no. 13445 63"u Jaargang Zondag/30 October 19fiO Derde Blad. Het zesfle" zijgt Ta» fa reciter. Onherstelbaar. II. FRAN8CHE BRIEVEN. Doze com ant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- cn Feestdagen Prijs per kwartaal; Voor Schiedam en V]aardi n gen ti. 1,23 franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingon, 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten, des middags vóór een uur nan het Bureau bezorgd zijn. Bureau Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). C0M1T. Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel mee? 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij iasemea'. 1 \ji\ Advertentiën bij abonnement op voordeeligs voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs yaa 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen- latere. Telefoon voor de] Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. In een vorig artikel hebben wij betoogd, dal liet noodig zou zijn onder de ambtenaren van het openbaar irriuFtevie lagere 'amlitoiiri- ren aan 1e stellen, vertrouwd met de prak tijk van de op-poring van misdrijven en met liet vei/ameJeu van ben mmatorian], een en ander, opdat er minder usdrijven onvervolgd zouden blijven en opdat men bij de behande ling van de /.aak ter terochi/itting beter ge ordend inateiiaal zou hebben en minder af hankelijk zou zijn van'den dorpsveldwachter en zijn ambtseedig pmces-verbaal. Wij spra ken in dat artikel van een andere vinbetering bij de opsporing van misdrijven, die direct uit deze vooilvloeil. Daatmeo bedoelen wij geheel algemeen alle verbeteringen van de techniek der opsporing, die veeleer zullen worden toegepast door oen technisch goed geschoold personeel dan door de feitelijk on deskundige, in ander Werk opgaande politie dienaren (en phvttelnmlc. En in het bizonder bedoelen wij met dat andere middel ter ver betering van de opsporingstechniek de in voering van den politiehond. Nu deze hond lioffahig of althans rechtbankhiliig 'geworden is dooi' dat be faamde vonnis, waarin de hond als offi- cieele h of f reek tb ;m k) -le vera n ci er van aan wijzingen k .-i'Kond, behoeven wij de Irelee- kenis dezer honden niet meer in het licht ie stellen. liet is natuurlijk van groot gewicht dat men hij een misdaad, die daarvóór ge- schikt is, direct dc luilp van dezen hond kan ingeroepen. Op kosten komt het hier betrek kelijk niet aan. Als van 50. nieuwe honden iedere hond maar eenmaal per jaar de oorzaak is dat een mkundiger gevonden wordt, heb ben alle O'.uJen ruimschoots hun prijs en hun kost er uit verdiend en zullen zij zelfs een bulinrmüte bezuinierinir teweeg brengen.' Wat een vermeerdenng_ van rechtszeker heid en van de openbare veiligheid zulk een' vijftigtul dieren in ons land zonden ki nnen brengen, ligt voor de hand. En toch men schaft ze niet aan. Zijn wij goed ingelicht, dan heeft het rijk zelfs nog niet éón politiehond en wordt alles hier overgelaten aan het particulier initiatief van enkele beambten, inderdaad een ./oer onge- wonschte toestand, waai a an men zoo spoedig mogelijk een eind behoort te maken. Er is een nieuw, goed middel om misdadigers op te sporen. Waarom talmt het, rijk nu in ons land om dit middel toe te passen, waar zoo veel misdadigere ongestraft rondkropen? Doch keeren wij terug lot liet. zesde zin tuig van dun rechter. Wij hebben als ge- wenscht vooiop gesteld, dat men niet uit sluitend op dat zintuig vertrouwde en dttsf niets verzuimde om het publiek te doenj zien, dat de rechter met de grootst moge lijke voorzichtigheid optiüedl. Daartoe behoeven wij - «dijk gezegd een meer naujvkcuuge en meer deskundige verzameling van het, bewijsmateriaal,, dan tot heden gevonden wordt. Voor het beruchte ambtseed ig proces-verbaal kome in de plaats een nauwkeurig onderzoek van meer b« schaafde ambtenaren, die beier bewijsmate riaal verschatten. Vei volgers, brenge men den rechter dichter bij liet gebeurde. Ook hier is de shallechlsprauk zeer verouderd. De realiter kent slechte, bij uitzondering de plaats san het misdrijf, ziel en hoort den misdadiger hoogstens een paar uur en moet dan dikwijls een- uitspraak doen, die de verst strekkende gevolgen heelt. Dat is \erkeerd en onlogisch en dateert uit den tijd óór de treinen en do auto's. Toen verplaatste men zich moeilijk, nu is het gemakkelijk even met eigen oogen de situatie op le nemen. Toen was de ver houding tusschen rechter cn misdadiger con andere. Men meende vermoedelijk, dat de rechter zóó hoog geplaatst was, dat elke aanraking met den beschuldigde' ongowenscht wa«. Ook - dat is anders geworden en >mên moet eisehen dat een staatsambtenaar, die zulk een verreikende bevoegdheid heeft, alle middelen in het vork stelle om die bevoegd heid zoo goed mogelijk uit te oefenen en daartoe behoort zeker kennismaking' met be studering van den beklaagde. 'Nu bestudeert de consciëntieuze rceliter alleen stukken, stuk ken en nog eens stukken en ziet bij door allerlei oogen behalve de zijne. De rechter kijke door zijn eigen oogen. Doch 1 ook waar hij dat niet. kan, omdat hij onvoldoende wetenschap heeft op eenig speciaal gebied, zoi'gc hij beter dan tot nu geschiedt, voor de juiste keuze zijner des kundigen. i t Ook hier wordt niet altijd met de ver- oisehtc omzichtigheid gehandeld. In do eerste plaats behoort de Staat toch in zulke gevallen, waarin de veiligheid en de eer van zijn burgers door een deskundig advies op het allerergst kan worden aange rand zich deehts van de allerbeste deskun digen te bedienen: Dit geschiedt geenszins, Iedereen, die. hierover liet een en ander ge hoord heeft, kent «ovalen: waarin deskundi gen zich voor de rechtbank gecompromitteerd hebben. Het is slechts enkele dagen dat door een der, hoogste autoriteiten aangetoond werd hoe een drietal deskundigen voor de Amster- dinusuhe .rechtbank tot twee geheel tegen overgestelde resultaten waren gekomen zonder dat zij ?olf of dc rechtbank dat gemerkt hadden. Dat is toch wel wat kras. En liet zou niet moeilijk zijn, die gevallen aan te vullen met ander, waarin gemakkelijk werd aangetoond, dat „deskundigen" met. laak bare slordigheid of groote incompetentie hun rapport lu.dden uitgebracht. Hen denke bo vendien aan die verbluffende ontdekking van eon Eram-ch chemicus, die betoogd heeft, dat men bijna van ieder* overleden mensch kan bewijzen, dat bij met arsenicum is ver giftigd, omdat in ieder lichaam arsenicum wordt gevonden. Weet men zelfs wel hoeveel het maximum arsenicum is dal men in een gezond lichaam kan'vinden'? Men denke ein delijk aan deze ergerlijkste van alle (schrift)- deskundigen-histories, die het Dreyfus-proces hee' Nu is hier natuurlijk nooit volstrekte ze kerheid te verkrijger'. Doch wel behirort de echter de grootst mogelijke te zoeken, behoort hij zich dus alleen te wenden tot de aller Doste deskundigen en die te verplichten in hun rapport uitvoerig uiteen te zetten, welke proeven zij genomen hebben en precies welke Bsnltaten zij gevonden hebben. liet-ware zelfs wellicht- wenschelijk, dat de staat maat regelen nam om den rechter voor te doen lichten door de hoogste autoriteiten op elk ;chiod of door deskundigen, welke door deze hoogste autoriteiten waren aangewezen. Men bedenke toch welk oen groot belang bi) de/e zaak betrokken is en hoe ieder onzer morgen of overmorgen de dupe kan worden van dwalingen, door deze fouten veroorzaakt. Wij herhalen dan ook nog eens, dat liet zeer wenschelijk is dat men in de praktijk onzer rechtspleging de boven aangeduide ver beteringen brenge, om zoodoende grooter rechtzekerheid en meerdere waarborgen te vinden voor een juiste behandeling der straf zaken. Men zoeke niet steeds de fout in den rechter' of in de wet, nraar bedenke, dat en kele kleine wijzigingen in de praktijk al een groote verbetering in velerlei opzicht ten ge volge kunnen hebben. Rij was goed bekend ,in het dorp, de oude vader Jerome, de horlogemaker. Men had hem ook reeds zooveel jaren zien zitten .voor hot lage venster ,van< zijn ouden winkel, die goed voorzien was van horloges, van allerlei soort, van pendule--, klokken en wokkers. Rij zat daar steeds over zijn werk gebogen, met zijn vergrool- glas voor hot oog, het fijne langelje in de hand, bo/.ig, versleten voeren on ra dertjes te horstellen, of, zoo noodig, door andere te vervangen, Op marktdagen was hot or bizonder druk; het was dan voortdurend vol in, dear winkel, oil hef. wars dan bepaald ,1e-, vendig lo noemen,, in het straatje waai anders zoo weinig drukte heerschte. De boeren kwamen dan in hun blauwe kielen, met dc zweep over don behouder, om hun dikke horloges le halen, welke zij de vorige week gebracht hadden. Na dat zij stuiver voor stuiver op den prijs van do reparatie hadden afgedongen, scheidden zij altijd als goede kameraden, en rroodigdert vader Joromo uit, om oen borreltjes .met .hou te gaan drinken in het „Witte Konijn", een café vlak tegenover zijn winkel. Maar hij weigerde'L was maar zelden, dat hij goed gehurncuxtl was, de oude hij was altijd in zichzelf gekooid cn weinig spraakzaam; niets kon hem eenigo aflei ding bezorgen, niets een glimlach te voor- schijf roepen op zijn, gladgeschoren ge laat, zelfs niet'do scherts van do bocrcrj- meisjcf die allen bij hem het kleine horloge kwamen bewonderen, dat in een armband was gezet, en dat in hooge mate haar bewondering gaande maakte. llij leefde maar alleen, als oude jonge heer, voortdurend bezig, altijd over zijn werk gebogen, en op liet lancl zei men vkn hem: „0, vader Jerome heeft in zijn jeugd oen ongelukkige liefde gehad, en daarom is hij zoo treurig.'1 't Was de laatste dag van 't jaar. De avond begon reeds te vallen, maar toch (laclrt vader Jerome er niet aan mot wer ken to eindigen. Nog steeds zat hij over .zijn tafel gebogen, bij het lichtvan een lamp, die, voorzien van een lampekap, al haar licht op tafel liet vallen, zoodat hól 'overige van het vertrek vrijwel in duister- nis gehuld was. Een goed toeschouwer zou evenwel ge zien hebben, dat de oude horlogemaker wel degelijk liet werk er aan gegeven luid bij luisterde naar bet eentonig tik-tak van de klokken, die aan don muur hingen, hij hoorde hoe de voeren zich uitzetten cn weer inkrompen, en misschien wel voor het eerst in zijn leven dacht do grijsaard aan het snel vervliegen van den tijd. „Alweer een jaar, dat met al zijn lief en leed voorbijgegaan is,"' mompelde hij 'in zichzelf, terwijl hij mot zijn oogen de wijzers volgde van een pendule, die op hel tafeltje vóór hem stond, en waarop iri verguld zink een herder was aangebracht- die aan een herder in oen bloem aanbood, welke' zij lachend aannam. Dit tafereeltje deed hein aart lang vervlogen lijden terug denken. En toen hij zoo werkeloos" daar neerzat, PARIJS, 22 October 1910. In de laatste twintig inar om van tijd stippen van vroeger niet te spreken is het herhaaldelijk bij buitengewone omstan digheden gebleken duit de Parijzen au rs. in weerwil van hun zenuwachtige bedrijvig heid, een volkje zijn, dat, wanneer het er op aankomt, heel goed zijn kalmte kan bewa ren. Indien er maar niet onmiddellijk poli tiek in het spel is, gedragen zij zich zoo reretaiidig mogelijk en venliezen zij niet spoedig bet lrooi'd. Bij de jongste overstroo mingen, toen de toestand op veel punten vrij hachelijk was, toonden zij vastberadenheid en practischen ge-cst. Vooral onthielden zij zich .in jammerklachten, welke toch geen ge neesmiddel voor de kwaal konden aanbren gen Ter gelegenheid van de spoorwegstaking van verleden w'eelt. een verschijnsel dat men te Parijs, hetwelk ïeeds zooveel gezien heeft, nog niet goed luid leeren kennen, hooft men dezelfde houding der bevolking kunnen con- statecren. Een volslagen venvai ring on stoornis in het maatschappelijk verkeer en zelfs in het maatschappelijk leven dreigden op een gegeven oogenblik de Fr.msche hoofdstad te verlammen en toch bemerkte men nergens een zweem van angst of ver- slagcnheïd. Ieder trachtte, zooveel binnen zijn bereik en werkkring lag, zijn plicht te blijven 1 re- trachten, zich in de omstandigheden te schikken en te roeion met de riemen die men had en voor menigeen waren dat geen auto's of reiswagens, maar wel de middelen die moeder Natuur den mensch heeft toebe deeld. De zoogenaamde trein „onze" (die in verband met het cijferteek"ii van dat getal het paar „beenen" befeekent, waarover de meeste menseheri gelukkig beschikken) heeft een groote rol gespeeld, toen het ge bleken was dat andere treinen niet meer liepen. De talrijke beambten, 'bedienden en kler ken, die om Pru-ijs heen in buitengemeenten wonen, hebben zonder morren, 's morgens en 's avonds voetreizen van 15 en meer kilo meter gedaan om tijdig op hun post te zijn. liet wellicht nog groote re aantal werksters en winkelmeisjes heeft moedig dat voorbeeld gevolgd, haar door de sterkere sekse gege ven. Er zijn meisjes geweest, die, hoe dan ook èu met de meest vindingrijke middelen, eiken morgen in de Rue de la Paix zijn ver schenen en voor geen geld ter wereld haar weck in den steek wilden laten, al hadden zij nog zoo'n geschikt; en verschoonbaar voorwendsel een paar dagen geforceerde va- cantie te nemen. Het is opmerkelijk, dat dus juist, een werk staking gelegenheid biedt te constateeren, hoe vlijtig en werkzaam het Parijsehc volk, over het algemeen genomen, is. De stakers zeiven in de eerste plaats kunnen beschouwd worden als een klasse van arbeiders, "die, in gewone tijden, voor gansch Frankrijk als het model van plichtsbetrachting kunnen gelden. Thans waren zij echter het slacht offer van politieke drijver-s en bestuursleden van syndikaton, die, als gewoonlijk, persoon lijk buiten schot bleven. Men kan dan ook niet zoggen, dat, in weerwil van het ontzaglijk ongemak dat aan de Pariische bevolking bereid werd. de sta kers bij ileze erg impopulair waren, leder geeft toe, dat een gewone spoonvegwerker inderdaad recht heeft op een minimum-sala ris van 5 francs per dig. 7. j lie, tot nu toe minder verdienden, werden van ganselfor harte door leder beklaagd. Maar men Irehooit niet uit het oog te ver liezen. dat de eiseh van „nos cent sous", gelijk de werklui bet uitdrukten, waaraan velschillende maatschappijen trouwens reeds gehcor gegeven hadden, slechts het voor wendsel en volstrekt niet de ware oorzaak der stal.i revet F. Die is van puur po- litiokcn aard gebleken, maar het groote pu bliek heeft zulks in den beginne niet inge zien. Van den anderen kant heeft een bende jonge anarchisten, deels idealisten, deels rammen van de daad, van de gelegenheid ge bruik gemaakt om handelend tegen de maat- begon hij te peinzen, terwijl hij met Itou- rigen blik naar .zijn tafel keek, waarop de stukken lagen van oen horloge, dat hij juist uit elkaar had genomen: de schroef jes^ de wijzers, de wieltjes, alles lag netjes op een wit papier uitgespreid, cle radertjes en de veer waren in alcohol gelegd, „Achl"' zuchtte hij droevig, „het is het horloge van Madeleine, die nu een oudje is, net zooals ik,"1 oud als het horloge dat zij hem ter reparatie gebracht heeft, maar waar geen herstellen meer arm is; alles is op, vei sleten, raadjes, veer, al les f j, En juist om haar, en om haar alleen, was hij geworden, zooals hij nu was, een oude, eenzame man, die daar stoiven zou, gelreel alleen en verlaten. Zonder bloed verwanten, zonder vrienden, zou hij zijn eindje halen in zijn ouden winkel op het eind van het nauwe straatjeWat-had hij haar liefgehad, diezclide Madeleine; eerst als jong meisje, toen zij met haar vriendinnetje zijn venster voorbijging, haar groote, mooie oogen gevestigd op zijn uit stalling; hij had haar ook liefgehad als weduwe, toen zij peinzend en in rouw gewaad eveneens langs zijn venster ging, nu evenwel met haar roodgeweende oogen gcerr blik slaande op zijn uitstalling; en ook later, voet later, toen zij bijtra een oud vrouwtje was, had hij haar nog lief gehad. s 1 „Zij heeft hot niet begrepen, neen, nooit," mompelde hij voor zich uit. En toch had hij destijds in haar schitter oude oogen soms een teedero uitdrukking,, oen soort van aanmoediging meencn te lezen. Maar het was nooit zoo vor gekomen, schappij op te treden, bommen te laten ont ploften' en verschillende aanslagen tegen de openbare veiligheid te smeden. Die drie elementen, te weten de spoorweg- werkers, die te goeder trouw waren, de in het d-ristcr intrigeerende politici, die het mini-terie-Briand ten val wilden brengen, en de verspreide revolutionaire factoren hebben, men mag aannemen zonder onder ling overleg, maar de een achtereenvolgens het voorbeeld van den ander volgend, op een gegeven oogenblik samengewerkt om de publieke orde te verstoren. Misschien zou onder andere tijdsomstan digheden cn onder een minder energieke re- gcering do toeleg gelukt zijn en men van een daadwerkelijke poging tot revolutie ge tuige hebben kunnen zijn. Thans is alles spoedig en zonder groote onheilen in het reine gekomen. N ihmrlijk is dit te danken aan Briand, die vrij streng is opgetreden, dat wil zeggen vrij -Uxmg met het oog op de soms zoo veel door de v ingers ziende zeden en gewoonten ran een Republiek, waar het Uitvoerend Gezag altijd bang i3 te handelen in strijd met de beginselen van de Groote Revolutie. Bij de op aanstaande Dinsdag bepaalde Kaïnor-horopcning zal de Premier daarover nog wel het een en ander to hooren krijgen. NietJcmia is hij van te voren zeker van een groene meerderheid ter goedkeuring van de middelen, waarmee hij de -taking bedwon gen heeft. Natuurlijk is inmiddels ieder blij dat de benauwde droom voorbij is. Inde.daad had voor hen, die in de nabij heid wonen van de Gare Saint-Lazafe en do Gare du Nord, de toestand veel van een nachtmerrie weg. Die groote stations ge sloten en 'door troepen bewaakt ziende, kreeg men werkelijk den indruk van een op handen zijnde revolutie of van het begin van een oorlog of van een beleg. In den omtrek van genoemde punten was het bovendien een nare drukte en gewoel, geheel verschillend i an de bedrijvigheid, welke er gewoonlijk heerscht. Zooals altijd bij dergelijko omstandighe den, werd de samengetrokken menigte in bedwang gehouden en gekanaliseerd door cavaterip, en wanneer men te Parijs pa trouilles van lurrassicrs of gardes munici- paux ziet, krijgt men steeds het idee van een omwenteling of burgeioorlog. De stakers /elven hebben zich onder deze omstandigheden nog het rn-ligst van allen gehouden, hetgeen pleit voor hun ernst en degelijk karakter. Zelfs na meetings, waar aan door duizenden van hen word deelgeno men, is alles ofgeloopen zonder de geweld dadige tooneelen, die zich stellig zouden voorgedaan hebben, wanneer' het andere cor poration dan spoorwegmannen gegolden had. De werklui van het bouwvak hebben dat reeds vaak en ook nu weer bewezen. Overigens waren er zeer enkele catego rieën van personen, die lang niet ontevreden dat hij het gewaagd had haar zijn gevoe lens te bekennen. Rij was zoo bedeesd, zoo verlegen, die vader Jerome; altjjd had hij gewacht, steeds had hij hoop gekoesterd, do klokken hadden haar getiktak voortgezet cle tijd was verstreken, en nu was het uit voorgoed uit. Plotseling evenwel ontstond er loven in den winkel; de kleine koekoeken kwamen uit de klokketr to voorschijn en begroet ten elkaar van den ecnen muur naar den andere, (le groote klok met gewichten ra telde en deed toen haar twaalf slagen hooren het was middernacht, het jaar was voorbij. De oude Jerome werd hoe langer hoe treuriger gestemd; het gevoel van het on herstelbare kwam meer en meer bij hem boven. Hij was oud zijn leven liep ten eindeEen toekomst was er voor hem niet meer. Een kloppen op het blind stoorde hem evenwel plotseling-in zijn gepeins. Na een oogenblik overwogen te hebben, wat hij doen zou, stond hij op. Rij deed de deur half open, en een oude vrouw in een mantel gehuld,trad den winkel binnen. Het was Madeleine. „Zoo vader Jerome, zoo laat nog aan het werk?" vroeg zij, „je zult je nog ziek maken; wal is hot hier koud,,kom, beig den boel op, en ga met. me mee, ik ben gekomen om je te halen,'1 En toen de oude man het hoofd schud- do, ging zij met haar zachte stem voort „Ge moet toch housch mot me mee, en den avond bij ons eindigen. Er ligt een lekker vuur aan; we eten warme kas tanjes ou drinken witten wijn,;Mot opzet ben ik zelf gekomen,'1 2ei r.o, Kaar hand op den schouder van den horlogemaker leggend, „opdat ge niet zoudt weigeren, want, geloof me, goede vriend, het doet me verdriet, je altijd zoo tieurig te zien.'1 Bij deze woorden hief de oude man plotseling'liet hoofd op, en het oudje in het gelaat ziende, sprak hij „Zeg eens, moedertje, ik wilde je wat vragen. Vroeger weet je, heel lang geleden toen wij beiden nog jong waren, heb ik je bemind, vurig be mind.En gij?" Het oudje begon te lachen. „Maar mijn .oude Jerome, wat zeg je daar? Jk herinner er mij niets vim." De oude hernam: „En toch, als ik het je gezegd heb, zoudt go mij dan hebben aangehoord ?'1 „Misschien wel,"'1 antwoordde ze, „ik geloof het wel.'1 Er heerschte ecu oogenblik stilte, terwijl beiden in gedachten verdiept waren. Toen vroeg Madeleine, die haar horloge op tafel zag liggen, om toch iets te zeggen: „Is het in orde?"1 „Je horloge, mijn oude vriendin, is zoo als gij en ikhet is versletorv op.Het zal van onze liefde niets aanwijzen, neen. nooit. En de oude Madeleine vertrok w-eenere de, terwijl do klokken do een na de andere opnieuw sloegen, on verkondigden, dat het één uur na middernacht was.

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 9