BLOOKERS 0 A CAO 63"* Jaargang, Woensdag 23 November 1910 No. 13465 DAALDERS I De Heidemoleo. Deze courant verschijnt dagelijks, mot uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Yoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen, Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een pur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prqs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere, regel ni&ec 15 cents. Reclames 30 cent per regel, Groote letters naar de plaats die zij innemen,. Advertentiën hij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven, hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond, verschijnen, worden zoogenaamde kleino advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. BUITENLAND. Schiedam, 22 Nov. 1910. ENGELAND. In het Hoogerhuis heeft gisteren de unio nistische lord Lansdownc een poging ge daan, die, zooals hij zei, „misschien het ge schil tusschen het Lager- en het Hoogerhuis zou oplossen." De algemeene indruk ech ter is, dat die poging geen wijziging in den poütieken toestand heeft gebracht en dat de ontbinding van het parlement zekerder dan ooit is. De politieke spanning was oorzaak, dat in het Hoogerhuis gisteren geen plaatsje onbezet was, toen de tweede lezing van het \eto-ontwerp der icgcering aan de orde was. De liberale lord Crewe wees erop dat do re geering tot de indiening van het vcto-ont- werp gedwongen was geweest, omdat het Hoogerhuis om partijledenen verschillende wetsontwerpen der legeoringen had verwor pen en hervormingsvoorstellen in den be- staanden toestand geen verbetering konden brengen. Lord Lansdowne verklaarde hierop^ dat, in dien aan de oppositie gelegenheid ware ge schonken om het wetsontwerp te amendeeren, hij 't Iluis gerado neou hebben dc tweede le zing aan te nemen, wijl de amendementen dan door het Lageihuis behandeld hadden kunnen worden en een poging gedaan had kunnen worden om tot overeenstemming to komen. Van de bezwaren, welke hij tegen het wetsontwerp had, noemde hij die tegen de bepalingen omtrent de financieelc en de gewone wetgeving, welke z. i. de rechten van het Hoogerhuis ernstig aantastten. Tenslotte kwam de unionistische lord zelf met een voorstel, dat, naar hij hoopte, de ontbinding van het parlement mocht bezwe ren. Hij stelde nl. voor om de zitting tot Woensdag te verdagen. Op dien dag zou hij clan eenigc hervormingmoties voorstellen, waai in lo. de wcnsclielijkheid wordt uitgesproken om maatregelen te treffen tot bijlegging der geschillen tusschen het Lager- on het Hoo gerhuis. Het IToogcihuis zou gereconsli- tucerd worden volgens do hervormingsvoor stellen van Rosebery. 2o. dat bij geschil over wetsontwerpen, niet van finnncieelen aard, ter bijlegging van het geschil een verecnisrde zitting van beide huizen zal worden gehouden, behalve wanneer het geschil een kwestie van bui tengewoon belang betreft, die nog niet aan het oordeel van het volk onderworpen is geweest. In dit geval zou do zaak door een referendum worden beslist cn niet door een vercenigde vergadering van de twee huizen. 3o., dat do peers erin toestemmen, om, onder zekere waarborgen, hun constitution- neel recht om financieelc wetten te verwer pen, op te geven. Het voorstel tot vei daging gaf aanleiding tot een zeer levendige discussie tusschen de i'Ogcering en de oppositie. Het eind was, dat liet voorstel-Lansdovvne tot verdaging der beraadslaging over het veto-ontwerp tot Woensdag werd aangenomen. Over 't algemeen verwacht men heel wei nig van de hervormingsplannen van lord Lansdowne. Dat ziin voorstellen de parle- mentsontbinding zullen afwenden aeht men vrijwel onmogelijk. In regceringskringen worden de voorstel len ten eenenmale onbevredigend verklaard, cn zegt men dat zij het bewijs leveren hoe groot liet verschil is tusschen de twee par tijen. De ministerèelen beschouwen de reso luties eerder als een manifest dor peers dan als een werkelijke poging omftot overeen stemming te geraken en zij wijzen erop, dat de voorstellen dit gevolg zullen hebben, dat de peers zich niet behoeven uit te spreken over het veto ontwerp. De unionisten daar entegen zijn van meening, dat deze uiting van redelijkheid en gematigdheid een goeden indruk zal maken in hot land. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. In het Lagerhuis is door den postmeester- generaal een verlaging van eonige tarieven aangekondigd, o. a. een belangrijke verla ging van die Voor buitenlandsche telegram men en niet-dringendc telegrammen, zoo mede een verlaging der telefoontarieven. Minister Lloyd George heeft gisteren op een kiezersvergadering verteld, dat de aan staande verkiezingen het aan het Hooger huis onmogelijk zullen maken de begrooting te verwerpen. Ycrder wees hij erop, dat in Engeland, in tegenstelling met de protectio nistische landen het geld voor sociale hervor mingen kon worden gevonden en kondigde hij aan dat behalve de reeds ingestelde ouder domspensioenen en de verzekering tegen werkeloosheid het aanstaande zittingsjaar door de regeering hot voorstel zou worden gedaan om \iiftien millioen atbeiders tegen invaliditeit te verzekeren. Roman naar het Duitsch van OSWALD BERGEN ER. 32) Thans kwamen zij bij liet voetspoor in de Sneeuw. „ZooEn nu Krnirrliahn," zei hij, „doe mij nog dit ecne genoegen en ga in dc droge sloot tot daar weet je waar ik straks je geestverschijning gezien lieb.", „Maar meneer dc jnchotopzienei', waarom zou ik liet klonk toornig en Knurrlmlm wendde zich d aai bij om en keek met wild flikke rende oogen naar Hngenloh. Deze stapte echter zeer kalm voort en liet zich niet door den woestcn man verontrusten. „Maak nu geen drukte, Kniurhahn, hot is t°ch een heel gewone zaak. Of ik zou wer kelijk moeten gelooven „Nu goed. Ik zal gaan. "Wat. stelt u daar veel belang iu zoo'n moordgeschie denis dat is niets 'voor u Het klonk honend en wantrouwend. Een seconde weifelde hij nog en keek omustig naar het kreupelhout. Toen ging hij vooruit. „Morkwaaulig," zei Hagenloh. „Je tracht nu je voeten wat and eis "T te zetten, maar toch is er een merkwaardige overeenkomst tusschen je spoor van nu en dat daar. Vindt je dat zelf ook niet? Maar wat is dat „Halt zeg ik je waar wou je heen?" Lnurrhuhn tvas in het. hout gesprongen en wilde wegsnellen cvonale straks. was bedekt met bloed, ziin boord losge scheurd en zijn jas uit elkaar getrokken. De politie nam hem mee naar den post bij de Marché Saint Honoré, waai', bij een onder zoek door den prefect van politie, Lépine, in eigen persoon gehouden, bleek, dat de jonge man Ernest Lacour heette, royalist was en aangesloten bij de „Oamelots du Roy". Ilij had dan ook, toen hij Briand een slag toebracht geroepen: „Weg met de repu bliek Leve de koning Toen hem gevraagd werd, waarom hij Briand geslagen had, antwoordde hij, dat hij tegen Briand persoonlijk niets had, maar dat hij door hem te slaan de republiek een slag in het gezicht liad willen geven. Lacour zal waarschijnlijk terechtstaan voor een gezworenenreohtba nkwegens 'oe- leediging van en geweldpleging op een openbaar ambtenaar. In de oögen van. zijn vrienden, de „came- lots du Roy", is hij plotseling een held ge worden. In een gisteravond te Parijs ge houden vergadering hebben zij. besloten 'hem ten teeken van hun waardecring en be wondering tot vice-president hunner ver- eeniging te benoemen. De „Matin" zegt uit „absoluut betrouw bare bron" te vernemen eenig voorbe houd schijnt niettemin geraden dat het verdrag ter hernieuwing van den Drie bond tusschen Duitschknd, Oostenrijk en Italië reeds twee maanden te Turijn, na het onderhoud tusschen graaf Von Aehrenthal en den markies di San Guiliano, is onder teekend. In dit verdrag zouden o. a. Oosten rijk en Italië hun invloedssferen op den Bal kan zoodanig hebben verdeeld, dat Italië zijn invloed vooral zou doen gelden in Albanië en Montenegro, Oostenrijk in het gedeelte van Macedonië tot aan Saloniki. F r ankr ij k. De aanval op minister-president Briand bij de onthulling \nn liet monument van Jules Feny had aldus plaats. Nadat de eer- stc-minis'.ei bij de onthulling gesproken had, sprong eensklaps een jonge man over de omheining, gtoop Briand bij den kraag van zijn jas en sloeg hem tweemaal mot zijn hand in het gelaat. Briand ti achtte do sla gen met zijn. arm af te weren, waarbij hij wankelde en zijn booge hoed op don grond viel. Diiect na den aanslag vloog dc menigte op den iongen man aan cn vooidat de politie hora had kunnen grijpen was hij door het volk reeds danig toegetakeld. Ziin gezicht is de z.g. „grendelwet" thans in de Kamer aangeland. Ter toelichting deelde de minis- te> gisteren o. a. mede, dat bij de onderhan- lingon met den Heiligen Stoel zullen worden aangegeven welke kerkelijke inrichtingen zullen blijven bestaan, en dat hij wenscht, dat kerkelijke congregaties, overeenkomstig de wet, zullen worden ingesteld, erkend en gereglementeerd. Wat het onderwijs betreft, verklaarde Canalejas, dat een onderwijzer niet bepaald katholiek behoeft te zijn on dat hij niet dc meening deelt van hen, die van oordeel zijn, dat een priester uit de school velban nen moet worden. Perziê. Plet bestaande verdrag omtrent de Karadaghmijnen zal met drie jaar verlengd worden, ingaande op den dag, waatop bo venstaande voorwaarden door do Russischo regeering worden aangenomen. liet „halt" van Hagenloh klonk echter zoo koitai en gebiedend, dat hij staan bleef, zich omdraaide en den jachtopziener aankeek. Eenigc seconden stonden ze zoo, stijf en onbeweeglijk, tegenover elkaar en staarden naar elkaar met fonkelende oogen. „Je wou nu wel dat ie ie geweer liadt, zooals dien nacht toen Wiescnreitor je be trapte, niet waar?" zei Hagenloh scherp en clieigend. „Jc zoudt met mij niet anders doen dan met hem. Maar waarom loop je weg. Ik dacht dat je rustig naar huis kon gaan, nu ie er zoo goed afkomt." „Ik was waarachtig een beetje bang," zei Knurrhahn en grijnsde weer. „Hm!" on hij lachte schor, „Nu dan adjuus, meneer, 'k Hoop dat ge niet to kwaad van mij denkt." „Neen ik dank ie Knurrhahn. Laat ik jc niet weer betrappen. Adieu." Hagenloh hield hem scherp in het oog; terwijl hij zich venvijdeulo. Toen liep hij op deze eenzame plek nog vele malen op en neer. Overal was nu rust en stilte. Hij zocht nog eenigon tijd of hij mis schien de plaats kon ontdekken, waar Knurr hahn in haast zijn geweer verstopt had maar het was tevergeefs cai geheel uit zijn humeur ging hij daarop naar Altheido om met den opperhoutvester eens over Knurr hahn 1c spreken. XIV. Dien avond zat Ilagenloh voor hot laatst vóór zijn reis onder hot vriendelijk schijnsel van dc lamp in de huiskamer van den mo len. Hij sprak met gceu woord over zijn avontuur van dien morgen. Spanje. Nadat minister Canalejas zich van de goedkeuring door den Senaat heeft overtuigd, KOFFIE is duurder geworden, doch kost nog steeds 1,50 per bus van 1 Kilo (2 pond). Kleinere bussen naar verhouding. Portugal. De nieuwe Portugeesclie vlag, groen e' rood, is definitief door de voorloopige rc- georing goedgekeurd. De officieele inwijding zal op 1 December plaats grijpen. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft besloten, het gebouw van het Portu geesclie Antonius-gesticht te Rome in te richten tot een internaat voor kunstenaars, die op Staatskosten hun ontwikkeling te Rome gaan volooion. Rusland. De heer Ssassonof, waarnemend minister, is tot minister van buitenlandsche zaken benoemd. Perzië. Do Perzische regeering zit, zooals men weet, erg te tobben om de Russische troe pen, die ongeveer anderhalf jaar- geleden de provincie Aserbeidsjan binnenrukten om de belangen der vreemdelingen te beschermen, weer kwijt te raken. Dc Russische regeering had wel beloofd onvoorwaardelijk do troepen terug te zullen roepen, maar ze zitten er nog, ondanks de herhaalde aanma ningen van Perzie. Thans heeft Rusland zich" bereid verklaard, zijn trocepn terug te trekken, edoch, in strijd met zijn belofte, op voorwaarde, dat het haar worde ver gund vijftien automobielen vrij van rechten te mogen invoeren op het traject Djoclfa Tebris en haar concessie woide verleend voor de exploitatie van de zeer rijke mij nen van den Karadagh. In den Perzischen ministerraad is daar op besloten die eisehen van Rusland, onder voorbehoud der goedkeuring van het par lement, in te willigen onder voorwaarde echter, dat de Russische troepen onmiddel lijk uit Perzië zullen vertrekken, dat het Rus sische automobieherkeer, waarvan het tarief met goedkeuring der Perzische regeering wordt vastgesteld, zich zal bepalen tot het traject DjoelfaTebris, terwijl aan Perzische ondetdanen eveneens toegestaan zal zijn dien weg met automobielen te berijden, en dat Perzische onderdanen het recht zullen heb ben evenveel motorwagens vrij van rechten door Rusland te volvoeten als Rusland door T u r k ij e. De regeering heeft van verdere expedities tegen de opstandige Druzen afgezien, naar het heet wegens gebrek aan water en de moeilijkheid der proviandeering in de woes tijn van Hauran. De rcgeermg heeft besloten den staat van beleg te Konstantinopel niet weder te ver longen na Februari. Zij zal wijziging bren gen in de wetten op de vereenigingen, op de staking, op de pers en openbare vergaderin gen. Zij besloot voorts den staat van beleg op te beffen te Saloniki, Monastir en overal in Macedonië, waar- hij niet onmisbaar is. Do regeering zal de ontwapening der bevol king zooveel mogelijk zonder geweld voort zetten. Vcreonigde Staten. Ilet miniterie van oorlog heeft generaal Iloyt, commandant van het departement Texas, bevel gegeven zijn troepen gereed to houden voor 't geval, dat de gouverneur van Texas hen mocht oproepen ter lumd- having van de neutraliteit der Vereenigde Staten in verband met de Mexicaansche troebelen. liet strafproces tegen de Standard Oil Company of Indiana, dat voor vier j-aar werd begonnen en waarbij de taaist wegens overtreding der spoorwegwet met boeten tot een gezamenlijk bedrag van 72 millioen werd bedreigd, is gisteren voor de districtsreeht- bnnk te Jackson definitief beslist. De recht- bank verklaarde, dat het den officier van justitie niet gelukt was de bewijzen te leve ren. BINNENLAND. Yan liet Hof. Men meldt aan de „N. R'. Gt,", dat liet Hof tusschen 6 en 10 December, naar do residentie zal terugkeeren. i Zwijgend droeg Gisela zooals zij altijd deed als "VValpurg haar niet voor was hot tafeltje en het schaakbord aan, Hagenloh was stil en wat treurig gestemd. Hij had Gisela zoo graag een bewijs willen geven van zijn genegenheid voor haar. Ilij had haar zoo graag willen zeggen, dat zij het was aan wie hij altijd dacht en niet Walpurg, zooals Gisela schoen te meenen. Maar Gisela nam een veel te terughoudende houding nan. Zij ontweek hem en keek hem ook niet aan. Toch was zij een beetje blec- lcer dan gewoonlijk; er was iets dat haar drukkend op de borst lag, iets dat liaar be klemde en lmar het spreken en lachen bijna onmogelijk maakte. Dat was de roden dat Hagenloh haar met nog meer aandacht gadesloeg dan gewoon lijk. Hij volgde ieder van haar bewegingen, terwijl hij in een fauteuil naast, tante Eve line zat zijn avondsigaar te rookon. Gewoonlijk liet hij niet zoo blijken waar aan hij dacht ditmaal was hij minder voorzichtig. Het was of hij boter durfde na wat hij den vorigen avond van Rundauge en Wasserfall over Walpurg gehoord had. Nadat hij Gisela zoo cenigen tijd had ga degeslagen onder hot schaakspel door, dacht hij weer aan Walpurg. Tegenover hom had rij gezeten avond aan avond. Zacht rood waren haar wangen geworden, frisch leven straalde nu weer uit haar oogen en haar roode mond had al menig keer zijn oogen tot zich getrokken. Er waren wel avonden geweest dat Hagenloh een oogenblik met zeker ver langen had gekeken naar Walpurg. Hij moest dan denken aan hun ontmoeting in hot bosch, aan de hartstochtelijke wijze waar op- zij hom gekust had. Hij had daaraan go- dacht als hij haar knie tegen de zijne voel de of als haar wanne adem onder het schaakspel langs zijn gelaat ging. Hagenloh wendde zijn blik van Gisela naar Walpurg. Zij stond bij hot venster, ge leund tegen de vensterbank. Haar armen had zij over de borst geslagen en haar nu bijna zwarte oogen waren strak op hem ge richt. Slechts één oogenblik keken zij elkander aan. Toen wendde zij haai- oogen van liem af en het volgend oogenblik lachte zij. Zij kwam van het venster naar Gisela, legde haar arm om haar heen en zei: „Wil je mij een pleiricr doen, Gisela?" Gisela keek vol liefde naai' haar oudere zuster, die wat kleiner was dun zij. „Graag. Wat is het?" „Zing vanavond nog eens. Je begeleider is er nu vanavond nog. En toen dien eersten keer, dat was zoo mooi toen jij zong cn meneer Hagenloh speelde!" Gisela wist niet dadelijk een antwoord te vinden. Zij was zeer verrast cn kon niet verhinderen dat.'zij even bloosde. „Wil je niet meer schaakspelen?" zei ze eindelijk. „Neen, ik heb al zooveel van meneer Hagenloh's geduld gevergd, niet waar?" zoo wendde Walpurg zich rustig tot hom. „Toe doe' mij dan nu nog het pleizier om mijn zuster te begeleiden op de piano. Gij speelt zoo mooi en zoo vol gloed en gevoel." „Och javiel tante Eveline in, blij dat dat icrzock juist van den kant van Wal purg kwam. „Toe Gisela toe meneer Hagenloh Ook de oude heer Wolkonstoin, die juist Onze Marine. Reuter seint uit Algiers De Nederlandsche kruiser sTromp" heeft in de militaire haven geankerd en zal over 5 dagen naar Java vertrekken. Het pantserschip »De Zeven Provinciën" is gisteren van Den Helder naar Oost-Indië vertrekken. Audiënties De gewone audiëntie van den minister van financiën zal 'op Donderdag 25 dezer, die van den minister Van waterstaat Vrij- dig 25 dezer niet plaats, hebban- uit zijn kantoor in de kamer trad, onder steunde het verzoek van zijn oudste dochter. Gisela trad daarop in de salon, stak de kaarsen aan en deed de piano open. Hagen loh volgde haar. Besluiteloos stond zij voor het klavier. Toen Hagenloh haar vroeg welk muziek boek hij zou nemen, zei ze weifelend „Ik zou vanavond eigenlijk liever niet zingen." „Maar wilt ge ons allen dat genoegen dan ontzeggen?" zei hij warm. „Kom, zing een paar liederen." Zij schudde het hoofd. „liet zal niet gaan. Ik denk dat ik geen goeden toon uit kan brengen. Ik ben wat vei kouden, denk ik." Ilij drong er nog eens bij haar op aan. „Toe vraag niet langer! Werkelijk liet gaat niet. Bovendien geloof ik Zij hield plotseling op cn keek rustig voor zich uit. „Wat gelooft ge?" vroeg hij en trtip, op, haar toe. Zij antwoordde niet dadelijk. „O niets!" zei ze toen, zuchtte en streek met haar kleine hand over haar voor hoofd en haar. Toen zij echter zijn schitterende oogen zag, veranderde zij van houding en een vluchtig lachje gleed over haar gezicht. „Gelóóf me, ik kan niet zingen, omdat mijn hart Ilij greep haar snel bij de hand. Maar e\en vlug trok zij haar hard veer lc>3. „Om 's hemels wil niet hier," zei ze zacht en opgewonden. f Wordt vervolgd.) SCHIEDAMSCHE COURANT

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1