m 83**° Jaargang. Zatérdag 10 September 19É0 No. 13402 Tweede Blad Het beroep als geldwinning.1 Ben valstrik. ..Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen II. 1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prfjs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel mees 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Er is een tijd geweest, dat er velerlei be roepen weren, die niet of niet in de eerste plaats als geldwinning bedoeld waren. Men was dokter of adxocant, men was dat, omdat, men er roeping voor gevocldq, men leefde ge-' heel of gedeeltelijk van wat de clionten voor do adviezen betaalden, maar men beschouw de liet vak toch als een nobile officium, als een vak, Waarbij de bolooning eerst in de tweede plaats kwam. Was dat nu alleen zelfmisleiding, alleen een poging om de materieele basis van de zaak te escamoteeien en zoo zichzelf een po sitie boven liet gewone te geven, zichzelf een verbeven, meer geestelijke plaats in het leven aan te wijzen? Ons dunkt, dat dit niet het geval was. Nnluuilijk zijn er ten allen tijde velen ge weest voor wie deze opvnttitng niets dan decor, niets dan een manteltje was, velen, die het ten slotte om hel geld en andera ner gens om te doen was. Doch er waren er toch zeker ook velen, die,aan de belooning eerst in de tweede plaats dachten, die zichzelf tot den giootj-t mogelijken ijver verplicht acht ten, onafhankelijk van de belooning, dio aan den eenen kant een plicht voor do cliënten stelden om hen te onderhouden, maar daar tegenover dan ook erkenden dat zij, eenmaal op voldoende winsten kunnende rekenen, verplicht waren zich geheel aan hun vak te geven en niet meer op geldmakcn uit te moeten gaan. Deze opvatting werd niet door allen zoo kras doorgevoerd als door een bekend A_m- sterdamsch medicus, die voor zichzelf had vastgesteld,, z.oovecl moet ik hebben om goed te kunnen leven, zooveel cliënten heb ik, die moeten dat levensondeihoud betalen, ieder voor zijn aandeel, terwijl de giootte van dat aandeel bepaald wordt door do levensomstan digheden van den cliënt. Zooals wij zeiden: dit vooibeeld zal zeker niet voel zijn nage volgd. Maar hot zal toch zeker vrij alge meen als principieel juist zijn erkend. In allerlei kleinigheden deed zich nu deze opvatting golden. Men moest zeer voorzich tig zijn bij alle daden, die als daden van concurrentie konden worden uitgelegd. Men mocht niet advertccren. Men had zich in elk geval te onthouden van doden, die konden worden uitgelegd als daden van menschen, die hun beroep wensehen te beschouwen als handelsonderneming. Zoo bleek van de opvat ting van het beroep als nobde officium, als „edel beroep" naar buiten. Doch ook naar bin nen had die edele opvatting een zeer heil zame working. Men had een aparte positie als dokier, werd niet zoo beschouwd als een uit de concurrenten, waar als de Vanzelf aangewezene, de vei trouwde vriend, te eer der vertrouwd, omdat men al to groote baat zucht niet veronderstelde. Er is hierin den laatsten tijd een groote Mr. Thomstich, eigenaar jvan het hotel „Do Post", zag er verdrietig uit. Zijn ver wachtingen waren niet vervuld. Daar had hij nu, in do hoop dat de spoorweg nieuw loven in het stadjo zou brengen, do oude herberg „De Post" in een modem hotel veranderd, ja zelfs een totale niomvig hoid voor Downington winkels met giooto ramen laten aanbrengen, maar geen huurder daagde op en evenmin kwam het vorwachto vreemdelingenbezoek; de logeer kamer bleven even leeg als de winkels. Geen wonder dan ook, dat hij mot een somber gezicht naar den rogen staarde: bij zulk weer zou zeker geen toerist naar Downington komen. Maar het onverwachte geschiedde: van daag kwam de omnibus niet leeg van het station: dio bracht een gast mee, con be leefd, vriendelijk heer Van middelbaren leeftijd, met een licht grijzend en baard, die een kamer verlangde en oen goed soupr bestelde. Mr. Thomstich bediende zijn gast zelf en werd door dezen na zijn souper uitge- nood igd, met hem een sigaar te roeken, De vreemde informeerde naar den toestand van zaken in Downington, of de spoor con snellen opbloei van het stadje mocht doen verwachten en rnr. Thomstich vond liet geschikt alles zoo rooskleurig mogelijk Voor te stellen. Do vreemde was daarover zeer verheugd, hij stelde zich voor als David veiandering gekomen, die wij liotuvens ook °P ander gebied waarnemen. Want waar men vroeger betrekkingen als die van burge meester, wethouders en dg], ook beschouwde als „edel beroep", wordt liet langzamerhand moeilijk die opvnttitng te handhaven en ziet men de burgemeesters, de wethouders bijna mot den dag meer verandeicn in ge v one ambtenaren. Nu zijn er in het geval van deze gemeente- bewindslieden bizondeie momenten, welke de metamorphose- in de hand weiken. Do functionarissen krijgen hoe langer hoe meer te doen, het wordt hoe langer hoe moeilijker oir. deze betrekkingen waar te n-vnen naast zijn gewone winst-gevende betrekking. Boven dien wil men do mogelijkheid scheppen om zulke posities te doen bckleedcn door perso nen, die geen middelen hebben of geen hoofd betrekking of reeks kleinere betrekkingen, die zelf een Icvensoiideihoud opleveren. Wij verbeelden ons dus niet, dat de beide door ons genoemde gevallen zonder meer en geheel met elkaar te ^vergelijken zijn. Maar wel vertoonen zij deze overeenkomst, dat liet beroep, de betrekking hoe langer hoe meor in de eeiste plaats geldwinning wordt, in beide gevallen tot groote schade voor dc ge meenschap en voor do juiste opvatting der betrekking. Nu /.ieiu wij niet goed hoe er, wat het burgemeesterschap, heb wethouderschap enz. aangaat, iets tegen tc doen zon zijn, dat deze betrekkingen hoe langer hoe meer wor den tot ambtenaarsposten mot al de bezwa ren aan het ambtenaarswezen verbonden, ten zij men een z.oo radicale hen orniiag brengt in het gehecle bast Harssysteem der gemeenten, dat men naast cn boven de technische wet- koudeis en burgemeesters krijgt burgemees ters en wethouders, die, hun ambt als cere- ambt uitoefenend cn dus geen ambtenaren zijnde, hun bediening weer als nobile offi cium, als edel beroep, kunnen opvatten. Een dergelijke radicale hervorming nu is zeker niet spoedig te verwachten, omdat aij nog in een ovcigangstijd zijn, omdat er nog zoovele functionarissen zijn, die nog de goede, oude traditie volgen, omdat het euvel zich nog slechts even heeft voorgedaan en zich nog lang niet in zijn slechtheid aan al len 1. reft geopenbaaul. Anders staat de zaak bij de medici. Ook daar zijn wij weliswaar in een overgangs toestand, doch daar zijn meer uitwegen, daar lean verbetering gebracht worden zonder al to gioote hervorming cn daar staat het ambte narendom nog niet dreigend voor de deur. In een volgend artikel komen wii daar op terug. STADSNIEUWS. Dit den Gemeenteraad. III. Als laatste punt der agenda kwam aan do orde hot voorstel van B. en W. tot den bouw van oen nieuw Sta'dszi ekenhuis, een onüciwcrp, dat, zooals men weet, reeds herhaaldelijk tot debatten in den Raad heeft aanleiding gegeven cn waar over door een particulier architect hier ter stede in een besloten samenkomst dei- raadsleden zelfs een lezing, toegelicht mot een schetsteekening, is gehouden. De hoor Wittkampf zal kort zijn in de verklaring omtrent zijn standpunt ten opzichte van dit voorstel. Toen do vorige maal deze materie in den Raad besproken is, heeft hij zich ver klaard voor het nemen van die maatre gelen, welke, in verband .nel de draag kracht der gemeente, de ziekenverpleging afdoende zou verbeteren. Sedert heeft den Raad dit project eigenlijk alleen een advies bereikt, en wat men daarmede zal verkrijgen is in duister gebleven. De vorige maal had men eori demon stratie van een deskundige omtrent een inrichting gehad, thans heeft elke toelich ting ten eenen male ontbroken. Uit do in het advies gegeven cijfers komt spr. ech- .ter tot de conclusie, dat dit project niet is verbandhoudend met de draagkracht van Schiedam. Spr. heeft reeds meermalen gezegd, dat de burgerij de grens van haai" draagkracht heeft bereikt; het gaat niet aan om met de heffing der inkomstenbelasting nog hooger te gaan, dan de 4.8 °/o die nu reeds geheven wordt. Spr. erkent de verplichting der ge meente ten aanzien van de zorg voor do zieken en hij' is ook voo!' Het nemen van maatregelen om de zieken te kunnen ver zorgen. Maar men moet ook letten op de belangen der gezonden en deze niet bo ven hunne krachten belasten. De verdediging van de financieele zijde dezer zaak, lijkt spr. uiterst zwak. „Er „is voldoende reden om te verwachten, dat „in dien tijd tegenover hooger uitgaven „ruimer ontvangsten zullen staan wegens „uitgifte van gronden en havenrechten." Waar dit echter zóó twijfelachtig is, daar kan spr. or niet op ingaan. Spr. kan dan ook niet vóór het voor stel stemmen, alvorens de gelden daartoe woiden aangewezen, zoowol voor de bouw en iustallatiekosten als voor do zeer ver hoogde exploitatiekosten. Deze inrichting zal nimmer haar kos ten opbrengen; wat men daaraan jaar lijks uitgeeft zijn betrekkelijk verloren som men. Die exploitatiekosten vooral liggen spr. zwaar op het hart en hij kan niet toegeven, dat dit project is binnen de draagkracht onzer gemeente. De heer G o s 1 i n g a zal geen uitvoe rige reden houden over het vooi-stcl. Hij acht de voorbereiding diarvnn zóó gebrek kig, dat het de moeite niet waard is daar over veel te spreken. Spr. kan zich voor oen groot dool aan sluiten bij wat de heer Wittkampf heeft gezegd. Echter niet bij de stelling althans niet in haar algemeenheid, zooals de heer Wittkampf die gaf dat dc gemeente de zoig heeft voor do zieken in de gemeente. Johnston cn zeido voornemens te zijn in Downington een zaak in juwoclen te ope nen. Dit liet bij Thomstich koene verwachtin gen opkomen betreffende zijn nog niet ver huurde winkels, en jiij het, nadat eon flesch wijn geledigd was, een tweede ko men. Het was laat toen de gast naar zijn kamer ging, maar den volgendon middag was de zaak als beklonken: mr. Johnston had een kleinen winkel rechts gehuurd en drie maanden huur vooiuitbetaald. Den volgenden dag .kwamen groote kisten uit Londen on Johnston begon zich in te richten; aan het einde der week was alles klaar en des Zaterdags bevatte dc plaatse lijke courant een groote annonce voor de nieuw geopende zaak. f Maar mr. Johnson Werd niet zeer gesticht door een bericht, dat in hetzelfde blad stond, dat er in den omtrek in een dei villa's weer oen brutale inbraak had plaats gehad. Hij vroeg aan Thomstich of reeds gedurende langen tijd een inbrekersbendc in de buurt aan hel werk was en hij zeide, dat, wanneer hij dat geweten had, hij een anderen tijd zou hebban gekozen voor dc opening van zijn zaak. Intusschen Werd hij spoedig gerustge steld door de verzekering, van Thomstich dat in Downington zelf absoluut geen ge vaar was to duchten de bende werkte alleen maar in buitenhuizen en dat was Voor Joh'nson eigenlijk een voordeel, want hoe meer or gestolen werd, hoe meor er ook weer gekocht moest worden. Spr. wil ook even wijzen op een giooto leemte in het advies; daarin wordt na melijk niet gesproken over den benoo- digden grond voor het gebouw. Die kost niets 1 Toch schrijven B. en W. nota bene dat uit het Grondbedrijf de exploitatie kosten van liet ziekenhuis wel te verkrij gen zullen zijn. Een dergelijk betoog kan haast niet ah ernstig beschouwd worden. Ook al koopt de gemeente den grond van Grondbedrijf togen den kostonden prijs, dan vertegenwoordigt die nog een flink bedrag. Spr. meent zich te herm- noien, dat bij de behandeling van het voorstel tot grondvcikoop voor een R.-K. ziekenhuis, do kostende prijs voor den grond werd gerekend op f 4.25 per ML maar stel die zelfs op 14.dan vormt dat voor de benoodigde 2 II.Aeea ka pitaaltje van £80.000. Daarvan komt do rente en aflossing dus nog bij dm reeds zeer hoogen exploitatielast. Voorts zou spr. willen vragen: hoe ko men B. en W. toch aan de berekening voor de verhooging der kosten van exploi tatie? Daaruit zou blijken, dat het per soneel zou worden vermeerderd met 10 personen. Onder B is uitgetrokken een verhooging op den post levensmiddelen ad f950.Is dat enkel voor die meerdere 10 personen; of is dat met voor het per soneel? Dan vindt spr. onder C een verhooging voor voedingsmiddelen ad f 3000.Is dat misschien voor de zieken? Stemmen: Ja! Do heer G o s i n g a hoort die vraag bevestigend beantwoorden. Maar als liet ziekenhuis vergroot zal zijn, is dan het aantal daar verpleegd wordende zieken da delijk verdubbeld Spr. kan waarlijk zijn steun aan dit voor stel niet geven. Den heer mr. v. B r i e 1 S a s s e spijt het, dat ook hij geen woord van hulde kan spreken ten aanzien van dit vooistel. Bij deze plannen wordt to veel geloofd, er zijn te veel vogels in de lucht. Wanneer dit ongemotiveeul optimisme woult aangetroffen bij een particulier, dan wordt dat reeds sterk afgekeurd, hoeveel te meer dan moet het gemeentebestuur zich daarvoor wachten. Spr. is het met de hoeren Wittkampf en Goslinga eens, die gezegd hebben, dat zij hun stem aan dit voorstel niet kunnen geven. Hij gelooft ook dat met dit plan do lasten, dio op 'Schiedam zouden worden gelegd, de draagkracht zou worden over troffen. Spr, wil volstrekt niet zeggen, dat de toestand van hot tegenwoordige ziekenhuis rooskleurig is, maar, waar de heer Witt kampf terecht heeft gezegd, dat wij ook moeten zorgen voor de gezonden, wil hij er op wijzen, dat de reeds zoo hooge belastingen niet nog meer verhoogd kun nen worden. Men zou daardoor do kans In werkelijkheid was Johnston zoo ge rust als mogelijk was. Totdusver had hij nog niets verkocht, zijn prijzen waren voor Downington te hoog, maar dat scheen hem niet te hinderen, ,,'f Zal wel komen," zei- de hij. En .aangezien hij in zijn winkel niets had te doen, hield hij zich uren lang bezig met patience-spelen. Nu had hij inderdaad pech. Toen hij zijn zaak opende Waren alle omstandig heden erop gericht, (de aandacht daarvan af te leiden, perst de wedrennen in Stil- lington, toen de .amateur-fotografen-wed- stiijd in de club, waarovei het gansche inlollectueele Downington, acht dagen lang sprak en nu kwam er nog een tooneelgc- zelschap ook voor zes weken. Het was om wanhopig te worden! Sinds eenigo dagen was mr. Johnston niet meer de eenige gast aan de hotel- tafel. De heer en mevrouw Frogson, sinds twee jaren eigenaars {ran Hollcywood-Cot- tage, zes mijlen wan Downington, vertoef den in het stadje, en het nette jeugdige echtpaar was zoo vriendelijk tegen jnr. Johnston, dat er al spoedig een vriend schappelijke vorstandhouding ontstond. Het was al afgesproken, dat Johnston de Pink sterdagen op IlolleyWood-Cottago zou ko men doorbrengen. Het was tegen acht uur 's avonds. Mr. Johnson had de groene doeken over de doozen mot juwcelen gelegd en hij zou zijn winkel al gesloten hebben, wanneer zijn patience maar uit was geweest. De deur werd geopend en mrs, Frogson trad binnen. „Och, mr. Johnston, zou u mij willen toestaan, bij u vlug een paar regels te schrijven. Ik heb geen tijd moer naar bo ven te gaan, wij gaan naar den sch'ouw- burg, mijn man komt ook dadelijk, en in de eetzaal was geen inkt. Neen, u behoeft mjj geen plaats in te ruimen, laat uw patience maar liggen ik heb alleen een pen en inkt noodig zoo dank u wel dani is mijn ,man ook al." „Mary ben je klaar? Maar toch voort Mr. Johnston moet sluiten. Begin jc nu pas? Maar wij .komen tc laat. Vrouwen doen alles altijd op het laatste oogen- blik," zeido Frogson, (lie met krakende schoenen ongeduldig op en neer liep. Maar zijn vrouw liet zich niet storen Zij had haar papier gelegd op eon van de met groene doeken boclekte doozen, die zij nu als tafeltje gebruikte. En Johnston veidiepte zich maar jn zijn patience. „Vandaag wil het jieolemaal niet uit komen." „Ik heb niets geen verstand van dor gelijke dingen," zeide. frogson, terwijl zijn vrouw een klein instrument uit haar reti cule had genomen, om daarmede met de linkerhand, terwijl zij met de vechter door schreef, een vierkant stuk uit de glazen doos te snjjdon. Frogson liet zich het spel uitleggen en zijn vrouw ledigde intussch'on op haar gemak de doos. Het kraken van de schoenen van Frog- op vestiging van gegoeden hier afsnijden en de gegoede ingezetenten doen besluiten zich elders te vestigen, indien zij daar toe moer eenigszins in de gelcgtenheid zijn. liet spijt spr. werkelijk, dat hij niet met het voorstel kan meegaan. Te moei- spijt het hem, waar de voorzitter waarschijn lijk vóór hot voorstel gestemd is en er prijs op zal stellen de zickenhuiskwestie nog tot een oplossing gebracht te zien en spr. nu zal moeten meewerken om dezen vlak voor zijn voltrek nog een teleurstel ling te brengen. De hoer Ris wil aan den heer {"Witt kampf zeggen ,dat dit ziekenhuisplan toch is besproken in comité-generaal, waarbij de heer Gerlach het heeft toegelichtt. De heer Wittkampf ontkent dit. De heer Gerlach hoeft omtrent dit plan niet gesproken, ook niet in comité-generaal. Verschillende leden bevestigen dit. De heer Ris erkent, dat hij zich dan blijkbaar daarin vergist. Hij zelf heeft het plan onder de toelichting van den lieer Gerlach gezien eri meende dat dit in een comité-generaal was geweest. Hij kan op dezen grond vorklaren, dat men er wer kelijk in is geslaagd op gelukkige wijze een plan te ontwerpen. "Wat de grond betreft, die niet zou zijn in aanmerking gebracht, de heer Goslinga drukt wel e,-g op den nieuwen grond, dio daarvoor noodig is, maar let blijkbaar niet op den vrijkomenden grond, waarop het tegenwoordige ziekenhuis staat. En dan mag hij zeggen, dat de gemeente niet heeft te zorgen voor de zieken, wat ook in haar algemeenheid niet opgaat, maar elke gemeente is toch verplicht te zorgen voor een gelegenheid, waar de zieken kunnen worden verpleegd. Spr. meent dat dit voorstel de gemeente voor een koopje aan een goed zieken huis helpt en wijst daarbij o. a. op Kam pen, die daarvoor 3 ton beschikbaar stelt, zoodat Schiedam, dat voor D/e ton klaar zou komen, goed af zou zijn. Hier is de vorige maal op platonische wijze veiklaard, dat de toestand, zooals die thans is, niet kan blijven, maar verder dan die platonische verklaring komt men niet. Spr. wil nog eens wijzen op de groote gebleken, die aan het tegenwoordige zie kenhuis kleven: 'De epidemische zieken liggen op de aigemeeno zalen tusschen de andere patiënten, typhus-, tuberculose- en venerische zieken; kinderen liggen er naast volwassenen on de taal van deze laatsten is waarlijk niet altijd geschikt voor kinderooren. Daarbij komt dat het ziekenhuis in ver vallen toestand geraakt; de operatiezaal is een parodie, op wat zij "moest zijn, men ziet er scheuren in muren' en zolders, do verwarming is onvoldoende, de slaapgele genheid der zusters is allerongelukkigst en beantwoordt ternauwernood aan de eischen der Bouwverordening. En om aan het be- son was reden dat van de bezigheid van zijn vrouw niets gehoord werd. „Klaar" zeido zij. „Hartelijk dank. Ben jij ook klaar, man?" „Mijn spel is ook uit," zeide Johnston. Meteen drukte hij op een elcctrische knop en in de deur verscheen een politie agent. Frogson en zijn .vrouw, die al op het punt waicn weg Je gaan, draaiden zich verbaasd om naar Johnston, dio nu zon der zijn grijze paardje maar met een re- vohcr in de hand voor hm stond. „BouldenP' riep het edele paar als uit één mond. „Jawel Boulden," antwoordde de detec tive. „En jullie jbcut Joe Smilkens en Anno Wilcox, wij zijn oude bakenden. Hoe heb jullie je op Ilolleywood-Cottage gevestigd Jammer dat jullie je aardige bezitting van Poilland uit moeilijk puit kunnen opzoeken, onder do 10 jaren zullen jullie er nu niet afkomen. Eu wees nu zoo goed je han den op te houden, opdat we jullie boeion kunnen. Vooruit sergeant nu zul jullie ons niet ontsnappen, zooals voor twee jaar. Waren jullie maar niet Van je prin cipe afgeweken om alleen buitenhuizen tc plunderen. Maar dit .was te verlokkend. Enfin, met spek vangt men muizen." Zonder poging tot .verzet, lieten beiden zich boeien. f

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 5