63*" Jaargang. Dinsdag 22 November 1910 Ho. 13464 De Heidemolen; Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en. Vlaardingen fl. 1.25 franco per post fl. 1.G5. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. j j Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 16 cents, Reclames 30 cent per regel. Grooto letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen, In do nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. i voor de Administratie No. 103. BUITENLAND. Schiedam, 21 Nov. 1910'. FRANKRIJK, Belangwekkende en leerzame begrootings- bcschouwingcn, welke echter niet geheel vrij zijn van politieke oppositie-smetten, geeft Georges Manchez in liet „Tetit Jour nal". Volgens zijn betoog, dat hij mot cij fers staaft, nemen dc staatsuitgaven in Frankrijk in vele andere landen, is 't vrijwel eender in vee! grootere mate toe, dan de nationale rijkdom, en is alle go- praal met den Fvanschcn rijkdom tenslotte niets anders dan „de goegemeente zand in de oogen strooien." Dc Franschen mocs- 'Ui voor 1910 4.300.000.000 franrs op brengen tegen 1.800.000.000 in 1S70. De militaire uitgaven zijn gestegen van 590 op 1330', de openbare werken van 210 op 570, de onderwijskosten van GO op 325, do uitgaven voor sociale vetten van 20 op 200 milliocn, terwijl de bestuursgeldcn slechts van 420 tot 490 millioen stegen. Do Fran- sche lasten zijn dus in veertig jaren met 2\ milliard toegenomen. „Wij kunnen zo betalen, omdat wc naar verhouding zooveel rijker zijn geworden," zegt do minister van financiën Klotz. Maar dat is de schrijver niet met hem eens. Zeker, zegt hij, de cijfers van don uitvoerhandel, der spoonvegontvangsten, enz. zijn enorm toegenomen, maai* dat wil nog niet zeggen, dat onze netto-verdiensten in dezelfde mate zijn verhoogd on liet is toch op onze inkomsten, dat wij do bo'asting be talen. Inderdaad staat hot er zoo mee, dat den Franschen belastingbetaler nog riooit zoo het vel over do oorcn is getrokken, dan op het tegenwoordige oogenblik. En de toe komst ziet er voor hem nog somberder uit. In 1911 zal hij 83 millioen meer dan, in 1910, in 1912 1G3 millicon francs meer dan in 1911 moeten opbrengen en zoo zal het doorgaan. De schrijver wijst vervolgens op het ver keerde der tegenwoordig gevolgde politiek, die alles ineens aanpakt, zonder methode, en daardoor gapingen in het budget heeft ver oorzaakt, waarin, zoo er niet spoedig orde wordt geschapen, alle spaarduitjes van Frankrijk zullen verdwijnen. De arbeiders- ouderdomspensioenen zullen, wanneer zij vol ledig werken, 6 it 700 milliocn der nrbei- deislooncn, der fabiikanteninkomsten en van hot budget verslinden. En daa de vele bedrij ven, die onder liet onvcrantwoottlclijkheids- systccm voortdurend meerdere uitgaven eischen, zonder in de behoeften van liet publiek te voorzien. Wanneer het land ernstig op bezuiniging uit is, dan is men cr nog niet, zoo zegt de schrijver, schrapping der begroot!ngsgclden noodig, maar een strengere controle, die zorgt, dat het opgedragen werk methodisch wordt uitgevoerd, dat do aankoopen van materialen en fabrikaten met handelskennis geschieden. De misbruiken, welke mot de uitgaven gepaard gaan en do onvoldoende Roman naar het Duitsch van OSWALD BERGENER. controle zetten liet publieke vermogen steeds meer op het spel. Daar do inkomsten tot dc uiterste grens zijn getroffen, begint men thans aan het kapitaal. Zoo putten reeds verscheidene inren dc ministers van finan- tién op een schandelijke manier, aldus de schrijver, uit de erfenissen, zonder zich om de gevolgen te bekommeren, welke deze misbruiken vooral ten plnttolande na zich sleepen. De staat acht het niet meer vol doende ruim 30 procent van sommige erfe nissen te heffen, maar verhoogt zelfs op een alle perken te buiten gaande manier de suc cessiebelasting in directe lijn en tusschen cehtgcnooten. Bij den tegenwoordigen toe stand der landbouwersgezinnen is geen maat regel meer geschikt om den band van liet gezin te verbreken en den trek naar de ste den te bevorderen. In de welvarende dis tricten vooral hebben de boeren helaas s'eehts een of twee kinderen. De laatste band, welke hun aan het land bindt en hun do aan trekkingskracht der stad doet weerstaan, is hot geërfde grondbezit der kleine hofstede. Bij vêrhooging der successiebelasting zullen de kinderen hot goed met hypotheek moeten belasten of een deel verkoopen, en weldra zal alles eraan gaan en de bewoners zul len wegtrokken. De" heer Manchez komt tenslotte tot de conclusie, dat de Franschc belastingplich tige aan do uiterste grens van zijn draag kracht is gekomen. Het. criterium van dezen zwaren belastingdruk, zegt hij, zijn echter niet de luide klachten, welke men allerwege hooit, maar is de uittocht van het kapitaal, dat hoe meer het wordt vervolgd, in des to sterkere mate zich aan die vervolging onttrekt. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. Zaterdag heeft de eerste minister Asquith op eon in de „National Liberal Club" ge houden lunch, waaraan ongeveer alle minis ters deelnamen, oen rede gehouden,, waar mede hij de verkiezingscampagne opende. Hij verklaarde, dat omstandigheden als de huidige tot dusverre ongekend zijn in de constilutioneele geschiedenis van Engeland, liet in liet jaar 190G gekozen Lagerhuis is stelselmatig gedw araboonnl door het IIoo- gerhuis. Het Lagerhuis dat in 1910 werd gekozen, telde een meerdcilieid van meer dan honderd stemmen voor de beperking van do bevoegdheden van het Hoogerhuis. Do veto-conferentie is mislukt, de pogingen om tot een schikking te geraken moeten nu worden opgegeven en verklaard moet worden dat do strijd zal worden voortgezet. De stedelijke verkiezingen kunnen op 8 December, die cp het platteland 17 Decern her, nfgeloopen zijn. Asquith wees erop, dat dit beter is, dan dat men het Kerstfeest zou ingaan met do verkiezingen nog voor den boeg. De bevoegdheden van het Hoogerhuis, zoo zeide dc eerste minister, moeten be perkt worden tot de functies van onderge schikten aard, die op den weg van zulk een, lichaam liggen en hij stelde daarbij in het licht, dat het oude, schilderachtige gebouw van het Hoogerhuis nu zelfs door de eigen bewoners voor onbewoonbaar is verklaard. De belangrijke zaken, die de regeering tot stand hoopt to brengen, laten geen langer wachten toe en daarom Verzocht de eerste minister dat het volk hem vertrouwen zou schenken. De stakers in het Aberdare-dnl hebben niet bij hun kameraden in het Rhonddadal achter willen blijven, en een oproep „aan on ze medeslaven van de lamp" uitgevaardigd, dat in krasse bewoordingen de arbeiders uit- noodigt, den „strijd voor kaas en brood" tot '1 bittere einde te strijden, daar zij, die daartoe aan de wet het recht hebben ont leend, hon laten omkomen Van gebrek, ten bate der dividenden. Zoo gaat het manifest opgewonden door, om te eindigen mot de woorden„Mannen van Groot-Brittannië werpt uw gereedschap weg en vereenigt u met ons tot één grooten veldslag voor een loon, waarvan men kan leven!" Dit manifest is aan alle mijnwerkers in Wales toegezon den, en vandaag zouden dezen beslissen of zij de algemecnc sympathie-staking zullen uitroepen. Dat do regeering zeker is veront rust door den toestand, blijkt o. a. hieruit, dat het ministerie van oorlog de wapens van alle bewoners van do Rhondda- en Aber- daretaio-distrieten, die tot het territoriale leger behooren, heeft laten opvorderen. ceau bleef erbij, dat hij den politieprefect slechts had opgedragen naar den officier van justitie te gaan en geen andere stappen te doen. Lépine verklaarde, dat hij de instruc tie van Clemenceau in een anderen zin had opgevat en gemeend had zijn plicht tc doen, toen hij de aanwijzingen van de justitie in ontvangst nam. Hij had in goede overtuiging gehandeld. Dinsdag zal de heer Yves Durand, dc ka binetschef van Lépine, gehoord worden. 31) Hij keek scherp om zich heen. Als hot waar was dat Wicscnreitcr daar uit liet hoogc hout was gekomen, en als hij hier voorover gevallen was, dan had do moorde naar zeker daar in het kreupelhout of daar in de droge sloot gezeten. Het kon daar geweest zijn waar liet voet spoor tot het kreupelhout ging. Hagenloh trachtte dieper het hout in te zien. Werktuigelijk trok hij daarbij zijn hand schoenen uit en klemde zijn vuist vaster om don knop van den dikken stok, dien hij bij zich had, zijn eenige wapen. Plotseling was het of de verschrikkelijke nachtelijke scène, die zich indertijd met Wie- senrciter had afgespeeld, zich ging herhalen. Scherp en fel kraakte een schot in de stil- W Ret schoen of het woud wakker schrikte bij dit ruwe geluid. Er was nu iets angstigs onder dc hoornen in plaats van do vredige stemming van daar straks. Op hetzelfde oogenblik klonk er een wild geruisch en gekraak van takken. TcrwijL de sneeuw opstoof, sprong ex een prachtige ree bok, als door den duivel bezeten, uit het hout te voorschijn. Het dier vloog Ilagcn- lob yoorbïj, over de droge sloot op het ge bied van graaf Sandacker, waar het weer in het kreupelhout verdween. Geen druppel bloed was er te zien op het spoor van het vluchtende dier. liet schot, als het op don reebok gelost was, had dus gemist. Slechts weinige seconden later klonk weer gerucht in het kreupelhout weer bogen de takken van elkaar, weer stoof er sneeuw links en rechts en daar verscheen de lange ge stalte van Poter Knurrhahn, dc hoed met enkele veeren erop in 'de oogen gedrukt, liet geweer in de hand. Maar met een ruk stond hij stil, werd doodsbleek en staarde met schuwe oogen naar IIngetiloh, Slechts één seconde stond hij als naa don grond genageld, toon draaide hij zich om en lord ween even snel in liet hout als hij daar uit te voorschijn was gekomen. Gekraak van takken en dof voctcngeluid dat zich snel Ver wijderde, liet zich nog even hooren, toen was liet weer doodstil, in het woud evenals straks foan Hagenloh deze plek botrad. Terwijl Hagenloh nog met zich zelf over legde wat hij doen zou, wachtte hem oen nieuwe verrassing. Daar kwam links run den grenssteen), langzaam en alsof er niets gebeurd was Peter Knurrhahn aanwandelen. Thans had hij zijn ouden hoed recht op het hoofd. Beide zijn handen had hij vrij een geweer was niet meer te zien. Eerst hield hij zich of liij Hagenloh niet zag die zich verwonderd afvroeg of hij hier met oen zeldzaam brutnlen of een buitengewoon (lom men wilddief to doen had. Toen hij vlak bij Hagenloh was, bleef hij staan, toonde zich zeer verwonderd, grijns de, zooals hij dat altijd deed nis hij iemand ontmoette, groette toen beleefd cn wilde kalm zijn weg vervolden. B olgië. Do koningin van België is ernstig on gesteld geworden. Aanvankelijk door de griep aangetast werd volgens oen gister avond 8 uur gegeven officieel bulletin mee gedeeld, dat griep' is gecompliceerd door pleuris aan do rechterzijde, mot zinking op do luchtpijp. i 1 F r a n k r ij k. Na afloop van do plechtigheid ter inwij ding van het gcdenktceken voor den be roemden staatsman Ferri is een individu gearresteerd, dat den premier Brinnd een slag had willen toebrengen. Men moest den man aan de menigte ont lokken. Alleen dc hoed van Briand werd geraakt en kreeg een knauw. Naar aanleiding van 't bericht dat in de Rr isiseho Rijksdoema dc afgevaardigde Poc- risjkewitsj gezegd heeft), dat de Eransche regcering uit canailles bestaat, zonder dat de voorzitter, Goebsjkof, niettegenstaande het pretest der liberalen, hier tegen opkwam, rich: 'b' „Gil Bias" aan de ministers Pichon en Bi .«ld do vraag wat zij tegenover deze ongehiHH'de houding van Goctsjkof van plan zijn te doen. üo enquête-commissie heeft Zaterdag, in veiband met de zaak-Rochette Clemenceau cn Lépine gezamenlijk verhoord. Clemen- Hagenloh liep nu echter op hem af met vasten step, waarbij zijn groote laarzen in de sneeuw kraakten. Knurrhahn bleef toen staan cn keek hem gluiperig aan. „Kijk, kijk dat doet me pleizier, jou hier eens te ontmoeten, Knurrhahn," zei Hagenloh gemoedelijk. „Zee-, heb je daar zoo pas dat schot ook gehoord?" „Ik? Een schot? Neen, meneer do jacht opziener. Of toch ja, ik meen iets ge boord tc hebben, een poosje geleden." „Niet waar? Ik ook. Wij zullen ons wel niet vergist hebben." „Zoo meent meneer dat? Maar wie voor den duivel kan er dan geschoten heb ben." „Dat zou ik ook wol eens willen weten Heb je geen vermoeden Knurrhahn nie mand gezien?" „Geen sterveling, neen." „En het spoor daar in do sneeuw dan? Laat eens zien waarachtig, dat zijn jouw groote schoenen dat kan geen vergis sing zijn." „Och kom, ik zou niet weten hoe dat mogelijk is. Ik kom van den anderen kant - hoe zou ik die sporen dan gemaakt kun1 nen hebben? Ik heb al een verre wande ling gemankt van een paar uur." „Zoo. Dan laagt ge een klein uur geleden al niet meer op jo bed in je huisje?" „Ik? Zooln man die van vroeg opstaan houdt!" Hagenloh lachte in zich zelf. Hij dacht aan de comcdic van dc oude vrouw. „Ik zou bijna gaan geloovcn dat er spo ken in het bosch zijn," vervolgde hij loon. Rusland. Uit Petersburg komt het bericht, dat het, op grond van do revisie van senator Garin, ingestelde onderzoek tegen den be- ruchten voormaligon militairen gouverneur van Moskou, Reinbott, gestaakt is. Do revisie van do verrichtingen van Reinbott was niet alleen de eerste, maar ook de meest opzienbarende. Het materiaal, des tijds door Garin aan het licht gebracht, donk als een roman, en minister-presi dent Stolypin moet na het aanhooren van Garin's rapport hebben uitgeroepen: „Dat klinkt als een vreugdefeest naar aanlei ding eener epidemie!' Een ieder verwachtte dat Reinbott streng gestraft zou worden. Deze heeft echter een lang adres tot zijn rechtvaardiging opgesteld, waarin hij' erop wees, dat vele zijner handelingen wegens invloed of tegen stand van hiooger hand noodzakelijk wa ren geweest. Dit dreigement heeft zijn uitwerking dus niet gemist. De geheele revisie-campagne verkalt echter hieitmoo tot jgroote vreugde van alle reactionnairen. zake bevoogde kringen in Engeland ter sprake worden gebracht. De directie zal in ternationaal zijn, ten einde de verschillende belangen te vereenigen, en! wrijving 'te voorkomen. De spoorwegplannen zullen o. a. een di recte spoorweg*.erbinding van Europa met Bombay in Brilsch-Indië mogelijk maken, waardoor de reis, welke thans per boot moet geschieden, ontzaglijk zal worden verkort. Mexico. Te Pueblo, waar, zooals een telegram in ons vorig nummer meldde, Vrijdag ernstige onlusten waren uitgebroken naar aanleiding van een protestraeeting tegen de herkiezing van president Porfirio Diaz, welke door de politie uiteen werd gedreven, was het Zater dag volgens de telegrammen reeds weder rustig. Volgens schatting zijn 100 tot 170 perso nen gedoodeen nauwkeurige opgave ont breekt echter nog. Een sterke troepenmacht patrouilleert door de stad. BINNENLAND. Hofbericht. H. M. de Koningin-Moeder zal AVoens- dag 30 dezer naar Haai' winterverblijf in de residentie teragkecren, na vooraf op' liet Loo vertoefd te hebben. P e r z i Op den „Top Meidan", een groot plein ia 't centrum van Teheran gelegen, is Vrij dag een groote protestmeeting gehouden, waaraan duizenden Perzen deelnamen. Vijf redenaars protesteerden er heftig tegen het optreden van Engeland en Rusland, waar door de onafhankelijkheid van Perzié be dreigd werd en drongen aan op nauwer aan sluiting bij Turkije. Zij riepen de hulp in van den Duitschen keizer, den „beschermer dei' Mohammedanen", waarop de menigte in luide hoera's op keizer Wilhelm uitbrak. De vergadering besloot een protestnota aan alle regeeringen rond te zonden. Dc betooging die zonder eenig incident afliep, zal niet nalaten grooten indruk te maken cp de provincies. Te Londen is dezer dagen aangekomen de Russische afgevaardigde Zveginsteff, in verband met het Russische plan, om de Rus sische en Engclsch-Indische spoorwegen met elkaar te verbinden, door middel van een internationale spoorweglijn, via Perzië. Reuter verneemt, dat dit plan een jaar geleden door Engelscho staatslieden met sym pathie werd begroet. De benoodigde gelden zouden in Rusland reeds zijn toegezegd. Het vraagstuk zal binnenkort in. de ter „Nog geen vijf minuten geleden zag ik je uit het hout te voorschijn springen, met een geweer in de hand." „Spoken, spoken, meneer de jachtopzie ner," grijnsde Knurrhahn. „Nietwaar? En het gekste was dat jouw spookverschijning zxx> van mij schrok, als of ik ook een spook was Een valsch lachje gleed over Knurrhahn's gezicht, „Misschien dacht je dat ik de geest van den vermoorden houtvester Wicsenreiter was," vervolgde Hagenloh geheel op den- zelfden toon, maar daarbij keek hij Knurr- bahn scherp aan. Er kwam oen verward licht in Knurr hahn's oogen, maar hij herstelde zich dade lijk weer cn grijnsde, alsof hij een masker voor het gezicht deed. „Wie denkt nu dat zoo iets mogelijk is," zei hij op den natuurJijkstcn toon van ver bazing. Maar toch was er oven iets in zijn stem dat aan angst deed denken, dat. niet aan het scherpe oor van Hagenloh ontsnapte. „Nu wij toch over die geschiedenis pra ten," zei Hagenloh en hij bleef den man daarbij oplettend gadeslaan, moet. ik je eens wat vragen. Die zaak interesseert mij. Ilior rnoet hij geweest zijn. Gij rijt zoo vaak in liet bosch, weet ge cr iets anders van?" „Niets bijzonders. Dat wil zeggen ik weet wat ieder hier weet en vertelt. Natuurlijk, geruchten. Ja, Her in de buurt moet het ge weest zijn. AIi ar ik héb meneer al veel to lang opgohou ten. Nu gooien morgen. liet ga meneer goe 1." „Neen, ne.n ik heb allen tijd Kiiurr- Onze Marine. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is dc" divisie, bestaande uit Rr. Ms. pantserschepen do Ruyter, Her tog Hendrik en Koningin Regentes, onder bevel van den kapitein, ter zee W. Van Voss, in Nederlandscli-Indië teruggekeerd. Audiënties Do gewone audiëntie van don minister van landbouw, nijverheid en handel zal op Woensdag 23 dezer-, die van den minister van oorlog op Donderdag 24 dezer, niet plaats hebben. Ridderorden. Bij Kon. Besl. van 18 dezer is M. A. Ter-wen, schoolopziener in het arrondisse ment Amsterdam V, benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Personalia. Bij Kon. Besl, van 9 dezer is benoemd tot vertegenwoordiger van de Regeering op het in 1911 to Rome te houden zevende internationaal tuberculose-congros, J. Hek man, arts, geneesheer-directeur van het sa natorium Sonnevanck te Harderwijk. Abdel-Azls. De oud-sultan van Marokko heeft zich Zaterdag niet, zooais oorspronkelijk in zijn voornemen lag, naar 's-Gravenhage bege ven,, doch ten stadhuize een bezoek aan den burgemeester, jhr. onr. A. Röell, ge bracht. halm. Ja, ja cr is mij al het een en an der van verteld. Daar waar je mij straks, toen je uit 't kreupelhout sprong, hebt zien staan, daar stond ook Wiesenreiter en zóó moet hij gevallen zijn, niet? En daar waar gij in het kreupelhout zat zoo pas en op den reebok schoot, daar moet de moor denaar toen gezeten hebben. Zoo vertelt men, hè?" Knurrhahn hoorde hem aan met slecht onderdrukte onrust en ongeduld. „Kom eens mee, Knurrhahn," zei Hagen loh steeds kalm, maar met iets zeer beslists in zijn stem. „Laten we daar eens kijken wat kan daar verborgen zijn je bent toch niet bang, wat?" Knurrhahn lachte ruw en zei met een vloek „Ik weet waarachtig niet wat meneer wil." „Niet? 't Is niet. anders dan, zooals ik zei, dc belangstelling die ik voor die zaak gevoel. Alaar ga jij vooruit naar dien kant hebt ge bedenkingen? Och kom, ben je bang voor spoken?" „Spoken neem me niet kwalijk En fin, laten wij gaan." net gelukte Knurrhahn met eenige moeite zijn grijnzend masker weer voor te doen. liet gelukte hem ook eenige vloeken te on derdrukken on zijn drift in te houden, hoe- we! hij zijn vuisten toch oven balde. Zij liepen mi langs de plek waar Hagenloh het ecist gestaan had; maar Hagenloh bleef daarbij een halven stap achter om zijn met gezel goed in het oog te kunnen houden. (Wordt vervolgd.) SCHIEDAMSCHE COURANT

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1