Ned. Herv. Ke»k. van Yoss, 5 dozer to From an tic aangeko- men. J5t»et) Onderscheidingen. Bij Kon. besluit van 2 dezer is benoemd tot ridder in do orde van Oranje-Nassau, E. ten Cate Jr., lid" der handelsvennoot schap onder do firma H, ten Cate Hz. Co., to Stad-Almolo; en. is toegekend de aan genoemde ordo verbonden eere- medaille in zilver aan A. Wol ter s, hoold- baas, in brons aan L Boom, wovar, en B. Slettenaar, smeerder, allen bij voor melde handelsvennootschap. De aibeidsüjd der bakkers. Naar »Het Volk" verneemt, heeft minister Talma de aibeidsinspectie belast met het ten spoedigste verzamelen van de gegevens die hij noodig meent te hebben voor de regeling van den arbeidstijd der bakkers, die hij van plan is in te voegen in het ontwerp bakkerswet. Défeusle-plauneu. De Independence Beige" tchiijft in een artikel over de Hollandsche détensieWij moeten met de grootst mogelijke bezoigdheid onze aandacht vestigen op de plannen van Bolland om van Vlissingen eon veisterkte grensvesting te maken, waarmede de tnou ding van de Schelde beheerseht wordt, want de strategische noodzakelijkheid hiervan, uit sluitend uit een oogpunt van weerbaarheid van Holland, is onmogelijk aan te toonen. "De vor wezenlij king van dit Nederlandsche plan zou zijn een afsluiting van Antwerpen, en Engeland in de onmogelijkheid brengen on» spoedig te helpen in geval van een be zetting van Belgisch grondgebied. Algemeen kiesrecht. Zondagmiddag had te Am terdam in het Paleis voor Volksvlijt een vergadering plaats, belegd door het comité van actie der S. D. A, P. voor het te houden volkspetitionnement voor algemeen kiesrecht, onder leiding van den heer Th. v. d. Waarden. De heer Henri Polak zette als reden voor de actie uiteen, dat zonder algemeen kies recht de klassenstrijd niet gestreden kan wor den zooals het moet en er zonder dat recht ook geen sociale wetten zullen tot stand komen. De heer W. H. Vliegen betoogde dat de bedoeling moet zijn algemeen mannen- en algemeen vrouwenkiesrrecht. Zoowel do voorzitter als de beide sprekers wekten de talrijke aanwezigen tot het voeren van krachtige actie ter welsiaging van het petitionnement op. In „Dihgentia" te 's-Gravenhage was gisteravond een groote meeting belegd door ■de afdeeling den Haag van de S. D. A. P tei voorbereiding van het volkspetition nement ten gunste van algemeen kiesrecht. Als sprekers traden op J. van don Tem pel en Mr. Mondeis. Zij hielden een krach tig betoog tot opwekking om aan het volkspetitionnement deel te nemen en om anderen tot deelneming aan te spoten. Hebben de arbeidersorganisaties tot dus ver tor verbreiding van haar beginselen en van de kennis dei arbeiderstoestanden zich onder andeten er toe bepaald om belangstellenden uit te noodiugen op haar vergaderingen waar dan per slot van te kening m hoofdzaak alleen nog maar de kern dei atbeiders, de reeds eenigszins ge schoolden'' verschenen, in het ver volg zou men aldus deed een der sprekcis uitkomen zelf ojp bezoek gaan in de woningen van do arbeiders, om te trachten hen te doen inzien de noodzake lijkheid van arbeidersorganisatie ter ver krijging van betete toestanden Een groot aantal oiganisaties was ter vergadering vertegenwoordigd. Behalve do vaandels van de afd. Den Haag en eenige naburige afdeelingen van do S. D A. P. prijkten nog tai van vaandels van bijzon dere vakvereenigingen in de zaal ;Do belangstelling was zóó groot, dat „Dihgentia" niet alle belangstellenden kon bevatten. Zij, die geen plaats meer konden krijgen, werden verwezen naar het gebouw der „Centrale", aan de Houtmarkt, waar inmiddels een tweede vergadering was be legd, en waar Mr. Mondeis optrad, terwijl Van den Tempel de eerste spreokbouit in „Dihgentia" vervuilde. Daarna sprak Mi. Mondeis in „Dihgentia". De sprekers werden luide toegcuicht. Kr werd niet gedebatteerd. Yolkspetlttonnementalgemeen kiesrecht Het partijbestuur der S. D. A. P. had, als vooi vaarde voor deelneming aan de actie i au het Volkspetitionnement, gesteld, „dat op de veigadeiingan voor dit doel te beleg gen. onzen spiekers zou worden toegestaan naast die uuer pari ij, ons standpunt in den kitóbre-chtstrijd uiteen te zetten." Het clageliikseh bestuur dor S. D. A. P. bediste, dat die vooiwaarde onaannemelijk was en dat dus gedelegeerden der S. "D. P. op de gedelegeerdenvergaderingen niet kun nen worden toegelaten. liet bestuur der nfdeehng Den Haag van de S. D. P. beeft do volgende motie voor de ledenvergadering ontworpen „Do afd. Den Haag S. D. PI, kennis genomen hebbende van'het advies van liet P. B. om het Volkspetitionnement voor Alg. Kiesrecht te tcekenen i overwegende, dat onder onze huidige po litieke inachtwcuhoudingen dit volkspetition nement niet is een versterking van den strijd voor alg. kiesr., maar een poging om de propaganda voor scherper strijd van de baan te schuhenj dus in werkelijkheid strekt tot verzwakking van dien strijd is van oordeel, dat de/.e poging door onze partij behoort te worden ontmaskerd, dus s zeer zeker niet 'gesteund, en besluit aan het P. B. te verzoeken de uitvoering van zijn advies op te schorten, totdat daarover de partii na Tuime lis- cussie 1haar oordeel zal' hebben vastge steld." t 1 i v V ütt de Ainsterdamsehe Begrootl ngsdebatten. Jil /slot/. Tegen de verwachting is toch de behan deling der begrooting voor 1911 in één week ten einde gebracht. Twaalf zittingen zijn de vermaarde slui zen van welsprekendheid der hoofdstad- sehe raadsleden geopend geweest on veel eritiek hebben we vernomen. Maar verleden jaar, toen burgemeester van Leeuwen voorzitter was, viel er voor den toehoorder veel meer te „genieten" dan do debatten van dit jaar. Van Leeu wen, die voor wat voor groote woorden, wat voor felle critick ook, geen duim week en in zijn replieken een kracht legde die de tegenstanders verpletterde, zoodat ten slotte niemand dien leeuw moer aan durfde. Burgemeester Roell is tammer hij repliceert zonder iemand te kwetsen, zon der iemand den lust tot verdere eritiek te ontnemen Hij eerbiedigt, denkt apiès moi le déluge, en maakt zich niet kwaad. Hij wil zich met allen te goed vrind houden. De tijd zal leeien, of die methode de ware is voor de leiding van den Raad en vooral ook voor het belang der stad. Bij het debat de afzondeiüjke begroo- tingsposten betreffende, zijn geen bizonder- heden ter sprake gekomen. Alles kalm waartoe vooral wethouder Sernmer mee werkte, die op alles fluisteiend antwoord de: er tiu met op in te zullen gaan, maar hij zal het ondeizoeken. De andere wethouders zijn niet zoo mak kelijk, vooral wethouder de Vries bijt flink van zich af en nestelt zieh steeds vaster in zijn anti-revolutionaiie onderwijs- zetel tot ie er in vastgeioest is en uit 'den hoek komt! Dan wachten ons verrassingen I In 1911 betalen we 51/4 °/o plaatselijke diiecte belasting. Onvoorzien kan de gemeente over niet voel beschikken, slechts 146",560. Met algemeene stemmen keurde de Raad Zaterdagavond ten slotte de geheele bc- ■giooting goed, en stelde" die vast op f33,647,013 in ontvangst en uitgaaf. We zijn weer voor een jaar binnen 1 Een jaar dat, naar wij hopen, Amsterdam op lossing der fmancicole en zooveel andeie kwesties brengen zal en alle Jan Salie-geest moet dan plaats maken voor Jan Courage's al-overwinnend optreden. Rechtstoestand der vrouw. Het bestuur van de Vereeniging totVex- botering van den Maatsehappelijkcn- en Rechtstoestand dor vtouw in Nederland heeft zich mot een uitvoerig adios tot de Tweede Kamer gewond, waarin het te kennen geeft met leedwezen kennis te hebben genomen van liet ingediendewets- ontweip ter aanvulling van de bepaling in het Wetboek van Burg. RecJitsv. be- tieffende de echtscheiding. In het adios wordt daarom de hoop uitgesproken, dat de Kamer het ingedien de ontwerp zal willen verwerpen. VLAARD ING EN, 7 Nov. Hedenmiddag ie ruim 1 uur viel van uit een roeiboot in de haven tc water een jongeling, die ver geefs ti achtte daar uit te komen. Gelukkig werd zulks opgemerkt door schepelingen van een in de nabijheid liggend schip die den dienkcling er spoedig wisten uit te halen. STADSNIEUWS. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan do school voor g l. o. 3e kl. no. 71, te Rotterdam, komt o,.s no. 1 voor de heer J. P. W>. v. d Sluis, van hier. Bij Kon. besluit van 2 dezer is aan den mihtieplichtige A. A. Reteirnk alhier, op giond van de derde, in verband met de vierde zinsnede van art. 113 der Militie- wet 1901, ontheffing verleend vim den workohjken dienst, welken hij ingevolge art. 1U7 en ait. 109 der genoemde wet ge houden is te volbrengen, zulks tot 1 Maart 1911. De heer F. J. Smit, die aftreedt als lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken, stelt zich voor dat lidmaatschap niet meer beschikbaar. Wedstrijden. Bij de gisteren gehouden wedstrijden, uit geschreven door de Delftsche gymnastiek- en schermvereeniging sSparta", behaalde de gymnastiek-vereeniging i>T. H. 0. R." alhier den 1ste prijs, staafoeteningen, en de dames- gymnastiek-vereeniging sllygeia" alhier den lste prijs, vrije oefeningen." Wij kunnen hieraan nog toevoegen dat T.H.O R. 46 punten verwierf als gemiddeld door de leden behaalde punten en de heer T. Vervoort 47 punten, waarmede hij een zilveren medaille verwierf. Bygeia won den prijs met 433/4 punten. Het hoogste aantal te behalen punten was voor beide vereenigingen evenals voor de afzonderlijke leden 50 punten. Men mag dus wel zeggen dat deze beide vereenigingen, die staan onder leiding van den heer Chr. Krijger, met eere uit den strjjd zijn gekomen. Staatsloterij. De verkoop van de loten der Neder!. Staats loterij zal zooveel mogelijk bij alle collecteurs aanvangen op den 14en November a.s. Zateidagavond heeft een iongen van een jaai of negen in de' Schotsche Poort een achtjarig meisje, dat daar passeerde,' uit bal dadigheid ïnet een stok,' waaraan een stuk brandend hars, tegen het hoofd gestooten. Het kind bekwam zulke brandwonden, dat /ij door een geneesheer moest worden behandeld. "Volgens .aangifte bij de politie is gister avond tusschen 6s/4 en 71/4 uit de woning van M. Belerbroers, Maasstraat 13, tijdens diens afwezigheid en terwijl zijn vrouw met 2 kinderen naar de kerk en 2 zoons thuis waren, ontvreemd een bedrag van f 15, een nikkelen en een zilveren horloge. Een onder zoek wordt ingesteld Gisteravond werd een persoon, die een overtreding pleegde, bekeurd, maar gaf den agent een naam op dien deze als een valsche beschouwde, waarom hij den man naar het politie-bureau wilde overbrengen. Deze vluchtte maar werd achterhaald, waarna hij, opnieuw gevraagd, weer een valschen naam, een anderen dan den eersten maal, opgaf. Naar het politie-bureau over gebracht werd hem opnieuw naar zijn naam gevraagd en nu was hij zoo verstandig den juisten naam op te geven. Van een en ander is proces-vei haal opgemaakt. AGENDA- 7 Nov, Groote bchouwburg,8u Margaretha Gautier. 7 v Tivoli Schouwburg, 8 u. Ned. Too- neelvereeniging. De eeuwige strijd 7 Luthersehe Kerk 8 11. Rotterdam Bachvereeniging. Tweede uitvoering van gewijde muziek. 8 Groote Schouwburg, 8 u. Monna Vanna. 8 Tivoli Schoiwburg. 8 u. N "V. Het Tooneel. Schakels. 8 Lokaal Doele, 8 uur. Oud Kader- bond. Jaarvergadering. 9 Musis, Suur.'t Nut. Voordracht avond door den, heer oh. mevr v. Hees. 9 Groote Schouwburg 8 unr. Ned. Tooneel vereeniging. Allerzielen. 9 Salon Doele, Rotterdam, 8 uur Selskip „Fiisia". Leesavond Pie- ter Jolles. 9 Groote Nutszaal, Rotlerdniu. 8 uur. Conc.-Vereen. "Wolf-Verheij. Eerste concert Medewerking mevr. A. NoordewierReddingius. 11 Nieuwe Kerk, 8 uur, Ned. Protest Bond. Cursusvergadering Dr, C. Hooykaas: Wat is de Bijbel? 12 Groote Schouwburg. 8 uur. Tournée Schürmann.Die Zwillingssch wester. 13 Circus, 21/a u. R. O. V. le concert serie B. 15 S. 0. V., 8 uur. Dilett, Sympho- nie-Orkest „L. v. Beethoven", le winterconcert. 16 d Vereen.-lokaal Broersvest. 71/2 uur. Spr. J. Zalmatin, zendeling onder Israël te Rotterdam. 19 7) Groote Schouwburg. 8u. Kathleen Pariow. 20 R.-K Yolksbondgebouw. 8 uur. 3e Feestavond. vAlb. Thym". Kunst en Wetenschap. Prof. Van der Waals krijgt de Nobelprijs. Een Reutertelegram uit Stockholm meldt, dat de academie van wetenschappen in een vergadering, die Zaterdagavond werd gehou den, besloot, dit jaar de Nobelprijs voor ■scheikunde toe te kennen aan den Amster- d&mschen professor J. D, van der "Waals, op gtond zijner werken over den toestand der gassen en vloeistoffen. Johannes Dideiik van der Waals werd den 23en November 1837 te Leiden gebo ïert en den 14en Juni 1873 dour tea* stede bevordeid tot doctor in de wis- en natuur kunde, op een pioefschrift over de „conte- imfteit van den gas- en vloeistoftoestand." In 1865 weid, zoo deelt de „Courant" me de dr. v. d. Waals tot leeraar aan de lioo- gete burgerschool te Deventer benoemd. In 't volgend jaar kreeg bij een benoeming \ooi de hoogeie burgei&chool te 'vGraven- hage, waar hij tot 1877 bleef. Toen bij de verwisseling van het atheneum tot universi teit weid dr. Van der Waals, te Amster dam tot hoogleeraar benoemd en hij aau- vaaidde dit ambt op den vijftienden October 1S77 met het geven eener openbare les, waarin hij het doel der wetenschappelijke beoefening van de natuurkunde schetste. Sinds dien zijn er heel wat werken van zijn hand verschenen. „De wel van Van dor Waals" deed den hoogleeraar, die een der grondleggers van de historische theone is geweest, een weieldreputatie verwerven. Zooals men weet is deze wet een verbete ring van de wet van Dovle en Gayhisac, bc- ti&ffende de verhouding tusselien het volume eti de spanning van gas. Toen professor Van der Waals anderhalf jaar geleden het professoraat neerlegde, werd zijn zetel ingenomen door zijn zoon. De stu die is prof. Van der Waals echter ook na zijn emeritaat trouw gebleven, en nog steeds worden in het laboratorium nieuwe proeven door hem verricht". Sedert 1875 is professor Van der Waals lid dei- Koninklijke academie van weten schappen, waar hij thans ook de functies van algemeen secretaris en secretaris van de af- deeling voor de wis- en natuurkundige we tenschap vervult. De regeering erkende zijn groote verdien sten door hem te benoemen tot ridder in de orde van den Nedcrkndschen Leeuw. De Nobelprijs voor natuurkusde, die aan professor Van der Waals is toegekend, be draagt dit jaar 193,369 francs. Rechtzaken. Rotterdamsche Rechtbank. Voor de Rotterdamsche rechtbank wer den Zaterdag o.ya. de volgende, Schiedam" sche ingezetenen betreffende, belasting overtredingen behandeld. Voor de gedaagde vennootschap onder de firma A. J. v. d. V., to Schiedam, be klaagd van het ongedekte vervoer van ge distilleerd, was versohenen het lid dier firma J. A. v. d, V., 43 jaar, distillateur te Schiedam, die vei telde later te heb ben vernomen, dat op 27 Mei uit de dis tilleerderij der firma ongedekt was ver voerd een mandflesch, inhoudende 9 d.L'. spiritus Beklaagde echter had voor dat vervoer geen opdracht gegeven en ei dus ook geen veivoerbiljet voor gereedgemaakt of last gegeven dat biljet gereed te maken. De getuigen De Ruiter en Gelling, die getuige v. Son, den vervoerder, aanhiel den, hadden de iïibcslaggenomen mand- fleseh met inhoud gewaardeerd op vijf-en- veertig cents. v. Son vertelde, dat zijn patroon hem had opgedragen uit de distilleerderij een mandflesch te halen; aan deze opdraclil voldeed hij; dat in de bewuste flesch nog ongeveer 1 L spiritus zat, had deze ge tuige niet gemerkt. De rijksadvocaat, mr. D. E. van Raai te, eischte voor den ongedekten uitvoer en het ongedekte vervoer, resp. f100 en f25 boete, met verbeurdverklaring van de in beslaggenomen mandflesch met inhoud. De 48-jarige H. G., zakkendrager te Schiedam, vertelde op 22 Maart een bran derij to zijn ingeloopen om een borreltje te koopen. De kroegbaas vroeg hem, of hij een fleschje gedistilleeul naar zijn huis wilde brengen, waaraan beklaagde voldeed. Onderweg echter hielden de kom miezen hem aan en bekeurden hem we gens ongedekt vervoer. Geeischt werd f25 boete, verhaalbaar bij lijfsdwang. Een belangrijke rechtzaak. In het bericht onder dit opschrift in ons nummer van Vrijdagavond meegedeeld, werd o. a. gemeld, dat de verdachte P. W'. door prof. P. K. Pol te Rotterdam was onderzocht, en dat daarbij diens gezond heidstoestand van dien aard bevonden was, dat zijn oveibrenging naar Indié on toelaatbaar moest geoordeeld worden. Van deze bevinding werd de minister van justitie door mr. L'. W. van Gigeh, don verdediger van den veidachte, in ken nis gesteld. De regeering heeft daarna den in het Huis van Bewaring gedetineerde door een commissie van geneeskundigen laten onderzoeken. Deze commissie h'eeft de regeering advies uitgebracht en blijk baar sluit zich dit geheel bij de bevinding van professor Pel aan. Althans het „Hbl." verneemt, dat de heer P. W. op last van de regeering Zaterdagmorgen in vrijheid is gesteld. De overbrenging naar Indiêzal dus, zoolang de gezondheidstoestand des heeren Wi, niet verbetert, niet geschieden. Hiermee is evenwel deze in alle opzich ten belangrijke zaak niet ten einde. Op gehelderd zal nog dienen te worden, hoe de heer W. op een eenvoudig telegram uit Ned.-Indié gevangen kan worden ge zet en weken lang gevangen gehouden, zon der dat hij in*de gelegenheid was kennis te nemen van de tegen h'em ingebrachte beschuldigingen. Eedsweigering, Heden deed de Hooge Raad uitspraak in de bekende zaak tegen J. H die ter zake van eedsweigering als getuige in eene strafzaak, terwijl hij behoort tot het R.-K. kerkgenoot schap, door de rechtbank te Haarlem en het gerechtshof te Amsterdam van alle rechts vervolging werd ontslagen, tegen welk ont slag van rechtsvervolging de procureur- generaal bij het Hof te Amsterdam in cas satie kwam. De Hooge Raad besliste overeenkomstig de conclusie van advocaat-generaal jhr. mr, Rethaan Macaré Het voorgestelde cassatie- middel werd gegrond verklaard, het bestre den arrest van het Hof te Amsterdam ver nietigd, en, in verband met het niet vastgesteld zijn dat het R.-K. kerkgenootschap het afleg gen van den eed toelaat, werd de zaak voor een nieuwe feitelijke behandeling verwezen naar het Hof te Arnhem. N. V. Jïdius Oppenheim's Rank contra de gemeente Leeuwarden. De pleidooien in zake de N. V. Julius Op penheim's Bank contra de gemeente Leeu warden, naar aanleiding van de gunning van een gedeelte der laatst uitgegeven gemeen- teleening aan de Rijkspostspaarbank, die te gen lageren koers had ingeschreven dan 3 Oppenheim's Bank, zijn jl. Donderdag voor de rechtbank te Leeuwarden gehouden. Zoo als men zieh herinneren zal, was de gemeen te door bovengenoemde barik gedagvaard, om aan haar uit te betalen f 1237,50, zijnde dit bedrag de winstderving van 1 0/0 over een bedrag van f 99,000, vermeerderd met 1/4 o/0 provisie. Voor de eischende vennootschap werd door mr. J Al Stoop, aangevoerd, dat het gemeen tebestuur zijn contractueele verplichtingen niet was nagekomen en dat dientvolgens aan de eischeres het recht toekwam om ontbin ding der overeenkomst met schadevergoeding te vorderen. Daarentegen betoogde mr. J. M. Hettinga Tromp, voor de gemeente optreden de, dat er tusschen partyen geen overeen komst bestond en dat er dus van de ontbin ding van een overeenkomst geen sprake kan zijn. En al bestond een overeenkomst, dan was deze zeker niet overtreden door de han delingen van het gemeentebestuur. Het O. M. zal 24 November a.s. conclusie nemen, Kerk en School. Een manifest. De Hervorming bevat het „manifest aan 'de .vrijzinnige Christenen in Nederland", ,door het hoofdbestuur van den Nedor- 'landschen Protestantenbond verleden week te Zwolle aangekondigd. Hot is voor dat bestuur onderteekend door mr. ,T W1. do Kanter, voorzitter, en dr. I. M. J. Hoog, secretaris, en voor het Centraal Conuté van vrijzinnige Hervormden in Nederland door dr. C. J. Niemoyer, voorzitter, en ds. A. J. Adriani, secretaris. Men weet, wat tot dit manifest heeft geleid. Er was vrees voor botsing tusschen, het werk van godsdiens tprediking, dat van den Bond uitgaat, en dat van de vereeni gingen van vrijzinnige Hervormden, maar men kwam tot overeenstemming. Het manifest nu roept allo vrijzinnige christenen in ons land op om eensgezind voor hun beginsel op te komen Naar men weet, heeft prof. Gort op do vergadering van den Nederlandschen Pro testantenbond te Zwolle, op een vraag om inlichtingen, medegedeeld, dat de vertaling van het Nieuwe Testament, waaraan hij bezig is, bijna gereed, is. In de Hervor ming staat, dat prof. Oort er deze belang wekkende bijzonderheid bijvoegde, dat de vei-taling zal verschijnen in denzclfden vorm als die van het Oude Testament, nl. niet als een nieuwe uitgave van de Statenvertaling, maar als een nieuwe zelf standig bewerkte overzetting. Bedankt voor het beroep te Baam- brugge ds. P. C. Usseling, te Makkum; te Nederlangbroek ds J. Ravesloot, te Tuil en 't Waal; te Zwailewaal ds. F. Reitsma, te Noovdwolde (jFr.)te Sur- huisterveen de beer G. Ypey, cand, te Ferwerd (Fr.). Geref. Kerken. De Geref. kerk te Ruilingen heeft bij de classis Franeker een voorstel ingediend om aan de e.k. Synode in Friesland te verzoeken, dat deze in overeenstemming met het besluit der laatstgehouden Synode van Groningen, de Generale Synode voor stelt, de regeering op 'haar ïoepmg te wijzen, om weer in onze wetgeving op op- zettelijken doodslag de doodstiaf in to voeren. Beroepen te Pretoria als missionair predikant do heer *P. Bos, proponent. Bedankt voor het beroep te Andel (N.-Br.) ds. D. B. Hagenbeek, te Ouder kerk a. d. IJsel. Hoog eu Onderwijs Universiteit te Leiden. Doctoraal exa men geneeskunde; mejuffrouw E A. van Teutem. Universiteit te Groningen: Op stollin gen bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap mej. P. C. de Boer, geboien te Groningen. Universiteit te Amsterdam: De heer II. J. E. A. Beth, die gepromovceid is tot doc tor in de wis- en natuurkunde, verkreeg daarbij het praedicaat cum lande. Te Gent zijn, naar aan. het „N v. d. voidt gemeld, bevorderd tot doctor in de genees-, heel- ,pn verloskunde de heeren A. Nieolai, geb. to Blokzijl; II. F. Luinentut, geb. te Kwandang (Noonl- Celebos), en W'. J. Angeneh t, geb in Groot-Atjeh. Sport, Voetbal, Bekerwedstrijd. By den gisteren te Vlaardingen gehouden wedstryd voor de Bekercompetitie verloor?. F. C, van Tubantia met 13. Uitslagen der competitiewedstrijden van gisteren 'Westelijke le klasse. Breda: VelocitasD. F, C. 21. Den Haag: QuickH.'B. S. 1—1. RotterdamSpartaY. O. C. 4—1. Utrecht: Hercules't Zesde 0—1. Den Haag: II. V. H. F. 0. 2—2. Ueinengd Nieuws» Dubbele moord te Spaarndam, Men seint ons uit Haarlem: Do gemeenteontvanger van Spaarndam, de 66-jarige Willem Molchior en diens 67- jarige zuster Suzanna, zijn Zaterdagavond vermoord. De zuster door messteken in hals en nek, Melehior Zelf na blijkbaar hevige worsteling door verworgmg met eigen zakdoek. Zijn gezicht was blijkb.uir aan flarden gesneden, ook had hij éen mes steek in den hajs. De moordenaars hebben zich meester gemaakt van een geldkistje en daaruit cir ca 1000 gulden ontvreemd. Men heeft weinig aanwijzing omtrent de> daders. Het mes, waarmede de steken zijn toegebracht, is wol gevonden, maar ishet broodmes, behoorende aan Melehior. Hedennacht zijn twee Amsterdammeis aangehouden en hedenochtend naar Haai- lom verv'oord, om met do lijken, te worden ^geconfronteerd, A;yi do bijzonderheden, welke de „Cou- rant"-correspondent over deze "droeve ge beurtenis geeft, ontleanen wo nog het vol gende: Melehior was vroeger zeilmaker, had zijn koetjes op het droge, was thans nog go- meenteontva,nger en ontvanger van oen pol der en leefde met zijn zuster rustigjes V00^ f ml 1 """-nniTir tn-firtin n*~t^iminir in—iwu——muiMfnimmimuimu v f

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 2