5 VÖ^ een vereeniging te stichten, -welker doel is aan alleenwonende naaistertjes kosteloos bloemzaden, bakken, aarde en verder primi tief tuingereedschap te verschaffen. Het idee is niet kwaad, al zou waarschijnlijk geen ander dan een dichter het gekregen hebben. Reeds honderden dakgoten in de voorsteden en arbeiderswijken zijn op die wijze versierd en hebben ertoe bijgedragen een weinige poé- zie te storten in de kamertjes van meisjes, die, onder meer, ook behoefte gevoelen aan poëzie. Zeker zijn er eenige door dat middel afgehouden van den kwaden weg, mocht de verzoeking in een of anderen vorm zich aan haar .vertoond hebben. Maar of ze, in weer wil daarvan niet met eenige afgunst denken aan het lot van een Barones Vauglmn, die, uit haar stand geboren, opklom tot den staat van „presque Reine"? Tk zou het niet durven ontkennen. JUVENIS. tot lidJ. A. den Bandt, lid van den ge meenteraad van Dordrecht tot zijn plaatsvervanger: M. van Zanten, lid van den"gemeenteraad van Dordrecht. Fakrleks- en handelsmerken. „Staatscourant" no. 205 bevat een ko ninklijk besluit van den lBden, Augustus 1910, houdende nadere wijziging van de voor Suriname en Curasao geldende be- ralingen op de fabrieks- en" handelsmerken. BINNENLAND. Consulaire dienst. De Minister van Buitenlandsoho Zaken brengt ter kennis, dat de consul der Ne derlanden te Louk-ik; o-Marques, de heer dr. J. Lomelino, verzocht heeft de brief wisseling met hem in do Eransche of in d'e Engelsche taal te voeren. („Stct") Personalia. Bij .Kon. besl. van 26 Augustus zijn be- ncemd tot vertegenwoordiger der Nederland- sche regeering op het aanstaande te Brussel te houden internationaal congres voor vee teelt en voedingsleer: dr. E. van Weideren baron Rengers, voorzitter der Friesche Maat schappij van Landbouw, te IJsbrechtum, en H. J. baron van Doorn van Westcapeile, te Wageningen. Bij Kon. besl. van 26 Augustus zijn be noemd tot vertegenwoordiger der Nederland- sche regeering op het a.s. te Brussel te hou den internationaal congres voor landbouw- vereenigingen en demographies, jhr. mr. G. L. M. H. Ruys de Beerenbrouck, te Maastricht, 2de voorzitter der Koninklijke Nederlandsche Landbouwvereeniging en voorzitter van de Nederlandsche Ileidemaatsrhappq, en K. J. A. G. baron Collot d'Escury, te Kloosterzan- de, voorzitter van den Algemeenen Neder landschen. Zuivelbond. Millitleraden. Bij Kon. besl. van 30 Augustus zijn tot vooizilters en burgerlijke leden van de onder scheidene militieraden en tot hun plaatsver vangers voor de liehtitng der nationale mtli tie van 1911 benoemd Provincie Zuid-Holland in het 1ste militiedistricttot voorzitter dr. W. P. Ruyseh, lid der Provinciale Staten tot zijn plaatsvervanger: mr. 2E. baron Mackay, lid der Provinciale Staten rot lidP. J. van der Burgh, lid van den gemeenteraad van 's-Gravenhage tot zijn plaatsvervanger: J. A. Sillevis L.Wzn., lid van den gemeanteraad van 's-Gravenhage in het 2de militiedistrict: tot voorzitter J. van Vessem, lid der Provinciale Staten; tot zijn plaatsvervanger: B. J. Gerretson lid der Provinciale Staten; tot lidC. J. Vaülant, lid van den ge meenteraad te Rotterdam tot zijn plaatsvervanger: J. E. van de Graaf, lid van den gemeenteraad van Rot terdam in het 3de militiedistrict: tot voorzitter W. Pera, lid der Provinciale Staten; tot zijn plaatsvervanger: W. F. van Wijk Thz., lid der Provinciale Staten tot lidJ. P. J. Driessen, lid van den ge meenteraad van Leiden; tot zijn plaatsvervanger: mr, P. E. Briet lid van den gemeenteraad van Leiden in het 4de militiedistrict: tot voorzitter N, P. Jongkindt, lid der Provinciale Staten tot zijn plaatsvervanger: E. van der Gijp Barendregt, lid der Provinciale Staten; als hij flauwe complimentjes maakte, voeg de hij er aan toe: „Maar u staat mij toch' toe, dat de tuin man morgen een bouquet rozen aan uw tante brengt? Zij reikte hem dankend! de hand, en hij keek haar na, tot zij achter een bocht van den weg verdwenen was. Toen bleef hij neg lang nadenkend voor zijn rozen slaan. Hij vond in elk ervan iets terug van de betooverende onbekende, de rose kleurigen hadden het doorzichtige fluweel van haar teint, de rooden het purper ha- rer lippen, en de theerozen herinnerden hem aan het bleeke goud van heur haar. Langzaam was de nacht aangebroken, de rozentuiu hulde zich in een grijzen ne-, vel, die alle kleuren/ langzamerhand uit wischte. Hij keerde nadenkend en, eenigszins slecht geluimd naar huis terug en voorde eerste maal vroeg hij zich' angstig af, of hjj niet verkeerd gedaan had, het ge luk te zoeken in egoisme en eenzaamheid en of het niet veel gemakkelijker was, dan hjj geloofd, had, omi gelukkig te zijn. Mechanisch bekeek hij in' Hen spiegel zijn grijze haren en de rimpels, die veer tig jaren hem! onbarmhartig in het ge zicht gegroefd hadden, en' angstig her-, haalde hij, wat de vriend hem eens zegd had: „Als heb maai; eens op een dag niet te laat is l" "Maar den volgenden' morgen liet hij een grooten ruiker van de mooiste rozen bijeenvoegen en bracht dien zelf aan het jonge meisje... Kamerverkiezing te Eindhoven. Naar de „Eindh' Ct." thans met zeker heid verneemt, zali -de heer V. van dm Heuvel 'tegen het einde van het parlemen taire zittingsjaar, ongeveer 17 Sept. as. zrjn ontslag nemen als Kamerlid voor Eind hoven. Verder vernam het blad, dat de eerste stemming voor het opmaken der candi- datenlijst in de R. K,. kiezersvereetniging zal plaats hebben op Zondag 11 Sept a.s. en de tweede definitieve stemming op Zon dag ld Sept. Verkiezing Provinciale S'nteii. In de gisteravond gehouden vergadering van de vrijzinnig-democratische kiesvereeni- ging te 's-Gravenhage, is de heer E. Deen definitief candidaat gesteld voor de provin ciale staten (vacature-Lely). Gemeenteraadsverkiezing te Botterdam Gisteren zijn in Rotterdam I officieel can didaat gesteld voor den gemeenteraad de heerenB. Hooijkaas Jr. (C.-H.) D. de Klerk (Lib.) W. van Ravesteijn Jr. (S. D. P.) en H, W. C. Stolle (S. D. A. P.). Naar Ontwerp-Stnvradoorswet. wij vernemen, ia het bericht van Maifestspiele, Jos. Tijssen. onder leiding van den heer Kerk en School. Ned. IIerv. K i:pk Aangenomen: het beroepj te Tholen ds. M. B. Verkerk, te Arnemuiden; het beroep te Zwartsluis (toez.) ds. P. Stegenga te Garderen. Geref. Kerken. Beroepen: te Oudehoin (Fr.) ds. G. Noordhof, te Lippenhuizen. Hoon er Onderwijs Bij Kon. besl. van 1 dezer is lo. benoeming van dr. H. M. Quanjer tot ketor in de faculteit der wis- en natuuukun- de aan de Rijksuniveisiteit te Leiden, op zijn verzoek, ingetrokken, en 2o. als zoodanig benoemd, om onderwijs te geven in de pharmacographie en galenische pharmacie, W. C. de Graaff, stadsapotheken te Leiden. Ingezonden Mededeelingen. sommige bladen, als zou leeds voor eenige maanden het ontwerp-Stuwadoorswet door den minister van landbouw, nijverheid en han del aan den Raad van State zijn gezonden, bezijden de waaiheid. Uit de beste bron ver nemen wij thans, dat genoemd ontwerp den ministerraad gepasseerd is en thans naar den Raad van State is verzonden. („Rott.") Burgerlijke ambtenaren. De algemeene vergadering van de Pen- sioenvereeniging van burgerlijke ambtenaren zal 25 dezer te Utrecht worden gehouden. Dir. bel., Invoerr. en Ace. Bij Kcm. besluit van 1 dezer zijn, ju- gevolge de Burgerlijke Pensioenwet, de na volgende pensioenen verleend, als aan: C. Gransbergen, kommies-ontvanger der 2e categorie bij 's Rijks belastingen, f379; J. Smid, kommies 1ste klasse bij 's Rijks be lastingen, f634. Bij de directe belastingen, invoerrechten en accijnzen zijn: ben,oe!md met ingang van 1 October: A. IC. Niehof, tot verificateur te Roosen daal, thans komm.-verific. te Amsterdam; D. K. Bosgra, tot verificateur te Valkens- waard, thans komm.-verific. te 's-Graven hage; R. Kolk, tot komm.-verific. te Hen gelo (O.), thans- komm. 2e kl, te Amster dam. Verplaatst ingang 16 dezer: B. Both, verificateur, van Oldenzaal naar Arnhem; P. P. H. v. d. Ven, verificateur, van Roo send aal naar Oldenzaal. Ingang 1 October: W. Luijkonaar, ve rificateur, van Valkenswaard naar Amster- dam; J. SchuUing, komm.-verific. van Hen gelo (O.) naar 's-Gravenhage; de kommie zen 2e kl., G. W. Schuit, jvan Oirschot naar Esbeek; J. Fransen, van Tilburg naar Oirschot; F, de Leeuw, van, Roosendaal (linie) naar Tilburg; J. Jacobs, van, Rijs- bargen naar Werhhout; J. Janssen, van Biel naai- Medemblik; C. Opheikons, van Hilvarenbeek naar Riei. •"Ingang 1 November: T. van Dijk, komm t. w. 2e kl., van Hansweort naar Rotter dam; K. Brouwer, id., van Delfzijl naai Rotterdam; G. Roelands, id., van Tor Neu zen naar Rotterdam. Met ingang van 1 September 1910 zijn de surnumerairs A. van Diermen, J. P. Bakker en W. S. Noordhof, uit de diiectie Middelburg, verplaatst naar de directie Breda. („Wkbl. v. d. Adm. v. d. D. B. enz.") Kunst en Wetenschap. Groote Schouwburg te Rotterdam. liet volgende jaar zullen te Rotterdam weer Maifestspiele gegeten worden in den Grooten Schouwburg. Ditmaal zal do artistieke leiding berusten bij den heer Jos. Tijssen, heldentenor aan de Opera te Frankfort, die een belangrijk aandeel heeft gehad in de artistieke voorbe reiding van de veel besproken „Elektra"-op- voering in den Haag, in Februari 1,1., toen hij o m. de kleine .solo-partijen heeft ingestu deerd, zoo scenisch als muzikaal. De heer Tijssen is voornemens in Mei 1911 zes of acht opera-op voeringen in te richten en de voornaamste pari1'-" te bezetten met zangeressen en zangers vx den eersten rang. In het a.s. seizoen zuil, i ren Grooten Schouwburg te Rotterdan litsche opcra- voorstelligen worden gegeven onder lei ding van den heer Henri Maal, en boven dien voorstellingen door de Fransche Ope ra, door de Italiaansche Opera, dir. M. de Hondt, door een Wcenor Operettengezel- schap, dir. Hans Edmund, populaire Zon dagnamiddagconcerten door hot Residentie- Orkest, opvoeringen door „liet Toonecl", dir. Royaards, door de Ned. Tooneelvoreeni- ging uit Amsterdam, gastvoorstellingen door Saruh Bernhardt, Agnes Sorma, concerten door Kathleen. Parlow e. a,, en tot slot de Neemt uw maatregelen bijtijds. Het komt dikwijls voor, dat menschen aan nier- of blaaskwalen lijdende zijn, zonder dat zijeenig vermoeden hebben, "van de oorzaak van hun kwaal. De verschijnselen loopen dan ook zeer uiteen en dat zij zich niet op dezelf de wijze voordoen dient te worden toegeschre ven aan de verschillende Li ch a a rosgesteld lie- den bij verschillende menschen. Doordat de nieren hun plicht niet behoor lijk vervullen, gaat gij lijden aan pijn in den rag, of de zijden, gij krijgt last van pijn in dc gewrichten en spieren en vooral bij guur en vochtig weer gevoelt gij u rheumatisch. De urine laat "en bezinksel achter en komt pijn lijk. soms bij zeer groote of bij zeer kleine hoeveelheden, en met een scherpe, onaange name reuk. 's Morgens gevoelt gij u dikwijls te ellendig om op te staan en gij krijgt bla zen onder de oogen, opgezwollen handen of enkels, "Wanneer zich verschijnselen als de boven staande vertoonen, is dit een bewijs, dat de nieren te kort schieten in him plicht om de onzuiverheden uit het bloed te filtreeren. Ver waarlozing dezer verschijnselen leidt tot ge vaarlijke ziekten als chronische rheumatiek, steen, ontsteking van de blaas en urinekana- ien, hartzwakte, enz. Begint daarom zoo spoe dig mogelijk heden nog met het gebruik dei- echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het grootsclre nieren- en biaasgenees- middel, dat de nieren hun verloren kracht vceigeeft. Zij maken deze organen weer ge- schikt voor hun omvangrijk werk om het bloed te zuiveren. Let er op, dat de handteekening van Ja mes Foster op de doos voorkomt, ten bewijze, dal gij de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen krijgt. Zij zijn te Schiedam verkrijg baar bij de heeren Kappelhof Hovingh. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel h 1.75 voor één, of 10.voor zes doozen. Alpen te maken is. Tot nog toe werd die be stijging altijd voor onmogelijk gehouden. De gids ontving een belooning van 20,,000 mark. Luchtvaart. Een mooie overlandvlucht. Bielovucie, de nieuwe Voisiiuaviateur, die eenige dagen geleden tweemaal oVer Parijs doog, en een nieuw hoogte-record met een pnssagier op zijn naam boekte, veitiok Don derdagavond van Issy les Moulineaux naar Bordeaux, waar hij geengageerd is voor! dc vliegweek. De kosten, verbonden aan het ver voer zijner machine per spoor, waren hem te hoog, en daarom besloot hij den eenvoudig- sten weg te kiezen en naar Bordeaux te vlie gen, Iiij stak even over zessen op on een uur en een kwartier later was hij te Oileans ge- airiveerd, een afstand van 120 K.M. afge legd hebbende. Hier overnachtte hij, om gis teren voider to gaan. Hij bereikte een snel heid van 87 K.M. per uur- Uit „UXk" .,En wat deed hij na al die slagen van het noodlot?" „Hij nam afscheid van de wereld -en werd /aviatiker," Sport. Bergsport. Op de Jungfrau verongelukt. In „AJpina", het officieele orgaan van de Zwitseiwclse Alpenclub komt de mededee- ling voor van den dood van tweo ingenieurs, de h.h. W. Kinseherf en II. Wenner, bene- \ens mej, Gertrud Farner, de verloofde van den heer Kinseherf, die .op 16 Augustus j.l. nabij het R-othtalsattel op de Jungfrau zijn verongelukt. Naar 't schijnt is het drietal, dat na lang zoeken, o. a. met een speurhond, eeist op 22 Aug. d. a. v. ongeveer 1000 M. onder de plaate waar het ongeluk plaats greep,, werd gevonden, tijdens de afdaling door slecht weder overvallen. Hoe het onge luk zich precies heeft toegedragen, is na tuurlijk niet met zekerheid te zeggen, maai vermoed wordt, dat zij öf in het noodweer uit gleden uit de gevonden ijsbijlen kan wor den afgeleid waar de drie louristen ten val kwamen 5f door een afbrekende „Gwach te" of een lawine in den afgrond zijn gesleept In hot Dauphiné-numrner der Ned. Alpen- Vereeuiging van hot vorige jaar beschrijft de heer Ph. C. Visser de door hem en den heer Lugard in gezelschap van de beide thans verongelukte ingenieurs, uitgevoeide eerstbestijging van den Come Pié Bérarde over den zuid wand van dezen berg, bij welke gelegenheid de heer Visser, zooals uit zijn beschrijving ten volle blijkt, gelegenheid had dc uitmuntende Alpine-qualiteiten dezer bei de „Führerlosen" te leeren apprecieeren. Een biavourstukje. Vijf jaren geleden gelukte het aan een En- gelschcn waaghals, de zuidelijke helling van de Mannolada, een. massale Dolomietenrote met loodrechte wanden te beklimmen. Een Amerikaansche Alpeniste, Maria Stoll uit Philadelphia heeft thans een nog gevaarlijker bergbeklimming in de Dolomieten uitgevoerd Zij heeft nl. bij nacht den WInklertuim be stegen, een in eon spitsen punt uitkopende rots met loodrechten wand, ten hoogte van 2821 meter. De stoutmoedige dame had zich in het hoofd gehaald den steilen rotswand in het donker van den nacht te beklimmen en ze had den gids Piaz voor het fantastische idee gewonnen. Beiden hadden zich vioor den gevaarlijken tocht van 'n lantaren voorzien en te één uur 's nachts gaf het licht boven op den top den beneden wachtenden te kennen dat waaghal- zigo onderneming gelukkig ten einde was ge bracht. Nog denzelfden nacht besteeg hot paar twee andere gevaarlijke toppen. De bestijging van. de Winklertunn geldt voor de gevaarlijkste bestijging'die er in do yeuiengf! Nieuws. Een aanslag op mr. Ttdeman. Men meldt uit Haarlem aan de „Tel." Mr. P. Tidemnn is gistermorgen in zijn woning meteen broodmes aangevallen door een aannemer, dien hij in zijn quaiiteit van curator in een faillissement tot betaling had aangemaand. Hij heeft den man weten te overmeesteren, en hem aan do politie uitgeleverd. Een manifesteer end schoolhoofd. We lezen in het „Haarl. Dagblad": In verschillende bladen wordt met ze keren ophef melding gemaakt van een Haarlemsch schoolhoofd, dat Woensdag in de Hertenkamp met den hoed op het hoofd bleef zitten, toen het Wilhelmus gespeeld werd, terwijl ieder ander opstond. Som mige correspondenten verwachten daarover zelfs een interpellatie in den Raad. Wij vernamen al dadelijk Woensdagmid dag het geval uit den mand van het lid van het Hoofdbestuur van den Koninginne dag, die het schoolhoofd op het ongepaste van zijn houding gewezen had. Deze had daarop ten antwoord gegeven: „ik erken u niet als mijn meerdere", maar dat het geval is toe te schrijven aan anti-konings gezinde gevoelens, is volstrekt niet geble ken. Do meening Was dan ook .vrij alge meen, dat het schoolhoofd niet begrepen h'ad, dat opstaan ook van hom! verwacht werd. Ziedaar, de zaak tot haar o, i. juiste af metingen teruggebracht. Wij hebben dit geen bericht in de courant waard gevonden en evenmin begrijpen wij wie daarover in den Raad zou intorpell-eeren. Vrijbiljetten H. IJ. S. Af. Naar het „Haarl. Dbl.T verneemt, is dooi de directie van do II. IJ. S. M. bepaald, dat aan gepensionneerde werklieden, die met meer dan 25 dienstjaren gepension- neerd zijn, in plaats van zes, twaalf vrij biljetten voor vervoer verstrekt zullen wor den en na overlijden aan de weduwen zes biljetten. Voorheen werden aan haar na overlijden van haar echtgenooten geen bil jetten verstrekt. Fabrikant-dienstplichtige. Op 10 September wordt te Wageningen het peisoneel der sigarenfabriek van den heer L. van. Omme, totaal 14 man, ontsla gen en de fabriek stop gezet. De heer V. O. moet van "12 September tot einde Octo ber zijn militaire dienstplichten veivulleh. Na dien datum kunnen, de arbeiders zich opnieuw om werk aanmelden. De heer v. O. heeft aan H. M. de Ko- ninginn om vrijstelling dezer herhalings oefening gevraagd, wat niet is toegestaan. Het mysterie te Hilversum. Nog steeds is niet opgelost of aan de inbraak bij de oudo weduwe Mols in de H( ningstraat te Hilversum! een moord annex is. Do lijkschouwing door den go- meento-geneesheer dr. Beuker heeft niets opgeleverd, dat het vermoeden, Wettigt. Heden (Zaterdag) wordt het lijk naar Amsterdam vervoerd voor het houden, dor sectie. Gistermiddag arriveerde het parket uit Amsterdam, mr. Del Campo, substituut- officier van. justitie, en mr. J. SRngen- beig, rechter-commissaris en was menden gehoeven avond bezig met Let hooren der verdachten en van hen, die inlichtingen, konden verschaffen. Zooals reeds gemeld Werd, hield de vermoorde eon snoepwin keltje en nu getuigt sterk tegen de ver dachten het bezitten van een groot aantal halve centen, waarvan d© herkomst niet kon worden opgegeven, terwijl men ook veel van die geldstukjes gevenden beeft bij personen, die met hen in relatie staan. De brand in da fabriek van Noack. De „Prov. Gron. Ct." meldt nog de vol gende bijzonderheden over dezen brand: De aanblik van den brand was ontzet tend. Het groote gebouw, dat ongeveer 16 meter hoog is, brandde geheel uit. Een eigenaardig gezicht leverde de brand op 'toen het vuur !de worsten aantastte, die op één der verdiepingen waren opgehan gen. Het vet stroomde in straaltjes daar uit, wat door de ramen zichtbaar was als een gouden regen, die langen tijd neer stroomde. Bij dit zeldzame schouwspel kwam nog dat herhaaldelijk met luid geknal busjes uit elkaar sprongen. Het deed donken aan vuurwerk, met knaleffecten en hel witte vuurtongen. In het begin was nog getracht hammen en worsten te redden, .doch het was een onbegonnen werk en de poging word dus spoedig opgegeven. Doch niet alleen de worsten verbrand den, groote hoeveelheden vleesch weiden eveneens vernield. Gisteren nog was er voor een waarde van f13001400 versch ge slacht varkensvleesch in de fabriek ge bracht. Duizenden hammen en groote hoe veelheden spek zijn eveneens verloren ge gaan, benevens honderd duizenden busjes met vleesch. In de laatste dagen waren in de fabriek herstellingen verricht door den timmerman- aannemer H. Lambcek. Een groot basin van een waarde van ongeveer i'12.000 was gisteren op zijn plaats gebracht. Een der gelijk bassin, dat nog niet op zijn plaats gebracht was, hing tusschen hemel en aar de. Verschillende gereedschappen van de timmerlieden, stucadoors en loodgieters, die hierbij geholpen hadden, ook gereedschap pen /an den aannemer, zijn verbrand. Deze gereedschappen waren niet verzekerd. In het woonhuis van den heer Noack is alles ook verwoest. De heer Noack vermist o. a. een paar juweelen. Tot ongeveer half acht werd steeds krach tig water gegeven op het brandende ge bouw. Toen was men den brand meester en lukten de stoomspuiten in. Personeel van do brandweer bleef nog langen tijd werkzaam. Het voorgedeelte van het huis staat nog vrjj stevig en flink rechtop de voorgevel is nog al beschadigd. Maar aan den achter kant is het een ander schouwspel. De groote; breede muur is geheel kromgetrok ken en staat zeer wankel. De beide fa briekspijpen staan ook nog rechtop, ijnaar leveren toch ook gevaar op. De aangerichte schade is natuurlijk zeer groot, maar een raming was daarvan Vrij dagmorgen nog niet gemaakt. De moordaanslvg te Roosendaal. Aangaande den moordaanslag (poging tot worgen) meldt „De Grondwet" nog het volgende: "Woensdagmorgen verspreidde zich' op liet stationsouiplacemcnt het geruciht, dat in den afgeloopon nacht een moordaanslag had plaats gehad op den -wegwerker 'der S.S., J. van Nispen met vrouw- en pleeg kind, Wonende in oen onteigend huisje, eigendom, van de Staatsspoor, tusschen de spoorbanen RoosendaalBreda. Van Nispen nu was in dep pacht Van Maandag op Dinsdag op de Rjn werkzaam! geweest en verlangde nu Dinsdagavond reeds Vroeg naar bed te gaan, zoodat luj on zijn vrouw besloten, reeds te 6 uur ter ruste te gaan. Nu is het huisje niet groot en bestaat feitelijk mt één groot vertrek met een vóór- en een achterdeur en twee bedsteden, waarvan jn da voor ste de man en in de achterste de vrouw en het pleegkind slapen. Vooraleer hijt ter ruste ging, sloot v. N. de vóór- en ach terdeur met één grendel, tenvajl do ramen z.g. vaste ramen zijn, die nooit geopend kunnen Worden. Omstreeks halftwaalf wordt de man, plot seling Wakker en ziet boVen op jz'n lijf een man met een dienstpet van de S-.S. op, die tracht hem de keel toe te knijpen. Van Nispen "rukt zich' met geweld los on poogt naar de voordeur te loopen, waar tegen zich echter zijn aanvaller met ge weld verzot. Een hevige worsteling ont staat nu, men gooit en rolt oVer elkaar, zoodat een tafel, waarop' een wekker lep een lamp, Wordt omgeworpen. Zoo komen beide mannen al worste lend en vechtend biji de achterdeur, voorbij het bed der vrouw, diewonder genoeg, hij al dat hels oh lawaai, mlaar rustig door slaapt. Vóór de achterdeur voelt v. N. z'n krachten afnemen, hij is geheel' doodop en raakt een oogenblik de kluts kwijt. Even na dien weer tot zich' zelf komend, zag hij, dat z'n belager, die hij) onriertussoiien zeer goed herkend hoeft, een touwi rond zijn hals heeft gedaan, om hom daarmedo to wurgen. Nu hij beseft, dat het om zijn leven gaat, verzet hij zich mot de kracht der wanhoop en rukt met geweld don strop open, daarbij luidkeels om hulp roepend, zoodat z'n aanvaller, thans voor mogelijke ontdekking beangst, hean los laat en V. N. de kans heelt de achterdeur, waarvan de grendel reeds \Veggeschovjen was, to openen en op de'vlucht te gaan. Eerst nu wordt de Vrouw wakker en ziet haar man over do lijn naar een seinhuis vluch ten, doch' eigenaardig genoegtvan den aanvaller h'eeft ze niets gezien. Natuurlijk Werd dien zelfden nacht dema- rechausseo van een en ander opule hoogte 'gebracht, die terstond op onderzoek uit gingen. Van Nispen klaagde daarbiji ter stond en met do grootste beslistheid zekeren J. M., nachtwaker op het stations- emplacement, een gehWd persoon, ruim 53 jaar oud, als den dader aan. Dezo ontkent echter in het huis go Wees t te zijn, terwijl do vrouw maar blijft bij d'r ver klaring van niets gezien en niets gehoord te hebben. Onder wijzers fessen) in kantoorjassen. Door den arrond.-schoolopziener in Win terswijk is, op verzoek van een der on derwijzers, aan liet onderwijzend personeel "•i f A f

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 6