BINNENLAND. """gTADSNXEUWS. Kunst en Wetenschap. Kerk en School. Luchtvaart. Uit de Pers. Korea en Nederlandse h-I n d i De „Daily News" zegt, naar de Londen- sche correspondent van de „N..R. Ct." aan ziin blad seint, in een hoofdartikel over de inlijving van Korea: Er is geen treffender voorbeeld denkbaar van 't lot, dat tegenwoordigen kleinen staten wacht, als ook van de bereidwilligheid van de groote mogendheden om de plechtigste verdragen, waarin zii de zelfstandigheid van andere staten waarborgen, zoo noodig- over 'boord te weiyen. l)e bekende dr. Emil Reich, in de „Mor ning Post" schrijvende, ziet verband tu.sseh.en de inlijving van Korea en de reis van den Duitschen kroonprins naar Oost-Azië. Het ware doel van die reis is, volgons dr. Reich, Japan te polsen, wat het nu met Neder- landsch-Indic voor heeft. Zou Japan er tegen zijn, dat Duhseldand Java, Borneo enz. in palmt of desnoods met 'apan deelt? Ziedaar wat de Duitsche kroonprins moet uitvinden. Wil Japan ten opzichte van Nederlandsch- Indië met Duitschland samen doen, goed en wel, zoo neen, dan is Duitschland besloten de inlijving van Nederlandsch-Indië in Europa door te zetten, waarvoor het zoo noo dig een oorlog met Engeland zal wagen, want Duitschland wil onze Oost hebben, hoe dan ook, en het zal er alles voor op het spel zetten. Bezoek van den koning en de koningin van België Gedurende het verblijf van het Belgische koningspaar te Amsterdam zal er, zoo meldt het „N. v. d. D.", ook een boottocht ge bonden worden. II. H. zal met haar Ko ninklijke eaften het IJ opvaren 0111 de al daar opgestelde vloot in oogenschouw te ne men. Het is nog niet uitgemaakt, op welk punt van de haven de oorlogsschepen bij die gelegenheid zullen worden geankerd. Hel voornemen bestaat, na afloop van het bezoek aan het eskader den boottocht te ver volgen met een tocht naar den Amstel. Deze watertocht zal plaats hebben, in den namiddag van Donderdag 15 September. Koninginnedag te s-Gravenhage. Naar de „N. Crt." verneemt, zal hel illu- Iminatiestuk op den. Vijver in het Bosoh ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin voorstellen hgt slot Brederode in zijn oorspronkelijken toestand. Zooals men weet, dateert dit slot uit do 13e eeuw en is thans nog slechts een ruïne over. Be Nedorl, Kolonie te Brussel. De 31ste Augustus zal dit jaar dooi de Nederlandsche Kolonie te Brussel bij zonder luisterrijk worden govierd. De gezant der Nederlanden heeft het be- Echemiheersehap van liet Nederlandsche feest aanvaard,terwijldo Nederlandscho consul-generaal te Brussel, de heer Ruijs, en de Nederlandsche Regeeringscommissa- ïis bij de tentoonstelling, jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck zich bereid verklaar den in een eerecomité zitting te nemen. Het uitvoerend comité stelde zich ten doel ook de minvermogende landgenooten in de gelegenheid te stellen dezen heug lijken dag te herdenken. Er zal in het Chalet du Chène, een café-restaurant met grooten tuin, in de onmiddellijke nabijheid van de tentoon stelling en het Bois de la Cambro een Hollandsche kermis worden georganiseerd. Des avonds zal het feestterrein schit terend worden verlicht. Des namiddags hebben op h'et terrein kinderspelen plaats, terwijl een groot aan tal mingegocde landgenooten onthaald zul len worden. i Maafschappij Art! et Amlcitlae. Verschenen is het jaarverslag van de Mij. Arti et Amicitiae. Wij ontlcenen er aan, dat tot eere-leden der Mij, benoemd wei-den Z.Exc. mr. G. van Tienhoven, commissaris der Koningin, te Hanilein. en E, II. Crone, te Amsterdam. In 1909 overleden de volgende leden: mevr. Iïcnriette RonnerKip, te Brussel; A. J. I'. Boudewijnse, te, 's-Hage; J. Pb. Krauss, te 's-jGravonhagemej. P. Wolter- beek Muller, te 's-GravenhageFr. Soiberg, te Voorburg. Door het comité voor buitenlandsche kunst tentoonstellingen werden tentoonstellingen ge organiseerd te Münchcn en Batavia. Onder handelingen met Semarang en Bandoeng hadden geen resultaat, met andere plaatsen wordt nog onderhandeld. Voorts te Brussel, terwijl die voor Buenos- ayres en Rome worden voorbereid. Het getal leden klom van G85 op 092, tot beden zijn nog 21 gewone en 8 kunstlievende Joden toegetreden. De ontvangsten bedioogen 32.519, waar onder 12.710 aan contributie, ƒ14.240 aan huurpenningen enz. De uitgaven ƒ30.039, zoodat er een voordeelig saldo is van ƒ2480. Uit het fonds voor weduwen en wee zen werd 10.599 uitgekeerd, toch sluit dl» rekening van dat fonds met een saldo van 1584 op nieuwe rekening. H.II. M.M. de Koningin en Koningin- Moeder zijn beschermvrouwenhonorair lid is Z. K. II. de Prins der Nederlanden, en was nu wijlen H. K. H. de Prinses-Moeder ■Von Wied. Groene Krnls jubileums-tentoonstelling en congres. Tot de geëerde gasten, van wier voor genomen aanwezigheid ter opening van het congres op 1 September a.s. reeds bericht is ontvangen, behooren, behalve Z. K. H. de Prins der Nederlanden, Her tog van Mecklenburg, de adjudant van lloogstdenzelven, jhr. C. Hooft Graafland, de commissaris der Koningin in Utrecht, do burgemeester van Amsterdam, ook de grootmeester van II. M. de Koningin-Moe der, Z.Ex. jhr. S. M- S. de B^nitz, prof, dr. H. P. Wijsman, ie Soesterberg, di\ C. B. Til anus, te Amsterdam, enz. Z-Ex. de heer J. van Dam van Isselt, generaahmajoor en voorzitter van den Centralen Gezond heidsraad te Utrecht, zal als officieel ver tegenwoordiger der regecring aanwezig zijn. De werkzaamheden op het tentoonstel lingsterreia zijn reeds in vollen gang. Ook van de zijde van beroepsexposanten, on dervonden do plannen zooveel belangstel ling, dat herhaaldelijk tot uitbreiding moest worden overgegaan en toch geen enkelo geschikte plaats onbezet bleef. Daarnevens wordt een, schat van merkwaardige inzen dingen door verschillende vereonigingen en stichtingen op verplegingsgebied bijeen gebracht De waarde Van-een en ander is getaxeerd op ongeveer 70.000 gulden. Tot de sieraden behoort o. ja. ook een buste van Louis Pastour, ter expositie in gezonden door dr. Roux to Parijs, direc teur van het Institut Pasteur. Dit is een unicum. De weduwe van den heer Pas teur liet slechts één zoodanige buste gie ten, om den heer lloux lo vereeron. Bur gemeester en wethouders van Amsterdam zeiden een geschilderd portret van prof. Bonn uit de senaatskamer der universi teit toe. Prof. Bona was in de tweede helft der 18e eeuw hoogleeraar in de ana tomie en de eerste, die openbare lessen gaf in het redden van drenkelingen. Het leven van den poldoi jongen. Men schrijft ons uit 's-Gravenhage Wederom valt een uitgave van de Directie van den Arbeid te vermelden. Door den direc teur-generaal van den Arbeid is een verslag samengesteld naar een onderzoek omtrent het leven van de zoogenaamde „polderjongens", de categorie van mbeiders, die zulke nuttige diensten bewijst bij de uitvoering onzer open bare wei ken. Deze op zich zelf levende, van het eene werk naai- het andere trekkende, tot zelfs in het buitenland aan de groote grondwerken, deelnemende arbeiders, hebben tot dusverre slechts matig de publieke be langstelling kunnen gaande maken. Omtrent de arbeids- en levensverhoudin gen van de poklerjongens verschaft liet boven- aangeduide rapport licht. In hot eerste hoofd stuk wordt stilgestaan bij het begrip dat aan de benaming „polderjongen", te hechten is. Vervolgens volgt een beschrijving van, de plaatsen, waar de polderjongens en de daar mede overeenkomende werklieden, voorname lijk gedomicilieerd zijn, waaromtrent een dui delijke kaart ook nader licht verschaft. Het onderzoek betreft niet alleen de eigen lijke polderjongens, die grondwerk verrichten, maar ook de metselaars en stucadoors, varens lieden en arbeideis op baggermateriaal, rijsr werkers en steenzetters, ovenals de grond wer kers die bij het uitvoeren der openbare wer ken gebezigd worden, doch wier gezinnen ge woonlijk in de oorspronkelijke woonplaatsen gevestigd blijven. In het verslag wordt in hooge mate de aandacht gevestigd op liet in de laatste jaren steeds toenemende trekken dei- polderjongens naar Duitschland en op de nndeelen die voor deze Heden uit het werken aan gene zijde der grenzen voortvloeien. Er wordt o. a. op ge wezen, dat alleen in het jaar 1908/09 zich niet minder dan 41.791 Nederlanders bij de Deutsche Eeldarbeiter Centrale hebben laten inschrijven. Het verslag is in den boekhandel verkrijg baar en wordt na overmaking van ƒ0.50, zoo lang de voorraad strekt, ook rechtstreeks toe gezonden door de Directie van den Arbeid, Nieuwe Uitleg no. 12, te 's-C4ravenhage. Algern. Yergaderiiig v.m het genootschap van leeraren aan Xederlandsclre Gymnasia. Woensdagavond werd deze 80ste alge meene vergadering door den voorzitter, dr. II. W. C. E. Biickmnnn, geopend. Ofschoon in afwachting van 't rapport der Ineciiscbakelingscommissie verscheidene be langrijke onderweipen door het bestuur on- aangeroeic! gelaten zijn, kon de secretaris in zijn jaarverslag spreken van den inr.crlijken bloei van iiel Genootscliap. Deze blijkt uit het opgewekte leven in de verschillende com mission. In hel afguloopen jaar is het leden tul iets gedaald. De rekening van den penningmeester, in ontvangst 011 uitgaaf sluitende met een be drag van 171)7.711, werd nagezien en goed gekeurd. Ln de vorige jaarvergadering was aan het bestuur opgdragen met hot bestuur der ver- eeniging van Leeraren bij het M. O. een bil lijker regeling te treffen omtrent de kosten- rc-geling van liet „Weekblad". Het resultaat daarvan is een. ontwei p-contract geweest, waarbij zoowel rekening gehouden wordt met het aantal leden als niet liet aantal bladzij den, die meer bepaald door elk der beide ver- miigingen voor ham* bijzondere belangen ge- biuikt is. Dit ontwerp-contract werd goedgekeurd, evenals de begrooting voor het „Weekblad". Dr. Abresch deed eenigo mededeelingen be treffende het schoolmuseum. Op vooistel van den voorzitter werd besto len ook nu weer 25 subsidie aan hot School museum tc geven. De heer Knotterus bracht voor de „Com missie van Advies voor de Gymnasiumbiblio theken" een verslag uit, dat reeds in het „Weekblad" is opgenomen. Vervolgens deed, bij monde van dr. Ilooij- kaas, de „Commissie lot bevordering van het aanschouwelijk element bij het Gymna siaal Onderwijs" eenige mededcelingen. Drie leden lieten zich een benoeming wol- gevallen, twee anderen verklaarden zich met tertijd wel bereid, maar konden voorloopig, met het oog op veleilei werkzaamheden, niet toetreden. En daar men zeer op de toetreding van deze leden prijs stelde, is voorloopig de commissie nog niet officieel geconstitueerd. Toch heeft zij reeds eenige werkzaamheden veiricht. Zij heeft de gymnasia le. voorzien van photo's en lijsten, 2e. in de gelegenheid gesteld een verzameling photo's en lijsten een week te ontvangen en te bezichtigen, 3o. ingelicht omtrent prijsopgaven en adressen en geholpen bij bestellingen. Spr. treedt hierover in bijzonderheden, ver meldt eenige bezwaren, die zich voordeden, en zegt, dal de commissie mot de opgedane ervaring - haar voordeel hoopt te doen. Zij hoopt, dat de rondgezonden moneterzending een aanleiding zal wezen, dat lectoren en cu ratoren maatregelen treffen om een vast be drag te krijgen op elke janrlijksehe begroe ting voor het aanschaffen van materiaal, ter bevordering van het aanschouwelijk element bij het onderwijs. Slechts zeer weinig scholen zijn in liet bezit daarvan, op de meeste ont breekt nog liet allernoodzakelijkste. Bij de behandeling dor begiooting stelde dr Rutgers van der Loeff voor een subsidie tc geven aan de Stichting voor Archaeologie. Er weid besloten 50 voor eens te geven. Ann de „Aansehouwingscomniissie" werd een crediot van 100 verleend. De ondervoorzitter, dr. E. Btesem, deed voorts eenige mededcelingen over Moral Education. In de opening der vergadering gistermor gen, verwelkomde de voorzitter den Inspec teur der Gymnasia, dr. Vinkesleyn, en den heer Vurenhout, vertegenwoordiger van de Vereeniging van Leeraren bij liet M. O. Dr. A. II. Kan, rector van het gymna sium te Middelburg, leidde nu het onder werp „School Voetbal" in. Hij deed diit als lid van de „Commissie van den N. V. B. voor school voet bal en tot onderzoek dei' pne- degogische waarde van het voetbalspel". Lie ver zou hij zeggen „tot verhooging der paedagogische waarde, want aan die waarde twijfelt hij niet, al is in den laatsten tijd hot spel zelfs als hoogst verderfelijk gebrand merkt. Spr. stelde tenslotte de volgende motie voor „Hot Genootschap van leeraren aan Ne- „derlandsehe gymnasia, acht het voetbalspel, „onder de verstandige leiding beoefend, „niet nadeelig voor het onderwijs", en 'n tweede motie, luidende: „Het Genootschap „is bereid, met den Nederlandschen Voetbal- Mond in overleg te treden om dat te hel den bevorderen." De eerste motie, in stemming gebracht, werd aangenomen met 29 stemmen vóór, G tegen en 1 blanco. De tweede motie, op voorstel van dr. Van der Loeff, aldus gewijzigd„Het Genoot- „schag is bereid, met den Nederlandschen „Voetbalbond in overleg te treden om de „verstandige leiding van het voetbalspel te „helpen bevorderen", werd aangenomen met 5 stemmen tegen. Dat resultaat werd bereikt na een zeer be langwekkend debat, waaraan verschillende spiekers deelnamen. De voorzitter deelde mede, dat in de Ver eonigingen van Leeraren bij het M. O. het ondcnveip „School en Sport" in studie ge nomen is, en verzoekt machtiging voer het bestuur om met de zustervereeniging hier- o\er in overleg te treden. Als plaats voor de volgende vergadering werd Nijmegen gekozen. Tot nieuw bestuurslid werd gekozen dr. W. Bouwman, te Schiedam. In de plaats van den aftvedenden voorzitter, die niet herkies- laar is, weid dr. Y. II. Rogge, te Amster dam, gekozen. Hierna verkreeg dr. C. Brakman het woord ter inleiding van de vraag: Hoe kunnen óp het Gymnasium de Griek- sehe en Romeïnsche kunst behandeld worden? In de namidagzitting verkreeg prof. J. F. Nicmcyer het woord voor zijn rede: „Kan bet Gymnasium meer voor Indië doen?" Spr. betoogde, dat het Neder!, volk nader gebracht inoot worden tot Indië, en dat aan leeraren in aardrijkskunde gelegenheid dient geschon ken te worden, Indië door aanschouwing te keren kennen. Spreker zette daartoe o. a. een plan uiteen tot detaeheering van leeraren, die dit verlangen, bij het Middelbaar Onder wijs in Indië. Daarna werd de vergadering gesloten, na dat door den heer Nolen een woord van waardeering was gesproken over de uitsteken de leiding van den aftredenden voorzitter. In verband met de op Woensdag 31 Augustus a.s. te houden Oranjefeesten zul len de bruggen en sluizen, ohi 1 uur 's mid dags worder gesloten, en de ponl in do Buitenhaven worden stilgelegd. Voorts zal dc Plantage van 3 tot 6 uur gesloten en do Lange Nieuvvstraat en do Tuinlaan voor rij- en voertuigen ontoe gankelijk zijn. De gemeentebureaux, zoomede het mu* •ïeom, zullen, dezen dag tevens zijn ge sloten, uitgezonderd het bureau van don burgerlijken stand, dat 's middags van 12 uur tot half een zal zijn geopend. Bij de te 's-Gravenhage gehouden examens ter verkrijging der hoofdakte is gisteren ge slaagd de lieer A. Schipper alhier. Gisternamiddag is op do politiepost aan de Hoofdstraat verbonden de 17-jarige M. Hamerslag, die, toen hij op hot terrein van S. V. V. zich van een touw! liet glijden, zioh de handen had opengereten. Bij de politie is terug te bekomen een langharige, gele trekhond, teef. Binnen 2 X 24 uur niet afgehaald, zs.1 het dier worden afgemaakt. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild26 Augustus. Een pakhuis met bovenwoning en erve, aan de Gedempte Baansloot. no. 1, uitkomende aan de Baan, groot 1 are 73 centiaren, ƒ2300. Een pakhuis met bovenwoning en erve, aan do Gedempte Baansloot 110. 3, uitko mende aan de Baan, groot 1 aio 73 een-, tiaren, 2300. Een pakhuis met bovenwoning en erve, aan de Gedempte Baansloot 110. 5, uitkomen de aan dc Baan, groot 1 are 73 centiaren, 2300. De zes heerenhuizen inde St. Liduïnastraat zijn niet geveild. AGENDA. 26 Aug. eri volgende dagen. Tivoli Schouwb., 8 u. Speenhoff's Klein Tooneel, Vooruit Rotterdam l 26 en 27 Aug. Groote Schouwburg. 8 uur. De koperen vaas. '26 Aug. Rotterd. Diergaarde, 8 uur. Kon. Scherpsch, Bart Verhallen. 28 Rotterdamsche Diergaarde, 21 /g uur. Concert. Kon. Scherpschutters. 30 Rotterd. Diergaarde, ïl/2 uur. Kon. Scherpschutters. B. Verhallen. Sept. S. O. V., 8 u. Concert Zangver. nSt. Caecilia", dir. H. A. H. Veuge- lers en Harmoniegezelsch. »St. Am- brosius", dir. J. F. M. Smits, 4 Rott. Diergaarde, 21/g u. Concert Stafm. 3e Reg. Inf Het Stedelijk Museum aan h'et Doeleplein alhier is eiken Woensdag van 2 tot 4 uur h 10 ct. por persoon voor het publiek opengesteld. lederen avond specialiteitenvoorstelling in Circus Variété en Casino te Rotterdam. Van vergaderingen, bijeenkomsten, con certen, vermakelijkheden, e. d. g. verzoe ken wij steeds geregeld medodeeling, opdat wij die in onze agenda kunnen opnemen. Journalistiek. De Haagsche briefschrijver der „Nijm'. Crt." heeft vernomen, dat men in Den Haag serieus bezig is m'et het vormen van een maatschappij), die ^ieh! ten doel zou stellen do uitgifte ,van een nieuwe Katholiek© courant, waaraan een ochtend editie verbonden zou zijn. Hij1 "heeft zich kunnen overtuigen, dat 't kapitaal van 31/2 ton al reeds voor een groot deel beschik baar is gesteld. En dat een zeer bekend jurist, geen kamerlid, bij eventueel sla gen, de leiding zal hebben. Ned. Herv. Kerk Algemeene Synode. XXXII. 's-Gravenhage, 25 Aug, De behandeling van het Reglement op de Kerkvisitatie wordt ten einde gebracht. Het Reglement wordt aan de goede zorg der eind redactie overgelaten. Kennis wordt genomen van hot „Overzicht van den Staat der Kerk", zooals dit ter vol doening aan het voorschrift van art. 71 Alg. Regl. door de Alg. Syn. Commissie is opge maakt. Dit overzicht bevat allerlei gegevens, die reeds vroeger in ons verslag zijn opge nomen. Door don heer Wevland wordt een concept- circulaire aan de Cl. Besturen voorgelezen, over de „Predikants-tractementen". Do be doeling is, dat de Cl. besturen hun invloed zullen aanwenden bij de kerkvoogdijen, wan neer bij een beroeping blijkt, dat de betrok ken gemeente een trnctement aanbiedt beno den haar draagkracht. Dezelfde rapporteur handelt over een ver zoek van Gedeputeerde Staten van Nooid- llolland, om het Reglement op de Gestichts- kerk „Moerenburg" aldus te wijzigen, dat daartoe in het vervolg ook zal belmoren het tweede Provinciale krankzinnigengesticht „Duin en Bosch", te Castricum, geheel afge scheiden van de Hervormde Gemeente te Castricum, Gehoord de adviezen Van de be sturen en van den lcerkeraad te Castricum, wordt besloten aan dit verzoek te voldoen, zoodat in het vervolg van de „Gestichtskerk Ie Meerenberg c.a."' zal worden gesproken. De Commissie voor Eindredactie adviseert de voorloopig aangenomen toevoeging aan art. G Regl. Vac. als 3e en 4e alinea op te no men in art. 75 van heit bedoelde reglement, („Is zijn bevestiging vertraagd geworden door ongesteldheid (blijkens verklaring van don geneesheer) of door eenige andere van hem onafhankelijke oorzaak (ter beoordeeling van hot. clnssikaal bestuur), dan zal zijn tracte- ment gerekend worden te zijn ingegaan op den dag, oorspronkelijk voor de bevestiging bestemd, met dien verstande, dat aan den consulent de gewone vergoeding, en aan den Ring do reis- en verblijfkosten blijven ver zekerd. Heeft de bevestiging na verloop van een half jaar nog niet plaats gehad, dan wordt overeenkomstig het bepaalde in art. 35 gehandeld".) In behandeling komt het rapport betref fende den nieuwen Liederenbundel, waar over reeds het een ander is medegedeeld. Wij kunnen dus volstaan met vermelding van de conclusie: den concept-liederenbundel 1910 benevens de in het rapport gemaakte opmer kingen, aan de commissie terug te zenden, rnet dankbetuiging voor haar arbeid en met de opdracht liet concept gewijzigd bij de Synode van 1911 in te dicneu. Vele leden zijn bevieesd, dat een nieuwe bundel aanleiding zal geven lot veel strijd. Zij spreken van groote practische bezwaren, cn vragen, of er zóó dringend behoefto be staat. Daarom wordt op voorstel van den pre sident allereerst gestemd over de vraag, of de Synode zal voortgaan op den weg door vroe gere Synoden gekozen. Met 13 tegen G stem men wordt deze vraag toestemmend beant woord. „De Synode is van oordeel, dat thans niet moet worden gereageerd tegen een vroe ger genomen besluit, en dat de continuïteit moet worden gehandhaafd." Doch nu wordt ook de conclusie van het rapport gewijzigd, en met algemeene stemmen een voorstel van dr. Wcyland aangenomen, om de commissie voor den nieuwen Liede renbundel uit te noodigen zich in verbinding te stellen met do commissie ad hoc, ten ein de het bedoelde concept te wijzigen), zooveel mogelijk overeenkomstig de wenschen gefor muleerd 111 hot rapport, cn uitgesproken in deze zitting, en met verzoek den bundel op nieuw aan te bieden ter goedkeuring aan de synode des volgenden jaars. Tevens wordt aan de commissie opgedra gen een onderzoek in te stellen naar het auteursrecht ten aanzien van sommige liede ren en naar de verschillende zangwijzen. Door den heer Ellens wordt een circulaire over de generale kas ter tafel gebracht. Besloten wordt te voldoen aan de uitnoo- diging van den „Vorstand der Rheinischen Piovinzialsynde", tot bijwoning van de „Ge- da cl itnis-Feier an die eiste jülich-icleviseh- iicigische General-Synode" op 4 en 5 Oct. e.k. President en secretaris worden daarheen afgevaardigd. Bij de uitnoodiging was ge voegd een „Festschrift" tor herinnering aan den 710 September 1610', toen bedoelde sj node voor het eerst bijeenkwam. Na behandeling van eepige ingekomen brie ven wordt de voorlaatste zitting gesloten. Te Uffelto (Dr.) zullen de vrijzinnige leden dor Ned. Herv. gemeente een eigen kerk bouwen. Beroepen: te Glanerbrirg (toez.) ds. v. d. Flier, te Ootmarsum. Bedankt: voor het beroep te Harmeien ds. J. Ravesloot, te Tuil en 't Waal. Oud-Geref. Kerk. Bedankt: voor het beroep te Kampen ds. A. Potuyt, te Rotterdam. Moisant. Nog steeds zit Moisant met zijn, vlieg machine in Kent *te wachten op eon gun- stigen wind, en nog steeds wacht men in Londen op de verschijning van den zoo onverwacht uit Parijs overgestoken durfal. Het blijft echter nog maar steeds lrij' hopen op den volgenden 'dag, en de ze kerheid, dat die volgende dag eindelijk wel eens een gunstigen wind zal, brongen, houdt er blijkbaar bij genoemden aviateur den moed in. Vlucht over de Sont. Met Blériot als passagier aan boord Voerde baron Coderstrom Woensdag, to Kopenhagen een succesivollo vlucht ui.lï over de Sont. De aviateur steeg op in het Amager- aérodroonï om 7 uur in den avond en landdo te Limbamnstelici, bij Mal mee, 23 minuten later. De afstand bedroeg bijna 30 K.M. Een aéroplane voor 5 personen. Men meldt uit New-York aan do „Daily Mail", dat de gebroeders Wright een nieu we aéroplano vervaardigd hebben, die 5 personen kan dragen. De bettende constructeurs hebben het voornemen, met deze machine, waarin do passagiers, Volgens hun zeggen, zoo op hun gemak zijn als in eon automobiel, lange vluchten uit te voeren. Een Parseval-pasagiersluchtscliip. Ook een Parseval-1 uclitsc] 1 ip is met rei zigers de lucht ingegaan. Woensdagmid dag steeg het met twaalf mensdh'cn op, van wie de helft de bemanning vormde, vloog naar het Am'mermeor en landde 11a twee uur weer te Munohen. D.e Lintjeskwestie. Aan „De Tijd" wordt door een barer lezers gevraagd, waarom in het blad nog niet, zooajs in veel andore bladen, be schouwingen werden geleverd over hot ver slag, uitgebracht door don eereraad in zako dr. Kuyper. Het blad meent, dat het antwoord op die vraag „zeer eenvoudig* te geven is: Tot het leveren van bcsöhouwingen gevoelden en gevoelen wij ons alsnog door dat verslag volstrekt niet aange spoord, omdat het cms onder geen op zicht nieuws bracht, ons zelfs ten aan zien van.de ééno, enkele, door de com missie beantwoorde Vraag volstrekt niet wijzer maakte en dus ook volstrekt niet Van standpunt deed veranderen. Die ééne, aan de commissie gestelde en door haar thans beantwoorde Vraag betreft do aanklacht, dat dr. Kuyper zich als minister zou hebben schuldig gebraakt aan, corruptie. Als resultaat v,an haar onderzoek deelt de commissie

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2