De Hollaitele waterlinie Mreiil, 63'" Jaargang. Dinsdag 16 Augustus 1910 No. 13381 Edela van der Eiahen. Reis-Abonnementen, Deze courant verschijnt dage 1 ijks, met uitzondering van Zon-enFeestdagen' iü r?T«cWa Sch^dam en V] aard in gen f 1.1.25 Sn co per post Q. 1.65. Prijs por week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent 'Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor Eet eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. 1 i Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats 'die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordcelige voorwaarden. Tarieven biervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon j voor de Redactie No. 123. 1 voor de Administratie No. 103. De administratie van de „Schiedamsche Courant" is gaarne bereid om tegen ver goeding van porto's aan haar abonné's 'die voor korten of langen tijd op reis gaan, do Courant aan bun tijdelijk adres te zen den. Ook abonnementen voor den tijd van 'een halve of heele maand worden gedu rende het reisseizoen gesloten. BUITENLAND." i Schiedam, 15 Aug. 1910. RUSLAND. Men is er in Rusland in de laatste ja ren aan gewoon geraakt, dat men in den zomer een bezoek der cholera heeft to wachten. Men beschouwt met een Oos- torsch fatalisisme ook de cholera als een onuitroeibaar inventarisstuk uit oude tij den en vat het verschijnen der moord dadige ziekte niet meer zoo tragisch op. De welgezeten en beschaafde bevolking assimileert zich aan de in Rusland blijk baar onafwenbaro schikking van het nood lot, drinkt nog slechts gekookt water, eet minder fruit en laat liet aan het arme volksklassen over om te sterven. Sterven moet immers tenslotte iedereen, de een vroeger, de ander later. En tenslotte leent men nog nauwelijks hot oor, wanneer van de cholera en haar vernielende werking sprake is. Maar dezen zomer trok de cholera toch de haar toekomende opmerkzaamheid. .Want zij kwam aangestormd, zooals dit slechts bij de ernstigste epidemiën in vroe ger jaren heeft plaats gehad op het eind der regeering van Alexander III. Op dui zenden plaatsen tegelijk vertoonde zij1 zich en duizenden offers sleept zij dagelijks weg. Zoo luiden reeds de officieele mede- deelingen, achter welke zich nog een veel grootero ellende verbergt dan openbaart. Naar de berekeningen van prof. Rein, die naar het Dongobiod is 'gezonden om de ziekte te bestrijden, bedroog het aantal slachtoffers der cholera twee jaar gele den 17.000, in het vorige jaar 2S.000, ter wijl dat gedurende dezen, zomer reeds lot 57.000 is gestegen. Prof. Rein verklaart dientengevolge, dat deze epidemie een groot gevaar voor het gcheele rijk oplevert, omdat do ziekte zich' over tal van dorpen .verder zal verspreiden Waar de allereen voudigste medische hulp ontbreekt. In de verschillende dorpen spelen zich reecis bedenkelijke tooneelcm affanatisme en bijge loof spelen een belangrijke rol bij deze eeuwen lang verdrukte hoeren. Uit vele plaatsen komt hel bericht dat de hulp van aangeko men dokters en gezondheidscommissies op den volhardendsten tegenstand stooten, een verzet dut zelfs met lijfsgevaar gepaard gaat. Roman naar het Duitse li van HEDW1G ABT. 21) Edela Eoorde hem komen, hoorde zijn bespijkerde schoenen schuren over den grond. Nu drong het tol haar door dat daar iemand kwam om haar te helpen en nau welijks had zij' daarvan de zekerheid, of haar onzekerheid was weg. Zij, wilde niet zwak en angstig zijn, zij 'wilde niet laten blijken dat zij een oogenblik verward was geweest door li'ol gevaar. En terstond daar op ging zij weer met vasten stap voort over den bergweg. •Verbaasd za.g do vreemdeling liet aan. Zij wilde nog verder gaan, wilde niet door bom geholpen worden. Maar toch liep zij' langzamer. Dc weg Werd moeilijker en plotseling gaapte er een afgrond aan haar voeten op het meest onVorw'achto oogenblik., Edela deed eer, scliredo terug, een rilling liep haai' door do leden bij liet zien van het groote go- vaar Waarin zij verkeerde. En nu was hot baar een aangename gewaarwording te we ten, dat zij daar niet goh'eeli alleen was, te liooren het kletteren Van 'do schoenen "an den grootcai, sterken man, die haar tot hier met Vasten voet was gevolgd. Zij keerde zicE om en zag hem aan, IIij Was nu vlak bij en bleef staan. Hoog .was zijn gestalte en. scherp, keek' bijt haar pan, .Hot waren dozolfdo oogen, zag zij Men onttrekt hier dikwijls de patiënten met geveld, men verbergt anderen en van 66 n plaats weet men zelfs te berichten hoe de arisen een cholernlijder moesten naloopcn om hem te kunnen afzondoren. In vele dorpen van het gouvernement Jeknterinoslaw zijn de hoeren aangegrepen door een paniek, waar door zij hun huizen sluiten on in massa's wegtrekken. Dit vluchten werkt even aan stekelijk als de epidemie zelve. Uit Jusowska en omliggende bergwerken stroomen de arbei ders als gek met duizenden tegelijk naar de treinen die niet in staat zijn al die men- schcn te vervoeren. Slechts de kwakzalvers en toovenaars maken goede zaken. Dc hoeren wenden zich liever tot hen dan tot artsen, en do middelen, die hen worden opgelegd, le veren een nieuw gevaar. Een voorbeeld uit veleOp last van zoo'n toovenaar verzamelen zich alle vroi' won uit een door cholera reeds besnm dorp 's nachts te 12 uur, spannen zich dan voor den ploeg en snijden dan in langen optocht den bodem open. De fan- taisio dezer onwetenden schildert hun bij zondere gevarendikwijls gelooven zij dat levenden begraven worden en dan hooren zij zelfs hel kloppen der begravenen boven de graven uit. Zelfs heeft een vrouw na eenigo dagen nog het lijk van haar man opgegraven, omdat zij beweerde zulk klop pen gehoord te hebben. Ongeloof in de dorpen, verschrikkelijke woningtoestanden in de steden 1 Is het won der, dat de cholera in Rusland zoo'n vrucht baren bodem vindt? Integendeel, een won der is het, dat Rusland er bij andere ge legenheden nog zoo goed is afgekomen. Evenals de oorlog met Japan is de cho- lera-epidemie, die ongeveer eenzelfde ge tal offers eischt, een Mene tehel voor de machthebbers, die van het groote rijk slechts een mesthoop weten te maken. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Natuurlijk is hierbij de wonscli de vader der gedachte. De uitsluiting is Zaterdag ook te Kiel doorgevoerd. Op dc Germaniawerf werden bijna duizend, op de Ilowaldtswerken 1200, bij Stocks en Kolbe honderd arbeiders uitge sloten. Op de Germaniawerf legden zeshonderd niet uitgesloten werklieden den arbeid neder. F r a n k r ij k. Wegens de duurte der levensmiddelen heeft do socialistische Kamcrgroep besloten een deputatie naar den minister-president te zen den om tc vernemen welke maatregelen de regoering denkt te nemen om alle oorizaken der tegenwoordige duurte op te sporen en aan dc duurte paal en perk te stellen. Voorts dmrkt de partij over de resultaten van haar t i en onderzoek in dezen een interpellatie in de Kamer in te dienen. Duitschland. Do „Tagl. Rundschau" schrijft onder den titel„"Merland, Oostenrijk en dc Duitsche sclnepvaarttollon" Thans hoort men eindelijk, dat dorijks- regeering toch ook er reeds een Weinig aan heeft gedacht, hoe ze wel den tegen stand Van Nederland en Ooslonrijk-Honga- rije zou kunnen oveijwinnen. Er moet thans over de toetreding van Nederland en Oostenrijk tot invoering der schcep- vaarttollen een in het ministerie van bin- nenlandscho zaken uitgewerkt bijzonder staatsverdrag in ontwerp gereed liggen, dat zoowel voor Nederland als Oostenrijk aan zienlijke voordeden mot zich brengt en na aanneming der voornaamste punten de toe treding dor heide staten tot de scheep- vaarttollen-wet zeker doet zijn. nu, die baar hadden aangestaard in de berghut. Er was iets in dozen man, dat haar een gevoel van onmacht gaf. Edela deed een stap achteruit maar aan ontwijken viel hier niet meer te donken, en daarom deed zij dadelijk daarop een schrede vooruit. Hot was alsof hij haar wijde aanmoedi gen tot grootore vertrouwelijkheid n kalm te. Zoo knikte hij haar toe en zei: „Tot hier toe en niet verder, zoo is het hier. Er is goon springer, die hier over zou komen en wie mist valt zich ten pletter. Maar wanneer gij den sprong toch' wilt wagen, dan wil ik u gaarne 1 e- frulpzaam zijn." Hij ging tot aan den rand van den af grond, stootte zijn bergstok mot vaste hand in den grond en keek baar een beetje uitdagend aan. Zij keek hem mot groote oogen in rijn open gezicht, Waarin geen spoor van ocni- ge- bewoging was. Was dat scherts of ernst? Kon hij dat Werkelijk mconcn den sprong te wogen over dezen diepen afgrond? Misschien kon hij liet als geoefend klimmer, maar hoe moedig zij ook was, bij de gedachte aan dien sprong liep nogmaals een rilling over haar lichaam. „Gij hebt gelijk," vervolgde hij, alsof hij haar gedachten gelezen had. „liet zou voor een jonge dame Wat te kras zijn zoo iets te wagen. Ia 't algemeen moet een jonge dame steeds voorzichtig zijn waar het een sprong in hot onzekere betreft.' Edela werd vuurrood. Zijn woorden klon ken haar als een b'eleediging, zonder dat zij kon zeggen Waarin die bestond. Ook Zw edem Op een interpellatie naar aanleiding van een ontwerp tot de versterking van Nar vik en do Alamlseilanden, antwoordde de minister van buitenlandscbe zaken, Trolle, „dat Zweden bij zijn algemeene politiek slechts de handhaving zijner neutraliteit in het oog behoefde te houden." De on langs tor hand genomen versterking van Stockholm en de eveneens reeds begonnen verbouwing der onmiddellijk bij de hoofd stad gelegen vlootbasis Skepsholmen, heb ben in het licht van dit beginsel slechts de beteekenis van een natuurlijken maat regel van landsverdediging. Hetzelfde doel beoogt de versterking der kuststreek van Luie, nl. do defensie togen Rusland. Op don eilandengordel rondom Stockholm zul len de versterkte forten op Sandö, Warm- dö en Kodjupet oveneens betrouwbare de fensieve positios vonnen. De vroegere oor logshaven Karlskrona daarentegen behoeft niet meer versterkt te Worden, daar zij "in het vervolg slechts dienen zal tot vredes- haven der oorlogsvloot, die thans uit 12 nieuwe en 6 oudere pantserschepen, met een bemanning van 5100 koppen bestaat. Door deze maatrogelen zal het zwaartepunt der maritieme landsverdediging worden verplaatst naar de hoofdstad, die slechts 80 zeemijlen van do Finscbe kust Yam Rusland verwijderd is en tot dusver onbe schermd was togen aanvallen der Russi sche vloot. Oostemrij k-II o n g a r ij e. Keizer F rans Joseph zal bij gelegenheid van zijn tnehtigsten verjaardag op 18 Augustus aan alle staatshoofden een herin- neiingspkiquctóe schenken met. zijn borst beeld en het onderschrift„Uit trouwe toe genegenheid''. De Oostenrijksch-IIongnarsche staatsamb- 'c naren krijgen een afslag van deze plu- puette nis aandenken. in zijn houding was niets onbetamelijks en toch schoen or van dezen man iet beloedigends uit te gaan. Misschien was het zijn onverstoorbare kalmte, zijn koude, onbewogen toon, misschien was het de koele hoogmoed, die uit zijn geheolen per soon sprak. „Het is een van onzen standdacht Edela en zij zag nu ook dat hij dezelfde man was die haar eens op de wandeling voorbij gereden was. Maar waarvoor zag hij haar aan? Ze kor, een jonge dame van haar stand gittg in cos tal niot als zij in de eenzaamheid ver van allen die haar gemak konden aanbieden. Ilad hij daarop gedoeld toen hij van een sprong in de onzekerheid sprak. Een bittere trok kwam' er om haar mond en op zeer koelen toon zei ze: „Ik ben niet bang, maar ik zoek gewoon lijk wogen, waar ik mij alleen redden kan en de hulp van anderen niet noodig heb." Zij boog even het hoofd en draaide zich om met do bedoeling den terugweg tc aanvaarden. Een paar schreden deed zij, toen trad hij vastberaden aan haar zij en zei op onverwacht hoffclijken toon: „Gij wilt op eigen kracht vooruit, niet waar dat is een edele gedachte. Echter men kan niet altijd door eigen kracht zijn doel bereiken hot is soms te moeilijk alleen allo bezwaren te ovenvinnen. Zoudt gij mij daaiknn thans willen toestaan u voor te gaan en u eon Weinig te hel pen?" (Hij wachtte haar antwoord niet af, maak te een korte buiging on ging haar, terstond Spanje. De toestand in Spanje neemt, volgens do berichten van Fransche correspondenten, een steeds bevredigender verloop. Onder de Bas- ken dreigt weliswaar nog steeds een uitbar sting van religieus fanatisme, maar in alle andere doelen des lands komen zelfs de meest militante ultramontanen tot de overtuiging, I dat het Vaticaan aan de eischen van het ministerie Canalejas in enkele opzichten moet toegeven. De pauselijke nuntius aan het hof te Ma drid heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan den minister van buitenlandsche zaken, die op 't oogenblik te San Sebastiaan vertoeft. Dc minister wees er den pauselijken ver tegenwoordiger op, dat de verklaringen, die aan minister-president Canalejas in den mond worden gelegd, somtijds de opvattingen weer spiegelen van de journalisten, die met den minister hebben gesproken. De nuntius sprak de meening uit, dat enkele verklaringen van Canalejas radicaal waten, andere daarentegen verstandig en billijk. II e t V a t i c a a n. Naar het heet, zal het eerstvolgende con- sistorium aanstaanden October of November laats hebben, daar de paus moet hebben lesloten, liet volgende jaar, het jaar der jubileumfeesten van het koninkrijk Italië, in 't geheel geen consistorie meer te houden. In het op handen zijnd consistorie zullen, naar een üuitsch blad verneemt, vier gees telijke waardigheidsbekleeders den kardi naalshoed dragen, nl. de patriarch van Lis sabon, blendes Bello, de aartsbisschop van Parijs, Ametre, de majoidomus van het Vati- caan, mgr. Bisleti en prins Granito di Bel- monte, die nuntius te Wecnen is. Bij het aanstaand consistorium zal dus geen kardinaal uit het Duitsche of Engelsche grondgebied worden benoemd. Zooals men weet, zijn op 't oogenblik IS kardinaalszetels vacant, en in November zal het drie jaar geleden zijn, dat de paus geen nieuwe kardinalen heeft benoemd. P er zi Uit Teheran wordt geseind dat de regent Effad-ul-Mulk, die de regeering waarneemt voor den minderjarigen sjah, verklaart hooft dat hij het regentschap nederlegt, wijl hij het bloedbad van verleden Zondag niet kan goedkeuren. De regeering tracht hem van dit besluit terug te brengen, omdat zijn aftreden zeer waarschijnlijk weer tot- nieuwe onlusten zou leiden. Dertig man, die aan de dezer dagen ver melde muiterij van de kozakken-brigade te Teheran hebben deelgenomen, zijn gevan gen gezeteenige andere zijn gevlucht naar Schalxloelasim, waar zij een toevlucht heb ben gevonden in de heilige moskee. Droczen, waarhij zich een gering aantal wocstijnhedoeïnen hebben aangesloten, bedrei gen de Iledscha-spoorlijn teil Zuiden van Deraa. Zij hebben reeds een 10 kilometer van dc spoorlijn gelegen dorp verbrand en geplunderd. De bezettingen der stations werden reeds versterkt, terwijl naar Damas- kus bevolen werd onmiddellijk de reeds vol gens vroeger bevel gei'eed staande 14 batal jons naar Ilauran te doen oprukken. Turkse. Nieuwe, hoewel niet talrijke benden van China. De „Agcnce cl'Extrême Orient" zegt, dat do tijding van de aanstaande reis van den Duitschen kioonpiin.s naar Oost-Azië in China zeer gunstig ontvangen is. De Chineesche bladen publiceeren artikelen ter verheerlij king van Duitschland. Zij herinneren aan het onlangs gesloten Russisell-Japansche verdrag pa beschouwen Duitschland en de Vcveenigde Staten als de natuurlijke bondgenooten van China. Een groot aantal particuliere vereeni- gingen bereidt allerlei feesten ter cere van den kroonprins voor. Uit Tibet is te Darjeeling bericht ontvan gen, dat de toestand daar verbetert en dat de militaire actie van Chineesche zijde begint tc luwen. Te Simla, de zomerresidentie van den on derkoning van Engelsch-Indië, wordt er nu aan getwijfeld of het er wel toe zal moeten komen, dat de Engelsche troepen, die in ge reedheid werden gehouden, de Tibetaans iie grens overschrijden. Men schrijft ons uit Amsterdam: Een ieder, die in den laatsten tijd hetzij per spoor, per fiets of wandelend, den weg tusschen Bussum en Hilversum afgelegd heeft, zal het opgevallen zijn, dat de hoe veelheid rails en dwarsliggers, gestapeld op de terreinen van het depót der Roll. Spoorwegmaatschappij (tusschen den wa tertoren aan den Bussumergrintweg en de Crailooscho brug) steeds aangroeit. Alles wijst erop, dat de groote opslagplaatsen weldra nog meerdere spoorbaanbenoodigd- heden zullen bergen. Zooals men weet, werd vroeger het materieel in de Rietlan den bij Amsterdam bewaard, tot de H. S. M. de beschikking kreeg over deze, inder daad technisch uiterst geschikte, velden. Zooals bekend, is, afgezien van het be lang der betrokken spoorwegonderneming, groota beteekenis te hechten aan hot lij- nennet uit een strategisch oogpunt. En nu kunnen wij ons niet begrijpen, dat duizen den meters rails, dwarsliggers en ander voldoend en prima materieel voor spoor wegaanleg, beschikbaar liggen voor een mogelijken vijand, die ons land binnenge drongen on tot de Hollandsehe Waterlinie voortgerukt is. Ten koste van schatten daarop voor alsof hij geen tegenspraak duldo. Maar Edela volgde Kom niet zooals hij verwacht had. Bijna vijandig keek zij hem aan. Zijn hoffelijkheid had zij voor scher pen spot aangenomen. En al moest zij ook uren lang hier wachten, zij weigerde be slist in zijn gezelschap den terugweg te ondornemen 1 (Hij keerde zich' om' en zei: „Gij zoudt mij verplichten door wat spoed te maken. Maar als gij dat niet wilt, vind ik het ook goed. Ga dan alleen ik zal echter zoo vrij zijn een oogje in het zeil to houden tot ge voldoende in veiligheid zijt." Niets klonk er meer van de hoffelijk heid van daar juist in zijn toon. Veel eer was or nu iets Van ongeduld in zijn stem, als begkm hot noodelooze getalm van do eigenzinnige jonge vrouw", hem te vervelen. Edela Voelde dat. Hot scheen haar of haar heele houding kinderachtig was. Waarom weigerde zij eigenlijk de aangebo den hulp; doze man schoen het als zijn plicht te boschouwen haar tc helpen waarom dan te weigeren? Hij begon naar beneden te klimmen en zjj volgde hem. Langzaam ging hij voort. Het scheen of hij zich van Edela niets meer aantrok. Hij keek niet om, alleen meende Edela af en toe op te merken, dat hij even stilstond om tc luisteren of zij hem nog volgde. Er was dan iets eigen aardigs in zijn houding, iets van den jager die zijn wild bespied. Hij moest een goed jager zijn, dacht Edela. En verder dacht ze, dat het toch maar pleizierig en veilig was, dat hij in de nabijheid was. Straks, toen zij alleen hierheen was geklommen, had zij het gevaarlijke van den weg niet zoo bemerkt, maar thans zag zij hoe wei nig hot hier kon schelen of men stortte in den afgrond. Do weg werd niet gemak kelijker, hoewel hij daarvan in het geheel geen hinder scheen te hebben. Het kostte Edela weldra moeite hem geregeld te vol gen. Zij spande zich tot het uiterste in om den afstand tusschen hen heiden gelijk te houden, maar op den duur begon het te veel van haar krachten te vergen, het zweet brak haar uit en het duizelde haar. Zij had eigenlijk een paar minuten moeten rusten, maar zij durfde niet te blijven staan uit vrees, dat zij licm dan uit het oog zou verliezen. Plotseling stond zij met oen ruk stil. Zij waren nu op een plok gekomen, waai de rotsrand bijna loodrecht naar beneden ging nergens zag zij vooruitspringende stcencn, nergens Iets om zich aan vast te houden. Hoe zou zij' ooit daarlangs kun nen afdalen? Bijna op hetzelfde oogenblik, dat zij was blijven staan, stond ook de man voor ham- stil. Het was alsof hij vooruit geweten had, dat zij hier zou blijven staan. Ilij draaide zich nu om, voor het eerst gedurende den tocht, en keek naar boven, waar Edela stond. Toen zij dat zag, spande zij zich voor het laatst nog eens in om verder te gaan, ondanks de lievige duizeligheid, die haar had bevangen. (Wordt vervolgd.) SCHIEDAMSCHE COUR! lil

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1