waren met de grove. Zöo de krantenloopers en verkoopers van, extra-editien. Deze hob- ben dagen gehad, waarop zo een louis d'or als zuivere winst mee naar huis namen. Ver volgens de chauffeurs of automobielbesfcuur- deis. Daaronder zijn er geweest, die gedu rende de week van 500 tot 2500 francs ver diend hebben.'Bij voorkeur ^hielden zij zich bij het Noordcr- of wel bet Westcnstation op. Ze sehiooniden niet van teleurgestelde reizigers euorme sommen te vorderen voor een lit van een paar uur. En al schonk ook met ieder hun voldoening, zoo wat en ei toch rijke Amerikanen en Engelschen. die hun kingdom" niet voor oen psuud, maar voot een auto gaventen einde op tijd te Bou logne, Dieppe of Cherbourg linn boot, te be reiken. Van vliegmachines, die wellicht, bij ge breke van treinen, een praetü-ehe iol hadden kunnen spelen voor brief- of reizigersver- voer, heeit men weinig gemerkt. Wellicht is dat voorbehouden voor een \olgende sta king. Want dat er te eeniger tijd nog wel een zal volgen, daarover is men hét vrijwel eens. Het is te hopen, dat dan, voor zoovct het traject ParijsBrussel aangaat, een go Ugfidi «iiegdienst geopend zal kunnen wor den. C <woegh:k zou men de organisatie daai- van kunnen opdragen aan onzen landgenoot Wijnmalen, die hot eerst van alle vlieger-; met een pw&»atier van de Frnnscho naar de Belgische hoofdstad en terug gereisd is. .onder twijfel hoeft onze nog zoo jeugdige Jandunan daarmee, zoowel als met zijn hoogte- ivcord van bijna 3000 meter, feiten verricht, e in de historie der aviatiek bij het verie i 'geWehi bewaard zullen blijven. Het ia W;hU te betreuren dat onwil of nalatigheid van den tijdopnemer Tn Brussel oorzaak ge weest is dat Wijnmalen's tijd, die in werke lijkheid 27 uur bedroeg, tot het toegelaten maximum van 36 is verhoogd. Ontmoedigen znl hom dit wel niet, maar het bewijst, dat er in de zoo jonge vliegkunst reeds plaats is voor minder edele drijfveeren en uitspreken. TToe het zij, mag, sinds de luchtreis Brussel Parijs tot de gewone, althans zeer uitvoer bare ritten te rekenen is, do Fran-mhe douane wel nieuwe maatregelen beramen voor den import van sigaren, waarvan sinds eenige maanden slechts een hoeveelheid van tien van rechten is vrijgesteld. Ik weet wel, dat_ik Wijnmalen, indien ik hem voor zijn vertrek uit Brussel gezien had, gevraagd zou hebben me een kistje mee te brengen. Bij een volgende gelegenheid zal er waar schijnlijk wel een douanier op hot veld van aankomst geposteerd staan JUVENIS. Ingezonden Mededeeihigen. Hoe gij kunt vaststellen of gij eenig teeken van de verschrikkelijke nier- of blaasziekte hebt Vraag 1. Ilebf gij 's morgens bij het opstaan een ellendig gevoel in uw rug? Vraag 2. Zijn uw oogleden opgeblazen? Hebt gij blauwe zwellingen ouder de oogen? Zijn uw enkels en handen opgezwollen? (De eeiste Jcenteelenen van waterzucht.) Vraag 3. Is uw urine lievolkt, met be zinksel of schrijnend? Loost gij te veel of te weinig urine? V r a a g 4. Zijn uw ledematen bevend of ïheurunfisch, vooral bij slecht en vochtig weer? Vraag 5. Is uw rug pijnlijk, wanneer gij u bukt of uit een stoel tracht op te staan? Vraag 6. Hebt gij hoofdpijn of klopt uw hoofd? Werkt het hart onregelmatig? Wordt gij duizelig na eemgen tijd gestaan te heb ben? Vraag 7. Lijdt gij aan graveel, lenden- of heupjicht? Nierkwalen doen niet iedereen op dezelfdo wijze aan geen enkele patiënt heeft alle kanteekenen, maar i e d e r e patient heeft sommige kcntcekenen. Indien gij echter een igo aanwijzing voor nier- of blaaszwok- to hebt, is uw kwaal misschien reeds tot een hoogeren grand geklommen dan gij denkt, en verliest de blaas misschien plotseling haar .kracht om het water op te houden. Alleen een nierengeneesmiddel kan eon 'ïieï riekte tot In haar wortels uitroeien. Fos ter s R"goijn Nieren Pillen dienen spc- c u a 1 voor nior- en blaaskwalen. Zij lossen het uynozuur volkomen op en werken rccht- oo do .lijdende nieren. Zij staan hen 'jtj een zachte wijze bij in hun grootsch werk om hot bloed te filtieeren en do urmevergif- ren ?f te voeten, die zoovele noodlottige ziek- a bij mannen en vrouwen teweegbrengen, t Deen doos is echt, wanneer er niet de vol ledige naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen op vooikomL Zij zijn te Schiedam verkrijg baar bij de lieêren Kappelhof Hoviagh. Toezending geschiedt ftanco na ontvangst van postwissel 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Ingezonden. Met opneming wordt geen instemming der Redactie bedoeld Copy wordt nimmer teruggegeven. Mijnheer de Redacteur I Zou ik UEd. beleefd mogen vragen, bet onderstaande als antwoord, op een "ingezon den stuk van den heer Pijnakker, d.d. Zon dag 23 October, in Uw Courant te willen plaatsen? Bij voorbaat mijn welgemeenden dank 1 1 Alhoewel het mijn gewoonte niet is om op ingezonden stukken te antwoorden, is dit toch een bijzonder geval en wel vooral, om de onware vooretellingen, die in dat ingezon den stukie voorkomen, betreffende de ver- eeniging „St. Miehaël", den Nationalen Schermbond en mij zeiven. Ten eerste was ik Dinsdaga\ond, op den gewonen le-a\ond van St. Michael (niet Woensdag zooals P. schrijft), toen mij gevraagd^ werd even boven te komen bij de loting voor.,den N. S. W., volgens de reglementen van den N. 5- B. Daar-' weid den heer I'. mij'voorgesteld als lid van den Ondeioffieieren•Schermbond en a.m mij.de vraag gesteld nis. voorzitter' van den Bond (niet'als instmeteur), w aai bij nog twee bondsbestuurderen tegenwoordig waren, nl de 2e-penningmeester, Piietz, te Dor drecht, en Van Noort, te Schiedam, of ge noemde heer aan het u.s. concoins.kon en mocht deelnemen. Daarop heb ik geantwoord dut ik pnreooniijk en ook het bestuur, ja zelfs de leden, er niet tegen zouden zijn, maar dat St. Michael aangesloten is bij den N. S. B. en dus onder diens reglement moet werkendat wil o a. zeggennie mand, die buiten den X. S R staat, mag deelnemen aan de wedstrijden, die op Hol- landsche methoden uitgevoerd woiden; de Fransche" methode was dus buitengesloten dit nu heb ik den heer P. zeer duidelijk uiteengezet. Ja, zelfs heeft de lieer P. hot adies opgegeven van zijn vereeniging, om zoo mogelijk nog aan te sluiten bij den Bond. Ik zei hem dat ik 3 maal pogingen heb aangewend om den Bond bij ons te doen aansluiten, maar dat de hoeren zoo beleefd zijn geweest niet één keer op mijn schrijven te antwoorden. Ik heb den heer P. gerepliceerd, dat het een besluit was van een nigemeene Bondsver gadering en dat ik, als voorzitter "au den Bond, niet persoonlijk wilde ingrijpen in die besluiten, waai mede de lieer I'. instemde (dit alles ondei getuigen). Niet als instruc teur dus van St. Michael weid mij die vraag gesteld, maar als boiul'ivoorzittei. Nimmer heb ik mij nog mot de huishoudelijke zaken \an do vcreenigingon,, waar ik les geel', be moeid; ik zal mij ook wel wachten het in dez.cn te doen. Dit zal nu wel een heel an dere kijk op de zaak geven. Ook begrijp ik de vraag van don heer P. niet, of een ver eeniging. op giond van geen lid te zijn, iemand tot deelname aan een wedstrijd kan weigeren. Wel, mijnheer P., lean dan bij den Onder- oflicieien Schermbond maar zoo opeens, zon- dei lid te zijn, iemand aan een wedstrijd deel nomen? Immers noen Uw vraag No. 2 ver vult dus door het antwoord op viaag No. 1. Uvv viaag No. 3, waarin gij bekent .niet hot reglement te kennen, is nl voldoende om uw onkunde in deze to laten zienhadt gij hef gekend) gij zoudt niet naar Schiedam zijn gekomen, daar alleen genoodigde vereenigin- gen konden inschrijven (leden van den Bond). En „last not least" stelt u deze vragen aan een veelgelezen blad, om daarop antwoord te krijgen; omdat u dit niet zou zijn gegeven op uw -vergeefs aandringen? Dat meent U toch niet? Een vol half uur heb ik het u uitgelegd, zelfs mijn spijt uitgediukt, dat u niet als civiel persoon kon meewerkenmaar u drong ei niet meer op aan; zelfs niet, toen ik U inviteerde bij de lessen tegenwoordig te zijn. Toon de lessen gceindia-d waren, ver zocht ik aan twee jeugdige leden een partijtje degen te weiken. Hel Hollandsch wreken had u nooit gezien, verklaarde u, en toen daarop die zelfde twee personen Hollandsch sabel gingen vvciken, gaf _u uvv verwonde ring erover te kennen, vooral toen u ver nam dat die pas een jaar ongeveer leeilingen waren. Waarop U, mijnheer P., toen zeido, dat u dun loch waarschijnlijk niet zou kun nen meedoen, omdat u dit weiken niet kende, waarop ik u antwoordde, dat dit geen be zwaar zou zijn, want dat ook in den N. S. B. de Fiansche methode werd beoefend. Toen had u weer een bezwaar, dit was- u kon niet rechts schermen, wel links. Dit nu woult door den Bond niet toegestaan, tenzij men lichaamsgebreken heeft. Dit maakte ik u duidelijk, waarop ti zeide dat dat lichaams gebrek wc) degelijk bestond, oindat de poe zen van uvv rechterarm waren eehrand. Ik dacht toen, waarom wordt zoo'n ontroluk- kig man dan niet voor den gewapeuden dienst afgekeurdmaar dit denkt men alleen men zegt zulks niet. Later hebt u mot die leerlingen (links) nog een partijtje gemaaktook ik heb even met u getrokken; toen waart gij niets vijandig gezind; waarom, heer P., dan zoo'n inge zonden stuk geplaatst? Wat moet de buiten wereld wel denken? dat er heel wat slechts of onwettigs is gebeurd? lliennede zullen de Pzers van dit blad 'vel genoegzaam zijn, ingelicht, en een ander inzicht krijgen. U, Mijnheer de Bedacteur, mijn dank nog maals voor de plaatsing; het is het eemge iiritvvooid, daar ik, wat ook P. nog schrijft, niet meer zal antwoorden. Hoogachtend, M. DEN HERTOG, Lesgevend nieester-instructcur en voorzitter van den Nationalen Schermbond, zetel Rotterdam. ALLERLEI. ZENUWACHTIGE ZANGERS. Tot groote» -verbazing van velen, legde Caruso, do beroemde zanger, onlangs do volgende verklaring af „lederen keer dat ik zing, benik bi zonder zenuwachtig, en als ik gezongen heb, ben ik oen flauwte nabij." Het alge meen idee' is,' datalleen jonge en on ervaren artisten te lijden hebben, van wat wij noemen '„tooneelkoorts"1, maai 't is een feit, dat bijna alle artisten, van den hoogsto tot den laagste in rang, meer of minder last hebben van zenuwen. Gounod, de componist van de „Faust"', was bizonder zenuwachtig, zoodat hij zelfs zijn eigen werken niet eens durfde diri- geeren. Hetzelfde is het geval meUTschai- kovvsky, den Russischen componist, wiens Symphonie Pathétique gedurende jaren zulk een opgang heeft gemaakt. Zelfs Wagner/ toen hij naar Londen kwam om in Albeit Itall te dhigeeien, was zoo zenuwachtig bij do repetities, dat hij zijn wenschen niet aan het orkest kon overbrengen, en aan Dr. Richter zijn divigeeistok moest overgeven. Alle groote pianisten lijden op dezelfde wijze. Von Bulow gewaagt in een zij nor brieven van „den afschuwelijken angst, die hem belette, zoo goed te spelen als hij kon". Rubinstein en Clara Schumann waren altijd zenuwachtig. Helsett moest ten slotte liet spelen op concerten opgeven, omdat hij altijd rillingen had. Chopin verfoeide het om in hot publiek to spe len, omdat, zooals hij zei, zelfs de adem van de toehoorders hem verstijfde en angst aanjoeg. Ferdinand David, een bekend violist, was dikwijls zoo ziek, dat hij naar bed moest gaan, eonigen tijd voordal hij in 't publiek moest optreden; terwijl Wiomowski, onder dezelfde omstandigheden, dagen van te vo ren niet kon eten. Van Padaiewski ver telt men, dat hij trilt als een blad vóói hij op bet podium is, maar eenmaal aan de piano gezeten, vergeet hjj altes wat om hem heen is. Eugen D'Albcrt fluit zacht voor den aanvang vim een voorstel ling om zijn zenuwachtigheid tc ver bergen. Zangers zijn het denkbeeld toegedaan, dat spelers ten opzichte van zenuwach tigheid op hen vóór hebben. Zij moeren, dat .de spieren van de vingers niet zoo makkelijk verstoord woiden als de stem banden. Maa1- dat verschil bestaat meer in hot idee dan in weikelijkheid. De plot selinge kou van do handen en hot ver stijven van do vingers, of h'et onverwacht uitbreken van liet zweet, dat een zwellen van de handen veroorzaakt, zijn bionnen van zenuwachtigheid, waarvan de zanger geen last heeft. Toch lijdt een zanger er dikwijls zelf heel erg onder. Menig werkelijk bekwaam vocalist, kalm en volkomen op zijn ge mak, heeft bij ieder optreden in liet pu bliek groote aandoeningen te overwinnen. Voor sommige artisten, wier namen aan iedereen bekend zijn, cn wier talenten ze op den Miereersten rang plaatsen, is iedei ojitieden in het publiek een ware mar teling. Patti was gewoon voor iedere voorstel ling zwarte koffie te drinken, om haar zenuwen te sterken. Melba is aan een vreeselijken angst ten piooi vóór ze voor een vreemd publiek optreed^ en Ben Da- vies ondervindt dezelfde aandoeningen. Alen verhaalt dat, als Titiens en Giu- gliri in de opera moesten zingen, zij bei den „vreeselijk zenuwachtig" waren; cn toen Titiens hoorde, dat koningin Victoria kwam, klapte zij zenuwachtig in de han den en fluisteido: „De hemel geve, dat er niets moge gebeuren om ons 9ucccs te berdeiven. Christine Nellsoa leed zoo aan zenuwen, dat, wanneer zij haar rol met den orkest-directeur repeteerde, zij gewoon lijk de kanten en verdere gameering van haar japon scheurde, door het voortdurend plukken eraan. EEN EN ANDER OVER PORTUGAL. Omtrent Senor Theophile Braga,, den pre sident van Portugal, verhalen sommigen dat liij een steik man is,* maar anderen beweren het tegendeel, mogelijk omdat hij een geleerde en dichter is. Maar hij is bizondei populah bij hot volle, en oen auto riteit op het gebied van de Portugeescx c folklore, llij heeft vier deelen verzen ge schreven, en drie of vier jaar geleden, toen hij Frankrijk bezocht, weid er ter zijner eei een feest gegeven, waarbij Ana- tole France voorzat. Toen twee zijner dochters eenigen tijd geleden stierven, maakte hij een gedicht, dat onder de klassieken in Portugal be hoort. Hij staat bekend als de armzaligst gckleede man in Lissabon, en men zegt, dat bij een jas draagt, die zijn grootva der gedragen heeft. Ofschoon eon volbloed republikein, is senor Braga een vijand van geweld en bloedvcigieten. Hij is nu zeven en zestig jaar. De hertog van Oporto, die met koning Manuel en zijn moeder koningin Amelia vluchtte, en mof de laatsten zijn toevlucht zocht op het koninklijk jacht te Cascaes, is een oom van den onttroonden koning, cn was erfgenaam van den troon. Hij ook was het die in 1908 in de velschillende landen de troonsbestijging van zijn neef ging bekend maken. - Do hertog is een groote, knappe man, soldaat van beroep, dapper en kalm. Toen koning Carlos vermoord was, haastte hij zich in zijn automobiel naar het rijtuig van den koning, en met opgeheven pis tool, stond hij gereed vo---- den aanval. Hij is een handig sportsman, en ais hoofd van de brandweer heeft hij menig leven gered. Men bericht, dat, toen hij met de overige koninklijke familie op de vlucht ging, hij den omstanders een bankbiljet van 40 pond sterling liet zien, er bij voegend: „Dat is alles, wat ik uit Portugal mee neem". i ZONDERLINGE HULDE. De oude Aragoniórs hadden een merk waardige ceremonie bij de huldiging hun ner koningen. In plaats dat zij namelijk hun voisl trouw en gehoorzaamheid be loofden, moest hij voor de vex-gaderdo majestratuur, welker ledeti "met .gedekte' hoofden bleven zitten/knielend en boots- hoofds .zweren, dat hij de wetten en pri-- vilegiën nauwgezet nale ven zou,1' waai op de vergadering hem met de volgende woor den,-erkende: „Wij, die evenveel gelden als gij, maken u hiermee tot onzen ko' ning, opdat gij onze vrijheden on privi legiën handhaven zult, en anders niet!" DE EZEL VAN KONINGIN VICTORIA. Koningin Victoria had een ezel, waar aan zij bizonder gehecht was. Hier volgt de geschiedenis van den aankoop van het dier, welke niet algemeen bekend is. ^Gedurende het eeiste verblijf van Haie Majesteit te Aix-les-Bams, nu 25 jaar ge leden, werd hij langs den weg van een boer gekocht voor honderd gulden. Jack werd langs de oevers van het meer geleid, toen. do koningin zijn eigenaar vroeg, of hij hem haai wilde verkoopen „Dat hangt er van af, mevrouw," ant woordde de boer, „want als ik mxjn ezel verkoop, ben ik mijn middel van bestaan kwijt." „Hoeveel hebt ge er voor gegeven?" vroeg de koningin. „Vijftig gulden, mevrouw," was het ant woord. „Wel, dan geef ik u het dubbele," en de koop was gesloten. NIEUWTJES VAN HIER EN DAAR. Te Quito, de plaats, die precies op den evenaar ligt, gaat de zon het geheele jaai door om zes uur op, en om zes uur onder. Tweo hondeid trossen diuiven zijn ei dit jaar geplukt van de druivenwingeid to Hampton Court. Honderd jaar geleden gaf diezelfde boom 2138 trossen. De geestelijke R. Schioeder, die onlangs te Helgoland overleed, was door geheel Duitschland bekend als de vriend van de verliefden, daar hij ei zich altijd toe leende dienst te doen bij geheime huwelijken. De oude gewoonte om geldstukken te laten bakken in broodenr en die op de grafzeiken. te laten leggen op het Selston kerkhof te Nottes, om ze door oudo men- schen te laten meenomen, had onlangs op een Zondag weer plaats. Een pleiziertochtje, dat 5000 gulden zal kosten en 300 dagen duren, zal deze maand van Southampton uit ondernomen worden. Het wordt genoemd:, „De kruistocht om de wereld op kunst- en sportgebied". On der die 5000 gulden is alles begrepen, be halve de wijnrekening van de toeristen, Het koninklijk paleis te Madrid is een van de mooiste gebouwen ter wereld. Het bouwen alleen kostte 12 millioen gulden, en het was er op berekend, het paleis te Versailles in cle schaduw te stellen. Het is van wit marmer en 470 voet bieed en diep, met een binnenplaats van 240 Vierkante voet, die met glas bedekt is. Op het Cailton-IIotel te Biarrits leest men de volgende aankondiging: „Voos toch tjes per aèioplaan,, wendt u tot den con cierge." Maurice Tabuttcau, een bekend luchtreiziger, is de persoon die de tochtjes leidt. Dat is waarschijnlijk het eerste hotel dat zulk een soort van attractie bezit. Constabel L'eighton,, die na 27-jarigen dienst ontslag genomen heeft bij de politie macht te Huil, heeft gedurende zijn dienst een dagboek bijgehouden, waarin te lezen staat, dat hij 10.447 maal door ééno straat liep, eerste hulp verleende in 121 geval len, 124 maal geroepen is bij een twist tusschen man en vrouw., vijftien blauwe oogen kreeg, dertien schoppen, en zes beten. ANECDOTEN. „Die gierigaaid, die onlangs stierf, was meer dan zuinig." „Hoe zoo?" „IIij liet instructies achter, dat zijn ko peren naambordje van de deur genomen en op zijn kist geschroefd moest woiden." Dame (ontstemd door hot voortdurend gillen van een kind): „Arme kleine 1 Is bet een jongen of oen meisje?" Moeder (verheugd door de belangstel ling). „Een jongen!" Dame: „Dan zult u er zeker niet om geven aan het volgende station uit te stap pen. Wat doet hij in een dames-coupé?;' „Toen ik met haar geëngageeid was, leerde zij mij hot drinken, het rooken en het biljarten er aan geven. Alaar ten laat ste gaf ik iets op voor mijn eigen plei- zier." „Wat was dat?" „Het meisje!" „Waarom zoo uit je humeur) Denys?"' „Ik hoorde daar juist de eene man den ander een leugenaar- noemen. En de man die een leugenaar werd genoemd, zei aan den ander, dat bij zijn excuses moest ma ken, anders zouden ze vechten.'1 „En waarom kijk je nu zoo treurig?" „De andere man maakte zijn excuses." „Hebt ge voor Kot volgend seizoen al een goed stuk?"l vroeg de 2de rangs-ac- teur. 1 „Neen,"' antwoordde- de' directeur. „Nu," hernam de acteur, „dan weet ik uvël iets, dat zal trekken."- '„Wat dan?"1 vroeg de directeur, „Een mosterdploister," antwoordde de ander, terwijl hij hard wegliep. A,: „Zeg eens, hoe.gaat het toch met Winter?"! B.: „Wel, toen ik hem zag, had hij geen hemd aan zijn lijf." A.„Arme kerel, waar heb je hem ge zien?" B.„In het zwembassin." Een man had gevochten, en luceg twee blauwe oogen. Den volgenden morgen ont moette hij een vriend, die uitriep: „Maar Piet, waar ben je geweest? Je hebt twee blauwe oogen." „Dat is niets," antwoordde Piet, ik zou or nog veel meei hebben, als er maar plaats was geweest." BIJ EEN LOTERIJ-AGENT. „Kunt ge mij een lot geven met num mer 55?" „Waarom verlangt ge bepaald dat num mer?" „Afijn oom verscheen mij vannacht in mijn droom met het nummei 5 op iedere wang." De agent, die alle nummers, die hij had, nakeek, vroeg: „Hadt uw oom zijn mond open, toen ge iiem zaagt?" „Ja, wijd open zelfs." „O, dan is hier uw nummer,"1 en hij overhandigde zijn bezoeker een lot met het nummer 505 er op. VERKLAARBAAR. Tooneelspeier A.: „Hoor eens collega, ik vind niet, dat je er in den afgeloopen zomer op vooimt gegaan bent; je ziet ex- erg miserabel uit." Tooneelspeier B.„IIoo kan dat anders? Dat is waarlijk geen wonder 1 Want ik heb voortdurend in gastrollen gespeeld, en zoo heb ik achtmaal als Ferdinand vei gif in genomen, zesmaal ben ik als Cailos dood geschoten, en als Julius Cesar negenmaal doorstoken geworden, en dan zou iemand er nog goed uitzien?"- Heer (tot sigarenhandelaai)„Hebt ge goede sigaren van Duitsch fabrikaat?" Sigarenhandelaar/Uitstekend, mijn heer 1 Ze zijn "dubbel haar geld waard." Heer„Zoo, zoo 1 Ik ben de fabrikant, cn ge sehreeft me, dat mijn laatste zending zoo slecht was. Het doet mij genoegen te vernemen, dat het een vergissing van u was." VOOR DAMES. MODE. Het meerendeel der dames hoeft het op 't oogenblik bijzonder diuk, want de win ter staat voor de deur, eu bovendien is in schouwburg en concertzaal de winter-_ campagne begonnen. Toch hebben we nog niet de allernieuw ste scheppingen op het gebied der mode te zien gekregen, want de Parijsche wer kers overstelpen ons nog niet met h'etgeon zij in het stille seizoen gemaakt hebben, en trachten ons tevreden te stellen met nil en dan eenige nieuwe modellen de wereld in te sturen, welke op vele vak lui den indruk maken van het reeds be staande, al is het ook in eenigszms ge- wijzigden vorm. De reden hiervan ligt in liet feit, dat de „modekoningen" heel goed weten, dat ze tegenwoordig met mecr zoo autocratisch' op kunnen heden, als ze dat een tiental jaren geleden gewend waren. De moderne vrouw neemt niet meer klakkeloos aan, wat haar als mode wordt voorgescluevan, en heeft den moed te wei geren, wat Kaar niet bevalt. De overdreven mode van de toegeregen rokken hëeft dat voldoende bewezen, daar die slechts door enkele dames, en dan nog alleen door die, welke de aandacht willen trekken, op gevolgd is. De vrouw, die zich! werkelijk smaakvol kleedt, zal daarom een inantelkostuujn kie zen, dat noch door ktcur, noch door snit bijzonder in 't oog loopt; dat zijn de klas sieke modellen, die aan weinig verandering onderhevig zijn, en waarin men niet hijzon der opvalt. Ook uit een oogpunt van zui nigheid is zulk een kostuum aan te bo- velon, want men draagt het af, zonder dat h'et verveelt. "Wat de rokken aangaat, daarin is de zeuzo op T oogenblik zeer groot; men ziet twee- en drie hanen-rokken, onderbre ken door plooicn-groepen, of met pattes of aangezette randen gegarneerd. Rokken met gladde, smalle voorbanen ingericht, of wel met een schuinen naad in het voor- en achtermidden, en voider met echte of valscho tuniques, die door smalle opgo stikte biezen worden aangegeven; al dezo verschillende modellen vallen evenwel strak om de heupen. In de mantels zjjn de nieuwe modellen 'eerder kort dan lang; nu wel niet zoo kort als gepasseorden zomer, maar een totaal lengte van 90 c.M. mag niet overschreden worden, althans niet ten opzichte van do mantels van tailleur-kostuums. Over de ver deeling der panden schijnen de ontweipen het evenwel niet eens te zijn, want de een lanceert 't Amorikaansche model, waarhij het rugpand aan éón stuk gesneden is, ter wijl een ander den rugnaad in liet achter- midden laat vallen. Vóór Jiej; laatste model is vóél te zeg- 1 f

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 10