63"* Jaargang Woensdag 26 October 1910. No. 13441 De Heidemolen, K Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fi 1.25 ftanco per post II. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen woiden dagelijks aangenomen. Advertontiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan hot Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Parijs der Adv er ten tién: Van 1-6 regels fl. 0.92;-iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letter's naar- de plaats dia zij innemen, 1t 1 Advert en tiën bij abonnement op voordeólxgo voorwaarden, tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen, In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau to voldoen. ïnterc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. KENNISGEVING. Inrichtingen welke gevaar, schade of t tnder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van SclJin- dam; Gelet op de bepalingen der Hinderwet; Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan B. P. H. WUISMAN en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot oprichting van een cokesbreker ij, gedreven dooi een ga-motor van 3 P.K., in het pand aan de Schie no. 26, kadaster seaie A no. 20. Schiedam, den 24 October 1910 Burgemeester en Wethouders voornoemd, M, Lr. IIONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA STADS-ZIEKENHUIS. Aanbesteding. De Commissie van Administratie van het Slads-Ziekenhuis te Schiedam, zal op Vrijdag 28 October 1910, aanbesteden de levering van 40 hectoliter Aardappelen, teil dienste van dat gesticht. De monsters moeten op den dag der aan besteding vóór 's morgens 9 uur aan het Ziekenhuis bezorgd zjjn. De voorwaarden van aanbesteding liggen inmiddels aldaar ter lezing op iedere» werk dag, des morgens van 9—12 uur. De Commissie voornoemd W. A. BEUKERS, waarnemend Voorzitter Mr. H. M. VAN VELZEN, Secr.-Penn, ~BÜÏTENLAND. van Monte Carlo, maar Schiedam, 25 Oct. 1910. MONACO. De jarenlange droom der Moncgaskcn om ook een grondwet te hebben, zooals zoo- velen hunner medomenschen, is, gelijk men weet, verwezenlijkt. Vorst Albert, die zoo kwaad nog niet is, heelt alle wenschen van zijn volk ongeveer oen 1900 men schel! vervuld. De volksvertegenwoordi gers, tien mannen, die voor don zesden Haait j 1. niet gekozen, maar door den vorst weiden benoemd, hebben, behalve het kicsiecht, thans ook het gemeentebe stuur onder hun beheer gekregen, waardoor voortaan Monaco niet meer afhangt van de bostuunieren zichzelf regeert. liet is bekend, dat de oostelijke helft van hot vorstendommetje Monte Carlo heet, ^welkc heuvel door de ,,S. B. Af." (Sociétó dos Bains de Mer, grappenmakers maken er Speel-Bonde-Mannen van) is gepacht en geëxploiteerd wordt. De eige naar, vol'st Albert, ontvangt als pacht jaarlijks 2 millioon gulden aan zakgeld en bovendien ettelijke millioenen aandeelen- dividenden van dit voordeehgc zaakjo der „S. B. M.". "De maatschappij is bovendien verplicht jaarlijks 9 nullioen gulden voor liefdadigheidsinstellingen uit te geven en aan de inwoners bij alle vacante baantjes de voorkeur te geven. De meeste Alone- gasken zijn croupiets der speelzalen, of in den schouwburg aangesteld. De posterijen zijn in Fransche, de kerkelijke functies in Italiaansche on Spaansche handen, en se dert vorst Albert, onder den invloed dei- vredesbeweging, zijn 80 man troepen op pensioen heeft gezet, restte den trotsehen ingezetenen slechts de keuze t.ussehen ca- labinier, brandweerman of croupier. Maar dabstrookte met met hun gevoelens. Ze wil-, len sedert jaieu niet meer door de„S. B. M.'", door vreemdelingen worden geregeerd, maar een gemeenteraad vormen, over scho len, marktaangelegenhjeden enz. zelf be raadslagen en beslissen. De eerste demonstratie in 't begin van dit jaar h'ad een vrij gunstig verloopvoor den vorst, omdat hij alles beloofde. Ver volgens echter ging liij op reis en liet niets meer van zich hooren. Toen nu bij do inwijding van het Oceanisch museum Fransch .n alle mooie baantjes kregen en in de plaats van den bij het volk zeer gezienen zoon van den vorst, prins Louis, een neef van den vorst, do Duitsche hertog van Uracil als voorloopig opvolger werd aangewezen, werden ook do oudste mannen door de gisting aangegrepen. De ingediende petities bleven echter op het slot liggen, en do don vorst nagereisde doputaties wer den niet ontvangen. Den tienden October stelden do tien mannen het ultimatum: Of hun eisclien moesten vervuld worden, of Maar zoover liet do te Parijs vertoe vende voist het met komen, en den 13dcn October veischecn de bijna verbannen prins Louis als afgezant zijns vaders in het vorstendom en deelde mede, dat de vorst in alles toegaf. Het is niet weinig wat de tien mannen hebben vorkregen. Ten eerste krijgen de Monegaskische burgers 3 pet. van de zui vere winst dor speelbank; ton twoede be komen de burgers, d. w. z. do gemeente raadsleden, do vnjo beschikking over 5 pet. van de 9 'millioon, welke voor do welvaart des kinds door de speelbank moe ten worden uitgekeerd, bovendien uit do andere staatsinkomsten een stedelijk bud get, dat tot li'ot stichten van een nationa- len schat moet dienen, terwijl de tegen woordige gouverneur wei'd afgezet en in zijn plaats prins Louis werd benoemd. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Roman naar het Duitscli van OSWALD BERGENER. 8> „Ook op den heidemolen weten zij mee te praten over verloren geluk," zoo onderbrak eindelijk de predikant de stilte. „Alleen zij, onze zonnige G ibtdu, gaat nog vroolïjk en ongetroffen dooi hot leven. Zij is het die me nig oogcnblik vult geluk heeft gebracht in het huisgezin ia den molen, dat zoovee! duis tere dagen heeft gekend. Zij doel mij altijd aan de lente denken, die over de weiden komt, stiooieude bloemen van velerlei kleur of aan een leeuwerik, "die zijn dankbaarheid tot den Vinier uitjubelt in de blauwe zomei lucht. Dc anderen echter, Wolkensteiu de zwom beproefde, en nog veel meer Wal- purg, de oudste dochter, gaan nu door lipt leven met gebogen hoofd, ernstig en in zich zelf gekeerd. Hun gedachten zijn in het ver- loden en bij dc dooden die hun zoo lief vvaion." Hij zweeg weer even en rookte. „Toen ik ongeveer in achttienzestig hier kwam," vervolgde hij, neer met dien humor in zijn stem die hem eigen was, „en hier zoo vast raakte dut ik hier nóg altijd zit in dien tijd dan wns hel eerste drama dat zich op den molen -afspoelde reeds eenige jaren geleden. En de vader van onze tegenwoor dige dienstmaagd, de houthakker Pieter Knnrrhahn, die in liet heicfcdal woonde, een man die al heel wat booze daden op zijn ge weten hoeft, droeg voor een groot deel de schuld vim die tragedie. Frankr ij k. De onder de wapenen geioepen spoorweg beambten zullen op 2G en 27 dezer met groot vei lof woiden gezonden. De beambten der Westerspoorwegendie aan den mobili- SBtieoprvT ''fen gehoor hadden gegeven en deswege door de militaire autoriteiten met tweo tot acht dagen piovoost zijn gestraft, hebben zich gisteren in optocht naar de Pepinièrc-kazeme hegeven tot het ondergaan van hun straf. Het mislukken van den Franschen wijn oogst wordt wel het scherpst geteekend door vetkooping v an don beroemden Bourgogne- wijn van het hospice de Beauvre, waarop dezen keer slechts een half en een kwart vat, in 't geheel 171 liter, werden geveild, terwijl het vorige jaai 110 gioote stukvaten met 250 4/5 II.L. vei kocht werden. Sinds 1812 is nog geen enkele maal de oogst van deze hospiee-wijnen zoo mislukt als thans. Portugal. De minister win justitie heeft den ambte naren van het O. Af. gelast het strafwetboek in toepassing te brengen op de priesters, die den nieuwen regeeringsvorm en de nieuwe autoriteiten aanvallen. Een besluit tot volkomen secularisatie der scholen, zou gisteren in de Portugeesehe Staatscourant zijn afgekondigd. Van af dit oogenblik zal op geen enkele staatsschool meer eenig godsdienstonderwijs worden ge geven. De ambassade van Portugal bij het Vati- kuan is teruggebracht tot den rang van legatie. De Argcntiinsche republiek zal aan haar vertegen woord iger te Lissabon geloofsbrieven zeilden, waarin de voorloooige regeering woidt erkend. T u r k ij e. De „Borl. Lokal Anzeiger" verneemt uit Konsttiintinopel, dat de Porte heeft besloten ia Duitschland en Oostenrijk een leening van 77 millioeu gulden te plaatsen, wanneer de onderhandelingen met Frankrijk geen resul taat zouden hebben, hetgeen thans 't geval is. Het bendewezen in Macedonië neemt weer krachtig toe. Een telegram uit Saioniki meldt, dat in het vilajet Uskub weer een groot aantal benden zijn veisehenen, eu dat o. a. te Tstib zes voorname muzelmannen zijn vermoord. Bij Preveza en Kyprio zijn verder twee Giieksche benden, resp. 8 en man sterk, door de Turksche grenswacht afgemaakt. Aan de Montenegrijnsehe grens zijn eenige Turksche gemeenten door Montenegrijnen ovei vallen. Er had een gevecht plaats mot de Turksche grenswacht, dat drie uren duurde. Zes Turksche soldaten werden doodelijk, een aantal dorpsliewoners meer of minder ern stig gekwetst. Griekenland. De nieuwe minister-president Venizelos heeft, zooals gisteren is gemeld, den koning zijn ontslag aangeboden. Deze heeft echter geweigerd het ontslag aan te nemen, omdat volgens zijn mecning de sremming van don vorigen dag lang niet gelijk stond met de ver werping van een motie van voltrouwen, üe koning moet den minister-president hebben verzocht nogmaals in de Kamer te verschij nen en alsdan de kwestie van vertrouwen te stellen. Venizelos zou gisteren een beslissing nemen. Over de oorzaak van het conflict wordt gemeld, dat deze ontstond, toen over de staatsrechterlijke positie van het parlement werd beraadslaagd. Een spreker had nl. tot de iegetvring de v raag gericht of de kroon of de Nationale Vergadering zelf het recht tot ontbinding had. Het antwoord van de ministerieele tafel was niet geheeL bevredi gend. üe vraag werd derhalve meermalen door verschillende sprekers en dan met wat meer temperament herhaald, zoodat de minis ter de kwestie van vertrouwen meende te moeten stellen. Of nu op dit oogenblik een aantal afgevaanligden, waarop de regcering kon rekenen, de zaal heeft verlaten, of dat ze reeds te voren waren verdwenen (het was zeer laat in den avond) staat op 't oogenblik niet vast, maar in elk geval was het parle ment niet in staat een besluit te nemen. De regcering is van meening, dat de incompe tentie met voorbedachten rade is veroor zaakt en dat deze handelwijze gelijk staat met een motie van wantrouwen. Onder de bevolking van Athene at van den Piraeus heeft het voorval in de Kamer levendige verontwaardiging verwekt. Op het Concordin.plein te Athene had Zondagmiddag een moeting plaats, die door do handelsver- eenigingen en door de universiteit was ge organiseerd. Ongeveer 10.OOG personen na men urn deze meeting deel en tal van spre kers vilden in heftige bewoordingen de lei ders der oude politieke partijen aan. Verschillende moties werden aangenomen, waarin het gedrag der partij-politici werd afgekeurd en den koning verzocht werd Ve nizelos in liet bewind te handhaven, er- volgens begaf zich de menigte naar het ko ninklijk paleis en naar het Grand-Hotel, waarin Ven ''dos zijn intrek heeft genomen. Ofschoon d, houding der betoogers eenigs- zins \oron1ui.-tend werd, is toch de orde niet ei fatoord geworden. China. De Chincescho regcering heeft, om aan het ontwakend volksbewustzijn tegemoet te komen, in haar programma opgenomen om na een overgangstijdperk van zeven jaren het autocratische staatsstelsel in een consti tutioneel om te zetten. De beweging om dezen overgangstijd te bekorten is in de laatste maanden zoo machtig geworden, dat de Chi- ueesche nationale vergadering reeds met al gemeene stemmen haar goedkeuring heeft ge hecht aan het verzoek tot een spoedige bijeen roeping der werkelijke volksvertegenwoor diging. Bij de besprekingen dezer motie ver klaarden alle sprekers zich voor de spoedige invoering van een constitutie, welke zij als het eenige middel beschouwden om liet land te redden uit den botreurenswaardigen toe- j stand, waarin het zich bevindt. De meeste onderkou nu. n hebben rich bo- I vendien aan de zijde der publ eke opinie ge schaard, terwijl men vol vertrouwen is over de houding door den prins regent in dezen aan te nemen. Hei heet re d- dat de opening van het eeiste parlement nu zal worden vast gesteld op begin 1913, misschien nog wel vroeger. BBÏiLASOL Onze Marine. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht5 is de divisie, bestaande uit Hr, Ms. pnnteerschepen de Ruyter, Her tog Hendrik en Koningin Regentes, onder bevel van den kapitein ter zee W. van Voss, 23 dezer te Adelaide aangekomen. („St.-Ot.") „Het eerste jaar, dat Wolkenstein getrouwd was, reed hij eens met zijn jonge vrouw uit ui den hondenwugen zoo noemden zij een klein wagentje dat Wolkenstein toebehoorde. Lachend en grapjes makend inct elkaar re den zij den zandweg door het bosch langs naar Altheide. Plotseling viel er een schot, vink bij hen m het bosch de paarden be gonnen woest te steigeren en holden mot hot jonge paar weg. liet gevolg van dit voorval was dat do jonge vrouw ernstig ziek werd en nooit meer recht gezond is geweest. Hun eerste kindje, een jongentje, dat koit daar na te vroeg geboren werd, stierf spoedig na de geboorte. Dit was liet eerste groote ver driet dat de bewoners van den heidc- molen trof. „Hij, die het'schot loste, was do arbeider Knnrrhahn. Hij beiveeide nnnr een vogel ge schoten te hebben. Maar men zei in die dagen dat hij geschoten had om het geluk kige echtpaar te doen schrikken." „De jonge vrouw werd zorgvuldig ver pleegd door tante Eveline en het gelukte met uiterste inspanning haar in het leven te houden. Maar vader Wolkenstein is na liet .schot in het bosch de laatste mannelijke dra ger van, den familienaam gebleven. „Later werden er nog twee dochters ge boren, de beide meisjes die jo nu kent. Wnl- juu'g had een eigeiuumlig, somber karakter, liet scheen of al' het leed over het cerate ver lies in Irnar vleescli was geworden. Zij is altijd zeer in zich gekeerd geweest uan den oenen kant verlangt zij naar het heer lijke zonlicht en aan den anderen kant schuwt rij dien vriendelijken schijn. Een zon derlinge mengeling van tcijonstrijdige nei gingen Is haar karakter. Giro la is een ge heel andere verschijning zij is levenslus tig. zij doet als 't ware licht en leven oni zich ontwaken. Maar kort nadat Gisek in den molen was gekomen, stiei f de moeder „Daar hebt go het eerste deel vun het fa miliedrama, „Niets teekont den zoo vroeg tot weduw naar gemaaktcn man beter, dan de wijze, waarop hij ziin leed heeft verzet. Al het kwaad dat hij in dit land vim heide heeft ondervonden, heeft hij mot goed vergalden: met zegen en altijd weer zegen is zijn werk bekroond. Ilii heeft van de dalbewoners, die voor het meerendeel deugnieten waren, die dagelijks niet vee! goeds bedreven, eerlijke, arbeidzame metischen gemaakt. Dat was rijn wraak voor het verdriet dat hij hier heeft geleden. Maar een man van de mannen, die hem zooveel leed aandeden, Peter Knnrr hahn, die met zijn schieten de eerste ziekte 'van zijn vrouw veroorzaakte, is na dien tijd nooit weer op den molen verschenen. „Zoo wat vier jaar geleden kwam er toen een bekwaam opzichter als hulp in het huis van don opperhoutvester in Altheide. Een voorganger dus van u. De toenmalige opper houtvester was een bejaard vrijgezel,Ha- lucht heette hij, en hij was niet altijd in good humeur. Zijn beste vriend tvas name lijk do jicht en jaren lang heeft hij met de hevigste pijnen moeten worstelen. Hot was een bijzondere gunst, van het bestuur van het büschivezen dat hij een bekwame assistent 'naast zicli kieeg om hem zijn werk te ver lichten. De beambte Wiesenreitor was dan wik ivat meer dan gewoon opzichter. „Nauwelijks vier maanden latei' vond ik 's morgens bij het ontbijt een verlovingskaart naast mijn bordWnlpurg Wolkenstein en Wolfgang Wiesenroiter. „„Vier W.'s" zei mijn vrouw. „Geluk kig dat wij niet bijgeloovig zijn." Het volk gelooit immers dat zooveel w.'s niets dan wee, dan ongeluk voorspelt. Wij verheugden ons van harte over dc goede tijding en waren al nieuwsgierig hoe die twee elkaar zoo spoedig gevonden hadden. „Ik herinner mij het Verlovingsfeest in den heidemolen nog zoo goed of het gisteren gevierd was. De bruid zag er allerliefst uit, zij geleek eein bloeiende roos dio door do stralen der zon gekust wordt. Haar geluk was zoo groot dat geheel haar persoonlijk heid veranderd scheen. Haar oogen sehhtere den, huar geheelc gelaat.had iets zeldzaam liehts. Dat viel des te meer op naast den ernstigen, correcten persoon van den bruide gom. Want hij had een ernstige natuur. Toon .echter de goede, oude tante Evclino ook al tegen mij fluisterde over de vier w.'s, die niets goeds voorspelden, werd ik, toch ernstig boos. Als men steeds over on geluk praatte, zei ik, dan zou het inderdaad nog op ongeluk uitloopen. Waar moest hot heen als man zulke toevalligheden ging be schouwen als vingerwijzingen van het lot! Dat jaar ging de opperhoutvester Habichi als gewoonlijk naar Bad-Nauheim om daar genezing van zijn pijnlijke jichtiianvalk-n te' vinden. Op do terugreis" is hij plotseling aan hartverlamming gestorven. Wij hebben hem nooit weer gezien on ik weet niet waar het hem overkomen is. Op hot kerkhof te Alt heide hebben zij hem een laatste rustplaats bereid. Daar sluimert Hij, teiwijl de winden hem een graflied zingen. „De opzichter Wiesenroiter word kort daarop tot opperhoutvester in do plaats van Habicht benoemd en hij bracht spoedig zijn jonge vrouw uit den molen in het dal ■naai de opperhoutvestorij daar boven in Altheide. „Aanvankelijk scheen het een zeer geluk kig huwelijk, hot was blijkbaar een huwe lijk uit liefde. Maar wat later gekomen is, deed toch iets andera vermoeden. Ik denk dat dat een gevolg was vnn het verschil m aanleg van de beide jonggehuwden. Zij waa nat eigenzinnig cn niet standvastig, hij was nauwkeurig, wilde alles in de puntjes hebben. Hij hield van vasten regel, zij niet. „Ook tot ons drongen ten slotte de ge rechten van huiselijke twisten in de opper- houtvcsterij to Altheide door. Wij maakten ons wel eons bezorgd over die geruchten, maar op praatjes kan men slecht vertrouwen en af eu toe vernamen wij er niets meer over en dachten dnn dat alles weer in orde was. Maai' plotseling hoorden wij dan weer wat. Zoo kwam op zekeren dag een vrouw uit Altheide in do pastorie en vertelde ons dat mevrouw Wiesenreiter haai- man zoo kwaad had gemaakt, dat deze haar zijn bord met eten naar het hoofd had geworpen. Een an der vertelde dat Wtcsemroiter in wanhoop over do plagerijen van zijn vrouw haar de trap opgesleurd had, in een zolderkamertje geduwd en de deur op slot had gedaan. Dooi het venster had zij gekeken den gan- seheu dag. Hij was uitgegaan en driemaal terug gekomen om te zien of zij een vrien delijk gezicht zette. Tweemaal kwam hij te vergeefs en keek zij nog steeds duister voor zich heen het raam uit. De derde maal, tegen den avond, was zij van houding veran derd. Zij keek zeer vriendelijk en zag heul niet meer minachtend aan. Toen liet hij haar weer vrij. (Wordt vervolgd.) SCHIEDAMSCHE COURAINT

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1