BLOOKER'S CiiCAO S3"* Jaargang Anthraciet Woensdag 21 September 1910 No. 13411 Edela van der Eichen. H.L. of TROONREDE DAALDERS Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen {1,1,25 franco per post fl. 1.65, Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zjjn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Bericht. Zij, die zich met ingang van 1 Oct. a.s. op do „Schiedamsche Courant" abon- "neeren. ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. trent de belanghebbenden op den katstoa werkdag van September aan de afdeeling Militie (Schoolstraat 12) nadere inlichtin gen kunnen verkrijgen. Schiedam, den 20sien September 1910. De Burgmeester voornoemd, M. A. BRANTS. Kennisgeving. Inlijving voor korte oefening van letellngen der lichting 1D10, die In 19' i, ter ver vanging van nlt den dienst geraakte lotellngen lmnner lichting, moeten worden ingelijfd. De Burgemeester van Schiedam, brengt bij deze ter kennis van de lotelin- gen van de lichting 1910 die tea- vervanging tan uit den dienst geraakte lotelingen hunner lichting in 1911 zullen worden ingelijfd: dat voor de aanvulling van hen die op 31 Januari van het jaar volgende op dat der algemeene aflevering aan het aandeel der gemeente -in de categorie der tot korte oefe ning ingelijfden ontbreken, in de eerste plaats in aanmerking komen zij, die in het beztt zijn van een getuigschrift van militaire be kwaamheid en lichamelijke geoefendheid dat, aangezien aan een zoodanig getuig schrift alleen dan waarde is toe te kennen,, indien het verworven is kort vóór de inlij- ïng, bepaald is dat de voorrang voor toe wijzing aan de categorie van tot korte oefening .ingelijfden slechts zal worden geno ten door die lotelingen, welke evenbedoeld ge tuigschrift hebben verkregen in liet jaar, waarin zij zullen worden afgeleverd; en dat getuigschriften in een vroeger jaar behaald ton deze dus buiten aanmerking blij' ven. Gemelde lotelingen zullen dus om op be doelden voorrang aanspraak te kunnen ma ken in Januari 1911, dat getuigschrift moe ten verwerven of opnieuw moeten verwerven. Voorts wordt ter kennis gebracht, dat in gevolge liet bepaalde bij de derde zinsnede van art. 104 der Militiewet 1901, de hou ders van een getuigschrift van militaire be kwaamheid of van lichamelijke geoefendheid, voor zoover zij daartoe geschikt bevonden zijn en dit met de belangen van den dienst is overeen te brengen, zullen worden inge lijfd bij hot koips en geplaatst in het gar nizoen hunner keuzeen dat in verband met het vorenstaande de voornoemde lotelingen, alsnog in het laatste winterseizoen vóór hunne inlijving tot het voor-bereidend militair onderricht zullen wor den toegelaten, mits zij zich daartoe bij den aanvang van het eerste ocfeningsuur in dat seizoen aanmelden bij den officier, die belast is met de leiding van dat onderricht in deze gemeente, dat in de eerste dagen van October a.s. zal aanvangen en waarom Roman naar het Duitsch van HEÜWIG ABT. 51) Ze hield nog altijd den blik neergeslagen ze wist niet, wat hem te antwoorden. Hij had gelijk en kon niet anders handelen, en toch dat zij dit van li e m moest verdragen Hij deed een stap achteruit, „ik mag u niet langer ophouden, ik heb daarom de eer u te groeten." Edela beantwoordde zijn buiging niet. Met vast samengeknepen lippen stond ze onbewe gelijk en staarde hem na. „Nu vertel me eons, uffrouw, wat dat te beteekenen heeft? Eerst laat u zeggen dat u riet kunt komen eten, omdat u te moe bent en dadelijk daarop gaat u weer uit Zoo werd Edela ontvangen door mevrouw Riefenstald, die voor het venster zat en blijkbaar op haar gewacht had. Maar toen ze" Edela aankeek, schrok ze even en bromde daarna nog enkele onver staanbare woorden. „Wat ziet u er uit? Scheelt er wat aan?" „Ik smeek u mevrouw, om mij niets te vragen en mij voor vandaag alleen to laten. Mevrouw Riefenstahl scheen hier genoegen mee te nemen, keek haar na, toen ze de trap opging, en dacht „Zeker de sterfdag van een hnrer ouders Het arme ding." "Vandaag niet en morgen niet, maar over. Levering Anthraciet Voor hot a.s. seizoen vragen. Burgemees ter en Wethouders van Schiedam prijsop gaaf voor ongeveer: Burgemeester en Wethouders behouden zich voor 10 pGt. meer of minder te be stellen. De levering moot geschieden op aan to geven plaatsen en tijden. De insch rij v i ngsbi 1 j otten moeten in ge sloten enveloppe, waarop oen aanduiding, dat zij een i nsehrijvingsbiljet bevat, vracht vrij worden ingeleverd in de ten Raaclhuize aanwezige bus, voor of op 29 September a.s des middags 12 uur. YEREENIGDE VERGADERING DER STATEN-GENERA AL. II. M. de Koningin, die zich hedenmid dag te 1 uur vergezeld van Haar Door- htchfigen Gemaal met het voor de opening van de veroenigde vergadering der Staten- Generaal voorgeschreven ceremonieel naar de Ridderzaal begeven heeft, hie'd de vol gende rede: Mijne 'Heeren. Het verheugt Mij, weder in Uw mid den te zijn. Onze betrekkingen met de andere Mo gendheden zijn van 'den meest vriend- schappelijken aard. Gelijk te vreezen was, heeft de weers gesteldheid ten vorigen jare op land- en tuinbouw een ongunstigen invloed uit geoefend. Ook' thans laat de opbrengst van sommige akker- en tuinbouwgewas- sen te wenschen over, doch voor de veehouderij zijn de tijden voordeelig. Ondanks eenige .ongunstige omstan digheden was in handel en nijverheid in verschillende opzichten vooruitgang waar te nemen. Het scheepvaartverkeer nam weder, en in niet onbelangrijke mate, toe; in het scheepvaartbedrijf wa ren de uitkomsten van do vrachtvaart ter zee minder ongunstig. De staat der Koloniën geeft in menig opzicht reden tot tevredenheid. De meer geregelde toestanden, die, als gevolg van het in de laatste jaren ten opzichte van de Buitenbezittingen in toepassing gebrachte Regeeringsbeleid, in die stre ken zijn ontstaan, oefenen eene verblij dende werking uit op de ontwikkeling van handel en verkeer, en geven grond om een gestadigen economischen voor uitgang van dat gebied te verwachten. Zeer betreur Ik', dat de eholora in ver schillende streken van Neder! andsch- ïndië slachtoffers eischtg. Burgerlijke en militaire landsdienaren zoo hier te lande als in de Koloniën Vervullen hunne taak op eene wijze, die lof verdient. Hoewel de loop van 's Rijks middelen niet onbevredigend is, blijft toch, ten gevolge van de vele hoogst noodzake lijke nieuwe uitgaven, de financieele tóestand des Rijks de grootste zorg eischen. Binnenkort zullen de reeds vroeger aangekondigde ontwerpen tot herziening van het tarief van invoerrechten en tot invoering eener aigemeene inkomsten belasting U bereiken. Tot dekking van het zeer aanzienlijke tekort op den aanstaanden dienst zal de toevlucht moeten worden genomen tot dezelfde tijdelijke maatregelen, als voor het loo- pende dienstjaar is geschied. - Wetsontwerpen ter verzekering van arbeiders tegen geldelijke gevolgen van invalideit en ouderdom en tot wijziging der Ongevallenwet 1901, zullen U be reiken. De bij U ingediende wetsontwerpen, alsmede die, waarvan de indiening reeds vroeger is toegezegd, zullen veel van Uw tijd en Uwe inspanning eischen. Toch zullen, met het oog op noodig gebleken voorzieningen, daarnevens nog eenige wetsontwerpen aan U worden aangeboden, t morgen kwam hij terug. Laat 's avonds, toea allen in huis zich ter ruste hadden be geven, hoorde Edelu zachte schreden, die zich naar liet andere eind van de gang bega ven. En den volgenden morgen toen ze zelf nog niet was opgestaan, hoorde zij, wakker liggende, dezelfde voetstappen weer, de trap afgaan en het huis uit. Nu stond ze haastig op, kleedde zich, ontbeet en ging naar het kantoor, een uur vroeger dan noodig was. Ze dacht hier het veiligst te zijn. Ze begon, te werken en schoof haar stoel zoo, dat ze niet naar buiten kon zien. Zoo gingen de dagen voorbij, lederen morgen en iederen avond luisterde Edela naar de voetstappen, ze kon hiernaar hot zich ter ruste begeven en het opstaan rege len. Een ontmoeting met Bernard Have- strand bleef haar dus gespaard. Op zekeren avond hoorde Edela do voet stappen niet meer voorbij haar deur gaan. Bernard Ilnvestrand had haar van zijn ge hate tegenwoordigheid verlost. Doch do nachten werden er voor Edela aiet rus tiger op,. „De ingenieur verstaat zijn vak goed," zei Walter Riefenstahl, „en zijn arbeiders staan goed onder controle. Het werk schiet flink op, Als het zoo voortgaat, zal het vol gende voorjaar waarschijnlijk alles kant on klaar zijn.' „Zou juffrouw Eichen wel mot je mee wil len gaan naur Mnricnbad?" .vroeg een der volgende dagen dc oude Riefenstahl aan zijn vrouw. Een spotachtig lachen was het antwoord. KOFFIE is duurder geworden, doch kost nog steeds f 1.50 per bus van 1 Kilo (2 pond). Kleinere bussen naar verhouding. Pr(js der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer, 15 cents. Reclames 30 cent "per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën hij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen,. i j isi-1 In de nummers, die Ditisdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intere. Telefoon f voor de Redactie No. 123. t voor de Administratie No. 103. Een wetsontwerp tot vaststelling van eene eedsformule en van de gevallen, waarin de eed van getuigen in burger lijke- en strafgedingen kan worden ver vangen door eene belofte, zal U berei ken. Ook zullen U worden voorgelegd eene herziening van de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek omtrent de ver bintenis uit onrechtmatige daad, als mede van de Wet op het auteursrecht. Bij de herziening der onderwijs-wet- geving, welke naar aanleiding van het rapport der Ineenschakelings-Commissic zal moeten worden overwogen, zullen de onderwerpen, welke met de jongste wijziging der Wet op "het lager onder wijs in nauw verband staan, alsmede de wettelijke voorziening in zake het vak-onderwijs, het eerst de aandacht vragen, voor zooveel zulks, zonder het geheel te verbreken, mogelijk blijkt. Indiening van een wetsontwerp tot herziening der Militiewet 1901 kan spoe dig worden tegemoet gezien, terwijl, in verband daarmede, eene wijziging van enkele bepalingen der Landvvecrwet U ter overweging zal worden aangeboden. Een ontwerp van wet betreffende den Landstorm is in bewerking en zal U perlang bereiken. In aansluiting aan de verbetering van de Waal zal, in het belang van de scheepvaart, een aanvang gemaakt wor den met de normaliseering der Boven- Merwede. i Ontwerpen worden voorbereid tot be vordering van de verbetering der af watering van de. provinciën Friesland en Groningen, van het Meppelerdiep en van de Vecht in Utrecht. 1 Voorstellen tot hervorming van het Binneniandsch Bestuur in Neder- landsch-Indië zijn mede in voorberei ding. Op Uwe toewijding en ijver zal, naar Ik vertrouw, niet te vergeefs een beroep worden gedaan, j Gods zegen ruste op Uw arbeid. Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. V* Nadat in de beide laatste jaren do zit ting der Staten-Generaal op last van II. V. do Koningin door den Minister van Biu- nonlantlsche Zakon was geopend, heeft dit thans weer plaats gehad door II. M. de Koningin zelve. De troonrede, die H. M. ditmaal uit sprak, was zeer kort en het daarin aan gegeven programma beknopt. Na de gebruikelijke mededoeling omtrent den toestand van land- en LuLnbouw, vee houderij, handel on nijverheid, schoep vaat t en den toestand in de koloniën, wordt do „Mee willen gaanNu, ik denk dat zes weken te Murienbud haar wel boter zullen aanstaan dan zes weken in deze Julihitte op het kantoor." Zo had goed gezien. Edela vetldaarde zich gaarne bereid mevrouw naar Matiënbad Ie vergezellen. Zes weken weg uit. deze omge ving, zes maal zeven dagen weg hier van daan, waar alles haar aan hem herinnerde, aan wien ze niet denken wilde, hef scheen Edela een uitkomst. Ontmoet hadden Edela en Bernard Havo- strand elkander niet meer. Dc uitnoodigin- gen, om 's Zondags te komen eten, wees Bernard steeds van de Inmd, daar hij zijn vrije dagen wilde besteden om uitstapjes te maken in de omgeving. Edela zelf ging zeer weinig uit. En toch verlangde ze naur buiten te gaan, langs het water te wandelen, naar het ruischen van don vloed to luisteren. En nu zes weken weg, zes wekenZe zou van een zwaten last bevrijd zijn. Toen ze in den trein zaten, kuste Edela uit dankbaarheid mevrouw Riefenstald de hand. „Nu, nu," zeide deze;, „ik geloof graag dut u blij kent. Ik gun hot u van lmrte, hcorHet zal u geen kwaad doen, Mariënbad is overal goed voor, en zal u dikkere wan gen geven." Dit was evenwel niet het geval. De heet- watotbronnen waren niet in staat Edela's smal geworden gezicht moor ionding te ge ven en het onrustige in haar oogen weg te nemen. Toen ze dan ook huiswaarts keerden, was aandacht gevestigd op 's Rijks middelen, die wel vrij bevredigend zijn, maar waar aan weldra hooge eischen zullen worden gesteld, die versterking dier middelen noo dig maken. In verband daarmede wordt de spoedige indiening aangekondigd van ontwerpen tot tariefsherziening en invoering eener alge meene inkomstenbelasting, terwijl tot dek king van hot zeer aanzienlijk tekort op den aanstaanden dienst dezelfde tijdelijke maatregelen, als voor het loopende dienst jaar is geschied, zullen genomen worden. Voorts zullen de Kamers bereiken wets ontwerpen voor invalid!teits- en ouder- domsverzekcring en tot wijziging dei On gevallenwet 1901. Als nieuwe plannen worden aangekon digd de regeling der cedskwestio en wijzi ging van het Burgerlijk Wetboek omtrent de verbintenis uit onrechtmatige daad, en van dc wet op het auteursrecht. 40ok wordt de herziening der onderwijs- wetgeving aangekondigd, nu het rapport der Ineenschakelingscommissie is versche nen. Dim zullen nog wetsontweipcn te wach ten zijn betreffende de regeling der mili tie, der landweer en van den landstorm. Voorts op waterstaatsgebied de normali seering van de Bovcn-Merwede en'de ver betering van. de afwatering in Friesland, Groninger^ enz. Ten slotte wordt megedcdeeld, dat een hervoiming van het Binneniandsch Be stuur in Nederlandsch-Indië in voorberei ding is. Onder deze aangekondigde Wetsontwer pen zijn er zeer zeker, waaraan reeds lang dringend behoefte wordt gevoeld, zoo o. a. de verzekeringswetten. Hopen wij, dat deze eindelijk eens tot een wet zullen verheven woiden en dus ditmaal eens niet weer zullen verdwijnen, zooals dit met de vroeger reeds ingediende ontwerpen het geval is geweest. BUITENLAND. Schiedam, 20 Sept. 1910. DE BALKAN. Het gisteren meegedeelde bericht van de Parijsche „Matin" wijst op een ophan den zijnde verandering der politieke ver houdingen in den Balkan. Het blad be- woeit, gelijk men weet, dat er tussehen Turkije en Roemenie een militair verdrag is gesloten. Of het bericht juist of valscb is, kan voorloopig nog niet met zekerheid worden gezegd, bet is in elk geval (een, feit, dat aan beide zijden de wonsch be staat om een dergelijk verdrag te sluiten. Hot militaire verbond zou in de eerste plaats tegen Bulgarije zijn gericht, welks Gioot-Bulgaarsche plannen niet alleen Tur- kije, maar ook de noordelijke buurman, Roemenië, mot bezorgdheid gadeslaan. On middellijk gevaar is er echter zoo goed als niet, daar koning Ferdinand van Bulgarijo het Edela blij lo moede. Ze wist nu, wat haar ontbroken lmdhaar werk. Ook ineviotiw Riefenstald was blij weer thuis te zijn. Alleen thuis heeft men toch altijd maar zijn gemakken, zijn goed eten en zijn goede vrienden. Deze goede vrienden een liezoek te bren gen, was dan ook des Zondags haar eerste werk. Walter Riefenstahl had slecht» een korte reis van acht dagen door de Ilarz, gemaakt. Dat hij zich het meest in de buurt van Kiaustal en Zeilorfekl had opgehouden, wist zijn moeder niet. En dat Lotte Schneider, tien minuten van Kiaustal verwijderd, voor acht dagen een pension had betrokken, wist zijn moeder ook niet. Evenmin wist ze dat deze beide menschcn in gezelschap van nog zes andere jongelui de Broeken beklommen hadden, dat zij bij het zilveren maanlicht man- boven waren gegaan, naar het „Ileksen- nltuar", dat Walter Lotte naloopend, baar in zijn armen had genomen en gekust had op haar mond en dat. zij zich daar in het geheel niet tegen verzet lmd, maar gelachen had, zoo gelachen, alsof ze oen echte, levende heks was dat alles wist zijn moeder niet. In Wcrnigeiodc, vóór het gezelschap uit elkander ging, hud Walter Riefenstahl, Lotte Schneiders handen in de zijne nemend, ge zegd „Nog, tot het komende voorjaar, Lotlo Dan bon ik zoo ver, dat ik zelfstandig iets kan beginnen, en dan, of ze ja zeggen of neen dan wordt je mijn vrouwMaar i og tot het voorjaar wachten." „Ik zou ook nog langer wachten, Walter, als liet moest," had Lotte Schneider zacht geantwoord. Van dat alles wist, zooals gezegd is, me vrouw Riefenstald niets. Wat ze wel wist, dat was: dat het nu toch hoog tijd weid, dat Walter zich met Marictjc Reitz.kc verloofde. En het bezoek van dezen Zondag zou, meen de zij, nader tot dat doel brengen. Daarom knikte mevrouw Friederikc nog eens betee- kcnisvol naar boven, waar Edela voor het raam stond, toen de Riefcnslahlsche lan- luuwer wegreed „U gaat toch niet uit, juffrouw, anders is er niemand thuis, ik heb Etnma en Lena beloofd dat ze uit mochten gaan naar Mühldotf", lmd mevrouw nog gezegd en Edela had toestemmend geknikt. Ze bleef gi'aag in dat huis en ze had van daag werkelijk het gevoel, alsof z.e liicr thuis was, Ze vond hcf aardig, dat het gehecle huis ham voor deze uren alleen toebehoorde. Ze liep van de eene kamer naar dc andere, opende alle deuren, ook do huiedeur, die dooi de warande naar den tuin 'voorde. Hot was nog zoo heerlijk warm buiten, of schoon de herfst nl naderde. In den tuin bloeiden de rozen nog en op tafel stond een be liquet sterk ruikende bloemen. Edela ging er heen cn snoof de geur op en daar klonk van haar lippen een toon, die daar in langen tijd niet gehoord was, zc begon tq zingen: „Snh ein ICnnh' ein Rcslein stehn." {Wordt vsrvalgd.) SCHIEDAMSCHE COURANT ft IN DE

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1