63"tó laargang Zondag 28 Augustus 1910 No. 13392 Timede Blad Gevaarlijk kinderspeeltuig. Een mislukte manoeuvre. Uit de Pers. Deze courant verschijnt d ag el ij ks. niet uitzondering van Zon-en Feestdagen, irijs per kwartaal: Voor Schiedam cn Viaardingen II, 125 franco per post fl. 1.G5. Prijs per week: Voor Sc hi etla m on Viaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen woulcn dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Ilaven No. 141 (hoek Korte Haven). Prrjs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meet 15 cents. Reclames 3ü cent per regel. Groote letters naar de plaats 'die zij_ innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven biervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschenen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon j voor do ïiedactie No. 123. voor do Administratie No. 103. lil een vorig artikel hebben wij gezien hoe men hot Apnchcndom in de groote steden er. in vele kloineie .steden, waar Je lanterfan tende jongelui met mifcdadigea aanleg niet Apachen hceten maar inderdaad Apachen zijn wil bestrijden. Men wil dat dan voor- ai doen door do jongens na het verlaten van de school en tot aan het. vervullen van den dienstplicht onder appèl te houden. Doch het zal veel tijd kosten voordat men do daarvoor noodige maatregelen heeft geno men. Kan er niets geschieden in afwach ting van deze maatregelen? Ja zoo hoeft een hoogc Engelsche poli tiebeambte tot een redncteui van de „Tcinps" gezegd een flinke ïevolverwel, een flinke lijfstraffelijke rechtspleging en frequenter toe passing van doodstraf hebben in Engeland de vermindering van het Apnehendom ten gevolge gehad. Terecht zet het Frans,che blad liet eerste middel op den voorgrond de twee andere middelen, gestold zij waren te aanwaaiden (des neen), kunnen niet zoo maar zonder meer worden ingevoerd. Waarom niet in Frankrijk oon dergelijke wet ingevoerd als de Engelsche pistoleinvet van 1903? vraag 1111 hot groote, Paiijsche Lhul. Wij zouden diezelfde vraag voor Holland willen herhalen. Do Engelsche wet is niet zeer radicaal. 'Zij ngelt meer dan*zij verbiedt. En, toch kun nen wij ons denken, dat zij de-goede getuige nis verdient, die de bovenbedoelde Engel sche politie-heambto haar gegeven heeft: dat zij dit gevaarlijke speeltuig, do ïevolver, voor hel groote kind, dat is de moiischheid, wat hoogor gehangen heeft, zoodat het niet maar zoo dadelijk binnen ieders bereik is. Niet dat men in Engeland geen revolver kan krijgen, nis men cr eenmaal zijn zinnen op gezel hooft. Natuurlijk, Wil A. B. dood schieten en owrh'gl hij alles in koelen bloe dt», dan vindt A. tien middelen voor één 0111 aan oen revolver te komen, Doch dnt ie een uitzondenngsgoval. Men koopt een rovoKei in 99 \nn de 100 geval len, zooals men zooveel dingen koopt, die men niet noodig hpolt: omdat men hot wel aardig vindt zto'n ding te hebben, omdat men zich vei beeldt, dnt hot ergens niet vei lig is, omdat men giootdoonerige neigingen heeft, omdat men tegenover zijn vrienden wil geuren enz. enz. Eenmaal in den, han del, komen de nwnlvois gemakkelijk verdel en kunnen zij licht terechtkomen in zakken of laden van minder ongevaarlijke mensehen, die wol degelijk ensu quo bereid zijn hot in strument te gebruiken. In Nederland kun zoo'u iet ober ongehin derd van Jan naai Piet, tan Piet naar Klam, enz. gaan. Er is een wet op het dragon van wapenen, doch deze beteekent heel, heel wei nig, gelijk trouwens al voorspeld werd, toen zij in de Tweede Kamer ten doop weid go- houden. Men mag hier op de openbare straat geen wapenen, geiecd voor gcbiuik, dragen. Doch controle is cr op dit verbod niet en zou ware zij er wel op zichzelf tot on eindige vexaties aanleiding geven. Vrijwel niemand stoort zich dus aan die wei. Vee! pioctischci nu heeft men de zaak in Engeland geregeld. Volgens de PLstob-Acl van 1903 mag een koopman niet revolvers veikoopon of verinnen aan iemand, die daar door niet een -speciale permissie heeft. Om die permissie te verkrijgen moet men aller lei formaliteiten verrichten. Men moet eerst oen veiklming van de. politie hebben, mot de vermelding of de ïevolver dient voor gebruik binnen- of buitenslands. Vervolgens moet men met die verklaring een speciale permis sie aan hot postkantoor aanvragen, die G gul den kost. En eerst met die permissie gewapend, kan men bij den wapenhandelaar terecht, die eehler ook weer verplicht is een register aan te houden van de personen, aan wie hij re- vol vera verkoopt. Verder verbiedt de wet revolvers te ver knopen aan jongelieden, beneden 18 jaar, aan dronken personen of drankzuchtigen, enz. Wij gelooven allerminst dat die wet vol maakt is en begrijpen, dat de bedoelde poli tic-ambtenaar betoogde, dat iemand, die met duisleie bedoelingen een revolver wil trach ten te krijgen, daarin toch slaagt. Maar /eer terecht voegde deze ambtenaar daarbij, dat dit toch niet te voorkomen is. De wet bereikt volkomen haar doel van te verhinderen, dat de gevaarlijke revolver in de handen' van zoovelen is, zoodnt iedereen in oen oogenblik van opwinding of wil: zwakte maar naar een revolver kan grijpen, zoodat men ermee kan spelen naar harte lust en zoodoende ook uit onvoorzichtigheid zoo licht ongelukken veroorzaakt. Dat is indertijd ook het streven geweest met de regeling van den verkoop van vergif. Kon iedereen elk oogenblik vergif in handen krijgen, wat een gioot aantal onberaden, droc \ige daden zouden er dan gepleegd worden. Tloc licht zocden vele zwakken in een oogenblik van opwinding de hand aan zich- -7olf slaan, hij een opwelling van haat of drift een ander naar hot leven staan. Neen de menschheid is als oen kind, dat zichzelf snijdt aks het een mes in handen hoeft. Men geeft kinderen dus geen messen en de staat behoort to zorgen, dat zijn bur gers maar niet overal vergif en revolvers voor het grijpen vinden liggen. Voor het vergif is in Nederland op dit gebied gezorgd. Niet voor den revolver, die In veel opzichten romantischer, indrukwek kender en dus gevaarlijker is cn die in Nc- dciland iedereen kan krijgen, die daarvoor oen paar guldens over heelt. Daaraan behoort als ia Frankrijk zoo ook in Nederland een einde te komen. Engeland wijfat ons hier den weg. Wil men het voor beeld niet slaafs navolgen? Dos te beter. Men kan ook nog wel een stap verder gaan. Maar in elk gevai vcrvalle men niet weer in de fout van de zgn. wapenwette veel ineens te willen regelen, allo wapens onder é»én bepa- "mg te willen brongen en vootschriften cn ,'crbodsbepalingon te geven, die lachwekken de Magen in de lucht ziiti, omdat iedereen weet, dat liet publiek er zich niet aan houdt en de overheid haar niet kan handhaven. Wie in het leven zijn oogen den kost heeft gegeven, weet, dat, waar ook een krachtig man door z.ijn werk de aandacht op zich vestigt, er een ander nog krachtiger gereed staat om hom van zijn voetstuk te worpen en to vervangen. Zóó is liet altijd geweest, zóó is hot nog. pal lot onderging ook Trovannion, mi nister van Financiën. Hij, die gedurende twintig jaar de meedoogonlooze bestrijder van olkon minister was goweest, stond nu, zolf minister geworden, na enkele jaren regecrens, op hot punt zijn zetel te rui men voor oen ander. Zoo vinden we hem dan in zijn werkkamer bezig de laatste hand to loggen aan zijn laatste begrooting. Maar sedert conigo oogcnblikkcn vordert hel woik niet zoo, als Trovannion dat ge woon is. Zijn gedachten zijn afgedwaald, llij denkt aan de groote verandering, die weldra zal hebben plaats gegrepen, deze kamer gebruikt, deze stool bezet dooreen arulcr, zijn werk, do bo ken in gindseho kast, ja zelfs do penhouder, dien hij op 't oogenblik tusschen de vingers houdt» al les voor dion ander. En hij bedenkt, hoe liij dan zal aanvullen, vervangen, botgeen hij zal moeten missen. Hij kan schrijven, werken, zeker; maar dat is niet genoeg. Hot is macht, die hij noodig hoeft, waar aan hij behoefte hoeft, zonder welko hij zich niet gelukkig kan gevoelen. Dan komt cr een plotselinge hoop in zijn hart. Ilij heeft zijn dochter Cecily, die nu misschien naar rede luisteren cn mol Mnrchmont trouwen zal. Dan kou hij met haar naar OmofagU gaan, van welke kolo nio Marohmont de aangewezen gouverneur was; hij kon hen daar helpen in hun on ei varenheid, do groote, vastberaden, maar verbotgen kracht vormen achter dezen kleinen troon. Maar zal Cecily doen wat hij wenseht? liet kind is dol op het vrije leven in de vrye natuur, op paarden cn honden en sport, en daar het spreekwoord terecht luidt: „soort zoekt soort", geeft zij hoven den stijven bureaucraat, Marchmonf, de voorkeur aan Roland Ormerod, eon eer sten sportman en kampioen-golfspeler van dit jaar. Trevati"nio-n zit nog te peinzen, als de dour open gaat en de onberispelijke ka morilicnaar aankondigt: mejuffrouw Tro vannion. De vader had nauwelijks tijd ge hacl op te staan, toon het meisje al mot vluggen tred de kamer binnen kwam. Hij keek lnot trots naar haar, want hij had haai' zeer lief en schatte haar innerlijke en uiterlijke eigenschappen op de juiste waar- do. Na don dood barer moeder had hij Zich meer ca meer aan zijn kind ge hecht. Cecily kwam naar haar Vader toe, legde boido handen op zijn schouders en zag lachend tot hom op. Trovannion kuste haar op do wangen en vroeg: „Nu, Cissie, heb je genoegen gehad?" Het meisje keek hem onbevangen aan. ,,'t iNVas prachtig, paatje. Mevrouw Ewing was con engol en speelde zoo goodl" „Ik geloof, dat je van 's ochtends tot 's avonds laat golf zoudt willen spelen?" 'Cecily knikte, ,,'t Is ook zoo'u prettig spel P' De Lintjes-kwestie. „De Beukelaar", hefc christelijk orgaan van den heer mr. Van de Laar, schrijft o. m. De uitspraak van den eerera ad in zake de veel bespraken decoratie-kwestie, i» bekend gemaakt. En nu kan belaasniet ontkend, lal deze uitspraak geenszins de zaak zelf tot de zoo noodige helderheid heeft gebracht. Hiervoor bestond juist tan den aanvang af gegronde u-ces. Nu eenmaal in de Tweede Kamer het enquête-voorste! veiwoiqien was, nas alle mogeliikheid afgesneden voor heel het wilk deze zaak volledig op te helderen, zon de eeieraad geen uitspraak gaf, die al len twijfel wegnam. En daarom juist werd vroeger zoo mot allen nadruk door ons aan gedrongen op aanneming van hot enquête- voorstel. Juist zij, die in Dr. Kuyper's on schuld onvoorwaardelijk geloofden, luidden er toe moeten medewerken, dat geen onzeker heid kon blijven bestaan, oen onzekerheid, wnarbij\>p dr. Kuyper's naam een vlek bleef rusten. Die onzekerheid had inderdaad door den eorerand kunnen worden weggenomen. Sa mengesteld uit mannen, die van heel het land een onhepoikt \ortiomvcn genieten, had een uitspraak van dezen coieraad, allen, twijfel nan enmiplio bij duizenden kunnen wegne men. Maar dan had de uitspraak moeten klinken, dat de eorei'aad n a a r z ij n v a 31 e overtuig i 11 g Dr. Kuvpev het slacht offer acht, van nnderer listig opzet en aan alle èorruptie hesli-t onschuldig oordeelt. I11 slee van een degelijke veiklaring heb ben wij 1111 niels dan een kool, juridisch stuk, waarin woult verklaard, dat de corruptie niet is gebleken. Bij het Kamerdebat over het enquête-voorstel werd door mr. de Jong de wcusehelijkbeid van een eereraad boven een enquête betoogd, juist wijl zulk een eereraad zich een persoonlijke gemoedelijke overtuiging zou kunnen \e»ligen ornhent de 001 baarheid van de handelingen win den heer Kuyper. Voor een eeioraad zou bet ge- heele ondeizoek draaien „om den persoon Kuyper en diens persoonlijke beweegrede nen". Juist uit hoofde hiervan verkoos mr. De Jong in tegenstelling met do „N. Rolt. Cit.", die de taak van den eereraad aldus had omschreven, een eereraad boven enquête. En 1111 moet dan gevraagd, in hoeverre uit deze uitspraak van den eereraad een pev- sooulijke gemoedelijke overtuiging blijkt in hoeverre de persoonlijke beweegredenen van Dr. Kuyper hierin zijn beoordeeld. "Wal de zaak E. A. Lclimuim belieft z.ijn de feiten door hel onderzoek van den eere raad voor Dr. Kuyper nog verzwaard. De „Vaderlander", het orgaan van de Liberale Unie, schrijft: Wij noemen de uitspraak van den Eere raad vernietigend. Ook nu weer is niet het voord gehoord, wat ook veel tegenstanders tan Dr. Kuvper zoo gaaine zouden hebben vernomenDr. Kuyper is onvoorzichtig ge weest, zeer onvoorzichtig, maar liet is ons ge bleken, dat hij alles te goeder tromv gedaan heeft, dat hij wezenlijk de „naïeve" is, zoo- ils Mr. Loeff hem ons wilde doen kennen. Integendeel, de Eereraad geeft vriitvel alles toe, waarvan Dr. Kuyper beschuldigd is, aan ieder de volkomen vrijheid latende voor zich het ergste aait te nemen van zijn han delingen. En dit is van te meer gewicht, waar een Eereraad niet is een rechtbank, die enkel mag geven wat bewezen is, maar een college, dat zijn algcmeencn indruk als eer lijke mannen mag meededen. Welnu, de ver klaring, dat de Eereraad voor zich van do onschuld van Dr. Kuyper is overtuigd, heeft hij blijkbaar niet aangedurfd. Wij dachten dat de debatten over de parlementaire enquête het ergste waren voor den christen-staatsman, deze uitspraak van den Eereraad is veel erger. En toch dunkt het ons, na al wat wij in deze zaak beleefd hebben, niet onwaarschijn lijk, dat ons christen-volk zal wijs gemaakt worden, dat de uitspraak van den Eereraad een schitterende rehabilitatie isreeds hooren wij de vreugdekreten, dat den soc.-democratischen en liberalen „laster" nu de kop is iiuredrukt. Zelfs komt het ons nu niet onmogelijk meer voor, dat Dr. Kuvner in September weer in de Kanier terugkomt als leider der anti-revo lutionaire partij, Het is loei wol een aardig regime, waaronder wij leven in deze twintig ste eeuw. Doux pays „.Ta, ja, zei do vader wat droog, want hij dacht aan andere zaken. „En wie was er nog meer?" „Dolly Scolts en de Elibanks en een trlassa andere aardige menschen." „En anders niemand vroeg de vader, schijnbaar zonder belangstelling.^ „Ja» Roland Ormerod is er ook even geweest, maar hij moest gauw weer weg, want hij moet geld verdienen en dat is niet gemakkelijk in dezen tijd." Trevannion's oogon rustten onderzoekend op zijn dochter, die voortging: „U heeft het zeker heel druk met de begrooling? Vervelend I" „In 't geheel niet kind; 't is een werk, dat ik met voorliefde doe." Cissie ging nu half op tafel zitten en liet haar in een gelen schoen gestoken voetje heen en weer bengelen. „We zijn met een heel gezelschap naar de stad teruggekomen en er werd druk over de begrooting ge praat, vooral over de nieuwe belastingen. Sommigen beweerden, dat de belasting op do tabak aanzienlijk verhoogd zal worden en ze schenen daarin veel belang te stellen. Maar i k zei, dat ik hot niet geloofde en dat de regeering niet zoo onaardig zou zijn.' Ilior hield het meisje even stil, aarzelde een oogenblik en voegde er toen aan toe „Hadden ze gelijk, paatje?" Trovannion schrikte ophol was de eer ste maal in zijn leven, dnt zijn dochter hem iets over zijn zaken vroeg. „Kindlief," riep hij, en er klonk teleur stolling in zijn stem, „hoe zon ik je d;\t nu kunnen zeggen 1" Maar nog terwijl hij sprak, word hom opeens iets duidelijk. Ze wilde zeker ionuuftl een dienst bewijzen cn wie kon die iemand de auto en begaven zich op de gereed liggende motorboot Electra. Daar kwamen aan boord de heer R. Vlug, bootenver- huurder te Loosdrecht, met zijn zoon. Dezen leidden de boot de Vecht langs door cle Muidorsclio sluis, waar het vaar tuig geschut werd. Nadat men cenigen lijd op de plassen had rondgevaren, werd er koers gezet naar Muijeveld, waar het ge zelschap eenige oude huisjes bezichtigde. Van daar zette de boot koers naar Oud- Loosdrecht. Nabij de werf van den beer Vlug was een steiger gebouwd, welke met een looper belegd was. Toen de hoogc bezoekers daar togen zes uur aankwamen, was er oen groote menigte op de been. Er lagen talrijke gepnvoiseerde jachten, wher ries en andere vaartuigen. Do landing ging niet boel gemakkelijk, doch gelukte spoedig, toon verscheidene rappe handen do boot vlak voor den stei ger trokken. Do burgemeester der gemeen te Loosdrecht verwelkomde de hooge be zoekers en werd door II. M. de Koningiii- Moedor toegesproken. II. M. bedankte den heer Vlug voor zijn geleide en sprak Haar hooge tevredenheid uit over deu tocht. De 17-jarige dochter van den heer Vlug hood II. M. een ruiker aan. Hierna slapte het hooge gezelschap in de gereedstaande automobiel. Bij de openbare school werd stilgehouden, daar stonden de schoolkin deren, die de vorstelijke personen toezon gen- T>e Z \en Provinciën naar Kaapstad. Naar de „N. Ct." vernoemt, zal TIr. Ms, „De Zeven Provinciën", onder commando van den kapitein ter zee F. Bauduin, ter gelegenheid van de opening van het Zuid- Af rikaansche Unie-parlement, in November ecu bezoek brengen aan Kaapstad. BINNENLAND. II. M. de Koningin-Moedor op de Loos- dreclitsclie plassen. Gistcmamiddag na de lunch heeft II. M. cle Koningin-Moeder zich met Haar gasten, den prins en de prinses van Teek, verge zeld van Haar gevolg, freule Van Itter- sum, freule Van der Poll en jhr. Schimmel- penninck, per automobiel naar Zuvjlen be geven, 0111 een boottocht to maken op do Vocht en do Loosdroclitsohe plassen. In Zuijlen verlieten de hooge bezoekers anders zijn dan Roland Ormerod. Wanneer Ormerod zulk een inlichting kreeg uit deze bron, zou hij daarvan zeker gebruik ma ken; zijn lot lag dus in Trevannion's hand. Dit was het oogenblik 0111 te bandelen. Als Ormerod te gronde ging, werd Marchmont's kans beter. Een duivelsch denkbeeld kwam bij hem op en meteen voerde bij het uit. Al bladerend in een rapport, zei bij plot seling: ,,.le hebt gelijk, volkomen gelijk, en eigenlijk is het ook geen geheim. Er komt geen nieuwe belasting op de tabak. Over oen week verschijnt do begrooting, en dan zul je zien hoe die anderen zich vergist hebben." Trevannion ging zitten cn toen hij op zag was Cissie al bij de deur. „Dag, pa paatje," riep ze; „ik ga maar niet dadelijk naar huis, want u komt ook eerst laat.' Toon do deur achter haar was dichtge vallen, zat Trevannion nog cenigen tijd roerloos in zijn stoel; eindelijk strekte hij do hand uit en drukte op den knop van "de olectrischo schel, mompelend: „'1 Spijt me voor den heer Ormerod, maar zoo is de Strijd van bot leven." Toen de kamer dienaar binnentrad, kreeg hij het volgende bevel: „Zorg, dat de eerste paar weken elkon Vlag het „Financieel Bhul" op mijn tafel ligt." Do daarop volgende week zag Trovannion dagelijks mot ongewone belangstelling hol „Financieel Blad" in. Er werd, naar bij zag, druk zaken gedaan in tabak. Do aan deolon gingen van band lot hand, er bad zelfs eon „boom" in plaats. lomand was bezig op to koopen voor zooveel nis bij bezat, misschien voor moer. Zij, die meen den op de hoogte to zijn, waren van oor dool, dat do belasting op tabak verhoogd Het Nederlan-'-i b-1J faansclie arbitrage- ver Jrr™. Men zcint uit Rome dd. 2~G dezer: De uitwisseling van do acten van rati ficatie van bet Nedcrlandsch-ItaliaanscTi ar- bifrage-lractaat, dat op 20 November 1909 geleekend werd door onzen gezant alhier en don foonmaligen minister van buiten- landsche zaken Til toni, beeft hedenavond tussoh'cn onzen zaakgelastigde en don mi nister Di San Giuliano plaats gehad. Loodwit. Naar aanleiding van liet eindrapport der Loodwitcommissie heeft de minister van waterstaat besloten dat, ter voorkoming van de schadelijke uitwerking van het op het werk aanmaken van droge lood- witverf voor de gezondheid der betrokken werklieden, voor rijkswerken het benoodig- do loodwit moet worden betrokken van een fabriek, welke het aflevert in zuivere, belegen lijnolie. zou worden, zoodat de prijs van hot arti kel terstond na het verschijnen van de be grooting omlaag zou gaan. De onbekende opkooper van zooveel tabaksaandeelen was blijkbaar van een ander gevoelen, meende beter ingelicht tc zijn dan de groote massa. Trevannion glimlachte, terwijl hij aanzijn witten snor trok; hij begon te gelooven, dat Marchmont kans kreeg. Don grooten dag, toen de begrooting door den kanselier werd ingediend en daarin een verhooging van de belasting op tabak van acht stuivers per pond werd aange kondigd, wijdde Trevannion maar weinig aandacht aan de regecringswerkznnmheden; zijn gedachten waren bij Oniofaga en wat cr van dit land te maken zou zijn. Hij ging naar huis en slak, daar Cissie toch ook voor cenigen lijd uit logeoren was, den volgenden dag naar Dieppe om wat rust le nemen. Acht dagen later was hij aan het departement terug cn zijn eerste werk was het „Financieel Blad" inzien. Zooals hij wel verwacht bad, stond do tabak fnger genoteerd dan ooit Onder bet finan cieel nieuws vond bij een bericht, dat hem niet verraste: mr. Roland Ormerod had niet aan zijn verplichtingen kunnen vol doen. Met andere woorden: die heer was naar den kelder. Trevannion, die zijn on dergang had bewerkt, haalde de schouders op. Onder zijn papieren vond hij een rap port betreffende een ambtenaar, die wegens een verzuim gestraft moest worden. Hij liet zijn secretaris roepen en dicteerde bom het Volgende: „Dc gebleken feiten laten geen schaduw van twijfel meer of mr. Fothcrgill maakte er oen gewoonte van Ie laat to komen, llij heeft dit verzuim nog erger gemaakt door bij zekere gelegenheid pen SCHIEDAMSCHE courant. ttttieutttm Jttrgaa; zesxtme&au^. t™^WPMMaaMaaifajWift»ai«ji«nwiiimrpriipip-Ti«wT.. aapnaaa O

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 5