63"" iaargang Vrijdag 28 October 1910 De HeidemolQii, 5T 10. 13443 f BUITENLAND. 1°) V. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaai'dingen fl. 1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per woek: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzondei lijke nummers 2 cent. Abonnementen woiden dagelijks aangenomen. Advertentidn .voor het eeislvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). komen zich een eigen meening te vormen. Wel meenden zij echter reden te hebben om do regeering te verzoeken zeken, e- vallen van stakets, die te hard of onver diend waren gestiaft, nader te onderzoe-, ken. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regek fl 0.02; iedere regêl mee* 15 cents. Reclames 30 cent per regel, Groote letter» naar de plaats dio zij izittomeji. 1 Advertentien bij abonnement op voordeoligg voorwaarden. ïarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advortcutiön opgenomen tot den prijs van 40 centa per advertentie, bij vooruitbetaling aan. het Bureau to voldoen. latere. Telefoon voor de Redactie No. 1SÖ. voor de Administratie No. 103. De Wethouder T. S GOSLINGA brengt ter kermis van belanghebbenden dat hij voor onderwijszaken, zoovee! mogeljjk. des Zater dagsmiddags ten drie ure ten Raadhuize te spreken zal zijn. De Wethouder voornoemd T. S. GOSLINGA. Schiedam, 27 Oct. 1910. FRANKRIJK. De Dinsdag door min.-prosident liriand gph'ouden rede tot verdediging van het optreden dei- regoeiing bij de spoorweg staking wordt levendig in de pers be sproken. De bladen der uiterste linker zijde uitgezonderd, wordt Ket krachtige, lo gische betoog van den ministei-president geplozen en laat men zich zeer ongunstig uit over het onwaardig gedrag der ultra socialisten, die hun gebrek aan degelijke motieven trachten te vergoeden door zoo veel lawaai te schoppen als zij maar bij machte waren. Voorts verwijt men den voor zitter Rrisson. dat hij niet krachtiger is opgetreden om aan de wanorde een eind te maken. Bijzonder heeft in de rede van den mi nister-president de aandacht getrokken de aankondiging, dat de regeeiing wetsontwer pen zal indienen om gebeurtenissen als de spoorwegstaking een; voor altijd tc voorkomen. Met groote spanning worden tevens tegemoet gezien de onthullingen van den minister-president over het aandeel der sociaal-democratische partij aan de spoorwegstaking. Verschillende bladenach ten voorts hei alttedeu van minister Vi- viani, die ovenals minister Millerand tot de uiterste linkerzijde behoort, zeer waar schijnlijk, ondanks de besliste tegenspraak van don minister zelve. Men is ei na melijk van overtuigd, dat de ministei zich niet zal kunnen vereenigen met de wetsontwerpen tegen staking in openbare diensten, waaiovei in den mimstoiraad van aanstaanden Zaterdag beiaadslaagd zal woiden. Na afloop dei' ïaadsvcrgadering hebben de radicaal-socialisten, de grootste partij, waarop do icgeering steunt, een bijeen komst gehouden, waarin langdurige be raadslagingen zijn gehouden over het op treden der regeering. Do fractie-Pellotan deed heftige aanvallen op het beleid der regooring, maar het mecrendecl der aan- wozjgcn wensclite met moties te wachten, totdat de Kamerdebatten over de spooi" wegstaking, die heden zouden worden voortgezet, waren afgeloopen, waardoor de leden in de gelegenheid zouden zijn ge- Roman naar het Duitsch van OSWALD BERGEN ER. „liet -is Kienspan niet gelukt iets naders van den dader te vinden. En dat kan geen vcrwomlenng wekken, daar hij niet de ruin ate aanwijzing luid. Ook wat hij 's avonds in tie herbet g had gelioord, gaf hem geen meerder hebt. Men vermoedde dat in de heibeig dat ge- spiek al'een gevoerd was om Kienspan te bewegen naar de aangewezen plaats te gaan, waar dan wraak genomen zou wot don omdat hij oen jaar geleden een der dorpers hat neergeschoten. „Een twaalftal mannen werd in voodoo- pige hechtenis genomen," „Maar men moest do-een na den ander user loslaten, wegens gebrek aan bewijs Oók, de meer genoemde Knurrhalm zat it voorloop ige hechtenis, maar men moest hem weer vrijlaten. Nog heden loopen zij, die do verschrikkelijke misdaad op hun geweten hebben, ongestraft in Allheide rond. Men di ukt hen misschien vaak de hand of praat tiienthnhiippelijk met hen. Ja, misschien werken zij wel op don heidemolen en loven van liet brood dat. Wolkenstein, hun geeft. „Eeliigon tijd na de ramp ïiicende tante Eveline mij nogmaals te moeten toefluiste ren Ziet ge, dat van die w's is toch maar uitgekomen. Ge begrijpt hoe boos ik over dat liiigeloovig gepraat waa. België. Het Duitscho keizerpaar heeft gisteren in gezelsch'ap van den koning en -de ko ningin van, België een bezoek gebracht aan het stadhuis van Brussel. Speciale korpsen van de burgerwacht bewezen do Honneurs. De vorstelijke per sonen werden aan den voet van de groote trap ontvangen door burgemeester en sche penen en naar de Gotische zaal geleid, waar do autoriteiten Hun werden voorge steld. De burgemeester Max hield een begroe tingsrede, welke door keizer Wilhelm in t Fransch werd beantwoord. Na deze rede woonden do vorstelijke personen een muziekuitvoering bij en ver schenen toen op het balkon van hot stad huis, waar zij hartelijk werden toegejuicht. Alle genootschappen met hun banieren waren bijeengekomen op de Grande Place; de muziek der grenadiers speelde do fan fare Wilhelm- I en den. „Sang an Aegir". De vorstelijke 'personen bezochten de verschillende zalen on teekenden daarna hun namen in het Gulden Boek. De me nigte juichte hartelijk zoowel bij het ver trek als bij de aankomst. Te zeven uur woonden de keizer en de keizerin, de koning en de koningin met hun gevolg een diner bij van 66 couverts, aangeboden door de gravin van Vlaan deren, Aan het feestmaal namen ook deel:prin ses Louise van Pruisen, prins en prinses Karl von Hohenzollem, prinses Clemen tine, alle ministers en de presidenten van Kamer en Senaat. Naar aanleiding van de bijzonder har- telijko woorden, door de Duitsche en Bel gische souvereinen bij* de verwelkoming gesproken, merkt de „ïndépendancc" op: „De keizer hoeft verklaard, dat hij do ontvangst, die hem was te beurt gevallen, beschouwde als een onderpand voor het fioortbes'aan van den hechten band tus- schen de twee hoven en de twee volken. „Het spreekt vanzelf," zegt hot blad, „dat deze uitdrukking niet mag worden opgevat in don zin van eenigcrlei entente, overeenkomst of schikking, daar aan Bel gië het sluiten van oenig internationaal verbond is verboden." troffen, goed te keuren. Een aantal hun ner oischen zijn dan ook ingewilligd. Zij mogen lid van don bond van transport- aibeidors zijn en krijgen een toelage van 10 mark per maand, terwijl do arbeids tijd met een half uur wordt verminderd. Heden zou Hot verkeer op "één lijm en in den loop der week dat op andere lijnen worden hervat. Bij de stakingsonlusten in de Berlijnsche wijk Mohahit werden in den avond van 28 September vier buiteulambche journalisten,, iu een automobiel gezeten, door de politie, die hen voor raddraaiers aanzag, met de blanke sabel bewerkt. De buitenland=che joumaliatenvereeniging te Berlijn nam, naar aanleiding van het ge beurde, een motie aan, waarin het gedrag der politie werd "gelaakt en de Emgelsche en Amerikaansche ambassadeurs dienden offi- cioele protesten over het gebeurde in. Daar op is dezer dagen antwoord ingekomen van den Pmisischen staatssecretaris van binnen- landsche zaken, waarin wordt medegedeeld, dat er geen termen bestaan om de politie beambten, die de journalisten hadden aange vallen, te berispen wegens hun optreden. De staatssecretaris noemt het gebeurde „be treurenswaardig" en schrijft het geheel en al toe aan misverstand, maar van eenigc be tuiging van leedwezen is in.zijn schrijven geen spoor te ontdekken. In een gisteren gehouden "vergadering van de Berliinsclie vereeniging der buiten- "iindsche pers is gisteren uit antwoord van den minister ter sprake gekomen en het resultaat was de aanneming van een motie, waarbij verklaard wordt, dat de in de auto mobiel rechtopstaande heer slechts zijn leglti- matic-bewijs wilde toonen, en dat geen der inzittende heercin de aanmaning tot doorrij den gehoord had. Voor zoover men zien kon, was nergens een mensehenmenigte aanwezig. De vereeniging der buitenlandsche pers be treurt, met het oog op deze omstandigheden, liet oordeel dos ministers niet te doelen, en dat ze de bedreven fout niet verklaarbaar kan vinden. meerdering zal echter worden gedekt door de grootere opbrengst der indirecte be lastingen. Duitachland, Het stakende trampersoneel te Bremen heeft besloten de schikking, door zijn ge delegeerden met den Raad van "Beheer g-e- ,,De icmge weduwe kwam weer in den mo len. Diep bedroefd zag ze er uit en vrooiijk heb ik haar nooit*meer gezien. Van 's mor gens vioeg tot 's avonds laat was zij in de weer met haar kindje. Zij wilde alles zelf doen voor het knaapje en had de hulp van een kindermeisje ten eenemoale geweigerd. Een lief kindje was het, ik heb het vaak vroo iijk zien liggen in zijn wiegje tot op ze keren dag een nieuw ongeluk de familie Wolkenstein riof. Waipurg had hem even al leen gelaten om in de keuken een fleschjc melk voor hem te warmen. Toen zij terug kwam, vond zij het kind dood. Het was go- vallen uit zijn stoeltje en had zich daarbij geworgd aan een koordje dat de moeder hem om don hals had gedaan. „Grootvader Wolkenstein was in den mo len Gisela was naar de stad om bood schappen te doen de oude tante was een oogenblikje gaan slapen, zoodat de moeder alleen niet haar doode lieveling was. Ver schrikkelijke toestand, niet waar," Do picdikant was weer opgestaan en ging, heftig bewogen, in de kamer op en neer, „Wat moet men toch donken van een der gelijke ophooping van verdriet en tegcnspoc.fi Én o, de familie Wolkenstcm staat daarin niet al fieri hoeveel mijnschen, goede men- schen, worden niet bij voortduring door zware slagen getroffen. Er ligt daarin iets zoo wreeds en onbegrijpelijks, dat men zou gaan twijfelen aan de goede orde in hot heelal en aan de rechtvaardigheid van God. Neen neen, het is geen wonder dat zoo zwaar be proefden gaan twijfelen. Wij zijn immers maar zwakke menschon en we worden spoe dig wanhopig omdat we zoo weinig inzicht Oostenrij k-H o n g r ij e. In de Hongaarsohe Kamer is gistoren de begrooting .voor 1911 ingediend, waarin de uitgaven op 1,672,437,202 kronen, do inkomsten op 1,672,507,129 kr. worden geraamd. De minister van financiën vestigde in zijn overzicht van den financieelen toe stand er do aandacht op, dat de gewone uitgaven 116.4 millioen kr. netto hooger zijn geworden, Deze verhooging is het gevolg van de toeneming der uitgaven van staatsspoor wegen en andere staatsexploitaties, van hot hooger bedrug der openbare schuld on de verhooging van do salarissen der ambtenaren, Hoeveel hooger de gemeen schappelijke uitgaven zullen zijn, k:.a niet met juistheid worden vastgesteld, diever- zoo weinig kennis van Gods bedoelingen hebben. Het verhaal dat ik daar deed, lijkt wel een sensatieroman -is iiet niet? En toeh is het werkelijk zoo gebeurd, zonder eenige overdrijving. En toch in zulke dagen gevoelt men weer dubbel hoe zwak en klein wij zijn. Wij komen tot het besef van onze onmacht, worden deemoediger en komen tot inkeer in ons zelf. Dat is dan weer het begin van een nieuwe levensperiode, waarin wij tot kennis van ons zelf en tot nadenken o\er Gods leiding worden gebracht. En zal niet gr-ooter ernst, dieper geloof, meer wijs heid dan ton slotte het gevolg van deze zware bepioovingen worden? Leeren wii in de/.o moeilijke tijden niet bidden en zullen wij dan geen troost vinden bij don Vader, die zoo moeilijk te begrijpen, maar toch zoo liefde rijk in zijn bedoelingen is?" Hij bleef op en neer gaan. Toen hij weer ging zitten, vervolgde hij op droeven toon „De jonge vrouw en moedei' is geknakt door do zware slagen die haar zoo snel na elkander troffen. In zich-zelf gekeerd, afge trokken on stil ia zij altijd gebleven. Zoo als gij haar hebt leeren kennen, zoo werd zij na den dood van haar kind, dat begraven werd op hot Altheider-Kerkhof bij zijn vndor. Waipurg srnot dikwijls naar dat kerkhof en blijft er dan uren lang zitten. Zij heeft een bank laten maken bij het graf van haat man en zoontje. Menigeen heeft haar daar zien zitten roerloos starende naar de zwijgende grafzerk. Haar verdriet uit zich nooit in tra nen. Met brandende oogen staart zij in het verschiet haar verdriet is te groot om zich in tranen te uiten. „Ook zwerft zij vaak eerst urén huig door Spanje. Minister-president Canalojas ia gisteren in de Kamer 'geïnterpelleerd door den so cialist Iglesias over de arrestatie on op sluiting van vcisdrillen.de personen, die op een vergadering van j.l. Zondag had den geprotesteerd tegen een eventueelen oorlog in Marokko. In zijn antwoord be klaagde de minLter zich over de onvader landslievende campagne, die zelfs gevoerd wordt in de kazernes, en over de cam pagne tegen den oorlog, waarover het be sluit der ïegeering niet, zooals het heet, eeds vaststaat. Hij verklaarde, dat niet geduld kon worden dat van een «eenvou dige fictie gebruik wordt gemaakt om een veldtocht op touw te zetten, die onge rustheid moet wekken in het land. Caaalejas voegde daaraan toe, dat tegen 5 November de problemen, betrekking heb bende op Noord-Afrika, opgelost zullen zijn. In eett clericaal blad wordt melding ge maakt van een op handen zijnde scheu ring in de* conservatieve partij. De voor malige ministers Dato en Bosada zouden een nieuwe groep vormen, die door La Cierva, den bekenden minister van bin- nenlandsch'e zaken, onder Het kabinet- Maura, geleid zou worden. Met hen zou den ook een aantal Integristen en Car- listen zich tot oen nieuwe katholieko mo narchale partg vereenigen, Maura zou zich in het particuliere leven terugtrokken. Deze sensationeele mededeel ing baart te Madrid veel opzien en wordt in diploma tieke kringen druk besproken, Dat Maura zich zou terugtrekken wordt tegengesproken, maar wel schijnt het waar te zijn, dat er diepgaand verschil van zneetring binnen de conservatieve partij be staat. Naar verluidt zou reeds oeu aantal oud-ministers ovor de kwestie beraad slaagd hebben, Griekenland. Zooals men woet Heeft de koning ia overleg met Venizelos, de Nationale Ver gadering, wier revisionneele .arbeid nau welijks was begonnen, ontbonden. M«,t spanning wordt thans tegemoet gezien welke houding de loden dier vergadering nu zullen aannemen, aangezien het mee- rendoel van hen meent, dat een ontbin ding door den koning of het ministerie onwettig is en slechts door de vergad-ring zelf kan geschieden. Bovendien is het de vraag, of nu volgens de grondwet eerst weer een gewone Kamer okk' worden ge kozen, dio tot bijeenroeping ev«ier nieuwe Nationale Vergadering moet be Luiten, of dat deze laatste onmiddellijk kan worden verkozen. Stof voor oneenighoid en politieke twis ten is eï dus te over.. Vereanigd» Staton. Officieel is de opening van het Panama- kanaal op 11 Januari 1915 vastgesteld, maar president Taft en kolonel Goethals, de' hoofdingenieurs, zijn echter van mec- ning, dat het reeds lang vóór dien datum gereed zal zijn. De president zal op 10 November aan staande zich naar Panama begeven, met het oog op de plannen ten opzichte van het kanaal. Er zal n.l. binnen afzienbaren tijd een beslissing dienen, te worden ge nomen omtrent den aard en den omvang der versterkingen, de vaststelling der tol rechten voor den doortocht van schepen, het toekomstig beheer van den Panama spoorweg, den vorm der permanente re geering voor de kanaal-zone en de rege ling van den verkoop van kolen aan do eindpunten van het kanaal, de bosschon voor zij op het kerkhof komt. Wat zoekt zij daar onder de boomen, tv at meent zij te hooren in het ruischen der boo men? Zou zij de edele gestalte van haar man verwachten, komende over de heide, rechtop en trotsch zooals hij was? Of zou zij wach ten op de stem van haar kind, het heldere stemmetje dut zoo kort maar mocht klinken? „Waipurg is meestal alleen. Van gezel schap houdt zij niet. Alleen bij de maaltij den en 3s avonds vindt men haar in den familiekring. „Soms is zij dagen laug minder ernstig en ieta opgewekter maar dan komt weer de sombere stemmipg over haar, die haar naar buiten drijft, voort door de bossclum, voort over de heide, gejaagd zoekend naar wat voorbij is gegaan cn niot weer komen aal naar haar doodon." Het was nu volslagen donker in de rtu doerkamer geworden. Domineo SchuoLldalrin ging naar Ho iamp op de schrijftafel on zei. plotseling weer mot dien eigenaardige» hu mor, die hem eigen was, iu rijn stem „Wij hebben licht noodig licht op tien levensweg en in do studeerkamer van den dominee, We© hem, die geen lomp bezit o die geen olio heeft om zijn lamp te vullen als zij eerder uitgebrand is dan men bere kend hoeft. Ik moet eens zien of er nog olie in mijn lamp is." fiagenloh Weid door den gastvrijen predl kant van Espenwioao uitgenoodigd om nog wat in de pastorie te blijven on meo aan te schikken aan den familiedisch. Laat in den avond ging Hagonloh einde lijk heen. BId4«r*ri«». Bij Kon. besluit van 22 dezer is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau, mr. J. F- Neeb, kantonreehter-plaatsver- vanger in het kanton Harder» wonende te Harderwijk. Intern. teatoou«teili»g rnn rubbsr aanverwante inda«<rie3u. Bij Kon. besluit van 15 dezer is ingesteld oen commissie tot bet ordering van een Ne- dcilandsche en koloniale inzending op de van 12 tot 28 Jum 1911 te Londen te houden tweede internationale tentoonstelling van mbber en aanverwante industrieën. Kftjiitoht Christ Naar m"n aan de de »N. Crl." mededeelt, blijft kapitein Christ oflvl, die dezer dagen aiet pensioen den ntitiiairen dienst verliet, nog te» nvnste een tweetal jaren In Insulm- de. He» is een weihkring aangeboden door een groote kolomate onderneming. 11® vtootpred'Jkant Mem verzoekt opneming van hot vol gende: „In verband mei do in do pers ver melde geruchten en in aansluiting aan de mededeeling van ds. Warners in „De Telegraaf", no. 6578, acht het hoofdbe stuur van de Nat. Christen Off.-Vereeni ging Het noodig, nadrakkolijk te vorkla ren dat na gehouden onderzoek is geble ken dat ds. Warners noch rechtstreeks noch' door zijn tusschenkomst omtrent een ineoningsverschil tusschen den vic-e-admi- raal v, d. Bosch en Z.WelEcnv. of om andere redenen zich gewend heeft tot den minister van marine cn dat alzoo het ge rucht, dat Z.W.Eerw. in een conflict met den directeur en commandant in het gelijk zou zijn gestold door deu minister, of dat den admiraal de last zo i zijn verstrekt zich te gedragen naar de wensohen van ds. Warners, volkomen ongegrond is. Namens het hoofdbestuur, De Secret, ris, VAN SCHAIK." Toen hij in de ojLror.L op den weg naar huis, het eenzamej^alapende dorp Humlefleck reeds achter den rug had en op den o ree- den zandweg steeds meer den molen naderde boven hem niets dan de zwijgende, donkere hemel, i echts en links af en toe pljnbop- men - meende hij plotseling schreden to hooren. Op kleinen afstand zag hij voor zich een gestalte opdoemen. Het was een vrouw. De geschiedenis, die de dominee hem ver teld had, had hem iets angstigs gegeven, zoo dat hij met schrik staan bleef. Hij keek on rustig naar de gestalte die langzaam na derde. Snel gleed do vrouw hem daarop voorbij, een luid „goeien avond meneer uitende. Eerst toen zij voorbij was en het geluid van haar schreden was weggestorven, werd hij weer kalmer en liep haastiger op den molen toe. öp een avond toen Hagenloh al wat laat in den molen kwam trof het hem zoowel bij Het eten als later, toen zij in de huiskamer om do tafel zaten, dat de familie Wolken stein stiller en ernstiger dan .gewoonlijk was. Walputg mis bij het venster gaan zitten evenals op den avond toen er muziek was gemaakt. Daar stond luvar naaitafeltje en Hagenloh zng haar met. ccn werkje bezig dat hem zeer trof cn met diep medelijden ver vulde voor de jonge weduwe. Zij had een kinderjurkjo op den echoot on naaide daar knoopen on bandjes aan, bij het weifelende licht dat de lamp tot daar wierp. (Wordb **nrolgd.)

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1