63'** Jaargang Woensdag 14 September 1910 No. 13405 Edela van der Eichen. D^.e courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. "58 pfii kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1 2ö franco per post fl. 1,65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertenliën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prjjs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel nwet 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Grooto letters naar de plaats die rij) innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen» In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intorc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Afsluiting Beursbriig. Burgemeester en Wethouders van Schie dam: brengen ter algemeens kennis, dat van Woensdag 14 September a. s. tot en met Zondag 18 September d. a. v., de llenrsbrug voor rij- en voertuigen gesloten zal eyn, Schiedam, 13 September 1910. Burgemeester va Wethouders van Schiedam, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. NATIONALE MILITIE. Herhalingsoefeningen In 1010. De Burgemeester van Schiedam, maakt bekend, dat behalve de leeds vroe ger opgeroepen verlofgangeis, de na te noe men in deze gemeente wonende milicien- verlofganger wordt opgeroepen om krachtens art. 111 der Militiewei 1901, voor Herha lingsoefeningen onder de wapenen te komen, hij het korps en in de gai nizoensplaats ach ter zijn naam vermeld op 3 October 1910: •JOH AN ES CHRIST! A AN HOMBURG, loleling dezer gemeente van de lichting 1909, belioorende tot de 1ste Mitrailleurafdeeling, plaats van opkomst 's-Gravenihage. De hierboven genoemde milicien-verlofgan ger moet zorg dragen, dat hij zich, op den nooi liem aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van zijn. verlofpas (zakboekje), alsmede van al de bij zijn vertrek met groot- Verlof medegegeven voorwerpen van Meeding en uitrusting, bij zijn korps aanmeldten wordt er vooits aan herinnerd: lo. dat zij, die woonachtig zijn in de plaats van opkomst, zich uiterlijk te 8 uur voormiddag bij hot Korps moeten aanmelden, 2o. dat zij, die woonachtig zijn binnen 20 kilometers van de plaats van opkomst, uiter lijk te 10 uur voormiddag bij het korps aan wezig moeten zijn, 3o. dat de overige verlofgangers, voor zoo veel zij binnen liet Rijk gevestigd zijn, zich op den dag voor de opkomst bepaald, met het eerstvertrekkende openbaar middel van versneld vervoer vair hunne woonplaats of naaste station tiaar de plaats van opkomst moeten begeven, en voor zooveel zij buiten het Rijk gevestigd zijn, zich op dien dag vóór 4 uur namiddag bij lurn Korps moeten aam melden. Opkomst onder de wapenen l>(j het 3de Regiment Veld-Arllllerle. Roman naar het Duitsch van HEDWIG ABT. dezer gemeente, van de lichting 1910, inge deeld bij het 3de Regiment Veld-Artillerie, die zich met onbepaald verlof bevinden, om bij lurn korps onder de wapenen te komen op den 3don October 1910, in de garni zoensplaats achter hun naam vermeld ANTONIE KOOIJMAN. in de garnizoensplaats Bergen-op-Zoom, en HU BERTHS BIJTENTIOORN, in de garnizoensplaats Breda, De hierboven genoemde miliciens-verlof gangeis moeten zorg dragen, dat zij zich, op bovengenoemden dag, uiterlijk te 4 uur na middag, voorzien van hun verlofpas (zak boekje), alsmede van al de eventueel bij hun vertrek met groot-verlol medegegeven voor werpen van kleeding en uitrusting, hij hun korps aanmelden. De verlofgangers, die alleen per spoor- of tramweg moeten reizen en in wier zakboekje aanwezig is een op wit papier gedrukt «en met rooden inkt ingevuld vervoérbewijs, be geven zich rechtstreeks naar het station van vertrek en stellen aldaar hun zakboekje ter hand aan den stationsbeambte, met de uitgifte van plaatsbewijzen belast. De verlof gangers beboeren er op indachtig te zijn, dat hun het zakboekje wordt teruggegeven, alsmede de strook van het vervoerbewijs, aangezien deze strook hun gedurende de reis moet dienen als plaatsbewijs. Verlofgangers, die, hoewel hun reis aan vangende per spoor- of tramweg, een gedeelte van het traject moeten afleggen per stoom boot, of die niet in het bezit zijn van een vervoerbewijs, ingericht om daarop van het station van vertrek naar de plaats van op komst te kunnen reizen, dan wel op hunne reis van één of meer veren moeten gebruik maken, moeten zich tenminste vier werk dagen vóór hun vertrek naar het korps, aan do afdeeling Militie (Schoolstraat 12) aan melden ten einde aldaar in het bezit te worden gesteld van de vereisehte vervoer- bewijzen. Het is noodig, zich tenminste een half uur vóór het vertrek van den trein of de tram aan het station te bevinden. Ingeval ziekte of gebreken de opkcanst van een verlofganger mochten verhinderen, moet hiervan zoodra doenlijk aan bovenge noemde afdeeling Militie worden overgelegd eene gelegaliseerde geneeskundige verkla ring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. No zijn 'herstel vervoegt hij zich on verwijld bij zijn korps. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan de oproeping, wordt, na daartoe ver strekte last van den Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd. Hij, die zonder geldige reden zich te laat bij zijn korps aanmeldt, maakt zich straf schuldig. Het niot-ontvangen Van eene afzonderlijke kennisgeving ontheft den verlofganger, zoo deze althans binnen het Rijk verblijf houdt, geenszins van zijne verplichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar de openbnre kennisgeving EENIG en ALLEEN als BE WIJS geldt, dat hij behoorlijk is opge roepen. Den verlofgangers die zich als kostwinners onmisbaar achten voor hel gezin waartoe zij belmoren en op grond daarvan meenen in de termen te vallen tot het verkrijgen van ontheffing van bovenbedoelden werke lijken dienst, of van eene geldelijke vergoe ding, wordt medegedeeld dat de aanvragen daartoe die op ongezegeld papier kunnen worden geschreven en door de belanghebben den eigenhandig geteekond behooren te worden gericht aan Hare Majesteit de Ko ningin, indien ontheffing en aan Zijne Excellentie den Heer Minister \an Oorlog, indien alleen vergoeding gevraagd wordt en dat het in het belang van den verzoeker is, die aanvragen zoo spoedig mogelijk in te zenden. Schiedam, 13 September 1910, De Burgemeester voornoemd, M. A. BRANTS. BUITENLAND. Schiedam, 13 Sept. 1910. TURKIJE. Te Konstantinopel zou heden de door het Oecumenische patriarchiaat bijeenge roepen Nationale Vergadering van Griek- sche christenen plaats hebben, indien ten minste do Turksche regeering, die, zooals men weet, de vergadering heeft verboden, niet voet bij stuk houdt en haar met geweld belet. Door deze vergadering wordt nogmaals de aandacht gevestigd op den belangrijken strijd, welke in het Ottomaansche rijk lus- schen hot Turksche en christelijke element VRAAG, in pUats van losse cacao of poederchocolade, BUSSEN 45) Voor den grooten spiegel begon het kleeden. Edela liet alles met zich doen, zij deed of zij een automaat ,was. Met een wanhopigen blik keek zij naar do prachtige japon en don langen skep vaat zeldzaam zachte, kostbare zijde. Ook koek zij1 naar den langen sluier, dien de modiste mot kundige hand bevestigde. Ten slotte kwam de groene krans. „Ik heb al menigo sclioono bruid ge holpen bij het kleeden," zei de modiste, „maar een zoo sch'oone als gij tooh nog nooit." En zjj zei dat niot als een ge woon complimentje, maar als iets dat zij werkelijk meende. Vogeltje was zoo onder den indruk, zij vond het zoo mooi, dat zij slechts enkele woorden kon stamelen: „Elsbeth'juffrouw! Elsbeth moet het zien!" Zij was al naar de deur gesneld om Els beth te roepen, maar bleef staan toen Edela1 gebiedend riep: „Neen!" Wat vreemd klonk. Vogeltje dat neen, en wat vreemd zag Edela er uit. Was dat door te Voel goluk? Zou - z(j van geluk zoo' doodsbleek zijn? De japon paste goed on do modiste vroog of zij zou. helpen om1 haar weer gij betaalt minder en krijgt betere kwaliteit. vierkante bussen van Vs ons 1® ct*- >t 1 ons 18 V« Pond 42Vs 1 pond 80 2 pond 150 wordt gevoerd. Het is wel de moeite waaid eenige oorzaken van het geschil tussóhen legeering en patriarchaat na te gaan. De hoofdoorzaak is, dat de tegenwoordige re geering, modern en Vooruitstrevend, een eind wil maken aan allo bijzondere rech ten, een rijk wil, waarin voor alle volks stammen en voor alle confessies gelijkheid en vrijheid heerscht. Het Patriarchaat daar entegen wil met hand en tand vasthou den aan de oude voorrechten der dhris- te'ijke keik, die reeds vanaf de verove ring van Konstantinopel dagteokenen cn sindsdien door alle Turksche heersohers werden geëerbiedigd. De tegenwoordige re geering nu heeft zonder plichtplegingen aan het Patriarchaat allen invloed iu we- reldsche aangelegenheden, waarmede zich tot dusver de religieuse gemeenten bemoei den, ontnomen. Vandaar thans de poging van het Patriarchaat hierover do moonim j van de geheele christenheid in den Ba. kan te vernomen en zijn oproep tot de veigadering. De 12 bisschoppen der Sy node, de acht leden van den leekenraad, allo vertegenwoordigers der 81 eparchien (waaronder ook die van Bulgarije, Bos nië, Ilera eg o win a en Kreta) twee verte genwoordigers der Grieksche bevolking van Konstantinopel, en voorts 12 metropolieten, in het geheel 115 leden, zijn bijeengeroe pen, en met belangstelling mag zeker wor den afgewacht wat er van deze verga dering zal terecht komen. Do grieven van het Patriarchaat en der Grieken zijn voornamelijk: lo. do kerken- wet, die beslist, dat de kerken eener plaats zullen behooren aan de aanhangers van die confessie, welke in die plaats, de meer derheid heeft, terwijl dan voor de min derheden de regeering een nieuwe kerk zal bouwen. Het Patriarchaat vreest nu, dat deze bepaling de Bulgaren begunstigt, terwijl - bovendien de kerken oorspronke lijk door aanhangers van het Patriarchaat gebouwd worden. Naar men weet is de wet reeds in werking getreden en wordt in do provincie, tot verontwaardiging der Grieken, toegepast; 2o. de hervorming van het schoolwezen, waardoor de bijzondere confessioneel'- scholen, die geheel buiten het staatsto -iit stonden, worden be dreigd; 3o. de kolonisatie van Mohamme- daansche immigranten op gronden, die vroeger in handen der christenen waren; 4o. de onrechtvaardige behandeling en achteruitzetting der christenen bij benoe mingen etc., waarbij de christenen met volkomen verwaarloozing van hun getal sterkte, steeds bij de Mohammedanen ten achter staan; 5o. de gedwongen hokeering van minderjarigen tot don Islam, 6o.' de verwaarloozing der oude traditioneelo rech ten, volgens welke de residenties der bis schoppen met mogon worden betreden en de arrestatie en veroordeeling van gees telijken zonder modewerking hunner gees telijke overheid. GEMENGDE MEDEDEEUNGEN. Engeland. De vcieeniging van werfdgenaren heeft het eerste bewijs van toenadering gege ven door een telegram te zenden aan den secretaris van den Bond van arbeiders in het Scheepsbouwbedrijf, waarin het voorstel wordt gedaan tot het houden eener conferentie van werkgevers en ver tegenwoordigers der arbeiders. Een berichtgever van de „Daily Mail'1 is den lieer Thomas Biggert, den secre taris van den. Bond gaan vragen welke eischen de arbeiders waarschijnlijk zullen stellen, waarop hij' vernam, dat in do eerste plaats wordt geëischt, dat een neu traal voorzitter wordt benoemd, ten tweede dat de werkgevers zich vcrplich- arbeiders, die uit den bond zijn ge- -jiooten, niet meer in dienst te nemen en ten derdo, dat verschillende kwesties over welke het tegenwoordig geschil loopt, o. a. de wijziging der tarieven in verband met de nieuwe stelsels van scheepsbouw, zul len worden geregeld. De Londensche „Local Government board" heeft een aantal gezondheidswetten uitgevaardigd, die binnenkort op de huis eigenaars en huurders van de voorstad Nottingham zullen worden toegepast. Deze wetten bevelen den huurders, die minder dan een pond huur por maand betalen, minstens eens per dag de kamera hunner woning te stoffen en deze minstens eens per week, Vrijdags of Zaterdags vóór 12 uur te dweilen. Ook moeten de huurders minstens een uur 's ochtends en een uur 's middags de ramen van hun slaapka mers wagenwijd open zetten. Iedere in breuk op de wet zal met een boete ge straft worden, die tot 5 pond sterling kan bedragen. Duitachland. Te Frankfurt is Zondag do aangekon digde sociaal-democratische monstermee ting gehouden, waarop de groote interna tionale leiders der sociaal-democratie zou den spreken. Van af verschillende tribunes werd in den Tivoligarten voor een pu bliek van vele duizenden tegelijkertijd het woord gevoerd door Jaurès, Glockel, Van der Velde, Klara Zetkin, en- Keir Hardic. Niettegenstaande het verbod sprak de laat ste toch i n het Engelsch. De meeting bad een volkomen ordelijk verloop; po litie werd bijna nergens opgemerkt. uit te doen on of zij dan straks Weer zou komen. Edola dwong zich even te glimlachen. „Ik dank u straks heb ik bier hulp genoeg dat zal wol gaan." „Dan bon ik zoo vrij mevrouw de baro nes geluk en zegen op dezen dag toe to \yenschen." Weer boog do modiste diop en gmg toen heen, door Edela weder met een flauwon lach' nagekeken. Vogeltje ging de modiste achterna om haar voor haar dien sten en gelukwenscli te betalen, zooals dat passend was voor de bruid van graaf Tauern. Vóór zij de salon verliet, liep zij nog even op Edela toe, „Zal ik een glas wijn Voor je halen, kind. Niet? Dat zou je werkelijk good doen. Nu ja, natuurlijk ik begrijp volkomen dat jo niet kalm' kunt zijn op oen dag als doze 1 Kan ik Aan niots voor jo doen Goed goed ik ga al, ik moet mij zolf bo vendien ook nog kleedon on togen twaalf móeten wij allen gereed zijn." Edela was alleen. Zij stond nog altijd voor den spiogol, zich zelf beziende met zekere verwondering over het fijne kleed, den sluier en den "groenen bruidskrans. Was zij dat Edola van der Eichen? Neon een wit lijk was liet, waarvan het eenig leVcndc bestond in de donker brandende oogen. Er kwam' haar iets in de gedachte, ook van krans en sluier. Hot was lang gele den gebeurd, toen zij eens op een middag m'et haar moeder snuffelde in oude din gen. Zij stonden bij ,een groote kast, waar in verschillende kleedingstukken van haar moeder bewaard worden. Daar hingen ook de sluier en de krans, die haar moeder gedragen had op den dag toen zij trouw de. Zij had togen haar moedor aangeleund en gevraagd: „Hoe voelde u zich toch wel, moeder, op den dag toen gij dit gedragen hebt?" En haar moedor die verlogen werd als oen jong meisje, zoodra er spiako was van haar overleden echtgenoot, had zacht ge zegd „Ilc was gelukkig ja, zoor geluk kig I" Zij echter, zij', het eenige kind van haar moeder hoe geheel anders zou zij thans moeten antwoorden als er iemand naar haar toekwam op dezen dag cn haar dezelfdo vraag deod als zij aan haar moe der stolde. Zij zou als iemand tot haar gekomen was en haar met een dolk had neergestoken op dezen morgen, zoodat zij niet verder zou behoeven te gaan op het moeilijke pad van smart, dat leven heet, zij zou dien persoon stervende zeker nog de handen hebben gekust. Toen zjj den verwelkten bruidskrans van haar moeder had gezien, Was voor het eerst do vraag bij liaar opgekomen hoe het toch wel wezen moost als in hoog geluk twee menschenvol liefde besloten zich aan elkandois heil to wijden. Later had zij daar veol over gedacht, maarin den laatston tijdwhs er een nieuwe vraag voor haar opgekomen: hoo hot wol zijn moest als eon man uit liefde met een vrouw1 trouwde, die hem niot lief had. En daarover dacht Edola nu weer, nu, torwijl zij voor den spiegel stond en zich zolf in briudstoilot aanschouwde. En thans hoorde zij eon woord, dat haar onlangs door den gohaton Bernard Havestrand was toegevoegd: Slechts een zwakke, karakter- looze vrouw doot zoo iets. Yaak had zij die woorden weer gehooid, geheimzinnig waren zij al zoo dikwijls om haar heen gefluisterd, maar zij had ze altijd wetori terug te houden en do stille stemmen had zij steeds tot zwijgen weten te brengen. Maar thans gelukte dat niet, thans had zij niot de kracht om die woor den weg te dringen zij hadden haar gegrepen en lieten niet meer los. Vrouwen?, wak to, karakterlooze vrouwen, die maar bogen, altijd maar gewillig bo gen voor tegenstand. En van dio vrou wen was zij er ook een, zij; die zich zoo dikwijls vol trots op haar familiewapen had beroemd: „Breken nooit buigen 1" Zij" boog gewillig, zij was evenzoo als dio andere karakterloozen, neen rij was or gel-, veel erger Zij was opgevoed in een vrije, reine omgeving. Nooit had zij ondervonden dat er slechte vrouwen zijn maar zij wist toch dat er velen waren, rondgaande in do straten en biedende haar vrouwelijk schoon aan ieder dio wilde koopen. Zij, Edela van dor indien, was gelijk aan deze vrouwen, aldus vonniste z(j zich zidi. En weer dacht zij aan Bernard Ilave- slrand. Zij zag hean in haar verbeelding voor zich staan, zoo als hij hier in do salon gestaan had op den morgen van haar verloving. En zij hoorde zijn vaste, omstige Italië. De „Agenzia Stefani" verzekert zoo na- di ukkelijk mogelijk, dat alle geruchten om trent het huwelijk van den hertog der Abru- zo't met miss Elkins en de door de bladen üaaraan geknoopte commentaren geheel on gegrond zijn. stem: „Zonder hem lief te hebben wordt Edela van der Eicli'en nooit de vrouw1 van een man!" Was hij toch hier, hij dio dat Woord gesproken had, stond hij toch nogmaals hier voor haar, Bernard Havestrand, dien zij haatte als haar doodsvijand, maar die toch altijd zich haar vriend had betoond haar beste vriend Hij had haar smaad aangedaan, zoo had zij gemeend, omdat hij getracht had haar to helpen. Hij had haar medelijden getoond en daartegen had zij zich ver zet, daartegen was haar trots opgekomen. En nu? Wat had zij nu gedaan, zij zeli uit vrije kous? Had zij zichzelf niet veel grooter smaad aangedaan, dan ooit een Havestrand haar kon aandoen? Had' zij zich niet verkocht, overgegeven aan een man, dien zij niet liefhad'? Maar neon neen, neenl Nog had zij het bindende woord niet uitgesproken, nog had zij de belofte van trouw aan hem' niot afgelegd nog behoorde zij zich zelf toe, nog was zij vrijals zij nu dien krans van haar hoofd rukte en den sluier als..*. Haar handen, die getast hadden naar don groenen krans, zonken weer neer. Daar buiten in'do gang klonk'oen voet stap. Edela hoordo Tauern; op korten toon iets zeggen hij klopte en toen geen „binnen" klonk, wachtte hij oven maar trad toen toch binnen. Adriaan Tauern stond in 'de salon. (Wordt vervolgd SCHIEDAMSCHE COURANT De BUROE MC ESTER VAN SCHIEDAM, roept bij deze op de navolgende lotelingen

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1