63"* Jaargang Woensdag 31 Augustus 1910 no. 13394 Tweede Blad Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs por kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fi. 1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentién voor het eerstvolgend nummer moeten dos middags vóór eon uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertcntiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeeligo voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers5, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan bet Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. KENNISGEVING. NATIONALE M ILITI E. Aanvragen om onthef f ing van den werkelijken dienst der Militie of om vergoeding. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, brengen ter kennis van de militieplichti- gen, die in dit jaar moeten worden in gelijfd, zich als kostwinner onmisbaar achten voor liet gezin, Waartoe zij behooren en qp grond daarvan, meenen in de termen te vallen tot het verkrijgen van ontheffing van d* werkelijken dienst, op grond van art. rt3 der militie,wet 1901, of "-in. eene geldelijke vergoeding als be doeld wordt bij art. 113bis dier wet: dat de aanvragen daartoe die opon- gezegeïd papier kunnen worden geschreven en. door de belanghebbenden eigenhandig moeten worden geteekend behooren te worden gericht: aan Hare Majesteit de Koningin, indien ontheffing; en aan Zijne Excellentie den heer Minister van Oorlog, indien alleen vergoeding ge vraagd Wordt. Belanghebbenden worden er voorte na drukkelijk op gewezen, dat zij den Mervoren aangewezen weg moeten volgen, daar aan vragen op andere wijze gedaan groote ver traging in de afdoening tengevolge kuninen hebben. Verder is het van belang, dat die verzoekschriften eenige weken vóór do op komst worden verzonden, om zoodoende eene spoedige afdoening daarvan te bevor deren, wat zeer in het belang van de adres santen is te achten. Schiedam, don 30ston Augustus 1910. Burgemeester en Wethouders too?n"-v M. A. BRANTS. De Secretaris, VAN LUIK, L.-S. BINNENLAND. men, H. M. de Koningin, die vioegtijdig aan hot slation was gekomen in een ii la Dau- mont hespannen rijtuig, wgc/eld door ba ronesse Rengors en zuster Matting, mot het Prinsesje op haar schoot, reed, na de mede- deeling van don burgemeester,, dat de trein vertraging luid, stapvoets rond, enthousiast- door het publiek begroet. Na een rit door hot Sophiapatk keerde het gezelschap weder naar het station terug. In een volgriituig zat graaf Schimmelpemiinck. Inmiddels was de trein aangekoman en was het salonriituig naar liet eerste perron gereden, waar de Koningin Tiaar Moeder h-aitelijk begroette. Vervolgens nam men in het rijtuig plaats, vaar de Koningin-Moeder hel Prinsesje van de pleegzuster overnam en op Ilaar schoot plaatste. Langs den weg door do dorpsstraat en de Loolaan en bij het Loo was veel publiek, dat den stoet harte lijk begrootte, liet Prinsesje wuifde met haar handje terug. II.II. M.M. werden bij aankomst aan het paleis door den hofmaarschalk ontvangen. ITet Prinsesje stapte tus&chen de beide Voistinnen het paleis binnen. H. AI. do Koningin-Moeder wordt op het einde dor week van Haak bezoek aan II. M. de Koningin, te Soestdijk tenigverwacht. Do trein, waai mede de genoodigden van TT. M. de Koningin a.s. Woensdag naar hot Loo reizen, veitiekt 's morgens 9 uur 54 van liet Staatsspoor-station Den Haag en komt om 12 urn 37 te Apeldoorn aan; de terugreis heeft om 3 uur 40 van Apeldoorn plaats; aankomst in den Ilnag S.S,-.station om 6 uur 7. De officieren van het Duitsche regiment Piins T'iedeiik hebben gistermiddag om half drie het paleis Soestdijk verlaten. Zij werden in twee hofrijtuigen naar hot station Baarn gebracht. De heeren zijn Van daar naar Am sterdam gegaan, waar zij om 4 uur aan het Centraalstation zijn aangekomen. Do leden van de deputatie bezochten onmiddellijk na hun aankomst in de stad hot paleis op den Dam. De prins en dc prinses Von Teek en drie kinderen, die gedurende acht dagen de gas ten zijn "geweest van. II. M. de Koningin- Moeder, zijn weer vertrokken. Jhr. Van Wcede heeft hen uitgeleide gedaan tot hot station Baarn. Van het Hof. II. M. de Koningin zal misschien hel gedonkteeken, ter herinnering aan de ge boorte van Prinses Juliana, op hot Juliana van Stolibergplein, 'te 's-Gravc-nliage, pei soontijk onthullen. De plechtigheid zal dan enkele dagen voor do' opening van do zit ting der Slaten-Gencraal plaats hebben. 1T.M. de Koningin-Moeder is gister om 5 uur 4 in een salomrijtiiig te Apeldoorn aangeko- Boerenrecht. Naar het Duitsch van JOZEF BUCHIIORN. „Doe nu maar verder geen moeite," zei do oude Vorman met dezelfde rustigheid, die hem in het gehcelo gesprek niet ver laten had, niettegenstaande het van de andere zijdo dikwijls vuur en vlam was, „do boerderij wordt niet verkocht." „En als ik het bod nog met een derde verhoog?" „Do boerderij wordt niet verkocht." „Nu man, neem rrro niet kwalijk, maar je bent een groote stijfkop óónnraal neemt do industrio toch jouw land in bozit. Want ginds in het dorp kan zij zich niet moer uitbreiden cn vorder het binnenland in gaat ook niet de industrie hoeft het water noodig dat tusschen jouw weiden door loopt on ook met hot oog op het transport moet zij daarheen daarom Vorman be denk jo nog eens, je vei dient er een flink stuk geld aan," „Do fabriek komt hier niet, zeg ik u Mijn weiden zijn Voor mijn kooien en paaiden, on de akkers daarbuiten brengen koren on aardappelen voort dat was vree gor zbo, dat is thans zoo on hot. zal, zoo blijVon. Daarmee basta I" De oude nam do bruin gele pijp uit den mond, spuwde op don grond en trok met een besliste beweging zijn muts recht, „Ais u vandaag nog wilt vertrekken,' ging hij voort, „wordt liet hoog tijd -- ik Consulaire dleaBt. De minister van buitcnlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aan de nfd. handel, Lange Houtstraat 36, te VGravenhago, te spieken zullen zijn: op Vrijdag 2 September a.s., de» voormid- dags van 10 tot 12 ea des namiddags van 2 tot 4 uur, de heer J. W. Mntlhes, vice- consul der Nederlanden te Portland (Oregon Verccnigde Staten van Amerika), en op Zaterdag 10 September a.s., van des \oormiddags 9.30 tot des namiddags 12.30 geloof dat het bootje al gefloten beeft daar hoort u? Daar huilt dat ding al Weer in de lucht. liet is de laatste boot." De ander onderdrukte slechts met moeite een harden vloek en keerde zich om, „Tot weerziens dan," bromde hij. „Niet noodig, hoor een man een man een woord een woord: De boerderij wordt niet verkocht!" Terwijl do onderhandelaar woedend zijn weg zocht door hot veld, waarover reeds do eerste avondschemering viel, ging de oude het huis in. de hond liep hem langzaam achterna. Een frisscho hooilucht hing in huis. Het laatste voer Was juist binnen. De boer riep do knechten, die met hot afladen bezig waren, een opwekkend woord toe en ging dan de staï m. Links stonden do zware paarden, die snuivend het voeder met hun breedc tanden ver welkten. Rechts rinkelden dc kettingen, waaraan do zwarte kooien vastlagen —zij w.ceidcn de brutale vliegen met snelle staartslagen en als do kleine kwelduivels het to erg maakten, klonk er een lango- rokt moo-moc iu don vallenden avond, Een paar meiden met melkemmers scho ven zich tusschen do dieren cn begonnen haar weik. Do oude lachte een behaaglijke brecde lach. En nu wilden zo h'vm uit dit heer lijk bezit lokken? Er uit koopen? Alsof zoo iets te koop was te betalen zou zijn! Wat zou hij met al dat geld moeten doen? Het opMle spaarbank brengen en van do uur, de lieer mr. T. J. J. van Uije Pieteise, consul-generaal der Nederlanden te Smyrna. („St.-Ct") Onze Marine. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bcriclit is Ilr, Ms. pantsordek- ehip Utrecht, onder bevel van den kapitein ter zee W. T. de Booy, 27 dezer te Parama ribo aangekomen. Audiënties De gewone audiëntie van den Minister van Financiën op Donderdag 1 September zal niet plaats hebben. Ilollandsclie Maatschappij van Landbouw. Uit h'et jaarverslag blijkt, dat het leden tal bedraagt 9498, tegen 9077 in 1908. In 47 afdeclingen vermeerderde het aan tal leden, in 32 verminderde h'et, terwijl het in 13 gelijk bleef. Gouda won 286 door haar tentoonstel ling in 1909, door welke ook de aan grenzende afdeclingen haar ledental zagen stijgen' Haastrecht met 39, Moordrecht met 53, Reeuwijk met 41 en Waddmgsveeh mot 20. 's-Gravenhage verloor 113, Texel 88 leden. -- De vermeerdering over h'et geheel is vooi een groot deel te danken aan de instel ling van de Noord- en Zuid-IIollandsch'o Land bouw-Ongo vallen-V" erzekei ing. De afd. Wormerveer Werd opgeheven, zoodat er thans nog 91 afdeelingen zijn. De financieele toestand is evenmin als het vorig jaar gunstig, de rekening 1.909 sluit met een nadeohg saldo van [219.54, niettegenstaande aan. deze rekening het voordoclig slot van 1907 ad f141319'/2 ten goede kwam. De rekening over 1910 zal vermoedelijk ook met een tekort sluiten Voor den dienst van de beide zuivel- ronsulonlschappen moest do Maatschappij f2233 52 bij dragen Voor het aanstaando leerjaar zal voor de landbouw-wintcrschool te Scha gen con beurs van flOO voor twee jaar beschik baar zijn. Terwijl iu andere piovinciën het vraag stuk der stalliygiëno ter hand is genomen om do potstallen, in den z.g, Holkmdselien stal te veranderen, is m Noord- en Zuid- Holland de oplossing van dit vraagstuk van belang om de zuivere melkwiiming tot hooger graad op te voeren. Dit is dus van 't grootste belang voor do melk- voorziening van do groote steden en voor een betore zuivelbereiding. Het hoofdbe stuur heeft oer commissie benoemd, die door de beide zuivolconsulenten wordt bij gestaan, om te onderzoeken, hoe de Hol landscho Maatschappij m deze kan mee werken tot hot bereiken van dit doel. Wat do Ondcrlinge-LandbouW-Vcrzeke- ring betreft, m Nooid-IIolland waren op 1 Juli aangesloten 1793 werkgevers met oen uitbetalingsloon van f 1.972,706, en in Zuid-Holland 805 werkgevers, met een uit betalingsloon van 11,334,558. In. Juli 1909 heeft het hoofdbestuur zich tot de regeering gewend met een request, Waarin de noodzakelijkheid werd betoogd, dat de adviezen van de zuiveleonsulenten meer dan tot nu gesteund moesten wor den door den raad en de vooilichtmg van een veearts, en dat door aanstelling van een ambulant veearts, b.v. aan de Rijksserumiarichting, deze zaak zou kun nen Worden bevorderd. Thans is van de regeering bericht ingekomen, dat scdett 1 Juli j.l een ambulant veearts aan genoem de inrichting te Rotterdam is verbonden, die in bovengenoemden zin zal weikzaam zijn. Een afdeeling zou gaarne zien, dat de H. M v. L. stappen deed bij de regeering om den overlast, dien liet platteland on dervindt van de vele woonwagens en bede laars, uit de steden komende, zooveel mo gelijk te beteugelen. Het hoofdbestuur heeft zich aangesloten bij de Geldersch Qverijsel- schc M. v. Landbouw, die zich velleden jaar betreffende deze zaak per request tot do regecring heeft gewond. Klerken b. d. Belastingen, De Bond van Klerken werkzaam bij 's Rijks Belastingen in Nederland hield Zondag zijn jaarlijksche algetneenc verga dering te Utrecht, bijgewoond door 58 loden. De verschillende kassen werden nage zien en in orde bevonden. Als plaats voor de volgende vergade ring werd Utrecht gekozen, terwijl de om slag over 1910 werd bepaald op f 2. De heeren Scbmit, Lastdrager en Ilu- vers, die als bes tuui sleden aftraden en niet herkiesbaar waren, werden vervan gen door de heeren J. Bazen, E. v. d. Schoot en E. II. Veuema, terwijl tot voor zitter werd gekozen de heer P. Kempema. Het ontwerp „Bondslied" van den heer J. F. Tettenrode, werd met algemeene stem men tot Bondslied verheven. Een voorstel om bij pensiormeeiing een gratificatie te ontvangen, evenals do kom miezen, Werd verworpen. Het tarief voor huiswerk werd gehandhaafd. Een voorstel tot afwijzing van bijverdiensten werd ver worpen. De voorstellen tot wederinvoeren van oen examen bij aanstelling werden aangehouden tot een volgende vergadering. Een voorstel tot afschaffing van het Bonds orgaan werd met groote meerderheid var worpen. Tot redacteur van genoemd or gaan Werd benoemd de heer P. A. Bier steker. De Bond kan wijzen op grooten vooruit gang, vorige jaar telde dc bond 699 leden, thans 775. Daar niet alle voorstellen we gens tijdsgebrek afgehandeld konden wor den, weid besloten zoo noodig een buiten gewone vergadering te liouden rente in 'dó* stad gaan leven? Een vies leven in de berookte straten, waar hij niet eens den wijden hemel zag. En waar bleef de heerlijke friscliheid, die van de rivier over zijn akkers woei? Waar moest ie den moed vandaan lialen om een nieuwen dag taak te beginnen? ïly vond het een groot ongeluk voor het volk, dat men het door hooge Iconen naai de stad in de fabrieken trok, en het plat teland ontvolkte. Dat zou nog eens wat moois worden, als, men eiken boor uitkocht en op de plaats van den heerlijken, scha duwrijken hof een fabriek en op do plaats van de volgeladen schuur een luclitverpcs- tetule schoorsteen ging oprichten?! liet zou niet lang meer duren cn de licele menseh- heid stikte in kolendamp en vettige rook- walmMaar daar kwam niets van in zoolang hij hier baas was en- zoolang zijn kinderen zijn gedragslijn zouden voort zetten. -- Wat begrepen die geldschaclie- raais ook van het zelfbewustzijn en de kracht, die uit de rijke aarde in dcnmenscli groeide! Wat van do liefde, die tusschen beiden bestond. Die gcldmensoheti sloegen vandaag hier, morgen daar hun tenten cqV moderne motnaden, dien 't woord „Tehuis" als eon overblijfsel uit don oertijd voor komt Tehuis, tehuis dat klonk als het orgelgeruisch in een stille doips- keik, Toen Vorman 's avonds aan de helder geschuurde tafel zat in de „Adelaar", tusschen zjjn biervrionden, Jocliem Pedel Herslrillugsooril-Yerceniging 1885 -1905. J.l. Zondag hield de Herstellingsoord- Yereeniging 18351905 voor Persoueel H. IJ. S. M. haar jaarlijksche algemeene ver gadering te Amsterdam. Uit liet verslag van den secretaris bleek, dat het ledental flink vooruitgaat; de ver eenigmg telt thans 4516 leden en 40/ donateurs. Iu het geheel werden reeds 80 personen in het Herstellingsoord te Vor- den opgenomen, met een gezamenlijk aan tal veipleegdagen van 3869. De verple ging aldaar werd steeds zeer geroemd en de uitslag der verplegingen was uiterst gunstig, van de, gedurende 1909 ontslagen 29 patiënten waren er 19 geheel hersteld en 7 verbeterd, terwijl 3 hetzelfde bleven. Er is een batig saldo van f 965.32Vavan de Hyp. geldieening werd f850 afgelost, zoodat de financieele toestand der Vereeni- ging zeer gunstig is. Besloten werd het batig saldo over 1909 to bestemmen tot vorming een er reserve. De aftredende bestuursleden, de heeren 11. R. Krapels, E. Gieteling en J. F. Ot- tings, werden herkozen, terwijl in de vijf vacatures voorzien werd door verkiezing van de heeren J. Kolkman, J. L. F. Wiesel, II. Lindeloo, D. AI. Swart, J. II. Stevens. Het bestuursvoorstel tot aansluiting bij hel Centr. Genootschap voor Kinder-ïïer- stellings- en Vacantiekolomes werd met algemeene stemmen aangenomen. Finantieel nieuws. De minister van financiën maakt bekend a. dat op 27 Aug. bij de betaalmeesters m ka^- wasf 2,917,604 561/2 b dat op denzelfden dag door de Nederl. Bank, inge volge art. li bis van baar octrooiaan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van. f 10,901,867.951/2 c. dat op den genoemd :n datum in omloop waren aan schatkistpi ome.-.sen f10,000,000.- en aan schatkistbiljetten f 12,000,000. Kerk cn 'ocIiooL Ned. Herv. Kerk Aangenomen bet beroep te Èleskons- graaf c. a. de heer Joh. do Bres, cand. te Utrecht; te Eijsden (L.) ds. N. W'. Posthumus, te Hem (N.-IL); te De Lier, ds. A. Buurman, te Batenburg. Gerëf. Kerken. Beroep'en te IJssclmonde ds. D. Steenhuis, te Ulrum. Aangdnomcn het beroep te Breda ds. A. Roorda, te Oude Pekela, die voor liet beroep te Waarder heeft bedankt; te Nieuwveeti ds. H- Esserink, te Randwijk. te Langcrak bez. de Lek, ds. J. SteffenS, te Ilijlaard. Bedankt voor liet beroep te Melis- kerko c. a. ds. A. II. Nieboer, je Lollum; te Murmerwoude ds. F. Wjersuns, te Engwierum; te Onstwedde ds. A J de Boer, te Grijpskerk. Baptisten- G emeenten. BeroNpon te Amsterdam ds. Plan ting, te Groningen. en Joban Merken, was zijn hart zoo vol van geluk en hoop, dat het oveiliep en zijn mond niet langer kon zwijgen. Bijgelicht had bij don makelaar, zoodat hij wel veigeten zou terug te komen. Men had hem geld geboden, reusachtig veel geld! Maar waaivooi hadden mannen als zij goud noodig, als men hun de ploeg uit de hand nam eu hot vee tut de stallen. Zoolang als zij over dit land zouden loo- pen en ook nog als bun kinderen on kinds kinderen hier zouden leven, waxen de vel den en weiden voor geen geld veil bleven ketelhuizen en schoorsteenen ongebouwd ja, ja en daarop zouden zo er nog eentje drinken. Zijn geluk was zoo groot on ook zijn geloof in de anderen zoo sterk, dat hij niet zag lioe Jocliem Pedel inwendig popelde cn Johun Merken in gedachten ver zonken zat cn met de vingers bewegingen maakte, alsof hij zich op dc tafel het eene stuk geld na het andere voortelde. Maar zij waren het mot hom eens: het land moest land blijven, en de duivel kon die fabrieken balen, en als de makelaar bij htm kwam? o, ze zouden hem do tanden laton zien ja, dat zouden ze. Hot was een eercplicht, samen te werken, en zij met hun drieën zonden die kerels uit dc stad wel eens leoren. Dat zouden ze natuurlijk, en „als de makelaar kwam" dacht Jochem en „haal hem de duivel" lalde Merken, „ik zal morgen eens naar hem too gaan dan zal ik hem En hij klapte met do tong en bestelde een nioupvc lading bior. Over de blanke rivier speelde de ochtend zon met heerlijke pracht De oude Vorman liep met zichtbaar welgevallen door zijn aaidappelveldon en genoot van zijn bezit Nu was het werk voorbij do moeiten en zorgen werden door ruimen oogst ver goedDaar bij hield de rechterhand boven de oogon, om het zonlicht te we ren daar vlak bij, bij Jochem Pedel? Wat was dat toch? Vreemde mcnschen lie pen midden door de klaver en staken rood witte stokken in den grond, riepen elkaar getallen toe, en schetsten en maten? Als Jochem Pedel dat zag, liet hij zeker de hondetr los en Nu, clan zou hij zijn goede kameraadschap bewijzen en reeds stond hij aan den grens van zijn bezit en zijn stom donderde over het onafgebroken werk van de vreemden Het was de eerste maal, dat de oude Votmair in gedachten verzonken bij het middageten zat cn geen hapje uit de ge meenschappelijke schotel nam. Eerst, toen de oudste knecht vertelde, dat Merken zijn grond aan do fabriekshecien luid verkocht en ontzettend veel gold verdiend had, weid hij wakker cu moeizaam klonk hel: „Dus hij ook F' Daarna zat hij weer stil voor zich uit te turen op het grilligb patroon van hel tafelkleed, alsof hij daaruit een antwoord kon lozen op de eenigo vraag, die hem kwelde en pcinrgdc: „Wat nu? Wat mi? Twee hebben zich verkocht, do oen na den ander zal nu volgen do honger naar het geld Was over het dorp gekomen 1" SCHIEDAMSCHE COURAHT uuna&SBiMBMam w»tnwn nnn 11

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 5