03"w Jaargang Vrijdag 30 September 1910 Ho, 13419 Edela van der Eichen. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen Schiedam en Vlaardingen fl. 1.26 franco per post fl. I.b5. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten 'des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fL 0.92; iedere regel meet 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Grooteletters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën hij abonnement op voordeelige voorwaarden. TarieveU hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen, In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan bet Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. BUITENLAND. Schiedam, 29 Sept. 1910. DU1TSCHLAND. De Duitsche bladen bevatten kolommen vullende bijzonderheden over de straatge vechten van. Maandag- en Dinsdagavond, in het noordwesten -van Berlijn, welke gisteren nog even werden voortgezet, maar door de buitengewoon scherpe politiemaatregelen niet die afmetingen van de vorige avonden kon- aannemen. Dinsdagavond is liet, verreweg 'i warmste toegegaan en 't brandpunt van den' strijd was do Rostocker straat. Daar waren door dc stakers en hot gepeupel alle lantaarns ongeveer tegelijkertijd stukgesla gen, waarop in het duister een hevig stee- nen-bornbardement werd geopend op de ooi- de Rosiockerstraat en de Wiclcffstraat sluan- d" agenten. De politie trachtte toen do sraat, waar 4000 personen, onder welke 500 vrouwen en meisjes, dichtopeengcdrongen stonden, to ontruimen. Er weerklonken uit- tartendc kreten uit de menigte, als: „bloed honden", „schiet de schurken doodenz. De politieofficier sommeerde hot volk diie- maal uiteen 'te gaan. Maar het volk begon, nn des te harder te joelen en de agenten met steenen te werpen en te midden van dat geschreeuw gingen een gioot aantal vensters open en daaruit daalde een hagelbui van fles- schen op de hoofden der agenten neder. Ook werd uit verschillende vensters geschoten, waarop do politie bevel kreeg de schoten uit do vensters te beantwoorden. Zoodra nu uit een venster weid geschoten of geworpen, werden onmiddellijk dc revolvers daarop ge richt. Het gevecht duurde den ganschen avond door tot laat in den nacht. Do straat was op het laatst van begin tot eind zoo bezaaid met groote scherven, dat de bereden politie er niet meer binnen kon rijden. Togen twee uur gingen plotseling de deuren van een aantal huizen open "en de bewoners snelden naar buiten, beladen met houtblokken, matrassen enz. Vlug wenl oen brandstapel opgeworpen, daarover weid petroleum gegoten en lroit daarop sloegen do vlammen omhoog. Van alle kanten droeg liet gepeupel brandstoffen aan, ten einde liet vuur levendig tc houden, dat met zijn los sen gloed de van woede verwrongen gezich ten der oproerlingen bescheen. .ITet schieten bleef intusschen aanhouden, het. weipen met steenen. eveneens. Dc politie trok nogmaals de sabels en maalde een charge, waarbij zij tevens nu en dan haar brownings op de opstandelingen afschoot. Ook werd de brandweer gealarmeerd, die den brand blusclite en daarna onder bo- schoimlng van een sterk politiedetncliemcnt naar de kazerne terugkeerde. Den geheclen nacht bleef een sterke po Roman naar het Duitscli van HEDWICt ABT. j. 59) „Zie je wel t- ti hebt voor do eerste maal te veel van uw krachten gevergd. De wan deling heeft u te zoer vermoeid. Ge .moet gauw even gaan zitten Met een snelle beweging weerde de inge nieur Walter af. 1 „Ik bèn weef gezond en ben alleen'bang, dat ik* te lang in de ziekenkamer ben ge weest. Wiuir is zij heen?" Walter Riefenstolil lmalde de schouders op en' schoof danibij zijn mui onder ,'dicn vnrgcleh ingenieur om hom te' steunen. „Dat weet ik niet. Zij wilde'niet dat ik haar naar den trein bracht. Zij heeft, ook niet over haar plannen gespreken. Alleen heeft 7,ij doorlaten schemeren dat zij,naar het'buitenland ging." Bernard schoof plotseling de hand van Walter w eg en deed een strip naar het tuinhek. Maar weer hield Riofenstalil hem terug. De trein is'allang'weg'en de volgende gaat eöist over twee uur. Bovendien kunt ge wat gc wilt doen, wel uitstellen tot wij wat vor'stoikonds gebruikl hebben. Eerder laat ik u toch niet gaan." Dc itigcnici v 'moest zieli daarnaar voe gen. Toen hij echter met Wuiteg een glas rtvijn'1 en con stukje brood had gebruikt, liet hij zich niet langer terughouden. Zijn plnr ^nas gemaakt.' Hij wilde Edela nareizen, itiemaclit geposteerd aan de hoeken der straten. Door de politie werden dezen nacht 163 revolverschoten gelost, de sclioten, welke de menigte zijn afgevumd, kunnen ge nist op het vijfvoudige worden geschat. Zooals reeds'gezegd, is de avond van gis teren vrij kalm voorbijgegaan. Het tooneel der onlusten werd door de politie streng afge sloten en slechts de bewoners weiden toege laten. De bewoneis moesten in hun huizen. Blijven en de vensters gesloten houden. Des ondanks hadden er nog botsingen met de politie plaats, werd er met steenen gewor pen en herhaaldelijk geschoten, texwijl de po litie er met de sabel op inhakte, niet het resultaat dat in don loop van den avond twintig gewonden naar het ziekenhuis wer den gebracht. Volgens de politie kan het onmogelijk al leen gepeupel zijn, dat aan de gevechten tegen de politie heeft deelgenomen. Een zeker georganiseerd optreden Van doelbe- ustc mensehen viel bij de voorvallen op ver schillende plaatsen duidelijk op te melken. Als bowiis daarvoor wijst de politie op het plotselinge begin der groote aanvallen, het zingen der arboideismarseiUaisc en het plotse linge gehuil, dat als op commando werd aangeheven. Ook het plotselinge uitdraaien der lantarens wijst op een wel voorbereid plan. Daarbij komt nog, dut overal mensehen met. huissleutels gereed stonden om de rustver- stoouleis binnen te laten en de huisdeuren achter hen te sluiten om ze direct weer open te doen als de politie zich had terug getrokken. Tegen de gearresteerden woidt een aan klacht ingediend wegens landvredobreuk en oproer. Aan een afkondiging van den staat van beleg wordt niet gedacht, ook denkt men cr niet aan de hulp van militairen in te roepen. liet sociaal-democratische orgaan „Vor- warts" ontkent, dat stakers aan het oprooi- hebben deelgenomen. Zij zijn, volgens hot blad, alle georganiseerd en goed godiscipli- noeid en hun was bovendien door do lei dei s der staking gelast, zich te onthouden van alle buitensporigheden on zich niet- door uitdagingen van de politie in het harnas te laten, jagen. Tiet oproer -zou grootendecLs het wolk zijn van lieL straatgespuis. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. in den loop van .de volgende zitting een wetsontwerp m te dienen over schadeloos stelling van parlementsleden. Balfour z'ou niet van plan zijn dit voorstel te be strijden. De magistraat te Fareham lieeft giste ren den van, spioiïnage yordachten Duit- sch'en luitenant Helm naar de terechtzit ting verwezen. Hij stemde erin toe, den beschuldigde op vrije voeten te laten tegen een borgstelling van 1000, door hem Zeiven, en twee van 500, door twee Britsche onderdanen te storten. In afwachting van de betaling der borg stellingen zal luitenant Holm in de ge vangenis to Wiinchelsea in hechtenis blijven. Hot uitvoerond comité van de eigenares van katoenspinnerijen heeft in de to Man chester gehouden vergadering besloten geen veidere concessies te doen en de uitsluiting door te zetten, welke, zooals men weet, (jicer dan 100,000 arbeiders zal treffen. De onafhankelijke Engelsche arbeiders partij oiganiseert een nationalen .Veldtocht tegen de militaire bewapeningen ter we reld, waarvoor, zooals zij' verklaart, tegen woordig Spa milliard 's jaars wordt uit gegeven. De partij zal de campagne in October beginnen, en bij de .betoogingen zullen sprekers uit verschillende landen optre den, zooals do Fransche socialistenleider Jaurès, de Belg v. (I. Velde, de Ame- rikaansche ,prof. Mill, de .Engekche ar- beidoisleider Keir Jhuxlie, e. a. Engeland, Zooals men weet krijgen do Engelsclie parlementsleden geen tegemoetkoming, wat natuuilijk het meest door de afgevaardig den der Arbeiderspartij gevoeld wordt, vooral omdat het' don vakvercenigingen verboden is aan hen. financieelein steun te Verlocnen. Een verblijdend bericht voor ben is thans do mededooling, welke hun leider van de zijde der regeering beeft, gekregen, dat n.l. het voornemen bestaat Haastig nam hij afscheid cn ging naar, buiten. ilicr stond een rijtuig voor hom gereed, waar Walter voor gezorgd had. De panrdepootcn zullen u sneller naar liet station brengen," zei Walter. „En dat is'toch wat go wenscht, niet waar. Overigens goede reis Bernard drukte hem dankbaar de hand en reed toen..snel neg. Op het station informeerde hij bij een be ambte, die hem zei dat de kantoorjuffrouw van meneer Riofenstalil met den vorigen trein vertrokken was. Zij had een kaartje genomen naar hel eerstvolgende sintion, een kruis-, punt van spoorwegen. Een half uur later zat Bcnmul in den trein en ging naar liét bedoelde station. Het1 gelukte hem hier te vernemen dat Edela een kaartje genomen had, weer naar het eerstvolgende groote station. Was ditiomdat zij nog niet wist waar zij heen wilde of deed zij dit om als iemand achter haar aanreisde, hem in de war to brengen? vroeg Bernard zich af. Bernard ging naar liet bedoelde station hoewel het "niet waarschijnlijk was dat hij daar linar spoor terug zon vinden, daar het zeer druk was aan dat station. Hij vroeg aan een der kcllncrs in de wachtkamer, die zich na oenig praten lie.iin- nerde dut een jonge, blonde, voorname dame ic-ts besteld had. Zij had dit echter onannge- roerd laten staan hoewel zij ruimschoots den tijd had om hét bestelde tc gebruiken. Het 'was den kellner opgevallen. Hij luid gedacht dat zij niet goed was, maar dat schoen toch niet'het geval. Zij scheen niet haar gedachten elders <te'zijn.' schorst. Dezelfde eisch werd gesteld aan den afgevaardigde Alois Rudnay, eveneens lid der regeeringspartij, die den bisschop evenwel nog niet heeft geantwoord. Beide afgevaardigden hebben den minis ter^) resident bet geval medegedeeld en on getwijfeld zal het aanleiding geven tot hef tige debatten in het parlement. Want het ernstigst van het geval ^is de omstandig heid, dat alleen leden der regeeringspartij dit bevel kregen maar niet de talrijke leden der andere partijen, zoodat de politieke bedoeling van dit machtsmisbruik duide lijk is. gegeven heeft, dat de fransche regeering de samenkomst van het Egyptisch natio naal congres heeft verboden. Yan het Hof. H. M, de Koningin ontvangt morgen ten Paleize Het Loo mr. J. J. L baron d'Hau- gest d'Ivoy, nieuwbenoemd advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, teneinde als zoodanig door H. M. te worden beéadigd. Duitschland. De Duitsch© en Portugeesche pers ma ken melding van invitatie ,door keizer Wil helm aan don koning van Portugal ge richt tot een officieel bezoek aan, Berlijn. Dit bezoek zou in do eerste week van December plaats hebben en ongeveer een week 1 duren.' De Poitugeesoho „Diario de Nolieias" zegt, dat bet bezoek van met geiinge politieke beloekenis is pn een in tiemere verhouding tusschcn de twee lan den tengevolge zal hebben. II o n g a r ij e. Te Boedapest baart groot opzien het boiicht, dat de bisschop Parvy, met be roep op hot pauselijk decreet van 20 Aug. over do afzotbaarheid der pastooxs, van den afgevaardigde der nationale .arbeiders partij, pastoor Johann Richter, geëisclit heeft, dat hij' zijn inandaat zou neerleg gen. Richter antwoordde, dat liij dien eisch niet als ernstig gemeend kon opvatten, omdat een pauselijk decreet hem toch niet do uitoefening zijner staatsburgerlijke plich ten kon beletten. Hierop werd dc weer spannige pastoor voor vier maanden ge- „En «eet u ook, waarheen zij reisde?" De kellner haalde de échoudeis op. „Dat kan ik u helaas niet zeggen." „Ikdank u," wilde Ilavestrand z.cggen. Hij kon echter de woorden niet uit brengen. Verward tastte hij naar zijn hoofd, waggelde en voor dat de kellner toe kon schie ten, was hij bewusteloos op den grond ge vallen. Een dokter, die juist in de wachtkamer was, sneldete hulp en hielp den bewuste- looze in de zijkamer dragen. „AJgemcene uitputting en zwakte," zei de dokter. „De mail is blijkbaar pas van een zic-kte genezen en lieeft nu te veel van zijn klachten gcveigd." Een uur later was Bernard naar het stads ziekenhuis vervoerd. Men had in zijn zak visite-kaartjes'cn brieven gevonden, waaruit duidelijk bleek wie hij was. Daarop was er aan de firma Riefenstnhl geschreven en ook eer telegram was daaihecn gezonden. 1 „Daar heb je hot nlriep mevrouw ten hoogste ontsteld. „Dat moc&t wel zoo afloo- peiv! 'Wie gaat er nu ook terstond na "een zoo zware ziekte op reis. Maar ik zeg je„ man, dat dat snelle vertrek van juffrouw Eichen hiermee in verband staat. Het kan niet'anders. Zoo iets neem ik nooit weer in mijn liuio." „TTel spreekt Van zelf, dat wij moeten gaan zien ljoe liet nu met hem is," zei Walter. «„Als ik in den loop van den middag ver trek, kan ik hier morgenvroeg terug zijn." „Wat hebben wij er eigenlijk mee te ma ken," wilde zijn vacjpr tegenwerpen, maar Walter bleef volhouden dat hij verplicht was om naar Bernard toe te gaan. En zoo ging hij dan op veis. Italië. 1 De Romeinschesenator, generaal I'el- loux, die in 1899 ten tijde van de be roemde obstructie-zittingen tegen de .wet op de vereenigingen, minister-president was, heeft aan den voorzitter van denj Senaat" de volgende interpellatie gezonden „Ik wensch de regeering te interpëllee- ren over de manier, waaTotp zij de Garan- tiewet uitlegt." Men kan dus een interes sant debat in den Senaat verwachten over de redo van den radicalen burgemeester. De radicale „Vita" vraagt, wat de Ga- rantiewet met Nathan's redevoering heeft te maken. Deze wet bestraft beleedigingen tegen den Pontifex geuit, maar wanneer kan de bespreking van een dogma een persoonlijke beleediging zijn? En wie kan zich voorstellen, zegt het blad, dat zoo vele jaren na de hervorming en het einde der inquisitie iemand bestraft zou kun nen worden, die een dogma van een of anderen godsdienst bespreekt? Egypte. Den 14en dezer, den jaardag van den slag bij Tcl-el-Kebir, hebben do Egypti sche nationalisten een telegram gezonden aan den Britsclien minister van buitenland- sehe zaken, waaiin zij protesteeren tegen de bezetting van Egypte. De leider der Egyptische liberalen, Mohammed bey Wa hid, heeft daarop aan don Engelsehen di- plomatieken agent te Kaiio een schrijven doen toekomen, waarin hij zegt, dat zijn partij zich ten stelligste verzot tegen de aanmatiging dor zoogenaamde nationalis ten om uit naam van hot Egyptische volk te spreken. De schrijver zegt voorts, dat bet En- 'gelsche piotcctoiaat het land uit het tijd- peik van slavernij en verdrukking heeft verlost en het vooruitzicht yan een schit terende toekomst heeft veroverd. Zij,,'die zich tegen den hervormenden invloed van Engeland verzetten, laten zich volgens den schrijver door persoonlijke beweegredenen en intriges leiden. Tevens heeft Mohammed bey Wahid aan den Fxanschen zaakgelastigdete Kaïro ge schreven. dat het zijne partij voldoening Toen hij weg was besloot zijn moeder, die nog steeds niet had uitgemaakt wie het was die Walter's hail luid veroverd en een huwe lijk met Mai iel ie Rietske onmogelijk had ge maakt, nog eons een scherp onderzoek in de laden van Walter's schrijftafel in te stellen Tot haar vreugde oud zij de groote lade, die andere altijd, gesloten was en waarvan Waltei den sleutel bij zich diocg, open. Hij had in de haast blijkbaar vergeten de lade dicht te doen. Mevrouw Riefenstnhl vond in deze lade de brieven van Lotte Schneider, zij vond er zelfs een portret en opeens was alles haar nu duidelijk. Zij kon een kreei van woede en verbazing niet ondeulrukken en snelde buiten adem naar de kamer van haar man, bij wien zij wild kwam binnenstormen. „Om Godswil, vrouw, wat scheel je?" „Ik ben er achter, August, ik ben er nu eindelijk achter. Daar -- die is het en wat zeg je' nu Zij hield hem Lotto's portret voor. „Hij zal er \nn lusten als lüj thuis komt,' re' dc oude Riefenstnhl boos, nadat hij zijn eciste woede door een paar krachtige vloeken bad Jacht gegeven. Zijn wouw knikte. „Ja zeker hij moet maar eens thuis ko men, dan zal hij eivan lusten. Wacht maar! /ei zc dreigend. Sief ongeduld verwacht te mevrouw de te rugkomst van Walter. Eindelijk kwam hij den volgenden morgen. Hij zei dadelijk dat de ingenieur zeer onvoorzichtig had gedaan met op reis te gaan en dat hij nu wel weer ge- ruimen tijd in het ziekenhuis zou moeten liggen. Het viel hem wel op dat zijn moeder BONENLAND. Personalia. Bij Kou. besl. van 22 dezer is benoemd tot vertegenwoordiger dér Nederlandsche re geering op het internationaal Congres voor Afkoelingsindustrieën, hetwelk van 6 15 October 1910 te weenen zal worden gehou den, de heer prof. dr. H. KamerlinghjOnnes, hoogleeraar aan de rijks universiteit te Leiden. Verkeer met automobielen. Het Stbl. no, 285 bevat een Kon, besl. van den 19den dezer ter bepaling van het tijdstip van in werkingtreding van het op 11 October 1909 te Parijs gesloten interna tionaal verdrag betreffende het verkeer met automobielen. (Dit treedt in werking op 1 October a. s,) Hof Tan Arbltratr#. In tegenwoordigheid van den minister van bmtenJandsche zaken, voorzitter yan. den Raad van Beheer van het Permanent Hof van Arbitrage, verschillende leden van het corps diplomatique, leden, yan den Raad van Beheer, waaronder de gezanten au Amerika, Rusland, Turkije, Brazilië,, de Argentijnscho Republiek en de Engel sche zaakgelastigde Lord Acton on enkoio dames en. verdere belangstellenden, is gis termiddag 3 uur in het gebouw van bet Permanent Hof van Arbitrage aan de Prin sengracht te 's-Gravenha.ge de opening^- zitting gehouden van het scheidsgerecht in bet geschil tusschcn de Vcreenigdc Sta ten van Amerika en Venezuela, betreffende do zaak van de stoomvaartmaatschappij Orinoco, liet scheidsgerecht is als volgt samengesteld: prof. Latnmasch, lioogleer- aar, lid van, het Hoerenhuis te Weenen, voorzitter, mr. Beernaert, Minister van Staat uit België en Gonzalo da Quesada, gezant van Cuba te Berlijn, loden. Mode- gedeeld werd dat do zittingen openbaar zullen zijndat de processonverbaa! en hot vonnis zullen worden Opgesteld in liet Fransch, welke tekst als authentiek zal gelden, met oen Engelsclie vertaling; dat de pleidooien ia hot Engel sell of het Fransch zullen kunnen word on gehouden en dat Woensdag 5 October Je Vereenigdo Staten de pleidooien zuilen aanvangen, na vooraf te hebben overgelegd een conclusie, welke de middelen en gronden inhoudt, waarop Amerika de nietigheid inroept van do uitspraak van. 12 April 1904. hem vat koel ontving en erg uitdagend aan keek bij zijn reisverhaal, maar hij vermoedde toch niet welk gevaar er dreigend in de lucht hing. „Komaan, nu moot ik dadelijk maar naar hot kantoor. Vader wacht zeker al op mij," zei Walter ten slotte, zich omdraaiend om naar dc deur te gaan. Maar op gebiedenden toon riep nu' zijn moeder: „Hier blijvenEerst moet ik je nog spre ken 1" Zijn moeder had haar hand steeds achter den rog gehouden, nu stak zij die plotseling vooruit en hield liem Lotte Schneider's por tie! voor. „Dus die is het? Die!" 11 ij was een oogenblik verrast. Ilct was het portret dat zij op de Broeken luidden laten maken. Walter herstelde zich echter ter stond. Hij keek met lietdcvollen blik naar het por tret cn oen vioolijk lachje kwam op zijn ge laat. ïtii knikte zeer kalm en zei „Wel zeker, die is het Die kalmte mankte mevrouw Riefenstahl nog toorniger 'dan zij al was. Zij snoof als een stoommachine, „En je ontkent het nietJe doet niaar net of dat iets heel gewoons is! Maar wat zou je ook ontkennen 1 ik weet immers alles, alles zeg ik je." „Dat' geloof, ik graag," zei Walter "steeds kalm en lachend. „Daar waar liet. portret lag, zuil gc nog wel meer gevonden hebben. Ik behoef er, dus niet lang mot u over te proton, en kan dc zaak kort samenvatten. Ik had liet u toch in deze dagen moeten zeggen: Lotte i.- mijn verloofde." (Wordt vervolgd, J Al r t

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1