Tweede Kamer. Bernor Conventie. Door de regeering is ingediend een wets ontwerp, houdende voorbehoud der be voegdheid tot toetreding voor Nederland en zijn koloniën tot de op 13 November 1908 te Berlijn gesloten herziene Berner Conventie ter bescherming van letterkun dige- en kunstwerken; en voorbehoud dei- bevoegdheid tot het sluiten van soortge lijke verdragen. In het tot toetreding der Berncr-Con- ventie ingediende wetsontwerp wordt dooi de regeering op drie punten oen wijziging aanbevolen in de lezing van het tractaat in quaes tie, waartoe art. 25 der Herziene Conventie de bevoegdheid geelt. Staten tocli die tot de Berlijnsche Conventie zou den willen toetreden mogen, zoo zij hun wensch tot aansluiting te kennen geven, daarbij vermelden, welke bepalingen uit de oorspronkelijke Conventie of uit de Ad- ditioneelo Akte van Parijs zij in de plaats zullen stellen voor de overeenkomstige be palingen der te Berlijn gesloten Conven tie. De toetredende landen worden op deze wijze in staat gesteld een proef te" nemen met de werking der verbeterde Conventie on daarbij de bepalingen, die hun daarin voorloopig to streng schijnen, aanvanke lijk te vervangen door minder strenge, waartoe zij de kouzc hebben uit oude re gels, die bewezen hebben piet te belom merend te zijn. i Aangezien Nederland nog in het begin stadium is, is oen voorbehoud op eenige in het wetsontwerp genoemde tractaatsar- tikelen, naar de meening pier Regeering, aan te bevelen. Te dien opzichte merkt de Jtegeering dan het volgende op: In art. 8 der te Berlijn gesloten Con ventie wordt de duur van het uitsluitend recht van den schrijver vertalingen van zijn werk te maken of te doen. maken, gelijkgesteld met den duur van hot auteurs recht op het oorspronkelijke werk. Hoewel de Regeering in beginsel de over tuiging is toegedaan, dat vertalen een wijze van repfoduceeren is, waartoe even zeer het recht aan don auteur behoort ont leend te worden als tot eenige andere wij ze Van reproductie, zoo scheen het haar niettemin wenschelijk toe bij de eerste schrede die Nederland doet op het gebied van een gewaarborgd vertalingsrecht van den buitenlander, dat recht niet aanstonds in uiterste consequentie, wat zijn duur betreft, geheel gelijk te stollen mot de be scherming, die behoort te Worden toege kend aan den maker voor zijn oorspron kelijke schepping. - Do Reg. hoeft daarom omgezien naar de ,vertalingsclausule der Additioneels Akte van Parijs, welke den duur van liet ïeclit Van den auteur, om vertalingen te doen verschijnen, gelijk stelt met den duurvan zijn recht op het oorspronkelijk werk, met dien verstande echter, dat het vertaalrecht te niet zal gaan, indien de schrijver niet binnen 10 iaren na do eerste uitgave van hst origineele geschrift zijn vertaalrecht gebruikte in een der Unic-staten. Voldoet de auteur aan deze voorwaarde, dan be houdt hij zijn uitsluitend vertaalrecht voor de taal, waarin de vertaling verscheen; voor alle andere landen komt na 10 jaren liet vertaalrecht vrij. Art. 9 der Conventie behandelt het journalistiek auteursrecht, dat feitelijk slechts voor een deel in deze conventie op zijn plaats is, n.l. alleen voor zoover do journalistiek zich bezighoudt met kunst of letterkundigen arbeid. Ook ten opzichte van dezen bepaalden vorm van auteursrecht is het aanvaarden van den tekst der te Berlijn gesloten Con- uitvlucht te zoeken, dat gebleken is een onjuistheid te zijn „Heeft u dat?" „Ja, Excellentie." ,-,Sla dan „onjuistheid" door en zet in de plaats „leugen". „Ik houd er van, do dingen b'ij hun naam te noemen. „Schrijf verder: „-Onder deze omstandig heden Hier brak Trevannion plotseling af, want do kamerbewaarder bracht hem oen brief en hij herkende in het adres de hand van zijn dochter. Hij las: „Lieve paatje. Ik geloof, dat het heel, heel verkeerd van me was u die vraag te doen over de belasting op tabak, maar ik geloof ook, dat het veel, veel erger van u was, mij een onwaarheid to vertellen. Met hetgeen ik meende te weten, ben ik regelrecht naar Roland gegaan en hij kocht maar steeds meer tabaksaandeelen tot op den dag, dat do bogrooting uitkwam. Ik veronderstel, dat u weet, dat hij verloren is. Roland en ik, wij beiden weten het. Daarom hebben wij het besluit genomen om bij bijzondere vol macht te trouwen en Engeland te verlaten nog vóór deze brief op de post wordt be zorgd. Met het geld, dat mijn moedór mij heeft nagelaten, ga ik wat land koopen in Argentinië, en daar zullen wij een hoeve houwen. Wij vertrekken onmiddellijk na ons huwelijk van Southampton en deze brief zal twee dagen later op de post worden gedaan. Vaarwel, paatje. Ik ben niet zeker of u eigenlijk niet heeft gedaan wat voor ons het best en prettigst was. Steeds uw liefhebbende dochter, Cecily Trevannion." De kamer begon om Trevannion te draaien, zijn aderen zwollen, zijn hart ventic- om redenon van opportuniteit te ontraden en het overeenkomstig artikel in de Additioneele Akte van Parijs, naar hot inzien der Regeering te verkiezen. Dere den, waarom de Regeering aldus meent te moeten handelen, ligt in de bepaling der Berlijnsche Conventie, dat voor overne ming van alle tijds chrijf t-artikelen, waarin ook, en van alle dagbladartikelen in een andere uitgave dan een dagblad, steeds de toestemming van den schrijver moet worden gevraagd en zijn verlof niet stilzwijgend mag worden aangenomen. Voor vele vakbladen, die niet dagelijks verschijnen en dus geen vakbladen zijn, ware, naar de Rog. opmerkt, een regeling to bezwarend, die hen verplichtte tot hor- haalde verzoeken aan redacties van bui- tenlandsehe Vakbladen om artikelen temo gen overnemen, die bovendien niets met letterkunde of kunst hebben uit te staan. Voor de volledigheid moeten zulke bla den van elkander overnemen en door hot aanvragen van toestemming daartoe zou veel tijd verloren gaan tot schade der ac tualiteit der berichten. Overeenkomstig het door de regeering ten opzichte van art. 8 der huidige con ventie ingenomen standpunt, dat een ge lijkstelling, wat den duur betreft, van het vertaalrecht van den auteur mot zijn ver dere rechten op liet oorspronkelijk werk voorloopig niet is aan te hevelen, ontraadt zij ook den tekst van art. 11, tweede lid, der bovengenoemde conventie, en stolt zij voor, do auteurs van dramatische en dra matisch muzikale werken slcchls zoolang to beschermen tegen de opvoering van ver talingen hunner werken als hun uitslui tend vertaalrecht duurt volgons het voor stel in dit ontwcip. In het aangeboden ontwerp behoudtdc Kroon zich de bevoegdheid voor tot het sluiten van afzonderlijke verdragen met landen, die niet de te Berlijn gesloten con ventie bekrachtigen of daartoe niet toe- ticden. Do kosten van de toetreding van Neder land, wanneer het zich opgeeft voor de dorde klasse, zullen ongeveer 2400 fran ken per jaar bedragen. Intern. Sodalis'iseb congres Donderdagavond is de Nederl. delegatie naar het van 27 Augustus tot 4 Septem ber te Kopenhagen te houden Interna tionaal socialisten- en vakvoreenigingscon- gres naar de Deensche hoofdstad vertrok ken. Afgevaardigden der S. D. A'. P. zijn de heeren: mr, P. .1. Troelstra, H. H. Van Kol, W-, H. Yliogen, mr. Mendels, J. ,E. W. Buys, M. P. AVibaut en J. II. Schaper; de A. N. D. B. zal vertegenwoordigd zijn door de heeren Hemi Polak en -Jan A. van Zutphen; het Ned. Verbond van Vak- voreenigingen door de heeren. J. Oudegeest en J. van den Tempel; de Ned. Int. Si garen- en Taliaksbewerkersbond door den lieer J. Brims on de S. D. P. (Tiibuno- partij) door de heeren dr'. W. van Rave- stcijn Jr. en D'. Wijnkoop. Ned Christ Öebeei-Onthondersb nd. In de te Amsterdam gehouden algemec- ne vergadering van dezen bond is ten opzichte van de vraag: „Is het een Ghr, geheelonthouder mogelijk, zonder gewetens bezwaar alcoholiscben wijn le gebruiken bij het II. Avondmaal", besloten, bij de ver schillende kerken aan te dringen op het gebruik van - alcohol-vrijen of ongegisten wijn en ongezuurd brood. De voorstellen, ingezonden door do afd. Wes t-Terschell i ng a. De Bond zoeke, zoo mogelijk in sa menwerking met andere veieenigingcn, liet daarheen te leidon, dat ook in de Ned. klopte, alsof het zou bersten. Dit was voor hem het eind, maar met een machtige po ging wist hij zich te bedwingen en hoe wel zijn stem hem vreemd in de ooren klonk, vroeg hij kalm: „Laat zien, waar waren wij gebleven? 0, juist, ik weet het al: onder deze omstandigheden acht ik het noodig, dat hij uit mijn naam ernstig be rispt worde en zal zijn janrlijksche ver hooging twaalf maanden worden uitgesteld. Heeft u dat?" „Ja, Excellentie." „Heel goed. Laat het met de zetmachine gereed maken, opdat ik het kan teekenen." Toen Trevannion alleen was, keek hij weer naar den brief. Deze was gedateerd Southampton van twee dagen geloden.Toen las hij met oogen, waaruit dc wanhoop sprak, den brief nog eens over en merkte onderaan de letters z. o. z. op. Toen hij het papier omsloeg, vond hij daar een P.S., luidend: „Paatje, lieve paatje. Wat u gedaan heeft was onuitsprekelijk wreed, maar noch Ro land, noch ik zijn onverzoenlijk, wo ver geven het gaarne. AVe begrijpen beiden, al zijn we niet zoo heel verstandig, ,wat )i gevoeld moet hebben. En wanneer u, pa uw aftreden, u eenzaam voelt, Londen n leeg en alles u naar toeschijnt, dan zul len wij altijd, altijd een plaatsje voor p hebben in onze hoeve voor zoolang als u zelf zult willen blijven. Uw hartelijk lief hebbende Cissie," Haar vaders wangen en lippen trilden, terwijl hij las en toen hij aan het eind gekomen was, hoog Trevannion, de krach tige Trevannion van het ministerie van financiën, het hoofd in do handen en weende als een kind. wet het beginsel van „Local Option" (plaatselijk verbod) opgenomen wordt; b. de Bond berame middelen, om te bevorderen, dat aan boonl van loggers!, visseheTsehcpen en stoomtrawlers steeds goed drinkbaar water zij, waarover go- gronde klachten zijn, teneinde het vele ge bruik van bier aan boord dier schepen te doen verminderen, weiden, na discussie, aan de zorg van don secretaris, den heer A. Bakker, toevertrouwd om ze bij het drahkweer-comité, waarin genoemde 'heer zitting h'eeft, aanhangig te maken. Tegen drankmisbruik. De Intern. Verein gegen den Missbrauch' goistiger Getranke, zal op 9 en 10 Sept. a.s. te Sch'eveningen zijn vergadering hou den. Bij dezen Verein zijn uit Nederland aan gesloten de Volksbond tegen drankmis bruik, de Federatie van Ri. Kathl. Dioc. Bonden Sobriëtas en de Vemen. t. beV. y. h. horstel van drankzuchtigen. Dir. belInvoorr. en icc. Eerwol ontslagen, ingang 1 October 1910: A. J. P. Spiesz, Rijksklerk 2o klasse jer directie Amsterdam. Ingang 1 October 1910: L. Holstoin, kornm. 2e kl., van Heerhugowaard naar Bergcn-op-Zoom. Overleden, 20 Augustus 1910: B. Fran- sen, Rijksklcrk lo kl. (boekhouder), teRot- terdain (D, B. 2e 'afd.), 59 jaar. (Wl v. d. dir. bol. enz.) Ingezonden MMedeelingeii. Bier en Spiritualiën oefenen een zeer schadelijke werking uit op de nieren en blaas, en veroorzaken wa terzucht. graveel, steen, rheumaliek, rugpijn en verlies van de macht om de urine op te houden. Alcoholische prikkeling isverreweg in do meeste gevallen de oorzaak van nier- en blaas- kwalen. Dc door alcohol geprikkelde en aan getaste nieren verliezen hun kracht om het bloed te filtreeren en om de nicigiften af te voeren, die waterzucht, rhcumatick, graveel, lendenjicht, en zoovele andere noodlottige ziekten veroorzaken. Indien gij eenig kentceken van een nier- of blnasaandoening hebt, en vooral wanneer gij aanleg hebt voor nierzwakte, dient gij het gebruik van alcohol na to laten en onmiddel lijk te beginnen met een geregelde kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Gij dient mot dit geneesmiddel door te gaan, totdat de ge ringste sporen der verschrikkelijke ziekte ver dwenen zijn, want zoo lang gij nog de gering ste verschijnselen kunt opmerken, zijt gij nooit \ei!ig voor vernietiging der nieren en kan de blaas haar macht over de urne ver liezen. Hoe langer gij uw kwaal veronachtzaamt, des to dieper schiet deze wortel, en krijgt gij misschien last van blijvende hartzwakte. Het kan zijn, dat uw ziekte zich reeds meer ont wikkeld heeft dan gij vermoedt en uitstel van khandeling is zeer gevaarlijk, zoodat gij niet spoedig rt iceg beginnen kunt met het ge bruik der echte Foster's Rugpijn Nieren Tiilen, die door mannen en vrouwen geroemd worden, welke genazen en genezen bleven. Op elke doos échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen komt de handteekening van James Foster voor. Zij zijn te Schiedam verkrijg baar bij de heeren Kappolhof Hovingh. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel A 1.75 voor één of 10.voor zes doozen. Kunst en Wetenschap. Het nieuwe middel tegen syphilus. Dr. George Immer, te Blankenham schrijft in de „Fnankf. Ztg." over do econo mische bcteekenis van het middel' 606. Hij neemt als bewezen aan, dat 606 eon spuve- rein geneesmiddel is, dat kwik en jodium verre overtreft. De behandeling van lues is er ongeloof lijk veel door vereenvoudigd. De kortste kuur duurde vroeger zes weken, dikwijl's duurde zij echter ettelijke maanden. Het gevolg van de nieuwe behandeling zal zijn, dat voortaan vele gevallen, die tot nu toe uit valsche schaamte of om allerlei andere re denen verwaarloosd werden, nu bijtijds on der behandeling komen en zoodoende do besmetting niet verder verspreiden. Do geneeswijze is veel goedkooper ge worden. Niet alleen zal het nieuwe middel weinig kosten, maar do korte duur van do behandeling zal ook een ontzaglijke verlichting voor de ziekenhuizen en de ziekenfondsen zijn. Om dit goed te besef fen, moet men bedenken, dat er inDuitsch- iand vele honderdduizenden syphiiitici zijn en dat de lues met de ziekten, die er het gevolg van, zijn, naast tuberculose en carcinoom, lr'et voornaamste conlingont voor vroegtijdig intredende ongeschiktheid om te werken levert. De gevaarlijkste van haar secundaire ziekten zijn ruggemorgs- tcring en horsenverwceking. Alleen aan do laatste ziekte sterven er elk jaar volgens de schatting van Alt 3000 mienschon, wanneer men alleen rekening h'oudt met dongevallen, die in inrichtingen behandeld worden. De krankzinnigengestichten' zullen dus in do verlichting doelen. "Wanneer er zenuwweefsel vernietigd is, kan 606 na tuurlijk alleen het proces stuiten. Maar wannoor do voorafgaando verschijnselen. allerlei gevallen die voor neurasthenie, hy pochondrie enz. doorgaan zich voor doen, de verschijnselen, die prof. Alt on der „het eerste weerlichten" van de her- senverweeking samenvat, is er redding en uitkomst ,van 606 te verwachten. De nieuwe geneeswijze zal, indien zij de proef doorstaat, een zegen voor den Staat, voor h'et geheefe openbare leven, voor het gezin eindelijk' zijn. Een zegen zal zij ook kunnen zijn Voor het leger, waarin de syphilis zoo schrikkelijk huis houdt. ■Wanneer de nieuwe behandeling alge meen bekend wordt en toegepast kan wor den, moet het aantal gevallen van syphi- litische besmetting er aanmerkelijk door verminderen. Kerk en School. Ned. IIerv. Kerk. Algemeene Synode. XXNIIT. (Laatste zitting.) 's-GraVenhage, 26 Aug. De heer G. II. M. Pieard, geeft namens de commissie voor eind-redactie de laatste lezing van het reglement op de kerkvisitatie. Daar na wordt het reglement aangenomen met 14 tegen 5 stemmen (tegen de heeren De Groot, Weyland, Edling, Heerspink en Pieard). De kerkvoogdij te Zevenhoven verzocht oen collecte te mogen houden voor een nieuwe pastorie. Dit verzoek wordt gesteld in lian- den van de syn. commissie. Kennis wordt genomen van een verslag van den heer L. W. Bakhuizen van den Brink, die een bezoek heeft gebracht aan iiet arbeidsveld te Dusseidorf. De heer Knottenbelt leest een concept circulaire voor aan de kerkeradon over den „wijkarbeid", en de vice-president con der gelijke circulaire over de „generale kas". De vice-president deelt mede, dat van 20 Juli tot 26 Augustus zijn ingekomen 90, en uitgegaan 178 stukken. Aan den secretaris wordt dank betuigd voor zijn groote nauw keurigheid. Kennis wordt genomen van 25 stukken welke bij de alg. syn. commissie en van 78 bescheiden welke bij de alg. syn. zijn ingeko men (dankbetuigingen, verslagen et\ berich ten). Ook zijn verder verschillende boekge schenken ontvangen, welke een waardevolle aanwinst vormen voor het archief. Besloten wordt het fonds voor het hooger onderwijs, het hulppensioenfonds, de alg. wed. on wcozenbeurs, het fonds voor de syn. bij belver!. des N. T. en van don. vervolgbun del, alsmede de fondsen van bijzondcren aard, weder op to dragen aan de synodale com missie. Aan de prov. kerkbesturen is Verzocht, de Zuid-Afrilcaansche studenten in de gelegen heid te stellen tot hot afleggen van een exa men, analoog aan het prop o n e nts-ex a men. Van de prov. kerkbesturen van Gelderland, N.-IIolland, Utrecht en Friesland is nog geen gunstig antwoord ingekomen. Zoodra dit hot geval is, zal de secretaris tot de inschrijving voor dat examen kunnen overgaan. Op voorstel van den vice-president wordt alsnog aan Nieuw-Dordrecht een toelage van 140 verstrekt uit het fonds ter voorziening in de geestelijke behoeften. Vervolgens dankt de president, de heer W. Ellens, de beide hoogleeraren-praeadvi- sc-urs, dr. F. Daubanton en dr. Van Veld huizen, den secrearis en den vice-president voor hun adviezen. Laatstgenoemde brengt don dank der vergadering aan den heer El lens voor zijn bekwame en zorgvuldige lei ding. Na eenige afscheidswoorden van de heeren dr'. Daubanton, Adriani, Leenmans en Kamphuizen, wordt de vijf-en-negentigste ver gadering der Alg. Synode van de Nederl. Her vormde Kerk met dankzegging gesloten. Beroepen: te Eisden (Limb.) da. N. W. Posthumus, te Hem (N.-IL). Bedankt: voor liet ber'oep te Leerdam fis. J. J. van Ingen, te Woubrugge. Evanq. Luthersche Kerk. Aangenomen: het beroep te Breda ds. II. Makkink, te 's-Hertogenbosch. Geref. Kerken. Beroepen: te Utrecht ds. D. Hogen- birk, te Nederhorst den Berg; te Wil lemstad ds. A. Scheele, te Veere. Verkoop van een openbare lagere school. In de Donderdag gehouden vergadering van den gemeenteraud van Montfoort is in behandeling gekomen een adres van hot ll.-K. kerkbestuur aldaar, waarbij verzocht wordt een definitief besluit tot verkoop aan dat bestuur van de openbare lagere school te nemen. B. en W. stelden voor, hiertoe over te gaan en tevens te besluiten een kleine o. i. school met woning te bouwen. De heer Klein zou het betreuren, als voorstander van het bijzonder onderwijs, als de raad genood zaakt zou zijn voor die paar kinderen, die /.ouden overblijven, in de gemeente een school te bouwen, en zon liever voor die kinderen een contract met Linsehoten aangaan. De voorzitter zeide in de vorige vergadering ook tc hebben gezegd, er niet voor te zijn," voor die weinige kinderen oen o. 1. school to bouwen. De kosten van een kleine school met één leerkracht zullen in het jaar ongeveer 21000 gulden bedragen. Hij vreesde echter, dat Ged. Staten het aangaan van een con tract met Linsehoten niet goed zuilen keu ren, daar wel met groote zekerheid, doch niet juridisch thans kan worden aangetoond, dat het aantal leerlingen inderdaad zoo gering zal zijn. 1 Nadat nog eenige verdere discussie over deze zaak wns gevoerd, werd met algemeene stemmen tot verkoop van de o 1. school voor 15.000 besloten en tevens met algemeene stemmen het besluit genomen, om een kleine o 1. school met woning te bouwen. Den ge meenten Linsehoten en Willeskop, die thans respectievelijk 500 on 9001 in de kosten van het onderwijs in de gemeente bijdroegen, zal worden voorgesteld, ieder f 300 subsidie te geven, waarvoor zij het recht zullen blij ven behouden om 12 leerlingen op do school to plaatsen. Voor meerdere leerlingen zal ƒ20 por hoofd worden gevraagd. Do wethouder Van Frankenhuyscn was niet ter vergadering aanwezig. De burgemees ter, dc lieer F. II. van Kempen, zeido, dat deze wethouder in zake de schoolkwestie geheel .onjuiste inlichtingen heeft verstrekt. („st et.») Landbouw en Teeteelt. De JVederlandsche Tuinbouw op de Brusselsche tentoonstelling. Do Nedorlandsche tuinbouw; maakt op de Brusselsch'o tentoonstelling een goed figuur. Indertijd reeds konden wij' triedcelim, dat op de tijdelijke internationale tuinbouwten toonstelling, van 30 April3 Mei te Brus sel gehouden, aan een collectieve Ncder- landsche inzending groeten en fruit 6 eer ste prijzen werden toegekend. Frankrijken België moesten toon beide het onderspit delven. Do Clingendaalsch'e kw'eekerij te Clingendaal hij Den Haag, directeur Th. J. Dinn, had toon, op vlier vragen, anjers ingezonden en verwierf d aam Veile, ondanks de concurrentie der meest bekende Engel- sche anjers-kweekers, drie eerste prijzen en een tweeden prijs. Thans heeft de jury voor do perma nente tentoonstelling, groep „Tuinbouw", waarin voor Nederland zitting hadden dc heeren E. II. Krolage (groepsvoorzitter), R. Ruys te Dodemsvaart, on Ilem-y Looy- rnans, te Oudenbosch', toegekend: lo. aan den Nederkuidseh'en tuin, tegen over het Nedorlandsche paviljoen: oen Grand Prix 2o. aan do permanente inzending Ne- derlandsch'o versclic groetenoen Grand Prix; 3o. aan do permanente inzonding Ne- derlandsch'o versche fruit: een Diplome d'Honneur; 4o. aan een inzending graphisohc voor stellingen, betrekking hebbend op de ont wikkeling van het vercenigingslovon en hot veilingswezen, alsmede op de uitgestrekt heid der verschillende cultures en "don uitvoer van tuinbouwproducten, eveneens een Diplome d'Honneur. Deze inzendingen, evenals de bovenbe doelde collectieve inzending groenten en fruit, waren bijeengebracht door een com missie uit het centraali-bcstiuir van den Nc- derlandsch'en Tuinbouwraad, op naam van dien Raad. Behalve deze werden ook nog een aan tal Nedorlandsche inzendingen, ton loon gesteld in den bovenbedoelden tuin, be kroond. Do h'eer J. C. de Lange, te Rotterdam!, die zich zeer verdienstelijk heeft gemankt met den aanleg van den, Ncderlandschen tuin ,on geen moeiten, heeft ontzien' om dien aanleg te doen slagen, werd voorts ook voor zjjn diensten beloond. Want niet al leen dat, zooals bovon gezegd, zijn arbeid, do tuin, een Grand Prix werd waardig ge keurd, maar ook aan hem persoonlijk ken de do jury een Grand Prix toe. Gemengd Nieuws- De moord te Renkum, Gisteren heeft het justitieel onderzoek zich opnieuw geconcentreerd op den verdachte J R. En dc gang van do instructie heeft verschillende voor hem bezwarende omstan digheden doen kennen. De man, die hot af schuwelijke misdrijf pleegde, moet bloed aan lichaam en klecren hebben gehad. Ter uitwis,selling van de sporen was een verschoo ning en uitwassching van het vuile linnen dus gewcnscht. R. had vrij schoon ondeigoed aan, terwijl in sterke soda staande onder- klceding van hem in beslag genomen is. Maar natuurlijk heeft do justitie naar liet tijdstip van de laatste verwisseling van onder goed door R. geïnformeerd en daarbij den verdachte op liegen betrapt. Den oenen keer verzekerde hij zich Zaterdag jl. te hebben verschoond, en later heette het, dat dit des Maandags was geschied. Ook geeft E.'s moe der, bij wie hij in huis is, op dit stuk tegen strijdige verklaringen. Verschillend bodde- goed, o. m. lakens waarop men meende Idocdsporon te ontdekken, zijn ten huize van den verdaciite in beslag genomen. Hierbij komt, dat de bonding van R. tegenover lieden, met wie hij gewoon was om 1e gaan, na het bekend worden van don moord geweest is als van iemand die zich schuldig voelt. Toen nl. politie en justitie het onderzoek begon, heeft hij togen kameraden gezegd„ik zai maar niet met jullie mee gaan, want de politie zal mij wel komen halen." Dan heeft de justitie bij haai' onderzoek kunnen vaststellen, dat R. zich in eikenhak hout, waarttisschou het lijk gevonden is, heeft opgehouden, en thans kan worden mede gedeeld, dat een herhaald scherp onderzoek aan den lijve van den verdachte zeer bezwa rende annwijzigingon hoeft opgeleverd. Gedurende een verhoor, dat den verdachte gisteravond werd afgenomen, zijn verder nog bezwarende getuigenissen afgelegd. Tegen iemand uit Wageningcn heeft de verdachte den dag van, de misdaad gezegd „een fijn 14-jarig meisje" op het oog tc heb ben. De verdachte blijft echter tot dusver ont kennen zich aan de misdaad te hebben schul dig gemaakt. Gistermiddag is voorts een tweede sectio op het lijk van Jaantje Pull verricht, waar bij de inhoud van dc maag werd medegenomen ten einde scheikundig onderzocht te worden.

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 6