63*" Jaargang. Zaterdag 3 September 1910 No. 13396 Edela van der Eiehen. KENNISGEVING, Kennisgeving. KENNISGEVING. Kennisgeving. BUITENLAND. België. ICHIEDAIVSim COUR INT Deze courant verschijn' dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. lijs per kwartaalVooi ïjchiedam en Vlaardingen fi. 1.25 franco per post fl. 1.G5. Prijs per week: foor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. AdvertenLiën voor hot eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven Ho. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Adveriontién: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel mesi 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats "die zij innemen. Ad vertentpin bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. Iri de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Belasting op Het houden van honden. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, brongen ter algemeene kennis, dat inge- rolgc het bepaald! in artikel 3 der verorde ning op de invoideiing der belasting op'do honden, gehouden in de gemeente Schiedam (Gemeenteblad no. 12) de 2de lijst, bevat tende de namen van de houders van honden binnen deze gemeente over het jaar 1910, vanaf heden voor een ieder gedurende acht dagen ter Gemeente-secietaiie (nfdeeling financiën) ter inzage is medcrgelegd, en dat gedmende twaalf achtereenvolgende dagen, na genoemd tijdstip, schriftelijke bezwaren tegen den aanslag hij Burgemeester en Wet houders kunnen worden ingebracht; zul lende op later ingebrachte be zwaren geen ver an d e r i n g van aanslag worden verleend. En is hiervan atkondiging geschied, waar het behoort, den 2den Scntembcr 1910. Burgemeester en Wethouders roo)na°m>< M. A. BRANTS. De Secretaris, VAN LUIK, L.-S. zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waai het behoort, den len September 1910, Burgemeester en Wethouders ooo/noeird M. A. BRANTS. De Secretaris, V LUIK, L S. Inrichtingen welke, gevaar, schade of hinder hunnen veroorzaken Inrichtingen welke gevaar, scliade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders vab Schiedam Gezien het verzoek van B. P H. "WUIS- MAN, om vergunning tot het oprichten van een cokesbreker(j gedreven door een gasmotor van 3 P,Kin het pand aan de Schie no 26, kadaster sectie A no. 20; Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag den 15n September a.s., dos namiddags ten 2 ure, ten vaadhuize gele genheid zal worden gegeven om bezwaren tegen hot toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomenen dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer z(jner leden Roman naar het Duitsch van HEDWIG ABT. Burgemeester en Wethouders van Schie dam: Gelet op de bepalingen der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat op heden de navolgende vergunningen zijn ver leend lo aan het Bestuur der Vereeniging »DE AMBACHTSSCHOOL VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN" en zijne rechtverkrijgenden tot uitbreiding van het Schoolge bouw aan de St Liduinastraat no. 15, ka daster sectie M no. 1346, met een s m fi de r ij en bankwerker ij, gedreven door een gasmotor van 8 P.K. 2o, aan de firma P. MELCHERS en hare rechtverkijjgenden tot het oprichten eener distilleerder ij met 2 stoompom pen, elk van 2 P K., in het pand staande aan de Lange Haven no 76, kadaster sectie C no, 942 ;- en 3o. aan C. H. WINDHORST en zijne rechtverkrijgenden tot het oprichten eener smederij, achter het pand staande aan de Noordvest no. 47, kadaster sectie A nos. 930 en 1235 (ged.), met een gasmotor van 4 P.K, drijvende diverse werktuigen. Schiedam, den 1 September 1910 Burgemeester en Wethouders voornoemd, U. A. BRANTS. De Secretaris, v. LUIK, L. S. Schietoefeningen. 36) De deur viel achter hom! dicht en bui ten stond hij nu in de gang. Daar viell zijn oog op een gelen handschoen, die blijkbaar door iemand veiloren was. Zoo'n handschoen had luj ook gezien aan de, eene hand van den vreemden, -man, die daar straks in den tuin gestaan had cn" hem zoo brutaal had aangezien. Zonder twijfel was die handschoen ook van dien1 man. Met do punt van zijn schoen lichtte hij den handschoen op en wierp hem hij een hoek. Toen .giing hij heen. Met ingöliouden adem luisterde Edolaj naar zijn voetstappen in do gang. Toen zij niets moor hoorde, snelde zijl naar haar kamer, deed den knip op do deur en liet zich uitgeput, op een stool neervallen. „Edela luid hij haar genoemd en „je" had hij tegen haar gezegd zooals vroe ger alleen haar moeder had gedaan. Hij, do vreemde man, kon. dl at nu doen: zijzelf had zich in zijn macht gegeven, in do macht van. hom vopr wie zij zooveel af schuw gevoeld had bij hun eerste ontmoe ting op, de .rotsen,, toen zij ook gedwon gen was, geweest zijn hulp aan te no men! j Zij bleef lang zitten met. Ere hoofd''in de bandon gedrukt. Een zwaai' gevoel kwam over haar, waartegen zij zich' niet kon verzotten, De Burgemeester van Schiedam, vestigt, op verzoek van den heer Staats raad i. b. d. Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, do aan dacht van. belanghebbenden bij de scheep vaart, op het hieronder volgend bericht aan zeevarenden: j Schiiotoefening van het font Pampas, Zuiderzee, 3de district. 1 Volgens mededeoling van den Minister van Oorlog zal op 7 en zoo noodig ook op 8 September a.s. een schietoefening worden gehouden van het fort PAMPUS. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij, onveilig \youit gemaakt oen sector, begrensd dooi de ware richtingen Oost tot Z.O.t.Z. (56°) tot op 4500 M. van het fort- Op 9 en 10 Sept. a.s. zullen gelijksoor tige oefeningen worden gehouden, waarbij onveilig wordt gemaakt een sectoi, be grensd door do ware richtingen jN.W. door Noord tot Z.O.t.Z. (191°) tot op 4500 M. van het fort. Op do dagen, waarop gevuurd woidt, zal van het fort PAMPUS een ioode vlag Waaien, die 3 uur vóór het begin dei- oefening halfstok en één uur vóór de oefe ning geheel voorgehcschen woidt. Boven dien zullen tegelijkertijd en op dezelfde wijze roode vlaggen waaien van de bat terijen Diemerdam en Burgerdam, de West- batterij nabij Muiden en den keiktoren te Muklerberg. ,(Zio Ned. kit No 212.) Schiedam'. 2 September 1910. De Burgemeester voornoemd, M. A. BRANTS. Er| weid geklopt. Wie zou nu bij haar willen binnenkomen? haar verloofde mis schien nog eens? Maar neen, die zou niet zoo ongeduldig op de deur kloppen on aan den deur knop rammelen. Het was Vogeltje, die riep „Lieveling, doe mij toch oponl laat mij even bij je binnen, even maar voor een klein oogenblikje? Wij moeten je wat op- vroolijken. Adrian n heeft mij gezegd, dat ik naar je toe moest gaan." Met wijd uitgestrekte armen kwam zij op Edela toe' toen deze eindelijk de dein open deed. Edela ging haar tegemoet graaf Tauorn wenschte het, voortaan zou dat hot zijn Waarnaar zijl zioh te regelen had en niet naar Wat zij zelf wcnschtc. Vogeltje kon eerst geenwoorden' vinden- om haar gedachten lo uiten, zij kon slechts enkele verwarde klanken uilstoolcn, enkele kreten, waaruit haar ontroering en opge wondenheid sprak. „Ik 'moet je kussen, jij lieve, locre, mooie EdelaI Ik. moot... ik moet! En ik moet „je" tegen je zeggen en jij moet mij voortaan tante noemen. Mijn God, o, mijn God.'., en dat alles is onder, mijn oogen tol stand gekomen zonder dat ik er iets van heb vermoed I Och, ochnu ik. gun jö' 'dit 1 geluk van harte, ja van harto, Idndl Wat zullen'zo je benijden... wat een oor! Een prinses van koninklijken bloede had hij zich tot vrouw kunnen kiezen, als hij dat gewenscht had, want deTüuem's "zijn ,oen machtig en /.ca geëerd geslapht. Maai'" hij heeft dat niet gewild, uit allen hooft "hij jon verkoren! Schiedam, 2 Sopt. 1910. NOORWEGEN. De opmetkelijkc taalstrijd in Nooi wegen, begint reeds de positie van het ceist dir jam mui het bewind gekomen ministerie- K.onovi m gevaar te biengen. De x-echtsche per» richt scheipe aanvallen tegen het minis terie. In elk geval neemt dit tegenover de voornamelijk uit de hnksche gioepcn komen de tnalijveraars, die de uit oud-Noorsclie dia leden kunstmatig gevormde volkstaal, het zoogenaamde Landsmaal, ten koste van de Nootsch-Deenfache ta.il, welke tlmns algemeen gebiuikelijk is, een eigenaardige houding aam Ooispionkelijk als curiositeit beschouwd- weid het Landsmaal gedmende het Zwoedsch- Noorschc conflict, dat vvbklra inet de afschei ding van Noorwegen eindigde, door de linker zijde lot een nationale zaak verheven en, om hot land langzamerhand een zuiver Noorsche taal te geven, in de volksscholen ingevoeld. Tenslotte vooide het Storthing de memve taal ook in de gymnasia als leervak in. Om nu do te wachten spraakverwarring te voorko men, eischt de leclitei/.ijdc ecu verandering dei taalwet, vooi zoover de/c de gymnasia betreft, en bij de liet vorige jaar gehouden kamerverkiezingen behaalde ze ook met dit program, veieeuigd mot de verbon den liberalen, de genuttigde linkerzijde, zoo danige icsuhaten, dat in de plaats van liet liberalc niinisterie-Kniidsen de tegenwoordige icgcering kon komen, welke uit conservatie ven en liberalen bestaat. Hoewel de conser vatieven de meerdeiheid vormen, kregen de liberalen toch in de rogecring een lid meer cn ook de minister-president zelf, Kouovv, is liberaal. Toen echter in de laatste zitting van liet Storthing het voetstel tot vciatulering dei- taalwet aan de orde kwam, verklaarde niet alleen do ministci-ptevident maar ook de mi nister van onderwijs Quigshul, een conserva tief, zich tegen het voorstel, met het gevolg, dat dit werd verworpen. Tfoo langer hoe meer geraakt de recht „cl ie partijpers ovet de/e dub belzinnige houding der beide ïuinirteis ver- oirtvvnnidigd en zij eisclif liet onl-lag van den mi instel van ondciwijs. Ministci -president Konovv is hiertoe echter met heiekl en noemt liet optiedcn der ïechtsche bladen iockc!oo„. Het feit echter blijft, dat het conservaticf- üheude blok een scheur heeft bekomen. liet opmeikelijkst van de geheele kwestie echtci is, ook vooi den buitenstaande!welk een krachtigen steun hel Landsmaal in sleed5 mecidero mate vindt. Ei moet deihalve wel mee weiden lekening gehouden, dat do dioom dor taulijvcuiars, het koninkrijk Noorwegen een eigen taal te geven, eeil.ing werkelijk heid znl woiden. GEMENGDE MED EDBELINGEN. Maar je bont zoo stil, jo bent zoo kalm Zeg toch iets, spreek toch een paarwoor den... Of kun je je eigen geluk nog niet omvatten?" „Neen, ik ben nog niet in slaat het volkomen te begrijpen," zeï Edela, terwijl zij langs Tegeltje heen in de verte keek. Vogeltje lachte en liep vroolijk plagend: j,.Ta, ja, natuurlijk I Kind ik begrijp het volkomen. Het is met jou op 't oogonblik als met haar uit de „Frauenliebe und -leben" Ich kann's nicht fassen, noch glauben, En hat ein Traum mich boruckt; Wie lüitt' er wohl ruiter allen Mich Armste so hochbegtuckl 1" „Ja, ja, maar toe, laat mij vandaag nog alleen, geheel 'alleen, hé? vandaag nog?" Vogeltje 'voldeed aan haar verzoek en stil' ging zij do kamer uit, die haar een heiligdom scheen, dat geen profane voet mocht betreden. Zij was er vast van over tuigd, dat hot angstige dat door Edola's woorden klonk, het bevende, onzekere van haar stem, niets was dan de ontwakende liefde, een groote, diepe liefde, dip zoo heftig had aangegrepen, dat Edela meende een smart te'bevoelen. Iets dergelijks had Vogeltje 'wel eens gelezen,' maar meege maakt, zooals* nu, had zij zoo iets toch nog nooit.'"Zij gevoelde zich zoet gewich tig nu zijn van 'Edola's' verloving wist, bijzonder gewichtig omdat Adviaan haar naiir Edela. had gezonden on zij dus blijk baar in zijn voïtroilv/en was, Maai- Victoria von Vogel' -va, ,)rik iomapcL did Vreugde' ot verdriet vm. 'zl, Oostenrijk en Italië. Keizer Frans Jozef heeft gisteren op zijn zomerresidentie te Ischl, nadat luj een langdurig onderhoud had gehad met zijn minister van buitonLandsche zaken von Aehicnthal, een audiëntie, welke oen half um duurde, veileend aan don Ilaltaanschen minister San Giuliano, wien hij o. a. het Grootkruis der Leopoldsorde oveihandigde. Een aan het Reu teiagentschap meege deeld bericht zegt, clat de leis van San Giuliano naar Ischl en de samenkomst te Salzburg een nieuw bewijs leveren vooi de vrieudschappolijke gevoelens en liet we- uitgang en de welvaart der Balkanstaten gade te slaan. De interparlementaire conferentie heeft gisteren met algemeene stemmen aangeno men de „wenschen" omtrent het zee-oor logsrecht, uitgesproken door de vroegere conferenties, en de Britsche, Fransclie en Russische groepen Verzocht stappen lo doen bij liaro regceringen, opdat deze haar houding in deze kwestie wijzigen en tevens het verzoek gericht tot den Interparlemen tairen Raad om aan een commissie op tc dragen een ontvverp-verdrag samen ite stellen tot wijziging van de Londonsehe verklaring te dezer zake. Er Werd een voorstel gedaan om alle vertegenwoordigende regeer ingen en parle menten te verzoeken onmiddellijk een na tionale commissie to benoemen, die bin nen twee jaren aan de respectieve regeo- iingen oen rapport zal uitbrengen met het oog op liet bijeenkomen van de derde Haag- sclie conferentie in 1915. De volgende conferentie zal in October 1911 te Rome worden gehouden. Markies di San Giuliano derzijdsche vertrouwen m do betrokkingen tusschon Italië en Oostenrijk-Hongarijc De samenkomst bood den beiden staatsleden de gelegenheid zicli te overtuigen van de gelijkheid hunner denkbeelden over den al- gcancenen toestand in Europa, in het bij zonder wat betreft do toestanden in de Oostersche landen, die aan [talie en Oos tenrijk grenzen. De ministers waren het op alle punten volkomen eens. Het dool der heide regeerhigen is voor alles hot behoud van den vrede en van den status quo te verzekeren, hopende dat de nieuwe regeering in Turkije zali bijdragen tot con solideering van den toestand. Ilun landen zullen voortgaan met sympathie den voor hield. Zij had altijd behoefte om haar gevoelens te uiten. En zoo snelde zij ook nu terstond naar mevrouw Wientrup, die altijd haar aan moest hooren als haar genroed te vol was. Mevrouw Wieirtrap was door het bericht van de verloving zeer stil geworden. Zij zat daar burg over na te denken. Wal voor Vogeltje niets was dan een reden om te juichen en vroo lijk te zijn, maakte haar voor een oogen- blik stil. Vogeltje begreep niets van die kalmte. Zij was den geheelen dag opge wonden en 's middags had zij bij het bord van Edela rozen en wat groen gezet. Maar Edola's plaats aan tafel bleef leeg. Mevtouw Wientrup had daatop wat eten naar haar kamer laten brengen, maai toen het dienstmeisje een half uurtje later te rugkwam om do boidcn en schalen terug te halen, stoncl het eten nog onaange roerd op de tafel. Eerst tegen don avond liet Edela vuigon of Ëlsbeth Wientrup oven bij haar wilde komen. Met haar wilde zij bespreken hoe zij het beste het geld aan Bernard Ra- vostrand kon teruggeven, dat hij haar ge schonken had. Ongeveer elfduizend guklen waren nog onaangeroerd. De ruim duizend gulden die zij gebruikt had moesten dus bijgepast woiden. Bovendien wilde zij hem rente betalen voor het geburik van zijn kapitaal. Om dat geld te krijgen, zon zij in do (Cersto plaats willen vorkoopen wat zij van haar moeder geèifd had aan smiis- tcrijon en versieringen. Ook waren er nog wat meubels, dio te geklo'gemaakt kon den worden en de notaris m Koiheueek had nog eonigo offe-fen van haar. Duitsch land. Er valt zoo iets van een toenadering in den strijd op de scheepswerven te bespeu ren. De werkgevers hebben zich n.l. op verzoek der werklieden bereid verklaard, gemeenschappelijke besprekingen te hou den over do eischeu, die tot de staking en de uitsluiting van de arbeiders hebben geleid. Met deze onderhandelingen zal in het begin van de volgende week een begin worden gemaakt. Denemarken. Het internationale Socialistencongres te Kopenhagen, heeft zich ook met de dood straf beziggehouden. Twee desbetreffende moties werden er ingediend, een door do Duitsche delegatie cn een door den Ncder- landschen afgevaardigde nar. Mendels. De Duitsche motie luidt: „Het internationale Socialistische con gres protesteert plechtig tegen de koelbloe dige vermoording van den cenen mcnsch door don andere en tegen de massale exe cuties, die door do Russische regeering in Lijfland, Polen, Centraal-Rusland en an dere provincies van het'tsaienrijk worden ten uitvoer gelegd. Het internationale so cialistische congres protesteert vooits tegen de wraaknemingen der Spaansehe regee ring. die in de voortduiendc slachtingen, onder do politieke gevangenen tot uiting komen." De motie-Mendcls luidde als volgt? „Eminente vertegenwoordigers der mo derne crimhralistische wetenschap hebben onlangs een essentieele wijziging van, het asylrecht verdedigd, die in vele gevallen, vooral waar het vluchtelingen uit Rus- Elsbeth Wientrup keek de jonge verloof de aan, die er allesbehalve gelukkig uit zag, en met een paar woorden vertelde Edela haar de zaak, waarin zij' Elsbetli's ïaad wilde inwinnen. „En hoo moet ik hot nu aanleggen, om. dit alles snel te regelen en toch' zoo dat het voor mij het voordeeligst uitkomt?" vroeg Edela ten slotte. Elsbeth keek haar even ernstig aan, maar begon toen te lachen. -,Zoo snel mogelijk en zoo voordee- lig mogelijk? Ik vrees dat dat niet zoo gemakkelijk zal zijn. Maar als ik u hel pen kan, dan met alle ploizier. Ik heb een paar honderd gulden op mijn spaarbank boekje, die ik u met genoegen wil leenen. Door dat aan te nemen, zoudt ge mij een groot genoegen doen. „Neen, neen," zei Edela, cn er ksvam een harde trek op haar gelaat. „Het moet op andere wijze gevonden worden. Uw gold mag ik niet aannemen.*" „Nu, zooals go wilt. ïk wil er eens met mama over spreken. Misschien weet die een goeden weg tc vindon om uit dozo moeilijkheden vandaan te komen. Zij zal ongetwijfeld alles willen doen wat in haar macht is om u te heipon." Zij was opgestaan cn zweeg ecnigc se conden. Na deze weifeling deed zij een Stap naar Edela toe en nam haar hand. „Juffrouw! von Vogel lreoft ons verteld van uw geluk ik feliciteer u harte lijk." (Wordt vervd'jd.)

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1