ltev |r: r r Turk ij a. Na. kat afbreken der onderhandelingen "met Frankrijk over hot sluiten der bekonde leening zijn direct door de Turksche re geering onderhandelingen, aangeknoopt met het Duitsohe Bank-consortium. Do direc teur van den Anatolischen spoorweg H,u- guenin on b.mkdirectoui Kautz zijn niet de voorloopige besprekingen I ad ast Hot gaat om een bedrag van U iniLtioen Tmk- sche ponden, waarop reeds tijdens de on derhandelingen eon voorschot zal u oulen gegeven. Ook een Oostonrijkscho groej, schijnt een gunstig voorstel to hebben ge daan. Naar verluidt heett'de Turksche mi nisterraad eenparig de voorwaaiden van het Duitsclie consortium goedgekeuid, zoo dat men to Konstontinopel op een spoedige afwikkeling dezer zaak ickent. In do eerst volgende dagen zal de kwestie van het vooischot te Beilijn definitief wonlen ge regeld. Formed! is weliswaar de zetel dei onderhandelingen Konstanluiopel. waai de Turksche minister van financiën met de vertegenwoordigers der Uudselie banken de overeenkomst zal sluiten, maar de voor bereidingen hieiloe zullen loch door de gi'ooto üuitsche financiers te Herlijn woi den getroffen. Ook do directeur van de „Oesleireiclu- schon Kreditanstalt", Spil/zmuller, is naai Berlijn vertrokken om aan de conferen tie? deel te nemen met het oog op deel name van "Oostenrijksche banken aan be. vooi.-H.ot en de latere eigenlijke leening. Het aan<v>el der Oostenrijksche banken in de zaak zal waarschijnlijk 15 pCt. zijn. Turkse zal voor het bedrag van rond 125 millice-i mark, dat het ontvangt, schat- JiS.DilKttan ïarrtonde 6 pGt„ uitgeven en met een omloopstijd van G maanden, die eventueel met nog G maanden kan worden ir-rL.hgd. Vermoedelijk, zullen bij de on- dyrliAndriiogea ook indusliieele bestolliiv a an ter spralie komen, die Turkije met een- i c-el van hel gold zon kunnen bekostigen Het strenge optreden dei Turksche ovet beid in Macedonië tegen de overal woei opdagende benden en tegen ben, die aan deze* benden hulp verleenen, vindt zijn oorzaak in het weder bijeenkomen der be kende bende-organisatie, welke bij de in treding van het nieuwe regeeringsstelsel ontbonden heette. De organisatie moet reeds sedert het afgeloopen voorjaar, we gons het krasse optreden der jong-Turken tegen do Bulgaren bij de ontwapening, weer aan het werk zijn, en wel met zooveel succes, dat s/4 van de Macedonische Bul- gareu haar gezag erkent en gereed staat haar hevelen op te volgen. 50 a 60 bon den, ieder slechts 3 4 man sterk, maar uit beproefde komidsja's bestaande, die in geval van een opstand ieder als leider kunnen optreden, zijn reeds aan hetwelk en hun optreden zal, wanneer tijd en om standigheden het eischon, van p taal se lijken opstand vergezeld gaan. Bovendien zij iy eonige leden van het comité voor Eenheid en Vooruitgang ter dood veroordeeld. Laan, uil te noodigen hun stem uit te brengen op den heer tl. J. de Jongli, op grond „dat do heer De Joiigli- zich beeft verklaard voor Algemeen Kiesrecht, en medo als jprotest tegen het volksvijandig optreden der huidige Regeering, voorname lijk op het stuk van militarisme, protec tie, belasting *eu volksonderwijs". Canada Renter seint uit Ottowo: De heer Bakhuyzcn is hier aangekomen, om, in optliacht van de NcdcrlimiLche regec- ring, rapport uit te biengen over Canada, uit een oogpunt van belegging en landver huizing. De Duitsclie sclieejivaaittolUn. liet wetsontwerp betieffende de norma- jiseering der Duitsclie waterwegen en de beffing van schoep va aittollen, dat heden bij den Rijksdag is ingediend, bepaalt in artikel G: „üe voo! Oostenrijk en Nederland uit de voldingen tussehen den Noordduitschen Bond en Oostenrijk van 22 Juni 1870, en do Rjjnachoepvaartacte van 17 October 1SG8 voortvloeiende rechten woulen dooi deze wet niet aangetast." Griekenland. Het krachtig optieden van Venizelos heeft bij verreweg het meerendeel der Grieken, dio niet gewend zijn aan de uiting van een jjze-ren. wil en vastheid van ka rakter, een bijzonder gunstig onthaal ge vonden. Toen Zondag 1.1. do Kanier onvoltallig was door het heengaan van Rhallys en zijn partijgenooten, wezen verschillende kamerleden Venizelos op de noodzakelijk heid om te trachten tot oen coinproun-. te raken, dat ook de oppositie genoegen zou doen. Venizelos echter antwoordde met do woorden eens dictatois: „U doet pre cies wat ik zeg, en zij zullen precies doen wat ik zeg, of het parlement wordt ontbonden." Voor mogeliiken ongeregeldheden in de hoofdstad hoeft de minister-president een sterke gewapende macht te Athene gecon- centreeid. am'ENLAm 1 |H/"' Lr - ev Ifci ky lynvir- Hofbericht. TL M. de Koningin-Moeder is voornemens morgen Rumenië te verlaten en van 21) Oct. tol 3 Nov. te Weenen door te brengen. Daarna is II. M. van plan naar Kom en Burgsteinfurt te vertrekken tot het bren gen van bezoeken, resp. aan Prins en Prinses van Erbach en Vorst en Vorstin ran Bentheim. Omstre'-ks half November wordt TI. M hier to lande terugverwacht 'om alsdan oen dag of ve -rtien op bet Loo bij TL dl. de Koningin te logeeren en daarna, dus ',x de eerste dagen van December voor Haar \rintmvar,blijf naar do residentie tenig U* ke&ïen. Tan het Ilof. Z, K. Tl. de Prins wordt van 2 tot 5 November te 's-Gra.vonhage verwacht tot het deelnemen aan eonige jachten op Was senaar. Koningin Eouua In Hongarije. Do Koningin-Moeder der-Nederlanden is Woensdag te Boedapest incognito aange komen van Sinaia. bestrijden, do burgemeester moet erken nen onmachtig te zijn daartegen en ook in het korps zelf voelt men zich onzeker; er is nu een groote gejaagdheid bij de politie, nu men weet, dat er ernstig over gesproken zal worden. Dit blijkt al uit een artikel in de Politiegids. Over „vervolgings waanzin"* klaagt - dit blad. De beer van Iloorn vraagt of B. en W. bet'*M zijn in de nieuwe politieveiordening pro j'titutie en pornografie te bestrijden. vergadering gaat over in comité-gene raal en zal morgen halftwoe weei in het openbaar vergaderen. De Landsdrukkerij. De nieuwe gebouwen van de Algemeene Landsdrukkerij zullen, zoo meld de „Ned.", Woensdag 2 November, des voormiddags te 11 uur, officieel door den minister van binnenlandsehe zaken geopend woulen. Kamerverkiezing lis Rotterdam Y. In de ledenvergadering der S. ,D. A. P., afd. Rotterdam, werd met algemeene stem men bosiolen bij de herstemming voor de .Tweede Kamer op 3 November a.s., den kiezers, die op 24 October hun stem uit brachten op den sociaal-democraat Ter illiiDU -V -ra eVf r, Wetsontwerp Watertorontreluigiug. De Nederhindsche Veieeniging tegen wa ter-, bodem- en hiohUeroidremignig, heeft een uitvoerig adies gezonden aan do Tweede Kamer, naar aanleiding van het wetsontwerp tot wijzigingen aanvulling dei Hinderwet uu bet daaiover uitgebrachte Yoorloopig Ver slag. De Veieeniging merkt dam in o. a. op. dat liet ten hoogste gewemeld L, een princijdoele uitspraak van de Regeeiing uil te lokken, in hoeverre zij beieid zoude wezen, een dooi paiticuliei initiatief te stichten „('cntiaal Bu reau van advies \oor Waterreiiiigiug" te steunen, door tegemoetkoming in do kosten van oprichting en instandhouding daarvan. („Ned.") Haagsclie politie. In do Dondeidag gehouden zitting van den Jtaagschen gemeenteraad wees de hooi De Groot er op, dat bet prestige der po litie daar ter stede zoor geleden beeft. Er loopon leelijke geiuchteii omtrent vele persoonlijkheden bij de politie, en de sa menwerking met liet hoofd, aldus spiekei. Bij stelde vervolgens ecu motie voor, waar bij do geiden, voor uitbreiding geviaagd, wotden geweigerd, wegens de onzekerheid, waarin de Raad verkeert omtrent samen werking tussehen hoofd en vei der peiso- noel bij de politie. Do motie is eveneens onderteekend door de heeien Geveis Beynoot en Mackav. Ook de heer IToejenbos vindt, dat er inderdaad misstanden in het politiekorps zijn. Men. weet van den iccheicheur, die in een chantagezaak betrokken bleek, enz maar giootere onrust nog is gewekt door het indienen van een geheime nota over de politie, die per slot van ïekening hoogst onbeduidend bleek. Zeker is het, dat de geest onder het politiekorps veibitlerd is, en spieker zoekt naar de oorzaak. Hij gelooft, dat de verhou ding tussehen het hoofd en andere com missaiissen geen goede is, al is dit slecht te bewijzen. De discipline schijnt veel te wenschen over te laten. De in het voorloopig verslag geviaagde commissie van ouqète sta men toe; zij 'is niet in strijd met de gemeentewet. Wan neer B. ca W, niet willen, zal die com missie door den Raad ook wel niet woulen gesteund, maar daarom juist viaagt spie ker, of de voorzitter zelf, oveifuigd, dat er niets te verbei gen valt bij de politie, zelf een raadscommissie tot onderzoek wil benoemen, hetgeen zonder twijfel in ovei- eensteniming is met zijn bevoegdheid. De heer Mouton bctraut de geheime nota over de politie; Jnj acht publieke be sprekingen wenschelijk. Aan de ambtelijke ojsvoedmg van politie agenten kan men niet te groote moeite be steden. Hun verantwoordelijkheid i? gioot. Spreker beeft zich verwonden! ov.;i do langzame pas van politieagenten. Bestaat er een voorschrift, bun gelastende, zoo min mogelijk kilometres per nut af te leggen? Ook o vei ïgens beeft het bom wel eens getroffen, hoe weinig de politic eigenlijk doet. De heer de Meester heeft sympathie voor do motie-Do Groot; deze gaat hem echtei niet ver genoeg. Hij stelt dus zelf een motie voor, waar bij de Raad besluit den buigemeester in lichtingen to verzoeken omtient de toe standen heerschende in do lage, zoowel als in de hooge rangen eu tevens vuig end, hoe de politie moet zijn, opdat zij aan haar doel kan beantwooiden on vooitste besluiten de behandeling van het ondei harige voorstel uit te stellen tot na liet inkomen van de inlichtingen. De heer Ter Laan klaagt over onjuiste inlichtingen, die gegeven woulen omtient gebeurtenissen bij de politie, zoo b.v. toon een onbezoldigd veldwachter mishandeld werd, omtrent wien men beweende, dat bij niet onbezoldigd veldwachter was; welnu, de man liet spieker zijn aanstelling zien. Nog vier andere beweringen te dezer zake bleken dadelijk onwaar. Spreker gelooft daarom, dat in de geheime nota nog wel veel meer onwaar zal zijn. Do heer Wesseilng is legen geheime beraadslaging over de politie. Zeker voelt men zich niet, gerust is men niet ten aanzien van de politie, Er schijnen in het korps partijen te zijn, die elkander scherp De Hofvijver te 'ft Gravenhage. In de civiele procedure tussehen den staat en de gemeente 's-Giavenhago met betrekking tol den Hofvijver is de conclusie van liet Openbaar Ministerie bij het Ge- eehtshof te 's-Giavenhage bepaald op a.s. Dinsdag, 1 November. Mhldenstaudscongres. Men deelt ons mede, dat het derde In ternationaal congies voor den Midden stand van de Association de Défense des classes Moyennes van 1417 November, in Parijs zal worden gehouden, onder eere- picsidiuin van den oud-president der Fran- sche Republiek Loubet. Do twee laatste dagen zullen meer gewijd zijn aan Fran- sche Middenstandsvraagstukken. Voor Nederland zal de hooi J. S.Meuw- sen, piesident van den Middenstandsbond, een ledevoering houden, over L'organisa- tion des Classes Moyennes Industrielies et Cotmnereantes, aux Pays Bas en het onderwerp: Inkoop-Coöpeiatie voor den Middenstand inleiden. Drinkwater op Terschelling. De werkzaamheden van een klein genie- delacheanent, naar Terschelling gezonden om boringen te doen ten behoeve van de watervoorziening voor do bewoneis van dit eiland, hebben, zoo meldt het „U. D*.", tot een goeden uitslag geleid. Er is op gunstige diepte goed water aangetroffen en met het proefpompen zal dezer dagen worden aangevangen. Dir. bel., Iiivoerr, en Ace Bij Kon. besluit van 21 dezer is de zil veren eeremedaille van de Orde van Oranje- Nassau toegekend nan E» Katgert, kommies der tweede klas-e der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, te Maastricht. STADSNIEUWS. Bij de te Rotterdam gehouden examens rijo- en ordeoefeningen is o. m. geslaagd de heer H. ,T. de Ruiter van hier. Een geschenk. Het Bestuur der Oranjevereeniging heeft van den heer dr. M. A. Brants, bescherm heer dezer vereeniging, diens uitstekend geslaagd, geëncadreerd poitret ontvangen, mot het doel dit te kunnen ophangen in bet lokaal waar het bestuur steeds verga dert De groote 'sympathie, die dr. Brants steeds voor de vereeniging hoeft gevoeld, de zeer gewaardeerde attentie, die hem van de zijde van het Bestuur bij zijn heen gaan uit deze gemeente is to beuil gevallen, hebben hem er toe geleld, dit geschenk als bewijs van wederkeerige vriendschap en waardeering aan te bieden. Zeemilitie. De lotelingoii dezer gemeente, lichting 1911, die verlangen bij do zeemilitie te die non, kunnen zich daaivoor nog uiterlijk a.s. Maandag 31 October aan "het Bui eau Militie (Schoolstraat 12) aanmelden. Albert Yogel. Blijken.-, achter-taande advertentie zal do beer Albert Vogel Mtinndngtnond 3L October een vooidruchtennvond houden in Musis Pactum. Do advertentie vermeldt bet pro aramnia oor dien avond. Circus "Wilke. Gisteravond heeft het circus zich weer in een druk bezoek mogen verheugen en ook nu weer heeft het puliek zich, blijkens het her haald en luid applaus;, uitstekend geamu neeid. Eiken avond is er verandering in het programma, waardoor de vooi stellingne aan trekkelijk blijven, ook voor wie er reeds een bijwoonde. Moigen. Zatei dag, zal een middag- en een avond vooi stelling gegeven worden. De kinde ren zullen zich zeer stellig uitstekend bij die middagvoorstelling vermaken. Werf Gusto. Van de werf Gusto is gisteren met goed gevolg te water gelaten de stalen romp van een zelfstoomenden baggermolen met peisinrichting, die gebouwd wordt voor Franscho rekening. De romp heeft de vol gende hoofdafmetingenlengte 41 M„ breed to 7.50 M., holte 3.30 M.' De molen zal voorzien worden met twee hoofdmachines,elk van 250 P.K., en de noodige stoonniereu, welke gevoed worden door twee scheepsketels, elk met een ver warmend oppervlak van 90 M.2 en werkend met een druk van 8 atm. Het werktuig zal in s taat zijn tot op oen diepte van 14 meter beneden de oppervlakte van het wa ter te baggeren. Werkend met emmers van 600 liter inhoud, bedraagt de opbrengst 350 M.8 'per uur. De gebaggerde, specie zal in „bakken geladen of door de zandpomp weggeperst worden. Het vaartuig zal geheel electrisch ver licht zijn en den naryn dragen van Talca- huano. Na voltooiing zal het scliip onder eigen stoom de reis naar Taleahuano (Chili) on dernemen. Gistermiddag is van een fiets, die even onbeheerd voor Musis Sacrum was gelaten, de lantaarn ontvreemd. Door dc Wed. V. is gisteravond bii de politie aangifte gedaan dat tijdens een korte ifwezigheid uit haar woning, waarin haar 11-jaiig dochtertje was achtergebleven, uit een kom, staande in de kast, oen bedrag van ƒ20.— is ontvreemd. Het meisje had niemand in dien tijcl in de woning gezien, üe politie stelt een onderzoek in. Vanmorgen is in een sloot aan den Dief- hook een schaap, toebehoorende aan incj. Wed. J. Kooiman, verdronken gevonden, liet cadaver is verwilderd. AGENDA- 28 Oct. Constantia. 8% uur. Metaalbewer kers Openbare Vergadering. Spr J. Dinkelaar en W. F. Dekkers. 28 en 30\0et. Groote Schouwb., 8 u. Het Heilige "Woud. 28 Oct. Tivoli Schouwburg. 8 u, Het Rott Tooneel. Gaston van Frankrijk. 29 Groote Schouwburg. 8 u. Agnes Sorrna. Monm Vanna, 30 ji Tivoli Schouwburg. 9,1/2 u. 3eMos- sel's Matinée. 30 Circus 2| uur. R, O. V. Ie Con cert. Solist Gerard Zalsman. 3L' Tivoli Schouwburg. 8 u. N. V. liet Tooneel. Mercadet. 31 S. O. V. 8 uur, Volkshuis. Rot- terd. Tooneelgezelschap „Oud Hei delberg". 31 Musis Sacrum. 8 uur. Voordrach tenavond Albeit Vogel. 31 s Groote Schouwburg, 8u. N. V. Het Toon Marsyas Mythische komedie. 31 Tivoli Schouwburg, 8 u. Het R* ttrd. Tooneel. Twee Weezen. 31 Doelezual,-Rotterdam. 8 u. Uitvoe ring zangkoor „Irene". Rechtzaken. c Strijd tegen de speelhuizen. Voor de 4e kamer dei* Amsterdamsche rechtbank weiden heden eenige zaken in hooger beroep behandeld, gevolg van von nissen, door den kantonrechter gewezen, to gen speelhuis-exploitanten. Allereerst stond P. Peters terecht. Hij had als opzichter gefungeerd in het beruchte speelhuis Singel 471, waar 't hazardspel beoefend werd. De kantonrechter veroordeel de hem deswege tot 25C boete, subsidiair 5Ü dagen liechtenis. Het O, M., mr. del Campo, eischte he den bciestiging van deze straf. Vervolgens stonden naar aanleiding van 'A edei orn een ander proces-verbaal, bij een in val door de politie opgemaakt P, Peters en E. XL Klautz terecht, resp. wegens het ais opzichter fungeeren en het als houder op treden van bovenvermeld speelhol. De kantonrechter veroordeelde Peters tot 600 boete, subs. 4 maanden hechtenis. Klautz tol 6 maanden hechtenis. Tegen deze vonnissen teekenden zii verzet aan. De ver huuider der perceellokaiiteiten, A. Zwart, die tot 5 maanden hechtenis veroordeeld was, be rustte in dat vonnis," nadat de rechtbank liet bij verstek bekrachtigd liad. Het O. M. eischte thans bekrachtiging der vonnissen tegen Poters en Klautz, door de rechtbank den 22en Mei bij verstek in hooger beioep gewezen: voor Peters ƒ600 boete, subs. 4 maanden hechtenis, voot Klautz een hechtenis van 2 maanden. Nog werd heden tegen Klautz door het O. M. bii de rechtbank, bevestiging ge vraagd van een vonnis der kantonrechters, gelijkluidend met een verstek-rechtbank- vonnis, waarbij hij, wegens het houden van het speelhuis aan den Singel, tot- 6 maan den hechtenis veroordeeld word. Over 14 dagen vonnis in al deze zaken. Diefstal van blik. De tweo blikdieven, die, in dienst van eenexpediteur, resp. als schuitenvaarder en loi-werkman, pai tijen blik verduister den. werden heden door de 4e kamer der Amsteixlamscho rechtbank veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, onder aftrek van 6 weken preventief ondergane hech tenis. Muntschennis. Het Gerechtshof te Amsterdam zette gis teren de behandeling der strafzaak wegens muntschennis tegen den Italiaan G. Ierbino voort. Eenigo getuigen werden gehoord. De advocaat-generaal mr. baron Van der Feltz kwam in zijn requisitoir tot de con clusie, dat het opzet zoowel als de we tenschap van beid. in de schennis dei- munt vaststaat. Dat bekl. een werktuig is geweest, verandert niets aan den ernst van het misdrijf. Spr. vroeg daarop vernie tiging van het vonnis der rechtbank we gens niet voldoende motivcering en, op nieuw rechtdoende, bekl.'s veroordeeling wegens het in voorraad hebben der ge schonden munt met veroordeeling tot een gevangenisstraf voor den tijd van, drie jaren." - Mr.'J." TI, G. Bekkei-, beklaagdes verde diger/concludeerde tot nietigverklaring der dagvaarding omdat niet alio bestanddeelen van het delict zijn omschreven en lot vrij spraak omdat men van békl, niet kan aan nemen dat- hij de wetenschaj) had of be greep of moest begrijpen, 'dat de munten geschonden waren. Subsidiair pleitte hij vrjjspraak. 'Na korte re- en dupliek werd de uit spraak bepaald op Donderdag over '8 dagen. Persdelict. Advocaat-generaal*bij den Hoogen Raad Mr. Ledeboer, concludeerde heden tot ver- worping van liet cassatieberoep, ingesteld tegen het arrest van het Hof 4e VGra- vonhage, waarbij dit Hof bevestigd had het vonnis der rechtbank te Botterdam, hetwelk het „Uotterdamsch Nieuwsblad" behoudens een nog to leveren getuigenbo- wijs veroordeeld had tot schadevergoeding aan den gids bij do Hollandsclie Spoor te Rotterdam, wegens beleediging, dezen in een ingezonden stuk in gezegd dagblad aangedaan. .Tuist achtte de adv.-gen. de beslissing van den rechter, waartegen, in cassatie was opgekomen, dat het oogmerk om te be- leedigen bij een naaml. vennootschap kan bestaan, wanneer dat bestaat bij een na tuurlijk persoon, die, haar vertegenwoordi gend, de beleedigende handeling verricht. Een rechtspersoon, zoo meende de adv.- gen., kan ook onrechtmatige daden plegen; dit is meermalen door den Hoogen Raad beslist; het B. W. maakt geen onderscheid tussehen physieke en rechtspersonen. Wal de bestuurder binnen den kring zijner be voegdheid doet, moet geacht worden dooi de rechtspersoon zelf te zijn verricht. Dit verandert niet, wanneer de daad, zooals hier moet beoordeeld worden naar straf- rechteljjken vorm* en liet element opzet moet aanwezig zijn. Ook de 2 overige cassatiemiddelen achtte mr. Ledeboer ongegrond. Uitspraak over 6 weken. Kerk en School. Ned. Herv, Kerk Beroepen: te Terapel (Gr.) de lieer G. Ypey, cand. te Feerwerd (Fr.). Geref. Kerken. B c r o e p e nte Dwingeloo de lieer Fok- kemsi, cand. te Stadskanaal. Bedankt: voor bet beioep te Witmar- aiini cH G. Cli. Aal, te Tzummarum, Doopsgezinde Gemeente. Aangenomen: het beroep te Zwart sluis ds. M. Huizinga, Utrecht. Hooger Onderwijs Universiteit te Leiden. Geslaagd voor bet doctoraal examen godgeleerdheid de heer J. W. Goedhard. Aan de universiteit van Amsterdam is bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift: onderzoek betreffende de hygiënische toestanden in het zeevisschers- bedrijf, de heer J. C. Mom, geb. te Dor drecht. Aan de Universiteit van Amsterdam is bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift: „Over Glasvochtstof", do heer O. Siau Dhoi, geboren te Djokjakarta. Door de Geneeskundige Staatscommissie te Amsterdam is bevorderd tot arts de lieer Ch. Lips, geboren te Nijmegen,. Lucht vanrt. De vliegweek te Belmont Park. Beweerd wordt, dat een 5-tal aviatcurs gisteren te Belmont Park bii New-York een hoogte van 10.000 voet bereikt hebben, wat oen nieuw wei old-record zou zijn. Officieel is deze hoogte echter nog niet vastgesteld. Het waren de avi.rtours John stone en Ilexsey, die, vergezeld'van graaf Jacques de Lesscps, zoo'h ontzettende hoogte bereikten. De duisternis viel in, terwijl re nog onzichtbaar hoog in de lucht waren en om hun bii het dalen den weg le wijzen, werden op het vliegterrein reusachtige vu ren aangelegd. Het uitloerend comité iieeit medegedeeld, dat de groote wedstrijd om hel vrijheids beeld door zal gaan zooals i» bepaald, waar op verschillende lieercn, o.a. Orville Wright en Latham, geweigerd hebben deel te ne men, daar hel reglement dei Fransche Aéro Club-wedstrijden o\er steden verbiedt. De Amerikaaasehe dames toonen bijzon der veel liefhebberij voor de vliegsport te hebben, want tal van dames uit de „upper ten" zijn de lucht in geweest. Graaf „De Lesseps had hierover zelfs bijna een duel met den voorzitter der _Aëro Club, die hem de opmerking maakte, dat iedere dame, die met hem opsteeg, hem zeker min stens een cheque van 1000 dollar gaf. Orville Wright verscheen Woensdag met een nieuwe biplane, waarmede hij, naar zijn /eggen, eon snelheid van .130 1C.M. per uur kan bereiken, dat is dus ongeveer 2 maal de snelheid van een gewonentrein. Hij be reikte gisteren reeds een snelheid van 115 K.M. per uur. Terzelfder tijd ontkwam Latham aan een ernstig ongeval. Gaande voor het hoogte record, bleek ziin voorraad benzine uitgeput, waardoor de maci „e van een hoogte van 3000 voet naar beneden kwam on op een veld in de buurt van het vliegterrein neer viel. üe machine werd zwaar beschadigd maar Latham bleef ongedeerd. D» r I l^iti t ijp ^4 J i I kiIU IS IOT li*"",-i Di.ss rffift,*

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2