medici, die dat in de praktijk gevormd hebben. De taal, door den patiënt geuit in de om standigheden zooals dokter Ris die mede deelde, is een geval dat niet dagelijks voor komt. Die maakt niet alleen voor kinderen maar ook voor volwassenen het samen zijn ongewensoht. Zoo'n patiënt had op een afzonderlijke plaats gelegd moeten wor den; spr. heeft een vrij vertrek daar ge zien. De heer Ris: Een klasse-kamer Do Voorzitter dringt er op aan,dat men elkanders meeningen zal respectoeren en elkaar gelegenheid zal laten die mce- ning ongestoord uit te spreken. Do heer Evers: Wat spr. gezegd heeft over tuberculose, houdt hij vol; de heer Ris heeft die meening zeer zwak weer legd. Spr. heeft gecorrespomleert met spe cialisten. Ook moet spr. aannemen, dat als prof. Talma het niet noodig oordeelt typhus- patienten af te zondeien, een verpleging tusschen andere patiënten niet zoo ergge- vaailijk is; prof. Talma is geen moor denaar. Ook heeft de lieer Ris daarbij gespro ken over de onvoldoende veiplegïng. Blaar men moet de gebreken bij de verpleging niet overdragen aan het ziekenhuis. Zijns inziens had voorts de meemng gevraagd moeten worden van de doktoren. Spr. weet, dat niet alle doktoren hot zie kenhuis afkeuren. En als er bij deskundigen verschil van meening is, dan kunnen de leeken geen oordeel uitspreken. De operatiekamer is gescheurd, zeker, maar hoe dikwijls komt hot niet voor, zelfs bij nieuwe panden, dat muien of pla fonds scheuten gaan vertoonen. De heer Ris acht den heer Evcis al bijzonder naif; deze acht het voldoende als de scheuren maar weer dicht gemaakt wordenBlijkbaar weet hij volstrekt niet dat een operatiezaal een kruidje-roer-niij- niet is. 'Hoe is liet mogelijk, dat hij zulke dingen kan zeggen, lhj toont daauncde dat hi) er geen grïjntje begrip van heeft en t'us heelemaal niet het recht om er over te spreken. En wat de verplegen betreft? De gediplo meerde verpleegsters moeten gerecruteeid worden uit de leerhng-verpleegsteis en deze moeten in de ziekenhuizen worden op geleid. Naast een stal van leeilingen vindt men in elk ziekenhuis de gediplomectde verpleegsters, die leiding geven bij de ver pleging. Over de tuberculose zal spr. ook maar niets meer zeggen. De argumenten van den heei Evers vindt men tot spoegens toe in allo discussies. Een mensch, dat geen tuheiculoso heeft, mag men niet willekeu rig aan het gevaar blootstellen die ziekte te krijgen en hij patiënten clio voor die ziekte blootstaan moet men het weerstands vermogen zooveel mogelijk vergiooten En wat de verpleging van typhus betreft, spr. is van mecning n'en déplaise pi of. '1 alma dat, als het Rijk een afzonderlijke zaal geeft voor de verpleging van die zieken, het niet to pas komt om ze te leggen te midden van andere patiënten. Wat de heer Evers heeft gezegd om trent een vertrek, dat neig voor den door hem genoemden na tién t beschikbaar zou zijn, is niet waar De Voorzitter: Blen spreekt hier geen onwaarheden, men kan zich vergis sen. De heer Ris: Goed, dan heeft de heer Evers zich daarin vergist. Er is geen andere zaal beschikbaar. Misschien heeft hij een klassckainer gezien. De heer II o n n c r 1 a g e G r e t e zag zich zeltlen \oor een zóó moeilijke kweriie ge stekt als dezehoe zal ik stemmen? Spr. is zoor stellig \óór een nieuw zieken huis en dat zullen allicht alle leden van den Raad stijn, als dit maar mogelijk was. De be sprekingen gaan nu z. i. in een vei'keerde richting. Spr. ziet werkelijk tegen de kosten van een nieuw ziekenhuis op. En al moge nu de ïcde van den heer De Bruin heel mooi en gloedvol zijn, hij loopt wel wat al te luch tigjes over de belasthigverhooging heen. Spr. voelt veel voor die fmancieele bezwa ren, al is het dan niet zóóveel als zijn collega van financiën en hij kan werkelijk ook met dit plan niet mgegaan, ook al is het goedkoo- per dan het vorige. Eerst is er een duur plan geveest, nu is er een jnjnder duur, maar voor Schiedam nog te duur. En bovendien vertrouwt spr. de cijfers die medegedeeld zijn, ook nog niet te best. Hij vyidaarmede niet zeggen dat ze fout zijn, maar gewoonlijk vallen die niet mede. Spr. heeft gecorrespondeerd met een gc- neosheer-dirccteui die veel geschreven hooft over ziekenhuizen. Spr. heeft ook een bro chure van dezen gelezen over kleine zieken huizen. Hij dacht dat daaronder verstaan werden, ziekenhuizen van 50 ii 60 bedden, maar daarin werden bedoeld die met 20 B 25- bedden. Maar dat neemt niet weg dat spr. door het lezen van die brochure toch nog wel zijn 1 kennis, omtrent het onderworp heeft verrijkt. ITij heeft daaruit gezien dat het wel bereikbaar is om hier voor minder geld dan nu voorgesteld wordt, een nieuw ziekenhuis te krijgen. s Op oen vraag om cenige aanwijzing te mo gen ontvangen voor een deskundige inzake een ziekenhuisbouvv hier ontving spr. ten ant woord dat dit zeer moeilijk was, wani dat in Nederland dezulken met een lantaarntje te zoeken waren. Spr. wil met deze medcdeeling niet te kort doen aan de ontwerpers van de hier bespro ken plannen, hij doet de medcdeeling slechts op gez,ag van den schrijver. Doch; waarom zal men met een bijna onbe taalbaar plan meegaan, als men voor min der geld ook iets goeds kan krijgen? Wij kunnen toch wel dansen al dansen we niet met de bruid. Bij zoo'il goedkoop plan zal men dan mis schien wel kunnen zeggen, dat men verschil lende vertrekken die men gaarne zou hebben, daarin mist, maar spr. zou tevreden zijn mat een ziekenhuis dat aan eenvoudige eischen voldoet. lïicr is ook een Ambachtsschool gebouwd. Daarbij is zoodanig gebouwd dat er telkens eer, vleugel bijgebouwd kan worden. Eerst gelijk vlocis, dan een verdieping erop; vcr- v olgeus een vleugel aan de andere zijde gelijk vloei's en daarna een verdieping erop enz. Waarom zou dat ook niet mogelijk zijn bij een ziekenhuis. Als men toch rekenen kan op uitbreiding door uitbouw, waarom dan niet begonnen met con ziekenhuis voor 40 ft 50 bedden. Spr. zou wel willen zien dat er een stem uit den Raad kwam om B. en BV. te ver zoeken een dergelijk plan te laten ontwerpen. Als er een plan is dat te betalen is, dan gaat spr. daar wel in mede. Maar die groote sommen, waar moeten zc vandaan komen,? Onze gclieele begrooting drijft op het Grondbedrijf. Dat is toch eigenlijk een zekere fictie zeker. Spr. zal trachten die grond poli tiek door te voeren, maar men moet nog af wachten. En al is het geoorloofd en ook door spr. verdedigd, het is toch eigenlijk maar een af schrijving op de toekomst. liet is een kruik die zeer gevaarlijk is. Met de interest van 50,000 daaruit mag men tocli niet de kosten van het ziekenhuis door dien dienst laten dragen. Konden de ingezetenen meer betalen, dan zou er mis schien op die wijze over te denkon zijn, maar dat kunnen zij nietde belastingstroom is der burgerij tol aan de lippen genadcul. BVij hebben een straatbelasting, een inkom stenbelasting met een heffingspercentage van 5 terwijl dit in Rotterdam slechts 4 is. Dat alles ziende, kan spr. niet met het voorstel meegaan. Spr. meent ook dat verbe tering in de ziekenverpleging noodig is, maar, zegt bij, laten we daarbij zuinig zijn. Laten we liever nog een oogenblikje den bouw uitstellen, misschien kan men voor min der het goede bereiken. De heer De Groot erkent dat de geld- kvvestie een gewichtige factor in deze is. Door den heer mr, v. Briel Sasse is het voorstel lichtzinnig genoemd, en waar ook spr. staat aan de zijde van B. en BV., is dat woord ook toepasselijk op hem. De lieer v. BVestondorp heelt reeds een voorbeeld gegeven. Spr. wil even de-finan- cieelo toestand bezien. Daarbij blijkt dat tegen over mindere uitgaven andere uitgaven staan voor ongeveer hetzelfde bedrag en dus zou, ter dekking van de kosten, dc heffing der inkomstenbelasting moeten worden verhoogd tor 5.4 a 5.5 Dat is de duidelijkste voor stelling van de gevolgen van hot besluit, maar ook de ongunstigste. BVij zullen uitbreiding van het belastinggebied krijgen en dat zal minder gevaarlijk zijn dan de veihooging der inkomstenbelasting. Het is gevaarlijk om die hoogere inkom sten nu reeds te desconteoren, maar mis schien is op goedkoopere wijze geld te krijgen. Spr. wijst, op de belegging van het fonds van het voormalig Oude Blanhuis. Men kan do aandacht van Regenten en van Den Haag hierop vestigen. Heeft spr. een juist beeld gegevenHij ontkent dit. Stel dat iemand een kapitaal van 100.000 bezit en daaruit 5000 rente trekt. Door bijzondere omstandigheden in zijn gezin, b.v. ziekte, staat hij voor groote uit gaven, zoodat hij 6000 noodig heeft en dus besluit hii om 1000 van zijn kapitaal te nemen. Terecht. En hoe zou men den man beoordcelcn, als hij bij ernstige noodzaak zijn kapitaal niet aansprak? Daarom heeft liet spr. zoo gespeten dat vele raadsleden zoo gewezen hebben op de finnn- cieele zijde. Er zijn ernstige zaken die de groote uitgaven noodig maken. Hot woord lichtvaardig accepteeit spr. niet; wel het voord bedenkelijk. BVij staan dus voor de keuze om bedenkelijk te handelen op finan cieel gebied of lichtvaaidig op hgienisch ge bied. En dan kiese spr. het eerste. Uitvoerig wordt de kwestie nog verder be sproken door do hecrcn Lagervvey, BVitt.- knmpf, v. BVretendoip, en den Voorzitter, die hun standpunt nader toelichten en hand haven, waarna dc discussie gesloten wordt. Dan wordt het voorstel in stemming ge bracht. Ilct blijkt dat de stemmen daarover staken met 10 tegen 10. De heer v. d. Beelden had in den loop dei discussie de vergadering verlaten. Vóór stemmen de lieeren Klein, Beukers, De Groot, Kranen, De Bruin, v. d. Meer, Ris, v. "Westendorp, v. d. Schalk en Koop- mans. Tegen stemmen de lieeren: v. d. Drift, Nokt, Simt, mr. v. Briel Sasse, BVittkampf, Goalinga, mr. Jansen, Honuerlage Grote, 1 -agervvey en Evers. in de volgende vergadering zal dus daar over opnieuw gestemd worden. In ons overzicht van de discussie over het voorstel tot beperking van het aantal ver gunningen komt voor: De heer Honneriagc Grote wil met een enkel woord hot stand punt. dor meerderheid van het College van B. en BBL toelichten. Dit had natuurlijk moeten zijn „van de m i n d e r h e i In de godsdienstoefening der aid. Schie dam'van den. Nederl. Protestantenbond zal morgen als spreker optreden dr. J. van Loenen Blartinet, van Bussum. Hinder Glasfabrieken. Het comité tot bestrijding van schade lijke dampen in do atmospheer, veroorzaakt door de glasfabrieken, hield op 1.1. Don derdagavond to 8 uur een flink bezochte vergadering in hét gebouw van de 'Scliie- damsche Spoelingveroeniging. Na vaststelling dei; "notulen van de vo rige vergadering, deelde de voorzitter, de heer T. S. Goslinga, mede, dat in verband met de talrijke klachten van schade van velerlei zijde in den laatsten tijd weer ingekomen, het comité gemeend heeft na dere stappen te moeten doen bij do hooge Rcgoering. Biet genoegen, maakte de voor zitter melding, dat ook reeds de beer G. J. BVittkampf zich bij request bad gewend tot II. BI, de Koningin, om bespoediging in zake de hangende beslissing bij don Raad van State omtrent het ingestelde hoo- ger beioep van do directies van Van De- venter's GlasEabiieken en van de glasfa briek „Do Schie" tegen de door hoeren burgemeester en wrethouders van Schiedam opgelegde nieuwe voorwaarden. Tc zelfder zake nu word op een audiën tie, d.d. 14 September j.l. bij Z.Exc. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del door do heoien T. S. Goslinga, Alb. Berkel en BV. Holierhoek het goed recht bepleit van de belangen van den land- en tuinbouw en van 'de veeteelt, en niet klem er op gewezen, dat een bespoediging dici hangende beslissing ten zeerste wordt gc- wenscht. Zijne Excellentie, die volkomen op de hoogte bleek, zeide in deze volgaarne zijn steun toe, terwijl hij er op wees, dat in het eerstdaags te verschijnen veislag van de directie van don Landbouw ook een belangrijk gedeelte was gewijd aan do nadeeligo gevolgen, voor den landbouw door dc glasfabrieken veroorzaakt. De veigadeting juichte het ten zeerste 'toe, dat door hel comité deze stappenwa- ïen gedaan. Tevens werd besloten het co mité volle vrijheid van handelen te geven om in deze al datgene te doen, wat nut tig en noodig is, en wat kan leiden tot een alleszins gewenschto en hoogst nood zakelijke verbetering van den bcstaanden toestand. Werf »Ctusto Gritcimorgen is van de werf Gusto al hier vertrokken de einmerbaggermolcn ,,A1- mirante Aires Baibosa", welke do firma A. F. Smuldeis voor Franschc rekening ge- construeeid heeft. Het schip dat liesiomd is voor de haven werken van Rio de Janeiro, heeft de vol gende hoofdafmotingenlengte 38 BI. breedte 7.55 BE.holte 3.05 BI. Het werktuig is voorzien van een hoofd machine van het compound-systoem met op pervlak scondensatie, kunnende 250 I.P.K. ontwikkelen, en van de gebruikelijke stoom- lieren. Dc ketel is van het marinetype, met een verwaïmond oppervlak van 80 vierk. M. en werkend met een druk van 7 atmosfeeien. Deze baggermolen kan werken tot op een diepte van 10 BI. en heeft een oplirengst- veimogen van 350 kul). BI. per uur. Het wordt naar zijn plaats van bestemming ge sleept door de sleepboot „Noordzee", van dc firma L. Smit en Co. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand Sept. 1910 ingelegd f17548 10, terugbetaald f 14795.78. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 7962. Spaarbank te Schiedam, Opgericht door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Ao. 1820. Ingelegd in de maand Sept. f 30307. en terugbetaald f 40703.49. Nieuwe deelnemers 71 en afgeschreven 45. BINNENLAND. Onze Marine. Blijkens bij het depaitement van marine ontvangen berichten is de divisie, bestaande uit Ifr. Bis. pantsorschepen De Ruyter, Her tog Hendrik en Koningin Regentes, onder 1 evel van den kapitein ter zee BV. van Voss, 30 September j.l. tc Melbourne en Hr. BR. pantserdeksohip Utrecht, onder bevel van den kapitein ter zee BBL T. de Rooy, den 29n te varen tc Cimwjao aangekomen. („St.-Ct.") Het Nederlandsch eskader In Australië. Reuter seint uit Melbourne: Het Nederlandsche eskader is hier aange komen. Het is hartelijk verwelkomd. Het blijft hier 10 dagen; men is van plan vele feestelijkheden tc geven, waarbij ook eon tuinfeest, dat liet Bondsparlement aanbiedt. Rechterlijke macht Bij Kon. best, van 29 dezer zijn benoemd, met ingang van 1 October: tol substituut-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Zutphen. mr. Ch. BI. 's Jacob, thans substituut-officier van justitie bij de arrondissements-recht bank te Almelo, en tot substituut-officier van justitie bij dc arrondissemonts-rechtbank te Almelo, mr. BV. van Traa, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Rotterdam, voor do kantons Rotterdam I, 11, III, Gouda en Schoonhoven, ter standplaats Rotterdam. Bij Kon. besl. van 29 dezer is, met in gang van 1 October, benoemd tot griffier bij het kantongerecht tc Tholen, mr. J. A. de Jong, thans griffier bij het kan tongerecht te Brielle. Personalia. Bij Kon. besl. van 29 dezer is aan J. F. Cariot, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1931, eervol ontslag verleend als commies bij het Kabinet der Koningin. Sir, Z. van den Bergh. Naar wij \erncmen, za! mr. Z. van don Bergh in verband met zijn voornemen om als wethouder van Amsterdam af te treden, spoedig in een brochure zijn standpunt tegen over de viijz.-cleinocratischc raadsfractie en de pmtij uiteenzetten. („L. e» V.") Standbeeld to Zaandam. BLm geachte zijde wordt medegedeeld, dat bij den keizer van Rusland bei ernstig voor nemen schijnt te bestaan om aan de ge meente Zaandam een standbeeld op voetstuk aan te bieden van tsaar Fctcr den Gioote, ah. schcepstinuneiman. De Russische gezant te VC! ravenhage moet ïecds met don buïge- meestei van Zaandam in voorloopig overleg zijn getreden over de plaats waar dit stand beeld eventueel zul worden geplaatst, en de keuzo zal waniscliijnlijk vallen op het ter rein dei D.imannplomping in de havenkom. De Rijnvaar'ol. Het „Berliner Tageblalt" heeft het vol gende telegram uit den Haag: In het ministerie van buitenlandsehe za ken heeft de minister een lang gesprek gehad met baron Geverg, den gezant te Berlijn. Daarbij werd beslist,, dat Neder land absoluut onmogelijk kan toegeven in zake de llijnvaarttollen. De minister, die mij onmiddellijk na af loop dei conferentie ontving, vcizokerdo mij, dat Nederland vast besloten is, de acte van de Rijnsclieepvaai t, waarmede een pa ragraaf van dc tolvvct in flagrante tegen spiaak is, onder alle omstandigheden te handhaven. Een modus vivendi is uitge sloten Do sluilingBqnaestie en ilcn arbeidstijd Yoor Personcelen. Naar het „Ilbkl." verneemt, is het Nar tionnal Comité tegen een wettelijk vastgesteld sluitingsuui voornemens stappen tc doen bij d» regeering tot het vcikiijgon van een wet telijk geicgoldm aibcidstijd voor vvinkelpor- soneolen. Do herziening der tariefwet. Aan do „Tel." meldt men uit 's-Gra- venhage, dat het in de troonrede aange kondigde „nieuwe middel" tot versterking der financiën, inderdaad in een tabaks belasting zal bestaan, welke den vorm zal hebben van een debietreeht en welke deel zal uitmaken van de reeds vroeger aan gekondigde tarief herziening. Minister Kolkman zoo schrijft de/o boi ichtgever elurfde met hot oog op dc belangrijke .positie, welke do tabaks- handel voornamelijk m Amsterdam en Rot terdam in den wereldhandel inneemt geen voorstellen doen, om de ingevoerde tabak met oen hoog recht te belasten. De vrees bestaat n.l., flat door zulk een bolaslnig de handel in tabak zich zal verplaatsen. Broor het vraagstuk nu, op hoedanige wijze do tabak te doen passen in bet systeem van belasting der voorgenomen herziening en daarbij liet gevaar van ver plaatsing van den handel te ontgaan, meent de minister do oplossing te heb ben gevonden m een belasting op het ver- bi nik van taljak en sigaren binnen de Nederlandsche grenzen, een zoogenaamd: debietreeht. De bedoeling is om van alle in, Ne- deiland vervaardigde en in winkels ver kochte sigaren en tabak een recht te hef fen van 10 a 15 "/o. Bij de regeling van de wijze, waarop deze heffing za! geschieden, moet de mi nister nogal op bezwaren stuiten. Vooral schijnt het moeilijk te zijn, om maatre gelen te beramen tegen do vele ont duikingen, welke bij dit stelsel kunnen voorkomen. Blen meent echter ook' hier voor dc oplossing gevonden te hebben. Dit wat betreft het „nieuwe middel" tot versterking dor financiën, in do jongste troonrede aangekondigd. Overigens zul de aangekondigde taiiefherziening 'een twee ledig dool Kobben ,n.l..versterking der Rijksmiddelen en bescherming der na tionale nijverheid, terwijl er naar gestreefd zal worden, de lasten zoo weinig moge lijk op do onbemiddelde klassen der be volking te doen drukken. Belast zullen daarom worden ((tabak natuurlijk uitgezonderd) alle aitikelen, behalve: le. gedeeltelijk die, welke geen voor werpen van weelde zijn en tevens nog niet door de Nederlandsche nijverheid zijn vervaardigd. (Broor liet andere deel wor den deze soort artikelen, volgens heilaag ste tarief, n.l. 3 pet., belast.) 2e. graan, groenten, gedroogde land bouwproducten, enz., die meer speciaal gebruikt worden door de onbemiddelde klassen der bevolking. liet graan zal niet worden 'belast uit een protectionistische overweging, n.l.: ter bescherming van do Nederlandsche mo- lenaarsindustrio het meel echter zal wel belast worden' en wel volgons oen middentarief. Dezelfde overweging ligt ook ten grondslag aan de bepalingen, dat grond stoffen voor nijveiheid- of landbouwdoel einden en machines, ton gebruike voorde Nedorlandsehe nijverheid) vrij ingevoerd kunnen worden on dat van artikelen een minder recht zal worden geheven naar mate zij nog moor afwerking behoeven zoodat halfverwelkte grondstoffen minder zwaar belast worden dan voor a[g(> werkte artikelen en deze weer minderdan geheel afgcweikte voorwerpen. Bij )ie(; nieuwe tarief zal men vier klassen on derscheiden, n.l.: van goederen, die met 3 pel., van gocdoren-die met 6 pet., van goederen die met 10 pet. en van goederen die met 1.2 pet. belast worden. Bij het maken der klassificeerlng ismen door dezelfde overwegingen geleid, wel ke de geheolo herziening beheerscht, n.l. door de overwegingen, dat do tarieven te vens moeten dienen tot bescherming van de Nederlandsche industrie en zoo weinig mogelijk op do onbemiddelde klassen moe ten drukken. 1 Het zwaarst, dus met 12 pot., zullen worden belast die artikelen, welke con- curreerend zijn met de artikelen, reeds door de Nederlanasche Nijverheid ver- vaaidigd, zooals meubelen, pi oducten van de textielnijverheid, tapijten, schoenen, laaizcn, karton en schrijfbehoeften, plant on. prentwerken. Eveneens zullen onder het hoogste ta rief vallen alle luxe-artikelen, zoowel op het gebied van kleoding als op 'dat van de kunstnijverheid en de consumptie-arti kelen, zooals luxe-groenten, buiten hot seizoen verkochte groenten, fijne vruoh- ten en delicatessen. Biet 10 pet. worden getroffen de voor driekwart afgewerkte artikelen en dehalf- afgewerkto artikelen, welke moei voor luxe-gebruik bestemd zijn, terwijl deklas- se van 3 pet. omvat allo halt-afgewerkte artikelen, welke meer speciaal ook voor gebruik van de onbemiddelde klassen be stemd zijn, en de goedkoope conserven. De wet zal tevens een bepaling bevat ten, volgóns welke de Nederlandsche staat bevoegd zal zijn, hoogere rechten dan do voorgestelde te heffen van die landen, wel ke als roprossaille-maatregelen tegen deze nieuwe tariefwet, Nederlandsche artikelen hooger zullen belasten dan die vil andere staten. Verpleegsters in nilltalre hospitalen. Hedenochtend had in het militair hos pitaal te Utrecht een eenvoudige plechtig heid plaats. Een drietal pleegzusters van het Haag- sclie BTomvencomité van het Nedorland sehe Roodo Kruis werden aldaar op offi cieoio wijze in dienst gesteld, teneinde één als hoofdverpleegster en de anderen als verpleegsters, do verzorging van ernstige zieken op zich te pemen. Bij deze bijeenkomst, waarbij o. m. aan wezig waren mevrouw Repelaer van Briel, president van voornoemd comité zuster Beijnen, directrice van do Roodo Kruis- klimek, cn (lo officieren van gezondheid te Utrecht in garnizoen, werd het wooid gevoerd door den inspecteur van den 6e-, neeskundigen Dienst dor Landmacht, gene- raal-majoor A. A. S. Quanyer. Hij wees op het gewicht van den dag, die een nieuw element, 'dat dei; vrouwen verpleging, inde militaire zickenimiclitingen bracht; her dacht met dankbaarheid liet Viouwcn- eornité en zuster Beijnen, die do verwezen lijking van liet denkbeeld mogelijk hebben gemaakt; drukte de hoop uit, dat deze pioef weldra door een met geschoold man- nonporsoneol zou kunnen worden gevolgd; herinnerde cr aan, dat bot hier nog een proef gold, die alleen bij welslagen tot meer blijvende maatregelen zou kunnen lei den, en eindigde met oen opwekking aan dc zustors tot vertrouwen in de officieren van gezondheid, die haar zeker haai moei lijke taak zullen verlichten. Kiinsl e« WeleiiHchap, Do Rotierdammers le Brussel Het Rotterd. ooneelgezolschap heeft te Brussel ,,De Rechte Lijn" gespeeld. Do „N. II. Cl." verneemt, dat de directeur van het gezelschap, de heer Van E ijs den, voovgpstold aan den burgemeester van Brussel (die de voorstelling bijwoonde), Van dezen zéér vriendelijke woont en over h'et ensemble vernemen mocht; en dat de directeur van den Kon. Vlaamschen Schouwburg to Gent hot gezelschap heeft genoodigd om ook daar con vertooning te geven. Persjubileum. lieden, 1 October, viert de hoer A. Voogd, te Rotterdam, een der meest ver dienstelijke journalisten in den lande, zijn zilveren jubileum. BVcrd in de Blededeelingen. van den Ned. Journalistenkring reeds aan zijn sympa thieke persoonlijkheid alsmede aan zijn groote bekwaamheden rechtmatige hulde gebracht, beden zou het blijken dat dit geen ijdele woorden waren. Van heinde en verre stroomden hom, in den vorm van telegrammen en kaartjes 'de golukwcn- sch'en toe, vergezeld van blijken van waar deering in allerlei vorm, Vooral Werd hem een schat van bloemen vereerd, waar onder een prachtvol bloemstuk van een groot aantal Rottcrdamsche journalisten. Des middags hield de jubilaris receptie ten.zijnen huizo, waar hot buitengewoon druk was. Daar maakten hun opwachting bestuursleden van de Ned. Journalisten kring, waarvan hij tot voor korten tijd secretaris was, bestuursleden van de Rot- terdamscho Journalistenvereen iging, waar van hij van af de oprichting voorzittoi1 is, een groot aantal collega's, mannen uit

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 6