63"* Jaargang, Zondag 11 September 1910 No. 13403 Derde Blad I De geest van den ouden schaapherder. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en VI aard in gen 11.1.25 franco per post £1.1.65. Prijs per week: oor Schiedam en Vlaardingen 10 oent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Ad verten tien voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). ALLERLEI. ALTIJD GOED VOOR THEATER. MENSCHEN. Madame Tetrazzini, een beroemde zange res, vertelt een vermakelijke geschiedenis uit haar jongere jaren, toen zij en haar zuster, nu ook een gevierde zangeres, nog maar weinig verdienden, en zeer eenvou dige kamers bewoonden. Toen zij uit een plaats vertrokken en haar hospita, die vriendelijker en voorkomender voor haar geweest was dan do meeste anderen, vrien delijk voor haar goede zorgen bedankten, keek deze van haar waschtobbe op en zei met goedige toegevendheid: ,,'t Is in ordo, meisjes. Ik ben altijd goed voor theater- menschen, want ik weet nooit, waar mijn eigen kir doren toe kunnen komen." TOEKOMSTIGE EUROPEESCIIE VORSTEN. Niets berust op grooter dwaling, dan het idee, dat de kinderen van vorsten ver- troeteldo wezentjes zijn. Ofschoon zij in hoogen rang geboren zijn, volgt hier vol strekt niet uit, dat zij in een atmosfeer van enkel weelde leven. Wprkelijk wor den in de meeste gevallen de toekomstige koningen en koninginnen vrij wat eenvoudi ger en met meer discipline opgevoed dan honderden kinderen van lager stand. Zoo bijv. prins Edward van Wales, die voor 't oogenblik zijn opvoeding ontvangt in het Dartmouth-College. Het is het idee van zijn ouders om er een Hinken prins van te maken, en daarom zijn er instruc ties gegeven, dat hij juist op 'dezelfde wijze behandeld moet worden als al de andere cadets, met dezelfde studie-uren, hetzelfde voedsel, een shilling zakgeld per week. Do Duitsche keizer is, zooals algemeen bekend is, een streng opvoeder, en de Duit sche kroonprins is vast besloten, dat zijn zoontje, dat nu vier jaar is, op dezelfde vrije, gezonde manier, met eenvoudig voed sel en veel werk zal grootgebracht worden Kroonprinses Cccilio is or ook niet voor, haar jongens te bedorven; zij wil, dat zij toegerust zullen zijn voor de groote rol die zij ia de maatschappij te spelen zullen hebben en houdt ze daarom niet in weelderige kinderkamers, maar laat ze het flinke en gezonde leven leiden van het normale middenstandskind. Gedurende de eerste twee jaren hield de moeder haar kleinen jongen geheel voor zichzelvc; maai' sinds zijn tweeden Verjaar dag is 'dat alles veranderd. De prins wordt nu beschouwd als het eigendom van do vorstelijke familie en onderworpen aan do bevelen van den keizer. Hij zal nu voortaan grootgebracht worden met dezelf de discipline, waarin de keizer zelf en zijn Wild, koud en nukkig blies de Novem- storm om het gehucht. Hij nikte een boom om, sloeg pannen van de daken, doch' tegen de oude muien van het heo- renhuis in Canzenburg kon hij niets bo ginnen. In dit gevoel van zekerheid zaten in een ruim© kamer van h'et huis acht personen bijeen. Grondbezitters uit de om geving met hun dames, die elk'aar ont moet hadden in Ganzenburg en zichWcs- terbcrg's wijn en punch goed lieten sma ken. Men sprak van de tweegevechten) in de middeleeuwen, k\vani toen op den modernen tijd en ten slotte op persoon lijken moed. Gierend joeg de storm; do wateiketel zoemde; knetterend lekten de vlammen in den haard aan de versoho blokken hout. Hoo h'et kwam, wist naderhand niemand, plotseling sprak' men over spiritisme en hot bezweren .van geesten. Toen zei de vrouw! des huizen, zoo gewoonweg: „Ileo- ren, laten wij een ander thema uitkiezen, do overste kan vannacht niet slapen.' - Allen lachton. Do overste, een oudo ijzer vreter, zou bang ziju voor spoken?Men keek liein eens aan. Hij lachte mot. zoons, en al de Duitsche prinsen gedurende geslachten, zijn opgevoed. Do zevenjarige prins Olaf, de kroonprins van Noorwegen, wordt, evenals zijn neef Edmond van Wales, op een eenvoudige, flinke manier grootgebracht. Zijp ouders staan hem toe zooveel mogelijk in de open lucht to leven, en hij is nooit zoo ge lukkig als wanneer hij schaatsen rijdt of ski-loopt. Hij is bijzonder populair bij zijn vaders onderdanen, want hij is een een voudig, vxoolijk kereltje, dat, hoewel hel eens bekende heel graag met koningen oin te gaan, opgevoed wordt mot het idee eerst een man, en dan oen koning van hem te maken. Het is vreomd, dat de koning van Italië en do czaar van Rusland beiden naar het buitenland gegaan zijn om een gouvernante voor huil kinderen. In het laatste geval was het een Amerikaansche dame, die ge-, durende eenige jaren bij de Russische prinsesjes als opvoedster dienst deed, en zij heeft beschreven welk een prettig le ven zij geleid heeft op een speciale boer derij, die voor haar verblijf was ingericht. De prinsesjes waren er vrij en konden naar hartelust buiten zijn, wat liaar tot ge zonde kinderen doet opgroeien. De zusters van den Italiaanschen troons- opvolger, die nu zes jaar oud is, hebben altijd een Engelsche gouvernante gehad en toen do kleine Humbcrta geboren werd. kwam er oen Engelsche dok teres bij. Koningin Elena is eon van de weinige koninginnen, die haar kinderen zelf ge voed heeft. Koning Victor Emanuöl wist allo bezwaren, die in dit opzicht volgens de eticjuette bestonden, te overwinnen, en waarschijnlijk is dit wol de reden dat de kleine prins van Piedmont en zijn zusjes zulke iu-gezonde, mooie kinderen zijn. WAAR BLIJFT HET GOUD? Noord-Amerika is het eldorado voor tandmeesters. Dr. Tanner schat het goud, jaarlijks bonoodigd voor liet plombeeren van holle kiezen, op een half millioen dollars (1.250.000 gulden). Gaat dat zoo voort, dan zal het in de Vorcenigde Sta ten in omloop zijnde goud binnen drie honderd jaar door do holle kiezen verslon den zijn. Genoemde geleerde heeft verder berekend, dat in de Vcreenigde Staten drie millioen valsche tanden jaarlijks wor den ingezet, en van de acht personen gemiddeld slechts één in het bezit is van een echt gebit. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meet 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op vooideelige voorwaarden, Tarieven Liervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen:, In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Eedactie No. 123. voor de Administratie No. 103. IIAD ZIJ HET MAAR GEWE'PEjN. Ik was niet lang getrouwd, of ik ont dekte dat mijn vrouw bohobt was mot de gewone mate van vrouwelijke nieuwsgie righeid. Op zekeren dag dat ik uit was, nam zij do gelegenheid waar om het slot van mijn koffer open te breken. Ik woet niet, wat zij dacht to zullen vinden, maar mij „Nu ja, als jullie het weten wilt; je kunt mij 10.000 gulden bieden, als ik om middernacht over een keikboE of door een hollen weg zal gaan. Ik doe het nietl' Thans lachten do anderen eerst flink want zij hielden de zaak voor een zeer goed gelukte grap. „Hij gaat geschikt te wprk," meende de oude dorpsdokter, „de dooden halen nie mand, en de geesten ook niet," „Do dooden hebben reeds menigeen ge haald," zeide de overste, ernstig, „zij heb ben eens mijn liefsten kameraad gehaald 1' „Do dooden?" „Ja, de dooden! Zij hebben hem go haald, omdat hij lion sloren wilde!" Het werd plotseling heel stil. AUcn za gen den overste aan. „Vertellen 1" „Och ja, alstublieft." Vooral de dames smeekten zoo dringend Do ovorsto dronk in snelle teugen zijn glas wijn leeg en vertelde: •„Ik stond als jong luitenant bjj de roo de huzaren in Werkstadt, het kleine, god Vergeten nest boven aan de grens. Uit verveling wisten wij tenslotte niet meer wat WO doen zouden. Do dienst was niet al to streng en zoo hielden wij ons, ten minste eon gedeelte van ons, bezig met het doorgronden van diepe en bovenzinne ljjke problemen. Vooral mijn liefste kameraad, Koert van Rjabitz, een piepjong ventje, dat juist of ficier geworden Was, ontwikkelde mei nog een kameraad, do' meost grenzonlooze fre- dunkt, dat zij zeer teleurgesteld moet ge weest zijn, toen zij er niets anders in vond dan beschuiten. Toen ik 's avonds thuiskwam, zeide ze: „George, wat beteokenen al die beschuiten, welke ik vandaag in je koffer gevonden heb?" Ik antwoordde: „Daar we nu toch ge trouwd zijn, kan ik je de waarheid wel vertellen. Toen wij geëngageerd waren, toe kende ik ioderen keer, als ik je een leu gentje vertelde (dat wel eens noodig was) het in een boekje op. Als ik dan naar huis ging, deed ik een beschuit in mijn koffer. Voor iedere leugen één beschuit Vertelde ik je dus in den loop van den dag zes leugens, dan deed ik 's avonds een half dozijn beschuiten in den koffer. Dus vortegcnwooidigen deze beschuiten het juiste aantal leugens, dat ik je gedurende ons engagement verteld heb." En rij zeide: „Mijn beste jongen, dat had ik moeten weten, dan had ik voor iedere leugen, die ik je verteld heb, een stukje kaas gegeven, dan hadden we ze ker nu voor ons hoele loven' beschuit en kaas genoeg. GENEZING VOOR HUILENDE KINDEREN. Alen zegt dat kinderen niet zouden, hui len, als zij zich eens konden hooren, als de bui over is. Dit is eens beproefd met een meisje van twaalf jaar, te Washing ton, die veel aan huilbuien leed. Er werd een fonograaf gebruikt om haar kreten op te vangen, en toén zij weer kalm was, moest zij die aanhooren. Het middel hielp goed, en ze huilt nu niet moer. WRAAK. Een Paiijsch journalist schroef eens een tamelijk ongunstige critiek over de voor stelling van een welbekende actrice. Do dame was hierover zeer gebelgd en veilangde naar het oogenblik om zich te kunnen wreken. Op zekeren avond was zij met een jongen vriend hij do voor stelling van een variëteitengexeisehaptoen zij den journalist onder het publiek op- meikto. Zij had een pakje bij zich, dat zij haren vriend verzocht persoonlijk voor haar te willen overhandigen. Hot jonge menscli stond op, en het pakje nemende, ging hij er mee naar den jour nalist, die met vrienden zat te praten, zeggende: ,,Bc dame, die uw talent be wondert, lieoft mij gevraagd, u dit aan te bieden als souvenir." Hij (aam hot -pakje aan en opende het in bijzijn zijnor vrien den, die gehoord hadden, wat het jonge mcnsch gezegd had, Hot bevatte een dozijn ganzopennen, wat natuurlijk algemeen ge lach verwekte. Maar do journalist hot zich niet zoo gemakkelijk uit het veld slaan en zeido tot den boodschapper: „Breng mijn dank betuiging over aan de jonge dame, voor deze mooie voeren en zeg er bij, dat ik wel wist, dat zij haar bewonderaars plukte, maar niet, dat zij hot deed ten mijnen bate." NIEUWTJES VAN HIER EN DAAR. Een Chineesch uitgever is van plan het eerste Chineesclie avondblad te gaan uit geven. Het zal gedrukt worden m rood, als het symbool van liet geluk. Spanje krijgt meer zonneschijn daneenig ander land in Europa. Gemiddeld heeft het 3000 zonnige uren per jaar, terwijl er bijv. in Engeland maar 1400 zijn. liet kostbaarste standbeeld ter wereld is dat van den god Daibutsu, in Yokohama, Japan. Hot staat 63x/2 voet boog, weegt 450 ton en bevat 500 pond zuiver goud. De werklieden van de firma Krupp te Essen zijn herkenbaar aan de dasspelden, die zij dragen in den vorm van een minia tuur artillerie-granaat, die van platina ge maakt is, in zilver gevat. Iedere werkman krijgt er een, als hij op de fabriek komt, en hot wordt als ecu eer beschouwd het altijd te dragen. Na vijf en twintig jarigen dienst wordt de zilveren speld vervangen door een gouden van hetzelfde model. De overheid van de deftige Berlijnsche voorstad Schöneberg heeft besloten aan gemeente-werklieden met groote gezinnen een ex tra-u itkeering te doen. Bij hun ge woon loon krijgen de hoofden van families met drie kinderen een extra niaandelijk- sche toelage van 6 gulden; voor vier kin deren f 7.50vijf kinderen 9 guldenzes kinderen f 10.50, en voor zeven kinderen of meer 12 gulden. AI. Trevot, een arme werkman te Parijs, heeft den kleinsten electrischen motor van do wereld samengesteld. Hij weegt ongeveer een kwart ons en gaat in een gewonen vingerhoed. De dikte van don draad van de klo&sen is een löOObte deel van een Engelschen duim. Deze kleine dynamo heeft onlangs gewerkt voor dc leden der Acadé mie de Science, gedreven door 3Vs volt. llij loopt heel zacht, en brengt een stroom vooil vair 7 watts. Do oudste zoon van den Zwitsersehen ingenieur Brandt, die de Simplon-lunnel maakte, en in 1908 als rarllionail stierf, was zeer verheugd en verrast, dat hij een boete moest betalen aan de overheid te Zurich, van 1 millioen 2 honderd duizend gulden, omdat zijn vader niet opgegeven had, dat hij in Rusland eigendommen had ter waarde van ruim 7 millioen. De jonge man, die met dit extraatje ook niet bekend was, heeft met pleizicr de hoogc boete betaald, daar hij er 6 millioen mee ver dient. langstelling voor het duistere gebied. Wij andereu vatten de zaak iu den regel van de humoristische zijde op en maakten grap pen over don „geestenkijker", zooals wij Rabitz noemden. Het was altijd een waar feest voor ons, als oen der grondbezitters uit de buurt ons uitnoodigde om aan een jachtpartij deel te nemen. We gaven altijd aan de uitnoodiging gehoor. Op een goeden dag waren Rabitz, twee anderen en ik, weer door een bevriend heer uitgenood igd, Don boelen dag hadden we door de velden ge zworven eu 'savonds zaten we "gezellig bijeen te pimpelen. Het was een donkere nacht oir de wind huilde en gierde irr den schoorsteen. Hel was nog veel erger dan vandaag. Weldra kwamen we op het zelfde thema als nu ook. Eenige dagen geleden was in liet dorp do oude herder Kroszinsky gestorven, die wijd en zijd bekend stond als oen geduchte heksenmeester en wc .rzegger. Niemand der dorpelingen waagd'. het 's nachts langs het kerkhof ie gaan. We spraken over den ouden herder eu zijn bijgeloovige gcmcenlo en ik kon niet nalaten to zeggen: „Koert, dat was iets voor jou, wil je niet probeeron «rot liom in verbinding to komen?" Het was alsof de kameraden op dit ge zegde gewacht hadden, want nu barstten zo los: „Rabitz, goestenoproeper toe, roep den ouden herder eens tot ons!" Rajutz Ijnakle de schouders op en zei: „Drijf er niet den spot mee, laat den ouden man met rust," Het scheen dat het gesprek hem zeer onaangenaam was. Toen zei do lange Borck „Jongen, Rabitz, je hoele wetenschap is totaal onzin geen denken aan, dat je zoo'n ouden schaapherdersgeest kunt op roepen? I" Do gastheer, die nog al vrij wat gedron ken had, wierp ook een duit in het zakje en riep lachende: „Weet je dan niet, hoeren, dat de oudo Hannes niet meer kon loopen; als we Iienr willen spreken, moeten we hem wel opzoeken 1" Onder vroolijk gelach stemden we daar in allen toe. Borck meende nog: „Ja kin deren, maar wij hebben geen verstand van zulk soort dingen, en Rabitz is de eenige: die ons kan geleidon. Ataar dien kan men geloof ik, tienduizend gulden bicden, hij gaat niet!" Rabitz keek op een eigenaardige manier „Waarom zou ik ook gaan laat do dooden rusten 1" Nu twijfelde er iemand aan zijn persoon lijken moed. En Borck sprong weder op cn riep: „Wie wedt met mij om 10.000 mark dat Rabitz te middernacht niet naar den ouden schaapherder gaatl" Ik had mcdeljjden met mijn vriend. Om liein niet aan do spotternijen prijs lo geven, zei ik snel: „Ik houd de wedden schap." Voor 1000 pi ark wildon dc anderen ook ANECDOTEN. Drogist (tot zijn dikke wederhelft)„Kom ia 's hemels naam voorloopig niet inden winkel. Ik ben op het punt zes fleschjes van mijn ontrcttings-middel te verkoopen." Echtgenoot: „Ik geloof, dat ik aan het droomen was, liefste!" Vrouw: „Ja, maar waarom noemde je mij Alarie, als ik toch Betsy heet?*' Rechter: „Hoe is uw naam?'r Jonge vrouw: „Carolina Augusta Em ma 1" Rechter: „En hoe wordt u gewoonlijk genoemd?'1' Jonge vrouw (verlegen): „Afijn lieve poes."'' Oom: „Je bent een aardig, klein meisje, om me te vragen of ik nog wat soep wil. Waarom wil je dat zoo graag ?'f Nichtje: „Omdat u dan misschien min der eet van de kip dan u den vorigen keer deedt." Hoeveel is je aanstaande waard?" vroeg de degelijke vader aan zijn romantische dochter. antwoordde bet opgewonden meis je, „mijn Fred is millioenen en mülioenert waard." „Natuurlijk; maar ik bedoel, hoeveel is hij waard in baar gold?" „Nu, hij heeft 18 gulden op de post spaarbank." „Zou je mama je twee stukken, taart geven, als je thuis was, Wjllie?'1' vroeg zijn gastvrouw. „Neen, mevrouw I" „Zoo, en zou je denken, dat ze het goed vond, dat je er hier twee kreeg?'1' „Ze zal or niet om geven, mevrouw, want het is haar taart niet." Criticus (als do componist hem zijn laat ste stuk voorspeelt)„Inderdaad heel mooi. Alaar wat is dat gedeelte, waar het koude zweet jc over den rug loopt?'1' Componist„Dat is, waar den wandelaar zijn hotelrekening gebracht wordt." Vijand (bij de manoeuvres): „Ge zijl mijn gevangene." Sergeant Bink: „NonsensI Hoe kwam je hier?" Vijand: „Over de brug." Sergeant: „Dan, mijn beste kerel, ben je verdronken; we lieten de brug gisteren in de lucht vliegen." „Waar stierf hij aan?" „Een klein verschil van meening, zoover gaan. Rabitz zag mij van ter zij do aan; hij was zeer bleek, toen zeide hij„Je hebt het gewild Ilans, ik zal gaan." Borck zag naar de klok. Het is een kwartier over elf om IWaalf uur ga jo driemaal rondom den ouden Kroszplins- ïri, of hoe de vent heet; als hij je dan niet verschijnt, is me je weddenschap geen knip voor den neus waard. Alijn wedden schap heb ik niettemin verloren." De gastheer beschreef uitvoerig de lig ging van het graf; het moest aan zijn houten hek gemakkelijk te herkennen zijn- Toen werd het gesprek uitgolatener dan ooit. AJleen Koert was stil; ik zag dat hij zich slechts met moeite baheorschte, Tc kwart vooï twaalf braken wij op, dicht in onze mantels gehuld, Koert, Borck, Klessow en ik. Nukkig rukte do wind aan onze mantels en duwde ons opeen. De natte sneeuw sloeg ons ia het gezicht; daarbij was het pikdonker cn men trad ieder oogenblik in een plas, struikelde op dea doorweekten weg en moest wel drommels balanceeron, om niet to vallen. Het vrceselijko onweer ontnuchterde ons spoedig. Klessow" zag h'ot oorst het onzin nige in van onze handelwijze. Plotseling drong van den kerktoren, die als een schim voor ons oprees, do scliroouwi van edn kerkuil tot onze ooren door. Rabitz' ver schrok zoo hevig, dat hij zich aan mjjn ami vasthield. „Ga niet Koert," fluisterdo ik liom toe, „ik betaal gaarne de jycdRepscliapji COURANT.

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 9