S3"8 Jaargang. Donderdag 8 September i91C No. 13400 I Edela van der Eieren. Deze" courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs por week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advcrtentiën voor het eerstvolgend» nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advcrtentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel mee 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advcrtentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. .neven biervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Voor de Redactie No. 123 voor de Administratie No. 103. BUITENLAND. Openbare Herhalingsschool voor Jongens. Aanmelding van leerlingen, die gewoon lager onderwijs genoten hebben, voor den a.s. cursus, waarop land- on tuinbouwkun dig onderwijs kan verkregen worden, moet geschieden op werkdagen, behalve des Zaterdags, vóór den 13en Septem ber a.s. bij het hoofd dier school, in het gebouw van school F, aan do Broersvest no. CO, des avonds tusschen 7 en 9 uur. B. VAN BOCHOVE. Openbare Herhalingsschool voor Meisjes. Aanmelding van leerlingen, die gewoon lager onderwijs genoten hebben, voor den a.s. cursus, moet geschieden op werkda gen, behalve des Zaterdags, vóór don 13on Sop tomb or a.s., bij het hoofd dier school, in bet gobouw van school II aan do Schoolstraat no. 10, des avonds tus schen 6V2 on 8 uur. J. A. VAN DER POEL. Schiedam, 7 Sept. 1910. ZUID-AFRIK A. 13e laatste jaren "trekken in Zuid-Afrika tal van misdrijven de aandacht, welke blijk baar door eeu georganiseerde kafl'erbende wor den gepleegd. Deze bende wordt „Arnalita Gang" genoemd en het zijn vooral de politie rapporten te Pretoria en Johannesburg, welke van de moordaanslagen en roovcriien, op re kening dezer bende geschoven, melding ma ken. Een zendeling weet de volgende bijzon derheden over de Amalitu le Vertellen Sedert den Boerenoorlog zien de inboorlin gen zich teleurgesteld in hun verwachting, dat zij in hun rechtspositie gelijkgesteld zou den worden met do blanken. Een poging om zich met geweid recht te verschaffen, name lijk de kut'feropstand in Natal in 190'ö, mis lukte. Deze mislukking wordt door hen toe geschreven aan het voorbarige openen der vijandelijkheden, nl.' voordat de Transvaal- scho kaffers voldoende georganiseerd waven. Deze organisatie bestond hoofdzakelijk hier in, dal eiken kaffer dien blanke moest worden aangewezen, dien hij op een bepaalden dag zou dooden Volgens do meening van bovenbedoelden zendeling worden thans door do inboorlingen pogingen aangewend om tot een algemeenc Verkoop griendgewas. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, 'zijn voornemens op D o n d e r d a g 2 2 September a.s., des namiddags ten 2 ure, ten Raadhuize bij inschrijving te ver- koopen; 5 HA, 4-Jarig griendgewas. De voorwaarden van verkoop liggen ter Gemeente-Secretarie ter inzage on zijn al daar verkrijgbaar. De gezegelde inschrijvingsbiljotton moe ten in gesloten enveloppe, waarop oen aan duiding, dat zij oen inschrijvingsbiljet be vat, vrachtvrij worden ingeloverd in de ten Raadhuize aanwezige gesloten bus vóór of op 22 September a.s., dos mid dags 12 uur. Aanwijzing der perceelon op Zaterdag 17 September a.s., van O tot 12 en van IV2 tot H/2 uur, te beginnen bij do bosch- wachterswoning aan den West Franken- landschen dijk. Nadere inlichtingen zijn lederen werk dag tusschen 9 en 10 uur te verkrijgen ten kantore van den opzichter vair het Grondbedrijf, Korte Haven 33. organisatie, welke alle negers van Kaapstad tot aan de Zambezie zal omvatten, te gera ken. Deze vereeniging is bekend onder den naam „Amalita Gang",Op de manier der Brit- seho werkliedenbonden is zij in de eerste plaats doende den arbeid der kaffers te regelen en alle werkgevers, die hun kaiïers niet goed betalen of behandelen, bekend te maken Daarvoor moeten de kaffers aan het bestuur de helft van hun loon afgeven. Een bepaald toeken wordt door alle loden der Amalita ge dragen meisjes dragen een rood stuk doek jongens hebben kraaienpooten in 't gelaat getatoeëerd. De inboorlingen, die niet tot den bond willen toetreden, worden vervolgd, ja zelfs gedood. De politie staat tegenover deze zaak mach teloos, omdat de wet haar geen gelegenheid biedt om de leiders te straffen. Do schrijver moont, dat ook de regeering de bewoging niet zoo gevaarlijk achthij verwijt haar zclil's onverschilligheid. Eeir> werkelijk ge vaar acht hij ook nog niet gekomen, maar hij gelooft, dat de beweging wellicht, eens ge vaarlijk kan worden. Do nanm Amalita moet half' EngeLsch (van light afstammend) on half kaffcrsch zijn, en zooicts als „die van het licht" of ,,de ver lichten" beteokenen. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. De censatiotieele onthullingen van de jVonvarts" omtrent de nieuwe schepen, die de Dreadnoughts onschadelijk, zouden ma ken, worden, volgens den ,,Matin"-eorrcspon- clent, in Engelsehe deskundige kringen mot een irenische» glimlach ontvangen. Wat Duitschhmd doet weten we niet, zeggen deze deskundigen,, maar zeker is het, dat Enge land nooit schepen van het door het socialis tische orgaan beschreven type zal bouwen. Men is in Engeland vaster dan ooit over tuigd, van de voortreffelijkheid van het Dieadnought-type en zal eer nog grootere houwen dan kleinere. Do kansen op een vreedzame bijlegging der groote uitsluiting in het Engelsehe scheepsbouwbedrijf hebben zich gebeterd. Het bestuur tier organisatie der ketelsmeden be sloot de loden er over te laten stemmen of zij de beloften zullen nakomen, die het be- atinir aan de werkgevers wil doen. toch het reeds vastgestelde anti-clericnle pio- gramma onveranderd aan de Cortes zal voor leggen. Alle geruchten omtrent een koersver andering der regeering zijn uit de hieht ge grepen. Turkse. Aan de „Giornala d'Italia" wordt uit Konstantinopel geseind, dat, bij een heftige woordenwisseling tusschen den Italiaanschen imlmssadeur en den koetsier, een Muzelman, de menigte partij koos voor den koetsier. De ambassadeur moest zich mot zijn wandel stok verdedigen. De kav assen van de ambas sade hielden de menigte met hun revolvers op eerbiedigen afstand. Den ambassadeur werden door Rifaat- Pasja onmiddellijk verontschuldigingen aan geboden. België. De nieuwe minister van spoorwegen, de heer Drogueville en de nieuwe minister van hinnenlandsche zaken, de lieer Berryer, heb ben gisteren in handen van den koning den eed afgelegd. De koning heeft gisteren prins Napoleon, wiens huwelijk met prinses Clementine van België binnenkort zal plaats hebben, in par ticuliere audiëntie ontvangen. Spanje. De stakende werklieden to Barcelona hebben besloten den arbeid te hervatten. De correspondent van de „Frankf. Ztg." te Madrid meldt, dat de Spnansche regecring op de laatste nota van het Vatieaan een wel willend antwoord zal geven, maar nieltemin Roman naar het Duitseli van IIEDWIG ABT. 1°) Mot open mond krek hij de wegglijdende tram na. Toen bromde hijZij heeft gelijk en luiar houding imponeert mij zeer. Maar wat dal Apriiëeot' betreft daarover wil ik haar nog eens een andere meening trach ten bij te brengen." In verband met dit besluit van Walter vond Lotte 's avonds een brief op haar tafel, die als volgt luidde: „Lieve Lotto ol: zeer geachte juffrouw Schneider. Het is misschien ook wel zoo goed, dat ik u zoo noem, voorloopig is het mis schien beter. Als twee eenmaal samen iets besloten hebben, moeten zij zich daaraan hou den als zij dan later weer gewoon tegen elkaar doen dan is dat weer een nieuvvig- heidjo. Duszeer geachte juffrouw Schnei der. Dat ge met uw terechtwijzing van van morgen. volkomen in uw recht bont, heb ik terstond al toegegeven. Maar wat het April weer betreft, hebt ge het toch mis tenmin ste in zoover ge mij bedoelt met dut April weer, dat zoo veranderlijk is. Veranderlijk beid heeft nooit tot mijn karakter behoord Ik ben integendeel iemand zooals ge zult weten na onze jarenlange bekendheid mot elkaar die slechts met heel heel moeite tot een verandering komt. Tk kom moeilijk tot sets nieuws, dat kost mij een hingen strijd. Maar ben ik eenmaal tot iets anders overgegaan, dan kom 'ik daarvan niet licht terug, dan zit het vast in mij. Ik kan dus niet bij het April weer vergeleken worden. En daarvan hoop :k ook u nog eens te overtuigen. Zoudt gij mij daarvoor de gelegenheid willen geven, wees dan zoo goed mij dat te melden aan mijn Berlijnfseh adres, waar ik nog enkele dagen blijf. Maar ook a! zwijgt ge, dan zal ik niet nalaten te trachten u het bewijs van mijn standvastigheid toch te leveren. Voorloopig heb ik dc eer u te groeten en beveel ik mij in uw gunst aan. Uw dw. dr. Waller Riefenstahl. (Thans: Askanischcr Hof, Königgratzcr- stiasse.) Toon Lotte Schneider dien brief gelezen had, deed zij hem weer in de enveloppe en wierp hem in een kleine casette, waarin zij gewoonlijk haar papieren bewaarde. Zij draai de den sleutel om en, zei nijdig: „Wachten kan hij totdat hij zwart is 1" Den volgenden avond echter toen zij, m plaats van op haar schrijfmachine te tikken, de „Berliner Lokainnzeiger" inzag, balde zij haar vuisten. „Wat mooie stukken, geven ze in den schouwburg, hij had mij bot eens mee kun nen nemen daarheen! Wat doet hij zoo'n heelcn avond alleen? Als hij dat nu maar niet gezegd had van dat hij mij niet geheel onverschillig is." Maar Walter had dut gezegd en daar wus Lotto boos over. Daarom legde zij zuchtend de courant- weg zij moest do gedachte ann het genoegen maar opgeven. E11 nog een dag later, toen Walter Ricfon- stahl naar menschelijko lrerckening, dc stncl nl weer had moeten verlaten, werd Lotle's spanning steeds grooter. „Tk hen nieuwsgierig wat lui nu nog zal doen," dacht ze. Wat hij zou doen wist zij, toen er twee weken tater een brief van hem kwam van don volgenden inliotd: „Zeer geachte julfrouw Schneider, nog al tijd, men \\vt nooit wat ons op reis over komt. Daarom zond ik 11 nogmaals mijn zal-* BINNENLAND. voorzitter der Nationale Verga- Griekenland. Weenscho bladen maken melding van het gerucht, dat de Kretenzer VenizeJos vvaar- chijnlijk tol dering zal worden gekozen. De meening, dat deze Vergadering zich tot constituante zal verklaren, bestaat volgens eet. ander bericht, te Athene niet meer. Slechts een kleine minderheid heeft zich voor dezen stap verklaard. Vereen igde Staten. Roosevelt heeft Woensdag te Fargo in Zuid-Dacota voor een gehoor van 20.000 per sonen gespreken over de arbeiderskwestie in de Vereenigde Staten. De twintigste eeuw, zeide hij, heeft tot taak de groote productieve krachten des lands meer aan de behoeften dei' massa, dan aan de winst van enkelen dienstbaar te maken. Voorts verklaarde lui zich een voorstander van orga nisatie en collectieve contractsluiting. Even wel dienden de arlxriders bij hun acties ook de belangen van het publiek 111 het oog le houde.n en staking alleen als uiterste middel aan te grijpen. Voor wat de arbeidersorgani saties niet zelf tot stand kunnen brengen, dient de staat te zang-en door een goede wet geving, vooral wat de «o/ondheid en veil hcicl der arbeiders en dc aansprakelijkheid der werkgevers betreft. Van hot programma van den Amerikaanschen Arbcidcr.-bond on derschrijft Roo-ovell de volgende eisehen Kostelooze scholen, achturige werkdag, één rustdag in de week, afschaffing van het svveatiugssvsteem, fabvielcsinspeetie, aanspra kelijkheid der werkgevers voor ongevallen, verbod van kinderarbeid, oprichting van kin derspeeltuinen. Bovendien achtte hij een vei ligheids, «et en een nieuwe residing der onge vallenverzekering noodzakelijk. Het bezoek van het Belgische Koningspaar. Omtrent het bezoek van het Belgische ko ningspaar verneemt de „Tel. nog de volgen de bijzonderheden De Belgische gezant aan ons hof zal het konmfSpaat aan dc grens opwachten en naar Amsteidam vergezellen, waar ook do Belgische gezantschapsraad en attache's aan het Centraal-station aanwezig zullen zijn, om de hooge gaston te verwelkomen. Aan het gala-diner ten paleize zullen o. a. ook al onze Ministers deelnemen en alle Bel gische consuls uit den lande zullen den Bel gischen koning en zijn gemalin hun op wachting maken. De Belgische kolonie zal niet, zoouls ge meld is, den tweeden dag ontvangen won den, doch waarschijnlijk in den middag van den eersten dag. Is het blad wel ingelicht, dan zou er reden lijn voor de verwachting, dat protocohsch precies hetzelfde gedaan zal worden, als bij het bezoek, hetwelk de Duilsche keizer in dertijd aan Amsterdam heeft gebracht. In afwijking van hetgeen het „Hbld," om trent het programma heeft medegedeeld, verneemt de „Tel." nog, dat het Belgische koningspaar den 17en September, alvorens huiswaarts te koeren, vermoedelijk nog een bezoek zal brengen aan Den Haag. Het denkbeeld is, dat zij daar dan het lunch zullen gebruiken en een rijtoer door de stad maken. Van een rijtoer en een be zoek aan het Burgerweeshuis en het Bagij- rienhof te Amsterdam in den namiddag van 17 September zou dan geen sprake kunnen zijn. Van iemand, die met het protocol goed op de hoogte is, vernam de Haagsche corres pondent van de „L. Ct.", dat bij de voorberei ding van het bezoek van bet Belgische ko ningspaar de taalkwestie wel eenigszins, maar toch minder dan men oppervlakkig meenen zou, een punt van overweging en bespreking heeft uitgemaakt. Hoewel officieel het gebruikelijke ant woord luidt: „dat nog niets vaststaat", werd mij door iemand, die op de hoogte wezen kan, officieus verzekerd, dat van het oogen- hlik af, dat de koning en dc koningin van België het Ncderlandsehe grondgebied be treden, dc gebruikelijke begroetingen, ook door II. M. de Koningin, in de Nederland sche taal zullen worden gevoerd. groet, voordat ik mijn leven ann een passa- gierboot ga toevertrouwen. Nogmaals betuig ik u mijn gevoelen* van. ecibied voor u, cenige uren voor dat ik pij op reis naar Kaapstad ga begeven. Hier gekomen, liet Lotte met een uitroep van schrik en verbazing den brill op den giond vallen. „Naar Afrika wil bijNaar de Kanni balen! Maar wat wil hij daar dan in 's he melsnaam^ zoeken?" riep zij ten zeerste ont steld. Dat werd haar duidelijk uit het verdere gedeelte van den brief dat zij las, toen zij weer een beetje van haar schrik bekomen was en het epistel weer had opgeraapt. „Men wil in Zuid-Afrika ecu nieuwe spoor lijn aanleggen. Nu heeft onze firma den laat st en tijd ook handel gedreven in ijzer, spe ciaal in spoorwegrails, lk wil nu trachten of wij niet de henoodigdc rails voor die spoor lijn kunnen leveren en daarvoor wil ik ter plaatse hot mijne doen. Er komt nog een an- dci voordcel bij dnt mij aanlokt, n.l, om eens geruimen tijd uit huis to zijn, mij vrij to kunnen bewegen en zelfstandig te doen wat mij goed dunkt. Als gij, geachte juffrouw, u wat meer op dc hoogte wilt stelten van de toestanden in een werelddeel, dat tot nu toe we! viij onbekend voor u evenals voor mij geweest zal zijn, dan ben ik zoo vrij n mijn diensten voor dat dool aan tt bieden. Wilt gij dat ik u ergens mee zal hel|>en, dan is niets anders noodig dun dat ge mij poste res tante Kaapstad schrijft. Tk zal dim alles doen wat gij vraagt. Ik zal u ook graag ansicht kaarten zonden, nlts gij dal vvcnscht, want go verzamelt ze, geloof ik, als ik mij vvel her inner van vroeger. Voor het oogenblik neem ik dan afscheid van u. Ik blijf steeds, nl ga ik ook weg, uw toegenegen Walter Riefenstahl." Toen Lotte Schneider den brief ten einde toe had gelezen, bleef zij langen tijd zitten denken met het hoofd in de handen. Daarna spreng zij op. Natuurlijk veiz.nmel ik nog ansichtkaar ten en postzegelsriep zij driftig. En dat besloot zij tersfond aan Walter Rie fenstahl te schrijven. Spoedig zat zij voor haar schrijftafeltje. „Geacht heer, Zeker -ik vei zamel nog ansichtkaarten eu postzegels. Dat wil zeggen alleen zulke lie de moeite waard zijn van te bezitten. Tk heli er al een puur van Zuid-Afrikn, manr dat is geen bezwaar. Want mocht ik dub belen krijgen, dan ruil ik ze met een heer een kennis van mij, een weduwnaar met drie babies, die ze ook verzamelt. liet zijn bijzonder lieve kinderen en ik ga wel eens met hen naar Grunewuld, Ja, daar is liet mooi. Berlijn is over het algemeen eon zeer aangename stad. Ik zou niet graag elders wonen, in Afrika zou ik in geen geval willen wonen. Op ons bmenu hoor ik den Iaat sten tijd ook wel van Afrika. Er is een erfenis kwestie aan de orde, van iemand die in de Tians\aal gestorven is aan de koorts, liet schijnt dnt daar zeer veel koorts heersclu en dat bijna ieder er door wordt aangetast, die zich niet in acht neemt. Ook de cholera moet er zooveel voorkomen. Het proces is niet zoet interessant en uit de Transvaal behoeft ge mij geen postzegels te zenden. Met vriendelijke groeten Lotte Schneider. P.8. Dus postzegels èn ansichtkaarten." Lotte wierp den brief met een gevoel van voldoening in de brievenxus, „Ziezoo wie dien krijgt, zal zich toch niet meer wiismaken dat ik iets om hem geef!" Aniüënttes De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Zaterdag 10 dezer niet plaats hebben. Onze Ministers. De Minister van Oorlog, generaal Cool, begaf zich heden met overste Noorduyn en Zijn antwoord kwam reeds vijf weken later. „Zeer geachte juffrouw1 Lotte Schneider, „De pctel werkt hier uitstekend en er ra- keu maar zeer weinig brieven verloren. Daar om heb ik hoop dat deze brief met postzegel spoedig in, uw bezit zal zijn. Dat ge iemand hebt 0111 de zegels, die gij al hebt mee te ruilen, is voor u zeer aangenaam. En wat babies betreft, daar houd ook ik hijzonder veel van. Hoe meer kinderen er om mij heen zijn des te plci/.iger vind ik dat. Op het schip, waarmee ik hierheen gekomen ben, was ook een zeer lief kindje. Beeldschoon was het, 011 liet geleek sprekend op haar moeder een ongelukkige jonge weduwe. Zij is ook naar Kaapstad gereisd en wij wo nen in hot/,elfde hotel. En het is een vrouw van karakter, dnt is iets dat altijd de aan dacht trekt. Daarbij heeft zij wal geld en een goede gezondheid. Dat heb ik gelukkig ook en daarom ben ik niet bang dat ik door koort sen of cholera aangetast zal worden. Overi gens bevalt, het mij in Zuid-Afrika zeer goed en ik heb alle hoop dat ik hier het mijne kan bijdragen ter bevordering van hot inters na'ionale vrcemdclingenverkecr. Maar daar mee zal ik u niet vervelen. Het spijt me dat gij niet in Afrika zoudt willen wonen want dat komt alleen omdat gij de toe standen hier niet kent. Maar enfin dc sma ken velschillen int eenmaal. Even weinig in teresse als gij voor de plaats voelt waar ik mi hen, voel ik voor Berlijn. Maar ik hoop dal gij u te Berlijn thuis moogt blijven ge voelen. lk hoop tevens dat gij mooi weer zult treffen bij verdere uitstapjes naar 't Gnme- wald met uw weduwnaar. Ondcrtuschcn ben ik steeds uw onderdanige dinonanr, Walter Riefenstahl." (Wordt vervolgd.) SCHIEDAMSCHE COURANT ■Hill'

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1