Huismoeders G. ïtediiiomerlj. GRATIS S fereÉgiig ter Bevordering m de Paarfleasprt. D. VAN DEVENTER, Rotterdam. lMigfi Mig voor dei Iddeistai. A. PRIK WISSIHK, JOH. VAN GELDEREN, Okhuysen's KINDERMEEL A.. M. JE. 01315, 1st alplaMsci Estister ei 1 Kaart. Nieuwe Binnenweg 131A - Rotterdam. 1 @<iS'S©esee¥@©«ii®eëie@essfiiï Rijksreglementen en Voorschriften, Warm Bad-Waschtafel- Spoelwater. op Woudestein te botterdam, Zondag 2 October 19102 u. nni. Jaarsma's Haarden, Hoek's Gashaarden, Show Room, Show Room, J. F. DUPQiT. betrekking hebbende op de BIN NENVAART ten dienste der Schipperij, Het Bestuur. Afdeeling Kachels, Petroleum-Kachels, etc. Telefoon 3884. Hoofdsteeg 27. Geen Kliniek. 9 Rotterdam. Luxe- en Ortopaedische Schoenmakerij. Steeds de nieuwste modéllen voorradig. - Hoofdsteeg' dat zo van echt niet to onderscheidon zijn. Het Japansche proces, dat gevolgd wordt, is ongeveer het volgende: Uit de takken van struiken, die overvloedig in Japan voorkomen, wordt het merg genomen, en aan een chemische behandeling onderwor pen, die hot voor onhepaalden tijd goed houdt. Later wordt het in stukkon geschaafd niet dikker dan een rozen bloemblad,-dan zorgvuldig gevormd en daarna gekleurd. Aan het hij elkaar voegen van deze bloem bladeren woxdt de grootste zorg besteed, en ook de geur, door de Japannners als de geest van de bloem beschouwd, wordt niet veronachtzaamd. Het meerendeel dezer kunstrozen heeft een heerlijken geur, ge heel in overeenstemming met dien van de echte bloem. Deze nagemaakte rozen worden voor ver siering van do huizen gebruikt, maar nooit aangewend voor hoedon of kleeren. Menig salon evenwel prijkt er mee in prachtige porcolcinen of zilveren vazen, en voor don oppervlakkigen beschouwer zijn het niets dan echte bloomen. De kosten van zulke nagemaakte rozen zijn 30 cents per stuk. WAT JONGE BRUIDJES DENKEN. Do medewerker van een Ëngelsch tijd schrift ontmoette onlangs een aardig jong vrouwtje, dat iets nieuws had in den vorm van een album mot bekentenissen. Zij had langzamerhand al haar getrouwde vrien dinnen overgehaald, om op te schrijven, wat zij, staande voor het altaar, gedacht haddon, terwijl ze trouw zworen aan den man harer keuzeen de meeste dezer be kentenissen zullen een teleuistelhng zijn voor den getrouwden man, die zich ver beeldt, dat, als "de echtverbintenis plaats heeft, zijn vrouw's gedachten enkel geves tigd zijn op hot wezen aan haar zijde, en haar zijn naam zal geven. Een openhartig vrouwtje bekende ronduit, dat, toen ze in de zijgang dor kerk liep er over na begon te denken, wat Charlie een afgewezen minnaar, wel zou denken, als hij van haar huwelijk hoorde. „Ik voelde stellig," schreef een ander, „dat ik verscheidene plooien in den rag van mijn trouwjapon had, en die gedachte plaagde me gedurende de geheelo ceremo nie," terwijl do aandacht van een derde getrokken werd door den slechten toestand waarin het karpet verkoelde, dat aan het eind van de keikgang lag; ze besloot stellig, dat zoo iets in haar eigen huis nooit zou gebeuren. Slechts een der dames die haar bekente nissen in dit unieke album schreven, zegt, dat ze aan don bruigom dacht, en voegt er dan wreed bij„Ik kon nietnalaten te kijken naar George's das die boven zijn booid uit kwam. Zoodra wij uit de kerk waren,, zei ik het hem, en hij kreeg er een kleur van." Een andere, praktisch aangelegdo braid, schreef: „Gedurende do geheele ceremo nie werd ik geplaagd door de gedachte, dat, als de geestelijke, die wat lang van stof was, zijn preek niet gauw eindigdei, het wanne maal, dat voor de bruilofts gasten in gereedheid gebracht was, geheel bedorven zou zijn." Een lief vrouwtje schreef, dat ze zoo gelukkig was, toen ze voor het altaar stond, dat ze niet na kon laten te wenschen, dat al haar vriendinnen eens zoo gelukkig zou den worden als zij; terwijl een ander, met een minder lief karakter, het feit releveer de, dat zij gedu- endo de trouwplechtigheid er aan dacht, hoe jalocrsch Millie wel zou zijn, als ze hoorde, dat zij het eerst ge trouwd was. vloeipapier. Op een verkooping betaalde zij zestig cents voor het corset. Een eigenaardig beroep voor een vrouw is dat van eten-proefster. Zij is een product van de Parijsche verfijning, en brengt een gedeelte van den dag door met huizen te bezoeken en schotels te proeven voor het diner bestemd. Zij brengt verbeteringen, aan en wijst den kok of keukenmeid nieu we manieren aan om, schotels te bereiden. De taak is aangenaam en de beloening goed. Men zegt, dat Baba Yasilika, de oudste vrouw ter wereld is. Zij houdt verblijf in het kleine plaatsje Pavilsko, Waar zij in Mei 178-1 geboren werd. Zij is dus 126 jaar en stelt nog een moederlijk belang in haar oudsten zoon, die 100 jaar is. I-Iij werkt nog op het veld, wat hem nog heel goed afgaat. ANECDOTEN. Vriend: „Hoe kan je toch die vrouwen- vergaderingen zoo aanmoedigen? Je vindt het toch zeker niet goed?" Echtgenoot: „Niet goed? Ik vind hot uit stekend! Ik kan zoo laat thuis komen als ik wil, zender ooit mijn wouw aan te treffen, om mij de les te lezen." Zandaardappelen zijn fijner van smaak en worden ook doorgaans duurder betaald dan kleiaardappelen. In 't algemeen geldt als kenmerk voor goede aardappelen: lo. Dat ze niet te veel en niet te diepe putten hebben. 2o. Dat ze niet week, maar vast voelen. 3o. Dat ze geen uitloopers hebben, want deze vormen het begin van de nieuwe aard appelplantjes, en onttrekken aan den ouden aardappel het voedsel, zoodat deze hoe langer hoe meer ineen schrompelt. Doet men aardappelen op voor winter provisie, dan zoekt men eiken dag de aardappelen van éénzelfde grootte bij el kaar. Do bizonder groote kan men bewaren voor gestampt eten, omdat ze in dat geval zonder bezwaar in kleine stukken kunnen worden gesneden. Men doet aardappelen liefst op in Oc tober of November en bewaart ze op oen droge, vorstvrije plaats. Tegen vorst kan men ze b.v. beschutten door ze op een laag luifmolm te leggen en ze dicht te dek ken met oude dekens of karpetten, .ook wel stroo. In HIJ WEET HET. In een vergadering zei de spreker: do oogon ligt het hart." „Maak jij dat je grootje wijs," riep hem een varkensslager toe, „je moet mij nog komen vertellen, waar ik het hart moet vinden." BIJ DE MANOEUVRES. Een prins ziet als gast bij de manoeu vres hoe een cavalerio-overste een slecht aangebrachten aanval met zijn regiment uit voert. „Mijnheer de generaal," sprak de prins, „dat regiment is stellig verloren." „Het regiment niet," antwoordde de ge- neiaal, „maar wel de overste." MODERN. Vriendin: „Wat zeg je, kan je zelfs geen knoop aan do jas van je man naaien?" Jonge vrouw: „0, ik zou het wel kun nen, maar we hebben geen naaimachine. PROEF OP DE SOM. „Ja," sprak mevrouw A. tot haar vriendin, die haar kwam bezoeken, „onze Jan is toch zoo'n beste jongen, hij past op zijn zusje en houdt haar bezig nog beter dan de juffrouw. Ze zijn hier naast en je hoort ze niet." „Jan!" „Ja, moe!" „Wat doen jullie?" „Wo spelen barbiertje, moe; ik heb' zus Ingezeept en nu zoek ik pa's scheermes om haar te scheren." NIEUWTJES 1 SI HIER EN DAAR. Er zijn 25.000 muzikanten in het Leger des Heils. In sommige gedeelten van Berlijn zijn er bier-salons, die geheel door vrouwen gedteven worden. Bijna twéé derdèn van de misdaden, die in Londen bedreven worden, hebben plaats op Zaterdag en Maandag. Java wordt beschouwd als die. plaats van de globe, waar het hot meest dondert. Op zeven en negentig dagen van het jaar zijn er onweersbuien. De grootste hoogte, welke ooit door een ballon bereikt is, is 26.160 voet. Twee van de drie luchtreizigers, die deze opstijging meemaakten, zijn geduiendo de reis ge slikt. Gibraltar is do kleinste Britsche bezit ting en is niet grooter dan 2 vierkante mijlen. Canada is de grootste, met 3,746.000 vioikanto mijlen. liet record van schipbreuken opIloOust zee is grooter dan dat van eenige andere1 zee. Gemiddefd js hot één per dag. Do Schot is de beste belastingbetaler. 60 percent van de bevolking betaalt zijn inkomsten-belasting vóór het einde van Ja nuari. Gedurende het afgeloopon jaar verloren van do 241.499 zeelieden, die in het Ver- eeirigd Koninkrijk in koopmansdienst wa ren, 947 hot leven bij het werken op zee, op de rivier of in do havens. Bij het lostornen van eon corset, dat zij ongeveer een jaar gedragen had, was een arme vrouw te Hadstock zeer verrast er tien goudstukken in te vinden, verpakt in WENKEN. Vlekken veiwijderen. Om een velvet tafelkleed schoon te ma ken, neemt men een lauw zeepsopje van galzeep en doet er wat geest van salmiak bij. Nu spreidt men het tafelkleed uit, doopt eeu borstel in het sop en bewerkt er flink het tafelkleed mede. Daarna met zui vel e, droge doeken nawrijvon en uit laten hangen, tot het geheel droog is. Een olievlek verwijdert men met een linnen lapje, gedoopt in benzine, waarmede men de vlek wrijft. Men moet geen ben zine op do stof gieten, dat laat vlekken na, en is bovendien gevaarlijk voor brand. Watei vlekken op versch geschilderd hout werk, laten zich verwijderen door behan deling met azijn. Men legt er lappen op, die in azijn gedrenkt zijn en laat die er gedurende een nacht op liggen. Zijn do vlekken dan nog niet verdwenen, dan moet men do behandeling herhalen. Een bloedvlek maakt men uit een wit cachemiren blouse door eerst de vlek met water te weeken en later met water en geest van salmiak. Tegen wratten. Een Duitsch tijdschrift geeft een uitmun tend middel tegen wratten. Men bedekke gedurende een veertiental dagen, liefst nacht en dag, de wrat met een lapje flanel, waarop groene zeep is uitgestreken. Dit maakt de wratten zoo week, dat men ze met eenvoudig afkrabben kan verwijderen. de, zou ze niet begrijpen, hoe hij aan die nieuwe kousjes kwam. Ze ging naar huis en terwijl moeder in de keuken was om eten te koken, trok zo Wan de kousjes aan en zei, dat hij niets mocht vertollen. Onder het eten had ze heel veel moeite haar geheim niet te verklappen. Telkens wilde ze er wat over zeggen, maar bedacht zich gelukkig nog juist bijtijds. Ook was ze aldoor bang, dat Wïm het zou verraden, maar hij smulde zoo vau ziju erwtensoep dat hij heelomaal niet aan de kousjes dacht. Wat verlangde Jansjet dat Wim naar bod zou gaan. Zoolang had het nog nooit geduurd, anders was hot halfaebt, vóór ze er aan dacht. Wat had moeder lang werk met het uitkleeden I Maar eindelijk kwam ze toch aan de kousen. Moeder be- gieep er niets van, want 's morgens had Wim al verteld, dat hij een groot gat in zijn kous had,, en nu was het weg. Toen kon Jansje ook niet langer zwijgen, maar vertelde alle-, zoo gauw, dat moeder eeist nog even wijs was, maar het toch einde lijk begreep. Wat was moeder nu blij en verrast. Ze gaf er Jansje een paar extra zoenen voor. Nog dikwijls ging Jansje, als ze even tijd had, naar grootmoeder en breide ijverig aan een paar kousen voor moeder, om ze af te hebben met Sint Nicolaas. Werpt geen oude schoenen, lompen, been deren, blik, tin, ijzer, lood enz. enz. in da vuilnisbak. DWARSSTRAAT 56, geeft de hoogste prjjzen. PMLarkt 8. Telefoon 152. ADYERTENTIEN. voorziet I»y zuigelingen In eene zéér groote behoefte, daar, waar de Moe der haar natuurlijk voedsel niet ge noeg geven kan. By eene doelmatige toepassing Is de uitkomst bóven alle verwachting. Fabriek Utrecht. WEDERVERKOOPERS FLINK RABAT. Hoogstraat 58, Schiedam. Zooeven verschenen en voorhanden: bewerkt door A. H. SIRES, Adjunct-Havenmeester der Gemeente Rotterdam. Prijs f 1.25. Onmisbaar voor lederen Binnenschipper. Geen badkachels, geen gas, geen extra brandstof. Geschikt voor particuliere huizen, villa's, hotels, gestichten enz enz. Goedkoop in aanschaffing-. Geen onderbond. In vrerklng te zien. Elk systeem badknehel of geyser wordt billijk ingeruild. Inlichtingen Ingenieurs Bureau VAS REED® Ca., 1 Hoofdstraat, Schiedam. VOOR KINDEREN. WEL WAT VOORBARIG. Een dienstbode vond bij het doen van de kamer eens een rijksdaalder. Zij gaf hem terug aan haar mevrouw, die tot haar zei„'t Is goed, jo moogt hem houden voor je eerlijkheid." Een poosje later had mevrouw weer oen geldstuk verloren, nu evenwel oen gouden tientje. Zij vraagt daarom aan de dienst bode of deze het heeft gevonden. „Jawel," antwoordde het meisje, „maar ik heb het gehouden, voor mijn eerlijk heid." 't ZELFDE. In een circus was de dierentemmer plot seling ziek geworden en zou zijn vrouw in zijn plaats optreden. „Hebt u eenige ervaring in dat opzicht?" vioeg do directeur van den circus twijfe lend. „Niet precies in dat opzicht," antwoord de zij, „maar mijn man kan de beesten goed aan, hè?" „Natuurlijk I" „Nu, dan moest u eens zien, hoe goed ik hem aan kan." IN GEVAL' VAN BRAND. Mijnheer Smit was lid van de school commissie en stond er voor bekend, dat hij etg op voorzorgen tegen brand be dacht was. Deze eigenschap kennend, had do meester zijn leerlingen een antwoord ingeprent, dat zij geven moesten, als mijn heer Smit hen iets vroeg. Toen hij nu eens op school kwam, deed hij evenwel de volgende vraag: „Zeg, jon gens en meisjes, jullio hebt zoo oplettend naar uw meester geluisterd, dat ik wel eens wou weten, wat je doen zoudt, als ik nu oons les kwam geven?" En tot grooto ontsteltenis van den on derwijzer antwoordden yijftig stemmen in koor: „Wij zouden een rij vormen en naar be neden marcheeren." VOOR DAMES. HET INKOOPEN VAN AARDAPPELEN VOOR WINTERPROVISIE. Van de soort aardappelen is afhanke lijk do hoedanigheid, do prijs en ook in mindere mate do voedingswaarde De meest bekende soorten zijn: kleiaard appelen en zandaardappelen. l)o eorste zijn te herkfnnon aan hun grovere schil; zij zijn voedzamer dan zand aardappelen en worden ir den pegel tegen lageien prijs gekocht. DE BREILES. In het dorpje L., op de Veluwe, woonde baas Ilarmen met zijn vrouw en vijf kin deren, waarvan de oudste 9, de jongste i/2 jaar was. De negenjarige Jansje was het eenige meisje; Ret is dus wel te be grijpen, dat vrouw Harmsen het erg druk had mot haar yier jongens en dat Jansje haar moeder dikwijls moest helpen. Dicht bij hen woonde Jansje's grootmoe der. Daar deze al oud was, ging ze niet dikwijls meer uit ©n vond ze het altijd erg gezellig, als Jansje haar een poosje gezelschap kwam houden. Jansje, van haar kant, vond het ,ook altijd prettig bij groot moedei te zijn, want deze kon zulke mooie sprookjes vertellen en aardige verhalen uit naar jeugd doen. Maar Jansje mocht onder het vertellen niet stil zitten, dat was zonde van den kostbaren tijd, en daarom zou grootmoeder haar leeren breien! Wat heer lijk zou ze moeder daarmee kunnen hel pen! want met vier kleine kleuters schiet er maar - heel weinig tijd over om kalm te gaan zitten breien. Ze zou er niets van tegen moeder zeggen, maar deze met het eerste zelf gebreide paar kousen verras sen. Maar zoover was het nu nog niet. Ze begon natuurlijk niet dadelijk een kous te breien, maar zou, om te beginnen, eerst van wit katoen een kuocilapje maken. In 't begin viel hot haar niet mee; ze had gedacht, dat het veel gemakkelijker zou gaan. Dat „insteken, omslaan, doorhalen, af laton gaan" leek zoo makkelijk, maar inderdaad was het dat niet. Ze liet tel kens steken vallen en dan zei grootmoeder ,Als er mannetjes in het water zijn ge vallen, moet jo ze er ook weer uithalen." Het ging hoe langer hoe beter en toen zo een paar maal hij grootmoeder was ge weest, kon ze al vrij aardig recht breien. Toen kwam averecht aan de beurt; daar was zc ook spoedig overheen, en daarmee het moeilijkste achter den rug. Nu kon ze spoedig aan een kous be ginnen voor haar broertje Wim, een aar- digen guit van 4 jaar. Het breien van een kous is voor pasbeginnenden nog zoo ge makkelijk niet on ook Jansje ondervond wel eenige moeilijkheden, zooals minderen en overhalen, en den grootenen kleinen hiel en teen. Maar ze breide flink door en toen eenmaal de eerste kous af was, volgde de tweedo ook spoedig. Wat was dat een vreugde om het eerste paar aan moeder te geven 1 Zou ze ze stil in moeder's werkmand leggen? Zon ze wachten tot het Sint Nicolaas was, en ze dan door Sint laton brongen? Hot was pas begin October en dan nog twee maan den wachten, neen, dat kon ze niet. Ze zou ze broertje stilletjes aantrekken 011 als moeder hem dan 's avonds ontkleed- CONCOURSEN voor Springpaarden Luxe eenspannen. Jachtrit achter een Jagermeester. CONCOURS voor Transportwagens, voor één en meerspannen. Entreeprijzen: Tribune f 2.50, 2e Rang ƒ0.50, Kinderkaart fl. beiden gevestigd Sleeijersvest 1. - ALLE MODELLEN. Doel dezer inrichting is het verleenen van j>avt.ieïili©**©n JUtu itlïie elhetuidi gen hulp, tegen zeer mag tarief. ÜPRRBKURlBfÜ i 9—111/2, dngelyks. Dr. WESTERMAN. Arts P. JAS. Grrootst; o-esorteerd a tams Hippipe

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 11