63** Jaargang Woensdag 24 Augustus 1910 No. 13388 Edela van der Eichen. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering vaa Zon-en Feestdagen Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25 franco per post fl. 1.65. Fïijs por week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cc-nt. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen, 1 1 i Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een aur aan het bureau bezorgd zijn. I 1 BureauLange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meet 15 cents. Reclames 30 cent per regel, Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. BUITENLAND. Schiedam, 23 Aug. 1910. DUITSCHLAND. Zondag is te Offenburg de partijdag der Badcnsche sociaal-democraten gehouden, mmraan 200 afgevaardigden deelnamen. Dat het er vrij stormachtig toe zou gaan, was te \envachten. Zooals men zich herinnert, baar de het eenigen tijd geleden in de partij groot opzien, toen de Badenscbe partijgenooten, in strijd met het stieng sociaal-democratische principe in de Badenscbe Kamer, voor de be- giooting van't groothertogdom stemden, ja eenigen zelfs den vorst op een familiefeest hun gelukwenschen brachten. Die begioo- tingskwestic voimde natuurlijk den hoofdscho tel van hot debat. Twee afgevaardigden van het hoofdbestuur te Berlijn eisclttcn onvoor waardelijke verwerping van de begrooting, hot standpunt, door de revisionnisten in deze raak ingenomen, werd echter zoo handig ver dedigd door den afgevaardigde Kolb, dat met een overstelpende meeideriieid vertrouwen werd uitgesproken in de landdagsfractie en het Neurenbcrgsche besluit voor onuitvoer baar werd verklaard. Aan den eerstdaags te Maagdenburg bijeen te komen Duitschen partijdag zou worden verzocht dit besluit op te beffen. Met algemeene stemmen werd de volgende motie aangenomen: „De Landdag fractie behoort onder geen omstandigheden haar mandaten neer te leggen, maar behoort hen in het belang dor partij ook in het ver volg te blijven uitoefenen/' Verder werd door den partijdag een motie \erworpen met 133 tegen 45 stemmen, waar bij de bezoeken ten hove werden veioordeeld en tenslotte nam de partijdag met 153 tegen 24 stemmen het besluit om innerlijke kwes ties niet meer in het publiek te behandelen. Rosa Luxemburg, de „schreckliehste der Sclnecken", gelijk Duitschc bladen haar noe men, was tegenwoordig, maar kwam niet aan het woord. 's Avonds hield Rosa Luxemburg nog een veigadering, die zeer druk, vooral door nieuwsgierigen, bezocht was. Zij bespotte do Badcnsche soeiaal-democratic en den minis ter Von Bodmann. De Badensche „Genos sen" waren echter al vertrokken. Voor de sociaal-democraten in Baden mag d? kwestie hiermede afgedaan zijn, het hoofd bestuur van de partij zal heter echter niet bij laten. Op den aanstaanden partijdag to Maagdenburg zal nl. Bebel zeil', die sedert jaren om gezondheidsredenen geen groote re devoeringen meer heeft gehouden, de Baden sche afgevaardigden, die de stoutheid heb ben gehad voor de begrooting te stemmen, nog eens geducht onder handen nemen. Ook de Hcssische Partijdag, die te Gles sen word gehouden en door 75 afgevaardig den bc7x>cht was, hield zich natuurlijk met de Badcnsche bcgiootingskvestie bezig. In een met 48 tegen 30 stommen aangenomen motie werd het stemmen voor een begroeting oen Roman naar het Duitsch van HEDWIG ABT. kwestie wan tactiek genoemd, die moest af hangen van de bijzondere politieke toestan den in de afzondeiliikc Bondsstaten en die niet door algemeene partijbesluiten mocht wor den geregeld. Vandaar dat het Neurenbcrg sche besluit behoorde te worden ingetrokken. De besluiten op beide Partijdagen, te Of fenburg en tc Giessen genomen, zijn een waai échec voor het Beriijnseho orthodoxe partijbestuur en heL schijnt twijfelachtig of men te Maagdenburg wel den raad der „Vor- wüits" om den Badenschen partijgenooten eens den gepanhserden vuist te toonen, zal opvolgen. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engel and. De Engelsche aibeidereorganisaties heb ben een veigadering gehouden, waai in werd beraadslaagd over de middelen om de regee- ring te dwingen tot indiening van een wet, die de door hot ïloogerhuis aangenomen vvot verijdelt, waarin het heffen van bijdragen van v akvereemgingsleden om aan de afgevaardig den in het Parlement een jaarwedde tc kun nen geven, onwettig wordt genoemd. De „Standaid" vreest, dat de vakvereeni- ging de algemeene werkstaking zullen proeïa- meeren om hun eischen klem bij te zetten. België. Te Brussel is Zondag het congres der Vrijje Gedachte geopend. Solidad Villafranca, de vrouw en medewerkster van Fermer, werd tot voorzitster gekozen. Vooraf had er eene plechtigheid plaats gehad. In vereeniging met eenige andere ver- eenigingen, werd dien dag een steen inge wijd, gemetseld in het gaanpad op de Groote Markt te Brussel, voor het gebouw, gezegd het Huis des Konings, Op dezen steen is het volgende opschrift ingebeiteld vTer nagedachtenis der graven d'Egmont en de Hornes, te dezer plaatse onthoofd, op bevel van Filips II, in 1568, om de vrijheid van geweten te hebben verdedigd. Die steen werd hun gewjjd door het internationaal corr.iteit, ingesteld ter herdenking van den heldhaftigen dood van Francesco Ferrer, neer geschoten te Montjuich, voor dezelfde oorzaak in 1909." Rond il uur kwam de stoet op de Groote Markt aan; men droeg er 100de en blauwe vlaggen in, de roode in meerderheid', zooals ook de meeste manifesteerders eene roode bloem in het knoopsgat droegen. liet woord werd gevoerd door de hh. Vinck, dr. Simarro (een Spanjaard) en Furnémont. loening tot dekking Van het tekort terug gebracht van. 239 op 126 miUiocn. In welingelichte politieke kringen in Noorwegen wordt, naar hot „N. Wienor Tagebl." meldt, veel aandacht geschonken aan het bericht, dat keizer Wilhelm win ner van den eerstkomenden Nobelprijs zal worden. Als reden voor deze onderscheiding wordt aangevoerd de houding van keizer Wilhelm bij den Balkancrisis, Waardoor een bloedig conflict Werd voorkomen. De verschillende attenties, welke de keizer aan het Noorsche volk heeft bewezen, o. a. de schenking Van liet Fri thj of-standbeeld, beschouwt men o.lis een teeken dat keizer 'Wilhelm de verleening van den Nobelprijs niet onwelkom zou zijn. Bovendien isdc stemming van het Noorsche volik door do herhaaldelijke NordlandfahrtenVan den keizer, welke een enorme toeneming van het Duitsche toeristenverkeer tengevolge hadden, voor keizer Wilhelm zeer gunstig geworden. Het bestuur van don bond van Duitsche metaalindustiieelen heeft in zijn den 20en Augustus gehouden vergadering eenparig besloten de scheepswerven in haren strijd tegen do eischcn van hare werklieden te ondersteunen. Voor de verdere behande ling der aangelegenheid is een bijzondere commissie benoemd. Rusland. In een conferentie bij minister-president Stolypïn, weid met het oog op den schande lijken sanitaiien toestand te Petersburg beslo ten tot dwangmaatregelen ter veibetering over te gaan. Vooral zou door invoering van goede filters voor bruikbaar drinkwater moeten gezorgd worden. De B a 1 k an-S tate n. De „Echo de Paris" verneemt uit Kon- fetantinopol, dat liet bezoek van Ilakki pasja in Roemenie niet slechte ten doei heeft een eenigszins afkoelende werking op Sofia uit te betonen, maar, in het ooi uitzicht op een Bulgaarsche voorwaartsehe beweging tegen Macedonië, het tenein. voor een Turksch Röcmeensche overeenkomst te verkennen. Roemenië zou ingeval van een Macedoniseh conflict zijn strijdmacht aan de Bulgaaroche grens moeten mobilisceren onder het oor- wendsel, dat het eveneens de belangen der Waiachijsche Macedoniers heeft te bescliior- men. Van zijn kant zou dan dc Turksche regeering officieel de Macedonische Wala- chijcrs eikennen en een Wnlaclniseh exar- chaat instellen, zooals dit op Russisch ver langen destijds voor Bulgarije geschiedde. Dooi de Roemeensche mobilisatie zou een groot deel der Bulgaarsche strijdmacht wor den vastgelegd. Tn Tuiksche politieke kringen munt, al dus weet hetzelfde blad verder te vei tellen, het sluiten van een vijfvoudig veibond, waar toe het Drievoudig Verbond, Turkije en Roe menië zouden behooren, veelvuldig het on derwerp van besprekingen. Turkije streeft er nl. naar om zijn |i fvijund, Rusland, in een moeilijke positie te isoleei'en. Dat moet ook het doel van haar leger- en vloot verster kingen zijn. De te Konstantinopel verschijnende „Ta- nin" stelt, blijkbaar geïnspireerd, aan de Russen voor om de Zwarte Zee tot een nou trale zee te maken. Rusland zou zijn Zwarte Zee-vloot naar de Oostzee zenden, waarop Turkije haar oorlogsschepen vooi altijd uit de Zwarte Zee zou terugtrekken. Vereenigde Staten. Eenigen tijd geleden wekte de Amerikaan- jclie senator Goie groot opzien door zijn vei klaringen omtrent ongeoorloofde hande lingen van Amoiikaansclie staatslieden bij verkoop van gronden, aan Indianen toebe- hoorende. Ook vice-president Sherman heet te in deze zaak betrokken te zijn. liet comité uit het congres, aan hetwelk een onderzoek werd opgedragen naar de juistheid van Gore's beweringen, hoeft thans een verklaring gepubliceerd, waarin wordt medegedeeld, dat na zorgvuldig en grondig ondcizoek is gebleken, dat de naam van vice- president Sherman ten onrechte in deze zaak is genoemd. P e t z i De correspondent van. de „Times" te Konstantinopel seint, dat Rusland zich ge noodzaakt heeft gevoeld, bij do Porte ener giek to protosteeren wegens oen voorval, dat zich onlangs aan de Perzische grens heeft voorgedaan. Eenige weken geleden n.l. is bij Kizil Disa een. Turkscho troepanafdcelmg over de grens getrokken, heeft daar do Perzi sche grenswacht verdreven en verschei dene manschappen gedood. De ingenomen positie wordt thans door de Turken, be houden. 28) „Neen, neen," aldus weerde Edela haar af, „Voor mijn pleizier uitgaan dat gaat niet, neen, neen dat knn ik niet." „Maar denk eens aan de Tannhauser, dat is toch een ernstig muziekdrama, toe zoo drong juffrouw Vogel aan. „Neen, ik kan dal niet doen." Juffrouw keek zeer teleurgesteld. „Och als gij niet meegaat dan is ook mijn pleizier er af. Dan wilde ik maar dat ik de kaarten heelemaal niet gekregen had." Haar mondhoeken trilden en haar oogen vulden zich met tranen. Zij snelde naar Elsbetli Wientrup en vroeg baar om haar te hulp te komen. En werke lijk, het gelukte Elsbetli op haar zachte, ge duldige wijze alle bezwaren van Edela weg te redeneeren. En zoo stemde Edela dan ten slotte toe en werd besloten dat de beiuo dames 's avonds naar de Tannliauser-uitvoering zouden gaan. Toen liet avond werd opende Edela haar koffer. Er lag een wit costuum in, het eenige dat zc bezat, waarmee ze in gezelschap zou kunnen verschijnen. liet was zeer eenvoudig, van dunne, lichte zij, met halflange mouwen en een vierkant uitgesneden hals. Dit wilde ze aantrekken. Toen ze in den spiegel zag, dat het som bere zwait plaats had gemaakt voor het lichte Duitschland. Thans is definitief uitgemaakt, dat de ontvangsten van het Duitsche rijk in liet dienstjaar 1909 tweo-en-zeventig en een half millioen Mk. meer, de uitgaven veer tig en een half millioen minder hebben bedragen dan geraamd was. Diensvolgens Wordt ook het bedrag der Griekenland. In Griekenland hebben de verkiezingen voor do Nationale Vergadering plaats ge had. De Kretenzer Venizelos kreeg vol gens de telegrammen m Attica een over weldigende meerderheid. De oud-premier RliaLlys heeft verklaaid, dat Venizelos met de vorming van een kabinet moet Wor den belast, na zijn ontslag op Kreta. M ontenegro. In den vroegen ochtend van den 28sten Augustus zal Montenegro tot koninkrijk wor den uitgeroepen. Onmiddellijk daarna zal aan de vertegenwoordigers der buitenlandsche mogendheden te Cettinje mededeeling worden gedaan san de uitioeping. Als deken van het „corps diplomatique" zal de Italiaanscho gezant, namens zijn ambt- genooten, op de cour, die na de godsdienst oefening woidt gehouden, in een rede den koning en de koningin zijn gelukwenschen aanbieden. Koning Ferdinand van Bulgarije en prins Boris hebben gisteren een bezoek gebracht aan vorst Nieolaas, die in een door hem uit- gebrachten dronk, constateerde, dat de be trekkingen tusschen Bulgarije en Montenegro steeds van hartelijken en bloederlijken aard zijn geweest. Koning Ferdinand vetklaarde in zijn ant woord op dien toast, ie wensehen, dat zijn tegenwoordigheid op het feest zou worden be schouwd ah een bewijs dat de tusschen beide landen bestaande vriendschapsbanden on vei breekbaar zijn. Nicaragua. Onder do laatsto berichten hebben we gisteren molding gemaakt van de zege der opstandelingen onder generaal Estrada. La tere telegrammen bevestigen, dat de hoofd stad Managua zich aan de revolutionnai- ren heeft overgegeven. President Madziz is met gevlucht, maar tot hot laatst in de hoofdstad gebleven. Wat er dan met hem gebeurd is, wordt niet gemeld. BINNENLAND. Audiënties De gewone audiënties van de ministers van buitenlandsche zaken, van marine en van ko loniën zullen op Vrijdag 26 dezer niet plaas hebben. Onze ministers. De ministers van waterstaat en van finan cien hebben gisternamiddag ongeveer 3 uur aan Lobith een bezoek gebracht, dat verband hield met het hangende havenvrangstuk. Na den Rijnmond te hebben bezichtigd, vertrok ken de ministers ongeveer half vijf uur met de stoomboot Jan Blanken naar Nijmegen, in gezelschap van den hoofdingenieur en een in genieur van 's rijks waterstaat. Personalia. Van de verlof genietende diplomaten wordt ook hier verwacht jhr. mr, YanPan- huys, Hr. Ms. gezant bij den Zwitserschen Bond, te Bern. Naar de „E. v. h. Z." meldt, zal de oud- minister mr. J. A. Loeff dezer dagen een reis van verscheidene maanden naar Oost- Indië aanvaardem Het buitengewone Engelselie gezantschap. De chef cn de leden van het gezantschap ter aankondiging der troonsbestijging van ko ning George zijn gisteravond rechtstreeks van het diner te Schevcningcn naar het Holl. spoorstation gereden om met den trein van half elf naar den Hoek van Holland te ver trekken voor hun terugkeer naar Londen. De heeien weiden naar het station verge zeld en tot den trein uitgeleid door Hr. Ms. adjudant luit.-kol. Van Hoogstraten, den wit, a oer haar een huivering door de loden en voelde zc tuinen opkomen. Haastig trok ze den donkeren mantel aan over de witte japon en trad bij juffrouw Vo gel binnen. Deze sprong in de kamer rond, zocht naar haar hoed dien ze op het hoofd, naar haar liandschoenen, die ze in de hand hield en riep „De kaarten, de kaarten, kind, pas op, dat we die niet vergeten cn nu gauw, gauw dat we de ouverture niet missen!" Edela stak de kaarten in haar taschje. Er naast op de tafel lag een naainkaart, haar oogen weiden grooter, toen ze den naam las „Graaf v. Tauem," zei ze luide. „Ja," riep juffrouw Vogel, die meestal Vogeltje weid genoemd, zij veigat voor een oogcnblik, dat ze zoo'n haast had en zei op een toon als sprak zij over zijne majesteit den keizer „Graaf v. TauernDat klinkt goed niet waar. Adriaan is liet hoofd van de familie Toen voegde zij er met verdubbelde haast aan toe „Nu weg, kindje, weg, weg!" Maar Edela stond als aan den grond vast- genagelda Nu wist ze, wat Elsbeth Wien trup indertijd mot haar woorden bedoeld had, nu wist ze, wie de graaf v. Tauem was. Zo zag plotseling iederen trek van zijn hoogmoe dig, trotsch gelaat weer voor zich en alles verzette er zich tegen hem nogmaals te ont moeten. Maar Vogeltje drong haar reeds met ge veld naar de deur. „Wij komen te laat, wij komen zeker te laat!" „Zal de graaf ook in de opera zijn?" Weer \ergnt Vogeltje voor eenige secon- den haar groote haast, zag Edela bijna mede lijdend aan en sprak glimlachend „Gij meent, dat hij in dc opera zal zijn! - met ons? Ach neen, mijn kind. Adriaan is zeer beminnelijk, maar zóó beminnelijk is hij toch niet. Ik zal je later meei van hem vertellen. Nu moeten we eindelijk gaan." Juffr. Vogel had met meer overtuiging tot Edela gesproken, dan zo zelf wist; dozo volgde haar nu zonder tegenstribbe len. liet begon haar duidelijk te worden, welke dc betrekkingen waren, die tusschen don graaf en Victoria Vogel bestonden. Een arme, verre bloedverwante, wie de graaf zoo nu en dan bij gelegenheid een aalmoes toestopte, maar die hij daarom niet de eer waardig keurde mot hem in gezelschap den schouwburg te bezoeken. Zwijgend luisterde Edela gedurende den rit naar de opera naar do gloeiende lof tuitingen over desn graaf. Na zaten ze naast elkaar in de front- loge, werkelijk, eerste rij I De kleine ge stalte van Victoria Vogel schoen te groeien, toen ze zich' over het balkon boog en met voorname blikken het gezelschap mon sterde. Edela hield haar oogen stijf op de in haar schoot rustende handen gericht. Het stralende licht, het gewirwar van stem men om haar heen, de elegante toiletten werkten beklemmend op haar gemoeds stemming. Daar ruischten van het orkest do eerste tonen omhoog. Het gemompel van stem men was verstomd, hot licht in de zaal werd gedempt, alleen de muziek werd lui der en hetgeen er op het tooneel voorviel, weul steeds levendiger. En dit nam meer en meer Edela's aan dacht in beslag. Het spel werd voor haar werkelijkheid. Ze merkte nauwelijks, dat het gordijn viel en weer omhoog ging. Wat Vogeltje in de pauze babbelde, ze had het niet na kunnen vertollen. Ze voelde het niet meer als vreemde oogen naar haar zagen, ze voelde ook niet, dat één paar oogen, dat telkens uit de tegenovergestelde logo op haar gericht werd. Met geopende lippen ademde ze z.vaar lippen, die in het witte gelaat aLs roo de rozen bloeiden. Voor den laatsten keer werd het gor dijn opgehaald. Zware droppels, waai van zo niets twist, hingen aan Edela's wim pers, toen „hot gebed van Elisabeth" zich hooren liet. Het was haar of het hartstoch telijk vleion der boetvaardige maagd uit haar eigen hart kwam en ais door god delijk erbarmen bevrijd van alle aaidsche leed en schuld, zonk haar bloml hoofd op haar borst, toen onder de wonder- schoone klanken der muziek het gordijn langzaam neerviel. Een storm van toejuichingen doortrilde het gebouw. Vogeltje wrong haar handen van ver rukking, Edela bewoog zich niet. Nu niet behoeven te praten, nu een paar minuten alleen zijn met dat wat haar zoo geheel en al vervulde 1 Maar van de achterste plaatsen in do loge, gingen de menschcn opstaan, ook Vogeltje schoof met een diepen zucht haaf stoel terug. Eindelijk stond ook Edela op, langzaam, mot iets droomerigs in de oogen, keek ze nog steeds naar het tooneel. Zoo stond ze nog, zich niet kunnende losma ken van de betoovering, toen achter haar een kreet weerklonk, en toen juichend van verrukking Vogeltjo's stem: „O, o, bait a dat! dat is te veel ge luk 1" i „Draag het wat bedaarder, mijn dierbare Vicky, anders zou hot mij spijten, je mee naar den schouwburg genomen to heb ben," klonk het spottend terug. Deze stem', die Edele, uit duizenden herkend zou heb ben, rirp haar tot de Weikelijkheid terug. Vogeltje klonk deze stem als muziek in de ooren. „Dierbare Vicky," had hij haar genoemd, en ze riep: „Ja, lieve Adriaan, jij verstaat de kunst een mensch gelukkig te maken. Toen jo kaarten vanmiddag kwamen, was ik meer dan verrukt. Dat kan het frculetje hier ge tuigen. Jo staat toch toe en zon der toestemming af te wachten, vatte zo Edela die nog altijd met afgewend hoofd stond, bij de hand, trok haar naderbij', en zeidc ontroerd, alsof ze een grooten monarch, een jonge hofdame tegemoet voerde: „Ik stel den rijksgraaf v. Tauem ba rones Edela v. d. Eichen voor, dezelfde barones, over wie ik in mijn laatsten brief heb geschreven, lieve Adriaan, als jij jo dat nog herinnert." fWordt vervolgd.) SCHIEDAMSCHE COURANT

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1