staande ziekenhuis vleugels te bouwen is in strijd met elke oeconomische opvatting. Dat zijn maar enkele zaken, die spr. nu te binnen schieten, maar hij is van oordeel, dat, .als men dit oude "gebouw zou gaan opknappen, wat ook nog f 80.000 zou kosten, het daaraan besteede-geld een voudig weggegooid zou zijn. Waar dus dï urgentie van een'hetere, inrichting zóó vaststaat, daar is hij het eens met die heeren, die zeggen, het nieu we ziekenhuis moet er maai- komen. Eerst wachten met de uitvoering van wat als noodzakelijk erkend wordt, totdat het geld er voor beschikbaar zal liggen, 'doet een gemeente niet; dat is alleen een methode om een goede zaak aan den kap stok te hangen. Aan de erkende behoefte moet voldaan worden en dan moet uit gezien worden hoe aan het benoodigde geld te komen. De behoefte is te urgent om de voorziening nog langer uit te stellen. Spr. heeft zooeven onder - de gemeen ten, die plannen voor een nieuw zieken huis in voorbereiding hebben, genoemd Kampen, maar hp kan ook wijzen op En schedé, dat f 250.000 daarvoor zal uit geven. De Voorzitter constateert, tegenover hen, die klagen dat zij de plannen niet hebben gezien, dat het verzet tegen het voor stel niet gaat om de inrichting, maar enkel om de kwestie van .het geld. Dit neemt echter niet weg, dat het plan heeft ter visie gelegen en was het niet in de leeskamer, als de leden daar de stuk ken kwamen inzien, het was ter hunner beschikking, wanneer zij het wilden inzien. Hot is eenmaal in de architectenwereld een vast verschijnsel, dat de ontweipers ontzettend veel waarde hechten aan het geheim houden hunner plannen; een plan sluit men liefst in een brandkast. Maar even zeker als dat het plan ter beschik king van de leden was, even zeker is het dat het thans niet gaat om. het plan maar om het geld. Spr. wil nog even terugkomen op wat do heer v. Briel Sasse met de uiterste kiesehheïd tegenover spr., zoo zacht mo gelijk heeft gezegd. B. en \V. hebben het voorstel gedaan, nood gedwongen. Spr. is voorzitter van 'de commissie van Adm. voor het Zieken huis en heeft als zoodanig èn door zijn .vroegere studie wel wat te dezen opzichtte vernomen, en het is daarom te begrijpen, dat hij meer dan anderen doordrongen is van de noodzakelijkheid, dat in de behoef te aan een beter ziekenhuis wordt voor zien. En waar herhaaldelijk is gezegd: wij kunnen aan de fouten, die het ziekenhuis heeft, niets doen ,daar heeft de Commissie gezegd: Laat ons de verantwoordelijkheid voor de bestendiging van den toestand niet blijven dragen, maar die leggen op de schouders van den Raad. En de commissie heeft een nieuw ziekenhuis gevraagd en de eisehen daarvoor uiteen doen zetten. Dat kost veel geld. Maar Schiedam is zóó buitengewoon begunstigd door haar lig ging, dat zij wel eens wat buitengewoons mag doen. En als de heer Wittkampf zegt: ik zie de toekomst niet zoo rooskleurig in, dan antwoordt spr.: Toen ik hier kwam, zag bijna niemand de toekomst rooskleurig in. Toch is de gemeente in die jaren belangrijk uitgebreid, zoowel naar de spoor als naar de Maas en door haar bijzonder gunstige ligging mag Schiedam wel eens een wat brutale zet doen. Als B. en W. zeggen: Wij hebben reeds zóóveel voor den bouw beschikbaar, dan is dat natuurlijk niet voldoende, maar is het zóó onvoorzichtig toch tot uitvoering over te gaan? Als de heeren hadden meegewerkt aan het ziekenhuis, zoodat de fouten dier in richting levendiger op hen hadden inge werkt, dan zouden hun wenschen misschien nog brutaler zijn. De bezwaren, die ten aan- zien*der ziekenzalen zijn opgenoemd, voor al waar die betreffen moreeie gevaren, zijn van groot gewicht. Juist daarom keek spr. zooeven den heer Wittkampf zoo aan; want het is immers waar, wat deze zeide: wij moeten ook voor de gezonden zorgen. Daarom zou spr. tot den Raad willen zeggen: ziet de zaak nog eens kalm aan, zoodat dan ook de Raad zal zeggen: voer het plan maar uit, zij het dan noodgedwon gen. Ginds staat thans oen ziekend zieken huis en w\j willen, een gezonde inrichting. De beer v. Wje s t e n d o r p acht het niet bemoedigend om thans nog het voorstel te verdedigen, na wat daarover reeds is ge zegd. Spr. noemt het voorstel volstrekt niet brutaal; B. en W. zijn overtuigd dat er een nieuw ziekenhuis moet komen. Er is gezegd, dat de voorbereiding ge brekkig is en daarbij beweerd, dat dit niet deugde en dat niet deugde. Maar weet men dan niet, dat de ge meente moet zorgen voor zijn zieken,niet voor de vele gezonden, maar voor de vele anderen. Als wrj zorgen dat aan de zieken de middelen worden gegeven waardoor zij weer spoedig herstellen, dan helpen wij 'die zieken niet enkel, maar ook ons zelve. Ook wordt gezegdwij hebben de plannen niet gezien, maar dat is voorloopig bij zaak; de hoofdzaak zijn de dubbeltjes. De vraag is: gaan de kosten boven de draag kracht? Willen de heeren de plannen zien, dan kan dat alsnog geschieden. Reeds vroeger heeft spr. gezegd: als ik een jas noodig heb die ik in mijn.betrekking noodig heb, dan moet die jas gekocht en het geld daar voor moet dan maar komen uit bezuiniging op andere uitgaven. Zoo moet men ook hier over deze zaak oordeelen. t Maar als de Raad het .voorstel afstemt, wat dan? Bijbouwen aan het oude gebouw? Dat kost f80.000 en-Mat is weggeworpen geld. Yroeger is door,een lid gezegd: ik geef veel liever'geld, zij het dan ook meer, voor een nieuw ziekenhuis, dan wat min der voor het oude ziekenhuis, dat toch niet goed vvordt. Nu wordt dat geld ge vraagd maar nu doet men het toch niet. Toch moet er op gerekend worden, dat allen moeten geholpen worden. Een zie kenhuis moet zoo groot zijn, als voor elk oogenblik noodig kan zijn. Bij dit plan is gerekend op de mogelijk heid van uitbreiding tot 200 bedden, Maar bij den bouw moet dadelijk gemaakt wor den datgene, wat voor het geheelo gebouw noodig zal zijn, zoodat later alleen de vleu gels zijn bij te bouwen. Met den bouw van dit ontworpen zie kenhuis zal dat nog geen f8000 per bed kosten, terwijl er zTjn, die per bed f 10.000 hebben gekost. Het lijkt spr. wel wenschelijk, toe, dat over het plan nog eerst eens gepraat wordt in besloten zitting en daarin kunnen dan ook de genoemde cijfers eens worden over gelegd. Daardoor zullen do heeren mis schien een beter inzicht daarin krijgen. Voorts wil spr. er nog op wijzen, dat, als hot voorstel niet wordt aangenomen, ook niet zal vrijkomen de grond, waarop het tegenwoordige ziekenhuis staat. En waar moet in dat geval de nieuwe school komen? Het geschikt maken voor schoolbouw enz, van het terrein in Oud-Mathenessen zal volgens opgave van Grondbedrijf f130.000 kosten en dan zal maar weinig aan dien grond verdiend worden. Als men die za ken nu bij elkaar neemt, dan zal men hegrijpen, dat men er niet mee af is door te zeggenwij verwerpen uw voorstel, want dan valt men immers in andere eveneons groote uitgaven. Spr. is van meening, dat een uitgave van f80.000 ter verbouwing van het oude ziekenhuis weggeworpen geld is en als men tot schoolbouw overgaat, dan zal men toch weer grond moeten koopen. Spr. verwerpt de bewering, dat het voor stel onvoldoende zou zijn voorbereid; het tegendeel blijkt reeds uit het' door hem medegedeelde. Men spreekt ook over de uitbreiding van het personeel; maar dat is immers noodig. De cijfers van de voeding zijn misschien wat hoog, omdat die berekend zijn naar een volledige bezetting. Spr. kan werkelijk niet begrijpen, hoe men kan spreken over gebrekkige voorbereiding. Dc som, die ge vraagd wordt, mag wat huiveringwekkend zijn, maar dan toch enkel met het oog op het bedrag, niet met het oog op wat men daarvoor zal krijgen. Maar er is nog iets anders. Door den heer mr, v. Bricl Sasse is gezegd: een particulier moet reeds voorzichtig zijn, een gemeente nog meer. Maai- hij vergeet dat B. en W, 't voorstel moeten doen. Het is waar, er wordt hier veel belas ting betaald, maar spr. heeft uitgerekend dat de geheele jaarlijksche uitgave die uit uen ziekenhuisbouw zou voortvloeien, ge dekt zou zijn met 1 van de aanslagen der inkomstenbelasting. Daar komt bij, dat op de vorige rekening een saldo is van f21.000. De gasfabriek, die tot nog toe een groot deel van zijn inkomsten in pot jes achter houdt zal dit jaar wel vol doende reserves hebben en daarom kan voor dit doel wel wat geld uit do op brengst van die fabriek gebruikt worden. Waar voores de opbrengst van het brug- en schutgeld jaarlijks vooiuitgaat, daar gaat het toch niet aan, om to zeggen dat B. en W. lichtvaardig op dc toekomst wis sels trekken. Bij spr. staat vast, dat een nieuw zieken huis noodig en met goeden wil de uitvoe ring van het plan ook mogelijk is. Maar beter acht spr. het op hot oogen blik nog geen beslissing te nemen. Het is gebleken, jdat de heeren nog niet vol doende van de zaak op de hoogte zijn. Do heer Lag er we ij acht het zeer noo dig en wenschelijk om enkele punten uit het debat te beantwoorden. Wat de heer Ris zegt: als het er wezen moet dan moet het komen en later maar zien hoe aan het geld te komen, dat is een theorie om alles uit te voeren wat de Raad gelieft te decreteeren. Dat is een kwestie van beleid ten opzichte van het beheerder financiën. Maar het financieele beleid is een zóó teero zaak, dat men geen oogen blik de voorzichtigheid uit het oog mag verliezen. Iloe wenschelijk het dan ook is een nieuw ziekenhuis te bouwen, men mag daar niet toe overgaan met dc gedachte: het geld daarvoor zal er wel komen. Men moet zorgen, dat het geld er is ,of met zekerheid tc wachten is, alvorens men tot groote uitgaven besluit. Men moet, zegt de heer v. Westendorp, het geld maar trachten vrij te krijgen door bezuiniging, zooals in het voorbeeld van den jas, door dezen ge geven. Welnu, wij staan aan den vooravond van de behandeling der begrooting; die zal do middelen aan de hand kunnen geven om de beschikking te krijgen over het voor het ziekenhuis benoodigde geld. Maar laten wij dan met de beslissing tot zoo lang wach ten. Het gaat echter niet ami, om maar te zeggen dat do ontvangsten wel ruimer zul len gaan vloeien. Het financieel beleid moet in deze praedqmineërèn, Spr. vindt het gevaarlijk, eerst te vragen wat men wil hebben en dan te zeggen: nu moet het geld cr maar komen. 1 Door den heer v. Westendorp is gezegd, wij hebben een groot "saldo, en de gas fabriek kan wel wat meer gaan uitkeeren. Maar spr. wil er op wijzen, dat de gewone uitgaven ook met f24.000 zijn verhoogd. Datzijn teek enen, die zoo ernstig zijn, dat spr. niet kan meegaan met het voor stel van B. en W, Ook do heer Honncrlage Grete, zoover- klaart spr., heeft dezelfde meening. Dat het voorstel den Raad heeft bereikt is tot spr.'s spijt geschied. Herhaaldelijk heeft de Raad zich uitgesproken dat hij niet zoolt groot bedrag voor dit doel kan be schikbaar stellen, In een vorige zitting is een voorstel-v. d. Schalk, bedoelende te besluiten tot den bouw van een nieuw ziekenhuis, verworpen met 10 tegen 8 stem men. Toch is er nu, weer een plan mui de orde. Spr. wil wel bekennen dat hij het voorstel het liefst maar dadelijk verworpen zag. Waar gezegd wordt, dat do gemeente voor de zieken heeft te zorgen, daar ant woordt spr.: dat weten wij wel, maar om dat te kunnen, doen moeten we eerst geld hebben. Met het voorgestelde plan overschrijdt men de draagkracht der ge meente. En al zegt de heer v. Westendorp nu: met 1 o/o op de inkomstenbelasting zijn alle uitgaven gedekt, die belasting kan niet mot 1 »/o verhoogd worden, om dat die reeds tot aan de draagkracht treft. De heer De Bruin vraagt het woord. De Voorzitter zegt, dat hij thans liever de discussie wil schorsen. Hij vraagt dus of do heer De Bruin met het oog daarop niet liever de eerste woordvoer der bij de voortgezette discussie wil zijn, om nu eerst het voorstel-van Westendorp aan den Raad voor te leggen, welk voor stel bedoelt de verdere behandeling van het voorstel tot de volgende zitting uit te stellen en inmiddels de gelegenheid te geven om omtrent de plannen alle noo- dige en gewenschle inlichtingen te ont vangen, waartoe dan do leden in comité- generaal zullen worden, bijeengeroepen.! De heer De Bruin zal zich daarte gen niet verzetten. De heer mr. v. Briel Sasse gelooft dat dit onnut-werk is. Als de heer jv. Westendorp' op dit uitstel en het comité- generaal staat, wil spr. daarin berusten, maar het voorstel is met het oog op 'de kosten onaannemelijk'. De heer r. Westendorp hoort dit den heer V. Briel Sasse zeggen. De eigen aardige bewoordingen, welke deze daartoe gebruikt, geeft spr. aanleiding nog iets op te merken. Wat de heer v. Brio! Sasse zegt is: Doe maar geen moeite om de zaak toe te lichten, duidelijk te maken, te, verde digen; het voorstel gaat toch do 'doofpot in. Het is echter de taak van tie raadsleden de zaak eerst te kennen on eerst daarna to oordeelen. Het is gebleken, bij de dis cussie, dat de raadsleden de zaak nog niet kennen en daarom wil spr. de gelegenheid geven ze te loeren, kennen. De heer mr. V. B^iel Sasse acht nu den toon van don heer v. Westendorp niet dien, welken hij in den laatsten tijd van hem gewoon was. Spr. lreeft gezegd dat het voorstel onaannemelijk was voor hem. Hij is bereid hier te "blijven praten tot hoe laat ook, desnoods tot vanavond 10 uur, maar uitstel kan onmogelijk ver andering brengen in zijn standpunt tegen over dit voorstel, Als het geld verkregen is zonder belastingverhooging, dan zou spr. en voor te vinden zijn, maar hij vreest dat die oplossing niet te vinden zal zijn. De Voorzitter zegt, dat het B. en W. alles waard is, dat zal orkend worden, dat het voorstel in alle opzichten goed is voorbereid. Zegt mener is geen geld en dus gaan wij daarin' niet met het ooi lego mede, dan moet daarin worden; be rust, maar dergelijke beweringen moeten eerst als onjuist aangetoond worden. Dat do bouw van het ontworpen! zie kenhuis goedkoop is, wordt buiten de ge meente erkend. Gisteren ontving spr. nog een brief van een burgemeester, met het verzoek of het mogelijk was dat hij /de plannen eens zien mocht, want hij had gehoord dat het zoo'n goedkoop plan was. Do zaken zijn werkelijk goed onder do oogen gezien. Als men thans met het voor stel-v. Westendorp meegaat, dan wordt daarmede niets verloren en zal do Raad in de gelegenheid zijn, te zien dat de voor bereiding1* goed is geweest en het plan zeer goedkoop is. lipt voorstol-v. Westendorp, hierna in stemming gebracht, wordt aangenomen met 16 tegen 3 stemmen. Vóór stemmen de heeren. v. d. Drift, v. d. Meer, v. d. Schalk, Beukers, De Groot, De Bruin ,v. d. Velden, Nolet, Koop- mans. Ris, 'Goslinga, Honnerlage Grete, Lagerweij, v. Westendorp, Kranen, en Klein. Tegen stemmen de heeren .Wittkampf, mr. v. Briel Sasse en Evers. ~Do heer Smit had do vergadering roods verlaten, 1 BIMENLAED. Intern, conferentie roer sociale verzekering. in de namiddagzitting van het congres voor sociale verzekering werd de tweede kwestie behandeld, die op het program voorkomt, namelijk' de staats bijdrage in de, vorming van de quderdomspeasi'oens- fondsen. Hieromtrent slaan tegenover elkaar hot Deensche, stelsel, waaromtrent .eem rapport is uitgebracht door den heer 11. Ander sen, to Rauders, hetgeen, do algeheelg staatspensionneermg huldigt' en. 't andere, uitgebracht door de heeren Béguin, te Bern, Pietsch," te -Berlijn, Magaldi, te Ro-, me, Henderson, te Chicago. Van' Straelon, te Hasselt, Paulet, to Parijs, BaernroitheT, te Weenen en Zahn, .to München, die allo min of meer het bijdragen door de belang hebbenden zelf voorstaan. - De algemeene secretaris verklaart in een voorwoord tot een door hem saamgestelde recapitulatie van de verschillende versla gen, dat feitelijk, hetgeen in Denemarken geschiedt en door den verslaggever An dersen wordt voorgestaan, geen (verzeke ring is, dus, ook geen sociale verzeke ring, doch armenzorg, en derhalve ten congresse eigenlijk niet behoeft besproken te worden, ook, omdat het niet in de bedoeling ligt van hot blijvend comité, om den strijd over do wijze van ouderdoms- voorzorg, door staatspensionneermg of door verzekering, te hervatten. In tegenstelling hiermee verklaart de heer Andersen in zijn verslag, dat het pen sioen in Denemarken, waar de wet po pulair is, volstrekt niet door de betrok kenen als een geschenk wordt beschouwd, doch als een recht, een belooning, door de maatschappij uitbetaald voor de dien sten, haar bewezen door den fatsoenlijken, ijverigen werkman. De overige rapporten zijn slechts ver deeld ten aanzien van do vraag, of de .staat slechts de vrijwillige verzekering moet steunen, of tot verzekering moet dwingen. De heer Bazin, te Barcelona, voorziet ter vergadering in het gebrek aan een rap port over Spanje. Hij deelt mede, dat de kassen daar worden gevormd door patroon en arbeider samen, doch dat do arbeider, heengaande, zijn recht verliest. Do heer A. Latour, te Parijs, legt de voordeelen uit van het stelsel door Frank rijk aangenomen, om voor de geheele dek king van de ouderdomspensioenen zorg te dragen in plaats van to zorgen alleen voor de betaling van het noodig wordende. Do som, die nu wordt uitgegeven, be draagt '60 millioen francs. De heor Paulet stelt de voordeelen in het licht van betaling van' één derde dooi den staat, vooral ten aanzien van de vrij willige pensioensverzokering. Volkomen daarvan afgescheiden heeft men de armenzorg gehouden. De heer prof. Bellom, te Parijs (regee- ringsafgevaardigde), stelt wiskunstig in het licht, dat ten slotte de staat, mits na een voldoend aantal jaren, volgens het eene, zoowel als volgens het andere stelsel, evenveel zal blijken te hebben be taald. Daarom doet het er niet zooveel toe, welk stelsel inen volgt. De heer G. L. Jansen, te Rotterdam, doet verslag van de denkbeelden en het wezen van den Ned. Bond voor Staats pensionneermg, welke geheel en aï op den bodem staat van het Deensche stelsel. Prof. Manes ziet geen scherpe tegen stelling tusschen „ouderdomsverzorging" en „ouderdoms verzekering". Hij wil ver zorging èn verzekering, het liefst gebruikte hij het woord „staatsburgervejrzojrging" Hoe men het ook noemt, de consumenten moeten het toch betalen. Den Nederlanders, die thans juist Ver deeld zijn ten aanzien van de keuze tus schen de beide stelsels, geeft prof. Manes den raad, de beide stelsels te combinee ren ,met elkaar te verzoenen. De secretaris blijft waarschuwen tegen de verwarring. Vooral de socialisten in Frankrijk maken zich daaraan schuldig, die nu een wetsontwerp hebben ingediend, ,dat zij noemen een ontwerp op de „ver zekering", doch dat allerminst met de ver zekering ie maken heeft, daar hot alle kosten laat 'dragen door den staat. Feite lijk heeft ook prof. Manes niet anders ge daan dan het stelsel van ondersteuning verdedigen. Prof. von Mayr, uit München, is even zeer van meening, dat men de verzeke ring hoog moet houden tegenover de on dersteuning. Prof. Manes repliceert. Hij1 is blijkbaar verkeerd begrepen. Hij on del-schrijft vol komen, wat do heeren von Mayr en Freund hebben gezegd. Ook hij, spreker, wil ver zekering in de plaats stellen van armen zorg, zooals ook reeds in "Australië is gelukt, maar slechts wil hij', dat ook do ouden, die niets kunnen bijdragen, ook omdat zij al te oud zijn, worden geholpen. Daar kan toch niemand 1 tegen zijn? Ook 'de heer Kaan, uit Weenen, ver klaart, dat men in Oostenrijk don weg van de verplichte verzekering op wil, niet dien van de ondersteuning. Nog verschillende sprekers voeren het woord, doch geen hunner verkondigt iets nieuws. De Internationale Conferentie voor So- cialo Verzekering hervatte gisteren haar werkzaamheden. Er waren weinig leden. Do behandeling word hervat over liet vraagstuk der bijdragen van den Staat. De heer Diittman betoogde breedvoerig dat bij de sociale verzekering do staat te zorgen heeft voor do instandhouding van enkele eenvoudige, voor allen gelden den regelen; hij heeft nivelleerend, aan vullend, regelend, helpend op te treden. Daarin ligt de grond voor de Staatsbj- drago, ,\fr Dr. Berliner,, zich" hierbij aansluitende, behandelde dé vraag, wolk stelsel van Slaatsbydrago het beste is. Hij gaf oen uitvoerig overzicht van. verschillende stol- seis, zonder', zich partij te stollen. De heer Dielefeldt, uit Lübeak, veule- digde de .oudordomsverzejeering, die i]c ouden van dagen doet blijven in hot gezin én die do armenzorgheeft ontlast, ten bate van niet-ouden van dagen, die yor- zorging behoeven, De heer Macalesler-Loup, president-# recteur der Rijksverzekeringsbank waar schuwde tegen den valschen' eenvoud van het Engelsche stelsel. Hij' voor zich ging liever mede met het denkbeeld-Manes, hoe zeer hij weet, dat velen zijner larrdge- nooten zijn meening niet deelt... De secretaris Fuster constateerde dat tus schen den heer Manes en dc anderen geen principieel verschil van gevoelen bestaat, dat in. het protocol tot uiting zou moeten komen. De heer Zalm wilde er echter gcmemorecid zien, dat do Duitsehe leden zich verklaard hebben tegen wijziging van het Duitsehe stel sel, in de richting van het Australische, dooi den heer Manes voorgestaan. De heer Freund stelde zijnerzijds vast, dat de sociale ver-zekering de weldadigheid "prik kelt- tot hoogcre krachtsinspanning. Dc heer Pinkhof uit Arnhem deed mede- deeling over de verzorging van ouden van dagen in dc stad zijner inwoning. Nad at i de hm* Leunkoff nog eens had be toogd, dat verzekering en armenverzorging vt-derkeerig gunstig op elkaar inwerken, ver zocht de heer- Nolens de vergadering, naar aanleiding van hei betoog des heeren Maca- laster Loup, niet te meenen dat er hier te lande sprake is van een nlgemeenen bepaal den gecot ten gunste van Staatspensionnee rmg. Overigens wees hij er op, dat in welda digheid niets oneervols schuilt. De heet' Lakhurne uit Australië betwistte dat het Australische stelsel op het beginsel van ondersteuning zou berusten, liet begin sel van verzekering is er- aanvaard. Alleen maakten de sodaai-politieke toestanden noo dig, allen, zonder onderscheid, ten minste eert zéér Jaag minimum toe te staan. De hoer- Fiarrkel uit New-York constateer de dat men in de Vctcenigde Staten nergens ouderdomspensioen zonder premiebetaling wil. Tot welk stekel men daar ten slotte ook moge komen, voortgegaan zal worden in dc lijn vansparen, gesteund door den staat. Een landgenoot van den vorigen spreker, de heer Daw&on, brak inmiddels een lans voor het Deensche stolsel. Dc lieer Skarzynski, uit Rusland, meende, dat alleen haast, de Auglo-Sakser brengt tot don wensch naar Slaatspeiifciorrneering. Na nog eenige besprekingen, werd het con gres gesloten. Met Dam-vraagstnk. De vereenigrng Algemeen Belang, A'dam V heeft, naar- het „Hbld." meldt, eert adres aan den gemeenteraad gezonden, waarin zij zegt met vcei waardecring kennis genomen te hebben van het rapport dor door den raad benoemde commissie tot onderzoek va.i heft Ruadhuis-Dnm-vrangstuk en wel hoofdzakelijk wat betreft het stadhuis. Adressante wil de tolk zijn, Van alle Am sterdammers en duizenden Lndgenooteig die rtog eerbied hebben voor ons roemrijk Verleden err neemt de vrijheid zich tot den raad te wenden met het verzoek het daarheen te wil len leiden, „dat bet gemeentebestuur' Van. Amsterdam zoo spoedig mogelijk weder zijn zetel moge vestigen op het beroemde Raad huis hunner groote voorgangers en, ''a-Rijks regeering een Vorstelijk verblijf bouwe op het ruime terrein in dat fraaie stadsgedeelte, waar het hek, daarvoor aangewezen, reeds wacht op eeir sierlijk gebouw met grootcn tuin; hetwelk in de onmiddellijke nabijheid van orrs prachtig Rijksmuseum, omgeven door fraaie breede verkeerswegen en een gioot voorterrein, een ideale vorstelijke verblijfplaats kan worden voor- dc nakomelingen van dc vorsten, die hebben medegewerkt, en zijn voorgegaan om den naam van het- kloine Ne derland nog heden ten dage bij allo natiën ge acht en geëerd te doen zijn." Vereen, tegen drankmisbruik. De agenda voor do op 9 en, 10 Sept. in Seheveningen lo houden vergadering van do Internationalo Vereeniging tegen Drankmisbruik b'evat het volgende: Op 9 Sept., te half drie, worden, leden en genoodigden ontvangen ia do Hall van het Pa! ace-Hotel. Te 3 uur vvordt in de eerste! zitting behandeld: „Alcohol en Natuurvolken". In leider: D. K. Victor, uit Breinen. Spie kers: Anstein, uit Basel; Dr. F. Wi. yan Haefien, Dir. Off. v. goz. in Ned.-Indiö, uit Utrecht; Graaf Sharzijnski, uil Peters- burg, en Bar. Joseph du Teil, uit Parijs. Van 5 tot 6 uur wordt een bezoek ge bracht aan de Nat. Huisvlijtlentoonstolling van den Volkshond. Te 6V2 uur gemeen schappelijk diner in het Palace-Hotel. To 8 uur bezoek' aan hel: concert in 't Kur- haus. 1 Op 10 Sept. komt in de 2e zitting aan de 01de, eerst 't onderwerp: „de toestan den op 't gebied van alcoholmisbruik en bestrijding daaivan in Nooixl-Amerika". Inleider: Graaf Sharzijnski, uit Pc tors burg. Sprekers: William II. Tolman, Now-York; Geh. Rog. Rat. Dir. Dr. Zaclier, uit Ber lijn. Daarna „Behandeling van Drankzuch tigen". Inleiders: Dr. W. P. Ruijsch, uit Den Haag. Spreken prof. Gonser, uit Berlijn. Na een dejeuner in hel Boulevard-Res taurant komen in een 3o zitting vragen van liuishoirdolijkon aard tor tafel. V 7

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 6