BLOOKERS CüCI J 63"* Jaargang Woensdag 9 November 1910 DAALDERS No. 13453 De Heidemolen. KENNISGEVING. v. sickenga: BUITENLANI). 7 BINNENLAND. SCHIEDAM! CH E W IRA T Deze coulant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs pci kwartaal: voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1,25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen wotden dagelijks aangenomen. Advertcntiën voor hot eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertcntiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advert en tiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertcntiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intorc. Telefoon voor de liedactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Willi tl :,UÜ 1IOM11 Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schie dam Gelet op cle bepalingen der Hindeiwet; Brengen ter algemeene kennis, dat op heden aan de DIRECTIE DER ALGEMEENE BE- DRIJFS-COMPAGNIE te Rotterdam en hare rechtverkrijgenden voor een proeftijd vergunning is verleend tot het oprichten van eene smellerij van eetbare dierlijke-en plan- tenvetten, in het pand staande aan de Sehie no. 24, kadaster Sectie A no. 1123. Schiedam, den 7 November 1910 Burgemeester en Weihouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De. Secretaris Schiedam, 8 Nov. 1910. BELGIË. Tiet huwelijk der Belgische prinses Cle mentine met den Eranschen kroonpretendent, piins Victor Napoleon, dat 14 October op het slot Moncalieri bij Turijn zal plaats heb ben, hoeft muur veler meening ook een poli tieke betcekenis. En ter staving van deze mccning, wijst men op do volgende feiten: Do pictendon!, die tot nog toe in de Ave nue Douhse te Brussel oen bescheiden huis bewoond, is van plan een Tuüet'ieën, palcis ,.en miniature" in do Belgische hoofd stad op te lichten en verder aan zijn nieuwe hofhouding koninklijken luister bij te zet ten, lal te Parijs ongetwijfeld de aandacht zal lick ken. Zijn tegenwoordige bescheiden woning is door aankoop \an naburige huizen en door veihouwing "ui een inderdaad voiste- lijk palcis wrandeid, terwijl de nieuwe prinses Napoleon een hofhouding krijgt, welke haar op gelijken lang brengt met de legeeronde koningin dor Belgen. Volgons de Ie Biusse] liecraeliende hofetiquette bestaaL de omge ving van een Belgische prinses tiil een hof- en een peredame. Daarmee leeft prinses Cle mentine heL tol nog toe ook gedaan, even als de zusters van koning Albert. Thans echter heelt prins Napoleou voor zijn toe komstige gemalin in de peraoon van do punsea Murat een speciale oppeihofmeesteres en in de gra\ innen Ba.ttnno on Pracontal, twee hofdames gevonden. Bovendien behoudt de prinse» lintir tegenwoordige Belgische hof- en Cerodaincs. De prins zelf omgeeft zich met oen giooten hofstaat van adjudanten en jigentilliommos de service", terwijl tot nog toe slechts eon enkele edelman hein gezel schap hield. Hel groote vermogen, dat zijn gemalin mede ten huwelijk brengt en zijn aanspraak op hel cnoimo vermogen van kei zerin Eugenie stelt hem in ataat zich met een luister te omgeven, welke tot nog toe geen enkel ransch kroonpretendent zich kon veroorloven. Of du tegenwoordige inzichzelf gekeerde en zwijgzame kluizenaar van de Avenue Louise kans heeft het vooibeeld en de loop baan van Napoleon 1LI te herhalen,, hangt natuurlijk van den loop der gebeurtenissen in I*i ankrijk af. klaar zooveel is in elk geval zeker, dat hel huwelijk met de rijke Bel gische koningsdochter den pretendent het re lief verleent, wat hem tot nog too ontbrak, en dat wel in slaat is zijn aanzien in Frankrijk, tenminste bij de monaicliislen, inderdaad te vcihoogen. Ifoc verstandig en berekenend hij te work gaat, toont het leit aan dat hij met de tegenwoordige a ïtidericale volksstemming in Frankrijk rekening houdt, doordat bij tot groote ergernis van hel Vaticaain heeft voor geschreven, dat bij de huwelijksplechtigheid te Moncalieri liet burgerlijk huwelijk het ker kelijke zal moeten voorafgaan. Volgens de Itnliaawsehe wetten had hij hierin vrije keuze. De prins wil hiermee blijk geven,, zoo zegt men, dat hij geen clericaal is, want niets is in Frankrijk zoo impopulair als het elori- calisme. „Uitgesloten is het derhalve niet, dat de nieuwe Tuilericen te Brussel het middelpunt zullen worden van politieke intrigues tegen Frankrijk. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. Koning George heeft gisteren een procla matie onderteekend, waarin de kroning wordt bepaald op 22 Juni 1911, België. De Brusselsch© „Gazetle" meldt, in strijd met hetgeen elders was medegedeeld, dat er tot dusverre nog geen transactie om trent de koninklijke nalatenschap tusschen den staat en prinses Stéphanie tot stand is gekomen. Het huwelijkscontract tusschen prins Napoleon en prinses Clémentine, is giste ren geteekeud. datgene, dat over de jongste spoorwegsta king loopt. Het bevat o. ru. het volgende: De regeering kan ntol toelaten, dat dien sten van algemeen belang, waarvan de geregelde gang een essentieel© voorwaarde is voor het leven der natie, onderbroken y worden. Opdat onderbrokingen tot de on mogelijkheden zullen beliooren zal de re geering verschillende maatregelen aan liet parlement voorstellen, die de leemten in de bestaande wetgeving zullen aanvullen. Over den aard en de strekking dezer maatregelen, wordt de grootste geheimzin nigheid betracht, maar volgens belichten uit de wandelgangen zouden zij bedoelen de regeoring uitgebreider macht toe te ken nen inzake de miiitairjsatie van de spoor wegarbeiders. Zeer strenge straffen zour den opgelegd worden aan allen, die zich zouden schuldig maken aim sabotage of daartoe zouden aanzetten, of wel tot in- disciplinaire handelingen. Briand zou eveneens het voornemen te konnon geven, niet dan op cle republikein- sche partijen te steunen om de overwin ning van het leekenelement in de Repu bliek te bevestigen ca volledig te maken, en zijn politiek, oeconotnisch en sociaal programma te verwezenlijken. Uit Parijs woidt verder gemeld, dat men in parlementaire kringen aldaar van mee ning is, dat de verklaring van het minis terie ïceds dadelijk aanleiding zal geven tol een vinnig debat. De onafhankelijke socialist prof. Pain- léve heeft te kennen gegeven, dat hij een interpellatie zal indienen over de alge- mecne politiek der regeering en de gema tigde republikein Lcroy-Beaulieu zal vra gen stellen over de opneming van Lafferre in het kabinet. Ook is het niet onmogelijk, dat het reeds dadelijk tot een heftig debat, over de voorgenomen beperking van het sta kingsrecht komt. Oostenrijk en Turkije. Uit Berlijn wordt aan de Parijsche „Temps" gemeld, dat in 1909 door Oosten rijk een verdrag is geteekend, waarbij aan Turkije de status quo wordt gewaarborgd en steun wordt beloofd bij aanvallen van Bulgarije en Rusland. rkije nam -daarvoor de verplichting op zich geen enkele concessie toe te staan, zonder de goedkeuiing van Oostenrijk. De overeenkomst zou gcsloteu rijh, meldt het Fransche blad, nadat Rusland "had voorgesteld aan Servië een vergoeding toe te staan, bestaande uil een stiook lands dwars door den Sandjak Novibazar. Portugal. Door inschrijving in de ledenlijst van het republikeinsche centrum hebben alle officieren van het Lissabon sche garnizoen officieel hun toetreden tut te Portugee- sohe republiek verklaard. Dit feit geeft den besten waarborg voor de veiligheid, van cle nieuwe regeeiing en is in lijn rechte tegenspraak met de in liet buiten land verspreide geruchten over een mili taire samenzwering- mijnen vóór liet in werking treden der wet hadden gesloten, door dit leit als opge heven. De Amerikaansclie pers spreekt er thans van op Duitschland het boog-,te toltarief toe te passen, dat de wet Payne toelaat. Het westen der Vereenigde Staten wordt opnieuw niet een spoorwegstaking be dreigd. Besprekingen te Chicago gevoerd tusschen cle vertegenwoordigers van do vereeniging an machinisten en do direc ties van 61 spoorwegmaatschappijen, be westen Chicago, over den cisch tot verbe tering van het lot der machinisten, leidden tot geen resultaat en zijn afgebroken. De leden van de vereeniging deelen mede, dat een voorstel om tot staking over te gaan, zal worden ingediend. P e r z i De afgezette sjah van Perzië, Mohamcd Ali, die, zoo als men weel, bankdireeteui te Odessa is, zal zich wegens gezond heidsredenen naar het zuiden van Frank rijk begeven. Zijn gemalin maakt een pel grimstocht naar Mekka. Enkele bladen zien in deze reis van den sjah politieke beweegredenen, Roman naar hot Duitsch van OSWALD BERGEN ER. 20) „In mijn angst zou ik, als je gekomen was, op dit oogenblik je zeker om vergeving gevraagd, ja gesmeekt, hebben. Ik zou mij 'vernederd hebben voor je, zooveel als je venschte. „O, hoe zacht eti lief was ik mt, nu je niet hij mij was. lioevecl liefs zei ik in stilte tegen je, nu je hel niet kon hooien, iioc verlangde ik er nu naar mij tegen je aan te cl tukken, mijn armen om ie hals 1e staan j „Ik wachtte en ziet opeens kwam je weer Ie voorschijn, Ernstig en koel kwam je op mij af, zooals een strenge vader, die op zijn kind toekomt dat :<tnri verdiend heeït. „Dat kon ik weer niet verdragen. Dat hoogmoedige en onbuigzame In ie houding bracht mij opnieuw tot, woede en verbitte ring. En zoo berouwvol ik daar juist ge wee-t TOS, zoo wraakzuchtig was ik nu weer. „Daar straks luid ik gevoeld dat jij wei jkolijk overwonnen bad nu meende ik dat ju weer toenadering wilde, dat je 'weer min- v dar steik was clan ik., Zoo was het «1 zoo M'nak geweest clan kwam je wel met trot. t gsche houding, t.uu* toch bereid om alles te tloon wat ik vroeg. - F i' a n k r ij k. Het nieuwe ministerie Briand zal heden in cle Kamer zijn rogeeringsverklaring af leggen. Daarin liandhnatt '1, gelijk een blijk baar officieus telegram uit Parijs meldt, het progianuna van hervorming door het vorige ministerie den 9en Juni aan do Ka mer bekend gemaakt. De regeoring zal, zoo boet het verder, cle reeds ingediende ont werpen handhaven en nieuwe indienen om den socialen arbeid der repuubliek te vol tooien. Deze beoogen met name de civiel rechtelijke bevoegdheid van vakvereenigin- gen, de instelling van werkliedencredieten, collectieve arbeidscontracten en het deelne men in do winst. Het belangrijkste gedeelte is ongetwijfeld KOFFIE is duurder geworden, doch kost nog steeds 1.50 per bus van 1 Kilo (2 pond). Kleinere bussen naar verhouding. T u r k ij e. Een telegram uit Konslanliriopel meklt, dat naar verluid, de ministerraad Zater dagavond de voorwaarden van liet lec- ningsconlract met de Duitscli-Oobteniijk- sche bankgroep gunstig heeft beooideeld en liet ontwerp heeft goedgekeurd. De lee- ning is hiermede een feit geworden. l)e tekst van het contracit zal onmiddellijk en wel in de ïurksche taal worden opge steld, zoodat de ohdarteekening binnenkort zal kunnen plaats hebben. Minister Dsja- vid bey heeft de publiceei ing van de dé tails der bepalingen van het contract uitdrukkelijk aan do ïurksche ïegeermg voorbehouden. Van ïurksche zijde woull gemeld, dat de leaning eerst in 't volgend jaar zal wor den uitgegeven. Van liet voorschot van 6 millioen ïurksche ponden, dal de iJuit- sche Bankgroep Legen 51/» procentigc schat kistbiljetten ter beschikking der Portestelt. zal de ïurksche regeoring waarschijnlijk maandelijks een millioen opeischen. U r 11 g a y. De revolutionnairc beweging breidt zich, naar aan de „Times" wordt gemeld,steeds uit. In alle districten zijn benden georga niseerd. Belangrijke convooien gewonde soldaten worden naar Montevideo gebracht. Do regceiingstroejicn hebben weinig of geen succes. Verschillende bladen der op positie zijn in beslag genomen. Van liet Hof. Groothertogin Marie mui Mecklenburg is aL'eieim'.ond mini S uur 30 te Apeldoorn aangekomen, lie- vorstelijk sidoni'ijtuig werd 11:1111 la-t eerste perion gereden, waar II. M. de Koningin en Z. K. IT. do Prins de hooge EïockstJI ontvingen. De burgemeester was mede ter begioeiing op hot jxuron. Na een hartelijke begroeting en een kort oponthoud in de wachtkamer reed men naar het Loo. Gioothenogin Marie zal 16 of 17 dezer vertrekken. Hofbericht, TL IC. II. de Groothertogin, Marie van Mecklenburg, die gi.-teron ten palei/e hot Loo nrrivpeide, was vergezeld door de dame du jiahtis en hofdame Barones-e Stenglin en door den hofmaarschalk, Ziine Excellentie, generaal Von der Luehe. Vereenigde Staten. Amerikaansclie bladen wijzen op liet ge vaar van oen op handen zijnden tarief- oorlog tusschen de Vereenigde Staten en Duftohland, ton gevolge van de nieuwe Duitscho wet op do kaliwerken, waarin do potascli belast wordt op een wijze, die men in Amerika als een soort uitvoer recht beschouwt. Hoe dit ook zij, in elk geval beschouwen cle Amerikaansclie koo- pers van potasch, een kunstmest, waarvan de Vereenigde Staten een groote quantileit gebruiken, de contracten, die zij met de „Ik meende al een paar zachte woorden t< liooren ik zat te vachten zoo.ils een kal op eon vogeltje loert, waarvan zij zeker is het spoedig in de macht (c hebben, het spoedig te kunnen uiteen rukken „Maar jij sprak clio wooulen niet. Kort er, bevelend klonk het uit je mondKom „En werktuigelijk stond ik op en volgde je ik volgde je als een slavin, als een hond, die geslagen is, onmachtig om mij aim je ijzeren wil te onttrekken. Muur in mij kookt© liet!, ik zon op wraak ik kon Jio machteloosheid niet verdragen. Geen woord sjiraken we op onzen weg naar luiis, oen lan gen weg nog door het zwijgende woud. „Naar huis! En ook daar hadt ie geen woord, geen blik voor mij. Ik sloot mij op 111 mijn kamer zooals een hond in zijn hok kruipt en ik huilde om jou „Toen ik weer uit mijn kamer kwam -- bet moest wel want wij verwachtten gasten toen sprak ik niet. tegen jou en iij niet tegen mij. Doodsch en stil was het in ons huis. Alleen onze kleine Wolfgang huilde af-011-loe. En toen iii hem op den arm nam, lachte hij je toe, groep je in je haard 111 trommelde met beide vuistjes op je voorliootd en duwde ze je in do oogen „En ik lachte hoonond. Voor hot kind hadt je teederheid en lieve woordjes genoog, hèm gaf je kusse.ii en steeds weer kussen Om mij gaf je niet, naar mij keek je niet, je deedt of ik er niet was, of ik naar do hel was gegaan en, jij alleen met het kind 111 den hemel achter was gebleven „Kort daarop kwamen do bezoekers. E11 de avond vloog om, totijl or veel onzin ge praal werd eu \eel gelachen. Het werd mid dernacht eti druk pratend en lachend gingen onze gasten heen. „En weer was het doodstil in ons huis. Jij ging naar je kamer en deecll de deur ach ter je op slot en ik snelde mmr ons sla pend kindje. Pijnlijk drukte cle stilte op mij, verschrikkelijk vond ik het dat ik nergens ii buis oenig geluid hoorde, groote angst vei vulde mij. Ik hoorde niet dut je uitgegaan was, dat ie met Kien&pan mee ging naar het boseli. Zonder iets danmui te vermoeden lag ik in onze slaapkamer, eenzaam on wan hopig.' Ik dacht niet undeis dan dat je nog altijd op je kamer zat. „Tien, twintig maal, ju veel vaker dacht ik dat ik nu op moest staan eu naar je ka mer gaan 0111 je te halen, om jc vergiffenb to vragen, om nilcs weer goed 1o maken. Ik wilde jo beloven voortaan anders te /.uiten zijn, niet weer zoo koppig en "hatelijk als van daag s „M aar even zooveel koeren vei wierp ik die gedachten weer. Ik lag te wachten, te wachten en staarde met brandende oogen naar liet kaarslicht op de kaptafel. Steeds kol ter werd die knars, steeds kleiner word Je vlam, totdat 7.0 eindelijk, eindelijk 11a een laatste opvlamniing uitging. „De morgenschemering lag buitelt al over de velden. Nog eenmaal keek ik naar ons kindje, toen sliep ik in, alleen met mijn verdriet, „Een verschrikkelijke dioom kwam mij plagen, overal om mij heen klonk geroep, wild. akelig geluid. „Maar verschrikkelijker dan de droom was mijn ontwaken. Ze brachten ie thuis doocl. Over ie baar bon ik gevallen, gekust heli ik je, wild en hartstochtelijk. Geroepen heb ik je, Wolfgang, och z.oo luid. M'n arm heli ik gewoeld ouder je schouders en opgo- tiokken heb ik ie koude lijf maar je viel weer terug, stom en stijf op do baar. O, hoe heb ik geweend hoe ben ik vcischeurd vim binnenJe lipjien zouden de mijne niet meer beroeren, je oogen niet meer vrien delijk rusten op mij, je stem niet meer hoos- te nd klinken voor mij Al mijn roepen, al mijn kermen was tevergeefs. Het. wooij dat ik z.oo graag had willen hooren, bleef weg. Ik riep 0111 vergeving, maar je zweeg „O, Wees weer vriendelijk tegen mij-- o, vergeef mij, vergeef mij Zij was neergevallen en wrong haar han den, zij boog zich en keek toen weer op het was of zij meende weer bij the dooclon- buar tc knielen. Haar lichaam schokte nu van heftig snikken en zacht herhaalde z.ij „Wees weer vriendelijk tegen mij O, zeg mij één woord, zeg mij één woord - H'g dat je het mij vergeeft, Wolfgang Diep ontroerd keek lïagenloli naar do mme, door smult gebogen vrouw. Radeloos, niet wetend wat hij doen zou, trachtte hij eindelijk haar een panr woorden van troost 'e zoggen. Maar zij hoorde hem niet, zij was doof en blind voor alles om zich heen eu Audiënties. Do audiënties van do ministers van wa terstaat, van marine «1 van koloniën zul len deze week niet plaats hebben. Rechterlijke macht. De arrondissements-reehtbank te Breda heeft. ter vervulling eener vacature van rech ter in haar college, opgemaakt de navol, ende alphabetische lijst van aanbeveling: mt'. .1. L. M.Meckmann, substituut-gri t.er bij de arrondissements rechtbank te Haarlem; jlir. mr L. J. M. van Sasse van Yssalt, advocaat-procureur, kantonrechter-plaatsver vanger, secretaris van den voogdijraad te Breda, secietaris van de tiendcommissie in Irei achtste tienddistrict en plaatsvervangend voorzitter der plaatselijke commissie ingevolge art. 86 der Ongevallenwet van 1901, aldaar; bleef op de knieën liggen. Dieper, steeds dieper boog zij het hoofd, drukte het einde lijk in het gras on weende lang. Plotselingg lichtte zij zich op streek met de hand over het vooihoofd en keek met Miwildcrde oogen om zich hoon. Tiet scheen ham groote moeite te kosten zich er klaar bewust van te worden waar zij was en hoe zij bier kwam. Nu boog Hagenloh zich over haar. „Kom, wees nu weer kalm," zeide hij zacht. Zij keek hem wezenloos aan, maar toch liet /ij zich nu door hem oprichten. Zij nam «zijn hand en stond nu weer naast hem. En toen /ij blijkbaar nog steeds zich niet her steld had van de hevige aandoening, sloeg hij zijn arm zacht 0111 haar heen en bleef zoo 1 urtig wachten tot z.ij zich beter gevoelde. Zij liet haar hoofd aan zijn borat nisten en had do oogen gesloten. ITanr borst, die heftig op en neer ging, begon zich langzaam weer normaal te Iwwegon. Tiet snikken hield op. Toen bood hij haar met oen paar harte lijke woorden den arm. En zij verzette zich niet, legde haar arm in den zijnen en liet zich mee voeren door bot bosch naar huis, gewillig als een kind. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1