven heeft doen weten, luiden„door Gods genade rechtgeloovig Servisch koning van Montenegro". Moet men verband zoeken tus schen dezen titel en het op een zekere ontstemming wijzende feit, dat koning Peter van Servië wel de feesten, maar niet de kroning zelf zal bijwonen? Vereenigde Staten. President Roosevelt zal binnenkort het po litieke strijdperk betreden. Hij zal het ge vecht openen in de westelijke staten, waar de progressieve vleugel van de republikeinsche partij, naar hot schijnt, aan de winnende hand is. Op 25 Augustus zal de tocht beginnen en op honderden plaatsen zal de oud-president, van uit zijn automobiel zijn politiek stand punt aan de hem omstuwende menigte uiteen zetten. De algemeene opvatting in Amerika is, volgens berichten van daar, dat het op treden van Roosevelt direct gericht is tegen den tegenwoordigen president, daar hein uit duizenden brieven, die hij na zijn terugkeer uit Europa heoft ontvangen, gebleken is, dat cn de arbeid van het laatste eongies Èn het bestuur van Taft honderdduizenden in den lande teleurgesteld hebben. Finland. De Finsche Landdag Ms tegen 14 (Sep tember bijeengeroepen voor den tijd van twee maanden, ten einde den grondslag vast te stellen voor de verkiezing van de Finsche leden van de Rijksdoema en den Rijksraad en voor het tot stand komen dezer verkiezingen. Verder tot het opmaken van een voorstel omtrent de juridische ge lijkstelling van Russische onderdanen, in Finland gevestigd, met Finsche burgers en omtrent de betaling van schadeloosstellin gen wegens vrijstelling van de algemeenen dienstplicht. B u 1 g a r ij e en T u r k ij c. Niettegenstaande de opwinding, die in Bulgarije heerscht, meent men toch in Turk- sche regeeringskringen, dat de spanning tusschen Turkije en Bulgarije naar aanlei ding van de ontwapening in Macedonië haar hoogtepunt reeds heeft overschreden, te meer waar, naar 'men zegt, verschillende uw wraakzuchtig optieden tegenover een vrouw, die gij 111 den dood hebt gedreven, wegens hardheid tegen een hulpeloos meisje, dat gij tot vertwijfeling hebt gebracht," „Gaat jou dat wat aan? En wat kom je op voor dat trotscbe freuletje? Heeft ze je misschien te diep in de oogen gekeken heeft ze jo ingepakt met haar lieve manier tjes. lla, ha, 't is een zacht poppetje, dat zich niet ontziet, een man op jaren met do zweep te slaan!" Bernard beet zich op de lippen en ant woordde niet op dio hatelijkheid. Maar dat zwijgen maakte Havestrand nog woedender. Hij lachte hoonend. „Heb ik don spijker op don kop geslagen wat? Is dat de ooraak is meneer ge troffen door de schoonheid van de freule. Welnu, beproef je geluk bij haar. Ik zal het je niet beletten. Mischicn heeft de jeugd bij de jeugd meer succes dan de ouderdom bij de ouderdom Hij hield plotseling op, hij zag duidelijk, dat zijn zoon zich krachtig in moest span nen om kalm te blijven. „Ik wil mijn vader niet oneerbiedig ant woorden danrom is het beter dat wij niet verder samen hierover praten cn uiteen gaan. Deze manier van spreken is ons beiden on waardig." „Onwaardig!" Christiaan Ilavestrand sprak wat kalmer. „En je vader een stoel aan te bicden, dat is hij misschien ook niet waardig?" „Pardon ze! Bernard, eon stoel nader bij schuivend. Maar Christiaan Ilavestrand schopte mot BINNENLAND. Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins, die vandaag ©en be zoek brengt aan het schielterrein opOc- kenhurg, onder Loosduinen, zal aldaar het dejeuner gebruiken. Met den Staatsspoortrein van 2 u. 54 min. zal de Prins naar Soestdijk terug- keeren. V Z. K. H. de Prins der Nederlanden ver trekt morgen van 's-Gravenhage naar het het Loo, om van daar den 14en 's mor gens naar Montjoie hij Aken te reizen, vanwaar Z. K. H. den IGon dezer naar Maastricht zal gaan. Den 17en zal Z. K. H. van Maastricht naar het Loo terugkoeren en zich van daar op i.8 dezer naar Dobbin (Mecklen burg) begeven. kracht tegen den stoel, znodat het meubel wel een halve meter vooruit schoof. „Niet noodigriep hij. „Mijn bezoek is hier ten einde. Ik wou alleen voor een ding nog graag ingelicht worden. Waarvoor heb je die elf duizend gulden noodig?" „Ik wilde slechts het geld hebben, dat mij immers toch toebehoort het kan me te pas komen." Het antwoord kwam wat weifelend en hij keek zijn vader daarbij niet aan. Daarbij zag hij de uitwerking van zijn woorden niet. „Zoozoo. Dus niets dan zelf je eigen geld in handen hebben wil je dus? Wel zeker, wel zeker. Dat is ook veel vei liger, hè. Nu dot is niet bezwaarlijk. Die wensch kan vervuld worden dan heb jo je persoonlijk eigendom in banden. Maar 'dc zog je dit er bij, dat ik dan nt ij n persoon lijk eigendom liever aan den eersten den bes ten landloopcr vermaak dan aanjou." „Nu, die schikking zou mij waarlijk niet zoo onaangenaam zijn als gij meent Eicheukamp behoort immers ook tot dio na latenschap." Nauwelijks had hij dit laatste woord ge sproken oi Christiana Ilaiostrand rukte do deur open en wildo wegstormen. „Vader, om Gods wil, laat ons niet zóó van elkaar gaan Maar Christiaan Have strand schoof do hand weg die hem tegen houden wilde. „Laat los, zog ik je en blijf in jo kamer. Kom mij niet achterna, want dat zou oen schandaal worden op don openbaren weg. Maai' ik zeg jo je zult or1 berouw \an bob ben (Wordt- vervolgd CHIEDAMSCHE De Secretaris,

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1