lit lunger bestaat sit BRIE Mafee. Eerste Blad. 63°** /aargang. Zondag 21 Augustus 1910 Mo. 13386 Edela van der Eichen. tee courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaarüingen fl. 125 franco per post fl. 1.65. Prijs per week': Voor Schiedam en VI aardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. f 'Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een- uur aan het bureau bezorgd zijn. t Bnreaa: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven)'. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meet 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats "die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. j In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor do Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103, Reis-Abonnementen, De administratie van de „Schiedamsche Courant" is gaarne bereid om tegen ver goeding van porto's aan haar abonné's die voor korten of langen tijd op reis gaan, de Courant aan hun tijdelijk adres te zen- Ben. Ook abonnementen voor den tijd van een halve of heele maand worden gedu rende het reisseizoen gesloten. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, doen te weten, dat door den Rnad dier gemeente in zijne vergadering van den 9den Augustus 1910 zijn vastgesteld de volgende verordeningen VERORDENING regelende de verplich ting tot het aanwezig hebben van goed drinkwater aan boord van in de Gemeente liggende binnenvaartuigen en vischsebepen. VERORDENING op de schouw over de bedekkingen der zoogenaamde onder- bakken in branderyen. VERORDENING tot wijziging der ver ordening- op het gebruik der havens en wateren te Schiedam (Havenre- glement) - Gemeentebladen 1894 do. 2, 1895 no. 17, 1901 no. 13, 1905 no. 28 en 1908 no. 31. Zijnde deze verordeningen aan de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland volgens hun bericht van den 15/18 Augustus j.l B no. 1352 (2de afd.) G. S. no. 77 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 20rten Augustus 1910. M. A. BRANTS. Dc Secretaris, v. LUIK, L. S. Kennisgeving. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de inge zetenen Dat het kohier van de Belasting op be- drijfs- en andere inkomsten No. 3 dezer ge meente, over het dienstjaar 1910/11, door den heer directeur dor directe belastingen te Rotterdam - op den 19dcn Augustus 1910 executoir verklaard, op heden aan den ont vanger der directe belastingen alhier ter in vordering is overgemaakt. ,Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een Roman naar het Duitsch van HEDWIG ABT. 26) En toon hij heelemaal niets deed, kwam het geheele geval haar zoo bespottelijk voor dat zij luide begon te lachen. Dat lachen mankte hem nog benauwder dan hij al was. Stokvisch, Slokvischhoorde hij een hoonende stem hem toeroepen en dat deed hem eindelijk den moed vinden voor de vraag „Wol hoe bevalt het u hier in Binz, juf frouw Schneider?" „Heel goedzei ze, met de punten van haai' schoenen in het zand gravend. Plet knarsend geluid dat daarbij gemaakt werd, gaf hem een hoogst onaangenaam ge voel, als gehypnotiseerd keek hij naai- de verlakto schoenen. Maar onverwacht sprong Lotto nu op. „Nu moet ik weer naar de danszaal gaan, daar wacht men op mij. Ik ben nog even voor het laatst naar de zee gegaan om daar van afscheid te nemen, want ik ga mor gen vroeg -weer terug naar Berlijn. Adieu, meneer Rïefonstahl, amuseer u verder maar -goed in Binz!" Zij knikte hem loc en wendde zich om om te gaan. -Poch hij greep haar met beide handen Vast ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat heden de tormijn van zes weken ingaat, binnen welke bezwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemd kohier voorkomende, behooren -te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort don 20slen Augustus 1910'. De Burgemeester voornoemd, M.'A. BRANTS. Gymnasium te Schiedam. Aanrnridingen voor het 2c toelatings examen, dat in het begin van September zal worden gehouden, gelieve men te richten tot den rector Dr. J. L. LIEZENBERG, BUITENLAND. Schiedam, 20 Aug. 1910. TURKIJE. Dezer dagen werd bericht, dat de Turk- sclie lageering besloten heeft, een expeditie af te zenden tegen de Druzen van Hau- ran in Syrië, De regeering wil daar de zelfde manoeuvre doen uitvoeren, waar mee zo niet lang geleden Albanië hooft gepacificeerd. De geschiedenis der Druzen is nog wei nig bokend. Hot zijn van oorsprong Moham medanen, maar die zich van het islamitisch dogma hebben losgemaakt. Ze wonen in den Opper-Li banen, doch! do sultans heb ben nog nooit dan in naam cenige macht over hen uitgeoefend. In 1837 kwamen do Druzen, die door Mehemet Ali waicn onderworpen, in opstand tegen de Egyp tische regeering, welke hun veel zwaardere militaire lasten oplegde dan aan do Ma- roniten. Ibrahim pasja onderwierp hen op nieuw, maar do hulp, welke hij bij die gelegenheid van de Maroniton ontving, ver meerderde do vijandschap tusschen beide rassen. Toen in 1840 de Egyptenaron Syrië moes ten ontruimen, achtten do Druzen hot oogenblik van wi aakneming gekomen en zo hielden onder hun oude vijanden slach tingen, Welke twintig jaren later hun top punt i zouden bereiken. Het bloedbad van i860 was zoo buitengewoon gruwelijk, dat de Europcescho mogendheden besloten oen troopenmacht te zonden om tusschenbcide te komen. i Op dat moment verzocht do Franscho ambassadeur, Thouvencl, de zondipg van een ,Europccsche commissie, van onder zoek naar Syrië, van een tioepcnmacht om-de orde te horstellen in samenwerking met de Turkscho autoriteiten on tenslotte een sluiten van oen overeenkomst, welke een eindo zou maken aan do bloedige an archie in den Libanon. Den 3en Augustus on den 5en September daaropvolgende, werden twee overeenkomsten in dezen zin geteekend. Een Franscho troepenmacht, GOOQ manschappen sterk, werd naar den Libanon gezonden. Eindelijk, den 6en Juni 1861, Werd een „Wal wat wil je morgenvroeg?" „Weer naar Berlijn teruggaan," zei ze. Nu lachte hij alsof zij een grapje gezegd had. „Nu al weer weggaan? Onzin. Je bont hier immers pas. En kom, laat ons nu niet langer zoo stijf tegen elkaar doen Waar dient dat nu voor, Lotte? Werkelijk ik ge wen er toch niet aan juffrouw tegen jou to zeggen. Dat is mij veel te onnatuurlijk „Dat is clan een verschil van mcening, meneer Riefenstahlik vind het juist veel natuurlijker en vooral gepaster om meneer en juffrouw te zeggen. En wat mijn Verblijf hier betreft, moet ge niet vergeten dat ik al zes volle dagen hier ben. Daarom moet ik mor gen wel weggaan en ik moet u nogmaals vriendelijk verzoeken mij nu met langer op te houden." Hij liet haar los en zei toen: „Gij wildt mij toch wel toestaan u te ver gezellen tot aan den ingang van het Iviii' haus?" „Neen, meneer Riefenstahl, dat kan ik u werkelijk niet toestaan. Goeden nacht ik hoop dat het u verder goed mag gaan Zij' knikte hem nogmaals toe en liep toen heaslig liet strand op. In donkere gedachten bleef hij nog even tc midden der roodc strandstoelen onder do rcodo vlag staan, toen ging hij langzaam op weg naar zijn hotel en kwam daarbij tot een besluit. Morgenvroeg om acht uur wilde hij naar doi'nU.ief reglement te Konstanlinopol ge- tecki nd. Volgons do bepalingen was dit reglement, dat nog steecis van kracht is, Wordt de Libanon bestuurd door con chris- telijken gouverneur, door de Porto benoemd cn direct van'haar afhankelijk in overeen komst mot de groote mogendheden. Deze ambtenaar is bekleed met de geheele uit voerende macht. De thans voorgenomen expeditie is eon gevolg van do jongste moorden der Druzen, waarbij, zooals men zich' zal herinneren, ook cenige Duitschcrs als slachtoffers zijn gevallen. Toch moet worden orkcml, dat do hun toegeschreven moorden sterk over dreven zijn. In den beginne sprak men van duizend slachtoffers, thans is dit ge tal reeds tot vijftig gereduceerd. Hoe hot ook zij, het blijkt duidelijk, dat de zending van troepen naar Hauran slechts een daad yan gezag is. Turkije heeft de gelegenheid aangegrepen om zijn gezag te bevestigen. Dat schijnt de hoofd zaak tc zijn; oen al te krachtige beteuge ling der bergbowoners zou bovendien ern stige onlusten kunnen ^veroorzaken. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. F r a n k r ij k. Do Fransche bevolkingsstatistiek geeft elk jaar bedenkelijker cijfers. Sedert jaren was het aantal geboorten weinig hooger dan dat der sterfgevallen. Ia 190!) bedroeg het sur plus echter niet meer dan 13.242, terwijl het ia 1908 nog 46.411 was. Deze vermindering is voor con derde toe to schrijven aan toename der sterfte, maar voor twee derden aan een werkelijke afname van geboorten. In andere landen is de bevol kingstoename 10 maal grooter en in Duitsch- amd nog veel meer. In Brctagne, Noord- Frankrijk, aan do Oostelijke grens, in Li mousin en Corsica hebben de geboorten nog do ovei hand, in andere streken is de verhou ding echter omgekeerd: Tn liet departement der Seine overtreffen de sterfgevallen de ge boorten met 1110. Duitsch land. De „National Zoitung" deelt bijzonderhe den mede over een nieuw kiesrechtvoor- stel, dat in den herfst bij den Pruisischen Landdag zal worden ingediend. Het blad meldt, dat do inhoud van hot voorstel nog niet vaststaat, piaar dat de regeering voornemens is in plaats van de indirecte Verkiezingen, de directe, in plaats van de openbare de geheime stemming in je voe ren. Het instituut der „Kulturtiager", die wegens maatschappelijke positie of afge legde examens in een hoogere klasse zullen worden ingedeeld dan waarin zij volgens hun bekisting-aanslag thuis behooren, zal nog worden uitgebreid. En bovendien zal een gewijzigde indeoling der kiesdistricten worden voorgesteld. Do bevestiging dezer mcdodeeling blijtt nog af te wachten, en hot is niet waar schijnlijk, dat zelfs over doze punten reeds een beslissing is genomen. Want naar de hot station gaan om haar voor haar vertrek nogmaals vaarwel te zeggen. Daarmee hoopte hij dan zijn zonderlinge houding tegenover Lotte hier in Binz weer goed te maken. Den volgenden morgen werd 'hij later dan hij go wild had wakker. Snel richtte hij zich op, sprong uit zijn bed cn greep naai- zijn horloge. Als hij zich haastte zou hij nog op tijd komen. Hij zag haar ook nog en dat was hem vol doende, ofschoon hij liaar liever nog wat langer had willen sproken. Zij was reeds inge stapt en stond voor het open raampje, toen hij buiten adem het perron kwam ophollen. Ilij wuifde haar toe, maar moteen kwam de trein in beweging. Zij kreeg een kleur toen zij hem aan zag komen. „Ik ben blijdat iku nog een ploiziorige reiskan wonschen i" bracht Walter or met moeite nil. „Maar gij zijt toch niet «Heen om mij goe den dag to zeggen zoo vroeg opgestaan en hier aan het station gekomen, meneer Rie fenstahl?" riep Lotte verbaasd. Walter liep nog oven mee mot den reeds langzaam voortrollendcn trein. Hij hield Lotto's kleine hand vast., die zij hem toege stoken had. „Tot weerziens, ik hoop dat liet spoedig mag zijn, Lotto „Zooals liet toeval dat wilriep zij. „Och, hut tooval laat zich wel eens een beetje leiden." „Frankf, Ztg." waarschijnlijk acht, wil de regeering eerst den uitslag der Rijksdag- verkiezingen afwachten, voordat zij mot bepaalde voorstellen komt. Dat dio uitslag voor de ontwikkeling dei; Pruisische poli tiek van groote boteckenis wezen zal, wordt door niemand betwijfeld. En de rc- actiormaire bladen maken daarvan reeds gebruik, om op hun wijze te pogen, invloed op die verkiezingen te oefenen. De „Deut sche Tages Ztg." verklaart, dat zulk een voorstel, als de „National Ztg." bedoelt, nooit een meerderheid zal krijgen, nocli in liet Huis van Afgevaardigden, noch in liet Heerenhuis; van do tegenwoordige re geering mag verwacht worden, dat zij in tegendeel den Landdag een voorstel zal voorleggen, dat zeker met een belangrijke meerderheid zal worden aangenomen. Wat met andero woorden zeggen wil, dat de Regeering slechts een voorstel mag in dienen, dat aan de conservatieven be haagt. Zweden. Het op 't oogenblik te Stockholm dagende internationale vredescongres heeft o. a. een voorstel van dr. Boggiano aangenomen, die een internationaal referendum over de vraag van den rgewapcnden vrede on de geleidelijke ontwapening wil houden. Voor do bevordering van dit plan zal to Parijs een internationale commissie in gesteld worden, waarvan mannen van naam op allerlei gebied deel zullen uit maken. Het referendum zal tegelijkertijd op 18 Mei den datum van de eerste Ilaagsche conferentie in alle hoofdste den van do wereld geopend en in de drie volgende jaren in alle provinciale steden voortgezet worden. Door middel van do psephograaf zal men de uitkomsten van de stemming op wetenschappelijke wijze ordenen. De psephograaf is een uitvinding van Boggiano, dio het mogelijk maakt langs automatischen weg de meening van groote volksmassa's te registrcoren. In 1914 zal de uitkomst dan aan de Ilaagsche conferentie voorgelegd worden. Een artistiek uitgevoerd zegel mot hot op schrift „Fax mundi" dient als bewijs, dat men gestemd heeft. Het draagt den naam van den stemmer en wordt met de auto matisch opgeteekende verklaring betreffen de de uitgesproken incening bev,'aard. Oostenrij k-II o n g a r ij e. De feestelijkheden Donderdag op het kei zerlijk buitenverblijf te Ischl ter eerc van Frans Jozef's tachtigstcn geboortedag, wer den besloten door een groot avondfeest in liet Kurpark. Allen, die aan hot familie diner hadden deelgenomen, alsmede de andere gasten ontvingen als souvenir een bronzen miniatuurcopie van hot door den beeldhouwer Lcisek vervaardigde Keizer- standbeeld, dat op 24 xVug. onthuld zal worden. T u r k ij c en B u 1 .g a r ij e. Ilct bericht, dat er tusschen de Bulgaar- sche en Turkscho regeering een overeenkomst is (ot stand gekomen omtrent de regeling dei bekende vluchfelingenkwestie, wordt be vestigd. De Porte waarborgt zonder voorbe houd den terugkeer der vluchtelingen naar Macedonië on treft maatregelen om verdere mishandelingen te voorkomen. Naar in offi- cicelc kringen te Soiia verluidt, moet Enge land in deze aangelegenheid dc rol van be middelaar vervuld en do overeenkomst tot stand gebracht hebben. Donderdag had te Sofia een door de Mace donische vluchtelingen belegde protestverga- dciing tegen de mishandeling \an Bulgaren in Macedonië plaats, die tamelijk druk be zocht was. De verschillende sprekers veroordeelden de politiek der Bulgaarsche regeering, die zij wankelmoedig en zwak noemdenzij eischten den oorlog tegen Tmkije zoowel als de toe passing van artikel 23 van het verdrag van Berlijn, in den zin van autonomie voor Macedonië. Vereenigde Staten. Een definitieve breuk tusschen president Taft en Roosevelt is, niet liet oog op de tus schen hen heerschende meeningsverschillen, \olgcns dc Nov-Yorksche bladen, eiken dag te verwachten. De voornaamste oorzaken der meeningsver schillen worden gezocht in: liet aanvaarden door president Taft van de raadgevingen der hoeren Aldrich, Cannon en andera reaction- naire leiders; do wetten van Ballinger, mi nister van binnenlandsche zaken, die aan financieele ondernemingen aan den staat be- hoorende terreinen beoogen te verschaffen (Roosevelt breekt die wetten vierkant af, ter wijl Taft daaromtrent een algeheel stilzwijgen in acht neemt)en ten slotte Roosevelt's ne derlaag ter zake van zijn candidaatsstelling als tijdelijk voorzitter der -conventie van de Republikeinsche partij. Om al dio redenen gelooft men te New- York, dat Roosevelt met Taft gebroken heeft, al heeft Roosevelt zelf nog niets omtrent dit alles meegedeeld. Volgens de „World" zal Roosevelt beslist gekozen worden tot gouverneur van den staat New-York, en nog wel bij acclamatie. „Ilij zal gekozen worden", zegt het blad, „maar, naar het schijnt, tegen zijn eigen zin." De „Sun" echter meent, dat hij niet de minste kans heeft. Na een toespraak gisteren door Roosevelt voor den Nationalen Bond van negerkoop lieden in de Vereenigde Staten gehouden, werd hem den steun der neger-kiezers toege zegd ingeval van een mogelijke derde candi- daatetelling voor het presidentschap. „Pas maar op dat u niet onder den trein komt, meneer Riefenstahl, dan is hot voor goed uit mot alle toevalighcclen." „Dat zou jammer zijn lachte hij, liet haar hand k>s, trad wat terug en bleef haar nawui ven, totdat lüj haar niet meer zien kon. Lotte Schneider stond nog laag voor het geopend raampje. Zij keek naar de weiden, die voorbij gleden, cn die een vroolijk schouw spel opleverden in het blijde morgenlicht. Lotte Schneider lachte kwam hot omdat alles daarbuiten zoo blij scheen in het gou den zonnelicht? Dit alles was in den zomer gebeurd. Er na den zomer kwam do herfst en toen de winter, maar nog steeds had geen toeval Walter Riefenstahl en Lotte Schneider Weer samengebracht. Zij had ook verder op andere wijze niets meer van hem gehoord. Misschien was daarvoor geen gelegenheid geweest,, zoo dacht zij. Zoo ging het tot Kerstmis. Toen verwachtte Lotte toch vast dut zij wat naders van hem liooren zou. Immers Kerstmis biedt zoo on gezocht gelegenheid om elkaar eens tc schrij ven of elkaar wat te sturen. En toen zij ook toen te vergeefs wachtte op eenig levensteoken van Walter, dacht ze nu dan, zal ik met nieuwjaar wat van hem hooren, beslist met nieuwjaar. net werd nieuwjaar cn Lotte Schneider B r i t s c h-I n d i Onlangs hebben we melding gemaakt van de ontdekking van een wijdvertakte samen zwering in Bengalen. De gearresteerden heb ben dezer dagen te Dacca terechtgestaan. De procureur van het gerechtshof ver klaarde. dat naar zijn meening deze samen- zweving zich over bijna geheel Engclsch-In- dië uitstrekte. Hij veroordeelde 'het opruien de karakter der literatuur en der liederen, kreeg verscheiden felicitatiekaarten. Do eene kaart echter, die zij met zooveel ongeduld verwachtte, was er niet bij. Toen liep zij naar den wand, waar de An- siehtkarten van Binz hingen en rukte die daaraf. Zij scheurde ze stuk en wierp ze toen nijdig op den grond. „O, jeeje," zei Midi toen ze oven daafna in Lotte's kamer kwam. „Stuk gescheurde kaarten op nieuwjaarsdag dat brengt ge luk aan 1" En zij lachte; vol van haar eigen geluk zag zij de verdrietige trekken op het golaat van Lotte niet, noch de sporen van de tra nen die Lotte pas had afgeveegd. Malie hield een kaart in de hand en riep tiiumfantelijk „Zij hm ft mij een kaart gezonden daar aan heeft zij gedachtEn de volgende weck komt ze in Berlijn terug. Zij komt echter niet weer bij ons en dat was voor haar ook eigenlijk niet geschikt. Zij gaat in een familiepension." „Zoo, zoo en daarover bent ge zoo Ver heugd," zei Lotte Schneider, terwijl zij moe deloos naar haar verscheurde kaavton kook. „Nu maak li cr maar vroolijk' over." Een beetje belecdigd ging Mali haar ka mer uit, terug naar man en kind. Juffrouw Lotte luid toch wel een beetje meer geestdrift kunnen toonen, vond ze, over het feit dat freule Edela weer naar Berlijn terugkwam. (Wordt vervolgd.} SCHIEDAMSCHE COURANT. Burgemeester en Wethouders voornoemd,

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1