63"° Jaargang Dinsdag 13 September 1910 No. 13404 Edela van der Eichen. Deze courant verschijn dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Pnjs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. 1 Ad verten tien voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel mee< 16 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats 'die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven biervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen., In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan bet Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. i voor de Administratie No. 103. BUITENLAND. Schiedam, 12 Sept. 1910. RUSLAND, Dc tijd der zomervacauties nadert zoo lang zamerhand zijn einde en alienvege worden de hoogeseholen voor het studeerende deel der jnensehhoid weder opengezet. Een geiegekl terugkeerend verschijnsel in bijna alle landen is, dat het aantal studenten van jaar tot jaar toeneemt. Zoo ging het tot nog toe ook in Rusland en wel in zeer steike mate. Dit jaar doet zich echter het zeldzame Verschijnsel, dat in beschaafde klingen druk wordt be- spioken, voor dat bij de inschrijvingen voor de universiteiten do beschikbare plaatsen voor nieuwe studenten zelfs niet voor de heliit worden bezet. Dit is het verrassende resultaat van de be leidvolle politiek van den minister van onder wijs Hchwaiz, Gedurende den korten tijd van zijn ministerschap is hij ei in geslaagd, den drang der Russische jeugd naar hooger om derwijs zoo binnen de perken te houden, dat de meest gehelde universiteiten, waai op vroeger slechts met de giootste moeite een plaatsje was te krijgen, den teimijn van in schrijving herhaaldelijk hebben verlengd, in de hoop, dat mogelijk nog verlate vei zoeken mogen inkomen. Deze hoop blijkt echter be drog, want de maatregelen, door den minis ter van onderwijs genomen, zijn maar al te krachtig van uil wei king. Al zijn maatregelen zijn namelijk or op gericht om de toetreding tot dc universiteiten zooveel mogelijk te be moeilijken. Vei-cliillende groepen, zooals de Mouwen, degenen, die hel eindexamen van geestelijke seminaria, zoomede van hoogerc burger- en handelsscholen hebben afgelegd, de Joden, algezien van hot geringe en on rechtvaardig gehandhaafde minimum percen tage, worden van de hoogeseholen geweerd. Ja, om dit systeem nog strenger door te voe ren, heeft minister Sclnvaft de cmatoren der gymnasia gelast aan dc groote menigte extraneï groote bezwaren in den weg to leg gen. De plagerijen, honderden ja duizenden van dc'/e jongelieden aangedaan, is de breede volksmassa's zoodanig een ergernis ge worden, dat onlangs een gezweionon-rocht- bank te Kiew twee jongelieden, die door mid del van venalsehte diploma's op de univer siteit waren gekomen, vrijsprak. Het verhaal van de martelingen, waaraan elke candidaat op liet examen voor extraneï in den jongsten tijd in Rusland is blootgesteld, had de ge- gelden beoogt, waardoor het slechts aan wel- gestclden mogelijk zal zijn van het hooger onderwijs te profiteeren. GEMENGD® MEDEDEELINGEN. Engeland. Verschillende groote industrieën van het Vereenigde Koninkrijk worden door ernstige arbeidsconflicten bedreigd. Het besluit der uitgesloten ketelmakeis om de houding van hun bondsbestuur niei goed te keuren het weid aangenomen met twee derden der stem men zal tengevolge hebben, dat binnen kort op de nooi delijke scheepswerven kon derduizend werklieden zonder werk zullen geraken. Daarbij komt, dat het spooi wegpersoneel met de keteimakere, die tegen hun eigen bestuur in opstand zijn, één lijn willen tiekken. De beambten van den Nothern Rail way hebben gedreigd de aibitrage-overeen- kemst te verbreken, wijl de onderhandelin gen over de invoering van den tienuurswerk- dng tot tl us ver tot niets hebben geleid. Onder de mijnwerkers van Zuid-Wales neemt de gisting toe. Dat zij zich voorloo- pig hebben- laten teiugbiengen van hun plan om in staking te gaan, vindt zijn oor- zonk alleen in de verwachting dat spoedig een staking in alle Engelsche mijnen zal worden afgekondigd. Daarbij zouden dan 200,000 man zijn betrokken. En in de katoennijveiheid dreigt ook een uitsluiting, waardoor aanvankelijk 150.000, later 300.000' weiklieden zouden worden getroffen, Te Oldham is nl. een klein geschil ontstaan over het ontslag van eon werkman, dal tot een gedeeltelijke staking heeft geleid. Overeenkomstig de gesloten overeenkomst stel len de patroons voor dit geschil aan het ooidcel van een scheidsgeiecht te onderwer pen, doch dit voorstel is door de stakende weiklieden van de hand gewezen. Daarop heeft hot bestuur van den bond van spin- nerij-eigenaais besloten een ledenvergadering bijeen te roepen en aan deze vooi te stellen een algemeene uitsluiting af te kondigen. ten worden en sprak zich uit voor een leerlingenruil tusschen de technische hooge seholen der verschillende landen. Dienzelfden dag kwam voor het eerst bijeen een internationaal congres ter be strijding der beroepsziekten, waaraan 600 personen deelnamen. Iljet congres houdt zich voornamelijk bezig met het vraagstuk van de beperking van het aantal ongeval len door geneeskundige voorzorgsmaatrege len. Voornamelijk heeft men hierbij het oog op do ongevallen in mijnen en che mische fabrieken. dragen verzet aan te teekenen tegen de caiiir didatuur van dr. Mendoza vroor het presi dentschap van Panama en daarbij gedreigd zou hebben met bezetting of inlijving der re publiek Panama. Duitschland. Het verblijf van den tsaar te Friedberg in Hessen hij denkt er tot medio Novem- bei te blijven en in October moet hij nog een ontmoeting met den Duitschen keizer hebben heeft menig vreemdeling reeds in onaan gename omstandigheden gebracht. De laatste staaltjes hiervan worden uit Frankfort ge meld. Daar zijn een vijftal Russische too- ncelspeku's, die deel uitmaakten van een troep, welke in die stad voorstellingen gaf, op het politiebureau opgesloten en in tegenwoor digheid tan een Russisch politic-ambtenaar veihoord. Hierbij bleek hun gchecle schuld te bestaan in het voordiagen van gedichten over Jodenvervolgingen, een vergrijp dat ern stig genoeg scheen om hen te verbannen. Zelfs zouden zij aan Rusland zijn uitgeleverd wanneer niet de Jootlsehe gemeente de mid delen verschaft luid, om hen naar Frankrijk te expedieeron. Spanje. De gemeenteraad van Madrid heeft met gioote meelïlei beid besloten tot een alge heels hervoiming en uitbreiding van het stedelijk onderwijs op neutralen grondslag, De staat zal hiertoe jaarlijks 150.000 pesetas bijdragen. zworenen in een milde stemming gebracht. En dan te denken hoevole kwakaalveits bij hot gebrek aan geneesheeten liet volk af zetten, van het gebrek aan juristen, die bij hot volk vervangen worden door do zaakwaar-- nemets, het tekort aan e-vmnasiumleeraars enz. Ondanks dat alles gaat de minister met het uitschrijven van renctionnnire maatrege len voort. Thans heeft hij een nieuw wetsont werp op het hooger onderwijs uitgewerkt., dat een aanzienlijke verhooging der sfcudie- Roman naar het Duitsoh van HEDWIG ABT. 44) Tauorn koek Edela aan on lachte zacht. Plotseling had hij haar met beidö armen omvat, hief hij haar op van, haar paard, hield haar een oogenbhk hoog in de lucht met zijn ijzeren spierkracht en lachte toen weer. „Daartegen helpt geen afweren 1" Toen zotte hij haar zacht op den grond en deed een stap terug, Edola's wangen werden weer hoogrood en toornig flikkerden haar oogon. Zijn oogen drukten echter niets dan lachende bewondering uit. „Dat staat je goed, zoo'n beetje drif tige boosh'oid. Ik heb altijd meer van fieien drift gehouden dan van zachte tegemoet koming 1" Edela ademde zvVaar. Zij kon het niet verdragen dat hij haar zoo aanzag. „Laat ons verder rijden 1" zoi zo kortaf. Pij 'scheen niet te hooron wat ze zcj; bond de paarden aan een boom vast en wees haar een ouden boom'stan om op te gaan zitten, een stam! "die aan den kant van den wteg lag, „Kijk eens! men beeft hier al) een zit plaats voor ons gereed gemaakt. Of vindt je het Weeko mos poëtischer om op te zitten?" i „Waarom speet je zoo mot mij?" riep zij on week terug. België. Biussel is in de laatste dagen de plaats van bijeenkomst van verschillende con gressen, Zaterdagmiddag is er o. a. ge opend het inteinationale congres voor het hoogero technische, onderwijs, waarop 23 staten waren vertegenwoordigd. Het con gres, dat in vier commission werkzaam is, heeft ten doel, principes en' methoden voor do hervorming van het technische onder wijs op te stellen, Do eerstei commissie hield zich bezig met de vraag of het on derwijs direct bij het begin van 'den. cur sus aan technische hoogescholea gespe cialiseerd moet worden, wat men niet raad zaam achtte. Do derde commissie beant- woorddo bevestigend de vraag of de'studie- reizen naar het buitenland uitgebreid inoe- Kreta. In antwoord op de nota dei' Porte, hebben de mogend heden-protectoren verklaaid, dat zij niets weten van het plan van Grieken land, om onderofficieren naar Kreta te zen den. Mocht Griekenland dat willen doen, dan zal het verhinderd worden. Vcni/.elos beeft nan do eonculs dei' mogend lieden protectoren officieel medegedeeld dat hij het mandaat der Athoner kiezera aan- aaidt en zijn ambt ah hoofd der Kretenzer regeering nederlegt. BINNENLAND. Hofbericht. H, M. de Koningin heeft benoemd tot kamerheer in buitengewonen dienst G. C. Baron van Asbeck, voorzitter van den Hoo- gen Raad van Adel, lid van de Algemeene Rekenkamer; tot kamerheer E. L. Baron van Hardenbroek van Lookhorst, burge meester van Rijswijk. zendaal aanwezig zijn, om don koningen de koningin der Belgen to begroeten. Corps diplomatique. Het buitenlandsche corps diplomatique te 's-Giavenhage heeft in den jongsten tijd de volgende wijzigingen ondergaan: dele gatie van Griekenland wordt beheerd door een zaakgelastigde a. i. den lieer Caftan- zoglu, gezantschapssecretaris, met stand plaats Londen; aan het gezantschap van Portugal is als attaché verbonden do lieer José de Lima Canrelo Lamprein en se cretaris 1ste klasse bij de legatie van Roe menië is do heer Gabriel M. Mitilineu. Vereenigde Staten. De staking in de kolenmijnen van llli- l.nois, die 23 volle weken heelt geduurd, is geëindigd. De arbeiders krijgen een alge meene loonsverhooging. Maandag zal over 72.000 man het werk worden hervat. De ïegeering te Washington laat officieel het bericht tegenspreken, dat zij aan haar zaakgelastigde te Panama zou hebben opge- Het bezoek vair bet Belgische Koningspaar. Het programma van het bezoek van H, M. de Koningin en van het Belgische Koningspaar, van 15 tot 17 September a.s., aan Amsterdam, luidt als volgt: Donderdag 15 September12,12 uur n.m. aankomst van H. M. de Koningin aan het Centraalstation; 12.22 uur nm. aankomst van het Belgische Koningspaar aan het Centraalstation; 3 uur n.m, uitrijden voor een bezoek aan het Rijksmuseum; van daar naar het raadhuis; 7.30 uur n.m. gala-diner; 9.30 uur n.m. militaire taptoe op den Dam. Vrijdag 16 September: 10 uur v.m.uit rijden voor een bezoek: aan do flramant- s lij per ij van de firma Asscher, Tolstraat 127129; van daar naar het Centraal station; 11.40 uur v.m. vertrek naarSoest- dijk; 4.51 uur n.m. terugkeer van Soest- dijk; daarna receptie van de Belgische kolonie ten paledze; 7 uur n,m. diner; 8.45 uur n.m. uitrijden voor een bezoek aan het Concertgebouw. Zaterdag 17 September: 9.30 uur van. uitrijden voor een bezoek aan de op het IJ liggende oorlogsschepen; van daar vaar tocht op het IJ en door Oosterdok en Nieuwe Heerengracht naar den Buiten- Amstol; ontscheping aan de Sarphatikade; 2.15 uur n.m, uitrijden voor oen bezoek aan het Buigerweeshuis en aan het (Ba- gijnhof; 3.50 uur n.m. vertrek van het Belgische Koningspaar van liet Centraal station; 3.54 uur n.m. vertrok van, H. M. de Koningin van hot Centraalstation. H, M,. de Koningin-Moedor zal de ko ninklijke gasten aan het noenmaal tenpa- leizo te Soesbdijk, op Vrijdag 16 dezer, persoonlijk aan het station te Baarn ont vangen. De dame du paleis van H. M. de Ko ningin, mevrouw Van Loon-Egidius, to Amsterdam, zat als toegevoegd aan ko ningin Elisabeth van België, deel uitma ken van den eeredienst bij do Belgische vorstelijke gasten. Alle leden van den toegevoegden dienst zullen a.s. Donderdag aan het station Roo- Audlënties De gewone audiëntie van deu minister van ooi iog zal op 15 dezer niet plaats hebben. 6. v. d. Xors f Te 's-Gravenhage is Zondagochtend ten zijne huize aan het Nassauplein 11 plotseling overleden de h*er G. v. d, Kors, oud-dhec- teur der Rolt Bank en het laatste jaar com missaris dier financieële instelling. „Schijnt het je een spet toe?" „Ja. Want je hebt mij" niet lief." „Ik heb je niet lief? Weet je dat op eens zoo beslist?" Zij vvas plotseling verbleekt, maar zij wist niet waarom. Toen sprak zij het uit, wat zij al zoo vaak, zoo Weel vaak in stilte gezegd had. „Ik begrijp het niet ik begrijp niet waarom je nu juist mij als je vrouw hebt uitgekozen 1" Hij keek h'aar geruimen tijd zwijgend aan, Voor hij langzaam zei: „Juist, jou? Denk je zoo geringschat tend over je zelf? Maar je geeft het ant woord zelf al. Omdat jij het verlangen in mij hebt wrakker geroepen 1 Van allo vrouwen dio ik ken, is or maar een die ik werkelijk' gewenscht heb tot de mijne te maken. Jij'bent de eerste de eenigo vrouw in mijn leven, die ik werkelijk liefheb." Hij had haar hand genomon de ndo- laarsklauw Wad de Valk in zijn macht, waarmee hij doen kon wat hij wilde. Ede la moest onwillekeurig daaraan denken, het wapen van do Tauerns. Zij werd weer rustiger, haar drift was aliveer vporbij. Gewillig liet zij1 zich' nu op don omgevallen boomstam trek ken. Tauern sprak eerst nog niet en hij bleef haar hand krampachtig vasthouden. Mot half gesloten oogen keek hij naar een vogel, die op eonigen afstand op een boom heen en wedersprong. Toon aVoos hij naar het dier en zei: „Ein Vogel sang im Esch'enbaum Ken je het lied yan R'eimer TJiomas en zijn blonde vrouw"? Hij- kuste h'aar zij kuste hem Maar Edela hoorde niet meer. Zij was opgesprongen en stond naast haar paard terwijl zij haastig trachtte hot dier los te makn. „Laat ons doorrijden Het klonk alsof zy in doodangst was. Langzaam stond hij op. „Ben jo bang voor Wet groene woud, blonde Edela? En is het verstandig van je zoo tegen mij te doen of onverstan dig? Weet je dan niet dat piets zoo op windt als kussen die geweigerd worden, Edela?" „Ik vraag je nogmaals, laat ons naar huis gaan," zoi zij, maar nu koud on waardig als gold het do venlediging van haar jonkvrouwelijko waardigheid. Nogmaals keek hij haar uitdagend aan. „Zooals jo boveeit," zei hij toen. „Zoo- als jo beveelt," mijn blonde gravin." Door het Woud redon zij nu terug, lang zaam, zij aan zij. Toen zy weer by de stad kwamen en langs de eerste villa's aan den straatweg roden, had Edela een gevoel alsof zy dood- af was. Van waar die moohcid, kwam het van den angst, Üio h'aar gefolterd had in hot bosch? En zij bleef zich zoo moo en mat ge voelen in de volgende 'dagen. Zelfs Vo geltje viel dat óp. Zy zag dat Edela zeer block was en voortdurend org stil, veel te stil voor eon gelukkigebruid. Vogel tje fluisterde zacht met eed schalksch lachje: Gouden jubilee. In het St. Vinccïitius-jjeslicht in het Westeinde te 's-Gravenhage werd gisteren de Eeiw. Broeder Carolus, ter gelegenheid van zijn gouden professiefcest, gehuldigd door zijn oud-leerlingen. Om halfnegon werd een plechtige H. Mis opgedragen in de versierde gestichtskapel door den Zeer Eorw. lieer Schellart, sub regent van het Semenarie Hengeveld en oud-leerling van den jubilaris. De kapel was geheel gevuld door de aanwezige oud- leerlingen; het zangkoor der broeders was versterkt door hot bekende kwartet „Or pheus". Na de H, Mis had een gezamenlijk ont bijt plaats, en na afloop daarvan werd een receptie gehouden, waarop Minister Kolkman den jubilaris hulde kwam bren gen voor wat hij in zijn 50-jarige onder wijzersloopbaan heeft gepracsteerd, onder' mededeeling tevens, dat de Koningin hem had benoemd tot ridder in de Oranje Nas- sau-orde. Het insigne dezer orde werd tege lijkertijd door den heer Kolkman aan den jubilaris overhandigd. Onmiddellijk hierna deelde de Zeer Ecrw. Heer J. L. M Waterreus, president dei' feestcommissie, den broeder Carolus na mens den zaakgelastigde van den IIStoel mede, dat de Paus hem had begiftigd'met het eerekruis Bene Merenti. Verder werd de jubilaris nog toegespro ken door den heer N. J. W. M. Nuijen, vice-president der feestcommissie, die den dank der leerlingen vertolkte voor wat broeder Carolus te hunnen nutte heeft ge daan en die daarbij den jubilaris over handigde Pastors „Geschichte der Papsle", een standaard-geschiedcnis-werk, verge'zekl van een keurig gecalligrafeerdc opdracht; „Mich fliehen alle Freuden, Icli sterb' vor Ungeduld, An allen meinen Leidon, 1st nur die Liebe schuld 1" Toen Tauem oen dag of wat later op een middag bij haar kwam om afscheid te nemen, vroeg hij „Vindt je het goed Edel (zoo noemde hij haar het liefst), dat yvij zoo spoedig mogelijk trouwen? Over veertien dagen zou je dat willen?" Zy zag hem ontsteld aan, opende haar mond en sloot dien weder zonder een ge- geluld uit te spreken. Hij kuste haar hand. „Ik donk namelijk dat wij' dan ook nog een bezoek aan Zuid-Tirol, zullen kunnen brengen. In September is h'ét Ampezzadal op zyn mooist. Verlang je niot naar een rois in do bergen, Edel?" De borgen? Ik hóf my'n oogen naar bo ven, ik zio naar de toppen der borgen, had Elsbeth Wientrup haar eens gezegd. Zou van de borgen redding te wachten zyn? „Ja, ja," riep zij, „naar do bergen en spoedig Adriaan, laat ons spoedig gaan!" XVII, Hadden de dagon vleugels gehad of wa ren zij voorbij1 gekropon, langzaam, uiterst langzaam, zooals iemand voortgaat dio zware kogels aan dikke kettingen mm don voet heeft, welke hem iedere schrede moei lijk maken? Was hot alleen do laatste dag en vooraj '-te laatste nacht geweest, die haar zoo vreeseüjk lang was gevallen? De minuten leken haar uren on toch ook weer angstig hoorde zij do klok slaan, uur na uur, en dan schoon het haar of die uren veel te snel gingen. Geen oog had Edela dicht gedaan dien nacht vóór haar huwelijk. En eindelijk kwam de morgen, een herfst morgen met heerlijke zon haar huwe lijksdag 1 Graaf Tauern was don Vorigen avond in zyn hotel aangekomen. Eon kaart met een bouquet witte rozen had Edela zijn terugkomst in Berlijn bericht. Witte rozen, dacht zij, zooals men ze bruiden en doodon in de hand geeft! En bijna als eon doodo zag de bruid eruit toen zij 's morgens uit kaar kamer in de salon trad, ,die men heden voor haar persoonLijk gebruik bad ingericht en waar haar bruidsjapon, die heden pas ge reed was gekomen, uitgespreid lag. Haar bruidsjapon, de sluier en de groene krans „Lieve hemel, kind, ben jo niet goed!" riep Vogcltjo, die met gevouwen handen c\n een zaligen glimlach om don mond voor den bruidskrans stond, cn zij wilde daarbij op Edela toesnellen. Maar Edela weerde h'aar af en langzaam kwam zij op Vogeltje toe. De laatste mar teling wilde zij nu ondergaan. De elegante modiste, die haar bij het kloeden behulp zaam zou zijn, boog diep. (Wordt vervolgd.j SCHIEDAMSCHE COURANT f f J~\ J vZA

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1