63"° Jaargang Woensdag 28 September 1910. No. 13417 Edela van der Eichen. H Kennisgeving. KENNISGEVING. BÏÏITENLAm BINNENLAND, COURANT Deze conran verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardinger, fl. 1.26 franco per post fl. 1,65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent l Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). .Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel most 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden, tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen, In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavonu verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Eedactie No. 123. voor de Administratie No. 103. De Burgomoester van Schiedam, hicngt ter kennis van de ingezetenen, dat dc nieuwbenoemde Burgemeester, de lieer M. L. ITONNHRLAGE GRETE, m ecne op Maandag den den October a.s. des namiddags ten 2 uur te houden Buiten gewone Zitting van den Gemeen teraad, als hoofd der gemeente zal wor den geïnstalleerd. Tevens deelt hij mede, dat aan alle ambte naren, collegien, corporation, enz., des na middags te .31 uren van dien dag ten Rand- lmi/c de gelegenheid zal worden aangeboden, zich aan liet nieuwe hoold der gemeente te doen voorstellen. Schiedam, 27 September 1910'. De Burgemeester voornoemd, M. A. BRANTS. Belasting op liet houden van honden. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, brengen ter nlgcmoone konnis, dufc inge volge het bepaalde in artikel 4 der verorde ning op de invoidering der belasting op de honden,■gebonden in de gemeente Schiedam (Gemeenteblad no. 12) de 2de lijst, over liet jaar 1910, bevattende de namen van hou ders van honden binnen deze gemeente, op heden is gesteld in handen van den Ge meente-Ontvanger tor "invordering der be lasting. Weidende voorts dc belastingschuldigen er aan herinnerd, dat overeenkomstig art. 5 der Verordening, dc belasting moet zijn vol daan veertien dagen na de dagteoke- nina: van hot aanslagbiljet; op straffe van vonolging, volgens de wet. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behonit. den 27cn September 1910. Hut gemetst er en Wethouders voornoemd, M. A. BRANTS. De Secretaris, V. SICKENGA. Schiedam, 27 Sopt. 1910. VEREENIGDE STATEN. liet congres voor hot behoud van na tuurlijke hulpbronnen, dat te St. Paul werd gehouden, is gesloten nadat oen programma was aangenomen, dat zich verzet tegen do controle der staten af zonderlijk op de natuurlijke hulpbronnen des lands. Op dit punt liepen de meeningen van president Taft en Roosevelt uiteen. Laatst genoemde wil de controle der geheele natie op de natuurlijke hulpbronnon, terwijl dc heer Taft, die een groot voorstander van do autonomie der staten is,' wil, dat deze zelf over hunne rijkdommen1 waken. Een motie, welke de namen van Taft en Roo sevelt wilde vereenigen als do beide groote verdedigers dei natuurlijke rijkdommen van het land, moest men om deze roden na een warme discussie laten vallen. De Rooseveltistcn van het congres heb ben voorts een geestdriftige ovatie ge bracht aan den heer Pinchot, die onder de regeering van Roosevelt chef van het boschwezen was, en die door president Taft uit die functie werd ontslagen, omdat hij beschuldigingen had geuit tegen zijn on middel lijk en chef, den secretaris van bin- nenlandsche zaken, Ballinger. Do kwestio van de controle op de na tuurlijke hulpbronnen is aan de orde van den dag gekomen, tengevolge van de groote vorkoopingen en, concessies van groote woudgebieden der vroegere indianenlem toriên, welke volgens de beschuldigingen door don heer Ballinger heel gedienstig aan groote speculatieve ondei nemingen zouden zijn verleend. Het congres heeft 'onlangs een enquête in dezen goedgekeurd, en terwijl het congres tot het behoud der natuurlijke rijkdommen te St. Paul daagde, was dc enquête-commissie te Minneapolis werkzaam. Op hot congres werden moties ingediend, een van oen democraat en een van een insurgent republikein, strekkende om vast te stellend-dat dc hesehuldigingen tegen Ballinger gegrond zijn en die zijn ontslag eischten als secretaris van binnen- latulsche zaken. De oud-republikeinen vooth kwamen, 'dat over deze moties gestemd weid door zich terug te trekken. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Roman naar het Duitsch van IIEDWIG ABT. 57) Dut kondon zij hem mei weigeren en zij lieten hein dam om door een kier van de deur in de kamer zien. Daar lag de zieke. Zijn ingevallen gelaat was hoog rood van koorts, zijn handen plukten oruustig aan de dekens vu hij puuiUe steeds dooi. ■Christiaan Ilavestrnnd greep zich aan de deurpost vast, hij beet op de punten van zijn grijzen baard, terwijl het zweet hem uitbiak. Toen deed Ilavcstrand de deur weer dicht en ging met Walter Riefenstahl naar de woonkamer beneden. Daar hoorde hij ook op zijn vraag hoe freule Van der Eichen hi"f was gekomen en wat. zij hier in huis deed. Kantoorjuffrouw was zij dus, zij at hier mee aan tafel, woonde hier in en kon ieder «ogenblik dus de kamer binnen komen. F lij sprong bij die gedachte van sijn stoel op. „Helpen kan ik ,op het oogenblik toch niet, daarom zal ik nu maar gaan en een kamer zoeken in de „Qoudep Ijcouw". Mor- gc vroeg kom ik dan weer vragen boe het er mee is." Zonder een woord van afscheid liep hij weg. Woede, angst en zorg beletten hem meer tc zeggen. Tr< „De Gouden Leeuw" liet hij zich daar op twee Flesréhen roeden wijn brengen on daarbij bleef hij den halven, nacht zitten. met diens zilveren bruiloft gaan geluk- wenschen. Om inlichtingen verzocht, heeft de bur gemeester verklaard, zoo te moeten han delen in 't belang zijner gemeente. Tc Hamburg staken op 't oogenbiik alle kellners. Naar aanleiding van een arti kel in een kellnersbhul hadden de koffie huishouders besloten de arbeidsbeurzen met gelijke vertegenwoordiging van werk gevers en werknemers op te heffen. En het antwooul der kellners op dit besluit was, dat zij Zondagavond precies om 10 uur allen de servet en het presenteerblad erbij neerlegden. noodzakelijkheid meerdere troepen langs de Bu)gaar»che grens samen te brengen, omdat do mobilisatie van het Rocmeensche leger de Bulgaren zou vei hinderen krachtig op te ti eden. Rusland. Volgens dc „Itelsj" is het een uitgemaakte zaak, dat de minister van buitenlandsclie zaken, Tswolski, den door bet overlijden van Nelidow te Parijs opengekomen gozanf- schapsp.i-l. zil innemen. Zijn assistent Susonow zou in zijn plaats minister van buitenlandsclie zaken worden. Vereenigde Staten. RooseVeJt is gisteren te Saratoga aan gekomen ter bijwoning van de conventie der republikeinen in den staat New-Yoik met-bet oog op de benoeming van staats ambtenaren, voornamelijk voor de benoe ming van gouverneur. Roosevelt werd aan het station door oen groote menigte afgehaald en naar zijn ho tel gebracht. Hij verklaarde in een inter view de oude garde le zullen mogen ver slaan. De democraten komen te Rochester voor hetzelfde doel hijeen. Er is, zeggen de telegrammen, een sterke strooming ten gunste van New-York's burgemeester Gay nor voor don gouverneurszetel. Finland. liet officicuse Russische blad „Rossija" zegt, naar aanleiding van de weigering .van den Finsebon Landdag, dat Finland zijn weg zelf heelt gekozen. Het blad betreurt het, dat de meerderheid van den Landdag baar plich ten tegenover het lijk zoo slecht kent en op een zoo uitdagende manier de nog overge bleven rechten van Finland overschat. De „Nowoie Wiernia" noemt het. besluit van den Landdag brutaal en dom; de Rus sische regeering zal het schouderophalend voorbijgaan en in het vervolg den geheelen Landdag ignorceren. Hefbericht. Z. K. II. de Priits verlaat hedenmiddag circa G uur de Residentie. De Prins tou 1Yled, De Prins von Wied vertrok hedenochtend uit Den Haag per Staatsspoor naai Apel doorn, vermoedelijk tot het brengen van een bezoek aan H, M. de Koningin. Personalia. B(j Kon. besl. van 19 dezer zijn benoemd tot gedelegeerden van Nederland bij het in Oct, a s. te Madrid te houden Intern. Con gres tot bestrijding van den zg. handel in vrouwen en mei«jes, de heeren jhr. mr. A. J, Rethaan Macaré, advocaat-generaal bij den Iloogen Raad der Nederlanden, en mrA.de Graaf, te Utrecht vice-president van het Nat. cornilé lot bestrijding van den handel in v! ouwen. Een Oranjeboek. Eerstdaags zal wederom door het Mi nisterie van Buitenlandsclie Zaken aan do Staten-Geueraal een Oranjeboek worden, toegezonden. De HuisvHjUentoonsteliing te Scheveningca. Het bestuur der Huisvlijttentoonstelling zal Vrijdag a.s. bij' de sluiting der expositie, een feestmaal geven ter eere van, den voorzitter van het comité, prof. Van Veen. Corps diplomatique. De Italiaansche gezant bij ons Hof, de Hertog van. CalVello, verliet gisteravond 's-Gravenhage met buitenlandsch verlof. Engeland. De vooruitzichten op oen bezwering van het dreigende conflict in de textielindus trie zijn op 't oogenblik weer slechter ge- woulen. De eigenaren der katoenspinne rijen hebben gisteren te Manchester ver gaderd cu naar men meent te weten, heb ben zij de voorwaarden van de kanrders voor de aanneming van een scheidsrech terlijke uitspiaak verworpen. Duitschiand. Terzelfder tijd dat bet socialistische partijcongres te Maagdenburg zich mot de bourgcois-manieron der Zuidduitschc par- tijgenooten bezighield, heeft zich een van deze laatsten nog aan zoo'n sociaal-de- mocratischo hoofdzonde schuldig gemaakt. De socialistische burgemeester van ilags- feld, de heer Wwitn, is namelijk met an dere collega's den groothertog van Baden Tiet hoofd weid hem steeds zwaarder, den ken kon hit nm slotte niet meer. Men moes te sleepte liij zich tegen den morgen naar zijn bed en viel toen in een zvaren slaap. Eerst laat in den morgen word hij wakker met oen dof gevoel in ui zijn leden. Edela had geen oog dicht eeduan en toch was zij zoo ntoe. Zij was moe, zooals allen vanhopigen dat kunnen ziin, die gevoelen dat het leven hun niets meer kan Brengen, teiwijl zij toch voort moeten gaan langs doornige paden. Waarvoor diende het om nog langer tc leven, zoo vroeg Edela zich nf in den nttclil was het niet veel beter tc ster ven, zoodat dan alles uit zou zijn. Het was haar zoo geheel onverschillig wat het lot haar nu nog brengen zou alles was haar hetzelfde. Tegen den morgen hoorde zij dc oude veipleegster naar beneden komen. Om dezen tijd van den nacht kwam de oude altijd naar beneden om uit 'de keukon nieuw ijs te halen om dat in den ijsznk o" het voorhoofd van den zieke te leggen. Edela hoorde haar in de keuken kleine stukjes van den groo- ten, klomp ijs afslaan. Dus hij leefde, nog er was nog ijs voor hem noodig. Tegen middernacht was de dokter nog gehaald en die was den geheelen .nacht hoven gebleven. Deze ging nu ook weg en in de gang hoorde Edela hem zeggen „Wij hebben het dan toch gewonnen. Ik had dat eigenlijk niet meer geducht." Edela sprong op van haar lied haar knieën knikten en.een wonderlijk blij gevoel doorstroomde haar. "Walter Riefenstahl was Js morgens zelf naar de „Gouden Leeuw" gegaan om den Turkije en Roemenië. De Atheensche correspondent van' de „Ti mes", die, zooals men weet, hot „Matin"- heiicht over een Turksch-Roemeessch defen sief verdrag in geval van een TurKsch-Bul- gaarschen oorlog bevestigde, komt nog nader op dit bericht, dat hij uit een absoluut ge zaghebbende bron zegt te hebben, terug. Het verdrag kan volgens hem'niet tot stand zijn gekomen zonder medewerking van de re geer! ng te Bellijn. I Iet is een bekend feit, zoo zegt de corres pondent verder, dat in de afgeloopen maand minstens 13,000 man Aziatische troepen naar Europcesch Tmkije zijn gebracht, ter vrij 1 het gioofste gedeelte der troepen, die den op stand in Albanië onderdrukt hebben, langs de Giieksche en de Bujgaarsche grens staan. Te Berlijn vond men het niet gewenscht, dat de Russische ei ens zoo van troepen ont bloot werd en men liet te Konstantinopel weten, dat de vriendschap van Duit-rilland en Oosten rijk-I longarijo in hoofdzaak afhing niet alleen van de handhaving maar van de vei meerdering der Turkschc troepen aan de Russische grens. De titans met Roemenië ge troffen schikking ontslaat Turkije van de Onze gezanten. Baron van Wolderen Rengers, gezant te Stockholm, is met verlof naar Nederland vertrokken en te 's-Gravenhage aangeko men. Gedurende zijn afwezigheid wordt het beheer der legatie te Stockholm waarge nomen door Mr. Roijaards, geizantseliaps- raad te Constantinopei, tlie in eerstgenoem de standplaats is aangekomen. Amllëutlcs De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag 30 dezer niet plaats hebben. Onderscheidingen. Reuter seint uit Berlijn Het »Staatsblad" meldt, dat de Kroonorde 2de klasse met de ster is verleend aan den heer A D W de Vries, secretaris-generaal van het ministerie van justitie, dezelfde orde 3de klasse aan den officier van justitie mr. Tii. W. F A. Mathou te Roermond en de kroon bij den Rooden Adelaar 4de klasse aan den eersten luitenant S. M. J. Gjjsberii Ho- denpij! van het regiment grenadiers en Jagers. Onderwijs aan achterlijke kinderen. Do Yereeniging van Ouder-wijzers en Artsen, werkzaam aan inrichtingen voor onderwijs aan, achterlijke cn zenuwzwakte kinderen, hield 2-1 Sept. j.L een algemecne vergadering to Haarlem. Uit de mededeelingon van het Bestuur bleek o. nr., dat aan den Minister van Binncnlandschc Zaken een adres was ver zonden inzake leerplicht Voor zwakzinni gen en aan B. en YV. van Enschedé een adres inzake de organisatie van het zwak zinnigen-onderwijs in die gemeente. Nadat de vergadering besloten had, dat de Verecniglng baar medewerking zal ver- leenen tot hef houden van een Nationaal Congres voor Kinderstudie en het Bestuur gemachtigd was, een tentoonstelling van. leermiddelen voor het onderwijs aan ach terlijken te organiseeren, hield dr. Van Londen, uit Amsterdam, een lezing over: De arts als leider der paedagogia de school voor achterlijken". Dr. Van Londen kwam tot da conclu sie, dat, nadat door den arts-psychiater de geestelijke afwijkingen der leerlingen zijn vastgesteld, ook door hem de weg zal aangegeven worden, waarlangs zich do opvoeding in de school zal moeten bewegen. Hoewel bij bet debat bleek, dat de in. leider niet bedoelde, dat do arts leer stof, methode, leermiddelen enz., behoort aan tc geven, lokte toch de lezing do verklaring der onderwijzers uit, dat de arts nooit als leider der pacdogogie in scholen voor achterlijken zal kunnen op treden en zelfs niet in staat zal zijn zon der samenwerking met den paedagoog een juiste diagnose te stellen, omdat heau, in het algemeen gesproken, de paedagogische konnis ontbreekt. Van beide zijden was men evenwel innig overtuigd van de noodzakelijkheid der vader de goede tijding le brengen. Door zijn geklop was ITatestrand wakker geworden. ILij was eerst nog geheel in de win van zijn roes én moest zich bezinnen om zich te herinneren, dat hij in „Dc gou den Leeuw" was en dut ei tijding over den toestand van zijn zoon was gekomen. Toen hij ecluer good begreep dut liet een goed be richt aangaande zijn zoon betrof, schoot 'tij in groote haast zijn kleeren aan en snelde naar do villa. Toen hij bij dc ijzerfabriek kwam, noem de bij zieli zelf dom dat hij die lange reis ge maakt had hioiheen. liet was dan zeker toch niet zoo erg geweest en waarom zich dan zoo bezorgd tc maken. TTet kwam hem nu zeer vernederend voor om hier te wachten tot het ziin zoon zou gelieven hem te ont vangen. Doch toen hij in de fabriek kwam, ont ving Walter hem met hot bericht dat zijn zoon hem wonsclUe te spreken. Ghristiann Ilavcstrand besloot naar zijn zoon toe te gaan. llii kon bijna niet verder toon hij midden op de trap stond, het was hem of hii iels zwaars aan de voeten had hangen. Bovenaim de trap stond de oude ver pleegster hein op te wachten. „Ga gauw naar hem toe. llij heeft al een paar maal gevraagd of u er .nog niet was. Veel praten mag hij echter nog niet." Maar om veel te pinten lag ook niet in do bedoeling van Christinnn Havostrand. Hij deed 'langzaam de deur open en bleef op den drempel staan. 1 Tot was hem onmoge lijk om tersfond naar hot bed van zijn zoon te gaan, v Bernaid lag met bleek gelaat in de kus sens, met moeite lichtte hij zich een weinig op en zei met zwakke stem: ,,tk kan u niet tegemoetkomen, vader, zou u daarom wal nadeihij willen komen?" Zijn vader kwam een paar stappen dich terbij en keek zijn zoon aan. „Die couuintensclmjvers hebben natuurlijk weer van een mug een olifant gemaakt en iemand dood verklaard die nog spring levend is." Bernard richtte zich nog wat meer op. Een zacht lachje gleed er over zijn gezicht. „Ik kan het waarlijk niet helnen dat u een \ergeoh-che reis hebt gemaakt," zei hij vriendelijk, „maar ik dank u toch zeer, va der, dat u gekomen bont." Hij stak zijn vader de hand toe. Doch Christiana Have.-trend trok de zijne terug. Hij wilde wel vrede sluiten met zijn zoon, maar zijn zoon moest eerst hem om \erge\ing vragen, z.ooals hem dat paste als jongere. Met een moe gebaar liet Bernard zijn arm weer zakken. „Nogmaals dank ik u, vader, voor uw komst. Wal wij elkaar overigens te z.egg hebben, kan later wel eens op een geschik ter tijd." Zoo dus dit bezoek kwam hom niet gelogen hij was er in 't geheel niet op gesteld thans een bezoek van zijn vader te ontvangen „Ja, ja wij weten zeer goed hoe wij met elkaar staan. Je,kunt gerust ziin ik zal je niet lastig vallen niemand zal ik lastig vallen bier. Over oen uur vertrek ik weer dan voert de trein mij van je weg en nooit weer'zal ik je opzoeken. Ik doe dat omdat je het zelf wilt." Daarmee was hij de deur uitgegaan. Achter haar gordijn stond Edela verbor gen en zag dat hij het huis verliet. Do vader was dus bij den zoon geweest hadden zij z.icli weer met elkaar ver zoend? Na aan het besluit dat zij genomen had. viel nu toch niets meer te veranderen. Den volgenden morgen vroeg zij aan den ouden heer Riefenstahl om haar ontslag. Dez.o keek daar vreemd van op, hij had Edela graag willen houden cn drong er daar om op aan dat zij zou blijven. Hij bood haar zelfs hoogor salaris aan, maar alles le- \ergeefs. Wat mevrouw Riefenstahl betreft, die maakte bet Edela nog moeilijker toen zij boorde van het ontslag. Zij noemde haar ondankbaar, zij kon niet gelooven dat z,ij dat meende. Immers zij had het hier zoo goed, waarom zou zij dan deze betrekking opgeven? Maar Edela bloot' op haar stuk staan en was niet tc bewegen haar plan te verende- reu. Nu, toen sloeg mevrouw Riefenstahl een geheel anderen toon aan. Zij moest het dan zelf maar weten vreesdijk ondank- haar was zij, nmnr als zij dan zoo beslist weg wilde, mt dan maar hoe eerder hoe liever. En dat „luie eerder boe liever" liet me vrouw in do volgende dagen Edela geducht gevoelen. Was zij vroeger steeds vriende lijk geweest, nu was dat geheel anders. Edela nam er genoegen mee. Zij begreep del mevrouw haar ondankbaar moest vinden err boos was omdat zij haar vriendelijkheid niet had willen aannemen. (W'ordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1