niën zijn P. de Vries, E. A. E. Drossaers en Gr. W. F. G. Steinbuch ter beschikking \an den gouverneur-generaal van Neder- land-Indie gesteld, de eerstgenoemde ten einde daar te lande in administratieve be trekkingen tc worden geplaatst, de laatstge noemden ten einde te worden aangesteld tot administratief ambtenaar Voor Java en Ma- doem. („-St.-Ct.") landweer. De Minister van Oorlog heeft den ver lofganger van de landweer, aan wien door of vanwege den Minister van Oorlog toe stemming tot verblijf buitenslands is ver leend en die zich in werkelijken dienst be vindt, aanspraak toegekend op kosteloos vervoer, bij vertrek met' verlof, van de plaats van verblijf onder de wapenen tot een door hem aan te geven grensgemeente hier te lande. De Baronielaan te Breda. Naar aanleiding van het bericht van het »Dgbl. v. N.-Br." dat het raadsbesluit van Breda tot onderhandschen verkoop der Ba ronielaan aan den heer Ingen Housz in zoo verre zou zjjn gewijzigd alvorens daaraan de goedkeuring door Ged. Staten van Noord Brabant werd geschonken, dat de clausule, dat na het overlijden van den heer en me vrouw- Ingen Housz de Barnielaan aan de gemeente Breda in eigendom zou komen, daar uit was vervallen, meldt de uBr Cc.", dat deze clausule nooit in het raadsbesluit heeft gestaan, en dat het raadsbesluit ongewijzigd door Ged. Staten is goedgekeurd. De gouden medaille. De Yereeniging van Neder] andsche Ar beidsbeurzen verwieif voor haar inzending ter Rrusselsche tentoonstelling de gouden medaille, I Vereen. Toor Stoomvaartbelangen. Te Gouda heeft de Vereeniging tot behar tiging der Stoomvaartbei ongen in Nederland haar 62ste algemeenc vergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer B. J. M. Ver-schuere, uit Amsterdam. In zijn openings- wooid constateerde de voorzitter, dat het ledental thans tot 88 is gestegen. De rekening van den penningmeester sloot met een voordeelig saldo Van 1155. Do vergadering besloot voor het thans in- getieden vereenigingsjaar 20 eeiepenningen beschikbaar te stellen voor langdurigen trou wen en onafgebroken dienst. Ter zake van vroeger behandelde voorstel len deelde het bestuur mede, dat liet ver zoek om bij de pijlers der bruggen over de Nieuwe Maas te Rotterdam remmingswerk aan te Mengen, aldus werd gewijzigd, dat gevraagd wordt inkorting der ankerplaatsen boven en beneden de bruggen, waardoor de remmingen overbodig worden. Voorstellen om te requestreeren voor het aanbrengen van meerpalen langs het Merwe- delcanaal tusschen Vianen e;i Gorinchem, voor het plaatsen van een licht op de nieuwe kril te Woudrichem bij de schpiding tus- sclien Maas en Waal, zullen door het bestuur worden ondei zocht. De vereeniging zal zich tot de betrokken autoriteiten wenden ten einde verbetering te verkrijgen van de vaart door Leiden, opdat ook stoombooten van de tegenwoordige afme tingen van Rotterdam over Delft, Leiden en Haarlem, Amsterdam kunnen bereiken. Voorts werd besloten adhaesic te betui gen aan het adres der Kamer van Koophan- de1 te 's-Hertogenbosch om de Zuidwillems- \aart langs de noordzijde van 's-PIertogen- boseh om te leggen. Aan den minister Regout zal een motie ter kennis worden gebracht, waarin hem dank wordt gebracht voor zijn aanvankelijk op treden inzake de Maasverbetering, zulks naar aanleiding van het van den minister ingeko men schrijven in de jongste to Roermond ge houden vergadering der Maasvereeniging. Na afloop der vergadering werd een boot tocht op den IJsel ondernomen ten einde de vaarwaters om Gouda te bezichtigen. Bij te rugkeer daarvan vereenigden de deelnemers zich aan een gemeenschappelijke!! maaltijd VLA.ARDÏNGEN, 25 Aug. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid Holland heeft benoemd tot lid van de Gezondheids commissie alhier de heer F. J. Broers, arts STADSNIEUWS. loting. Onder de eergisteren dooi ons vermelde resultaten der loting voor de nationale inilitie is een abuis geslopen, waardoor het scheen, dat door twee personen no. 13 was getrokken. liet lot van R. Meijer echter bevatte nl. niet het nummer 13, maar 113, De Rotterdamsche rechtbank heeft giste ren opgeheven het faillissement van J. P. Bosman en zijn echtgenoote A Voorwald, te zamen handel drijvende in scl oenen en laar zen, Hoogstraat 92, alhier. De 46-jarige v. d. Poel, weikzaam bij het afbreken van het pand „de Rijsthalm", aan den Buitenhavenweg, zakte gistermiddag pl.m. half zes bij het dragen van een balk met het rechterbeen door den vloer. De balk kwam op het andere been terecht met het die zich in kcnnelijken staat van choaken- schap aan de Vijïsluizen bevond. Hedenmorgen bleek, dat de nirestant een verkeerden naam had opgegeven en hoven- dien had gepoogd hf een café aldaar binnen gelaten te 'worden, waarbij hij een ïuït had gebroken. De man is vanmorgen naai- Vlaar- diugen ter bestemming overgebracht en heeft daar dadelijk de gebroken ïuit betaald. AGENDA. 25 Aug en volgende dagen. Tivoli Schouwb., 8 u Speenhoff's Klein Tooneel, Vooruit Rotterdam I 25 en 26 Aug Groote Schouwburg, 8 uur. De koperen vaas. 26 Aug. Rofterd. Diergaarde, 8 uur. Kon. Schei psch. Bart Verhallen. 28 Rotterdamsche Diergaarde, 2i/a uur. Concert. Kon, Scherpschutters. 30 Rotterd. Diergaarde, Sri/a uur. Kon. Scherpschutters. B. Verhallen. '1 Sept. S. O. V., 8 u. Concert Zangver. ïSt. Caecilia", dir. H. A. H. Veuge- lers en Harmoniegezelseh. jSt. Ara- brosius", dir. J. F, M. Smits. 4 Rott. Diergaarde, 21/2 u. Concert Stafm. 3e Reg. Inf. Het Stedelijk Museum aan Ket Doeleplein alhier is ëlken Woensdag van 2 tot 4 uur A 10 ct. per persoon voor liet publiek opengesteld. gevolg dat dit brak. Per brancard werd de gewonde naar het ziekenhuis gebracht. Vannacht werd bij de politic alhier door do rijksveidwacht aangebracht een persoon, Rechtzaken. Een 10 rittenboekjes kwestie Op 26 April 1.1. ontdekte de conducteur der II. IJ S. M. dat een reiziger, ko mende uit Rotterdam, zich te Haarlem in den trein bevond, reizende op een 10- rittenboekje, en ook dat 'dit niet met den datumfcang geknipt was, zooals art. 4 van het algemeen reglement voorschrijft. De waarnemende stationschef te Haar lem, de heer Kioon, vorderde van den reiziger £1.10, met f 1.50 verhooging. Doch de reiziger weigerde te betalen, zoodat van de zaak proces-verbaal werd opge maakt. Door den Haarlemschen kantonrech ter werd de reiziger tot een geldboete ver oordeeld. Deze kwestie werd gisteren in hooger beroep door het Gerechtshof te Amster dam behandeld. Na het hooren van den inspecteur der II. IJ.* S. M. iequireerde de procureur-genei aal vernietiging van het vonnis van den kantonrechter, en veroor deeling van den reiziger tot 15 gulden boete subsidiair 15 dagen hechtenis. Uitspraak 7 September e. k. Raad van de scheepvaart. Voor den, Raad voor de Scheepvaart is gisteren behandeld de zaak Van do aan varing op 13 Augustus j.l. tusschen de visschersvaartuigen „Sydney Albert IJ. M. 104", reederij firma wed. Gioen te IJmui- den, schipper D. de Groot, en „Adrian Sch. 213", eigenaar en schipper Bh. Bal te Scheveningon. De aanvaring badplaats 25 mijl ten noorden van het Jlaaks-vuur- schip. liet eerst werd gehoord de schipper der Sydney Albert, De Groot, wien. te verstaan werd gegeven, dat het onderzoek ook zou loopen over de vraag, of liet ongeval is te wijten aan een daad of nalatigheid.zijt nerzijds. Hij verklaarde sinds 3 maanden schipper te zijn, na eerst te hebben ge varen als kok, daarna als stuurman. Toen hii het Scheveningscho schip gezien had, is hij met den stuurman heneden gaan schaften, nadat deze aan een matroos den koers had opgegeven, n.l. noord ten westen. De voorzitter, rar. Ployte, wees den schipper erop, dat hij niet de minste maat regelen had genomen, waartoe hij, als zijnde de verantwoordelijke persoon, ver plicht was geweest. 1 Toen hij eenigen tijd in het vooronder zat, ging de telegraaf, en werd volle kracht achteruitgegeven. Hij begaf zich' naar het dek, en hoorde oen stoot op de fluit, maar de aanvaring had onmiddellijk daai- na plaats. De bemanning van de„Adnan" bestond uit vijf man en een jongen;allen sprongen over op de „Sydney Albeit", behalve do twaalfjarige knaap, die later werd overgebracht. De „Adrian" is kort daaiop gezonken. Do schipper had geen enkel diploma. Ter zitting blijkt, dat hij niet van de kaart kan lezen. Hij verklaaule, dat de matroos, zonder daartoe order te hebben ontvangen, van den aangegeven koers is afgeweken, om te zien welke logger daar aan het visschen was; hieraan weet de solupper de aanvaring. De matroos, die tijdens de aanvaring op de „Sydney Albert" aan het roer stond, zegt zonder opdracht op dom logger te hebben aangestuurd, om te zien waar die vandaan kwam. Toen hij wilde bijhouden, heeft hij dit te veel gedaan en toen ge schiedde de aanvaring. De kok bevond, zich ook op de brug, doch was niet zee ziek; hij kwam regelrecht van de llaar- lemsche kermis. De kok heeft hem af geleid, en hij is op 't kritieke oogenblik totaal 'de kluts kwijtgeraakt, toen, do kok aanmerking op zijn sturen maakte. Drank had hij dien dag niet gebruikt. De uitspraak zal, geschieden op nader te bepalen datum. Een verpleegster voor de vierschaar. De Amsterdnmsche rechtbank veioordcelde heden de verpleegster L A. de B., die, na in dienst te zijn geneest van den heer B. J. v. T., leeraar in do wiskunde aldaar, valscliolijk namens dezen 25 leende van den boekdruk ker F., in de Kerkstraat aklaai, op 26 Juni toi 2 maanden gevangenisstraf. De eisch was 4 maanden. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk Aïgemeene Synode. XXXI. 's-Gravenhage, 24 Augustus. Vóórdat de leden aan het einde dezer week huiswaarts zullen keeren, moet liet reglement op dp kerkvisitatie gereed zijn. En aan de moeilijke taak van herzien en verbeteren is deze gansche zitting gewijd. Vooral van de commissie voor eind-redactie wordt daarbij snel en goed werk verwacht. Bijna zou er, na id de besprekingen, nog een (wat men noemt) „principieel debat" zijn gehouden. Immers, door de Class. Verg. van Zierikzee was de wenseh uitgesproken, dat bij de kerk visitatie zou worden onderzocht, „welke vra gen worden gedaan bij de aanneming en be vestiging van nieuwe lidmaten". liet was deze vraag, die de beer Zoete in. de Tabel van het onderzoek naar den inwendigen toe stand der Gemeente opgenomen wilde zien. Dc groote meerderheid der Synode achtte echter een dergelijke vraag in dit Reglement niet op haar plaats. Zoo werd het voorstel \an den heer Zoete veiwoipen. De Veieeniging van Evangelisatie in en ten bate der Ned. Herv. kerk, in Neder land, heeft aan haar voorzitter, den heer jhr, mr. O. Q. van S vind eren, te Gioningen, als blijk van waardeering, een prachtig^ uitge leerd album aangeboden. De 24ste Nederl, Zendingsconferentie zal 2S October op nader tc bepalen plaats wor den gehouden. Dr. Callenbach zal over de belcekenis der zending voor de wereld spre ken, en de hemen Gunning en Slotemaker de Bi nine zullen de nationale beteekenis er van behandelen. Aan deze conferentie zal op 27 October een bijzondere conferentie vooraf gaan, waarop het Kamerlid Colijn waarschijn lijk als spreker zal optreden. Beroepen: te Oterdum Gr., (toez..) ds. J. Steenmcijer te Krewerd (Gr.). Geref. Kerken. Beroepen: te Oosterend op Texel ds. J. Visser, te Hijum. Sport. Cricket, 's-Gr. C. C.Yorkshire Wanderers. Deze wedstrijd is gisteren te 's-Graven- liage geopend. De Engelsclien begonnen te batten. Hare en Greaves openden en speel den beide een keurig spel, zoodat De Groot, van Buysen en Aernout geen succes op hen hadden. Als het totaal 153 gewor den is, wordt Greaves door Chapeïle ge- bowled voor een goeden 55. Bentley ver dwijnt in dezelfde over en in de volgende over van De Groot wordt Hare in de slips gevangen. Hij had 90 runs gemaakt, waar onder 13 vieren. Het totaal, dat de En gelsclien tenslotte behaalden, was 260. BowlingscijfersDe Groot 3 voor 72, v. Buysen 1 voor 21, Aernout 2 voor 92, La Chapeïle 'j2 voor 37, Van Loon 1 voor 20. Om half 5 ging de 's-Gr. C. C. batten en om 6 uur was de stand 8 voor 41, waaxvan v. Buysen 2, Feith Sr. niet uit, Foith Jr. 5, stelling 13. Voetbal. De Competitieleider deelt mede dat de wedstrijden voor alle afd. van den Nederl Voetbalbond zullen aanvangen op Zondag 25 September e k. Watertoerisme. Door do afdeeling Watertoerisme van den A. N. W. B. is heden een "baak ge plaatst aan den ingang van het zijkanaal, dat van het Paterswoldermeer leidt naar de, met krachtigen steun van dezen Toe ristenbond voor Nederland, aldaai ge plaatste overzetkraan. Hierdoor is dit zeer mooie meer als het ware ontsloten voor de watersport, welke ook in Groningen veel liefhebbers telt. Ooms over het Kanaal. De „Telegraaf" verneemt, dat het vrij wel vaststaat, dat Ooms dezer dagen een poging zal doen om over het Kanaal te zwemmen, daar de financieele bezwaren uit den 'weg zijn geruimd. Luchtvaart. De eerste internationale kringvlucht. In een aitikel in de „Tugliclie Rund schau" bespreekt de Duitsche kapitein ter zee Von Pustan het plan van de „Journal",' het Fiansche bind, dat, naar men weet, een prijs van 200.000 frs. beschikbaar stelde \oor een eerste internationale kringvlucht van Parijs via Berlijn, Brussel en Londen naar Parijs terug. De schrijver verheugt zich over het plan en zijn bedoeling om een nieuwe band van harmonie tusschen deze vier landen te leg gen. Na met instemming eenige zinsneden \an den warmen oproep van „Le Journal" te hebben aangehaald, eindigt de schrijver: „Voor zulk een uitnoodiging komt ,zLe Journal" oprechten dank toe en wij zijn er zeker van, dat Duitschland met vTeugde de aangeboden hand zal grijpen." „Aan Duitsch- land's medewerking zal het niet ontbreken bij een poging, die voorbeschikt schijnt om den weg te wijzen tot geheel nieuwe oplos singen der groote internationale vraagstuk ken, waarop het behoud van den wereldvrede eu van den vooruitgang berust." Blóriot, Leblnnc, Farman, Legagneux en de gebioeders Voisin hebben reeds ingeschre ven. De tweede Daily Mail-prijs van 10.000, p, st. De „Daily Mail" heeft, nadat de eerste prijs van 10.000 door Louis Paullion ge wonnen was met een vlucht van Londen naar Manchester, een tweeden prijs van het zelfde bedrag uitgeloofd, nu voor een vlucht van 1000 Engelsehe mijlen in Engeland vol gens een voorgeschreven route. Deze tocht belooft de belangrijkste van het geheele jaar te worden en van verschil lende zijden komen berichten, dat a v interns van naam zich gereed maken voor dezen fa- raeusen tocht. In Frankrijk, Engeland en Amerika worden plannen gemaakt, en het ia meer dan waarschijnlijk, dat verschillende gioote aeroplane-fabrikanten een team avia- teurs zullen afvaardigen. Een wedvlucht over de Alpen. Van 18 tot 24 September zal van Zwit serland uit de vliegwedstrijd over de Al pen naar Italië gehouden worden, n,l. Yan Brieg naai' Milaan. De geheele afstand be draagt 150 K.M., waarvan 7 K.M. 0111 te komen op do plaats van vertrek boven den Sim'pionpas en 33 K.M. om te ko men van den pas naar de vlakte van Domodossela. In het geheel zullen, dus maar 40 K.M- boven de bergwereld af gelegd behoeven te worderp Langs den heelen weg zal een. bijzondere inlicji'tingen- en controledienst worden ingericht. Ver der zijn er maatregelen beraamd om overal hulp te verleenen: door leden van alpen- vereenigingen in de bergwereld en de da len, door automobilisten langs den grooten weg en door booten op het Lago Maggiore. Tot nu toe hebben ingeschreven: 1. La- bouchère (Antoinette); 2. Kuiler (Antoi nette); 3. Ruchonnet (Antoinette); 4. Cha vez (Blériot)5. Cattaneo (Blériot)6. Mollien (Blériot); 7. Métrot (Voisin); 8. Paul (Voisin); 9. Ravetto (Voisin); 10. Jul- lcrot (H. Farman); 11. Dickson (H. Far- man); 12. Cheuret (H, Farman); 13. Paul- han. Deze zal verschijnen met een vlieg tuig van eigen maaksel. viSfsBI Uit de Pers. De Lintjeskwestie. Een groot aantal binden komt met opmen kingen over liet rapport van den eei'craad. We laten er hier nog eenige volgen: Het „Handelsblad" (lib.) meent, dat zij, die meenden, dat het onderzoek niets zou opleveren, gelijk gehad hebben. „De commissie heeft de conclusie getrok ken, dat geen corruptie bewezen is. Wij hadden echter gaarne, zoo niet een bewijs, dan toch een aanwijzing gehad, dat van corruptie geen sprake mocht zijn. Niets van dat heeft de Eereruad ons kunnen geven. Wij vieezen, dot niemand, die twijfelde aan de eerlijkheid van dr. Kuyper, door het rap- poit van den Ecreraad van dien twijfel ver los! is." Voornamelijk wijst het blad op de niets zeggendheid van de twee laatste alinea's van het rapport. „Te verklaren, dat, indien de Minister president een zijner collega's overreedt een burger op de Voorloopigo lijst voor deco raties te zetten, dit geen ambtsdaad is; is oen juristerij, een spelen met woorden, die men toch juist van een Eereraad niet zou verwacht hebben. Zulk een aanbeveling heeft alleen het gewenschte effect kunnen hebben, doordat en omdat het de Minister-president was, die, deze aanbeveling doende, met den collega-Minister 's lands zaken besprak. En ei zullen wel zeer weinig Nederlanders zijn, die iets voor dc fijne onderscheiding voelen, dat hier „geen ambtsdaad" verricht werd. „Wij wijzen er verder op, dat de Eere raad zegtZeker, Minister Kuyper heeft een man voor een onderscheiding aanbevolen, die zich op geen enkele wijze verdienstelijk had gemaakt, nadat hij (voor de partijkas a propos, heeft de Eereraad ook de admi nistratie der partijkas nagegaan?) geld van dien man ontvangen had." Het innerlijk verband tusschen loeide fei ten is der commissie niet gebleken, zegt het blad, maar dat was ook niet te verwachten. Wel echter, dat indien er een andere reden bestond dan de geldschieterij, deze gebleken zou zijn. Doch die is er niet. „In de naaktheid van verontschuldigin gen, waarmede zij in het bijzonder bij het laatste geval de vrijspraak bij gdbi'ek aan bewijzen verkondigen, ligt het overtuigend Lew ij' zoo nog zulk een bewijs noodig was dat de drie leden van, den Eereraad zich allerminst geroepen hebben geacht door dik cn dun de eer te redden, van den grijzen stanstman, die zoo grievend beschuldigd weid." Na dit nog verder te hebben uitgewerkt, besluit het blad: „Wij betreuren thans meer dan ooit, dat geen enquête-commissie hier een uitspraak heeft kunnen doen. En wij gelooven niet, dat deze uitspraak van den Eereraad, iemand van de onschuld van dr. Kuyper overtuigd kan hebben." „Het Vaderland" (lib.) zegt, dat de uit spraak niemand verwondeid, niemand te leurgesteld en waarschijnlijk weinigen ver blijd zal hebben, liet blad besluit dan ook aldus In de heerschende opinies over de znak- Kuyper zal het rapport der commissie en zij za! zelf niet anders verwacht hebben dan ook wel geen wijziging brengen. Wat de lieer de Boaufort op den eersten dag van het enquête-debat zeide ter bestrij ding van de voorgestelde enquête, is thans van toepassingWij kennen de feiten eigen- lijk alle, er zouden alleen" nog eenige bijzon derheden aan kunnen worden toegevoegd." Zoo is het inderdaad uitgekomen. De „N. Arnh, Ct." (lib.) spteekt van een „klucht". Enfin, we weten nu op 't gezag van den Eereraade, dat dr. Kuyper zich niet heeft schuldig gemaakt aan corruptie. De coali tiepers zal zicli op, deze uitspraak beroepen om het „decoratie-schandaal" aan te duiden nis een uitvindsel, van liberalen en socialis ten. De afgevaardigde van Ommen kan weder in de Kamer verschijnen, ditmaal /.onder boetekleed eigenlijk vraagt men zich af, waarom hij zich daarin tooide? en de lintjeszask is, naar de meening zijner aan- hangeis, voor goed getoeioept, in den doof pot gegaan. De klucht is uit. Maar in de Handelingen blijft voor im mer bewaard mr. Tioelstra's machtige rede, waarvan de beteekenis door geen Eereraad te niet gedaan wordt, materiaal biedend voor den toekomstige» geschiedschrijver over de corruptie in politiek en Staatsbestuur, tijdens het christelijk bewind bij uitnemendheid. „Het Volk", de werkwijze en, uitspraak van den Eereraad aan critiek onderwerpend, zegt aan het slot van zijn artikel Is de affaire nu uit? Ja, en neen. Het rapport van de commissie is een bijdrage te meer tot de afkeurenswaardige regee- ringspraktijk van den van God gegeven lei der, die de opperhoogheid van God Almach tig ook wenschte erkend te zien door den Staat en ziin organen. Verdere commentaren erop zullen wellich nog nieuwe aanwijzingen brengen van 's mans onbetrouwbaarheid. Maar van een behoorlijk onderzoek zal des niettemin wel niet meer komen. In zooverre kan men zeggen: de zaak is uit. Niet uit echter is zij, waar de anti-revo- lutionnaire partij in en buiten de Kamer dezen man, in wien het fiasco der Christe lijke beginselen is belichaamd, blijft aan wijzen als haar vertegenwoordiger bij uit stek, als haar Godsgeschenk, cn waar de beide andere coalitie-partijen hem als zoo danig aanvaarden en opdringen aan het land. In dezen zin is de Kuyper-affnire 't levend bewijs van het zedelijk vervul van een deel der heeisclien.de klasse, dat onder een thea traal vroomheid&vertoon de laagste machtsbe geerte en de vunzigste ijdelheden verbergt. „De Rotterdammer", het anti-revolution- naiie orgaan te Rotteidam, verbergt achter de volgende weinige woorden haar eigen meening „Reeds veertien maanden geleden gingen de geruchten van een „lintjeshandel", Sinds dien is er door de pers menige kolom druks aan gewijd en heeft ook de Tweede Kamer er verscheidene uren aan besteed. Toch is nu de „zaak" nog niet uit. Reeds icrschiJlende bladen geven beschouwingen, waarin onvoldaanheid wordt uitgesproken. Wanneer zal het einde zijn? „De Standaard" (het anti-revolutionnaire hoofdorgaan) onthoudt zich van eenig com mentaar op het rapport der commissie. Het „Centrum"1 (R.-K.): Afgezien van alle „politieke" en do voor dr. Kuyper persoonlijke vijandige overwe gingen, welke in het laatste jaar maar al te zeer tot uiting kwamen en die ook nu zich het zwijgen nog wel niet zullen laten opleggen, valt te constateeren, dat de Staatsmans-eer van den anti-re- votutionnairen leider uit dit onderzoek van een boven elke verdenking verheven com missie ongerept te voorschijn komt. Wel straalt ook in dit rapport door, dat hij niet van onvoorzichtigheid is vrij te pleiten en dat hij als openbaar per soon strenger keur had moeten aanleg gen voor sommige zijner handelingen. Maar waar hij op dit stuk openlijk schuld beleden heeft, lijkt het niet zeer nobel hierop verder te insisteeren, to minder daar de waarschuwing, die noodig kon zijn, verkregen is, en het 'landsbelang ge acht moet worden volkomen buiten schot te blijven. De „affaire",, zoo geducht opgeblazen als een schandelijke, corruptie brengende en diep onteerende lintjeshandel, is door het rapport van den Eereraad tot propor ties teruggebracht, die zulk een ^,exoes d'indignité" allerminst wettigen. „De Gelderlander"! (R.-K.): „Do eereraad in de bekende Kuyper- decoratiekwestie heeft gesproken. Zijn on partijdigheid staat boven verdenking. En de eereraad zeide: Wij hebben geen corruptie gevonden. W.el hebben wij geconstateerd lo. het aanwijzen van daden om een ridderorde te verdienen, en 2o. aandrang, door den persoon dr. Kuy per uitgeoefend op een Minister-collega, om iemand to decorecren, jdie zich op geenerlei wijze verdienstelijk had gemaakt voor het land, doch wèl golden Jiad ge stort in de A.-R. partijkas. In een beoordeeling dezer beide daden treedt do eereraad niet; hij zegt pllecn: corruptie is het niet. Dat het verkeerde en lakenswaardige handelingen waren, zal echter wel niet bestreden worden. Wei ongerept in zijn eer, maar niet on gedeerd als politiek man komt dr. Kuy per uit deze vuurproef."' De „Maasbode"! daarentegen: Hoe dit ook zij, de feiten leveren, naar

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2