83"** Jaargang, Dinsdag 20 September 1910 Na 13410 Edela van der Eiclien. DeSe courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl, 1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven), Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meet lö cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen, voor de Redactie No. 123. Interc. Telefoon voor qe Administratie No. 103. Bericht. Zij, die zich met ingang van 1 Oct- a.s. op de „Schiedamsche Courant" abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Schiedam, 19 Sept. 1910. BE BALKAN. Het groote Parij&che sensatieblad, „Ma- tin", komt mot de bevestiging van wat reeds herhaaldelijk ter sprake is geweest en. ver moed, n.l. een verdedigend verbond tusschen Turkije en Roemenië. Dit militaire vei bond, naar liet blad mot groote beslistheid verzekert, en Vrijdag j.I. te Konstantinopel is gesloten, heet op aandringen van Duitschland en Oos tenrijk tot stand gekomen te zijn, en moet aan Turkije de hulp verzekeren van het Roc- rneensche leger het steikste der overige Balkanstaton in het geval van een oorlog met Bulgarije. Over de consequenties van het verbond verkondigt het Fransche blad de volgende beschouwingen. liet waarschijnlijkste gevolg is dat, althans voorloopig, van een oorlog tusschen Bulgarije en Turkije niets zal ko men. Hoe oorlogszuchtig men te Sofia gezind is, is voldoende bekend. Zonder de voor zichtigheid van koning Ferdinand zou de oor log dan ook reeds lang uitgebroken zijn. Dat het nieuwe verbond een oorlog zal verhoeden is dus een groot voordeel. Er is echter ook een schaduwzijde. Iïet sluiten van het veilxmd is een bewijs dait de invloed van twee staten van het Drie voudig Verlioncl in don Balkan is toegeno men, ten koste van den derden, Italië. Het blad meent n.l. te weten, dat Ttalie bij de on derhandelingen niet geraadpleegd is. En dit land heeft toch gdoote belangen in den Bal kan en huitengowonen invloed in Alontenegro en Albanië. Zijn voornaamste mededinger aldaar was tot dusverre Oostenrijk. En deze mededin ger xerkrijgt nu indirect door Roemenië den moreelen en materièelen steun van Turkije en zal danidoor de uitbreiding van den Ttaliaanschcn invloed in den Balkan ten zeciste belemmeren. In Italië zal men dus met het verbond niet bijster ingenomen zijn. En ook Rusland, dat zich steeds opwerpt nla de btfscheiraer "der Slavische rassen en dut do annexatie van Bosnië en Herzego vina, zoo kwalijk heeft genomen, zal zeker met leede oogen zien, dat de Germaanschc macht in den Balkan zich uitbreidt ten na- deele van die der Slavische volken. Te Parijs worden bovenstaande mededee- lingen der „Martin", welker berichten niet al tijd door gioote betrouwbaaiheid uitmunten, niet, bevestigd. Op het ministerie van bui tenlandschc zaken aldaar kon men in dezen geen juiste inlichtingen volstrekken. Roman naar het Duitseli van IIEDWIG ABT. De „Frankfurter Zlg." zegt brutaalweg van het bericht, dat het behoort tot het ge bied dei- zoogenaamde internationale persma- noeuvre, waarmee men tracht de Duitsche po litiek op den Balkan verdacht te maken. GEMENGDE MEDEDEELÏNGEN. Engeland. Een der meest opmerkelijke congressen zal het volgends jaar in 'de Londensehe Universiteit worden gehouden. Het onder werp der beraadslagingen zal zijn de al» gemeene betrekkingen tusschen de volke ren van het Westen en die van het Oos ten en „het kweeken van (vriendschap pelijke igievoelens". Onder de ondersteuneis van deze j>e- weging, welke uit niet minder idan 50 verschillende landen komen, bevinden zich meer dan 25 voorzitters van parlementen, liet giootste deel der leden van het per manente Scheidsgerecbtshof, 12 Britsche gouverneurs en acht Britsche eerste mi nisters, ruim 40 koloniale bisschoppen, een 130-tal professoren in het interna tionale recht, anthropologen van naam, sociologen en andere bekende persoonlijk heden. L'ord IVeardale zal de voorzitter van het congres zijn. de Paris" gepubliceerde onthullingen. Dit is, zegt hij, de laatste troef, welke do clericalen uitspelen, om hem te tdoen val len. In October, wanneer het parlement bijeenkomt, zal hij deze ellendige ma noeuvres ten schande maken. Uit Madrid wordt gemeld, dat de. mi- nister-president den klerikalen afgevaar digde Sanchez Marco heeft medegedeeld, dat de regeering op 2 October xde katho lieke betoogingen in geheel Spanje zal toe laten, behalve te Bilbao,, waar zulks we gens de staking minder gewenscht is. Er zal echter streng op worden toegezien, dat de betoogers geen wapens bij zich hebben. Frankrijk. Op zijn bezoek aan Bordeaux bracht gis teren president Fallièrês een bezoek ,aan het burgerziekenhuis. De woning vaneen conservatieven advocaat passeerende, wor den uit de ramen strooibiljetten gewor pen in do rijtuigen van fien stoet, met een voor den president belocdigenden in houd, en waarin de Girondijnen worden uitgenoodigd, tegen de reis van (Fallièrês te protesteeren. De schrijver van het pamflet >zal wor den vervolgd. T t a 1 i De „Osservatore Romano" bevat een de creet van de congregatie van, het H. Offi cie, waardoor verschillende modernistische tijdschriften en werken op den index wor den geplaatst, onder andere een werk over het nieuwe testament van den priester Bonainti, ex-professor aan het pauselijke college van Appolinario, die drie jaar ge leden door Pius X werd afgezet. Volgens de „Tribuna" zou de Paus de seminaries van Rome in twee groote ge stichten vereenigen, onder de namen van groot- en klein-seminarie. Het groot-semi narie zou in 't paleis van Latranen, of in een nieuw gebouw, nabij ;de basiliek van Latranen, gevestigd worden, het klei ne in het Appolinario. worden beschouwd. De wilden zijn allen, of nagenoeg allen, Natallers, die zich nog bij geen partij hebben aangesloten. Op den duur, vei moeden wij, zullen de rneesten wel in liet unionistische kuuip terecht komen. Want al zal het ministerie gelijk gen. Botha weer heeft gezegd zijn best doen om het ,racia- liisme" (een seinfout maakte er „socialis me" van), d. i. de tegenstelling van Boer en Brit, te doen verdwijnen, er zijn allerlei tee- brnen die aanduiden, dat de nationuliteite- strijd bij deze verkiezing nog een groote rol heeft gespeeld en het nog lang zal blijven doen. En de Natallers zijn voor de meerder heid vurige Britten. De nederlaag van Botha is zeer begrijpe lijk, Hij had zich in Pretoria-Oost candidaat gesteld tegenover Sir Percy Fitzpatrick, een ook bij den Afrikaandeis welgezienen leider der unionisten, die dat district reeds in de Tinnsvaalsche Wetgevende Vergadering ver tegenwoordigde. liet district beVat voorts enkele honderden ambtenaren, meestal in dienst getreden tijdens Milnet's ïegeeiing, eu ook wonen daar vele werklieden van de werkplaatsen der Zuid-Amcrikaaiische Spoor wegen, van wie verwacht kan worden dat ze de partij van de unionisten zullen steunen. Reeds is bekend, dat een aantal gekozen nationalisten hun zetel voor Botha beschik baar hebben gesteld. Het bericht van zijn vermoedelijk aftreden is waarschijnlijk niet meer dan een los gerucht. Duitschland. Tot onder-staatssecretaris in het minis terie van koloniën is benoemd [dr. Paul Bóhrgfr. Deze benoeming heeft verrassing gewekt, omdat dr. Böhmer, die tburgemees- ter van Metz is, nooit iets van koloniale aspiraties heeft laten blijken. De nieuwste ondcrstaalssecretans is van reusachtige gestalte en was gedurende zijn diensttijd eenigen tijd aangewezen als vleu gelman. Dit geeft het „Berl. tTagebl." aan leiding tot de opmerking: „In .hot minis terie heeft men reeds lang uitgezien naax een man, thans heeft men althans een vleugelman.'1' Turkjje. Uil Konstantinopel wordt thans gemeld, dat het Oecumenische patriarchaat heeft toegegeven. Het heeft n.l. aan ,den minis ter van eeredienst een nota \docn toe komen, waarin het verklaart, af do zien van het houden der Algemeene Vergade ring. Men verwacht de invrijheidstelling der geairesteerde afgevaardigden. Ren officier der gendarmerie en twee gendarmen zijn, naar uit Saloniki .wordt geseind, op den weg van Cassandra naar Ilswole door Oog Grieksche bende .dood geschoten. G r i s k e n 1 a n d. De zitting der Nationale Vergadering is Zaterdag na een onvruchtbare beraadsla ging, gelijk de telegrammen melden, lot op heden verdaagd. t 50) „Een kroon? Hoe komt die op uw zak doek? In uw nachtjapon staat ze ook." „Ik heet Edela van der Eiehen." Zon der éën seconde te dralen kwam het ant woord. Mevrouw Riefenstahl legde den zakdoek weer in de tascli en hei haalde langzaam: Edela van der Eiclien Dus u hebt u onder een vaischen naam bij ons ingedrongen? „Tk heb slechts den mij toekomenden titel afgelegd, omdat ik dacht, dat deze bij mij afhankelijke positie niet meer paste," sprak Edela trotech, maar ze was zeer bleek go- word en- Mevrouw Riefenstahl keek lang naar het tiotschc, ldecke gezicht en zei na een lange pauze „Een freule op een kantoor dat past heelemaa! niet. Weet mijn zoon wie u eigen lijk bent?" „Ik ben als Edela Eiehen op hot kantoor gekomen." Mevrouw Riefenstahl knikte tevreden. „Nu," zei ze, „laat dat voorloopig onder ons blijven'. Maar pak nu uw klecdercn uit." Vergistte Edela zich of ldonk er' een meer vriendelijke toon in de stem van mevrouw Riefenstahl. „Kom na de kantooruren maar bij mij zit ten," ,zci mevrouw Friedoriko.'„Wat zal n Spanje. Minister-president Canalejas weerspreekt ten stelligste eenige door den parlisiischen afgevaardigde Vaquez Mella in de „Echo alleen op uw kamer doen? Daar vei veelt u zich maar." „Laat u niet geheel inpakken, juffrouw,' ze' Walter Riefenstahl, nadat hij alles eenige dagen had aangezien. „Uw moeder is zeer vriendelijk voor mij," zei Edela. Op een middag kwam uit een naburige stad mevrouw Reitzke op bezoek, met haar dochter Mimietje. „Nu die heeft zich goed bij u ingedron gen," zei mevrouw Reitzke spits. „Pas maar op, zal die misschien dezen winter ook met u uitgaan?" „Waarom niet als ze er lust in heeft?" Maar Edela had zooveel lust, dat ze voor alle uitnoodigingen bedankte. Zo was veel te blij ok ze een avond voor zich alleen had. Dan zat ze stil op haar kamertje, het hoofd in de hand geleund, naar buiten starend. En dan gebeurde het dikwijls, dat1 ze haar ver leden weer voor zich zag. Freule van der Eiehen leek haar een doode toe, waarvan nog slechts een schaduw was overgebleven. Eens, toen ze op een dcrgelijkon avond haar venster opende, was het haar of de lucht luw en zaclit was en de lente in aan tocht was. En het duurde niet zoo heel lang meer, of de lente was er en ze riep op de weide witte en gele bloempjes te voorschijn en deed het rivierwater met kracht voorwaarts bruisen, „Als de nieuwe spoorbrug niet bijzonder goed gefu'ndamentcerd en gebouwd wordt, •kan hot wel eens slecht afloopcn," meende Walter Riefenstahl, s Men hadin den huize Riefenstahl zeer veel belangstelling voor de nieuwe brug, want er waren voor hen Verschillende voor- Vereenigde S t a t n. De heer Joseph G. Cannon, speaker" van het Huis van Afgevaardigden \dcf V. S., tegen wien eenigen tijd geleden zulk een felle campagne is gevoerd, is dooi- d republikeinen in zijn district opnieuw can didaat gesteld voor de Kamer, j BINNENLAND. Yau het Hof. II. M. de Koningin reist a.s. Dinsdag per extra-trein ten 11 u. v.m. van Baarn-N. C. S. oxer Utrecht (vertrek ten 11.30 v.m.) naar Den Haag, aankomst aldaar ten 12.30 v.m II. AL vertrekt dien dag ten 2.47 n.m van Den Haag-S.S. over Utrecht (aankomst ten 3.48 n.m.) Amersfoort naar 't Loo-Pa- leis, alwaar de trein ten 5.04 n.m. aankomt. Te Soesterberg stopt de trein tot opneming van Prinses Juliana. Z u i d-A f r i k a. Zooals uit de Zaterdag meegedeelde cijfers blijkt, heeft de mini»lerieele partij, die der na tionalisten bij de verkiezingen voor het eerste parlement dot Unie, een voldoende meerder heid behaald. De aibeidersafgevaardigden kunnen voor loopig als bondgenoot'en van het ministerie dcelen aan verbonden. Zoo gehemde het dan ook, dat mevrouw Riefenstahl op een morgen na eenige oxerwegingen, zei „Nu, om mijnentwil mag de ingenieur hier bij ons komen wonen, wanneer hij het te ver vindt naar het hotel. Wij hebben im mers plaats genoeg.' Edela hoorde het nauwelijks. Ze was ge kleed om uit te gaan, want het was Zondag, er ze vei langde er naar, in de heerlijke lente lucht tezijn. Ze ging langs liet metselwerk voor de in aanbouw zijnde brug, daarna berg opwaarts, steeds hooger. Tegen den middag keelde ze terug met gloeiende wangen, want ze had hard geloo- pen, om nog voor het middageten thuis te zijn. „Nu 't wordt tijd. Waar bent li den ge- heelon morgen geweest? Wij wilden juist aan tafel gaan," riep mevrouw Riefenstahl haar tegemoet. „Ik kom dadelijk, wil mij Haar lippen spraken niet verder, haar oogen staarden. Ze staarden naar hem, die achter mevrouw Riefenstahl stond en die ver schrikt en verbaasd naar haar keek Ber nard Havestrand. XIX. Hoe ze dc trap wns opgevlogen en haar kamer bereikt had, ze wist het niet. Ze wist slechts dit Al zou ze dit huis ook nog heden moeten verlaten, zo wilde niet onder 66n dak, aan éón- tafel zitten met Bernard Havestrand dat zou niet 'gebeuren 1 Ze hoorde een1 dienstmeisje voorbij haar deur looperè Prinses Juliana wordt zooveel mogelijk buiten alle drukte gehouden en rijdt gedu rende haar verblijf ten paleize Soestdijk da gelijks met haar ponywagentje in het lommer rijke paik "achter het Paleis. Consulair# s dienst. Ingevolge Koninklijke machtiging is do heer T. G. H. Stibbe erkend ©n toegelaten als consulair agent van Frankrijk 'te Soe- rabaja. („Stct.") De minister van bui tenlandschc zaken brengt ter algemeene kennis, dat de lieer mr. A. van de Sandp Bakhuyzen, vice- consul der Nederlanden, voor belangheb benden bij den handel mot Canada te spreken zal zijn in een dor lokalen van de afdeeling Handel van hot departement van landbouw, nijverheid on handel, Lan ge Houtstraat 36, 's-Gravenhage, op Woens dag 21 dezer, van 's morgens 10 tol 12 en van 's middags 2 toll 4 uur. '(„Stct,") De minister van buitenlandsche zaken vestigt er de aandacht van belanghebben den op, dat brieven aan Nederlandsohe consulair© ambtenaren geadresseerd behoo- ren to worden als volgt: Au (consulat-général) (consulat) (vico- coasulat) des Pays-Bas a The Netherlands (consulate-general) (con sulate) (vice-consulate) at An das Niederlandische (general-consu- lat (consulat) (vice-consulat) in Hot vermelden van persoonsnamen op bedoelde adressen kan slechts aanleiding geven tot vertraging in do beantwoording van de brieven. ((„Stct") Bezichtiging der Grafelijke Zalen. De minister van xxütei staat brengt ter ken nis x an belanghebbenden, dat lö. op Dinsdag 20 dezer, na de plech tige opening der x'orcenigde zitting der Sta» ten-Generaal, die zal plaats hebben in de G-ioote Grafelijke Zaal op het Binnenhof, des namiddags van 2 tot 5 uuir geledenheid zal bestaan tot bezichtiging dier zaal, waarbij toegang zal worden verleend door den ingang in den noordxxestelijkcn toren xan de zaal, teiwijl deze door den zuidwestelijken toren zal zijn te xeilaten en xxaaibij de bevelen, in het belang der orde te verstrekken, slipt zullen zijn op te volgen. 2o. dat van Woensdag 21 dezer af, tot na dere annVandiging dagelijks, ook op Zon- en feestdagen, kosteloos gelegenheid zal worden gegexen tot bezichtiging der Grafelijke Za len op het Binnenhof, des namiddags tus schen halftxxee en halfxier uur. („St.-Ct,") Dr. S. J ÏTalbertsina. Zaterdag xvas het 40 jaar geledere dat dr. S. J.. Ilalbertsma, te Rotteidam, na achtereenvolgens te Leiden, Tubingen, Wec- nen, Berlijn, en Utrecht gestudeerd te heb ben, is gepromoveerd. In den Fransch-Duitschen oorlog van 18701S71 xvas hij vanwege het Roode Kruis als aids werkzaam in de Ambu lance Necrlandaise te Aletz. Sedert 1874 in Rotterdam als praktizeerencl geneesheer gevestigd, vervulde hij van 18801890 do betrekking van geneesheer-directeur van het krankzinnigengesticht. Thans is hij nog de volijverige voorzitter van het Genoot schap tqt bevordering der koepok-inenting onder de zinspreuk „Ne pestis intret vi- Dezc riep ze binnen en droeg haar op, mevrouw Riefenstahl te zeggen, dat ze van de xvandeliug oververmoeid xvas en niet aan tafel kon veischijnen. Edela liep op haar kamer achter de geslo ten deur radeloos heen en weer. Ze sloeg de handen voor haar gloeiend gezicht, ze meen de haar hart te hooren kloppen, haar slapen hamerden. Toen greep ze plotseling xx'eer haar hoed, dien ze weggegooid had in een hoek der kamer, sloop de gang ox'er en vluchtte de deur uit naar buiten in de vrije lucht. Niet naar liet dal, waar de brug gebouxxd werd, ging ze, maar den rotsachtigen borg op, naar boven Alles wat dood was, verhief zich weer tot nieuw leven, Alles, alles keerde terug: Eichenkanip, de dood barer moeder, haar vlucht x-an haar geboortegrond, do tijd van haar grootste ongeluk. En Adriaan Tauern keelde in haar herinnering terug en zdjn laat ste voord„Ik houd xrast!" Vast zooals zij vastgehouden werd door haar buut-, tegen alles, wat den naam Havestrand droog. De xvind kwam opsteken, nikte aan haar kloefen, woei door haar haren en streek oxer hnai- gloeiend gezicht. Ze wist niet hoelang ze zoo gestaan had toen ze plotseling hem zag,- dien ze juist ont vluchten wilde. Bernard Havestrand liep vlug op haar toe. Edela dacht nu niet meer aan vluchten. Ze stond als aan den grond vastgenageld en keek hem met vlammende oogeu aan. Nu stond hij' x*oor haar, keek haar diep in do oogen en zeide „lk zag u hier naar box-en gaan ore ik ben a negeloopen erf ik dank Tf, dat u- mij ver- ooilooft met u te spreken. Het Verheugt mij, clat het onder Gods vrijen hemel is, dat ik tot u spreken mag als mensch tot uïensch." Óp xx eiken toon durfde hij tot ha ar.spre ken Meende hij, dat er nu geen afsta ri 3... meer bestond tussohen haar en den zoon van Chiisliann Haxrestrand? Alles xvat haar aan trots en hoogmoed eigen xva«, kwam in haar box'en. „En al liadt u mij in nog afhankelijker positie aangetroffen dan ik nu ben, ik blijf altijd voor u, dio ik steeds gexx'ecst ben „Nooit heb ik meer achting voor u ge voeld dan in dit oogenblik, en nooit kwam u mij van beter adel voor als nu ik weet, dat u uw vrijheid behouden hebt." Edela durfde hem niet aanzien, ze keek naar den grond. „Of het toeval is of een lioogere leiding, dat wij elkander hier ontmoeten, is hetzelf de," ging hij voort. „Ik xveet, dat. het. voor u een onx'eidragelijke gedachte is, dat wij x'oortmui huisgenöolen zijn en ik zal met uw gevoelens rekening houden, zonder u last te veroorzaken. Want men zou het wel eens aan u kunnen wijten, wanneer ik, een nau welijks aangenomen gastvrijheid, nu alweer van dc hand wees. Alaar ik geef u mijn woord, dal ik mij zoo spoedig mogelijk uil dut huis vei wijdei en zal. Aan de gemeenschappelijke maaltijden zal ik -geen deel nemen, en al moeten \\o dan ook voor korten tijd onder 66n dak wonen, dan, zullen xve het toch zoo kun nen inrichten, dat ontmoetingen uitblijven. En als hel toevallig toch gebeurde, dan zijn juffrouw Edela en Bernard Havestrand vreemden x'oor elkaar." (Wordt vervolgd.) SCHI EDAM S C ifE COURAA'

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1