È&ffï - f M Pi :r -v f> kv1 pS hi Ia, u ïLp i u alsdan te houden geheim consistorie twaalf kardinalen benoemd worden, ondie wie de pauselijke majordomus, mgr. Bisleti, de aarts bisschoppen van Parijs on van 'Westminster, mgr. Amette en mgr. Bourne, de pator-jeziiiet Ehrle en pater Cormier, magister-generaal der Dominicanen." T u r k ij e, In een onderhond tusschen dm minis ter van financien Dsjavid bey en den Franschen gezant Bompard, dat drie uur duurde, is onderhandeld over hot vast stellen van een garantie form ulo, waarmee 'de Franseho regecring genoegen zou kun nen nemen. Bompard deelde mede, dat de Fransch'e regeering tevreden zou zijn met de benoeming van een Franschen amb tenaar bij de Rekenkamer, welke ambte naar dan den titel van, assistent zou heb ben. Ook de kwestie dor bestellingen van oorlogsmateriaal werd besproken. Dsjavid bey heeft hot bezoek van den gezant reeds beantwoord en verklaarde aan een journalist, dat de leening binnen een paar dagen een feit zou zijn. In Malkowatz en Erzernitza heeft we derom een bende' gewapende Montenognj- nen een aanval op Turksche blokhuizen gedaan. Bij deze gelegenheid werden twee soldaten gedood, negen fMohamcdanen uit naburige dorpen zwaar verwond en een gedood. Ten slotte werden de aanvalleis door soldalen en bevolking te zamen op de vlucht gedreven. een entrde van 2 francs weer opengesteld voor hen, die geexposeeule voorwerpen wen- sehen aan te koopen. Tegenspraak. Van de meest bevoegde zijde wordt mede gedeeld, dat het beiicht in enkele bladen, als zou de begrooting voor het Nederiandsche Paviljoen op de Brusselsche tentoonstelling met 31/2 millioen zijn ovei schreden, geheel uit de lucht is gegrepen, evenals de bewe ring dat de fontein in den Hollandschen tuin f600 per dag zou kosten ah zij den gehee- len dog in werking is. Intern, tentoonstelling van Koord Frankrijk. De Nederiandsche commissie voor de In ternationale Tentoonstelling van Noord- Frankrijk (Roub.iïx 1911) heeft aan inr. A. L, E. ridder de Stucis, buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister van H- M. de Koningin te Parijs, liet eeie-voorzitter schap, aan den lieer A. E. P. Ledieu Dtipaix, cm&ul der Nederlanden to Riisscl, het eeic- op der voorzitterschapen aan de hccren L. Sanson, voorzitter, en Ph. L. vou Ilemert, onder-vooizitter van do Nederiandsche Kamer van Koophandel te Parijs, het eere-lidmaat- schap der commissie aangeboden. Deze hee- icn hebben hun benoeming aanvaard. Griekenland. Minister-president Dragoemis heeft giste ren het ontslag van het kabinet aan den ko ning aangeboden. Candidaten voor het vormen van een nieuw kabinet zijn Venizelos, die ook bereid moet zijn de partij van Theotokis te ondersteu nen, zoomede de voorzitter der Nationale Vergadering, de advocaat Hosslin, die de partij van Rhallys vertegenwoordigt. Eerst na het mislukken van deze beide combinaties komt het voimen van een zaken kabinet of een icorganisatie van het kabinet- Dragoemis in aanmerking. Honduras. Blijkens telegrammen door liet departe ment van buitenlpndsche zaken der Vereen ig- de Staten ontvangen, heeft de stedelijke com mandant van Amapala toegegev en aan tien eiseh van Davilla, den president van Hon duras, om zijn ontslag te nemen en nam Tegucicalpa te vertrekken. BINNENLAND. Hofbericht. Z. K, H. de Prins is voornemens op zijn terugkeer uit Brussei den 19en October naar Den Haag te vertrekken on van daar den volgenden dag naar het Loo terug te koeren. De Koningin-Moe'er te Wcenen. Reuter seint d.d. 12 dezer: De Koningin-Moeder is hedenmorgen met gevolg per automobiel naai Banden gereden. II. M. heeft het noenmaal bij aaitshertog Rainer gebruikt. Vanmiddag is zij te Wee- nen temggekeeid. In hotel Krant7,, waar II. M. Haar intrek heeft genomen, is een register neeigeiegd, waarop o. a. de minister van buitenlandsclie zaken Aehrenthal heeft geteekend. Corps diplomatique. In Hotel des Tndes is aangekomen de lieer Onou, nieuw benoemd la-secretaris dor Rus sisehe legatie bij ons hof. Tweede Kamer. In de gistermiddag gehouden zitting deel de Voorzitter mede, van den minister president een antwoord op de door bom ge dane vraag te hebben ontvangen, hierop neerkomende, dat in bet belang des lands bezwaar bestaat tegen gehoele of gedeeltelijke openbaarmaking van het rapport der Staats commissie voor de samenwerking van land en zeemacht. De minister-president wijst er in zijn schrijven op, dat dezelfde gedragslijn indertijd is ingenomen door den heer Cohen Stuart bij de behandeling der begrooting in 1907. Al wat in het behing des lands ge heim moet blijven, zou zoo schrijft de mi nister-president bij openbaarmaking, go- openbaard moeten worden. Bij gedeeltelijke publicatie zou een onsa menhangend geheel worden verkregen, waar in de bijzonderheden zouden ontbreken, waar op het juist aankomt, Op een dergelijke verminkt stuk zouden dan verkeerde gevolg trekkingen worden gemaakt. Namens verschillende Kamergroepen werd daarna verklaard dat de leden daarvan zou den stemmen vóór het voorstel van den heer Eland (zie ons nummer van gisteren), dat vervolgens zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Spoorwegstaking in Noord-Frankrijk. De Staatsspoorwegen en de Centraal Spoor weg nemen tot nader order geen goederen voor den Franschen Noorder-spoorweg en het transito-vervoer over zijn lijnen ten vervoer aan. Ook de II. IJ. S. M. neemt tot nader order geen goederen voor den Franschen Noorder Spoorweg en het transito-vervoer over haar lijnen ten vervoer aan. Brusselsche tentoonstelling Naar de „Tel." verneemt, zal de Brussel sche tentoonstelling den. 7den November ge sloten worden. Van 812 November wordt zij dan tegen t|'v Élif" SjhN, ■- Dir. bel, Inroerr. en Acc. Bij Kon. besl, van 10 dezer is J. II. Rochell, inspecteur der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen to Assen, benoemd tot ontvanger doi dir. bel. en acc. te Woerden; zijn, met ingang van 1 Moi benoemd: tot inspect, der dir. belinv, en a.cc. te Assen, J. M. van der Minne, inspect, derz. middelen te Zaltbommel, tot insp. der dir. bel., mv. en. acc to Zaltbommel, J. J. C. Daymans, inspect, derz. middelen te Ommen. Bij Kon, besl. van 10 dezer zijn, met ingang van 1 November- F. X. Eibers, ontv. der dir. bel. en acc. te IMvarenbeek, tijdelijk onthoven van zijn beheer en tijdelijk werkzaam gesteld aan hot derde kantoor der dir. bel. to A'dam; A. S Hennes, ontv. der dir. bel. en acc. te Blijham, ontheven van zijn beheer en tijdelijk werkzaam gesteld aan liet ont vangkantoor dor dir. bel. te Utrecht. VLA AR DINGEN. 13 October. De collecte voor de Clir. scholen Ilofjesstraat enWil- hclminastraat, deze week langs de huizen gehouden, heeft, behoudens de imgiften, opgebracht de som van f272.73. VLA All DINGEN, 13 October. Sinds gis toren woult vermist de concierge van den Volksbond aan de 0ostharenkn.de,. J. B. Afgaande op hetgeen hij schriftelijk zijn huisgonooten heeft medegedeeld, wordt liet ergste omtrent hem gevreesd. VLAARDINGEN, 13 October. Gisteien werd in de consistoriekamer der Ned. Ilerv Kerk do periodieke verkiezing ge houden voor 10 gemachtigden van het kiescollege. Hoewel naast de aftredenden door een zekere groep per circulaire nevenc.andidaten waren aanbevolen, zijn alle aftredenden herkozen, zij het dan, dat drie hunner respectievelijk slechts 1, 13 en 20 stemmen boven de volstrekte meer derheid verkregen. Herkozen zijn de boe ren J. II van Raait, K v. d Vlis, J. Sonneveld (Nieuwland), Aart Broek. J. Poot, J. Metzon, 0 Brouwer Az., 7. van der Velden, H, van den Aiend en C J. de Bruijn. Uitgebracht waren 407 geldige stemmen. STADSNIEUWS, Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de school voor g.0. 3e kl. no. 42 te Rotterdam, komt als no. 2 voor de heer A. "Wezenaar, van hier. er in zullen optieden, ons een waarborg. Mej. Eke Maulis, de hier reeds zoo goed bekende artiste, zal Kathie 7,iji\ mevrouw Faassen Heybloem mevrouw Rüder. Van de hoeren noemen wij Nico de Jong, Alex Faassen, Vervoorn, Ilemi Poolman, Vioolijk, namen die hier eveneens een goeden klank hebben. Vip vertrouwen dat de zaal uitverkocht zal zijn. J. A. Tours, Woensdag a.s. zal in de groote 7,aal van het Volkshuis een lezing mat lichtbeelden wor den gehouden door don heer J. A. Tours, den welbekenden oud-dnecteur van „Ons Huis", te Amsteulnm. Als onderwerp is aangege ven: „Het Schicdanisehe Volkshuis, beoor deeld door hot publiek, dat or langs gaat," De?.e lezi leden en nicl-leden kan worden bijgewoond door Apothekers-assistente. Bij de te Breda gehouden examens voor apothekersassistente is om. gestangd mejuf frouw E G. Ingenhoes, van hier. Verkiezing Kiescollege, Bij de gisteren gehouden stemming van stemgerechtigden van do Ncderl. Herv. Gemoento alhier van 15 gemachtigden tot bet kiescollege, was de uitslag als volgt: A. J. Dekker 597, C. Boerman 575, P. Eijsbcrg Sr. 454, J. Pinster 457, A. v. Hoek 447, J. Oosterman 538, D de Win ter 402, L Klein 458, W. Poot Az. 582, A, v. -d. Bos 569, P. Eijsberg Jr 448, M v d. Bos Az. 564, C B. y. Vooren 454. In de tussehenüjdscho vacature: D.B. Broijvver 446, P. J. v. d. Ree 435. Volkshuis. Voor de leden win het Volkshuis wordt een tooneelav ond aangekondigd op Maan dag 31 Octobor a.s. in de groote zaal der Officieren-Veieeniging. Dan zal door liet Rotterdamsche tooneclge/elschap, d nee leur do heer P. D. van Eysden, worden opge voerd „Oud-IIeidelberg", het zoo wM be kende tooueelspel in 5 bedrijven van "Wil helm Meyer Pörster. Wij meenen dat het wel overbodig zal zijn dit stuk aan te bevelen, het is zóó als uitstekend bekend, dat ieder gaarne van do gelegenheid zal gebruik maken hetzij om liet door eigen aanschouwing te loeren kennen, hetzij om er nog eens weer van fc genieten. Humor, zorgelooze opgewektheid en leed vis solen elkaar daarin af, maar spreken juist daardoor nog meer tot het gemoed. En dat het stuk goed zal gegeven wor den, daarvoor zijn de namen der artisten die Zondagmorgen houdt de Socialistische Pro pagandaclub een openbare vergadering in 't Volkshuis, ter herinnering aan den sterfdag van Francisco Ferrer, den 13 October. Als spreker treedt op den heer G Renders, van Amsterdam. Do Gioote Kork. In de laat&te iaictv is er heel wat aan het oude gebouw der Groote Keik heisteld, ver beterd en voiliaaid. Vóór 6 jaien werd o.a. de piaehtige picekstoel ontdaan van de laag veil die op last van vrocgeie kerkmeesters daaiop was gesmeerd, daarna zijn achter eenvolgens aan beide zijden van het kerkge bouw de oude ramen vei vangen door ge humd glas in nieuw gemetselde toogen, welk glas in fraaie uitvoering tal van wa pens, bevatten van stad, provinciën, rijk en afstammelingen uit hot Huis van Oranje, laatstelijk aangevuld met een liennnerings- uiam aan do geboorte van Prinses Juliana. Thans is ook het z.g. doopbek geheel ge- leslaureeul gereed gekomen. Ook dit prach tig gebeeldhouwde eikenhouten hek was met een laag veif bedekt, de voet daarvan, die in den gtond stond, was verrot en op vele plaatsen waren de versieringen ernstig be schadigd. Nu is het hek geplaatst op een hardstee- nen dorpel, de verf is verwijderd, de ba schadigingon hersteld en het geheel in was geboend, zoodat nu het bijzonder mooie doop hek weer geheel in den oorspronkelijken toer stand is teruggebracht en de bewondering wekt van ieder die het van nabij bez.iet. Preekstoel en doophek voimen nu weer een prachtig bij elkaar aansluitend geheel. Het Carillon. In ons nummer van gisteren hebben wij met een enkel woord medegedeeld dat de stelling voor het carillon in den grooten toren was weggenomen en dat het grootste deel der bellen in liet nieuw gemetselde tooggat ïe-eds hing. liet tooggat is thans anders dan vroeger; toen was het ééne onverdeelde opening, nu is ia het midden daarvan een pilaar gemet seld. Daaidom is nu meer eenvormigheid gebiaeht in alle toogen, ook in de blinde. Maar het heeft tengevolge dat thans ook wijziging moest woiden gebracht in de wijze van plaatsing der bellen. Vroeger hingen de kleinste bellen bovenaan on elke volgende rij bevatte telkens een giooter formaat bel, en verminderde daarbij het aantal, zoodat ter slotte de onderste rij uit 2 gioote bellen bestond. Thans hangen aan de 2 bovenstaan de balken 4 middelsoort on aan volgende 2 groote bellen en naast deze komen nu de kleinPiG bellen te hangen. Door deze verplaatsing der bellen wordt het nu tevens noodzakelijk ook de tuime laars geheel te wijzigen, opdat de toetsen van liet sjoeelwerk en van het beiertoestel met de. bellen overeenstemmen. Ten slotte willen wij nog mededeelen dat nu de balken, waaiaan de bellen hangen, acbteiuit gebracht zijn tot in het midden van het metselwerk, de ijzeren oogen, waar aan de bellen en de klepels hangen,' evenals do klejiels z.elve, zijn vernieuwd, terwijl bo vendien nog enkele veranderingen van onder geschikten aard zullen woiden aangebracht, waai door het regenwater en de neerslaande vochten minder nadeetigen invloed zullen uit oefenen op het draadwerk. Orgel-inwijding. Gisteravond heeft op feesteljjk-plechtige wijze de inwijding van het nieuwe orgel in hot kerkgebouw dei Evangelisch Lu- thersche Gemeente plaats gehad. Do be langstelling voor dezen feestavond was zeer groot; de gemeenteleden, genoodig- den, onder welke ook vortogcnwoordigeis der Luth'. Synode, kerkeraadsleden en de commissie voor het orgelfonds vulden ge- h'eel liet kerkgebouw. Nadat tor inleiding h'ct oude orgel zich h'ad doen hooran en, ook ter begeleiding van h'et eerste gezang dienst had gedaan, sprak ds. Duijvondak, die deze samen komst met gebed h'ad geopend, een feest rede uit, naar aanleiding van Kot le vers van psalm 150: „Loof den Heer in zijn Heiligdom". Spreker schelste do groote be teokenis van bet orgel bij do godsdienst oefening, en hoe orgelspel bevorderlijk is tot stichting der gemeente, en gaf daarbij een kort overzicht van de geschiedenis van don orgelbouw Vanaf da vroegste tij den, toen h'et orgel ndg in zeer primi tieven toestand verkeerde, tot op dezen tijd, waarin deze kunst zich' in grootovol komenheid mag vorheugon getuige het thans in gebruik genomen nieuwe instru ment. Voorts bracht do spreker den dank aan allen, dio door Kun, offervaardigheid of op andere wijzo de commissie voor het orgelfonds gesteund hadden ter be reiking van het govvenscht© doek Na h'et zingen van een drietal kerklie deren, met begeleiding van' Kot nieuwe orgel, werd 'deze feestrede met "dankgebed en gemeentegezang besloten. Voor en na deze toespraak' gaf de Keer Krijgsman, organist aan do' Koninginne- kerk te Rotterdam, ruimschoots gelegen heid het orgel te höoren Een viertal hoogst ordienstelijk uitgevoerd© -nummers (So nate Dmiol, le en 2o deel, van Rittcr, Andantes van Mendelssolitn ein, van Mer kel, benevens Finale uit de 60 Sonate van 'Mendelssohn) deden de verschillende eigenschappen der geluiden bijzonder uit komen. Inzonderheid troffen de zachtere registers door sch'oone intonatie en lieflijk geluid en deed het volle geluid zijn groote kracht gelden, waarbij het ons vooikwam, dat dit laatste zelfs te hard voor dit lage kerkgebouw klinkt; wellicht dat het ic- gister „Cornet" wat te scherp van aard is voor deze kleine ruimte. Zeer zeker zal het de zingende ge meente, bij oordeelkundig gebruik van het instrument, aan den noodigen steun niet ontbreken. Het orgel is vervaardigd door den heer J. van der Kleij, orgelmaker te Rotter dam, die zeker, voor zoover wij na een oppervlakkige bezichtiging van het instru ment kunnen oouleelon, alle eer met zijn werk zal inleggen. Het Keeft een klavier en vrijpedaal; windaanvoor, pneumatiek, technische doelen zijn alle naar do laat ste eiscKen van den orgelbouw ingericht. Voor den Keer Fiegée, dio kort geleden als organist is benoemd, een aansporend instrument. De dispositie is: subbas 16 voet (pedaal), cornet 3 sterk, octaaf 2 voet, roerfluit 8 voet, octaaf 4 voet, celeste' 8 voet, gamba 8 voet, prestant 8 voet, bour don 16 voet, pedaalkoppeling en knoppen voor zacht en vol werk. Orgelkast en front zijn in sierlijke, eenvoudige lijtoen gehouden. Jammer, dat Ket geen plaats kon vinden op de gaanderij tegenover den preekstoel. Zoowel ten opzichte van don welstand en misschien ook voor de accoustiek ware zulks wensch'elijk geweest, AGENDA. 13 Oct. Lokaal Schie 68. 8 u. Christ, Ger. Gem. Spr ds Boer. 13 d Tivoli Schouwburg, 8 u. Ned. Toon. Vereen. Amsterdam De Roode Pet. 13 Groote Markt 8 u. Concert Stedelijk Muziekkorps. 14 Groote Schouwburg. 8 u. Het Hu welijk van Juffrouw Beulemans. 14 en 17 Oct. Tivoli Schouwburg. 8 uur. Het Rotterd. Tooneel. De Kilometer vreter. lö Volkshuis, 12 uur. Socialistbcho Propagandaclub, G. RyndersFran cisco Een-er. 16 R. K Volksbondgebouw. 8 uur. 2e Feestavond. nAlb. Thym". 16 Groote Schouwb., 8 u. Het Heilige Woud. 16 Tivoli Schouwburg, 8 u. Het Ned Tooneel. Marguerite Gauthier, 17 y> Offic-Ver. Coöp. Bakkerij en Ver- bruiksv. »D. E. S," Jaarvergadering. 8 uur. 17 Groote Schouwburg. 8 u, Edmund's Duilsche operette Der Rodelzigeuner (De Sportzigeuner). 19 Volkshuis 8 uur. Lezing met licht beelden. Spr. de heer J. A. Tours. 31 S. O. V. 8 uur, Volkshuis. Rot terd. Tooneelgezelscliap „Oud Ilei- delbeig". 13 Groote Schouwburg, 8 u N. V. Het Toon Marsyas Mythische komedie. Het Stedelijk Museum aan Het Doeleplein alhier is eiken Woensdag van 2 tot 4 uur k 10 ct. per persoon voor het publiek opengesteld. lederen avond specialiteitenvoorstelling in Circus Variété en Casino te Rotterdam. Van vergaderingen, bijeenkomsten, con certen, vermakelijkheden, e. d. g. verzoe ken wij steeds geregeld medodeeling, optlal wjj die in onze agenda kunnen opnemen Kunst en Wetenschap. Onderscheidingen. Ter gelegenheid van het eeuwfeest dor Berlijnscho universiteit is gisteren te Ber lijn benoemd tot doctor honoris causa in do medische faculteit professor Hugo de Vries, to Amsterdam, en idem in depbi- losofische facultoit, prof. dr. Kamorlmgh Onnes, hoogleeraar te Leiden. twee Belgjsch'e paarden werd geLrokken," bijna in allen deele voldaan. Verschïllon- de wijzigingen, bij! de proefnemingen noo- dig geacKt, werden nog aangebracht, zoo dat ten slotte*" kon worden vastgesteld, dat ongeveer 8/100 deel van "de gerooide aardappelen beschadigd te voorschijn kwam bij h'et gebruik der machine, een hoeveel heid, die ook bij bet „handrooien." door h'et .opsteken, uitvalt. De laatste proefneming is thans gehou den. De voorzitter der jury, de Keer Kruit, heeft in een vergadering van juryleden en afgevaardigden der subsidieerende atdeelin- gen meegedeeld, dat aan de vinding der fabrikanten B.aas de premie van f8000 moest worden toegekend, vooral nu do machine bij de laatste beproeving na eonigo wijziging in de constructie zulk uitstekend werk had geleverd. Afgevaardigden van verschillende afdee- lingen wensch'en echter reconstructie der machine, waarom zij voorloopig slechts de h'elft der premie wilden uitkeeren Een beslissing in deze zal spoedig wor den genomerr De machine, waarin een motor van 12 paardekvacKten is geplaatst, wordt thans bij het prachtige herfstweer zeer gemak kelijk over do volden getrokken; ontdaan van allo grond en loof worden do aard appelen in een paar manden veizameld. Er wordt berekend, dat een h'alvo hec tare in ongeveer zes a zeven uur geheel gerooid kau zijn, Buitonlandseh'e landbouwers informceren dagelijks naar de proeven, met de nieuwe machine genomen. Landbouw en Yeeteelt. Een aardappelrooimachine. In liet laatst van Augustus j.l. werd meegedeeld, dat de Veenkoloniale Boeren bond te Veendam een prijsvraag h'ad uit geschreven en daarbij uitgeloofd een pre mie van fSOOÖ voor een aardappelrooi machine, die voldoet aan oischen, door do daarvoor aangewezen jury gesteld. Sedert hebben tal van nieuwsgierigen de prooven bijgewoond, die* op verschil lende aardappelvelden in do Veenkoloniën, ten overstaan van do jury en de afge vaardigden dor af dodingen Van den Veen- kolonialen Boerenbond, welden genomen met do nieuwe aard appel vooimadiine van de h'eeren Gebrs. Baas, £e Wildervank. Aan de voorwaarden, door 'de jury (waartoe behooren de hoeren S. Lako, leeraar voor landbouwwerktuigen, land- bouwboekhouden en, grondverbetering te Wagoningen. en Elema,j-ijkslandbouwlee raar) voor de toekenning dor premie ge steld, is m,et 'deze machine, welke doop Csemengcï Nieuws,, Inbraak. Men seint ons uit Rotterdam: Hedennacht is ingebroken in de likeur stokerij van J. Van Belle aan liet Roode- zand, door overklimming aan de achter zijde en h'et indrukken van oen ruit. Do brandkast werd geforceerd en daaiuitfl75 gestolen. Hedenmorgen nu zijn aangehouden in do Schavesteeg 3 bekende inbrekers Een hunner, J. S., had oen handwond aan de icchterhand, terwijl in de likeurstokerij een stuk glas gevonden was, waaraan een stukje vel zat, volgons dp verklaring van den politiegcneesheer, afkomstig van de wonde van J. A. 1 De gepóste manufacturenwinkel. De politiepost, die sedert Maandagmorgen voor het magazijn van den heer Janus in de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam geplaatst was. is gistermiddag opgeheven na de bereid verklaring van den winkelier, om de door B. en W, voorgeschreven verbeteringen alsnog vóór 5 November te doen uitvoeren, Gebrek aan drinkwater. Op verschillende plaatsen in de provinciën Groningen en Friesland, waar de menschen grootendeels op regenwater zijn aangewezen, begint zich gebrek aan drinkwater te doen gevoelen. Door de stations Groningen en Leeuwarden worden dagelijks vaten met leidingwater naai de verschillende stations gezonden, ten einde in de behoefte te voorzien. Om een erfenis van 900 millioen mark. Maandag waren, naai- de ,,'s-Hert. Ct." mededeelt, in Keulen niet minder dan 203 personen uit alle deelen van Duitschland en Nederland bijeengekomen, die allen gelooven lecht te hebben op de nalatenschap van den Nederlandsellen veldmaarschalk Paul Wirtz, uelke intusschen door interest op interest tot een kapitaal van 900 millioen mark zou zijn aangegroeid Tn de vergadering werd verklaard, dat d© stad Amsterdam 11 iel, heeft ontkend do eife- nis van den veldmaarschalk aanvaard te hebben, doch de aangelegenheid is iccds Ver jaard en dc stad is thans de rechtmatige cifgonamc. Deze beweringen weiden door Duitsche en Nedorlandsclic rechtsgeleerden besti eden en besloten werd een verceniging to slichten, die de belangen der vermeende erf genamen /.al behartigen. Bovengenoemde Paul Wirtz, was veld- mantschalk der Yorcenigde Nederlanden. Ilij stierf den 27cn Maart 1070 le Hamburg; ongeveer drie on een half jaar later, 24 Oct. 1679, werd zijn lijk met groote plechtigheid in de Oude Keik te Amsterdam bijgezet. Wagonaar vertelt reeds, dat over zijn nala tenschap ernstig geschil was ontstaan, De „Tel." i» eens op onderzoek uit ge weest, "en uit ingewonnen informaties is aan het blad gebleken, dat men hier te doen liceffc met een zeer oude zaak, die van tijd tot tijd door menschen, die er iets mee hopen te veidienen, weer op dc proppen wordt ge biaeht. In werkelijkheid echter luid de ge meen to Amsterdam mot de nalatenschap van Paulus Wirtz nooit iets te maken. Toen hij 111 do maand Maart 1676 te Hamhut'g overleed, gingen, naar uit de papieren der weeskamer blijkt, zijn bezittingen over op de weduwe Jamie van der Planken, cn toen ook die eenigo jaren later stiorf werd do dochter tot univeiseelc erfgename benoemd. Reeds dade lijk nn Wirtz.' dood werd door de familie leden beweerd, dat de veldmaarschalk niet gehuwd was geweest met Janne van der Planken en dat zij tengevolge geen aanspra ken op de erfenis kon doen gelden. Er werd verwoed geprocedeerd. Do zaak was toen reeds hopeloos, en in do drie eeuwen, welke sinds dien verloopon rijn, is ze er natuurlijk niet beter op geworden, zoodat do pasopgerichte verceniging weinig resultaten vgn haar krachtdadig optreden zal *Vj u W >W J /e" t |X.\tjH jrf *i S kV W WO f IA

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2