Om terug te komen op taaleigenaardighe den, waarmede ik aanving, heeft „la chasse" alsook het werkwoord „chasser", tal van bc- teekenisscn en afleidingen, die te dezer plaatse moei]ijk behandeld kunnen worden en die trouwens alle niet even „oorbaar" zijn. Een eveneens nieuwe uitdrukking, welke het voordeel der actualiteit bezb is Je „chasse aux renards" (woordelijk vossen jacht), waarmede men de aï&chuwelijke vei- voiging aanduidt, waaraan werkende arbeids lieden blootstaan van den kant der stakende, gesyttdikeerde vakgenooten een vervol ging, welke te Havre reeds aan zoo'n „renard" in menschengcdaante het leven gekost hoeft. Chasse in algemeen farniliairen zin is name lijk (zie Timmennan's Dietionmure ctymote- giqne, Henri Didier, Paris) niets andere dan een onbehaaglijke handeling en wordt door bovengenoemde geleerden argotlccmier afge leid van den wortel Casse, die breuk vari breken beteekent. Donner une chasse a quel- qu'um (iemand een reprimande geven), is overigens niet onbekend in het Iloilandseh volksdialect, waarin ik me althans herinner, in dezelfde beteekenis, te hebben hooren zeggen (met cenige verbastering)een chars of sjars krijgen. En weet men dat het Hol- landsche woord sas (sluis of gedeelte van een sluis) een stamverwant is ran hetzelfde „chasser", beteekenendedrijven, stuwen, werpen?" maar ik mag, zelfs door de actuali teit gedreven, van dezen brief geen taalles maken. Toch stip ik nog aan dat in het Pa- rijsch argot chasser des clignots (puistje) „huilen" beteekent. En een pierenvcrschrikkelije nemen wordt door de heeren die in Frankrijk daarvan een gewoonte maken, met den aan het buiten leven herinnerenden tem van „chasser le brouillard" weergegeven. Of kent een der lezers in het Hollandsch voor die ouder- wetsche bezigheid een andere beelden raak. die minder aan den inwendigen inerisch doet denken? JUVENIS. BINNENLAND. •m De Intern tentoonstelling te Ronbaix In een gisteren te 'sHage gehouden ver gadering stelde de Nederlandsche commis sie voor de in het volgende jaar te Roubaix to houden Internationale tentoonstelling van Noord-Frankrijk, haar werkprogram vast. Er zal in een afzonderlijk Nederlandsch paviljoen worden ingericht een algomeene handelsinlichtingsdienst, betreffende Neder land en zijn koloniën, met daaraan verbon den een uitstalkamer (Show-room) en een leeskamer. De Nederlandsche inzenders zul len in het hoofdgebouw exposeeren, in dc groep en de klasse volgons het tentoon stellingsreglement (Créglément organique). Weldra zullen de verschillende reglementen en voorwaarden, waaronder kan worden deelgenomen, worden gepubliceerd. Do geest in het leger. De Haagsche correspondent van de „Zutph. Cl." verhaalt ergerlijke dingen aangaande den geest in het leger, die door de jongste Icgcroefeningen aan den dag zijn gekomen. Er zou dan bij de manoeuvres aan het Lek-aceës gebleken zijn aldus de schrij ver Jat Je gewone infanterie bij verre niet roor haar taak berekend L«, dat het ka der zijn plicht verzaakte, en dat aldus de manoeuvres haar karakter \an ernst te eenenmale verloren. Men heeft wachten slapende gevonden, niet toevallig ingeslapen door vermoeidheid op de plaats waar ze {«hoorden te staan, maar netjes, binnenstents of binnenshuis in de dekens. Zoo was het dan ook mogelijk, dat een compagnie militaire wielrijders uit stekend getraind en flink korpsje onver wachts doordrong tot het hart ran het vijan delijke legerkamp, zonder dat iemand dien verkenningstocht had opgemerkt'. Hij acht het dan ook dringend noodzake lijk^ dat de rapporten over die manoeuvres gepubliceerd worden, opdat het volk zelf in staat fi] te begrijpen, wat er in ons leger gaande is en de verantwoordelijkheid, die misschien het Kabinet niet voldoende ge voelt, deele. Want toestanden, als wij hier sigiialeeren, mogen niet geheim blij'ven en door do hooge autoriteiten bemanteld worden om gedurig erger in te vreten en onze gc- heole defensie ten slotte aan te tasten. Men heeft, ook bij den groeten marseh der grenadiers en jagens naar Rotterdam, op gemerkt, dat de geest van den troep verre van lotfelijk was. Zija wij wel ingelicht, dan was bij velen dc ijver er weldra uit, het uit houdingsvermogen, of liever de wil om ver moeienis le verduren, gering. Er zijn boiendieu relletjes voorgevallen, over welks aard nader licht dient opgedaan. Een compngniekns werd gestolen toen de commandant moeite had met de opdringen de manschappen. Wat was de reden van dat „opdringen"? Het is onverklaarbaar* geble ven. Velo officieren, en waarlijk niet alleen de zulke, die een Pruisisch oefeningssysteom voorstaan, verklaarden ons, dat het vrijwillig bader steeds achteruitgaat in gehalte, en dat het militiekader, bij wijlen niet in staat zich tegen de tuchteloosheid te kecren, liever zwijgt, en langs zijn kant laat gaan, wat er kwaads gebeurt, dan gevaar te loopcn een opstootje te verwekken. Zelfs wordt gezegd, dat de jongere officieren vaak den moed missen kordaat op te treden, waar zulks in het belang van de discipline dringend nood zakelijk zou zijn. De Minister van Oorlog kent die toestan den z.ij zijn aan het departement gerappor teerd maar het al wordt verzwegen, vermoc delijk uit vrees om krachtig in te grijpen en te zeggen waar 't op staat. En zoo krijgt men meer en meer den indruk, dat dc porte feuille van Oorlog is toevertrouwd aan han den, die alle kracht missen. Nimmer hebben wij aldus de schrijver sympathie gekoesterd voor hen, die met politieke bij-oogmerken alle lasten der bevol king voor militaire doeleinden opgelegd, be spotten en als overbodig voorstellen, Inte gendeel, welk systeem men ook huidige, wij willen medewerken om het zoo treffelijk mogelijk in te richten,Maar als wij zien, dat met alleen dc z.g. vijanden dor defensie, maar juist zij, die zich haar warmste vrien den noemen, geen vinger uitsteken om desor ganisatie te voorkomen, dan wordt het ons wel bang to moede. Een minister van Oorlog vertelle de waar heid, de volle waarheid over den toestand des legers, daarmee zal al veel gewonnen zijn. Want zoo hij zelf de kracht en het intellect mist om verbetering aan te brengen, dan zal men in ieder geval weten, dat een ander ge zocht dient te worden. Ingezonden Mededeelingen. positie der politiebeambten, niet in uniform te bezoeken? 2. Zoo ja, op wiens last is dit goseliied, en welke motieven hebben tot dien last ge leid? De burgemeester, in hot algemeen geneigd te antwoorden op vragen, betreffend zijn be leid ais hoofd der politie, meende, dat deze vragen, de grenzen, daaraan to stellen, over schreden, daar een klceding-kwestie, als hier bedoeld, niets te maken heeft met het belang der politie-agcntenweigerde de vragen te beantwoorden, en stelde den Raad voor den interpellant niet toe te laten tot toelich ting ervan. i Hiermede vereenigde de Raad zich met 22 tegen '1 stemmen, die van den heer De Weerd en de vrijz.-demoeratische leden. Kwartjesvinders. De „Nieuwe Ct." schrijft De weg van Rijswijk naar Delft, rechts van den Vliet, en de weg van Delft naar Ovctschie evenzeer, worden de laatste dagen tot operatiebasis gekozen door hot Haag sche kwartjesvindersgilde. Ze gaan daarbij op zeer brutale wijze te werk. Een paai' de zer „heeren" hebben hun fiets aan den sloot kant gezet en spelen hun bekende een-twee- diie-klaveraas, met het dool alleen om do aan dacht der honderden fietsers en voetgangers te trekken. De handlangere een vijftal - weten door een handige manoeuvre hun rijwiel zóó te plaatsen, dat afstappen voor passccrenden niet te vermijden is. Weer volgen liaast ongemerkt een paar fietsbe- woginkjos en de argelooze wielrijder die tracht to passeeren, bevindt zich plotseling te mid den van dit lugubre gezelschap. Een der undlangers knoopt weldra een gesprek aan - meestal zönder, maai* soms ook met goed gevolg. En dan wee het slachtoffer: men laat hom niet los vóór de laatste cent uit zijn porlctnonnaie, het horloge uit z'n zak en de ring van den vinger het eigendom zijn geworden van deze beruchte bende. Vrage: is de politie onmachtig om actief tegen deze parasieten op te treden? Een Dolftsch politie-beambte, vergezeld van een politiehond, verdicef deze week Woensdag de heeren van den Trekwcg. „Nu gaan ze naar den Rotterdamschen weg, waar een col- lega van me ze vanmiddag verdrijft; om een of twee heb ik weer de ronde hier aan den Trekvveg en dan smeren ze 'm we der naar den Rotterdamschen weg, tot ze ook daar bezoek krijgen, vertélde hij onzen zegsman. „Er is niets aan te doen, meneer, voor neus, mond en, keel, binnen twee h drie dagen een aanmerkelijke verbetering in den toestand van den lijder. Den vier den dag bleken 'na onderzoek' geen in- fluenza-bacillen meer aanwezig te zijn in mond, neus of keel. Ofschoon de influenza niet meer zoo hevig woedt als voor vijftien jaar, is en blijft deze ziekte nog altijd een gevaar lijke vijand van onze gezondheid. Verdere onderzoekingen zullen moeten Iconen, of met het praeparaat inderdaad een middel gevonden is, om haar snel en op een af doende wijze te bestrijden. Het men taald. Voor een zeer vetten hond gaf men gaarne £r, 100. Toussenel merkt hierbij op: „Ik ken menschen, die gedurende het be leg een groot vermogen bijeenschraapten door het publiek af te zetten." Den 13en Januari schrijft hij: „Ik heb salada laitue voor £r. 50 gekocht Elk stronkje heeft 8 blaadjes; ze is afkomstig uit de moestuinen binnen de vesting."! En den volgenden dag„Do aardappelen kosten fr. 50 do dokaliter, een duif 10 h 12 fres. Vruchten zijn uiterst schaarsch, wijn is er haast niet meer en het zout raakt op." Den 19on Januari: „Een man bood mij twee konijntjes te koop aan. Ik liet hem binnenkomen om zo in oogenschouw te nemen. Toen zeide hij: nijnen, maar twee mooie katten." „Wat moeten ze kosten?" „Zeven francs per stuk." De koop werd dadelijk gesloten. Daags daarop: „Ik heb een bok gekocht Voor fr. 3 hot pond. Nooit zal hot do kookkunst gelukken uit bokkenvleesch een aannemelijk gerecht te bereiden." Den 12en Januari was er geen brood meer. Eindelijk, den 28en Januari, werd gecapituleerdde liniën weiden weer ge opend en do voedingsmiddelen stroomden in overvloed binnen. Het beleg had 135 dagen geduurd. Ik heb geen ko- Nierkwalen zijn gevaarlijk. Nier- en blaaskwalen zijn daarom zoo gevaarlijk, omdat zij zoo dikwijls ver waarloosd worden, totdat dei ziekte in een hevigon graad uitbreekt, doordat de zieke zijn maatregelen niet bijtijds nam. Het werk der nieren bestaat in het uit het bloed filtreeren der onzuiverheden, die met de urine afgevoerd worden. Wan neer deze onzuiverheden in bet lichaam achterblijven door een gebrekkige werking der nieren, zullen zij zich ophoopen in die edelen van het lichaam, waar zij zich het gemakkelijkst nestelen kunnen. Zoo zal het urinezuur zich verzamelen m do spieren en weefsels, en krijgt gij last van pijn in de gewrichten en spieren, in de lendenen cn zijden, in de blaasstreek, enz. De vloeibare onzuiverheden hoopen zich op onder de huid on vei oorzaken zwel lingen onder de oogen, opgezwollen pol sen en handen, dikke voeten cn boenen Neemt Uw maatregelen, zoodra zich de minste verschijnselen van een nierkwaal voordoen cn draagt er zorg voor, dat do nieren hot bloed zuiver houden en dat de onzuiverheden geregeld afgevoerd wor den. Zonder dat kunt gij niet gezand zijn, Onder de waarschuwende kenteekenon van nierkwalen .noemen wij: Pijn in de len denen, rheumatische pijnen, bezinksel of graveel in de urine, pijnlijke urineloozing. pijnlijkheid in den rug bij het ontwaken slapeloosheid, prikkelbaarheid, waterzuch tige zwellingen, enz. Begint nog heden een kuur met Fos tor's Rugpijn, Nieren Pillen, die do op gehoopte onzuiverheden bereiken en af voeren, en aan do nieren hun oude kracht weergeven. Doordat dit geneesmiddel den oorsprong van uw ziekte bereikt, tast het uw kwaal in zijn wortels aan en zijn de genezingen door Foster's Rugpijn Nieren Pillen duurzaam. Let er* op, dat ons handolsmerk de man met zijn handen in do lendenen op het etiket voorkomt. Gij kunt er dan zeker van zijn de echte Foster's Rug pijn Nieren Pillen te hebben gekregen, dio te Schiedam verkrijgbaar zijn bij do hee ren Kappolhof en Hovingh. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van postwis sel it JE1.75 voor één, of f10.Veer zes doozen. wemeiigü Nieuws. is een behendigheidsspel. „En u raad ik aan, een anderen terugweg kiezen, want als zij merken dat u met mij gesproken hebt, nadat ik hen verdreef, zou 't voor u slecht kunnen afloopen; wees dus op uw hoede!" Inderdaad bleek deze raad niet overbodig, „want deelt onze zegsman mee vóór ik te Delft arriveerde, had ik reeds een paar dier heeren tot gezelschao." De een eed hem bijna in de wielen even voorbij de oliefabrieken, doch bleef na een korte woor denwisseling achter ter surveillancede an der vroeg hem den weg naar Schiedam en hield hem door Delft gezelschap. Vier der bentgenooten waren alvast vooruit. Hier zou dus de strafoefening gevolgd hebben waar schijnlijk, als o e zegsman z'n kanieraad in Delft niet aan z'n lot had overgelaten, en voor eigen veiligheid gedachtig aan het woord van den politiebeambte langs een omweg tiaar Den Haag was teruggereden. Gevallen van overlast en mishandeling zelfs zijn al meermalen voorgekomende „heeren" die er een eigen veiligheidsdienst op na houden en allen van een fiets zijn voor zien, zorgen wel uit de handen der justitie te blijven. En de politie die hen oip beur ten verjaagt, omdat ze niet verder mag gaan, is voor hen een voorwerp van aanhouden den spot. Waar het echter een intercommunaal be lang geldt, een nationaal zelfs voor zoover de veiligheid op den openbaren weg betreft, zou misschien wel een regeling te vinden zijn qm te zorgen dat de passage langs zoo druk begane wegen ongehinderd -kan plaats hebben. Niet veidreven zouden ze moeten worden, maar hun finaal belet, dat ze hun onzalig bedrijf aan den openbaren weg uit oefenen. Een middel tegen influenza ontdekt Een nieuw, vloeibaar praeparaat, dat met den naam „Kolynos" wordt aangeduid, heeft sedert eenigen tijd z'n, intrede in de apotheek gedaan. Het bestaat uit benzoë zuren, oukalyptusolie, pepermunt-olie en thymol. Dadelijk heeft men eraan gedacht, het te gebruiken voor het dosinfectoeren van den mond, en onderzoekingen van professor Löffler hebben bewezen, dat de vloeistof in korten tijd diphteritisbacillon en pneumococcen, zoowel in den mond als kunstmatig aangekweekt, doodt. Daar na hebben twee Londenscbo artsen, dr. Theresh en dr. Beale, ook rider zoekingen gedaan omtrent dj werking van kolynos, aangewend te* bestriding van influenza- Kcillen. Volgens een door hen in het be kende Èngelsch medisch weekblad gedane rnededeelitig hebben deze zeer bevredigen de resultaten opgeleverd. Een oplossing van 6 °fo was, volgens hen, voldoende om alle bacteriën in min der dan 2 minuten to dooden, terwijl een van 10 o/o onmiddellijk doodend werkte.' Na een gelijke ervaring te hebben! opgedaan met influeaza-bacillon, in speeksel ge kweekt, probeerden zij het praeparaat ook' in gevallen, waar de influenza reeds was Inge treden, en wel bij vrij ernstige ge vallen. gadering te 's-Gravenlmge, waar de hre1**"" In de totnutoe behandelde gevallen volg- Treub en Dammers spraken over d rechts-da na gebruik van kolynos hls spoolsol Een interpellatie. In de Donderdag gehouden zitting vav den gemeenteraad van Utrecht, stelde het soc.- dem. Raadslid, de heer De Wem*.',, den bur gemeester de volgende'vragen J. Is het u bekend, dat aan de, politie agenten hier ter stede last is gegeven, de ve-- 's-Gravenlmge, waar de bre1**"'! Liefde en cholera. volgend tragi-komisch geval meldt uit Boedapest aan do „Lokal An- zeiger". Dinsdag ging, 't was mooi weer, een staatsambtenaar van. lioogen rang een wandeling maken. Op straat maakte hij kennis met een damo; zei soupeerden uiterst gezellig samen. Toen. do heer weer alleen was, miste hij zoowel zijn porte feuille als z'n gouden horloge. De 'besto lene ging in zijn wanhoop terstond naar de politie, gaf z'n naam en woonplaats op en beschreef nauwkeurig hoe de dame er uitzag. De politie bofte: Reeds na een uur had zij de „schöne Rosa" in een café ge vonden, waar zo net bezig was met een paar vriendinnen den buit to doelen. Ze werd gearresteerd en meegenomen. Daar beleende ze onder tranen don diefstal en gaf het gestolene terug. Maar onder het veihoor werd ze op eens ziek cho- leraverschipnselen; men bemerkte het da delijk. Angst en ontzetting greep de po litiedienaren aan cn dadelijk werden alle personen, die met Rosa in aanraking wa ren geweest gedesinfecteerd, evenals dc lokalen van het politiebureau, waar de gevangene geweest was. Maar ook de bestolen staatsambtenaar en zijn woning moesten gedesinfecteerd worden, en zoo kwam het tweede deel van de tragi-comedie. Het is 's avonds na 10 uur-, Een reusachtige groene wagen mot een rood vaandel erop blijft staan'voorde woning van den staatsambtenaar. Vijfman nen van den gezondheidsdienst in uniform, klimmen de trap op én kloppen energiek aan de deur des heeren X. De vrouw des huizes de ongelukkige staatsambte naar is n.l. gehuwd opent. „De heer X heeft," zoo wordt baai* meegedeeld, zöoals hij zelf bij de politie aangegeven heeft, eenige uren zoekgebraoht in het ge zelschap van de onder verdachte verschijn selen van cholera ziek geworden niej. Rosa R. Ons is opgedragen mijnheer en me vrouw, dienstboden en geheelo woning, grondig te ontsmetten. Bovendien mag vijf dagen lang niemand de woning' Verlaten. De vrouw roept nu haar man ör "bij1 Hij moet alles bevestigenDe vrouw diende den volgenden morgen een verzoek, tot echtscheiding in. Bij do bevallige Rosa schijnt echter naar verluidt in het geheel niet van cholera sprake te zijn. Burgerlijke Stand. VLAARDINGEN- Geboren: 23 Sept.: Comclis, z. v. J. Baden en W. Harteveld, Nieuwelaan. Ario Adriaan, z. v. A'. Maarlevcld en A'. Don, Emmas traat. 24 Sept.Jacoba en Frank, 'd. en z. van F. van IJperen en P. Schruijor, Do Wet straat. Job Johannes, z. V. J. J. Dekker en II. A. van der Ende, Waalstraat. Arie, z. v. A. in 't Veld en G. den. Draak, le Lies voids teeg. Gerrit, z. v. J. Va- vier en J. Broekhuizen, Landstraat. Arie, z. v. M. van Dijk! en A. Vis, Hoog straat. Adriaantje, dochter Van J. Bijl en A. Verboon, Jacob van Drjks traat. Adrianus, z. v. (i. Tamboer en J. A. Blok land, Prins Hendrikstraat. Jan, z. v. P. van der Hoeven en *G. .van Houwe- lirygen, Oosterdwarsstraat. 25 Sept.*. Anna, d. V. T. van! der Kuil en C. B as te mei je r, Nieuwelaan. Hendrik Adolf, z. v. ft H. Hennekam en! W|. C. Blom, le Liesveldsteeg. Leendert, z. vL J. van der Linden! on J. Buisman, Kuiperstraat. Johannes Petrus, zoon van T. van Prooijcn en J. M. A. Ditowig, Stationstraat. Arij, z. V, 'A!. de Ligt en T. van dor Lugt, Kwakolsteeg. Mar- tinus, z. V. J. Brobbel en P|. Pending, Steijns traat. 26 Sept.Pieter Jacobus, z. V. Mi. J. van Dijk en S. F. van Ettinger, 2o Hoog- steeg. Gerritje, d. v. K. van der Knaaj» en F, J. Blondé, Willemstraat. Overleden: 23 Sept.: Paulus Groeneveld, 65 jaar, echtg. van C. van Oosten, Broekweg, 25 Sept.: Margaretha van Vliet, 37 jaar, echtg. van P. Storm, Prins Hendrikstraat. 26 Sept.: Jan van Keulen, 1 week. Em- mazijstraat. Maria Slolk, 36 jaar, echtg. van H. Post, Rijkestraat. 27 Sept.: Neeltje Starre, 77 jaar, Kerk steeg, af mot do medcdeeling, dat ze ovei' tien. jaar nog eens terug moesten komen, want voorloopig was haar leven nog te prettig, om zich onder hot echtelijk juk te bui- gen. Op zekeren dag, dat ze zich doodolijk verveelde, viel haar blik op een huwelijks advertentie van een bejaard heer, en zij besloot dadelijk zich „langs dezen meer en meer gebruikelijken weg" een grap te veroorloven. Ilaar opgewekt, pittig briefje vond luiden weerklank, en dus werd haar dringend om een onderhoud verzocht. Nu was zij eerst recht in haai* element. Het leek haar een kostelijke grap, den ouden vrijer", zooals zij den briefschrij ver bij zichzelf noemde, eens voor den gek te houden. Na lang gepeins hij mocht in haar do schrijfster van den brief niet vermoeden, en toch wilde zij hem een beetje laten, „hijten" bestelde zij hem tegen den vol genden Zondagmiddag drie uur in een melk inrichting. Als herkenningsteeken zou zij een lichtgrijze japon, een witten hoed, en in haar ceintuur een ruikertje viooltjes dragen. En hij zelf moest een vergeot-mij- nietje in het knoopsgat steken. De rest zou dan van zelf wel komen. Heel gerust voelde do ondernemende jonge dame zich echter niet. Daar zij even wel in geen geval van het avontuur wilde afzien, nam zo, quasi als dekking voor haar eigen persoon, een klein nichtje mee, en trad op den bepaalden tijd met een boschjo viooltjes in de ceintuur, maar in het don ker gekleed, de melkinrichting binnen. Tegelijk met haar kwam een fatterig, opge dirkt heertje, met een lorgnet op, binnen, die haar opvallend lief gezichtje met be langstelling fixeerde. Hij keek onderzoekend rond en nam toen plaats aan een tafeltje recht bij den uitgang. Telkens als de deur openging, verslond hij de binnen tredenden met zijn blikken en Levens loensclite hij vragend van de viooltjes in de ceintuur naar de vergeet-mij-nietjes in het knoops gat en omgekeerd. Lizo had bizonder veel pret cn proostte het af on toe uit, terwijl ze haar gelaat achter een courant verborg. Haar gegichel viel den heef ten slotte op. Met een plechtig gebaar haalde hij den brief uit den zak, en legde hein naaslj zich op het tafeltje. Toen kwam er leven in het kleine nichtje, dat tot nu toe stil zwijgend had zitten rondkijken, en in de handen klappend, riep ze: „O, kijk toch eens tante, die mijnheer daar heeft hetzelfde postpapier als u." Dit was het sein voor den heer om op te staan en hij fluisterde -. „Dus toch U, juffrouw?" Als een koningin stond Lizo op, en viel hem in de rede: „Ik moet u verzoeken, mijnheer, mij niet lastig te vallen. Hier schijnt een ver gissing plaats te hebben. Of draag ik soms een lichtgrijze japon en eon witten hoed?" DE SPEELDOOS VAN MARIE ANTOINETTE. Onder de vele voorwerpen, die in het slot te Versailles bewaard worden, en die aan de ongelukkige Koningin Mario Antoinette hebben toebehoord, is een kostbare speel doos. Een groot aantal jaren evenwel was do speeldoos al gebroken en de oude muziek verstomd. De fijne radertjes hadden dooi de roest veel geleden, zoodat de mechaniek niet meer werkte. De oude speeldoos werd door do bezoekers met veel belangstelling bekeken, maar niemand kwam op het donk beeld of een instrumentmaker het oude speelwerk weer niet in zoover kon herstel len, dat het zijn oude wijsjes weer deed hooren. Eindelijk evenwel is, op aandringen van,'den graaf de Beauehamp, de Fransche regeering er toe overgegaan het oude kunststuk to laten repareeron. Aan een afstammeling van den instrumentmaker, die do speeldoos gemaakt heeft, werd opgedragen het werk eens na te zien en in orde te brengen, en werkelijk, deze arbeid is voortreffelijk ge lukt. Enkele maanden geleden werd- in tegenwoordigheid van don onderstaatssecre taris van. Schoone Kunsten, de speeldoos voor het eerst weer opgewonden en een! zekere ontroering maakte zich van de toe hoorders meester, toen zij do oude wijsjes weer hoorden, waarnaar eens de ongeluk kige koningin geluisterd had, eenvoudige liedjes, uit lang vervlogen tijden. ALLERLEI. ZICH VERSPROKEN. Lizo was een opgewekt, levenslustig, mooi meisje, met een schelmscho uitdruk king in haar oogen. Zij was or altijd op uit, zich op onschuldige wijzo te amuseeren en genoot, wanneer zij haar evonmensch een poets kon Hakken, Natuurlijk ontbrak het haar niet aan aanbidders, maat ze wees; zo allen kortweg nabootsingen van rozen zoo natuurlijk zijn, KUNSTBLOEMEN DOOR JAPANNERS GEMAAKT. Gedurende een aantal jaren was liet groot ste gedeelte van de kunstbloemen, van Japan naar Europa ingevoerd, een nabootsing van kersen- en perzik-bloesems, dio gekocht werden om kamers te decoreeren die in Oos- terschen trant waren ingelicht. Daar deze industrie evenwel vrij beperkt was, besloot de vindingrijke Japanner de westersclie bloe men eveneens na to bootsen, en hierin is hij verwonderlijk geslaagd. De roos is natuurlijk do lieveling. Do verschillende soorten, die do Japanners ge kozen hebben om na te bootsen, zjjn de .William Allan Richardson, de Gloiro de Dyon en de gewone mosroos. Ook op een bizondoro witte soort, de Keizerin genaamd, heeft de Japansche kunst zich toegelegd om haar genio to booofenen. Hoewel men hot niet zal willen geloo- ven, is hot toch waar, dat do Japansolio «w r« V; Vi i ri liaPjfi Ii vft* j

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 10