islssffpsi. De MOleiie ii Portugal finwWf aan de redactie van de „Daily Mail" te Londen zond: „Het doet mij genoegen u te kunnen rne- dedeelen, dat de republiek hedenochtend is uitgeroepen en erkend door het leger en het volk, De afgezette koninklijke familie is ge vlucht. De regeermg, welker president ik ben, heeft de noodige inaatiegelen genomen om het leven en de veiligheid van de konink lijke familie te verzekeren. Zij kunnen óf aan boord gaan van een buitenlandsch schip, ót over land vertrekken. De openbare orde wordt uitstekend ge handhaafd door de repubiikeinsche troepen en het volk zelf- De geestdrift is onbeschrij felijk, Verschillende officieren van het leger, die tot dusverre aan de zijde van de monar chie stonden, hebben zich bij ons aangeslo ten en eveneens een groot aantal steden iir de provincie. De republiek, wier voortbestaan verze kerd is door den wil van hot gchcele land, zal alle aangegane nationale verplichtingen nakomen en zich gelukkig achten op moree- len en practisehen grondslag de goede be trekkingen met buitenlandsclre mogendheden en het verbond met Engeland te bevestigen. Uit naam der voorloopige regeering. Dr. BRAGA. Van den o p] s t a n d. De correspondent van de „Daily Chro nicle" te Lissabon heeft, zooals de tele grammen in ons blad van gisteravond be richtten, het buitenkansje gehad zich te midden van den strijd te hebben bevonden. Het voornaamste van zijn belangwekkende mededeelingen kent men derhalve reeds. De correspondent heeft sterk den indruk gekiegen, dat aan koningsgezinde zijde ten eenenmale gebrek aan leiding was. geblatt" geeft ook een uitvoerig verhaal van het gebeurde. De opstand is, zegt hij, een. dag vroeger uitgebroken dan de repubiikeinsche leaders hadden bepaald, en wel, tengevolge van het feit, dat in het begin der week üa oorlogsmarine bevel kreeg naar 'Cascaes te vertrekken, wijl de koning van plan was daar tijdelijk verblijf te houden. Daar de revolutionnairen hoofdzakelijk moesten steunen op de vloot, besloten de leiders dat de opstand nu maar dadelijk zou, be ginnen. Maandag te middernacht begaven zij zich met een groot aantal aanhangers naai de kazerne van het 16e regiment, die on middellijk geopend werd. De menigte stroomde naar binnen en werd van. wapens voorzien. Daarop begaf de geheele stoet zich naar de kazerne van het eerste regi ment artillerie, die zich eveneens onmid dellijk bij de revolutionnaire beweging aan sloot. De kanonnen werden naar buiten ge bracht en een xepublikeinsch kamp word geslagen op een hooggelegen gedeelte der stad, dat een uitstekende strategische po sitie bood. Het geschut word opgesteld met de mondingen naar de stad gericht. Daarop namen ook de troepen, die aan de regeering trouw waren gebleven, tegenover de revolutionnairen op een afstand van drie kilometer, vaste posities in en richt ten zwaar geschut en mitrailleurs op 'het centrum der stad. Intusschen had de kruiser „Adamastor", welks bemanning zich bij de revoiutionnai- ïen aangesloten had, positie genomen in de Taag, vlak voor de stad, gereed om op het eerste sein Het bombardement te ope nen. De kruiser „Raphael"' voer terzelfder tijd de rivier af en ging voor de matrozen- kazeme liggen, die, wijl de marinetroepen SS JKSv 5 A rrprXrt Lissabon aan de Taag. (Bij X Het koninklijk paleis.) pakhuis „de Nederlanden" gemeend, dat haar niet anders overbleef dan haar man daat ter; beschikking van den Raad te stellen. I Daarna echter kwam het denkbeeld op den voorgrond van vorming van éen Com missie in plaats van twee. Na bespreking m.et den Directeur der Di recte belastingen enz. te Rotterdam, bleek dit denkbeeld inderdaad levensvatbaar. Een ontwerp daarop geschoeid is toen in ge leedheid gebracht. Alvorens dit aan Uwen Raad voor te dragen hebben wfj gemeend den heer Mi nister van Financiën te moeten vragen, of op een aldus gewijzigd reglement zijn goedkeuring zou kunnen worden verleend en ons te moeten vergewissen, of even tueel II. M. de Koningin bereid zou zijn, evenals thans 2 Directeuren, in het ver volg 2 leden der Commissie te benoemen. Na de bevestigende beantwoording van beide vragen hebben wij onder overleg ging van het ministcrieele schrijven, do eer U hierbij bedoeld ontwerp aan te bieden, waarin nog de wijziging van on dergeschikten aard is aangebracht, die de heer Minister van Financiën wenschehjk achtte. i De toestand op het oogenblik. De sedert gisteren ontvangen berichten over den toestaud hebben den induik van gisteren geheel doen wijzigen. Het verkeer met de provincie is thans weer opengesteld en liet blijkt, dat in verschillende plaatsen als Oporto, Evora, Estremos, Portalgre, Torres e. a. de troepen en ook de bevolking do zijde der republiek hebben gekozen. Toch is nog niet alle gevaar voor een burgeroorlog geweken, daar over 't algemeen in 't konings gezinde noorden de troepen nog geen teeken hebben gegeven, dat zij op de hand zijn der republiek. Ook het voorloopig bewind schijnt no2 op tegenweer te zullen rekenen en laat verschillende plaatsen versterken, ter wijl het ook de hoofdstad op tegenweer voor bereid. Te Lissabon was overigens reeds gisteren de toestand zoo goed als noimaal. Het tram verkeer was gedeeltelijk hersteld. De ge meentelijke garde en de politie zijn er ontsla gen en in de plaats daarvan is een nieuw corps ter handhaving van de aigemeene vei ligheid ingesteld. Particuliere handelstelegxammen daaren tegen uit Lissabon te Londen ontvangen, melden dat de toestand aldaar nog allesbe halve normaal is. Hoewel de banken geopend zijn, worden geen zaken gedaan. Dat de nieuwe regeering groote waarde hecht aan het verbond met Engeland, waarop vroeger door de republikeinen nog al eens ie afgegeven, blijkt uit het volgende telegram, dat dr. Braga, de voorloopicc president, on middellijk na het uitroepen dor republiek Toen de Hoofdcommissaris van politie merkte, wat er aan de hand was, liet hij Prof Dr.Bombardo. Een der leiders der republikeinen, en Ka- merafgevaardigde, wiens moord de naaste aanleiding was om de revolutie te doen ont branden. den minister van binnenlandsche zaken weten, dat hij koorts had en naar bed moest. Een correspondent van het „Berliner Ta- zich' vóór de revolutie hadden verklaard, omsingeld was door een sterke afdeeling stedelijke garde. Midden in den nacht begon het geschut vuur, dat de geheele stad deed daveren op haar grondvesten. Een regiment stedelijke cavalerie kreeg bevel om stormenderhand het kamp der- opstandelingen te nemen. De koene poging mislukte, want nog hadden de ruiters de helft van den weg niet afgelegd, of er werd een hevig kanonvuur op hen geopend, dat hen bij tientallen wegmaaide; slechts drie man ontkwamen. Maar ook de revolutionairen, die van alle zijden door een overmacht werden aan gevallen, streden met heldenmoed. Het gevecht duurde in het geheel twee dagen en twee nachten. Het verdere verloop der gebeurtenissen kent men reeds uit andere uitvoerige, mede deelingen. De Parijsche „Temps"1 verneemt nog, dat het 11e regiment artillerie na de overwin ning der republikeinen nog eens een aan val heeft gedaan op de revolutionnairen. Het werd echter teruggeslagen en erkende daarop de republiek. Dit laatste geschiedde eveneens door 3 regimenten uit de provincie. Het aantal slachtoffers moet ongeveer- 3000 bedragen; de municipale garde is gedecimeerd. Fr wordt beweerd, dat te Setubal, waar de infanterie streed tegen de royalistische cavalerie, 900 slachtoffers gevallen zijn. Te Badajoz werd kanongebulder gehoord uit de richting van Elvas. In de koloniën. Een belangrijk punt in deze gebeurtenis sen zijn de Portugeescho koloniën. Men kan er zeker van zijn, dat meer dan één Euro- peescho mogendheid daarop het oog ge vestigd houdt. Het kan niemand onbekend zijn, dat over deze, met het oog op mo gelijke gebeurtenissen, meermalen tusschen Engeland en Duitschland van gedachten ge wisseld is. De koloniën kunnen derhalve, naar gelang wat er gebeuren zal, een nieuwe twistappel worden, die den Euro- pecschen vrede in gevaar brengt. De Parijscho correspondent van, dc „Tel," heeft gistermiddag een onderhoud gehad met een uitgeweken Portugees, een r-epu- blikemsch' journalist, en brachht o. a. de koloniën in Azië ter sprake, waarvan de naamste zijn Macao Goa (westkust van Bermanië), het eilandje Diu (in dc golf Oman) en Portugleesch' Timor. De Portugees ver-klaarde, dat in de kringen der republikeinen een sterke neiging be staat om tot verkoop van het Aziatische koloniaal bezit. „Wat zouden Diuitschland, do Vereenigde Staten en vooral Ja pan niet willen betalen voor Ma- cao en Timor? Holland zou ons Tinror ook wel w illen afkoopen, maar Het zou bijvoorbeeld vijf millioen bieden tegen Amerika dertig en Japan vijftig", aldus wa ren zijn eigen woorden, Hij verklaarde echter uitdrukkelijk, dat het denkbeeld aangaande den verkoop der- Aziatische bezittingen niet beschhouwd moet worden als een plan der nieuwe regeering, maar wel, dat er voor dit denk beeld een strooming bestaat in de repubii keinsche partij, die de opbrengst van den verkoop der nu weinig of niets opbrengen de koloniën zou willen besteden tot de economische opheffing van het moeder land. In PiortugeescH Afrika. In de Donderdagavond, gehouden verga dering van den regeeringsraad van Loren zo Marques h'eeft de gouverneur-generaal Freire d'Andrade een telegram voorgelezen, meldend, dat de republiek was uitgeroepen. Hij deelde verder mede, dat Hij zijn ontslag zou nemen. Kolonel Bellegarde sprak de Hoop uit, dat de heer d'Andrade zoude aanblijven. De leden van den raad begaven zich daarop naar de repubiikeinsche club, waar- het berichht van do uitroeping der, repu bliek met gejuich' werd begroet, 's Avonds word er feest gevierd, een optocht gehou den met muziek, gefllujnineerd en ccn vuurwerk afgestoken. Het manifest der republikeinen dringt er op aan, dat een edelmoedige en verzoe ningsgezinde houding jegens de politieke tegenstanders wordt aangenomen;. De koning. Een telegram uit Gibraltar bracht gisteren het onverwacht bericht, dat koning Manuel daar met de koningin-moeder en de hertog van Oporto in volkomen gezondheid was aan gekomen. Onverwacht, omdat tot dat oogen blik niets zekers omtrent het verblijf van den koning bekend was. Volgens een gezaghebbende verklaring van iemand, die tot het gevolg van den koning behoort, was de koning in het paleis, toen, do beschieting begon. Hij ging daarna naar Mafra en vandaar naar Ericoira, waar hij de andere leden der koninklijke familie vond. Men begaf zich in een open boot aan boord van het koninklijk jacht, dat Woensdag om 0 u. n.nr. regelrecht naar Gibraltar' vertrok. Het was voortdurend kalm weer en men zag geen oorlogsschepen. Totdat do, koning behouden te Eriecira was aangekomen, was de koningin-moeder zeer van streek. Een andere lezing over dc vlucht van, den koning is door de Spaansche regeering ont vangen. Volgens deze ontvingen koning Ma nuel en de koningin-moeder Amelia, toen de revolutie was uitgebroken, te Cintra bezoek van den leider der beweging, die hen ge ruststelde omtient hun persoonlijke veilig heid en uit naam van het rcpuhlikeinsch co mité het koninklijk jacht te hunner beschik king stelde om zich "daarmede te begeven waarheen zij wilden. De hertog van Oporto, ofschoon gevangen genomen, ontving dezelfde modedeeling. Het jacht, waarop dc koninklijke familie zich' bevond, werd op zijn tocht naar Gi braltar begeleid door Britsch'e en Ameri- kaansche oorlogsbodems. De te Gibraltar voor anker liggende Britsclio en Amcri- kaansche oorlogsschepen begroetten het met saluutschoten. In politieke kringen te Londen is men van meening, dat koning Manuel eenigen tijd te Gibraltar zal blijven, om den loop van zaken af te wachten. Mocht doze on gunstig voor liet koningschap blijven, dan gaat de koninklijke familie naar Engeland. Zij blijft aan boord van de „Amelia"), sdie streng bewaakt wordt en door niemand ge naderd mag worden. Het voorloopigo bewind, .Wanneer de orde overal Hersteld is, zul len Kamerverkiezingen worden uitgeschre ven. Daarna is c]o verkiezing van een, pre sident aan de orde, waarvoor Bernardino Maehado, die thans reeds oen plaats heeft in het voorloopig ministerie, de meesle kans heeft. Hij was tot nog toe professor in de wijsbegeerte aan de universiteit te Bemsfio Oormbra. Gewezen pair van hot koninkrijk, is bij 4 jaar geleden tot de republikeinen overgegaan. Hij beschikt ove'r een bezon ken oordeel en over alle eigenschappen die den waaraehtigen staatsman kenmer ken. Hij is een hekend paedagoog en heeft verschillende opvoedkundige werken ge- schreven. Men noemt hem te Lissabon den Patriarch, cn hij vertegenwoordigt in het nieuwe ministerie het element van een dracht en verdraagzaamheid. De heer Magalhaes di Lima, de Poriu- geesche republikein, die fe Parijs, do vraag baak is van alle journalisten, heeft in do Aaaaihaes di Lima „Matin" een beschrijving gegeven van de mannen, welke thans de teugels van het be wind in handen hebben. Zijn oordeel over do nieuwe ministers, welke we gisteren nog niet hebben besproken, laten we hier volgen: Antonio José de Almeida, de minister- van binnenlandsche zaken, schrijft hij, is do populairste en de meest beminde van de re pubiikeinsche volksleiders. Zolfs zijn politieke tegenstanders hebben dikwijls de grootheid van zijn karakter geprezen. Als revolutionair leider heeft hij steeds het Vertrouwen van zijn par-tijgenooten bezeten. Hij geeft te Lissabon een tijdschrift uit, dat de nationale ziel heet. Ala lid van de Kamer heeft hij zich door zijn meeslecpen.de welsprekendheid onder scheiden. Navier* Buucfo, de minister van oorlog, was kolonel van de genie. Hij heeft verschil lende werken van groote waarde over mili taire organisatie geschreven en is altijd een voorstander geweest van het volksleger. Azcvedo Gomes, dc minister van marine, is fregatkapitcin en heeft een zekeren naam als technicus en als wetenschappelijk man. Hij zal zich vooral met do koloniën bemoeien en haar autonomie en tie welvaart bevorde ren. Tlij is reeds lang republikein, maar heeft zich altijd uit bescheidenheid teruggehouden. Van dr. Costa, don minister van justitie, DiaCosbai hebben wo gisteren lïet een en ander mee gedeeld. Hij was in de Kamer de leider dor repubiikeinsche minderheid. De nieuwe r-egeoiing blijkt derhalve niet te zijn samengesteld uit door de toevallig heden van een volksoproer omhoog ge werkte en tot dusver onbekende elemen ten, maar uit mannen van politieken of wetenschappelijken naam cn invloed, die sinds lang de gebeurtenissen, welke thans plaats grijpen, voorbereid hebben volgens oen vast plan. Uit de belichten blijkt dan ook, dat zij tot nog toe met kalme vastberadenheid, bezadigdheid en bekwaamheid zijn opge treden. II o t b u i t e n 1 a n d. Over dc Houding, welke dc moost be langhebbende mogendheden ton aanzien van de gebeurtonissen zullen aannemen, lozen we het volgende: Engeland zal de Spaahsclro regeering h'eeft daarvan dc verzekering ontvangen, gelijk uil Madrid wordt geseind alleen tot bescherming van Engolsche onderda nen en zoo noodig van het leven dos ko- nings ingrijpen. Hot laatste is natuurlijk niet meer noodig. Over de erkenning van do republiek spre kende, zegt do Parijscli'o „Temps"], dat re serve nog wel noodig is, maar Het blad vindt dat doze geboden zal zijn, indien de republiek gevestigd is on de leiding Onrustig, vervuld van bange voorgevoe lens, doorliep het oude echtpaar do elegante kamers. En dat voorgevoelen werd tot een verschrikkelijke zekerheid toen tegen den avond in de bovenwoning een phonograaf de „Wachtparado" speelde. De heer Witt werd lijkbleek en zijn vrouw ijlde, zoo vlug haar beenen 't toelie ten, naar de bel. „Mina," zeide zij met een van zenuwachtigheid toonloozc stem tot het binnentredende meisje „,loop eens gauw de trap op en kijk even wie boven ons woont." Angstwekkend snol keerde Mina terug. Haar breede lach beloofde niets goeds. En werkelijk het noodlot had den Witt's een 'ieelijke poets gespeeld. Het genot, dat men al vooraf van de nieuwe woning had gehad, was ijdel geweest, want zrj woon den nu als toen „onder den majoor!" En of 't nu - was omdat de wanden dunner waren, of omdat de stilte van de laatste drie weken het oude echtpaar verwend had, het kwam hun voor, dat de ICühn's nog nooit zoo luidruchtig geweest waren als vandaag. Maar, wat hielp dat? Het onvermijde lijke moest met waardigheid worden ge dragen. De stemming bij de Witt's .werd er natuurljjk niet beter op, en de dagelijks terugkeerende redenen tot ergernis stapel den zooveel brandstof op, dat er een. ont ploffing dreigde. En de ontploffing kwam. Frits en Frans namelijk, de tweelingen van boven, ontdekten op een goeden dag, toen geheel Berlijn in het teeken van de Juchtsport stond, dat ook zij veel talent en lust voor de aëronautiek bezaten Om deze voorliefde practisch voor den dag te doen komen, hadden zrj van een vaikens- blaas zeer vindingrijk een luchtballon ge construeerd en daar onderaan een oud ver- stelmandje van hun moedor bevestigd. Juist waren zij bezig, den levendig pro- tesleerenden kiemen keeshond van den han- dclsraad als luchtschipper in den gondel te plaatsen, toen de wrekende Nemesis in de gedaante van den heer Witt op de vlakte verscheen. Ondanks het feit. dat men zich op een drukken wandelweg bevond, gaf de oude heer beiden misdadigers een geduchte oor vijg, snelde toen, ziedend van toorn, naar huis en schreef een langen brief aan den „plichtvergeten" vader. En den volgenden, dag ging hij, na overleg met zijn vrouw, naar den huisbaas en zei de huur op. Deze, die zelf zeven, kinderen had, nam de klacht van den ouden heer niet zoo hoog op als deze wel gewenscht had. „Kin deren zijn kinderen" meende hij schouder ophalend. „Overigens heeft ook de majoor de huur opgezegd, en uitsluitend om uwent- wil, mijnheer de handelsraad." Ditmaal konden de Wftt's geen geschikte woning vinden. Steeds mismoediger ge stemd keerden zij van hun vergeefsclie toch ten door de stad huiswaarts. Mevr. Witt zei dan zoo tot haar man: „Weet je, man, eigenlijk konden we wel blijven.De Kühn's gaan En zoo gebeurde het dat de oude heel den huisheer schreef en zijn opzegbrief weer introk. Eenzelfde gesprok had men boven bij den majoor kunnen hooren ook daar zocht men, maar vond men niet. Toen bij dc eerstvolgende verhuizingstijd de geschiedenis aan 't Jicht kwam, heersch- te er in de beide vijandelijke kampen een geweldige stoim. Mevrouw Truitjo huil de en mevr. Witt liep handenwringend op en neer. „Wij raken die lui niet meer kwijt," zei- de zij op een klagenden jamrnertoon tot haar man. „Het is alsof we met elkaar getrouwd zijn!" En dit woord moest een prophetischo uitwerking hebben! Want toen zes weken later de eenige zoon van het echtpaar Witt, een flinke marine-officier, van zijn veel jarige zeereis om do wereld met verlof thuis kwam, geraakte hij verliefd op de zelfde mejuffrouw Ruth Kühn, dio de piano zoo mishandelde, dat mama Wjtt er zenuw achtig van werd, maar die opgegroeid was tot een beeldschoon jong meisje. De Witt's waren aanvankelijk niet zoo bijstei in hun schik, men kan 't nagaan, met de keuze, vreugde en zaligheid ten spijt. Mevrouw Truitje huilde weer, maar nu vreugdetranen. Zij was overgelukkig, dat haar Ruth zulk een schitterende partij deed. Zij konden het arme schaap geen bruidschat meegeven, want voor een fa milie met vijf kinderen, en dat te Berlijn, was dat wezenlijk al te moeilijk. Een piano zou nog kunnen, maar die stond niet op de verlanglijst. MlIUliWHiUM J_ AU "iirftTSta runrtrttr Ml III Ill llll HU

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 6