Laatste Nieuws. Het nieuwe bewind In Portugal. Het te Lissabon opgetreden voorloopig bewind heeft van zijn samenstelling ook mededeeling gedaan aan het Ministerie van Buitenlanasche Zaken te 's-Gravenhage. Jhr. Mr. van Weede, gezant bij het Ita- liaansehe hof, is, na zijn verloftijd hier te lande te hebben doorgebracht,, te Rome teruggekeerd op zijn post. J. C. A Hol. f Gisternacht is te Rotterdam op 65-ja- rigen leeftijd overleden, de heer J. C. A. Hol, directeur van het Blauwhoedenveem. Tweede Kamer. In de tegen a.s. Dinsdag belegde open bare vergadering van de Tweede Kamer zal voorgesteld worden, op Dinsdag 18 Oc tober, na eenige wetsontwerpen van een- voudigen aard, de Bakkerswet in behande ling te nemen. Bit de S. D. A. P. Mr. Troelstra verzoekt mede te deelen, dat hij zich, wat spreekbeurten betreft, den aanstaanden winter zooveel mogelijk ge heel wil bepalen tot de propaganda voor het Volkspetitionnement voor algemeen kiesrecht. Het vloothezoek te Botterdam. Heden Zaterdagmorgen, werd door de marine en mariniers van het eskader te halfelf ure een militaire marsch gemaak' langs de havens en door de binnenstad onder commando van een kapitein der mariniers. De muziek van H. M. Friesland maakte de wandeling mede. He Prins Hendrlk'tichUng. Gisteren was het 35 jaar geleden dat t Egmond aan Zee de Prins Hendrikstichtm;. werd geopend, de heilzame instelling die voor zoovele oude en behoeftige zeelieden den levensavond verhelderd heeft. Onder bescherming van wijlen Prins Hen drik, den broeder van Koning Willem III,. tot stand gekomen, begon zij haar taak met de opneming van vijf verpleegden Thans telt zij er over de tweehonderd. Van de opr.iclij.ers is nog alleen overge bleven de heer G. E. A. van Hall, toen haar secretaris, sedert jaren nu al haar energieke en algemeen geacht© directeur. Ned Instituut van landbouwkundigen. In de jongste algemeene vergadering van het Nederlandsche Instituut van Landbouw kundigen werd het jaarverslag voorgelezen en de rekening en verantwoording goed gekeurd. Mededeeling werd gedaan ten eer ste van het adres aan het Nederlan Isch Landbouwcomité bij de benoeming vaneen nieuwen secretaris, waarvoor men gaarne een landbouwkundige zag aangeve ui in plaats van een administratief persoon.; ten tweede van een adres aan den toen nieuwbenoemden directeur van den Land bouw in Nederlandsch-Indie, om de belan gen der leden te bepleiten bij «le te ver wachten uitbreiding van de staatszorg voor den landbouw aldaar. Wat de onderhandelingen met de ver- eeniging „Cultural betreft, die -ren poging deed om met het instituut tot een fusie te geraken, doch deze onderhandelingen later weer afbrak, droeg de vergadering het bestuur op, diligent te blijven. Naar aanleiding van een ingediend adres aan de Tweede Kamer in zake verplaat sing der Rijkslandbouwschool uit ,Vage- ningen, waarvoor de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel gelden aan vroeg, werd uit de vergadering do opmer king gehoord, dat dit adres positiever had kunnen aangeven of men inderdaad de Bijks Hoogere Land-, Tuin- en Boschbouwschool uit Wageningen wilde zien verdwijnen. De voorzitter antwoordde hierop, lat het be stuur geen volmacht had om beslist in dezen geest te schrijven, maar volkomen homogeen was geweest ten opzichte van den inhoud van liet verzonden adres. De vergadering vereenigde zich geheel met het neleid van het bestuur ten deze, maar droeg het bestuur thans op, een stap verder te gaan en een enquête onder de leden te houden over de beste plaats van vestiging voor een Landbouwhoogeschool, om dan naar aanleiding der enquête-uitkomsteneen algemeene vergadering te beleggen, die dit onderwerp nader zal bespreken en die het bestuur zal opdragen een nieuw adres te zenden aan de Staten-Generaal, om dewen- schen der vergadering kenbaar te maken. Tot bestuursleden werden in plaats van de heeren S. Koenen, H. Mayer Gmelin en G. Azings Venema, gekozen de heerei. V. R. IJ. Croesen, J. H. Jager Gerlings en II. Lindeman. In een na afloop der algemeene verga dering gehouden bestuursvergadering wer den de functiën aldus verdeeld, dat tot voorzitter werd benoemd de heer F. E. Posthuvna, 's-Gravenhage; tot tweede voor zitter de heer V. R. IJ. Croesen, 's-Gra- venhage; als secretaris bleef aangewezen de heer E. Snellen, Utrecht, en tot pen ningmeester werd gekozen de heer H. Lin deman, Utrecht. Dir bel., Inroerr en Ace. Den adspirant-verificateur S Hoekstra is op zijn verzoek in plaats van Arnhem. Zevenaar als standplaats aangewezen. De benoeming tot adspirant-verificateur te Zevenaar van J. H. van Mameren te Arnhem is op zijn verzoek ingetrokken. De verplaatsing van den Rijksklerk J. J, Coinbée, van het kantoor Apeidoom naar inspectie Roermond, is uitgesteld tot 1 Nov. 1910. De Rijksklork 3e kl. D. B. Piers, ter di rectie Utrecht is gedurende de maand Oc tober gedetacheerd ter inspectie Roermond Den 3n October jl. is do ontvanger (D. B.) J. II. Claessen te Tegelen overleden. Verplaatst ingang 5 October 1910: J. Berkhouwer, komm. 2e kl., van Groesbeek naar Twisk (tijd.)C. Baaiman, idem, van Enuner-Compascuum naar Oudendijk. Ingang 16 October 1910: E. Teensma, kommies 2e kl,, van Zuidbroek naar Lop- persum. Ingang 1 November 1910: A. L. W. Meijer, komm. le kl., van Rotterdam naar Amsterdam; P. Kool, komm. 2e kl., van Maastricht (v.) naar Baarle-NassauC. Beekhof, idem, van Twelle naar Beek bij Nijmegen; J. C. Janknegt, idem, van Beek bij Nijmegen naar Twello; E. Hospes, idem, van Wedde naar St. Anna Parochie; K. Visscher, idem, van Oudendijk naar Wedde. Ingang 1 December 1910: E. K. Krijger, Rijksklerk 2e kl., van Vlissingen naar Rot terdam (D. B. 2e afd.). Benoemd, ingang 1 October 1910: A. W. Bazen, tot Rijksklerk 3e kl. te Vlis singen (tijd.). Ingang 1 November 1910: M. Verhoef, tot Rijksklerk 3o kl. te Enschedé (D'. B. en Acc,). Bevorderd ingang 1 October 1910: tot rtijksklerk le klasse D. Andricsson, thans "djksklerk 2e klasse to Rotterdam jkant. B. 2e afd.); tot Rijkskierk 2e klasse .1. Vermeer, thans Rijksklerk 3e kl. ten kant. Enschedé. YLAARDINGEN, 8 Oct. Op Maandag 1 7 Oct., des avonds 8 uur, zal D. V. mevr. >r. Van Staveren uit Rotterdam in het ge bouw der Chr. Jongel.-Vereen. „Liefde en 'Trede" lichtbeelden vertoonen van het werk der zending in China. Een koor van dames het „Otte-koor" zal daarbij eenige toe- «asselijke liederen ten gehoore geven. VLAARDINGEN, 8 Oct. Naar we verne men is aan den heer en mevrouw Midde- righ een eervolle vermelding toegekend voor hun inzending op de Brusselsche ten toonstelling in de afdeeling Schoone Kun sten, onderafdeeling illustratief werk. VLAARDINGEN," 8 Oct. De afd. Vlaar- lingen van „Patrimonium" zal op D ins lag 11 October a.s. in het lokaal der .ongelingsvereeniging, CallenJburgstraat, een ledenvergadering houden. STADSNIEUWS. De Staatsraad i. b. d. Commissaris der Koningin in deze provincie heeft tot leden van het college van zetters herbenoemd de heeren G. A. J. Beukers, P. C. van der Rant en J. H. Ris Hz. Schouw. Belanghebbenden verwijzen wij naar de vorenstaande kennisgeving betreffende den schouw, die gedaan zal worden over de landerijen in deze gemeente, liggende tus- schen den Rotterdamschen dijk, den polder Oud-Mathenesse en de bebouwde kom der gemeente. De icchtbank te Rotterdam heeft het faillissement uitgesproken van A. Joppe, han delsagent, Singel 33, te Schiedam. Tot rech- tei-commissaris werd benoemd mr. 0. W. Sipkestot curator de heer W. A. van Dolder. In de godsdienstoefening der afdeeling Schiedam van den Nedcrl. Protestantenbond, zal Zondag optreden de heer D. Rook van hier. Donderdagavond zal voor de Christelijke Gereformeerde gemeente in het lokaal aan de Schie no. 18 als spreker optreden ds. de Boer. Op de tentoonstelling in „Pulchri Studio"! van studiën en schetsen, te 's-Gravenhage, werd verkocht no. 29: „Heide te Laren"), van M. Kramer, leeraar aan de Burger avondschool alhier. Polyhymnia. Naar wij vernemen zal door de gemengde zangvereeniging „Polyhymnia'1, directeur de heer B. Jurgens, op 24 November a.s. uitgevoerd worden „Die Kreuzfahrer'1, ora torium van Niels W. Gade. Voor deze uitvoering heeft de ver- eenigmg zich van de medewerking we ten te verzekeren van onzen oud-stadgenoot den heer C. Bakkes, tenor te Berlijn. (Te vens zal hierbij haar medewerking verlee- nen onze oud-stadgenqote, mej. Lena van Diggelen, sopraan te 's-Gravenhage, terwijl de vereeniging nog in onderhandeling is met een derden solist. Waar èn deze vereeniging èn de solisten zulk een goeden klank in de zangerswereld hebben, twijfelen wij er niet aan, of deze uitvoering zal zeker de belangstelling wek ken van het kunstminnend publiek. Alb. Thyrn. De 2e feestavond, ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de Dilettantenclub Alb. Tbym, zal plaats hébben Zondag 16 October a.s. Voor nadere bijzonderheden venvijzen wij naar de betreffende advertentie. Dorcas. Het gezelschap „Dorcas'1 zal weder zijn bus doen aanbieden, en wel op Maandag 10 en Dinsdag 11 October a.B.„ ten einde op deze wijze ieder in staat te stellen van hun belangstelling in het stroven van de voreeniging te doen blijken. Zooals men weet, is het doel aan min vermogende stadgenooten te verschaffen kleeien, beddegoed, enz. In het afgeloopen jaar word aan 183 gezinnen ondergoed en beddegoed uitgereikt. Wij bevelen dit gezelschap in den steun van liefdadige stadgenooten aan. Belanghebbenden worden opmerkzaam gemaakt op do aanbesteding van aardappe len door Regenten van het weeshuis der Hervormden. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de betreffende adver tentie in dit nummer. Gevonden voorwerpen. Aanwezig aan het Commissariaat van Politie: wit wollen kindersokjes, rozen krans, kinderschoentje, aantal balken, da- mesparapluie. Bij de volgende personen: Zilveren dameshorlogeketting, broche en oorbelletjes, Kars, Heerenpad 15; dames bont, Suijker, Warande 99; fantasiebroche, Wouters. Broersvest 88; roeispaan, Meer hof, branderij Dirkzwager, aan de Hoofd straat; buitenhelling en roeispaan, de Bruin, Strijensche straat 24; zakmes, Bij- loo, Groenelaan 56; zilveren armband, Bo venberg, Oostsingel 76; R. K. kerkboekje, Plooij, Buitentiavenweg 70; idem, Hoogda len, Broersveld 160; corset, Winkelman, 0. Kerkhof 15; ceintuur, Schoenmakers, N. Buurt 173paal, Kibo, aan de zalm- visscliorij; wit kinderkousje, en sokje. Braak, Korllandstraat 11; rozenkrans met zakje, Prein, Breedstraat 62; huissleutel, Wittebol, Villastraat 5; 1 paar handschoe nen en rittenboekje van de paardentram. La Rooij, Singel 158; wit schort en zil veren vork, Gem. Reiniging;, fietspomp, Bruns, Singel 182. AGENDA- 7 Oct. Groote Schouwbmg. 8 u. De Sa bijnsche Maagdenroof. 8 t> Tivoli Schouwburg, 8 u. Kon. Ver Het Nederl Tooneel. De onbekende gast. 9 Groote Schouwb7!/au Kon Fran- sche Opera, Den Haag, Faust. 9 Tivoli Schouwburg, 21/g u. Concert- vereen. sWolff-Verbey". Schumann matinee. Medewerking van prof. Joh. Messchaert. 9 Tivoli Schouwburg, 8 u. N. V. Het Tooneel. Adam in Ballingschap. 10 Tivoli Schouwburg, 8 u. Concert Aldo Antonietti, mej Myra Hess en mevr. Mossel-Belinfante. 10 Griote Schouwburg, N V. Het Too neel, dir Willem Rooyaards. Mar syas, Mythische komedie. '11 Gemeenteraad Schiedam, 2 uur. 11 Groote Schouwburg. 8 u. Het Ilu- weljjk van Juffrouw Bculemans. 11 v Tivoli Schouwburg. Mischa Elman- Concert 12 Oct. Kerkgebouw li-vang. Luth. Ge meente, 8 uur. Inwijding nieuw orgel. Spr. ds. J. J. L. Du ij ven dak. 12 Gioote Schouwb, Duitsche Opera. Siegfried 13 d Lokaal Schie 68. 8 u. Christ. Ger. Gem. Spr ds. Boer. 16 s R. K Volksbondgebouw. 8 uur. 2e Feestavond. »Alb. Tbym". 17 i> Olüc.-Ver. Coöp. Bakkerij en Ver bruiksv. »D. E. S." Jaarvergadering. 8 uur. 17 Groote Schouwburg. 8 u, Edmund's Duitsche operette Der Rodelzigeuner (De Sportzigeuner). Het Stedelijk Museum aan het Doeleplein alhier is eiken Woensdag van 2 tot 4 uur 10 ct. per persoon voor het publiek opengesteld. lederen avond specialiteitenvoorstelling ia Circus Variété en Casino te Rotterdam. Van vergaderingen, bijeenkomsten, con certen, vermakelijkheden, e. d. g. verzoe ken wij steeds geregeld mededeeling, opdat wjj die in onze agenda kunnen opnemen Emserwater, 26 cents per heele kiuik. Tegen hoest, verkoudheid, maag zuur en influenza. Luchtvaart. Electnciteit als wapen tegen luchtscheepvaart. Nauwelijks wordt voor de eilandenrijken, die- zich totnogtoe zeker waanden voor in vallen door het in stand houden van een sterke vloot, de luchtscheepvaart een gevaar lijke vijand, of er is reeds zoo meldt men thans een wnpen to.gcn uitgevonden. Een dertig-jarig werktuigkundige Sol. TL Goldsberg,- van Chicago, beweert, een elec- trisch apparaat te hebben uitgevonden, waar mee men van het water af luchtschepen kan vernietigen door den ballon te doen springen. Geiiicagtï Nieuws. 3en kijkje hij II, Both. Naar aanleiding van het veertigjarig be staan van haar zaken aan den (Visschersdijk 89, te Rotterdam, heeft de firma een smaak vol uitziend boekje uitgegeven, waarin zij het een en «rider van haar inrichting aan het publiek meedeelt. Zij vertelt, hoe de heer II. Both J.Gzn. een 40 jaar geleden op zeer bescheiden voet den grondslag logde der firma in een klein pandje tegenover do tegenwoordige reusachtige magazijnen, aan welker beschrij ving on keurige illustratie het overige deel van het boekje is gewijd. De justitie en kwartjesvinders. Men meldt ons uit 's-Gravenliago: Hedennamiddag omstreeks Kalf twee werd door de Haagsche justitie en politie, on der leiding van mr. Van Kleffens, subsi tuut-officier bij de Ilaagsch'o Rechtbank, een huiszoeking gedaan op een bovenhuis in de Kraijenhoffstraat alhier, waar een bekend kwartjesvinder en zijn bijzit wonen. De huiszoeking moet geschied zijn ten verzoeke van do Amsterdamsch'e justitie; omtrent de aanleiding er toe konden als nog geen inlichtingen worden verkregen. .Vóór de woning verzamelde zich heel wat publiek tijdens de huiszoeking plaats had.' Diefstal aan boord, Ann boord van het s s. Kirchberg, liggen de in de Rijnhaven, te Rotteidam, is he denmorgen do scheepskok F. R. gearresteerd, wiens aanhouding verzocht was door de polk. tic te Keuion en Dietz, wegens het plegen van verschillende diefstallen. In afwachting dat zijn uitlevering zal worden toegestaan, is hij naar hel huis van bewaring ovei gebracht. Landverhuizers. Het s.s. Rijndam der HollandAmerika- lijn vertiok heden met 97 eerste, 24G tweede en 320 derde klasse passagiers naar Ncw- York. Banketbakkerij-tentoonstelling. De plannen voor de tentoonstelling van banketbakkerij, kokerij en aanverwante vak ken, die van 10 Aug. tot en met 31 Aug. 1911, te Arnhem gehouden zal worden, hebben nu een vasten vorm gekregen. De voorbereiding is in vollen gang. Aan deze tentoonstelling zullen vakwedstrijden ver bonden worden, o. m. een dag voor kokerij, een anderen dag voor banketbakkerij, en zoo zullen de verschillende vakken ieder een beurt krijgen. liet tentoonstellingster rein is G930 M2. groot. Ter gelegenheid van deze tentoonstelling, die internationaal zal zijn, wordt lfetjaar- lijksch congres der Nederland&che Banket- bakkersvereeniging te Arnhem gehouden. Deze vereeniging telt ongeveer 700 leden, bezit een weduwfonds, een vereenigings- bureau, een plaatsingsbureau, een eigen oigaan, een onderlinge chocoladefabriek, genaamd „Union", heeft een regeling op leerlingen, met examens voor le, 2e cn 3e bedienden, en staat in nauw verband met buitenlandscli'e vakvereenigingen Kwartjeevinders. Woensdag per fiets op den straatweg naar Leiden rijdende, was ik onder Was senaar genoodzaakt ai te stappen aldus schrijft een lezer aan de „H. Ct,"l om dat mij liet doorrijden verhinderd werd door een opeenhooping van rijwielen, die zóó geplaatst waren, dat men er niet door kon of men moest afstappen. .Toen zag ik dat de kwartjesvinders aan het werk wa ren. Nadat eerst het voorhanden zijnde geld „afgewonnen"1 was van een h'eer, die zijn geluk eens wilde probeenen, werd er f25 gezet tegen zijn rijwiel cn een gouden ring, dien hij aan den vinger had. Eerst (wilde de heer daarvan niets weten en zijn weg vervolgen, doch de helpers van den per soon, die met de kaarten „werkte", had den hun rijwielen zóó geplaatst, dat zij een cordon vormden om het slachtoffer, en weldra gingen ook de fiets en de ring er aan. Het slachtoffer, thans van alles be roofd, werd zenuwachtig cn wilde in elk geval zijn ring terug hebben, zei hij; maar hij moest oppassen, want hij kon nog een pak slaag toe krijgen; de „heeren"1 waren met hun zessen. Gefingeerde uitverkoop. J. S. M. schrijft in „De "Middenstands bond": „Men weet niet waarover men meer ver baasd moet zijn: le. de grenzelooze bruta liteit van een stelletje oneerlijke Kande laars, om niettegenstaande ?,ij overal waar Micklenstandsvereenigingen zijn, ach ter 'tnet visschen en niets of zoo goed als niets verkoopen - toch' voort to gaan met deze bedrieglijke wijze vair zakendoen. 2e. De vindingrijkheid van deze men- schen om steeds nieuwe namen te beden ken v,an advocaten die nooit bestaan heb ben, van rechter-commissarissen, die nog geboren moeten worden en van failliete personen die tot dusver bij don burgerlij ken stand onbekend zijn, of 3e do goedgeloovigheid Van het pu bliek, om al is h'et dan ook nu bij buuitenland vertoefden, was de secretaris uitzondering bij deze bedriegers te koo- pen. 1 Wij ontvingen dezer 'dagen[ weer uit Leeu warden een telegram, waarin werd ge vraagd, of er te Amsterdam een advocaat mr. Winschot bestond, als curator in een faillissement van het exporthuis Maaslek, en of dezo firma bestond. Daar wij in hot buitenland vertoefden, was de secretaris der Algemeene Winkeliers Vereeniging te Amsterdam zoo welwillend, telegraphiseh aan de Voreeniging Middenstand te Leeu warden te melden, dat or te Amsterdam- geen mr. .Winschot, en geen exporthuis Maaslok b'estond. Door dit ingrijpen van 'do Leeuwarder organisatie is ook daar 'deze met mis leidende voorgevens handelende - firma het oneerlijk zaken doen, bemoeilijkt. Wij wekken nogmaals do .Veroêni gingen op, aanstonds aan ons Redactiebureau te informeeren, als dezo uitvorkoopers in Kun gemeente willen beginnen," Een kras oudje. Te Columbus, staat Ohio, is een weduwe Anny D. Win&hip, oud 80 jaar, studente in de filosofie geworden. Zij denkt een stu- dietijd van vier jaar te maken. Het vori» jaar Juli deed zij met zeer goed ge vol» examen. 0 Bronwater. Nog nieuwere onderzoekingen hebben aan het licht gebracht, dat vele natuurlijke bron wateren radioactief zijn, dat wil zeggen, dat zij begiftigd ziin met. een tót dusver nog ge heimzinnig vermogen van uitstraling. Die uitstraling moet gebonden zijn aan bepaalde stoffen, die den scheikundigen vroeger ont gaan zijn. Dit brengt ons van zelf tot de vraag naar liet verschil tusschen natuurlijke en kunstmatitgc minerale wateren, naar de i raag, of men liet bronwater ook kan nama ken, zóó, dat de samenstelling cn de genees krachtige werking dezelfde zijn. Die vrang is, thans zeker niet in bevestigenden zin fc beantwoorden. Bronwater mag niet lrcschouwd worden als slechts een waterige oplossing van zekere stoffen bij een bepaalde tempera tuur gebruikt, men bescliouvc hot als een gecomplicecide stof, wier nauwkeurige samen stelling nog onbekend is. Heeft de ervaring geleerd, dat; het water van een zekere bion een bepaalde geneeskrachtige weiking heeft, dan heeft men aan een kunstproduct eerst dan die zelfde werking toe te kennen, ah deugdelijke onderzoekingen dit aangetoond hebben, de grof chemische samenstelling al leen rcchtigt ons daar niet toe. („Moleschot".) Uit de Pers. Anti-nationale wetgeving, „De Beukelaar" bevat van de hand Van den redacteur, mr. dr. A. v. d. Laar, een artikel„anti-nationale wetgeving", waarin de schrijver enkele punten van het coalitie- program aan critiok ondei werpt. Zoo betoogt hij, dat de dwang-verzekering, door het huidig ministerie vooigestaan bij referendum om de volksmeening te loeien kennen, beslist geen meculerheid zou erlan gen. Bovendien acht „De Nederlander", liet hoofdorgaan der Chri&telijk-Hi&torischen, de dwangverzekering zelfs in strijd met de anti- ïev. beginselen. Wat algemeen kiesrecht betreft, hoopt mr. dr. vd. Laar, dat èn dit kabinet, 5n de commissie tot grondwetsherziening aan den uildrukkelijken volk&wensch naar algemeen kiesrecht al haar aandacht zal schonken. De schrijver komt in zijn bespreking dan tot de taiiefsveiltooging en betwijfelt., of deze zoo belangrijke politieke maatregel in overeenstemming is met de wenschen van do meerderheid der kiezers. Van het beschamend karakter en van do economische zijde vnn het vraagstuk der ta- riefsverliooging schrijft de redacteur van „De Beukelaar" „Wat liet beschermende karakter der tariefsverhooging betreft, kan vooreerst zeer wel in broeden kring beoordeeld, of men een maatregel wcnschly die zoo in hoogc mate de deur openstelt voor bolan- genpolitiek. Is immers eenmaal de moge lijkheid geopend voor eigen industrie, eenige meerdere of mindere bescherming te erlangen, dan zal de overheid voort durend met aanvragen worden lastig ge vallen, dun is het al of niet aanblijven van een minister, het al of niet wijzi gen van het invoerrecht, vaak voor dui zenden van direct geldelijk voor- of na deel. En wat de economische zijde van het vraagstuk betreft, kan wel zeer moeilijk bestreden, dat deze tariefsverhooging al tijd slechts voor een niet zoo groot deel van de nijverheid van voordeel kan zijn, voor landbouw, tuinbouw, misschien ook veeteelt, altoos ietwat nadeel zal opleve ren. Een nadeel, dat belangrijk kan wor- den voor zoover men voor den uitvoer werkt. En ook dit is dus een zaak, die zeer wel in broeden kring kan beoordeeld. Tegen tariefsverhooging valt voorzeker heel wat meer aan te voeren, ook meer, dnt door de brecde massa der kiezers kan beoordeeld. Maar uit het bovenstaande blijkt reeds, dnt het voor en tegen cenor tariefsherziening bij de laatste verkiezing geenszins in breedc kringen is overwogen. Gebeurde dit en ware het mogelijk hier over een volksstemming te houden, wij gelooven niet licht, dat er voor een be schermende tariefsverhooging een meer derheid zou ziin te vinden. I)e revolutie in Portugal. (Zie 2ö hladj. De plannen van het nieuwe bewind. Een telegram uit Lissabon d.d. gisteren meldt dnt de regcering onmiddellijk zal over gaan tot hot opmaken van de kiezerslijsten voor de verkiezingen van een Constituante. De duur van het voorloopig gouverne ment zal ton hoogste drie maanden zijn. De hoofdtrekken van het regeeringsprb- giant zijnOntwikkeling van het volkson derwijs, van do land- cn zeemacht, en vim het stelsel vim administratieve decen tralisatie toekenning van autonomie in het koloniaal bestuur; waarborgen van vol komen vrijheid dei' rechtspraak; verbanning der religiouse congregaties; invoering van

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2