STADSNIEUWS, Öevonded' réowerpen, Aanwezig aan het Commissariaat van Po litie Zilveren armband,', fietspomp, t-aschje met inhoud, notitieboekje, 'potloodhouder. Bij de politie te bevragen Een langharige, bruine hond, reu. Bij de volgende personen; R.-K. kerkboekje, v. Ravens, Visschers 51raat 32 kousen, Krommenhoek, N. Maasstraat 1pop, Verveen, Brouwerstraat 2; ceintuur, Visser, Nassnustraat 8; 1 paar sokken. N*"» Rugijnhof 11 ij/eren hoepel, Iloogdalem, Broersveld 1G0, AGENDA- 29 Oet. Groote Schouwburg. 8 u Agnes Sorma. Vonm Vanim. 30 s en 1 Nov. Groote Schotiwb., 8 u Het Heilige Woud. 30 Tivoli Schouwburg. 21/2 n. 3e Mor sel's Matinée. 30 Circus 2jr uur. Tt. V. lc Con cert. Solist Gerard Zalsman. 30' Tivoli Schouwburg. 8 u. N. V. Tiet Toonccl. Mercndet. 31 S. O. V. 8 uur, Volkshuis. Rot- to d. Tooneelgezelschap „Oud Hei delberg". 31 d Groote kerk 8 uur. Hervormingsdag ris G. H. Wagenaar. Zangkoor Kifcheto. 31 n Nieuwe keik Ned Protestantenbond 8 u. Hervormingsdag Ds. Lolcama 31 Musis Sacrum. 8 uur. Voordrach tenavond Albert Vogel. 3.1 y> Giooie Schouwburg, 8u N.V. Het Toon. Maisyas Mythische komedie. 31 Tivoli Schouwburg, 8 u. Het Rot- ïtrd. Tooneel. Twee Weezen. 3 1 Doelezaal, Rotterdam. 8 u. Uitvoe ring zangkoor „Irene". 2 j> Gr. Schouwburg. 8 uur, Kathleen Parlow. 3 Nov. Groote Schouwb. Edmunds Duitsche operette Das Mireilointenmariel. 4 Lokaal Schie, 8 u. Chr. Ger. Gem Dankstand. Ds. Janssen. 4 Nov. Groote zaal Harmonie, Rotter dam. M. t. berv. d.- Toonkunst. Die Jahreszeiten. 5 j> Musis Sacrum, 8 u. Alg Ned Tim- merliedenbond, afd, Schiedam. Pro paganda feestavond. 20 R. K Volksbondgebouw. 8 uur. 3e Feestavond. «Alh. Thym". Het Stedelijk Museum aan het Doeleplein alhier is eiken Woensdag van 2 tot 4 uur h 10 ct. per persoon voor bet publiek opengesteld. lederen avond specialiteitenvoorstelling in Circus Variété en Casino te Rotterdam Van vergaderingen, bijéénkomsten, con certen, vermakelijkheden, e. d. g. verzoe ken wij' steeds geregeld medodeeling, opdat wij die in onze agenda kunnen opnemen Kunst en Vleten schap. Kathleen Parlow. Het concertbureau de Haan heeft Kathleen Parlow de gevierde violiste geen- gageerd voor ,een leeks concerten vóór -haar vertrok naar Amerika,, waar de gioo- te kunstenares een groote tournée zal ma ken. De concerten in Holland zijn als volgt vastgesteld31 October Amsterdam,, 1 Nov. den Haag, 2 Nov. Rotterdam, 4 Nov. Breda, G Nov. Nijmegen, 7 Nov, Arnhem, 11 Nov. Leiden, 14 Nov. Leeuwarden, 15 Nov. Groningen, 16 Nov. Haarlem, enz. Haar aceompagnateur Charlton Keith zal haar overal begeleiden. Een hoek van Peary De Noordpool-vaarder Peary heeft onder den titel „de Noordpool" een beschrijving v an zijn laatsten tocht gepuhliceeid. Roosevelt, die de inleiding schrijft, wijst op de triomfen, door Peary behaald „in de ver schrikkelijke woestijnen au den eeuwigen winter." Eon belangrijke vondst. Te Miinchen is een Duitsche wandkalen- der gevonden uit het jaar 1477, met Latijn- ac'ie letters, zonder eenige versiering. De ka lender waf. voor de stad Straatsburg bestemd en met cV typen van den Straatsbuigscher. boekdrulcKer J. Mentelen, die gewerkt beeft br Gutenberg. Drukken als deze, die dateert van kort nn de uitvinding der boekdruk kunst, zijn zeer zeldzaam. Slechts in het B-'tsch Museum is nog een compleet exem- pi ar voorhanden. De hedendaagsche partijverhoudingen. Bij de firma P. Noordhof, te Groningne, is verschenen „De onzuiverheid der heden- riaa/'sche partijverhoudingen op godsdien stig gebied", van de hand van ds. Be versluis, te Znidwolde (Gr./, een voor dracht, door den schrijver in, een verga dering van predikanten en hoogleeraien te Groningen gehouden en strekkende verbe tering te brengen in den verwarden toe stand, door de hedendaagsche partijverhou dingen geschapen. Rechtzaken. Ongevallenverzekering. In een gisteren te Utrecht gehouden open bare terechtzitting heelt de Centrale Raad van Beroep o. a. uitspraak gedaan in het hooger beroep van P. II. te Schiedam, tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Rotterdam, houdende bevestiging der beslis sing van de Rijksverzekeringsbank, waarbij hem schadeloosstelling is geweigerd ter zake van een ongeval, overkomen aan zijn zoon, die op weg van zijn woning tc Bchiodam aan de Puttershoeksehestrant naar de" fa briek. van zijn werkgeefster de N. V. Wil ton's Machinefabriek en-Soheêpswerf,- waar bij te 6 uur 's namiddags in dienst moest komen, bij het oversteken van het terrein, der Schiedamsche Waterleiding in èen put is ge vallen en verdrenkende toegang over dat tc trein was verboden, zooals duidelijk ken baar gemaakt was. De Genitale Raad beves tigde de uitspraak. Dienstweigering aan boord van de ilïotter- dam" der Balland-Amerilca Lijn. In een buitengewone terechtzitting van de strafkamer der Rotterdnmsche recht bank is gisteren en heden behandeld de zaak tegen 63 stokers en trermmers, allen ervan beklaagd, als zouden zij, aange monsterd ten overstaan van den water schout te Rotterdam, als stokers en trem- mers, in ieder geval als schepelingen, op het stoomschip „Rotterdam" van de Ne- derlandscherAmerik. Stoomvaart-Mij. Hol- land-Amerika-lijn, en verplicht elke sclie peling in zijn hoedanigheid van stoker of tremmer, volgens tevoren opgemaakt dienst rooster, als zoodanig hun diensten te ver richten, gezamenlijk en tengevolge van onderlinge afspiaak en samenspanning van des namiddags 5 uur van den 7den No vember 1909 tot den daaropvolgeuden na*cht omstreeks 2Va uur, terwijl dat schip aan den wal te Rotterdam gereedlag om naar Amerika onder stoom te gaan, en ge durende de vaart door den Nieuwen Wa terweg tot buitengaats ter hoogte ongeveer van het lichtschip „Maas", hun diensten als stokers en'trommors hebben geweigeul en geen enkele werkzaamheid als stoker of als tremmer hebben verricht op die uren, waarop zij daartoe ingevolge gemeh den dienstrooster verplicht waren. Na het uitroepen der zaak bleken slechts zeventien beklaagden op de dagvaarding verschenen te zijn. Na het hooren der vijf getuigen eischte het O. M. voor 2 hunner 9 maanden, voor 6 vier maanden en voor 54 twee maanden gevangenisstraf. Eén werd vtijgespioken. Oneerlijke concurrentie. Voor den Hoogen Raad is gisteren we derom gepleit in een der procedures, welke reeds gedurende een tiental jaren worden gevoerd door de Singer Manufacturing Company te NeW-York tegen de naaml. venn. Lewenstein Nachfolger's Naaimachi nehandel te Rotterdam, wegens oneeilijke concurrentie, voornamelijk hierin bestaande dat deze laatste verkoopt „Verbeterde" Singer Naaimachines. Nadat de rechtbanken te Rotterdam en het hof te 's-Gravenhage dit feit in ver band met andere feiten hadden geoordeeld te zijn een onrechtmatige daad, die tot schadevergoeding aan de Singer Maatschij. verplichtte, achtte de Ilooge 'Raad op grond van zijn bekende leer omtrent on rechtmatige daad de handelingen van Le- wenstein's Naclifolger niet onrechtmatig in den zin van art. 1401 B. WL en vernie tigde hij het desbetreffend aixest van het Hof te 's-Gravenhago. Daarop stelde" de Singer Maatschij, een nieuwe actie tegen haar concurrent in voor do rechtbank te Rotterdam, eveneens tot schadevergoeding, maar thans gegrond op het feit, dat de gedaagde misbruik maakt van haar naam en van haar merk „Sin ger"; en wederom wezen de colleges to Rotterdam en te 's-Gravenliage die vor dering toe, het hof op grond dat, nu do wetgever heeft vastgesteld, dat alle private personen bepaalde namen zullen voeren, daaruit voortvloeit, dat hun ook het recht is verleend om uitsluitend die namen te voeren en dat dit evenzeer geldt voor een vennootschap onder firma en de naaml. venn. Verder overwoog het hof dat de bijvoeging aan het merk Smger van den vollen firmanaam en een eigen merk met verhindert, dat daardoor inbreuk is ge maakt op het merk „Singer", dat het woord „Singer" niet ais een soortnaam kan wor den aangemerkt, en dat een recht op een meik niet verloren kan gaan, doordal an deren, hoe veelvuldig ook, daarop inbreuk maken. Lewcnstein's Nachfolger voorzagen zich van deze beslissingen m cassatie en thans liep tusschen de pleiters van beide pat- tijeri, mr, J. IL. Teldeis voor, Lewenstein," mr. E. N. de Brauw voor Singer, de strijd voornamelijk over de vraag of onze wet kent een uitsluitend recht op het voereu van een naam door een naaml. venn. Adv.-gen. Ledeboer zal over 14 dagen conclusie nemen. Luchtvftfirt. ParijsBrussel en terug. De Franscho vlieger Mathieu is giste ren van Issy les Moulineaux vertrokken om te probeeren de vlucht ParijsBrussel en terug te doen. Hij is tegen den avond op een weide bij Braine-le-Comte in Hene gouwen (België) geland. De duisternis maak te het hem onmogelijk zijn tocht te ver volgen. Een telegram uit Brussel meldt heden, dat Mathieu, hedenmorgen vertrokken van Braine-le-Comte, te 6 u. 55 min. in den morgen te 7 u. 15 min. te Etterbeek is gekomen en om 10 u. den terugtocht denkt te aanvaarden. Wijnmalen. Henri Desgrange geeft in liet laatste nummer van „L'Auto", waarvan hij hoofd redacteur is, een hoofdartikel over de kwestie-Wijnmalen, waarin hij de Fransche Automobielclub flink de waarheid zegt. Hij zegt, vrijwel de ■•zekerheid 'gekregen ie hebben, dat Wijnmalen in het veheel geen .schuld heeft. De schrijver komt tot het besluit, dat de Automobielclub ten on rechte Wijnmalen's tijd vermeerderd hoeft en hij 'doet Suidelijk merken, dat hij het eens is met do opvatting, dat. de Automo bielclub zoo noodig tweemaal zal moeten betalen. Nieuw duurrecord. Reuter seint uit Etnmpes: De vlieger Fabuteau heeft het duurrecord veibeterd door G uur te vliegen. Hij heeft in dien tijd een afstand van 4G5 KM. afgelegd. De vliegweek te Behnont-Park. Alle moeilijkheden in veiband met den grooten wedstrijd van Belmont-Park om het New-Yorksche vrijheidsbeeld en terug, om een door Gordon Bennett uitgeloofden prijs van 50.000 francs zijn thans opgelost. De Franschen hebben gedaan weten te krijgen, dat verschillende hoornen geveld zullen worden; verder zullen de palen, waaraan diaden bevestigd waren, worden weggenomen. Gisteren ondervonden de vliegers groo ten last van den wind. Iloxsey on John stone werden, toen ze 7000 voet hoog wa ren, door den wind geheel weggedreven, zoodat ze onmogelijk te Belmont-Paik kon den landen. Johnstone kwam op 50 en Hoxsey op 25 mijlen afstand van Belmont- Park neer. I I Ueaieiigd Nieuwe. Landverhuizers.. Het stoomschip Noordain der Holland Amenka-lijn vertrok heden met 57 eerste, 274 tweede en 335 derde klasse passagiers naar New-York. Staking in 't zicht. To Tilburg hebben de wevers der wol- lenstoffenfabriek van de firma Cr. Bogaers en Zonen schriftelijk aan de firma mede gedeeld, dat zij het werk staken wanneer niet op 2 Nov. de grieven, welke zij meer malen der firma bekend maakten, zijn uit den weg geruimd. De hoofdgrief is het moeten verwerken van slechte grondstof, waardoor f3 per week minder verdiend wordt dan in andere fabrieken. Het ligt vooralsnog in de bedoeling der firma op het verzoek der arbeiders niet in te gaan. De arbeiders zijn georganiseerd. Zij han delen op advies van Bun bondsbestuur. Ongeluk op de rivier. Door het weigeren van de machine aan boord van do sleepboot Iris der Steenko len-Hand els veieeniging liep deze sleepboot Donderdagavond in de Maashaven te Rot terdam, bij paal 16, achteruit, waardoor haar schoorsteen tegen een staaldraad van een daar liggend stoomschip stiet, en ach terover sloeg. Door den schoorsteen wer den getroffen de kolenwerkers J. IL, uit do Oranjeboomstraat No. 49/3, en K... S., uit de Tweedo Carnissestraat no. G. Bei den zijn, ernstig aan het hoofd gewond en op verschillende plaatsen gekneusd, naar het ziekenhuis gebracht. Eerstge noemde verkeerde in bewusteloozen toe stand. Vacantiekolonies, Den afgeloopen zomer zijn in de 7 te huizen van het Centraal Genootschap voor Kinder-Herstellings- en Vacantie-Kolonies 1462 kinderen verpleegd, dat is 206 meer don in het jaar daarvoor. In de bosch tehuizen werden 356, en in de zeetehui zen 1106 kinderen opgenomen, meldt de „N. R. Ct.'" Het nieuwe koloniehuis Zwartendijk was op tijd gereed cn kon nog door 2 groe pen, respectievelijk van 124 en 115 kin- edren, worden betrokken. Na vei trek van de 2de groep is men begonnen aan het afschilderen. Hel tehuis heeft in deprac- tijk uitnemend voldaan. Do hoogste gewichtstoeneming werd be reikt in koloniehuis Kerdijk, waar een kind in 27 dagen 13 pond en 3xh ons zwaarder werd. Do gemiddelde toeneming in 27 dagen over alle kinderen bedroeg on geveer 2 kilogram. Do najaarskolonie van het Centraal Ge nootschap te Nunspeet telt 32 kinderen. Do meesten werden reeds des zomers verpleegd on volgen nu een voor hen drin gend noodzakelijke nakuur. De dag-uien zijn de kinderen steeds buiten. De middag rust genieten ze in slaapzakken op loo- perstoelen in het bosch. Om tegemoet te komen aan h'et bezwaar der ouders, dat de patientjes te veel ten achter komen in het lëeren, krijgen, de kinderen 's mor gens vóór 10 uur en 's avonds na half- vijf onderwijs. Behalve slöjd en nuttige handwerken krijgen de jongeren 1 uur, en do ouderen lVs uur les van een onderwij zeres in de hoofdvakken. Bij voldoende deelneming blijft h'et kolo niehuis den geh'oelen winter open. Een Duitsche graaf geverbaliseerd. Men schrijft aan de „Standaard": Graaf Bensch'off, eigenaar van het eiland Schiermonnikoog en eenige andere Duit sche heeren, zijn geverbaliseerd wegens het jagen op een verboden dag. In Fries land mag thans maar op twee dagen in de week gejaagd woiden, de 'Graaf nam er nog een derden bij. t Hij vroeg aan de autoriteiten daarvoor verlof ,doch dit werd geweigerd. Begrafenis Theodora Kraak. Nadat gistermorgen in de R.-ICath. kerk te Oósterbeek een lijkdienst had plaats ge had, werd het stoffelijk overschot van Theo dora Kraak om negen uur op de R.-K. be graafplaats ter aarde besteld. Hier zoowel als in de kerk waren velen bij de plechtig heid aanwezig, onder wie ook dc burge meester. De meisjes van.de naaischool op Lombok te Arnhem, op welke school Dora les ont ving, waren, onder toezicht van de onderwij zeres, op de begraafplaats, en legden een krans op de kist, die het stoffelijk overschot van haar vriendinnetje bevatte. Ook de burgemeester had een krans ge zonden. („Arnh. Ct.") Wederrechtelijk verkoopen van een graf. Door de vrouw van den ex-koster Hop man, te Bennebroek, is tegen de twee keik- oogden er Ned. Ilerv. Gemeente bij de justitie ..anklacht ingediend, omdat zij. volgens haar beweren, een grai, toebeliooien- de aan een daar vroeger gevestigd inge zetene, thans wederrechtelijk verkocht hebben aan een ander. Door den burgemeester wordt naar een en ander een onderzoek ingesteld. Wiaak wegens het aan haar man gegeven ontslag, nu reeds twee jaar geleden, schijn* aan deze vreemde zaak niet vreemd te wezen, („O. TI. Crt.") Bedrofjt Eenigen tijd geleden viel de arbeider -I. \Y., te Gennep, van de spoorbrug, waaraan hij bezig was met verven. Volgens zijn be weren brak hij daarbij zijn arm, wat ook aan de Rijksverzekeringsbank werd opgegeven. Naderhand lekte uit, dat W. daags te voren op de kermis te Heijden, in een vechtpartij betrekken zoude zijn geweest, en dat daar bij zijn ann stuk geslagen was. Hoewel hij werkelijk van de brug viel, zoude het daar bij opgeloopen ongeval gefingeerd' zijn. Naai de ,,'s-H. Ct." verneemt, zal deze zaak Dinsdag a.s. voor de rechtbank te 's-IIcr- togenboseh in behandeling komen. Een zestal getuigen werden gedagvaard. Het aantal plantensoorten. Men meldt aan de „N. R. Ct.": Thans heeft men vrij nauwkeurig kun nen vaststellen, hoeveel plantensoorten er tot heden bekend zijn: dit getal bedraagt nl. 133.082 bloemplanten- en 4521 varen- soorten. Het is onze landgenoot, de heer J, C. Th. Uphof, die in zijn pas verschenen werk: „Die Pflanzengattungcn" alle tot dusverre be kende plantengeslachten behandelt, waar achter vermeld staat het aantal soorten en de geografische verbreiding. Daar het aantal soorten van ieder der 278 plnntenfamilies vermeld is, heeft men het gcheele aantal der tot dusverre beleende sooiten in liet plantenrijk kunnen vaststellen. Onder de afzonderlijke families, welke aan de meesten bekend zijn, zijn rijk aan soor ten: de Orchideeën met 7521 soorten; zij zijn in hoofdzaak in de Tropen vei spreid., doch men vindt er ook in 't Hooge Noor den tot in Groenland. De niajestueuse pal men bezitten 1085; de grassen 3545; de samengesteld-bloemigen (eompositen) zelfs 14.324 soorten. Jeugdige booswichten. Twee verpleegden van dtn Kruisberg kre gen lust tot ontvluchting. Ze trachtten dit plan uit te voeren, door over het dale te ontvluchten, 't waren J. n. L. en A. J. de G. Ze wierpen mei dakpannen op de menschen beneden, terwijl een riep„Niet meer waarschuwen, gooi maai*". Voor deze aardigheid hebben ze reeds 14 dagen onder in 't gebouw in donker geze ten en om den anderen dag op water en biood. Nu moeten ze nog zoolang in het afzon- deringslocaal dooi brengen, tot ze beter op- pa-sen. Ah surplus bad de officier bij de Nij- rneegbclie rechtbank hen thans nog toege dacht 3 dagen gevangenisstraf, voor ieder, daar de beide jongens reeds zeer stdeng disciplinair gestraft zijn. De blouse blijft! Volgens „De Mauufacturier" wordt de blouse weder langzaam in eer en aanzien hersteld en men besteedt aan dit thans we der op den voorgrond 'getreden, zeer prnc- tische kleedingstuk een opmerkzaamheidj zooals dit sinds de laatste jaren liet geval niet geweest is. Er worden dure en hóé' dure blouses gebracht, daar ook de elegantste dames weder blouses bij haar trotteurs gaan dragen. Van de blouses wordt in de cerate plaats verwacht, dat zij zeer gemakkelijk en luchtig zitten. Vandaar dan ook, dat voor blouses bij voorkeur chiffon en zachte glanzende zij den stoffen gebruikt worden. Daarnaast vormt de witten tullen blouse natuurlijk een hoofdstuk op zichzelf. De chiffon-blouse brengt men over bet algemeen in de beide groote groepen voor dit seizoen, nl. borduureelmode cn de com- bineer-modc. Do kimonomouw is „de" mouw van het seizoen, do borduursels gaan ook meestentijds van de schouders in onafge broken lijnenriehting tot nog een eind over de aanknipte mouwen heen. De passe is óf rondom den hals in schulpen geborduurd^ óf de pas zelf wordt "door heb halfcirkelvor mig borduursel omboord en afgesloten. Het grootste aantal combinaties op te tel- len is onm'ogeliikontelbare variaties treft men aan van de smaakvolle combinatie af van bontgegarneerde of effen geborduurde onderblouses met chiffon-ovcrstof, tot de stoik sprekende, uit twecëilei zijden stof samenge stelde gladde blouses.' Instituut voor radiumon der zoek Te Weenen is Donderdag het speciale instituut voor radiumondorzoek geopend. Het instituut bestaat uit een natuurkun dig en een chemisch laboratorium. Zijn hoofdtaak is Bet physiseh onderzoek van het radium, niet zijn medische toepassin gen, In het gebouw bevindt zich een inrich ting voor de opwekking van electrisclie spanningen van 4000 volt en verder nog een inrichting voor ulLiamicroscopie tot waarneming van geladen deeltjes die be neden de zichtbaarheidsgrons der gewone microscopen liggen. Een trust in den boekhandel. Twaalf van de voornaamste Düitsche boek handelaren, onder wie do firma's Volckmar en Kohier te Leipzig, hebben volgens de „Leip. N. Nadir." een overeenkomst aan gegaan, die de grootste helft van den geheo- len omzet in den Duitsdien boekhandel be vat. Verschillende andere boekhandelaars zul len tot de nieuwe combinatie toetreden, die '1 begin van een groote boekhandeltrust is, Handige dieven De Banque Nationale te Brussel verzond Dinsdag j.l. 100.000 francs aan bankbil jetten van 20 francs in een dichtgenaaiden zak naar haar filiaal te Antwerpen. Toen nu daar de zak geopend werd, bleek zo slechts papiersnippers te .bevatten. Waar schijnlijk is onderweg de zak voor een andere verruild. j i Universiteitsbrand. Donderdagmorgen is te Toulouse tenge volge van kortsluiting het gobomv der me dische faculteit in de ascli gelegd. Met bui tengewone snelheid, sloeg de brand, aange- wakkeid door den wind,'over naar liet dak, dat in korten tfid één vlammenzee was. Teen de brandweer ter plaatse kwam, stond ook de eerste verdieping teeds in brand zij moest zich er rins toe bepalen do aangrenzende ge bouwen van de philosophisclie faculteit voor vernieling te vrijwaren. Eenige brandweerlieden trachtten nog in het brandende gebouw binnen te dringen, teneinde althans de kosthaarate schatten van de bibliotheek te redden; zij moesten hun pogingen echter opgeven. De onschat bare collecties, waaronder unica uit de mid deneeuwen, de 80.000 deolen omvattende kostbare bibliotheek, die meer dan een half rnillioen francs vertegenwoordigde, en de kost bare instrumenten, werden een prooi der vlammen. Staking der Parijsehe ivaschvrouwen. Het „Journal"! deelt mede, dat de Parij sehe wasehvrouwen besloten hebben met 1 November een staking te beginnen tenzij do patroons haar een loonsverhooging wil den. toestaan. Hot gemiddelde loon in de waschindustrie is ongeveer 11.80 per dag en zekere toelage voor koffie. De vrouwen eischen thans 12Va cent por dag meer en anders zullen zij weigeren haar zeer onontbeerlijke diensten te bewijzen, tot on gemak van do Parijsehe huismoeders. In verband met deze bewoging onder de wasehvrouwen verhaalt een correspondent van een der Engelsche bladen een komisch voorval, dat zich afspeelde in de rueGau- neron bij een daar gevestigde wascldn- richting. Eenige dagen geleden n.l. had 'de. eige naar dier inrichting geweigerd het loon der werksters to verhoogen. Diep onder den indruk over deze weigering besloten do „dames" dadelijk maar Kot weik neer te leggen. Waschtobben en groote hoeveel heden zeep werden naar dc ramen gesleept cn naar buiten gewoipcn, met Kot voor de betrokken personen, min aangename gevolg, dat verscki llcnde vooibijgangcrs een onverwacht zeepsopbad kregen. De meesten waren door deze verrassing zoo ontdaan, dat zij1 geen. enkel woord van protest uitten. Toen do politie op het too neel verscheen, werden eenige staaksters gearresteerd cn do overige „dames" uit het gebouw verwijderd. Chincesche exament. De Fransche geleerde prof. Lnnnelonge heeft een reis door China gemaakt. Hij ver telt o. hl van de examens, die den student sedert andoihalve eeuw worden afgenomen te Nanking. Dreigend en geweldig is het schouwspel, dat het reusachtig gebouw biedt, uaur deze woirlon afgenomen, liet is recht hoekig, 8 tot 10 Hectaren groot, en is om geven door hooge muren. Een enorme poort geeft toegang tot 't voorplein, waarop men voor een soort van triomfboog staat, waar over zich een pagode van drie verdiepingen veiheft, dan komt een tweede triomfboog. Dan eindelijk komt men aan hot gebouw, dat be staat uit eindeloozc rijen kleino cellen, waar de ongelukkige candidate», izccr streng be waakt, hun taak moeten uitwerken. Deze cel len, 17,000 in getal, zijn 1.20 M. diep, 1 M. lang en 2 M. hoog. Drie dagen en drie nachten moeten de examinandi liet uit houden in die cellen, waar slechts een stoel en een tafel staan. Hun eten krijgen ze uit dc keukens in de gebouwen. De dagen van deze instelling zijn geteld. De schoolhervorming, die In China thans flink aangepakt wordt;, zal do cellen op ruimen, -i

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 6