Brusselaehe tentoonstelling. De firm a Lips, to Dordrecht, is voor haar inzending brandkasten, kluisdeuren, enz. op do Brusselsche tentoonstelling be kroond met de hoogste onderscheiding, den Grand Prix. Alg. Ned. Politiebond. Gistermiddag hield de Atg. Ned. Politie bond te Haarlem haai- algemeene vergade ring. De voorzitter, jhr. mr, T. A. M. A. Hu- malda van Eysinga, vees er in zijn openings rede op, dat de belangstelling in den Boud zeer is toegenomen, evenals de deelneming ter verkrijging van bet diploma. Toch kan het aantal leden nog veel grooter ziin. Ingekomen was een antwoord van H. M. de Koningin op een, tevoren verzonden tele gram van hulde, benevens een voorstel der afd. Gelderland tot wijziging der statuten. Goedgekeurd wordt, dat liet hoofdbestuur aan de spoorwegmaatschappijen faciliteiten za! vragen voor beambten der gemeente politie, die politiehonden begeleiden, en po gingen zal doen om voor politiebeambten wij- dom van tollen te verkrijgen. Uit het jaarverslag blijkt, dat de vereeni ging op 1 juli 4352 leden telde, 493 begun stiger en 370 donateurs. Er zijn 11 afdeelin- gen en 102 correspondentschappen; geëxa mineerd werden 252 candidaten. Het gewone diploma verkregen 138, en dat met aantee- kening 96 candidaten. Het kapitaal van de stichting, die beoogt een sanatorium voor zieke politiemannen, bedraagt reeds ruim 40.000, het batig saldo /II 93,94. Het jaarverslag van den secretaris, den. heer Koster Henke, en het verslag van den pen ningmeester werden goedgekeurdde ont vangsten waren ƒ12,218.78, de uitgaven 8337.73,, zoodat een batig saldo blijft, van ƒ8877.05. De afdeeiing Zeeland stelt vooi', dat op den beschrijvingsbrief der algemeene verga dering een voorstel zal voorkomen, waarbij aan de afgevaardigden en ovei ige leden de gelegenheid zal worden gegeven, aan het hoofdbestuur vragen, de belangen van den bond betreffende, te dr .n. Tegen het stellen van schriftelijke vragen, de belangen van den bond beticffende, be staat bij het hoofdbestuur geen bezwaar, in dien die vragen gedaan worden vóór de voor stellen der afdeeiingen in behandeling komen in de algemeene vergadering. De afdeeiing Zuid-Holland ondersteund Zeeland's 'voorstel liet advies van het hoofdbestuur wordt in stemming gebracht en verworpen. Plet voor stel van Zeeland werd nu aangenomen met 2502 stemmen tegen 1588. Zeeland stelt veider voor, dat de politie mannen, die wenschen deel te nemen aan het examen tot het verkrijgen van het politie- diploma, de daartoe veroischte gelden bij vooruitbetaling moeten voldoenzoo zii ech ter door geldige redenen verlundeid zijn aan het examen deel te nemen, zal hom het ge storte geld worden teruggegeven. Het hoofdbestuur heeft geen bezwaren, in zcei bijzondere gevallen, ter beoordeeling van het hoofdbestuur, bij verhindering de gestorte gelden te restitueeren. Do afdeeiing Zuid-IIolland, amendeert dit voorstel aldus; dat aan het voorste! wordt toegevoegd, „mits leden van den Bond". Het advies van het hoofdbestuur werd in stemming gebracht en aangenomen. Even eens het amendement van Zuid-Holland. De afd. Utrecht en Noord-Brabant stelden voor, dat het hoofdbestuur van den Bond uit elf leden moet bestaan, volgens Utrecht samengesteld uit voorzitters van de Provin ciale afdeeiingen, volgens Noord-Brabant uit iedere provinciale afdeeiing een lid, te kiezen door de afdeeiingen zelf. De afd. Zeeland stelt voor art. 25 der Sta tuten van den" Alg. Ned. Politiebond aldus te wijzigen: „De vereeniging wordt bestuurd door eon hoofdbestuur, beslaande uit vijf leden, uit een voordracht van minstens zes leden van den kan toch van me vergen, dat ik thuis zit en onsterfelijke dingen schrijf, terwijl m'n vrouw uitgaat, zonder boe of ba te zeg gen I Dat is toch duidelijk. Bon ik daar voor soms getrouwd? fn den bijbel staat staat immers al, dat de man hel hoofd van de vrouw is. Nu vraag ik ieder ver standig menschkan het hoofd oen roman schrijven, terwijl de rest op den loop is? 's Avonds is het tusschen m'n vrouw en mij tot een opheldering gekomen. Zrj zei: „Beste jongen, als jij niet ge stoord wilt worden, verveel ik mij. Ga jij den weg der onsterfelijkheid op, dan ga ik wandelen, beste jongen." Dat kleine wijfje van mij speelt nooit op, maar als zij „beste jongen" zegt, dan beteekent dat in goed Hollandseh zooveel als „voor den drommel". Er was eenvou dig niet met haar te praten. Ik verklaarde, ik beweerde, ik smeekte liet hielp alle maal niets. Indien u het niet letterlijk op vat, dan zou ik willen zeggen: ze stoncl op haar achterste beenen. En ik? Wel, ik zei 't u al, we zijn nog niet lang getrouwd. Meent v soms, dat ik het op mijn geweten zou willen heb ben een echtelijken twist te hebben uit gelokt? Dat kan niemand van mij verlangen. Ik vrees, dat de onsterfelijkheid niet mijn deel zal worden. Ik had het mij gemaJc- kelijker voorgesteld. Ik zei dat ook m'n vrouw, en weet u wat zij antwoordde? Neep, dat kunt uniét weten 1 Zij zei: „Maar den nieuwen hoed krijg ik toch, nietwaar?" Dat zei ze. Bond, voor elke vacature door het hoofdbe stuur in overleg met de gecombineerde "ser- gndeiing bedoeld in art. 17, opgemaakt in dier voege, dat zooveel mogelijk personen van verschillende rangen en graden daarop voor komen, door de Algem. Vergadering te be noemen." Het hoofdbestuur geeft in overweging deze zaak commissoriaal te maken. Met dit advies ging de vergadering mee. lot leden der commissie werden benoemd de voorzitters van de afdeeiingen, die deze zaak umh'angig hebben gemaakt, benevens de boe ien Van der Ivnaap te Maastricht en Kern- pers te Harderwijk. Deze commissie weid een ci.ediet van f 200 veileend. Met de aanneming van dit Voorstel ver viel punt 9. Aan de orde was vervolgens de benoeming van een hd van de commissie van beheer der stichting, wegens periodieke aftreding van den heer B. Koker Jzn., burgemeester 'e Krimpen a. d. IJssel. Op de voordracht Monden met den lieer Koker, de hceren M. G. J. Kempets, burgemeester te IIiuder- wijk en F. J. J. SI. van der Knaap, bur gemeester, te Maasbree. Herkozen weid de heer Koker, die de be noeming aanvaaidde. Tevens moest een lid van het hoofdbestuur gekozen worden. De heer G. Udo, aan de beurt van aftreden, wenschte niet meer in aanmerking te komen. Op de voordracht ston den de heeren K. Bonder, te Meppel, A. J. Boos te Gouda en E. Waaiienberg, te Arn hem. Gekozen werd de heer Bonder, te Mep pel, die de benoeming aannam. Do voorzitter richtte tot den heer Udo een wooul van dank, voor 't geen hij voor den Bond gedaan heelt. De begrooting voor het dienstjaar 1911/12, in ontvangst en uitgaaf sluitend met een be drag van 8695, werd zonder bespreking goedgekeurd. Een voorstel van het hoofdbestuur om dit jaar 250 af te zonderen voor de Stichting, werd zonder discussie aangenomen. Bij de rondvraag vroeg de afd. Friesland het hoofdbestuur 't volgend iaar in die pro vincie te komen vergaderen. De voorzitter zegde overweging toe. De vergadering werd hierna gesloten. YIJfile Katholieke Sociale Week. Zesde dag. In de bijeenkomst yan Donderdagavond sprak kapelaan H. W. J.; Hoosemans over de leuzeKunst aajn het volk, d. i. de ont wikkeling van het schoonheidsgevoel bij het volk; het streven om het volk, waar mede hier dan bedoeld worden die lagen der bevolking, welke oin verschillende re denen van eoonomischen aard, dat niet uil zich zelf kunnen, te leeren meer kijk te krijgen pp wat waaldijk mooi isom den smaak van het volk te ontwikkelen en te verdeelen. Het streven om bok aan. het volk kunst te brengen ,is waarlijk christelijk, omdat het er behoefte aan heeft; blijft die be hoefte onbevredigd, dan moet zich dat, als iedere behoefte, die onvoldaan blijft, wreken. De actie ten bate van "het volk mag daarom niet volstaan met een actie tot verhooging der loonen, maar moet er ook op gericht zijn om' het volk te brengen tot de waarheid, van de waarheid tot wat goed en van tot Wat goed. tot wad schoon is. Verschillende factoren kunnen medewer ken om het schoonheidsgevoel bij het volk te ontwikkelen. Meer verwijderd werken zij mede, die eon verkorting van arbeidsduur voor den werkman weten te verkrijgen; van ontwikkeling kan natuurlijk geen spra ke zijn, als de werkman geen tijd heeft om zich daarmee bezig te houden. In het slot zijner voordracht zette spr. uiteen hoe volgens zijn meening rec'ht- streeks tot het doel kunnen medewerken de kerk, de school, de vereenigingen en de winkeliers. Wonimgbouw-vereeiiigingen was het on derwerp, in de vorgadering van gisteroch tend behandeld door den heer J. M. A Zoetmulder. De werkzaamheid der woningbouw-vei- eenigingen noemde deze een zeer voor naam middel tot verbetering der woning toestanden. Medewerking van particulier initiatief toch, georganiseerd in zulke ver eenigingen, kan niet gemist worden om hot streven van den wetgever tot opruiming van woningmisbtanden en bevordering van aanbouw van goede woningen niet viuch- teloos te doen zijn. In den regel zullen rente en. aflossing van voorgeschoten gelden en andere on kosten nit do inkomsten der vereeniging moeten worden gevonden. In sommige ge vallen echter wordt het tekort op de verhu ring der woningen door Rijk en gemeente gedekt. De werkzaamheid dezer lichamen ont wikkelt zich hier te lande, zoowel in grootere als in kleinere gemeenten, op zeer bevredigende wijze, waarbij zij zich op allerlei manieren aanpassen aan bijzondere plaatselijke omstandigheden. Door de stichting van vereenigingswo- ningen wordt met sleur en verkeerde ge woonten bij de inrichting der huizen ge broken, en een beter inzicht in de waarde eener goede woning krachtig bevorderd. En al is in afzienbaren tijd niet te verwach ten, dat de invloed van den aanbouw door jbouwveroenigingen zoo beteokenend op do woningmarkt zal inwerken, dat al gemeene verlaging der huurprijzen er uit voortvloeit, zoo zal toch' daardoor tot meer dere stabiliteit in de huurprijzen der ar beiderswoningen kunnen worden bijgedra gen. Ook leerde de ervaring, dat nieuw gebouwde woningen niet alleen ten goede komen aan h'en die ze bewonen, maar tevens, door opschuiving, in wijden kring gelegenheid verschaffen om betere huis vesting te vinden. In hoofdzaak zijn het woningen voor gezeten arbeiders, welke door veieenigin- gen worden opgericht, doch er zijn ook enkele, die in de woningbehoefte van an dere standen, als onderwijzers en kleine ambtenaren voorzien, en in verschillende gevallen strekt do werkzaamheid zich uit tot het opruimen van krotten en de zorg voor de huisvesting voor minder bedeel den. Het werk van de woningbomv-vereeni- ginge'n Verdient daarom belangstelling en medewerking van allen, wien verbetering van huisvesting van de verschillende klas sen der bevolking ter harte gaat. Mr. P. Reymer sprak gistermiddag over het onderwerp: Arbeiders tuinen, die hij noemde instellingen van voorzorg, waar door onmiddellijk, zonder veel moeite en kosten, de zedelijke en stoffelijke toestand der arbeiders kan worden verbeterd. De bakermat der arbeiderstuinen is En geland, het denkbeeld vindt ook hier reeds zijn toepassing, zij het niet op geheel de- zelfdo wijze. Spr. ging het ontstaan en do ontwikkeling van de kwestie der arbeiders- tuinen na. Hij waarschuwt uitdrukkelijk te gen het voorstaan eener al te groote uit breiding van het onteigeningsrecht ten bate der arbeiderstuinen, al is principieel ont eigening ook in verband met deze aange legenheid te verdedigen,, wanneer alle an dere middelen om tot een rechtvaardigen toestand te geraken, falen. Dir. bel., Invoerr. en Ace. Vei plaatst ingang 1 September 1910': C. J. v. d. Berg, rijksklevk 2e kb, van kant. Maastricht naar insp. Oostburg (tijd.) M. H. de Roo, rijkski, 3e kl., van insp. Oostburg naar insp. Hilversum (tijd.). Ingang 1 October 1910: F. N. v. Leeuwe, konmi. 2e kb, van Me- demblik naar Rotterdam (tijd.)W. F. Mar tens, idem, van Nijmegen (v.) naar Botter dam (tijd.); A. L. J. Cardinnal, komtn. 3e kl., van Wehl naar Beek (bij Doetinchem) E. Boelena, idem, van Dinxpeilo naar Wehl. Ingang 1 November 1910 P. J. Stoutjesdijk, komm. 2e kl. van Schie dam naar Sluis. Eervol ontslag verleend ingang 1 Septem ber 1910: II. Wanders, komm. Ie kb, te Vlodrop (station). Ingang 1 November 1910: L. Kuiper Lz., komm. Ie kl., te Rotter dam J. J. Herckenrath, idem te Tilburg. („W. v. d. A. d. D. B. enz.") STADSNIEUWS. TImmerlIcdenactle. In bet gebouw yan den BI. K. Volks bond is gisteravond een openbare verga dering gehoudeny belegd) door de afd. Schie dam van den Alg. Ned. Timmerliedenbond, de afd. van den R. K. Timmerliedenbond en de vakafdeeling Timmerlieden van „Pa trimonium". In deze drukbezochte Vergadering wex'd door twee hoofdbestuurdei s der organisa ties de houding fier timmerliedenpatroons tegenover de verzoeken der werklieden om betere arbeidsvoorwaarden aan kritiek on derworpen en besproken de wijze, waarop de verdere actie diende te woiden gevoerd). De heer C. A. yan Zeeland, secreta ris van den R. K. Timmerliedenbond, gaf een overzicht van de tot op heden ge voerde actie. Hij ging terug tot 1906, toen op verzoek der werklieden liet uurloon van 20 op 21 ct. werd gebracht, en het jaar daarop, hoewel minder gereedelijk, van 21 op 22 ct. Bij de inwerkingtreding van de wet op het Arbeidscontract, werden van de zijde der werklieden pogingen ge daan om een collectief arbeidscontract in te voeren, maar de patroons hadden daar geen ooren naar en boden aan of gelastten de onderteekening van oen individueel contract. Do werklieden hielden daarop een vergadering, waarin ,werd besloten on der protest dat contract te ondorteekenen. Ook werd oen motie aangenomen, waarin werd gezegd, dat men bij gunstiger gelegen heid wederom zou trachten betere voor- Waarden door to voeren. Die gunstiger ge legenheid achtte men in den aanvang van dit jaar aangebroken. Door de bovenge noemde drie organisaties ,werd toen aan de patroons het contract aangeboden, dat dezer dagen in dit blad is gepubliceerd. Op 1 April kwam van de patroonsvereeni- ging een afwijzend antwoord. De timmerlieden berustten echter niet. Verschillende vergaderingen werden gehou den, waarvan het resultaat was, dat twee hoofdbestuursleden immens de organisaties aan de jpatroonsvereeniging om cesn onder houd verzochten. Het antwoord der pa troons op dit verzoek bleef uit. Waohtens- moede, trok man de stoute schoenen aan en twee hoofdbestuursleden gingen de vijf bestuursleden der patroonsvereeniging per soonlijk opzoeken, 't Gevolg Was, dat den 19en Mei een conferentie der patroonsinct de beide hoofdbestuursleden en de bestu ren der afdeeiingen plaats had, waarop het collectief contract ernstig werd over- wogen. Geen persoon kon, zoo beweerde spr. met nadruk, een steekhoudend mo tief tegen dit contract, aanvoeren. Ten slotte werd besloten, dat de patroonsver- eeniging ter overweging yan het aangobo- den contract een vergadering zou beleg gen. Het resultaat vau die vergadering kwam eenige dagen l,ater: besloten was, de eischen der werklieden niet in te willigen,. Spr., die eischen, welke men uit de cou rant reeds kent, nagaande, kon deze niet anders dan billijk vinden. Een dagtaak van tien uren achtte hij meer dan genoeg, vooral wanneer een vader eenigen tijd aan zijn gezin wil wijden. En dat het loon in evenredigheid met dien verkorten ar beidsduur, verhoogd behoorde je Worden, sprak" Van zelf. Bijzonder hoog zou dat 25 ct. per uur toch al niet worden. Wian- neer een timmerman niet Van Werkeloos heid of ziekte heeft te lijden, dus in het gunstigste geval, zou hij dan f 650 per jaar kunnen verdienen, maar spr, kan zich' dat gunstige geval) dat ,eon timmerman geen periode van werkeloosheid t doormaakt, bijna niet voorstellen. .Voorts rekende spr. voor, dat, heel' krap berekend, een gezin met twee kinderen, ter nauwernood met f 14.25 te Schiedam kan rondkomen, ter wijl thans het loon f 13.bedraagt in het gunstigste geval. Wanneer de actie behoorlijk Wordt door gezet, en de .ongeorganiseerden zich aan sluiten, zoodat een sterke organisatie wordt verkregen, dan wanhoopte gpr. niet aan een doorvoering der eischen van de werk lieden. De heer P. Verdorst, hoofdbestuurs lid van den ,Alg. Ned. Timmerliedenbond, begon met de laksche houding van het meerendeel der Schiedamsohe 'timmerlie den te laken. Den geest onder-de timmer lieden in aanmerking riemende, zou men zeggen, aldus spr., dat Schiedam een waai dorado voor de timmerlieden is. Door het hoofdbestuur zijn de Schiedaïnsohe timmer lieden meermalen aangepord, .maar men bleef slapen. Ook toen spr. naar deze vergadering ging, was er hij h'em twijfel opgekomen, of ze zouden, wakker worden. Eindelijk waren er toch', die zich hebben durven wenden tot de patroons met het verzoek om' een Iponsverh'ooging van 22 op 25 cent en een werkdag van 10 uren. Ook spr. meende, evenals zijn voorganger, do lijdensgeschiedenis van den strijd der timmerlieden, to moeten ophalen en nog eens den nadruk te leggen op de brutale stukjes in dezen door de patroons uit gehaald. Zoo deelde spr. mee, dat het in 1907 verkregen uurloon ,van 22 cent niet eens door alle patroons, misbruik makende van de malaise .in 1908, Werd uitbetaald, zoodat dit door ,de organisaties ter bereke ning der contributie pp 20 cent moest Wor den gesteld; Een ander staaltje vormen 'de antwoorden der patroons op' de verzoeken der organisaties. Ren ,len April Van dit jaar schrijven de patroonsvereeniging, dat de slechte toestand .van het bedrijf niet toelaat aan de verzoeken der Werklieden te voldoen. Dit Was .volgens spr. de oude verontschuldiging. Het antwoord ,van den 23sten April, nu yan het bestuur der patroonsvereeniging, was, dat /le patroons op geen enkele fier bedoelde condities kon den ingaan, en /het h, i. Van geen nut was verdere besprekingen te Kouden. Toen kwam de ,door den vorigen spreker reeds genoemde conferentie, pn daarna den bnef vain 13 Juni j.h, dat de patroons alles afwijzen. v t Wat nu? vroeg ^spreker. Het strooibiljet geeft het eigenlijke .aan, Waar het zegt: „De vakvereenigingen beschikken over meerdere middelen om jiuii eischen doorge voerd te zien". .Maar, zei spr., Schiedam is niet genoeg georganiseerd, ongeveer 60 procent is bij een vakvereeniging aange sloten. De onverschilligheid fier overigen qualiliceerde spr. als gemakzucht. De an deren zullen de zaak wel opknappen, wordt er door hen.gezegd. Het medezeggenschap der arbeiders, zooals dat in het collectief contract wordt voorgestaan, kan slechtsr vexkregen worden dooi macht, betoogde hij. De patroons zullen van hun standpunt niet afwijken, zoolang de werklieden laks blijven. Alleen door gebruik te maken van hechte aaneensluiting is fsr te krijgen wat noodig is. Dat ,de timmerlieden niet gaar ne macht tegenover macht stellen, is uit de vredelievende pogingen in den loop der jaren voldoende gebleken. Maar wanneer tenslotte de patroons niet goedschiks wil- len, dan zullen zo kwaadschiks moeten; wanneer zij' hun tegenwoordige tactiek blij ven volgen, dan zal ook in liet timmer- liedenbedrijf de strijd moeten losbreken. Wanneer we den .vrede willen hebben benevens een eenigszins draagbaar bestaan, dan moeten we, zoo besloot spr., ons bereiden ten oorlog, niet om het zwaard to trokken, maar alleen om'ons krachtig te maken, daardoor alleen zullen de patroons van inin tegenwoordig standpunt afge bracht kunnen worden. Van de gelegenheid, tot gedachtecnwisse- ling weid geen gebruik gemaakt. Kunst en Wetensehap. Een proef met $606" op een min. Uit de universiteitskliniek voor huidzie- ken te Freiburg i. B. deelt dr. .Taegeeen geval mede, dat wegens zjjn principieele beteekenis de belangstelling verdient, zoo schrijft de „Frankf. Ztg.'j: In de bewuste kliniek werd een patiënte opgenomen, die zich in de allerlaatste pe riode van zwangerschap bevond en de kenteekenen vertoonde eener uitgebreide floride syphilis. De zieke werd nu vóór haar Bevalling, die eenige dagen later plaats had, op gee- nerlei wijze behandeld, maar kreeg pas 18 dagen daarna een inspuiting met ,,606ï'. Het pasgeboren kind, dat 2400 gramwoog, was weliswaar geheel voldragen, maar ouwelijk en slap, en lag suffig in de wieg. Op den derden dag na de geboorte ver toonden zich aan handen en voeten dui delijke kenteekonen der overgeëifde syphi lis. Het kind werd nu »&n geen andere behandeling onderworpen, dan dat het aan de borst der met „606" behandelde moe der werd gelegd. Op den eersten en tweeden dag na de inspuiting bij de moeder namen de ziekte verschijnselen nog toe, op den derden dag kwamen zij tot stilstand, vertoonden daar op plotseling een teruggang, en waren op den vijfden dag, op een onbeduidend over blijfsel na, verdwenen, terwijl tegelijkertijd het kind .zelf zich krachtig ontwikkelde, en in plaats van de grauwe vale, een frischroodo kleur kreeg. Bij het ontslag uit de inrichting 14 dagen na de inspuiting woog het kind 3900 gram en vertoonde het absoluut geen ziekteverschijnselen. De genezing had dus een buitengewoon snel verloop en men kan aannemen, dat zij misschien hierdoor teweeg was gebracht, dat door de moe dermelk iets van het ingespoten genees middel op den zuigeling was overgegaan. In de melk kon echter niet het geringste spoor van arsenicum worden aangetoond. Veeleer is de meening gewettigd, dat bij de moeder, door het in zeer groote hoe veelheden afsterven van spirochetten. zich eerst een vergift en hierdoor vervolgens een tegengift, antitoxin, heeft gevormd, dat door de melk van de moeder op den zui geling is overgegaan. Door zijn beroemde „min-proef" heeft Ehrlich voor andere stoffen dit feit be wezen. Voor de practijk vloeit uit de diag nose de gewichtige gevolgtrekking voort, dat de geïnfecteerde moeder haar erfelijk belast kind onder alle omstandigheden de borst kan geven, en dat zij, zoodra zij dit begint te doen, met „606" moet worden behandeld; waar dit echter niet gaat, zou hoe paradoxaal het ook moge klinken voor den syphilitischen zuigeling een sy- philitische min moeten worden bezorgd, die dadelijk na den aanvang harer in diensttreding aan een „606"-kuur zou moe ten v/orden onderworpen. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Algemeene Synode. XXVII. 's-Gravenhage, 19 Augustus. In deze zitting is de behandeling van het rapport der „Enquête-Commissie" voortgezet en ten einde gebracht. Het is niet wei. mogelijk de verschillende uiteenloopende meeningen der leden over de verschillende beginselen die hier aan de orde zijn gesteld, in een kort overzicht samen te vatten. Deelden wij gisteren mede, dat do eerste twee conclusies van het rapport zijn verworpen (waarmede ook do derde is ter zijde gesteld), heden viel een gelijk lot te beurt aan de overige conclusies. Alleen de zevende is dooi de Synode aangenomen. En daarmede nam zij een besluit van bijzondere beteekenis. Immers, deze zevende conclusie luidt uldus„Een lid wil bepalingen zien op genomen in het reglement, waardoor liet mo gelijk zal zijn het beginsel der evenredige verlegenwooidiging toe te passen." Het hoofdbezwaar van den secretaris tegen de evenredige vertegenwoordiging was hierin gelegen, dat de vrijheid van den lidmaat wordt aangetast, daar hij genoodzaakt wordt zich aan te sluiten bij een bepaalde partij of richting. De heer Eileits de liaan is er wel /eer vóór, maar ziet geen kans dit beginsel in een reglement vast te leggen, waartegen ech ter de heer Boot opmerkt, dat dit laatste be zwaar zoo groot niet, moet worden geacht. De heer Weyland voelt wel veel voor het beginsel, maar acht onmiddellijke toepassing niet mo gelijk, terwijl het toch ook een bezwaar is, dat zeer kleine minderheden worden verwaar loosd. Andere leden, zooals de h.h, de Groot en Leenmans ziin in principe er tegen. Eerstgenoemde meent, dat de eenheid der Kerk er door wordt gebroken. En de heer Leenmans is van oordcel, dat aangezien de Ketk een belijdend karakter heeft de S\ node zich niet mag hegeven op dien weg. In gelijken geest spreekt de 'lieer Zoete zieh uit. En de heer Schricke is tegen evenredige vertegenwoordiging, omdat hij invoering van bet parochie-stelsel begeert. Zooals wij boven gizegd hebben: de zevende conclusie is aan genomen. Tien leden stemmen er vóór (de h.h. Hu her, Edling, Dijksterhuis, Heerspink, Van Goreurn, Picard, Boot, Ellens, Eilerts de Hunn en Adriani). Doch nu moeten ook bepalingen worden opgenomen in de Kerke lijke Wet. En besloten wordt aan de Syno dale Commissie op te dragen, een concept reglement te ontwerpen, waarin het begin sel dor evenredige vertegenwoordiging tot uit drukking komt, en dit concept-reglement in te dienen bij de Synode des volgenden jnars. Nog moeten wij mededeelen dat na deze 1 esiissing de heer Eilerts de Haan het giste ren ingediende voorstel heeft ingetrokken. Met elf tegen acht stemmen wordt verwor pen een voorstel van den hoogleeraar Dau- banton, hierop neerkomend, „dat elke ge meente elke tiende jaar bepale, of zij coöp tatie, uitbrenging van stem door stemgerech tigden of kiescollege wenscht, met dien ver stande, dat het werk van de beroeping van predikanten aan de kerkeraden komc en blijve." i Daarentegen wordt aangenomen een voor stel van den secretarisdat er bij de kerkera den op worde aangedrongen, te onderzoeken, of het ook gewenscht. kan zijn bij den arbeid -.V- 5 A't J

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 6