Zondag 16 October 1910 •o. 13433 Vierde Blad. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25 franco per post fl. 1.65. Pnjs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Ahonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). STADSNIEUWS. GemcentenegTootiiig, AFDEELINGSVERSLAG van het on derzoek dor Gemeente-begrooting voor 1911, gehouden op Maandag 19 September 1910. Afdceling I. Aanwezig de boeienllon- nerlago Grete, Wethouder-Voorzitter; No- let, Ris, Van der Velden, Van dor Drift en Goslinga, Rapportour. Afwezig zonder kennisgeving, do heer De Groot. ijfdeeling II. Aanwezig do hoeren: Van Westendorp, Wethouder-Voorzitter; Kra nen, Koopmans, Van der Schalk, Van der Meer, Klein en Evers, Rapporteur. Afdceling III. Aanwezig de hoeren: La- gerweij, Wethouder-Vooizitter; Beukers, Wittkampf, De Bruin en Smit, Rapporteur. Afwezig met kennisgeving de heer Mr. von Briel Sasse; zonder kennisgeving de hoer Mr. Jansen. Algemcene Beschouwingen. I. Eenige leden spreken als hun meening uit, dat, hoewel de financieele toestand voor 't oogenhlik niet zorgelijk is, deze toch den raad tot de meest mogelijke voorzich tigheid aanmaant. Tegenover f 38.1)00. meer uitgaven voor den gewonen dienst staan dit jaar inkomsten, welke niet ieder jaar terugkeeren. II. Een der leden constateert met vreug de de goede uitkomst van het dienstjaar 1909, dat met een batig slot van ruim f 21.000.— sloot. III. Een der leden stelt de vraag, waar om door B. en W. niet is voldaan aan de uitnoodiging een concept-adres aan den raad over te leggen, strekkende om hij tie regeering aan te dringen op wijziging van hel wetsontwerp op de gemcente-financiën, tot welke uitnoodiging door den Raad in *de vergadering van 26 October 1909 is besloten. Hetzelfde lid vraagt waarom de toege zegde mededeelingen omtrent de schade, door de rioleeringswerken aan den Singel aan panden verooizaakt, tot op heden niet zijn verstrekt. Uitgaven Volgnummer 80. Kosten van liet abon nement op het Staatsblad, .prov. blad en fle dag-, week- of'maandbladen en den aan koop van boeken. I, III. In "beide afdcelingcn wordt be pleit een verhooging van dezen post, ten einde daaruit te kunnen aanschaffen loc- tuur op 't gebied van gemeentepolitiek (maandbla'den-brochuies, etc.). fn Aid. I wenschte men dan deze hij de leden te laten circuloeren en meende men dat daarvoor f50.voldoende zou zijn. In Afd. III dacht men, dat niet meer dan f25.'daarvoor behoefde te worden uitgetrokken. Volgnummer 82. Kosten van aanplakken en omroepen. I, II. 'In beide afdcelingcn wordt ge vraagd of, nu de gemeente vrij wat kosten gemaakt heeft voor de aanplakboiden, daar uit niet een bate voor de gemeente te halen zou zijn. In I woidt nog geviaagd hoe dit m andere gemeenten wel gere geld is. Volgnummer 106. Belooning van de in spectcurs, dienaars en verdere beambten van politie, etc. I. Algemeen wordt door do afdceling een algoheelo reorganisatie der politie wen- schelijk geacht. Volgnummer 112." Belooningen voor twee deskundigen, belast met het schouwen van distilleerketels, etc. II. Een lid vraagt hoe het staat met den schouw van ruwketels en helmen in do branderijen. Volgnummer 115. Onderhoud van brand- bluschrniddelen en reddingsmiddelen, II. Een der leden vraagt of het ,nict op den weg 'der gemeente ligt een \pul- motor aan te schaffen. Volgnummer 118. Toelage aan de Ge zondheidscommissie. f I. Gevraagd wordt hoever het woning- onderzoek Van do Gezondheidscommissie gevorderd is. Volgnummer 119. Kosten van do b'ouw- politio. j I. Eenige loden vragen of strenger toe -. zicht bij nieuwbouw en verbouwingen in bestaande panden, niet mogelijk is. L Door oen der leden wordt betreurd dat een zoodanige onze bouwverordening niet toelaat voor schriften te geven voor gevelbouw wan neer op particulieren grond gebouwd wordt. Volgnummer 123. Kosten van keuring van slachtvee en vleesch, I. Een dor leden meent dat de keuring strenger kon worden doorgevoerd. Hij is namelijk overtuigd dat vleescli en vleesch- waren clandestien aan de keuring worden onttrokken. Volgnummer 124. Kosten van keuring van andere levensmiddelen. I, III. In beide afdcelingcn wordt door enkele leden aangedrongen op de uitbrei ding der keuring tot alle levensmiddelen. Zoo dit niet of nog niet kan worden in gevoerd wenschte men in I alvast aan te vangen met een keuring tier melk. Jn III werd nog van andere zijde gewezen op de groote kosten, die reuring meebreng!. Volgnummer 126. Onderhoud van hui zon, torens, poorten etc. I. De afdceling vraagt, of voor de res tauratie van den Sladstoren nog op een rijks- of piovincialo subsidie mag woulcn getekend II 'en IR. In beide afdoe lingon wordier door een der leden aangedrongen op oen spoedige vootziemng in een boter verblijf der brugwachters aan de Appclmarklbrug. In III wordt nog gevraagd hoe hot staat met don toegang tot don Stadstoren en verder oi' deze toegankelijk gesteld kan worden. Volgnummer 127. Onderhoud van stra ten en pleinen. I. Eenige leden vragen hoe do verhou ding is van hot loon der nieuwe slraat- makojs ten opzichte van dal van dezelfde soort werklieden in andere plaatsen en ook ten opzichte van de loonen van andere geschoolde werklieden, in dienst dor ge meente. Door eenige led wordt geviaagd of niet met wat meer spoed opgebroken stra ten kunnen worden dichtgemaakt, zoodat niet op vier of vijf plaatsen in dc stad tegelijk het straatvlak opgebroken is. III. In deze afdceling werd met genoe gen geconstateerd, dat ijverig wordt ge werkt om de putton uit dc stiaten op te halen en dat in 't algemeen onze bestra ting verbetert. Gevraagd wordt of in de Wcsl-Frankc- andsche Laan verbetering zal worden aangebracht, en of hij deze begrooting op bestrating en lioloering van deze straat gerekend is. Volgnummer 129. Ondeilioud van wan delplaatsen en plantsoenen. II. Een lid wenschte tc zien voorkomen dat de speelplaats aan den Singel gebruikt wordt als opslagplaats van keien Volgnummer 132. Onderhoud van pom pon cn riolen. I. Eenige leden vragen hoe bel staat met de riolcering van de brands!oot. Verder woidt door de afdceling gevraagd hoe het staat met de riolcering dor par ticuliere straten. Volgnummer 134. Overige kosten van havens, kaaimuren, etc.. II. Gevraagd wordt verbetering van de schoeiing op dc plaats van do vroegere zwemplaats. Volgnummer 138. Overige kosten van fabricage» Eenige leden vragen of niet beter loc zicht kan worden gehouden op materialen van gemeentewerken langs don openbaren weg. Volgn. 141. Uitgaven voor den Reini gingsdienst. Eenige leden vragen of niet een ge hecle reorganisatie van de Reiniging (vuil verbranding of eventucelo verplaatsing van de aschstaal) kan worden ter hand ge nomen. fn II wordt door een der leden de ver plaatsing der aschstaal bepleit. In I kla gen alle leden, dal alweer meer wordt aangevraagd voor dezen tak van dienst. IR. Er wordt in deze afdeoling aan her innerd, dat 't vorig jaar toezegging is ge daan, do karrijders een beschermend klec- dingsluk togen den regen te verschaffen. Volgnummer 143. Jaarwedden der On derwijzers. II, III. In beide afdeoling wordt ge vraagd naar de plannen "voor den bouw der nieuwe school. Volgnummer 150. Kosten van verlichting verwarming en schoonhouden der,school lokalen. I. Eenige leden maken aanmerking op den Imogen post voor brandstoffen, en ge- Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 16 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij'abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond ve-rsddgnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs ven 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon voor de Eedactie No. 123. voor de Administratie No. 103. vraagd wordt of althans vooi sommige scho len geen centrale verwarming kan wor den ingevoerd. Volgnummer 154. Koslen van examens en proeflessen der onderwijzers. III. Gevraagd wordt of B. en W. achten dat 'deze post aan het beoogde doel be-' antwoordt. Volgnummer 157. Kosten" van school feestjes en -reisjes. I. Een lid viaagt of het niet beter is van gemeentewege alleen maar geld te geven voor belooningen en ccreblijken. Volgnummer 161. Kosten voor dc mid-, dolbare scholen; d. Onderhoud der gebou wen, meubelen, enz. I, III. In beide nfdeelmgen wordt door eenige leden voorgesteld, het bmnenverf- werk van de Roogorc "Burgerschool over 2 jaren te verdcclen, in 111 nog met de overweging, dat, daar toch niet anders als in de vac an tic kan geverfd woiden, het bezwaarlijk is in óón jaar klaar tc komen. Volgnummer 184. Subsidie Stads-zieken- lniis. I. Eenige loden klagen andermaal dat de begiooting van het Ziekenhuis belast wot dl ten faveure van die van het Bur gerlijk Aun bestuur. Volgnummer 185. Subsidie geneeskun dig gesticht voor ooglijders te Rotterdam. II. Gevraagd wordt of door het verlee non van subsidie nog eenige voordeden voor Schiedamschc ingezetenen worden be reikt. Volgn. 186. Subsidie aan de inrichting voor doofstommenonderwijs tc Rotterdam. II, III. In beide afdcelingcn wordt de zelfde vraag gedaan ten opzichte van dezen post 'als in Afd. 11 over post 185. Volgnummer 187. Subsidie St. Jacobs- Gasthuis. I, II, III. In Afdedingen 1 en III wordt gevraagd waaraan de verhoogipg van het subsidia met 1' 100.— is toe te schrijven. In IR meent men toch. dat hel aantal verpleegden verminderd is. In II wordt gevraagd of wij door een raadsbesluit tot hot vericonen van dit subsidie vei plicht zijn, Volgnummei 188. Subsidie Burgeihjk Armbestuur III. In deze afdeding wordt gevraagd boe B. en W. denkon over de zg. ,dub- bde bedoeling. II. Een lid vraagt of het verlcenen van ecu bijdrage aan de Verceniging „Commis sie voor kinderbescherming" wel tot de bevoegdheden van het Burgerlijk Armbe stuur bchooit (zie begrooting B A. Ie Hoofdstuk No. 12). Volgnummer 193. Kosten van veizekc- ring togen werkloosheid. lit. Inlichtingen worden gevraagd om trent het aantal en de steikto der bij het lends aangesloten voreenigingen. Volgn. 196. Recoginitiën. d. (bladz. 72) II. Een der leden vraagt nadere toelich- ing omtrent dezen post. Volgnummer 208. Uilkeoringen aan na gelaten betrekkingen, etc. II, III. Allo afdeolingen stellen voor, dozen post terug to brengen tot het bc diug van vetlcden jaar; in lil met de over weging, dat na do gunstige beschikking in het geval, ontstaan uit den laatsten brand, het voorgestelde bedrag wel niet noodig zal zijn. Volgnummer 225. Kosten van andere' buitengewone werken etc.; d. bet maken van kaaimuren en beschoeiingen. III. De aandacht wordt gevestigd op don slechten toestand van het AVesterhaven- hooi'd. Erkend wordt dat groote kosten verbonden zijn aan oen algeheele voorzie ning, doch do vraag wordt gedaan of het niet mogelijk is het werk bij gedeelten uit te voeren. Ontvangsten. Volgnummer 3. Huur of pacht van lande rijen. Onderdeel no. S. II. Een lid vraagt waarom deze post niet op grondbedrijf is overgebracht. Volgnummer 12. Heffing voor het gebruik van openbare gronden en wateren. III. Eenige leden meenen, dat bij de toe passing dezer heffing hetzelfde perceel grond vaak dubbel belast wordt. B.v. be taalt een winkelier precario voor het uit hangen van een scherm, dan wordt tevens betaling gevraagd voor een onder het scherm aangebrachte uitstalling. Volgnummer 15. Keurloonen. I, If. In I achten ccnigo cn in II meer dere loden dat deze ontvangstpost uit de begrooting dient tc verdwijnen. Zij mee nen dat de keuring geschieden moet op kosten van de gemeenschap. i Aldeeling II. Inkomsten wegens inrich tingen van nijverheid en bedrijf. 1. Eenige leden vragen of Burgemeester en AVethouders nog niet eens willen over wegen de oprichting van een cleetiische' centrale. Volgnummer 20. Ontvangsten ter zake van de gasfabriek. III. Gevraagd wordt om gelegenheid tot bezichtiging der fabriek. Vooral bij het aan schaffen van nieuwe inrichtingen wonscht men een uitnoodiging tot het bezichtigen daarvan aan de raadsleden. Volgnummer 28. Hoofdelijke omslag. III. Aanmerking wordt gemaakt op dc wijze van aanslag in de Inkomsten-belas-' ting. Alen veronderstelt dat de Commissie van aanslag zich geen genoegzame' gege-, vens laat verstrekken. Indien het jiersonee^ met het onderzoek belast, niet jgroot ge noeg is, dient dit te worden uitgebreid. Volgnummer 55. Ontvangsten van do openbare zwemplaats. III. Met het oog op de meerdere ont vangsten stelt een lid voor de bezoldiging der zwemmeesters te verhoogen. Opgemaakt te Schiedam don 24slen Sep tember 1910. Do Rapporteuis: T, S. GOSLINGA. ,1. II EVERS. F. J. SMIT. Gemengd Nieuws. De burgemeester van Blaricum In verband met de uiteenzetting van h-t gebeurde van de zijde van den eersten ma gistraat van Blaricum, vestigt de „Tel." er de aandacht op, dat daardoor haar (door ons overgenomen), eerste bericht over het optreden van dien burgemeester, wordt be vestigd. Waar moot 't heen als oen plattelands- burgemeester, die soms geruimen tijd geheel alléén de openbare macht voitegenwoor- digt, bij het minste wissewasje naar zijn revolver grijpt, ja, er zells mee schiet als een dorpeling bij allen bekend, zich door de vlucht aan deriurestatie om een onbe- teekonend feit, onttrekt! Aangenomen voor óén oogenhlik, dat de man, Man van Stokkum, weikehjk iets strafbaars had verricht. De bekentenis van die daad, het lossen van het xevolverschot, door een burgemeester, die reeds jarenlang zijn post bekleedt, is al de grootste zelfbe schuldiging, die burgemeester Hosang onder deze omstandigheden kan uitbrengen. Dat er een samenspanning tegen den bur gemeester zou bestaan, of zou hebben be staan, is uit niets gebleken. Wat wel is ge bleken, wat den officier van justitie blijken zal als een ernstig onderzoek wordt inge steld en de politiemenschen, de rijksveld wachter Hoogvorst uit Ruizen, do gemeen te-veldwachter Brandsma, viij uit zullen spreken, is de omstandigheid, dat die men schen eigenlijk verlegen waren op bevel van den burgemeester tegen dorpelingen te moe ten optreden, die niets hadden gedaan, wat zulk optreden wettigde. We kunnen niet beoordeelen, in hoeverre! do beworing juist is, dat in de richting van don burgemeester een stuk flesch is gegooid toen de vader van Gerrit Kuyer, laatstge noemde zonder voldoende aanleiding op last van den burgervader gearresteerd, op den Brink ten aanhoore van een vrij groote me nigte het hoofd der gemeente de redenen vroog van de aanhouding van zijn zoon Wanneer dit. Kot gooien met het stuk flesch werkelijk is gebeurd, moeten we andermaal onze verwondering er over uitsproken zooals we het in ons stukje over dien bur gemeester reeds deden dat door het tact loos optreden van dien burgervader, in niet erger mate openbaar verzet is uitgelokt. Waar ter wereld toch zal het in een be schaafd land gebouren, dat men bij nacht en ontij iemand in z'n huis komt arrestco- renallóón omdat de bedoelde op den dag, naar de mocning van den burgemees ter, niet spoedig genoog naar huis is gegaan? Maar bij die poging tol nachtelijke arres tatie, poging gebleven door de covdaat- heid van een grijsaard, die don burgemees ter in den nacht niet wilde toelaten, komt móér. .Méérvolgens do verklaring van burgemeester Hosang zelve. Om het huis, waarin de smidsknecht Jan Van Stokkum woont, is een erf. Dat erf is' door een hek van den openharen weg af gescheiden. 's Nachts is hot hek met prik keldraad dicht gemaakt, bewijs, dat de toe gang tot dit particuliere erf in den nacht niet is- toegestaan. I>at hek geeft toegang tot een gedeelte van het particuliere terrein, dat weer verbin ding geeft tot een vertrek, waarin sedert maanden een longlijder ligt, kleinzoon van den ouden man, waarbij Jan van Stokkum in dienst is. Op den dag Svordt het ledikant, waarin de longlijder ligt, door een kamer schut aan het oog van voorbijgangers ont trokken. 's Nachts»is een sooit van tralie deur voor de kameropening geplaatst, waar door de lijder wel Irissche lucht, doch geen muggen, vliegen of ander gedierte in te ade men krijgt. De burgemeester heeft zich niet ontzien, terwijl, het hoogstens de vraag was of Van Stokkum zich aan overtreding der po litieverordening had schuldig gemaakt ,dio absluilmg, het prikkeldraad om het hek te verbreken. Over de onaangenaamheden, bij die gele genheid tusschen den buigomeester en den gemeenteveldwachter Brandsma voorgeval len, ten gevolge waarvan de buigeme-cster den anderen morgen van dion gemeente veldwachter vergde, binnen twee maanden ontslag aan te vragen, zullen we thans niet spreken. Aan de justitie to Amsterdam, die de zaak ïri onderzoek heett, zullen de op deze onaangenaamheden betrekking heb bende getuigenverklaringen, niet worden onthouden. Maar het feit alleen, dat een burgemeester met jarenlange ervaring, zonder last van zijn superieuren, zonder dat eenig ernstig feit is gepleegd, liet verbreken door hem zelf van de afsluiting van een particulier erf als qen futiliteit beschouwt, is erg genoeg, om de vraag te stellen of zulk een magistraat wel ten volle van de rechten en plichten, aan het ambt verbonden, op de hoogte is. Intusschcn, van do bevestiging van ons eerste relaas door den burgemeester van Blaricum, nemen we nadrukkelijk akte. Het blad verneemt nog, dat gisteren da Commissaris dei Koningin in de provincie Noord-Holland, rnr. G. van Tienhoven, met burgemeostei Hosang een onderhoud over het gebeurde te Blaricum had. In veiband met de relletjes, die to Bla- ncum hebben plaats gevonden, heeft een bcnchtgover van de ,,Tel." gisteren bij ver schillende ingezetenen een onderzoek in gesteld, om hun meaning over het voorge vallene te hooren. Daaruit bleek het vol gende Reeds eenige jaren bestaat cr een gespan nen verhouding tusschen den burgemeester cn een deel der ingezetenen. Dit dateert al van het begin der erfgooierskwestie, en in den laatsten tijd is die verstandhouding er niet boter op gewórden. Toen nu de heer Hosang de vorige week zoo diuk sur veilleerde, zette dit kwaad bloed bij de inwoners, en men liet zich uit, dat als de burgemeester op den dag der „groote"1 ker mis (j.l. Zondag) weer aldus handelde, het wel eens minder goed met hom kon afloo- pen. Dit werd den burgemeester medege deeld, hetgeen voor hom aanleiding was, om de surveillance nog uit te breiden. AVat nu de feiten van j.l. Zondag be treft, vernemen wij uit zeer betrouwbare bron, dat de heer Hosang, den veldwachter Brandsma met een wandelstok geslagen heeft bij de woordenwisseling, welke tus schen beiden plaats greep voor de woning van v. Stokkum. De veldwachter heeFt dan ook tegen den burgemeester een aanklacht wegens mishandeling Lij den officier van justitie ingediend. De smidsknecht Van Stokkum, die zich Zondagavond losrukte en zich sindsdien schuil hield, heeft van den officier van justitie telegrafisch bericht ontvangen, dat Hij vrij uit kan gaan en niet gearresteerd zal worden. Door verscheidene inwoners is aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een rekwest verzonden, houdende verzoek den heer Hosang uit zijn ambt te ontzetten, in het belang der gemeente, cn veiligheid van de bewoners. Dit adres is ook door verschil lende notabelen geteekend, Een Internationale zwendelaar. Ren tweetal weken geleden, zoo vertelt do ,,Tol.", stapte in een hotel te Utroclit af een chic gekleed lieer, van ongeveer 35- jarigon leeftijd, die vooigaf baron Von Ka- kowska te boeten en r.oiclo, hier gekomen to zijn om enkele kennissen te bezoeken. Hij betrok ecu kamer en nam in alle op zichten de allures aan van een echten baron, Toch blijkt uit verschillende feiten, welkt ons ter oorc zijn gekomen, dat niet allea goud is, wat Lij dien „baron" blinkt. Zoo vernamen wij b.v., dat hij zich ook i

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 13