63"° Jaargang Woensdag 7 September 1910 Na 13399 Edela van der Eiehen. BUITENLAND. BINNENLAND. J ap an. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiet!am en Vlaardingen fi. 1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor hot eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). COURANT. Prijs der Advertentiën: Van16 regels fl. 0.92; iedere regel meet 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen, Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden, laneven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen, In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kloine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor do Redactie No. 123. voor de 'Administratie No. 103. Schiedam, G Sopt. 1910. RUSLAND. Eon ieder heeft wél eens iets gehoord j Het Heet, dat het een hervorming betreft, van de verschrikkingen der Siberische bal is er thans slechts sprake van 3 a 4 mil- lioen en de hervorming is slechts een kwestie van korten tijd. Teekenend is echter het geheelc stre'-r-1, dat uit deze plannen aan hot licht komt. lingschap. Het ontzettende bestaan van bon die tot den Siberischen dwangarbeid, de katorga, zijn veroordeeld, is door de ver schillende schrijvers in al zijn verschrikkin gen aan de beschaafde wereld bekend ge maakt. Vooral het lot van .politieke misdadigers vormt één' geschiedenis van martelaarschap, welke de heldhaftigheid der bestraften en de laagheid dor be'straf- fers scherp' aan het licht doet komen. In deze aardsche hel wil de Russische regeering hervormingen aanbrengen'. Maar deze zijn niet bedoeld om het lijden, waar aan duizenden zijn blootgesteld, te verzach ten. De regeering heeft alleen do financiee- lo zijde der zaak op 't oog. Het aantal met katorga gestraften neemt op enorme wijze toe en in verband daarmee ook hun onderhoudskosten. In 1905 waren cr „slechts" 5798 personen, die tot zwaren dwangarbeid waren veroordeeld, in 1908 bedroeg dit aantal reeds 12591 en den len Juni 1909 zelfs 22649. Ja, volgens de laat ste opgaven is 't leger der met' katorga ge straften tot 28.000 gestegen, zoodat de justitie lijna niet weet, hoe ze deze mas- maar ook niet één spoor van een of andere hervorming in den' zin" van een monsche- lijker behandeling der ongelukkigen is daar bij te vinden. Niet een wijziging der ka torga, maai' een volledige herstelling van deze strafinstclling met al zijn wreedhe den en martelingen wordt ermee beoogd. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. P r a n k r ij k. De „Matin" deelt mede, dat het Fransche leger zijn luchlvnartafdeeling aanmerkelijk gaat versterken. Er' zijn tien monoplanes en twintig biplanes bijbesteld (van welke laatste er zeven ieder twee passagiers zullen kunnen meenemen), zoodat het Fransche leger aan-bet eind van dit jaar over een luchtvloot van zestig vliegmachines zal kunnen beschikken. Voorts is, ter beproeving in 1911, een nieuw model aeroplane ontworpen, die ten minste 3O'O K.G. zal kunnen medevoeren- en een onafgebroken vlucht van 300 K.M.Ï moet kunnen afleggen. Deze aeroplane zal oen gemiddelde snelheid krijgen van 60 kan verwisseld worden. De gcheele construc tie doet denken aan het oude monitor-type. Ook togen luchtvaartuigen is dit type vrij wel beveiligd door het geringe trefvlak dat ge boden wordt en door de zware dekpantsering. Dc staking op de scheepswerven breidt zich steeds uit. Zondag besloten 1800 man, d'e op de werf Vulcan te Stettin nog aan den arbeid waren, het werk ook neder te leggen, zoodat deze werf nu geheel stil staat, lj)e officieuse „Nordd. Allg. Ztg." noemt de persberichten, over een aanstaand bezoek van den Duitschen keizer aan het slot Friedriehs- hof en een ontmoeting daar met tsaar Niko- Saas en vermoedelijk met den Rritschcn ko ning losse praatjes, evenals vroegere berich ten over een samenkomst van den keizer en den tsaar te Wiesbaden. Wel heeft dc tsaar bij zijn komst op Duitschen bodem een harte lijk telegram aan den keizer gezonden, dat door dezen even hartelijk is beantwoord. Officieus wordt medegedeeld, dat keizer Wilhelm van 17 tot 25 October Brussel zal bezoeken. bestelling van twintig aeroplanes en pre- miën voor grooteie snelheid dan de ver langde. K.M. per uur. Voor dc daartoe bertoodigde sa's onder dak zal brengen. Daartoe korntj motoren is een prijsvraag uitgeschreven on- nog, dat de oorlog met Japan Rusland oen if der Fransche mot oren bouwers, met een prijs plek grond heeft ontnomen, dat in de ge van honxlordduizend francs, uitzicht op een schie'denis der katorga in den' allerslecht sten reuk stond. Mot 'den afstand van' Sachalin was Rusland een verbanningsoord minder rijk. De Russische regeering was toen genood- j zaakt voorloopig groote scharen van tot de katorga veroordeelden in de gewone reeds' overvolle gevangenissen onder te brengen, met voor iien bijzondere voorschriften," Maar dat kon niet zoo blijven en de regoe- ring begon in 1908 groote hervormings plannen uit te werken, welke ook Europa met eenige groote katorgagevangenissen ge lukkig wilden maken. Maar daarbij roken de men slechts op 15 a 21.000 veroor deelden, zoodat die plannen door de 'on verwacht aangroeiende massa's dwangar beiders overhoop werden geworpen. Toen stuurde men het hoofd van hot gevango-j niswezen, Chroelef, naar, Siberië, om ma teriaal te verzamelen. Hij kwam terug mot het troostbrengende resultaat, dat do oude, gevreesde Sibcrischo 'gevangenissen nog zeer goed waren te gebruiken, terwijl men tegelijkertijd eenige afdeolingon der Euro- pcesche gevangenen voor de overbrenging van kalorgagevangenen diende in te rich ten. Daarmee was bovendien de geldkwes tie tot tevredenheid van den minister van financiën opgelost. In plaats van, de 28 millioen, dio de vroegere plannen cischten, in Duitschland, de coöperatie juist de arbei ders tot het socialisme opvoedde, werd ook deze motie aangenomen. Hierop werd op voorstel van AdleV beslo ten, dat het volgende congres in 1913 Ie Wecnen zal worden gehouden. Na verschillende redevoeringen van Mol- kenbuhr, Brauting, Jaurès, Acller en Van- dcrvelde, werd het congres gesloten. Te Kopenhagen is een internationaal socia listisch geheelonthouderssecretariaat opge richt, dat zijn zetcï in Brussel zal hebben. Duitschland. liet bekende Berlijnsche sociaal-democra tische orgaan „Yorwnrts". bevat een de aan dacht trekkend hoofdartikel, waarin het mee deel!, dat men in Duitschland, evenals in Engeland bezig is met het bouwen van eon schepentype, dat geheel en al opgewassen is tegen de Dreadnoughts en dit soort groote oorlogsschepen tol de waarde van oud roest reduceert. liet, blad, dat zijn informaties uit goede bron zegt te hebben, verhaalt, dat men op de Duilfc-che, verven met koortsachtige baast werkt aan den bouw van kleine pantser- schepen, die moot u dienen om do kostbare icuzcnscliepen te vernielen. De afmetingen dezer kleine schepen zijn 86 M. laag en 14 M. breed; diepgang 6.50 M. en slechts 1-50 M. boven de zee uitste kend. De pantsering, die ook over dc com mandobrug gemankt is, is zoo dik dat bet zwaarste projectiel er niet doorheen gaat. Mid- denseheeps bevindt zich een geschutstoren mot 2 stukken van 43 c.M., die projectielen van 27Q'0 K.G. uitwerpen. De vuursaolheid rs buitengewoon groot en de vuurmonden wórden door een geheel nieuw systeem afgekoeld, terwijl de ziel van het stuk Denemarken. In de bijeenkomst van Zaterdag, de laatste dag van het Internationaal socialistische con gres te Kopenhagen, is de coóperatiekwestie behandeld. In de,desbetreffende motie, door dr. Karpeles verdedigd, wordt de consump tieve coöperatie erkend als een middel om „de arbeiders tot zelfstandige leiding hunner zaken op te voeden en daardoor de democra tiseering en socialiseering der maatschappij te helpen voorbereiden", zoodat zij, „ofschoon' zij nooit alleen de bevrijding der' arbei ders kan brengen, toch een krachtig wapen in den klassenstrijd kan zijn." Met het oog hierop eischt dc motie, dat alle georganiseer de arbeiders dc consumptieve coöperatie ter harte zullen nemen en dat dë winst der coöpe raties bc-'eed zal worden om de vercenigin- gen uit te breiden en tot productieve coöpe ratie over te gaan, alsmede tot het scheppen van inrichtingen voor opvoeding, ontwikke ling en ondersteuning van het proletariaat. Vorder erlangt de nrotie nog, dat de coöpe raties /.elf oor beeldig eu in oierecnstennning met tie eischen der vakverecnigingen zullen worden georganiseerd ert dat zij in elk land een algemeenen bond zullen vormen, Dc mo tie eindigt met de verklaring, „dat het in bet heliuig der arbeidersklasse bij haar' strijd tegen liet kapitalisme wenschelijk is, dat de betrekkingen tussclrcn de politieke-, vak- oreenig ings- en cooper atieve-organisatics steeds inniger worden, /onder dut haar zelf standigheid hieronder lijdt." De/e motie werd van Engelsche ziide hef tig bestreden. Nooit zouden, althans niet in Engeland, de coöperaties met don rrcest der piactischo solidariteit vervuld worden. Nadat Von Elen nog eens had betoogd, dat althans Spanje. Tc Bilbao is, ondanks het Zondag geno men besluit om de algemeene staking te laten voortduren, girt er en overal de atbeid hervat, behalve in de mijnen. Ook de berichten uit Baicelona luiden, vol gens de verklaringen der regcering te Madrid gunstiger. Er zijn maatregelen genomen tot liet verijdelen van de aangekondigde aansla gen tegen de spoorwegen en de telegraaf- en de telefoonlijnen. Maandagmorgen vertoonde de stad haar gewoon aanzien. Minister Canalcias is van oordeel, dat de beweging een politiek karakter draagt,, doch dat de republikeinen er niet voor aanspra kelijk kunnen worden gesteld. Roman naar het Duitsclr van IIEDW1G ABT. 39) „O barones Iüdfela barones Edela a iep Mali en drukte met beide handen de hand die Edela haar toestak. „O, wat ben ilc blij, wat bon ik blij l" „Ik ben ook blij, dat ik je zie, mijn goede Mali,"'zei Edela hartelijk". 'Mali koek haar1 niet haar schitterende oogen'lang ami. 1 „Wij spraken vroeger zoo heel vaak over u. Maar nu doen wij het bijna icder'en dn; En wat ziet ge ér goed uit'een beetje ver-: anderd, ja, maar toclr heel goed, barones." 1 „Hot gaat mij ook zoer goed," zei Edela met het lachje, dat al een gewoonte voor haar geworden was. Tegelijk bemerkte* ze nu dat el' nog'iemand naast Mali stond en toen zij aandachtigerkeek, zag zij dat hot Lotte Schneider 'was. 1 1 „Ja, ja'," lachte Mali, „in'den „Lokalnn- zeiger" hebben we de advertentie gelezen' en en Een plotselinge angst greep Edela aan. Zij drukte dc kleine hnrrd van Mali cn zei zenuwachtig: „Ja, jamaar i'k heb nu geen tijd meer, Mali. Tk ben erg blij dat ik je nog eens gezien heb. Ik hoop dat het je 'goed is gegaan al dien tijd cn dat dat ook zoo moge 'blijven, Mali." V» t Zij had hn'nr- hand 'teruggetrokken en-1 stak die nu aan Lotte Schneider tóe: „En ik ben ook blij dat ik u nog eens gezien heb, juffrouw." i Edela knikte beiden nog eens toe, keerde zich toon otn en voegde zich daarop weer bij juffrouw Vogel. Deze had haar wenkbrauwen op zeer voor- name wijze opgetrokken. Zij deed hl deze dagen steeds een beetje voornaam, een beetje uit de hoogte. Zoo klonk hu haar vraag ook wat neerbuigend„IVarcn dat kennissen van je, liefste?" „Ja, kennissen van mij." „Zoo zoo. Nu, toen ge met haar begon te spreken, dacht ik dat je dienstpersoneel ging zoeken. Mnar toen je zo de hand gaf, begreep ik „Moest ik oude bekenden dan niet de hand geven?" vroeg Edela scherp. En evoni- nls vroeger fonkelden haar oogen. Vogeltje zette een ontsteld gezicht toen zij de toor nige houding "van Edela zag. „Maar natuurlijk," zei ze toen. „Ik be doel maar zoo enfin, als Adrinan's vor- ioofde zul je natuurlijk in het vervolg ver schillende dingen niet meet' kunnen doen, waar jc vroeger vrij in was." „Wat ik'doe is goed; daarop valt niets aan te merken," zei Edela nog steeds op vas ten scherpen toon. Vogeltje voelde dal zij zich op glad ijs had gewaagd en 'zivceg. Zij vond het aan den anderen kant wel prettig, dat Edela zoo ongenaakbaar kon zijn. Zeker, zij zou een goede gemalin zijn voor graat": Tauern, dc trotsche 'Edela van der EichetU" f M - 1 ,;Wie was toch'dio andere?" vroeg Lotte Schneider toen de beide dames het modemn- l ga zijn waren binnen -gegaan op een toon, die nu juist niet van groote achting voor Vogel tje getuigde. „Zeker iemand, dio in hetzelfde pension is als freule Edela. Of misschien een bloed verwante van hem, van haar aanstaande, Och wat ben ik blij dat ik lianr nog eens heb gezien. En wat zag ze er lief uit „Ja, ja, heel lief," zei Lotte nadenkend „maar toen zij dat zei van de blijdschap om dat zij u nog eens weer had gezien on dat zij hoopte dat het u steeds goed "mocht ga: toen klonk dat toch als een afscheidsgroet voor altijd." „Ja, als zij gravin zal ziin, dan zal het ook wel ,voor goed gedaan zijn, en zullen wij haar wel nooit weer bij ons zien," zuchtte Mali. Lotto Schneider antwoordde niet.. Zii, die vroeger,zoo -spraakzaam was, zij de geestige, vrooiijke Lotte, was veel stiller geworden. Zij sprak veel minder dan voorheen. Die veran dering was gekomen sinds dien nieuwjaars dag en sinds hel tevergeefs wachten op een schrijven van haar verren neef Walter. Zij had op dien morgen gezworen, dat zij niet meer aan hem denken wilde, dat zij hem ver goten wilde en daarna was zij zoo stil ge worden. Lotte Schneider was standvastig als zij eenmaal een besluit had genomen.' Dat ondervond ook Walter Riefenstahl. O]) een rnooicn voorjaai'smiddag stond hij tegen éénen voor de deur van liet kantoor waar Lotte werkzaam was. Om één uur moest zij komen, dat wist hij nog van he; vorige Mnar toen 'hij haar hier ook ontmoet -had. Tiet wachten viel hem zeer lang en keer op keer trók hij'zijn horloge uit den znk' te-zien hoe"laat het nu'af was. Tien'mi lv om mimi- Griekenland en Turkije. De vertegenwoordigers der beschermende mogendheden van Kreta, hebben gisteren bij de Portc nieuwe stappen gedaan, opdat deze den toestand niet zal verergeren, door het tellen van nieuwe eiscliei in de kwestie der Kretenzer afgevaardigden voor de Griek- sche nationale vergadering. Andlëntles De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag 9 dezer niet plaats hebben. Onze ministers. De minister van oorlog gaat vandaag naar Ede, ter inspectie van de kazerneering aldaar. Hij zal vergezeld worden door den !uit.-ko- lonel Noorduyn en zijn adjudant, kapitein^ De Quay. Dr. Kuyper. Het is zeer waarschijnlijk zoo verneemt het nUtr. Dbld." dat dr. Kuyper in het a.s. najaar geen belangrijk aandeel in de behan deling der staatszaken zal nemen. Gedurende zijrr verblijf in een der dalen van de Oostemijksche Alpen, heeft de be jaarde staatsman tot nu toe het gehoopt volledig herstel niet gevonden. Met het oog op de lichte hartaandoening, aan welke dr, Kuyper sinds eenigen tijd lijdend is, werd het verblijf in hooge luchtstreken hem beslist verboden, maar ook ondanks deze voorzor gen is de gezondheidstoestand niet belang rijk verbeterd. De mogelijkheid is zelfs niet uitgesloten, dat de afgevaardigde voor Ommen hierin aanh iding J zal vinden zijn mandaat over pemgen tijd neef te leggen. (Wij laten dit bericht natuurlijk geheel voor rekening van het nUlr. Dbld.") In zijn boek „Vrede of oorlog ten oosten an het Baikalmeei" deelt de heer F. J. Harrison o. a. iets mee over de nawer'king an den grootcn oorlog tusschen Japan en Rusland op de Japanners. De oorlog liet aan de Japanners een oivt/ettende massa rehnklen na en het Japansclie rijk, zoomede bet volk,, zijn thans nog niet den econoniisehen achter uitgang, welke op den roemruehtigen strijd volgde, tcboven gekomen. Thans gaan de Ja panners gebukt onder zoo zware belastiru en nis nergens ter wereld gelieven worden. Sedert den oorlog is, gelijk de statistie ken anntoonen, het aantal misdaden en zelf- mooulcn aanzienlijk toegenomen, vooral on der de jongelieden is het aantal zelfmoor den zeer groot geworden. In één jaar tïjds hebben 11.000 personen van beiderlei kunne zelfmoord gepleegd, zoodat op elk uur van den dag minstens één zclr-oord valt te constateer en. Ook de crimiru" triche sta tistiek geeft schrikwekkende cijfei -- Centrale diaconale conferentie. Naai men aan de „Stichtscho Ct." mee deelt lag het in het voornemen van Mi nistor Heemskerk om de Centrale diaconale conferentie, welke hedenochtend 10 uur in het Gebouw voor Kunsten cn. Wetenschap pen te Utrecht is aangevangen, bij te wonen. 1 Internatiotmlo Mhldenrtandsbeweglng. Op de algemeene vergadering van het „Institut International pour l'Etude duPro- blême des Classes Moyennes", van 2 Sep tember, gehouden te Augsburg, ia Beieren, werd niet algemeene stemmen besloten, bet 3e Internationaal Wetenschappelijk Midden- standscongves te doen plaats vinden in het laatst van September 1911 te München. Een belangrijke agenda zal daar worden behandeld, waarbij voornamelijk de vraag „wat door de lagere school gedaan kan worden om den middenstand sterker te maken", op den voorgrond treedt. Do eerste dag der vergaderingen yan het Internationaal Instituut op 2 Septem ber, was geheel gewijd aan verhandelingen van huisïioudelijkon aard. Tot nazien der rekening en verantwoording van de in komsten en uitgaven van bet Instituut, weid de heer J.' S. Meuwsen uit Amster dam benoemd, die aan bet slot der ver gadering verslag uitbracht van zijne be vinding en voorstelde het permanente se- 1 ten over éénen was het reeds tot Walter's groote verbazing, tiet was toch geen gewoon te dat kantoonnenschen later naar huis gaan dan strikt noodzakelijk was. Meestal kwamen zij al naar buiten als de klok nog speelde. Twaalf minuten o\or éénen werd het en r.og was Lotte niet gekomen. Walter stapte ongeduldig in de straat op cn neer. Zijn horloge was al warm geworden van de vele koeren dut hij het in de hand had genomen. Daar klonk eindelijk eenig gedniiscli op de. tiap. De deur werd geopend en met vlugge pasjes kwam Lotte naar buiten. Haar neusje stak ze in den wind en met onverschillig ge zicht keek ze voor zich uit als bemerkte ze niets van liet heerlijke zomerweer en nog minder van dc lange mannen gestalte, die haar op stond te wachten en alle mogelijke moeite deed om baar aandacht te trekken. Hij ruim zijn hoed af, boog, kwam naast haar loop-en- Maar Lotte Schneider scheen niet alleen mets te zien van hem, zij hoorde ook schijn baar niets van do woorden, dio hij luiar ge jaagd toevoegde: „Lotte," zei hij. Ja „lieve Lotte", zei hij zelfs. En toen ook dat niet gaf, toen zij haas tig bleef voortstappen, steeds in de tegenover gestelde richting ziende, toen noemde hij haat' spottend „juffrouw Schneider" maar alles tevergeefs. Hij vroeg lmar hoe het haar ging, of het goed met, haar was? Maar er kwam geen ant woord. Zij bleef doof en stom en vervolgde kalm en ongestoord haar weg. En hij bleef aan haar zijde gaan en sprak door, noemde hnnr eerst je, en toen weer u en ten slotte begon hij te lachen. Maar toen hij zag dat zijn mchen niets uit- weikte, dat lvaar gezicht koud en onverschil lig bleef, toen werd W-kor Riefenstahl zoo klein, zoo klein als hij nog nooit geweest was. Hij veelde zich onzeker naast haar en op ge heel anderen toon begon hij nu te pinten. „Zeker, je bent volkomen -in je recht als ie kwaad op mij bent, Lotte. Ik heb mij als een vlegel tegen je gedragen. Na onze ont moeting te Biuz had ik dadelijk weer iets van mij moeten laten hooren. Het kwam niet door vergeetachtigheid, dat ik niets meer schreef. Integendeel. -Ik heb zoo heel veel aan je moeten denken, Lotte maar dat dient nergens voor bij den stand van zaken bij mij thuis, je weet hoe mijn ouders zijn als de geldkwestie ,er mee in verband staat neen, dat zouden zij nooit willen. Boven dien houden zij niet van jou, Lotte, zij mee lton dat jij niet goed genoeg bent voor mij, zij meenen dat jij mij nu dat is natuurlijk onzin, nietwaar Lotte? Tk ben jo immers ge heel onverschilligof ben ik je niet ge heel onverschillig?" „Dat is ook mooiriep Lotto, op eens staan blijvend. „Daar begint het waarachtig te regenen cn ik heb geen parapluio bij mij.' Zij bleef kijken naar een donkere wolk en hield baar hand op. Enkele regendropjes vie len neer. „Dat heb ie van dat ApriFwecr het oenc oogonblik prachtig weer en dan plotse ling oen stortbui. Gelukkig dat er nog oloc- trisehc trams zijn Ei' kwam op dat oogonblik juist oen elec- tri&che tram aan in volle vaart. Lotte sprong er op, vóór dal Walter" Riefenstahl wist wat cr gebeurde. (Wordt vtrvolgd.)

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1