63itt Jaargang Vrijdag 21 October 1910 No. 13437 De ïïeidemolen. Doze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- on Feestdagen Prijs per kwartaal; Voor Schiedam en Vlaardingen II 125 franco per post II, 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. A'dvertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der A d ve r te n ti n: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naai' de plaats die zij innemen. Adverten tië n bij abonnement op voordeelige voorwaarden, tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Aalerdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot don piijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. BUITENLAND. Schiedam, 20 Oct. 1910. PER ZIË. iren spreekt van den eersten stap, door Engelaud en Rusland gedaan ,om Porzië te verdeelon. De Engelsch'e regeerimg heeft aan de regeering te Teheran den eisch ge steld binnen drie maanden de noodigo Voorzorgen te O-effen voor do veiligheid van zekere handelswegen, zoo niet, daar zal Engeland daarvoor gaan zorgen. Dat zou dan beteekenen, dat 'Britsch-lndisoho troepen liet land zouden, binnenrukken om het roovorsgespuis te tuchtigen, dat van do machteloosheid van den staat gebruik maakt om de handelskaravanen ie plun deren. Rusland heeft voor een, dergelijke bescherming in 't noorden des lands reeds geruimen tijd gezorgd, zijn troepen bevin den zich' sedert jaren te Tebris, waar zjj een zekere orde hebben gebracht, maar er nu met geen mogelijkheid weer uit zijn te krijgen. Deze merkwaardige toestand steunt op hot Russiseh-Engelsche, z.g. Cenlraal-azia- tische Verdrag, dat 24 September 1907 openbaar werd gemaakt en behalve Perzic ook nog Afganistan en. Tibet omvat. In dit verdrag verplichten Rusland en Enge land zich' weerzijds „do onafhankelijkheid en integriteit van Perzië te eerbiedigen". Zij „wensc,hen hot bewaren der rust in dit land, zoomede de blijvende invoering van voordeeion voor den handel en de industrie van alle Volken". Zij „verplichten zich wederzijds niet to streven naar concessies van politieken of commercieelen aard!',. Dezo wederzijdsche verplichtingen hebban voor andere landen niet het minste te be teekenen. Zoodra Engeland en Rusland het mot elkaar eens zij'n, kunnen zo Kandelen zooals zo willen, zij het met wijziging van het verdrag of mot geheele terzijdestelling daarvan. Willen ze derhalve een eind ma ken aan de Perzische onafhankelijkheid, dan staat hun daarvoor geen letter van het verdrag in den weg. Reeds in dit verdrag idealen de beide mogendheden het land in drie doelen, een noordelijk-, een midden-, en een zuidelijk deel. In liet gebied ten zuiden van het noordolijko deel gelegen wil Rusland niet concessies najagen, in h'et noorden dus wel. Inderdaad is liet noordelijke deel voor Rusland, wat men de belangensfeer noemt. Engeland heeft zich verplicht zich hier niet in te mangen. Dit noordelijke doel omvat bijna de helft van hèt Perzische rijk, vooral echter het best bevloeide en daarom vruchtbaarste en dichtbevolksio deel. Het zuidelijke deel, waarop Engeland het oog lioeft, vormt ongeveer een zesde van liet land. Hot is voor een groot deel wocs tijngebied, liet oosten uitgezonderd, maar het omvat de geheele Perzische kust aan den Indisch'en Oceaan. Tusschen beide zönes in ligt het derde, om zoo te zeggen neutrale gebied, met de eenige bevaaibare rivier van Perzië, de Karoen. Het dit verdrag is eigenlijk de verdee ling van Perzië begonnen. Al zijn de lijnen ook nog zoo denkbeeldig getrokken, toch is hot duidelijk, dat min de Russen het Vruchtbare moorden, aan do Engelschen het waterarmo zuidoosten zal toevallen, trouwens landstreken, welke aan het gebied dor betreffende mogendheden grenzen. De hoofdzaak in den huidigen toestand is nu of het voorwaaitsdiingen der mo gendheden in den zin ider destijds dooi hen getrokken lijnen, maar volgens in den tekst uitdrukkelijk verworpen plannen, in volkomen overeenstemming geschiedt. Óf is hier na-ijver in het spel? Men neemt aan, dat Engeland niet gaarne het noorden van Perzic aan Rusland ziet weggegeven, en dat het de overeenkomst slechts als een voorloopige beschouwt. Daarvoor pleitte, dat het het binnenrukken' van Russische troepen in h'et noorden beantwoordde met het landen van marine-troepen bij Bender Abbas. Wel Rok hot de zijne kort daarna terug, terwijl de Russische in iiet land bleven. Thans wordt weer de bezetting van een deel van Perzië door Engelsclie troepen in vooruitzicht gesteld. Reteokomt dit dat Engeland thans zijn stuk zal nemen, en dat dus Rusland het hoorden neemt? Of is hot voorshands een wenk tot Rusland, dat beide mogendheden zich verplicht heb ben Perzië's onafhankelijkheid te bewaren? Nog een derde mogelijkheid ligt voor de hand. Engeland en Rusland hebben zoo lang geaarzeld don buit binnen te ha len, dat er een, derde is verschenen, die zijn aandeel vei langt of anders het spel dreigt te verstoren. Deze derde is Turkije. Tot nog toe als een quantité négligeablo behandeld, ontwikkelt zich de voormalige „zieke man" tot een lastige buur op de grens van Perzië. die zijn goedbewapendo regimenten gereed houdt om ,op een .ge geven oogenblik er op los te trekken. Zoo vernoemt een Duitsch blad van diploma tieke zijde, dat Turkije in alle stilte een aanzienbjke troepenmacht aan de Perzi sche grens samentrekt. Groote cavaleric- corpsen moeten reeds de grens zijn over getrokken en aan den Russischen gezant te Konstantinopel moet zijn jnecgedeeld, dat Turkije daauneo slechts beoogt om loven en eigendom van hare in Perzië wonende onderdanen te beschermen. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. F r a n k r ij k. De regeering deelt in een nota mede, dat minister Millerand m den Dinsdag ge houden ministerraad verslag heeft gegeven van de jongste vergadering der spoorweg- directeuren, onder zijn presidium gehou den. In dezo vergadering hebben do direc teuren het bericht, dat de maatschappijen besloten zouden hobb'en na de hervatting van den arbeid nog een massa arbeiders te ontslaan, voor ten «enenmale onjuist verklaard. Do directeuren hadden wijders beloofd binnen den kortst mogelijken tijd do noodige inlichtingen te geven omtrent de sommen, in de laatste jaren besteed voor lotsverbetering der beambten eg om trent de verdere plannen der maatschap pijen te dozen opzichte. De parlementaire groep voor de spoor wegen heeft Dinsdag nogmaals vergaderd in het „Palais Bourbon". Van de 250 leden der groep hadden slechts 33 gehoor gege ven aan do oproeping én wel 21 geüni- fieerdc socialisten en 12 rad ico-s oei al is ten. Behandeld werd de kwestie, wanneer en op welke wijze de onderhandelingen tus schen de maatschappijen on do vakver- eenigingen der beambten hervat zullen worden. De volgende motie werd aangenomen; „De parlementaire groep voor de spoor wegen heeft besloten, dat de natioaalo arbeidersorganisaties zoo spoedig mogelijk in verbinding zullen worden gebracht met de gezamenlijke maatschappijen. Ten einde dit te bevorderen zal een de legatie van de groep zich naar den mi nister-president begeven. Briand heeft de parlementsgroep ontvan gen en haar meegedeeld, dat onderhande lingen tusschen hem en de parlementaire groepen den toestand slechts zouden be moeilijken. De regeering was, zei hij, be sloten om do verantwoordelijkheid voorde noodzakelijke beslissingen zelf te dragen, ongeacht hare bei eidwilligheid om op een gegeven moment het gezamenlijke perso neel te verdedigen. Het parlement zal be slissen of do minister-president goed "han delde toen hij de ondcrhaindelingea met het slakingscomitó weigerde. Het spoorweg personeel, zoo besloot de minister, zal in de toekomst moeten erkennen, dat de re geering zijn aangelegenheden nooit met on verschilligheid heeft behandeld. Officieel wordt medegedeeld, dal de mi nister van landbouw Ruau zijn ontslag heeft ingediend. uitnoodiging betuigd, en. geantwoord dat bij voorloopig nog geen besluit kon nemen. Oostenrij k-H o n g a r ij e. De commissie voor buitentandsche za ken uit de Hongaarsche delegatie heeft de begrooting aangenomen. Engeland. De ketelsmedon hebben, naar een tele gram uit Londen meldt, Re voorloopige beschikking, tusschen hunne vertegenwoor digers en de directies getroffen, verwor pen, zoodat de groote uitsluiting zal blij ven voortduren. Roman naar liet Duitsch van OSWALD BERGENER. 4) De volgende dagen bracht hij zijn tijd niet veel andcis door. Ilij gerankte nilengs thuis in de boschriiko streek. De eenige af wisseling kwam op een regennchtigcn avond toon hij in het dorpje Ilundet'leck was, dat aan den anderen kant van het heidedul ligt. Het was buitengewoon vroeg donker dozen avond, toen hij daar uiteen café kwam, waar bi} een paar spiegeleieren met ham gebruikt had. Twee groote honden schoten uit een openstaande deur op hem af. „Pas op zc bijten," riep iemand, die in do deur geleund stond. „Dut1 vermoedde ik al," riep liagenloh, de dieren, die hij .eeds tegen zijn boenen voelde springen, een paai' flinke slagen gevend. „O, Ilundeflock," dacht hij, '„hoe kunt gij iemand lastig vallen, die zoo vredig gestemd •is en niemand kwaad zal doen." En weer sloeg hij op de honden' los. „Als er dan niels anders is om1 mee te strijden hier in dit hoidelnnd - iaatik dan in hemelsnaam maar met de honden van Dunde,fleck vechten t" lachte hij". Vechtend kwam lui buiten het dorp en yroolijk gestemd over liet nvontuui' kwam hij door het dal naar het tuintje waar de late asters bloeiden voor zijn venster. Den cerstvolgeuden Zondag was het wocr beter. De regen had opgehouden, de lucht was niet zoo somber bewolkt als de laatste dagen en de zon scheen weer op de hoornen, die in bun herfstdos prijkten. Toen hij 's moigens voor zijn venster trad, keek hij door het dal, naar huisjes en tuintjes, naar hekjes en boomen en heide. Ginds stond eea berkenboschjc en daar achter zag bij beukenhout en dat alles in Ocloberklecd on der een stralende zon. Ilij had koffie gekregen ca het ontbijt van do arbeidersvrouw had hij met moeite naar binnen gewerkt. De man van de vrouw was zeker gewoon aan bijzonderen zworen kost, dacht liagenloh, want het, ontbijt lag hem altijd als lood in de maag. Zoo op Zondag- moigen, als Hij niet dadelijk weer aan het werk behoefde te gaan, vond hij het ontbijt nog onsmakelijker dan de andere dagen. Hij besloot daarom een glaasje te drinken van de meegebrachte Bisquit Dubouche en Co., cognac, mise en bouteüles par ['importeur, dat zou een aangenamer gevoeLiu do maag biengou. Hij ging in do vensterbank zitten en haastte zich de flescli te ontkurken. Tl Ij schonk een glaasje in en hief het'dadelijk op. „Op je gezondheid 1" zeido hij. „Van wie?" scheen ergens ecu nieuwsgie rige stem uil, een hoek vim de kamer te vingen. „In do eerste plaats op de in watten ge- Portugal. De ex-koning Manuel en zijn moeder zijn gisteravond te Plymouth aangekomen, aan inord van het koninklijk jacht. Zij werden ontvangen door giaaf PIoaa als vertegen woordiger van koning George van Enge land, den hertog van Orleans, markies So- vei'al, gewezen gezant van Portugal, den Spannschen ambassadeur en den commandant van de zeemacht te Plymouth. Het vorstelijk gezelschap begaf zich on middellijk naar het station, vanwaar het per trein naar Evesham vertrok en van daar naar Woodnorton, de residentie van den hertog van Orleans. De voornaamste artikelen van besluit, waarbij het huis Biaganza wordt verbannen, luiden „Art. 1. Het geslacht Braganza, dat de Portugeesche dynastie vormde, die door de revolutie van 5 October werd afgzet, is voor altijd verbannen. Art. 2. Deze verbanning strekt zich uit over de voorvaderen en afstammelingen van den \oormaligen koning Manuel tor. in den vierden graad. Art. 5. De regeering stelt zich voor, bin nen den kortnl mogelijken tijd de financieele kwesties, uit de verbanning van bet huis Braganza voortvloeiend, te regelen. Al zijn wettelijke rechten zullen daarbij door de re geering worden geëerbiedigd. Bij de hervatting van de colleges aan de universiteit van Coimbiu werd door een aan tal studenten een betooging gehouden tegen enkele monarchistisch gezinde professoren, waarbij het ook tot ongeregeldheden kwam. De stadsgouvemcur bracht de studenten echter weer tot bedaren, maar de hervatfin! der colleges werd verdaagd. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat de door de verdreven Portugeesche congrega ties aangevraagde beschouwing door de Bra- ziliaansche regeeiing werd geweigerd, op grond van het feit, dat de regeering bevoegd is lastige vreemdelingen den toegang tot het land te ontzeggen.- Du itschland. Dickinson, de Amenkaansclie minister van oorlog, die op het oogenblik te Ber lijn vertoeit, h'eeft namens, zijn regeering een ol'ficieele uitnoodiging voor d°n Duit- schen kroonprins, om zich in den loop zijner reis in het Verre Oosten ook naar Amerika to begeven, aan den keizer over gebracht. Deze heeft zijn dank voor de wikkelde lonkelende sterren van mijn jeugd antwoouldc hij ironisch. „En ver volgens „Vervolgens op je lieve moeder," voegde hij er nadenkend aan toe. Hij schoof hot raam opon. ILct was een ernstige, diepzin nige blik waarmee hij daarop naar builen keek. Hij keek in de verte, waar iets was, waar hij iets zocht, maar dat toch niet te zien was. „Wat helpt het?" zuchte hij eindelijk ea greep nogmaals naar het glas, terwijl er met een een schalksch lachej om zijn mond kwam. „En dan?en dan op weer hief hij het glas op en keek naar don kleurigou inhoud. „Prositriep een bekende stem hem plotseling van den weg toe. Vei last draaide hij zich om en zag op den weg tegenover het raam don eigenaar van den molen, Konrad Friedrieh Wolkenstein En naast hem stond Gisela, zonder hoed me! een bonte morgonschort voor, die haar zeer goed stond. „Laat .11 niet storen!" rieji de molenaar terstond en zwaaide mol zijn muts. ,,Op' het heil van den heidemolen riep liagenloh snel en dronk het glim leeg. „Wel bekome het u! De heidemolen kan een zoo welgetnecndea heildronk wel gebrui ken," lachte Wolkenstein. „Gij hebt zeker vandaag geen werk meer 1c doen en wilt misschien met mij een wandeling ddor het dal gaan maken natuurlijk aangenomen dat go van wandelen bij zulk heerlijk Oeto- bei weer houdt." liagenloh was zeer dankbaar voor do Turk ij e. Een telegram meldde gisteren reeds dat het geschil in den ministerraad is bijgelegd. De ministers van ooilog en. financiën heb ben hun ontslagaanvragen ingetrokken en een tegemoetkomender houding tegenover elkaar aangenomen, terwijl de minister raad heeft besloten onmiddellijk na de bijeenkomst van het parlement een aan vullend artikel op de begrootingswet in te dienen, dat in bijzondere gevallen met de eischen van den minister van oorlog rekening houdt. Tot die bijeenkomst van het parlement zou nu Sjefket pasja het visum der rekenkamer aanvaarden. Boven dien werden de door Psjavid bey aange stelde, maar door Sjefket pasja ontslagen comptabele beambten aan h'et departement van oorlog, weer in hun functies hersteld. De „Frankf. Ztg." bevat eeu bericht, dat nogal in tegenspraak is met het telegram van gisteren, meldende dat 'de minister raad had besloten het verlof van den Tuijc- sclien gezant te Athene tot onbepaaldem tijd te verlengen. Volgens dit blad zou de ministerraad het standpunt van den grootvizier hebben aanvaard, n.l. dat Tur kije, nu eenmaal de. Grieksehe nationaliteit van Venizelos vaststond, niet tegen diens benoeming kon protestverenMen kon deze benoeming wel niet als een vriendschappe lijke, maar toch ook niet. als een vijandelijke daad beschouwen. De Panische „Matin" meldt, dat de Fransch-Turksclie onderhandelingen over do Tuiksche leening tot een overeenkomst heb ben geleid, welke nog slechts de goedkeuring) dor Porto behoeft. De onderhandelingen had den dezen keer te Parijn plaats, en wel tus schen het Turksche gezantschap on de minis ters Piehon en Cochery. Over den inhoud der overeenkomst, die volgens de „Matin volkomen aan de Fransclie eischen beanr- wtxudt, weet het blad mede te deelen, dat tot wamborg der leening twee Franschen, door de Fmusche regeering aan te wijzen, hooge posten zullen bekleeden in het beheer der Turksche financiën. Mot betrekking tot de Tuiksche bestellingen in het buitenland zou Frankrijk in elk geval op gelijken voet als de meestbegunstige natie worden behandeld. Het bedrag der ïcening is 150 millioen frs. .gebleven. Griekenland. Het kabinet Venizelos heeft de regeering aanvaard. Als minister van bui tent ancteche zaken treedt op Griparis, de vroegere ge zant te Konstantinopel. Venizelos, die voor kort eerste minister op Kreta was, wordt algemeen als een schrander, innemend en onbaatzuchtig staatsman geteekend. Er gaan gemchten dat koning George van plan zou zijn na de sluiting der Na tionale Vergadering afstand te doert van den troon ten behoeve van zijn zoon, den kroonprins Constantijn. BINNENLAND. Van het Hof. Z. K. H. de Prins is gisteravond 9 uur ten Paleize te 's-Gravenh'age aangekomen en vertrekt tegen 4Va uur naar Hot Loo. Z. IC. H. de Prins h'ad na terugkeer van zijn bezoek aan liet Belgischo Hof hedon vriendelijke uitnoodiging en hij nam die met beide handen aan. Toen hij even later naar buiten kwam met stok en hoed wachtte hem echter eeu teleur stelling. Hij zag dat Gisela de wandeling niet mee zou maken, zooals hij gehoopt had, maar weer terug liep naar den molen. Hij geraakte opnieuw ondei de bekoring van haar schoone, jonge gestalte en vol bewonde ring keek hij haar na. Waar hij ook aou komen, steeds zou hij aan Gisela Wolken stein moeten denken als hij een vrouw of meisje zoo met krachtigen, zwevenden stap voor zich uit zag gaan. Gisela was het toch die hem in zijn donkerste dagen verschenen was als een tintelende ster aan een nachte lijken hemel, brengend nieuwen moed aan iemand die door lung dwalen in het duistere moedeloos is geworden. Ondertusschou begroette hij den molenaar en even later liepen z.ij druk pratend lang? den rijweg door de velden van Altheidc. Toen zij' boven op den berg gekomen vva ten, hadden z.ij een prachtig gezicht in het dal op -de kleine huisjes met rook end on schoorsteen en den molen te midden van het groen. Een oogenblik gingen z.ij zitten en de molenaar, aanknoopend aan een verzuchting van liagenloh over het onsmakelijke eten, dat hij in de vorige week had moeten verorberen, zei lachend, terwijl" hij over zijn langen zwar ten baard streek „Ik geloof dat uw hospita alleen met arlieidersmagcn weet om te gaan. Gij zoudt daardoor gedwongen worden een heelen cog nackelder aan te .leggen om dagelijks do 'zware gevoelens wat te verdrijven, en dat lijkt me een wat kostbare geschiedenis. Daar om moeten we eens zien of gij niet anders te helpen bent. Ik wil u daarom een voor ste! doen." Hagcnloh keek zijn hegeleider nieuwsgie rig aan. ,,lk stel het volgende voor," vervolgde Wolkenstein. „liet morgen- en middagoait- hijt leveren wij u op uw kamer en het mid dageten komt ge bij ons op don molen ge bruiken. 's Avonds blijft ge, als ge ten minste vrij hebt, ook bij ons. Daar zullen wij beiden ons voordeel van hebben. Uw maag is gereed en ik zal 'a avonds niet meer zoo eenzaam zijn als gewoonlijk. Ik zal mooi van uw gezelschap kunnen profiteeren. Maar zeg niet te gauw ja voegde hij er spot tend aan toe. „De onaangenaamheden komen achteraan. Aan liet eind van iedere week wordt u dc hotelrekening aangeboden," „Zoo, zoo," riep liagenloh verheugd, „nu daar neem ik genoegen mee en ik verzeker u dat ik ten hoogste dankbaar hen voor dat aanbod. Ik noem hot met beide handen aan, niet alleen omdat mijn maag dan gered is, maar ook omdat ik voortaan mijn avonden genoeglijk zal kunnen doorbrengen en niet meer van ergernis en verveling zon vroeg iu de voeren behoef te gaan. Ik ben zeer blij met deze uitkomst. Zoo vei heugden zich on getwijfeld ook de kinderen Israels in de woestijn, toen het manna uit den hemel viel." De eigenaar van den molen lachte. „Vastgesteld duszei hij en st«k den jongen man hartelijk de hand toe. (Wordt vervolgd.) SCH EDAMSCHE couraht O O O

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1