BXNN£HLAN1). Tweede Kamer. De Tweede Kamer is ter openbare ver gadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 11 dezer, te halfvier. Complot in Suriname. De minister van koloniën, de heer De Waal Malefijt, heeft ten vervolge op de beantwoording van de vraag van den heer Patijn omtrent het complot in Suriname hot volgende medegedeeld: Omtrent hot in Suriname ontdekte com plot kan het volgende woiden medegedeeld. Op 19 Mei j.l, vervoegde zich bij den pro cureur-generaal een gewezen politiebeambte met de mcdedeeling, dat de inspecteur van politie F. P. V. Killinger hem door een tusschenpersoon 12000 had doen aanbie den voor een levensgevaarlijke ornlei ne ming. Dezo mcdedeeling leidde tot do ont dekking, dat Killinger een samenzwering op touw h'ad gezet, teneinde den bestaan- den regeeringsvorm omver te werpen. Hoe wel Killinger zich' de medewerking van een zestal politic-agenten cn twee buigors, broeders van een dier politic-agenten, hoeft kunnen verzekeren, mag het complot in geen enkel opzicht beschouwd worden als een uiting van den geest der bevolking, die in al haar onderdeden over het alge meen tevreden cn rustig is. Nadere bijzonderheden omtrent deze zaak zijn vervat in een schrijven van denrech- ter-commissaris voor de instructie van strafzaken bij het hof van justitie aan den gouverneur van 9 September j.l., hetwelk hierbij wordt aangeboden om ter giiffie te worden nedergelcgd, uitsluitend tei ken nisneming van de leden. Bezoek van de Kon. Jfed. Marine. De eskader-commandant, kapitein ter zee Cr. L. Goedhart, commandant van de Heemskerk, beeft zich gistemarmddag met de commandanten van de Evertsen, Piet Hein, Friesland, Reinier Claeszen, de on derzeeboot no. 1, den mijnenlegger Balder, en de groepscommandanten dei torpedo- booten, te zamen elf hoofd- en subalterne officieren, in drie opeu rijtuigen naar bet stadhuis begeven, waar men te halfvijf aankwam en ongeveer een kwartier voi- toefde. Het pantserdekschip Friesland, liggende op stroom aan boei 10, tegenover de Wes terkade, was gisteravond geheel electiisi'h verlicht. Ook liet dit oorlogsschhip zijn zoelichten werken. In den Schouw burg. Ruim 800 plaatsen waren gisteravond in den Grooten Schouwburg door het ge meentebestuur besproken voor de helft van de machinisten, onder-officieren en man schappen van het marine-eskader, om dezen in de gelegenheid te stellen de voor stelling van hot veel bekende blijspel De Sabijnsche Maagdenroof bij te wonen Slechts de kleinste helft van dc genoodig- den waren in den schouwburg verschhe- nen. Wij vernamen, dat de machinisten ge zamenlijk voor de tooncelvoorstelling had den bedankt. De aanwezige manschappen hebben zich blijkbaar met het amusante blijspel bijzon der goed vermaakt. Vooral in het derde bedrijf Was het vaak een onbedaarlijk lachen. Niet minder vroolijkheid bezorgden den matrozen de opwekkende muziek, die het orkest den ganschen avond voor en tusschen de bedrijven deed hooren. Do volksliederen en die meest bekende volks wijsjes werden dapper door de Jantjes mee gezongen en met de populaire muziek uit Dollar-Prinses, Lustige Witwe schenen de matrozen hijzonder goed bekend. Lach- muth's orkest zal nog wel nimmer zulk ap plaus hebben gehad als gisteravond. In de pauze hadden do manschappen „vrije verteering" van het gemeentebestuur. Iedere matroos had ontvangen twee bons voor broodjes met vleesch en koffie of bier. het kwaad niet, dat je zult aanrichten: trek je terug, nu het nog niet te laat is. Toe, doe het dezen keer ter wille van mij." Aan do geheele uitdrukking van haar gelaat kon ik zien, dat ze met haar ge dachten niet bij mijn betoog was. Inte gendeel, ze speelde achteloos mot de stuur- touwen, terwijl ze voortdurend in zich- zelve glimlachte. Na een poosje gezwegen te hebben, zei ze evenwel: „We willen alles wagen. Als twee menschen elkaar liefhebben, zooals hrj en ik doen, dan stoort men zich aan 'niets of niemand." Ik keek haar verbaasd aan. Ik hield te veel van haar, om haar in het ongeluk te laten loopen, en wendde een laatste poging aan. „Maar die andere vrouw dan," riep ik, „zij, wie hij aan het altaar trouw be loofde?" Zij boog zich voorover, pakte mijn han den in de hare en begon toen hartelijk ie lachen. „Jou dommerik," sprak zij. „Ik beu die andere vrouw. Ik ben zijn echtgenoote. O, Anna, wat zal het heerlijk zijn hem na die langdurige scheiding te zien en •te hooren dat hij mij vergeven heeft." Bij het begin van het laatste bedrijf ver schenen in de loge van don burgemeester kolonel Goedhart, kolonel Wolderingh, de burgemeester en wethouder Rombaoh. Toen dezen zich aan hot publiek vertoonden begon het orkest het Wien Neerlandsch Bloed te spelen, dat s taande door allo manschappen werd aangehoord. Toen klonk een luid en hartelijk applaus door de zaal. Hedenavond wordt voor de andere helft van de bemanning de voorstelling van De Sabijnsche Maagdenroot herhaald. Het 40-milHoen fonds. De „Avondp." verneemt, dat er onder de leden der Tweede Kamer ernstige ont stemming hecrscht over do wijze, waarop de regeering het wetsontwerp op de kust- versterkingen aanhangig heelt gemaakt en in behandeling poogt to brengen. Doorniet- jniblicatie van het verslag der commissie van samenwerking tusschen land- en zee macht, hetzij geheel, hetzij mot weglating van enkele onderdeden, zou liet opmaken van een Voorloopig Verslag over de prin- cipieelo zaken onmogelijk worden gemaakt. Daarenboven ligt dat verslag slechts in beperkt aantal ter griffie van de Kamer voor de leden ter inzage. Reeds heeft zich con der Kamerafdec- lingen in haar geheel door tusschenkomst van den voorzitter tot do militaire minis ters gewend, om toestemming tc vingen tot openbaarmaking. Inmiddels is het ontwerp reeds op de agenda der voorstellen geplaatst, die nog deze of begin volgende week in de afdee- lingen moeten worden onderzocht. Yereenlging Yan Weesvaders. Onder voorzitterschap van den heer G. Kingma, uit Tiel, heeft do Voreemging van Weesvaders te Amsterdam, haar najaars vergadering gehouden. Meegedeeld werd, dat na dc voorjaars vergadering in de weeshuizen der vcrceni- ging 6 k; aderen waren opgenomen en 4 kinderen deze hadden verlaten. Verder, dat weer 2 nieuwe leden, de hee- ïen Eekhof, te 's-Gravenhage, en Vanllaa- ren, te Enkhuizen, tot de voreeniging zijn toegetreden. Dc heer Stocller bracht verslag uit van do werkzaamheden van het Comité te Rot terdam. Hieruit bleek, opnieuw, vau hoe grooteu financieelen steun dit comité, ge holpen door haar damescomité, voor dc voreeniging is, tot verzorging van haar onverzorgde weezen. De bcgrooting van den penningmeester voor het jaar 1911 werd in ontvangst op f 11.410 en in uitgaaf op f 11.337 vastge steld. Als bestuurslid word met bijna algemee- ue stemmen herbenoemd de heer A. I. Kiek, to Rotterdam. Maars»en werd aangewezen als de plaats, waar de volgende vooijaarsvergadoring zal worden gehouden. Na de pauze hield de heer Vliek, uit Den Haag, een lezing over do tuchtscholen. Eenheid in den kinderzang. Enkele dagen geleden is te Amsterdam gehouden de eerste vergadering van het „Peimanent-Comité ter bevordering van een heid in den kinderzang", onder leiding van den heer J. Bok, le-secr. van de Vereeni- ging van Hoofden van scholen in Nederland. Dit comité, beslaande uit acht leden, is aan gewezen door groepen van aangesloten vcr- eenigingen van musici, en mu/.iekvrienden, van openbare zoovel als bijzondere onder wijzers en van Maatschappijen als 't Nut enz. Doel der bijeenkomst was: het kiezen van een bestuur, bespreking van de uitgave van de 20 uitgekozen liederen en van de midde len om deze als verplichte liederen opgeno men to krijgen in de leerplannen der open bare en bijzondere scholen en tot gemeen goed tc maken van het Nederl. volk. Tot voorzitter werd gekozen: Wouter Rutschenmyter, Utrecht; tot le-secr.: T. Jansma, Amsterdamtot penningm,L. J. de Pater, Amsterdamtot 2e-secr.mej. A. G. Dicserinck, te 's-Gravenhage; voorts mcj. Cateau Erger, en de heeren: J. II. van Ginkcl, J. W. Ilartgcrink, W. G. Spaaien- burg, allen te Amsterdam. Een goedkoope, nette uitgave dor 20 liederen wordt voor bereid. DIr bel., Invoerr. en Acc Bij resolutie van den minister van fi nanciën zijn benoemd in de commissie voor het op 4 April 1911 en volgende da gen te Arnhem te houden vergelijkend exa men voor kommies der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen: tot lid en voorzitter, do heer J. A. V. Barmen 't Loo, inspecteur der directe be lastingen, invoerrechten cn accijnzen hij het departement van financiën tot leden de heeren: jhr. H. A. W.ttewaal van Stoetwegen, te Rotterdam (buitenge meenten); J.J. C. Gaymans, te Ommen; C. I. Postel, te Hoorn, en A. C. Ilartjens, te Winschoten, allen inspecteur der directe belastingen, invoeirechten en accijnzen. („Stct.") Uernengd Nieuws. Waf 't Permanrnt Hof van Arbitrage aan de Wereld kost. De Haagsche correspondent van de „Leeuw. Ct." schrijft: „The man in the streef', wiens geloof in de arbitrale beslechting van interna tionale geschillen nog niet zoo wonder groot en krachtig is om dien berg-reus van domheid en vooroordeel te kunnen verzet ten, heeft *t natuurlijk in de eerste plaats over wat hij noemt: „de centencjuaestiel" De man weet niet wat 'n kanonschot kost. Maar juist omdat hem dat blijkbaar onbe kend is, kunnen de cijfers aangaande die gehlquaestie hem „iet-of-wat" bekoelen. Ik ben d'er op uit gegaan om dienaangaande wat te weten te komen. Over het vorige jaar was een totaal bedrag van 28,831.32 gulden, te verdeelen in 476 porties, waar van Montenegro er maar 1 voor zijn re kening krijgt of wel 60.57 gld. Het groot ste aandeel of 25 porties ad f 1514.25 komt hoofdzakelijk ten laste van Duitschland, Frankrijk, Engeland, Rusland, Oostenrijk, Italië, Turkije, Ver. Staten van Noord- Amerika, Japan en China. Dan volgen Ne derland, België, Zwitserland, Zweden, Roe menië en Brazilië met 15 porties of f908.55; Noorwegen, Denemarken en Poitugal met 10 poi tics of f605.70; Griekenland, Ser vië, Bulgarije, Argentinië, Chili, Columbia, Peru en Mexico met 5 porties of f302.85. Vervolgons komen de minderheden met 3 aandeden of f 181.71: Bolivia, Cuba, Ecua dor, Guatemala, Haiti, Luxemburg, Nica ragua, Paragua, Panama, Perzié, Salvador, Siam, Uruguay en Venezuela. Gelijk ge zegd, slaat Montenegro alleen met een aan deel van f60.57. Een Petroleumoorlog. De „Ncw-York Times" drukt een lange mccdeeling al', haar gedaan door de „Stan dard Oil Company", anders ge/egddc pe- troleumüust van Rockefeller. In die mcedceling wordt er op gewezen dat niettegenstaande de enorme oicroroducüe van ruwe petroleum, er gedurende de laatste zes maanden op de markt van Engeland en van bot Euiopecsch vasteland 70 nieuwe potiolcununnatschappijen zijn opgericht. Met het oog daarop heeft het bestuur van de trust besloten om de prijzen van geraf fineerde petroleum in Europa. cn in Oost- Azië belangrijk te verlagen, ten einde het verbruik van petroleum over de lieele wereld te doen stijgen. Dit zou oen reusachtige ver meerdering van de petroleumproduclio van Noord-Amerika noodzakelijk maken, maar het bestuur der maatschappij meldt, dat de pe- tioleumproductie van Noord-Amerika in de laatste drie jaar, met inbegrip van 1909. met GO millioen vaten is toegenomen, een soimeerdering die overeenkomt mot twee der den van de gchcele wereldproductie. Die toelichting, nl. dat de trust de prijzen verlaagt „om het gebruik van petroleum to doen toenemen", zal wel bij menigeen een glimlach uitlokken. Juist die voorafgaan de opmerking maakt het duidelijk dat men hier met een gewonen concurrenten-strijd te doen heeft, en dat het de Standard Oil er om te doen is, door lage prijzen die nieuwe maatschappijen er onder te werken zooals ze vroeger ook heeft gedaan, en met veel succes. Het wereld-monopolie, dat ze zich toen verwierf bezit ze echter sinds lang niet meervooral de Koninklijke Petroleum Maat schappij in Nederlandsch-Indië maakt haar het afzetgebied van heel Oost-Azie afhan dig. De twee reuzenmnatsclu.ppijen hebben toen door een overeenkomst de wereld ver deeld. Maar die overeenkomst is sedert eoni- gen tijd verbroken, en inplaats daarvan kwam de oude strijd. Daarbij heeft, zooals we on langs meldden, de Indische petroleum het gioote succes gehad van tegen minimum tarief te worden toegelaten in Frankrijk. Blijkbaar is de nieuwe prijs-politiek van de Standard Oil een nieuwe phase in dien strijd tegen den Indischen concurrent. In ieder geval profiteert het publiek ervan door den goedkooperen prijs. Ingezonden Mefledeelingen. In de klauwen van een nierziekte. Dikwijls maakt een nierziekte zich geheel van oen lijder meester, vóórdat deze er zich in het minst iets van bewust is. Jarenlang beeft deze ziekte zich misschien reeds kun nen ontwikkelen, terwijl hij er een geheel an dere oorzaak voor zucht en er een verkeerd ge neesmiddel tegen gebruikte. Dan leidt zijn kwaal pIuLoliug tot niersteen, waterzucht, lendenjicht en martelende urinestoornissen. Zijn nieren worden gaandeweg col na cel ver nietigd en verliezen hun kracht om het bloed te filtrecron cn wanneer het bloed niet be hoorlijk gefiltreerd wordt, dan wordt het ge. hceïc lichaam langzamerhand vergiftigd. Indien gij een nier- of blaasaandoening hebt, zult gij opmerken, dat do urine bewolkt cn zanderig is, dat de loozing moeilijk ge schiedt, of dat gij geen macht meer hebt over het water, 's Morgens staat gij met een ellen dig gevoel in uw rug op, uw oogen zijn opge blazen, uw enkels gezwollen. Bij slecht weer gevoelt gij u prikkelbaar, terneergeslagen en afgemat, en krijgt gij rheumatische pijnen in de spieren en gewrichten. Alleen een geneesmiddeluitsluitend voor de nieren, kun de nieren genezen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen z, ij n uitsluitend voor nier- en blaaszickten. Zij werken rechtstreeks op de nieren en komen deze op een zachte wijze te hulp. Zij heelen de nieren en geven hun gaandeweg de kracht terug om de ziekte- aanbrengende stoffen uit hot bloed te verwij deren. De naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen staat voluit op iedere doos. Zij zijn te Schie dam verkrijgbaar bij de heeren Kappelhof Ilovingh. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Koloniën. Be muziek op liet Waterloopleln. .Wij lezen in de nu ontvangen „Java,- Bode" over de muzickkwestio„Indien hot waar is, wat men hoort zeggen, dat de Landvoogd geen legenslander is van het houden van muziekuitvoeringen op Zon dag wat reeds vrijwel blijkt uit het feit, dat de uitvoeringen van do batal-- jonsmuziek des middags in den tuin van hot paleis te Buitenzorg blijven doorgaan, terwijl die op hot Waberlooplein alhier afgeschaft zijn en er een misverstand in het spel is, dan zou de zaak zich plotseling geheel anders sLellcn." Het blad schrijft nader: „liet wordt hoe langer hoe duidelijker dat do zaak der afschaffing van de Zon- dagsconcertcn op het Watcrlooplein geheel op een misverstand berust cn het geens zins in do bedoeling van den gouverneur- goneraal hoeft gelegen, dat aan deze his torische Bataviasohe ontspanning tot meer dere heiliging van den Zondag een cin.dc zou morden gemaakt. Nu de kwestie zoo staat, is het stellig aan te bevelen, dat het publiek zich tót don legercommandant wende, met het ver zoek, do noodige stappen bij de regee ring to willen verrichten, qpdat het hem mogelijk zal woidcn gemaakt, zijn dienst order te herroepen en den toestand, ge lijk die tevoren was, te herstellen. Laten er lijsten worden gelegd in de Harmonie, Concordia, de voornaamste win kels, of andere plaatsen, die veelvuldig door liet publiek worden bezocht. En laat er op doze wijze bij den legercomman dant gepetitioneerd worden. Mannen van invloed hier ter stede, die de afschaffing dezer ZondagsconcerLcn be treuren, zullen ongetwijfeld wel het ini tiatief hiertoe willen nemen." De reparatiën aan de Noord-Brabant. Naar do „Java-Bodo" verneemt, zijn de kosten van de reparatie dor Noord-Bra bant lo Soerabaja bijzonder medegcvallen. Was eerst gerekend op een mogelijke uit gaaf van f250,000 en had men tïe kos ten nader op circa f 200.000 geraamd, zoo hebben zij tenslotte toch niet moor dan f 100.000 bedragen. Dit gunstig resultaat is grootendeels to danken aan de omstandigheid, dat, door snel werken, het verblijf in het dok aan merkelijk is kunnen worden bekort. Terug naar liet leger. Den legercommandant, generaal van Daalen, wordt het voornemen toegeschreven een ein de te maken aan het hand over hand toenemend euvel dat officieren hun heil zoeken in burgerlijke betrekkingen. Generaal van Daalen zou zelfs zoover willen gaan de detach eering van officieren bij burgerlijke diensten, zooals nu bestaat, in trekken, zoodat de nu tijdelijk buiten het leger werkzame officieren weder den militairen rok zouden moeten aan trekken. Degenen die reeds definitief in bnrgerlijken dienst zijn overgegaan, zou dit besluit natuur lijk niet meer kunnen treffen. (»B. Nbl.") Landbouwindustrie op de Buitenbezittingen. Als een bijzonderheid kunnen wij mel den, dat nagenoeg de geheele residentie Lampongsche districten, voor zoover daar aanwezige woeste gronden geschikt zijn te achten voor Europeesche cultures, in erf pacht is aangevraagd cn dat ook in de resi denties Palembang en Djambi een levendige viaag i& naar woeste gronden. De bijzondere moeilijkheden, welke aan de opening van land bouwondernemingen in de 13 uiton bezit tingen verbonden zijn, maken het noodig, dal de ondernemer over een groote uitge strektheid grond beschikt. Aanvragen van 10,000', ja zelfs van 100,000 bouws, zijn dan ook geen zeldzaamheid. Inzonderheid de verkrijging van koelies levert een groot fezwaar op. Zijn wij goed ingelicht, dan zul len eerlang deze bezwaren ook onder de aan dacht der regeering worden gebracht door belanghebbenden bij bestaande eu bij nieuw o] te richten ondernemingen in Nederland. Do bevredigende oplossing van dit vraag stuk is in zeker opzicht con levenskwestie te noemen voor de ontwikkeling van do Buitenbezittingen, want de beslaande rege ling ter zake, hot is door genoemden plantor overtuigend aangetoond, voldoet niet aan billijke eischon. („Java-Bodo".) Gebrek aan vormen De administrateur der lijn BataviaBui tenzorg der N. I. S. heeft zich, naar aanlei ding van een klacht van den G.-G., genood zaakt gezien de haltechefs op het hart te drukken den landvoogd, als hij per trein voorbijgaat, behoorlijk te groeten er is in de betrekkelijke circulaire zelfs vermeld hoe gegroet moet worden. Verdere klachten over gebrek aun goeds manieren zullen door den administrateur smet de meeste gestrengeld worden beoordeeld." Wetgevende Bevoegdheid, Naar het »B. Nbl." verneemt is in voor bereiding een uitbreiding van de wetgevende bevoegdheid dar locale en gewestelijke raden te verwachten, inzonderheid wat betreft de straibare feiten in het Algemeen Politiestraf- reglement omschreven. Militair optreden. Naar de Loc. verneemt, zal er binnenkort een militaire actie in de onderafdeeling Pa- loe (res. Menado) worden ondernomen ter wegneming van wantoestanden en om dit deel der Buitenbezittingen zoodanig onder ons be stuur te brengen, als in de bedoeling der regee ring ligt. Tegen do ChineeBohe commissie-hulzen. Op het hoofdbureau van den pandhuisdienst zijn in voorbereiding maatregelen, welke ten doel hebben tegen te gaan de oprichting en instandhouding van z g. Chineesehe commis- siehuizen in\concurrentie met dengouverne- ments pandhuisdienst. Op welke wijze die commissiehuizen le werk gaan, is in den laat- sten tijd herhaaldelijk beschreven. (ï>B. N. B.") Toch op Zondag muziek. Het „Soer. Hbld." vernocniL uit Batavia Aan do Kali besar wordt druk besproken het plan om een muziekkorps af to lmien voor hot gevon vail Zondagmiddag-uitvoerin gen op het Wntorlooplcin, in plaats van de stai'muziek, aan welke liet spelen verbalen is, met het oog op de handhaving der Zon- dagsrusl. De cholera-inenting. Uit Batavia wordt dato G Sopt. aan het „Soer. Hbld." geseind: De .inspuiting met heL cholcra-serum door het instituut Pasteur blijkt een groot succes, ondanks do tegenwerking der dagbladen. Dagelijks verdringen zich een paar honderd mcnschcn voor het gebouw, wachtende tot hun beiut gekomen is. Over twee weken zal het serum ter beschik king worden gesteld der plaatselijke doktoren. Tan oen samenzwering. Do coirespondent van het „Soer. Nwsblcl." te Madiocn schrijft hot volgende: t goede bron bekend gewor den, dat door het gezamenlijk optreden van het civiel bestuur van do residential Kediti, Rembang, Soerabaja en Pasooroean einde lijk licht is gebracht in een reeds lang ver moede, fanntitcke samenzwering en dat er in don laalsten tijd in het geheim weer 60 per sonen zijn opgevat. Gebleken moet zijn, dat de bende goed georganiseoul was, zelfs een telcgramcodo bezat met doodonschuldige zin netjes, die overgeseind worden zonder onge rustheid to wekken, maar die een geheime, fatale beteckenis hadden. Informeer verder bij don resident van Sooiabajn." Het is mij uit goede bron bekend gewor- dent van Soerabaja gegaan. 'I Eerste, wat ons bestuurshoofd wrevelig zeide, was: „Waar achtig, daar hebben ze weer uit de school geklapt, daar hebben ambtenaren huil eed weer geschonden. Want die zaak is zeer geheim. .Van een samenzwering kimt n ech ter niet spreken, die bestaat niet. Een jaar geleden, ja, u herinnert zich die gevalletjes te Lamongan, te Bodjonegoio, te Sidoanljo, en Modjokcrtode bladen hebben cbrer ook toen al over geschreven. ITet spreekt van zelf, dat die zaken onze aandacht hadden en dat wij zijn gaan onderzoeken Hier zweeg de gewestelijke bestuurder plots, en zei, dat 't maar beter was, or hcele- inaal niets over te schrijven. „Maar resident, als journalist kan ik toch zulk interessant nieuws niet achterhouden!" Dat begreep dc heer Einlhovcri ookde re dactie van het blad vroeg hem daarom het bericht vn.it haar correspondent, waar .het on juist was, - tot de juiste pioporiies terug (e brengen. Toen ging echter het kistje dicht; het blad kwam .niets meer te weten; dc zaak was zeer geheim behandeld, zei de resident. Het kon alleon schrijven, „dat er op het oogen- blik geen sprake was van een samenzwering, en dat er niet de minste reden was tot onge rustheid." Omtrent de onrustige beweging in de resi denties Soerabaja, Kediri en Madiocn, kan de „Preangerbode" nader mededcclen, dat in Modjokcrto en Madioen twee goeioes zijn op- gcuakt; tal van hun volgelingen staan onder politietoezicht. Vooral wordt door de politie buitengewoon goed bewaakt hot particulier landje Dnuljat, in de afdceling Sidajoe, Waar cenige adellijke afstammelingen van den vroo- geren pangeran Drndjnt in druke relatie staan met Solo. Bij stukjes en beetjes komt or dus toch wat meer omtrent deze aangelegenheid los. ICau er aan al die geheimzinnigheden nu niet eens een ciiulo gemaakt worden? („Java-Bodo".) Handel en Bedrijf. MOUTWIJN. Olïlcioelo noteerhig over Juli, Aug. en Sept. 1910. per HL., Ct„ zonder fust en zonder belast. Juli. Aug. Sept. gl. ct. gl. ct. gl. ct. 1 *12 50 1 12 75 1 12 25 2 12 25 2 12 75 2 12 50 3 3 12 75 3 12 50 4 12 25 4 12 75 4 5 12 25 5 13 25 5 12 25 6 12 6 13 25 6 *12 25 7 12 7 7 12 25 8 11 75 8 13 75 S 12 50 9 1175 9 13 75 9 12 50 10 *10 13 75 10 12 50 11 1150 1*1 13 75 1F 12 1150 12 13 50 -12 *1250 13 11 25 13 13 75 13 1250 14 1125 14 14 12 25 15 1125 15 13 75 -15 12 25 16 1125 16 -13 75 16 12 25 17 17 13 75 17 12 25 18 1125 18 13 75 '18 19 1125 19 13 75 19 1150 •20 1125 20 13 75 20 1150 21 1150 21 - 21 1125 22 11 75 22 13 75 22 1125 23 1175 23 13 75 23 11 24 24 13 75 24 11 25 11 75 25 13 50 25 26 11 75 26 13 50 26 '1125 27 1175 27 13 25 27 1175 28 12 28 28 1175 29 12 50 29 13 29 1175 30 12 50 30 12 75 30 1175 31

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 10