63"* Jaargang Donderdag 24 November 1910 No. 13466 Eerste Blad Be Eeidemolen. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25 franco per post fl, 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; ieder© regel meec 15 cents. Reclames 30 cent per regeL Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen, In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Eedactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Openbare Yerhuring. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens op Woensdag 30 November as., des voormiddags ten 10 ure, iu het ge bouw Musis Sacrum aan de Lange Haven aldaar, in het openbaar te verhuren, voor 6 jaren, ingaande respectievelijk met Kerstmis 1910 en 15 Maart 1911 en eindigende Kerst mis 1916, drie perceolen wei- en hooiland, to zninen groot 7 H.A., 49 A., 59 c A,, ge legen in het Oud- en Nieuw West Fnuikeland voor vier jaren, ingaande met Kerstmis 1910 en eindigende Kerstmis 1914, het perceel wel- en hooiland, kadaster sectie I no. 989, golegen in het ontpol- derde gedeelte van Ond-Mathenesse en voor drie jaren, ingaande met 1 Decern ber 1910 en eindigende 80 November 1913, zeventien perceolen, te zamen groot 16 H.A88 A hehoorende tot de opge spoten gronden der gemeente liggende huiten den West Prankelandschen dijk De voorwaarden der verhuring zijn ver krijgbaar ter Gemeente-Secretarie (afdee- ling A). BUITENLAND. Schiedam, 23 Nov. 1910. MEXICO. Dc republiek der Voieenigde Staten van Mexico, welke onlangs nog in Septem ber zoo eensgezind zijn honderdjarig be staan vierde en gelijktijdig den tachtigsten geboortedag van haar energieken president Poifirio Diaz, blijkt op 't oogenblik aan ernstige inwendige onlusten, een telegram uit Mexieo-City spreekt van hl ernstige revolutie, ten piooi. Daar do regeering echter het toe zicht houdt op alle telegraaflijnen en een strenge censuur uitoefent, is het niet moge lijk een volledig overzicht te bekomen over dc gebeurtenissen der laatste dagen. De ver schillende telegrammen,, die ons over El Paso in Texas en New-York bereiken, doen niettemin inzien, dat do toestand in dc repu bliek een zeer ernstige is. liet eerste bericht over de onlusten kwam, zooals men zich zal herinnoren, uit Pueblo, waar Zaterdag en Zondag een bloedige bot sing met de politie voortvloeide uit een pro testbeweging der bevolking tegen do verkie zing van president Poifirio Diaz. Een oven einstig karakter lmddcn de onlusten, die Za- teidag te Zazatecas, de hoofdstad <van den Mexikuaiischen. staat Morales, uitbraken. Ook daar werden meer dan honderd perso- Roman naar het Duitsch van OSWALD BERG EN ER. 33) „Maar go hebt gelijk," vervolgde zij, zich bedwingend. „Het auditorium heeft recht op wat muziek. Hoe zoudt ge het vin den als we eens een quatre mains probeer den." Hij verklaarde zich, aangenaam verrast, tot alles bereid. Zij zocht reeds de muziek uit en liij schoof een tweeden stoel aan bij de piano,, dicht naast den stoel die voor hemzelf bestemd was. Even later zaten ze naast elkaar en speel- deh en voelden zich steeds meer in harmo nie met elkaar. Door de muziek- kwam cr iets tussclien hen beiden, dat hen meesleep te, en alles om hen heen deed vergeten. En die intieme stemming bleef ook toen de laat ste toon had geklonken en zij de handen op de toetsen lieten rusten. Tante Eveline's bravo en Wolkonstein's krachtig applaus wekten hen echter uit die stemming. Gisela stond op met oen diepe zucht. Hij vroeg haar om nog iets met hem tc spelen, liet was lieni zoo'n groot genot. Haar wangen waren nog hoog rood van do opwinding' cn haar stem beefde toen ze zei „Nu moet 't eerst genoeg zijnl Maar - voegde zij er aan toe en keek met donke ten blik op hem neer, „als go mij nog een non gedood. De strijd werd, zooals de ver tegenwoordiger der Vereenigde Staten al daar seint, met groote verbittering gestreden. Do dooden liet men op straat liggen, nie mand dacht eraan ze te begraven. Tot dusver zou men deze gebeurtenissen nog onder de onlusten kunnen rekenen. La tere berichten, gistermorgen to New-York ontvangen, doen evenwel zien, dat men hier met een georganiscerden opstand te doen heeft. Uit verschillende plaatsen over zeven slaten verspreid, worden ernstige troebelen gemeld. Het terrein van den opstand strekt zich in waaiervorm uit van een punt, nog geen honderd mijlen ten N.W. van Mexico City, tot aan de Amerikaansche grens. San Antonio, San Andres, Torreon, Minsca, Encinillas, Guerrero en omgeving zijn in handen der revolutionnairen, die allo magazijnen voor militaire uitrusting in be slag hebben genomen en ook liet vee en de paarden in hun macht hebben. Volgens een telegram uit El Paso heeft een menigte dc gevangenis te Acambaro in de provincie Guanajnato bestormd on ver- meesterd. De gevangenen werden in vrijheid gesteld. Men maakte zioh moester van wape nen on munitie en deed daarna een aanval up het gemeentehuis, waar men zich van de gemeentelijke gelden meester maakte. Dc ti oopen dreven ten slotte de menigte terug naar de bergen. Twintig opstandelingen werden gedood, tachtig gewond. Drie afdeelingen revolutionnairen hebben Maandag een aanval gedaan op de kazerne- gebouwen te Rizaba en de gevangenen be vrijd en gewapend. In Chihuahua, waar ernstige gevechten worden geleverd, is de staat van beleg afge kondigd. Een telegram uit Matamoras ont vangen, meldt dat meer dan twaalf soldaten en oproerlingen gedood verdenMa andagavond had in de straten van Cornargo een gevecht plaats. Een aantal revolutionnairen vielen liet garnizoen aan en noodzaakten de soldaten de stad te verlaten. Ook zijn berichten ingekomen omtrent talrijke gevechten in andere districten in hot Z. O., waarheen met grooten spoed tioepcn zijn gezonden. Te Mexico City z,ijn in het huis van een revolutionnnir documenten gevonden, die, naar men zegt, aantoonen, dat de samenzwe ring ten doel had, de gezamenlijke ver- mooiding van de leden der legeering en van de officieicn te Creel, Corral eu Macedo, alsmede van den redacteur van het blad „Impareid". President Diaz zou men trachten gevan gen te nemen, maar zijn leven zou ge spaard bliivcn. De documenten werden in beslag genomen bij de klopjacht, door dc politie, Zondag gehouden. Als leider van den opstand wordt be schouwd Mndero, dc tegenenndidaat van pre sident Diaz bij de presidentsverkiezing. Ilij moet zich in do buurt van zijn woonplaats Coahuii-ti bevinden. GEMENGDE HEDEDEEUNGEN. pleizier wilt doen, speel dan nog wat van Grieg." Zij had zich over do muziekstandaard ge bogen, een boek opengeslagen cn gaf hem nu „Der einzatne Wandrer", het stuk dat zij wcnschte te hooren. Ilij begon te spelen, terwijl zij achter hem tegen den wand leunde, onbeweeglijk op hem neerzag en stil genoot van het lied van den wandelaar die eenzaam voortgaat door do bosschen van het Noorden. Toen hij het kleine stuk gespeeld had en opzag, was er iets vochtigs in haar oogon. Hij greep haar handen en preste er zijn lip pen op. Hij kon zijn gevoel niet meer on derdrukken, stond op, sloeg snel zijn am om haar heen en drukte haar hartstochtelijk tegen zich.' aan. Zij kon h'et niet voorko men, zoo snel was h'et geschied. Of was h'et niet de verwarring van h'et oogenblik, waardoor zij zich niet verzette? Zij boog zich' naar hom, keek hem aan, hief haar armen op én greep hem bij den schouder. En dit alles was geschied vóór nog de bijvalsuitingen in do kamer ernaast een eind hadden genomen. Maar plotseling 'koek Hagenloh' naar de deur van de kamer. Daar stond Walpurg en 'staarde met wijd geopende oogen vol ontzetting de kamer in. Doodsbleek word zij, terwijl zij naar de omarming bij de piano keek. Zacht deed zij de deur weer dicht, maai' Gisela en Hagenloh' beiden hadden haar gezien. Gisela rukte ziclf los uit zijn arm. Ook zij was bleek geworden. „Go h'adt het niet moeten doen,"' fluis terde zij. „I\u is alles uit." Engeland. Het Lageihuis is gisteren bijeengekomen, maai- slechts voor korten tijd. In antwoord op een vraag omtrent het Osborne-voimis, verklaarde de eerste minis ter Asquith, dat de regeering een wetsvoor stel zal indienen, strekkende om de Trade Unions te vcioorlooven het bijeenbrengen van fondsen voor parlementaire en stede lijke verkiezingen en vertegenwoordiging, onder voorwaarde echter, dat eerst omtrent de opvattingen van de Unuion Voldoende zekérheid bestaat en dat. zich geen moeilijk heden kunnen voordoen bij het bijeenbren gen der fondsen. Verder was aan de orde de tweede lezing van de wet op de middelen. Austen Chamberlain verklaarde, dat hij, met hot oog op de methode door de regce- ring gevolgd ten opzichte van deze wet, geen deel zou nemen aan de discussie over de tweede lezing. Deze werd daarop aangenomen en het Huis ging uiteen. i I De suffragettes hebben gisteren weer schandelijk te keer gegaan. Verontwaardigd wegens Asquith's niededeeling, dat het ont werp inzake vrouwenkiesrecht eerst in de aanstaande zittingsperiode ingediend zou worden, waien zij gisteren, driehonderd in getal, naar de officieelc woning van don eersten minister in Downingslrect getrokken, onder gefluit en bedreigingen. Daar waien slechts enkele politie-agenten geposteerd. Binnen vijf minuten echter was een voldoende politiemacht aanwezig, aan wie, het na eenig vechten, gelukte de femi nisten uiteen tc drijven. De voiiaagde suffragettes trokken terug op Whitehall, voortdurend de politie be vechten door te schoppen en met stokken ,v- slaan. Toen minister Asquith hot parlement ver liet, werd liij door de „dames" overvallen. Ilij bewaarde cclitcr zijn kalmte, besteeg een automobiel, waarvan met een stok een ruit weid ingeslagen, en reed naar de „Athe naeum Club". Minister BirroU bad eveneens een ont moeting met de suffragettes, die liem den hoed over do oogen sloegen, tegen hem aan drongen en hem schopten. De politie kwam tussclien beide. Birrell weigerde in een automobiel te stappen en strompelde naar bet Athenaeum. Honderd betoogsters weiden in hechtenis ge nomen. Dc onlusten van Maandagavond in het stakingsgebicd van Zuid-Wales ontaardden, volgons de jongste berichten, in een gere geld gevecht. Politie-agenten verklaren, dat hun uit de vcnsteis kokend water op het hoofd werd gegoten en dat zij van alle zijden met potten en pannen werden geworpen. De ongeregeldheden van Maandagavond waien de ergste, die gedurende de staking hebben plaats gehad. België. In de Kamer heeft gisteren de voorzitter meegedeeld, dat de koningin in beterschap toeneemt en op 't oogenblik buiten ge vaar is. liet. gisteravond zes uur uitgegeven bulle tin luidt: De zieke heeft den dag wat kalmer door gebracht en heeft eenigen tijd kunnen rus ten. Er hebben zich geen complicaties voor gedaan. F r a n k r ij k. De Kamer heeft gisteren de begrooting van financiën aangenomen. De Senaat heeft een voorstel aangenomen om den werktijd in de mijnen op acht uren per dag te bepalen. De ministerraad heeft in beginsel besloten tot 1 Sept. 1911 ontheffing te verleonen van de rechten van. drie fres. op muis, die in Frankrijk wordt ingevoerd, voor zoover deze nl. niet bestemd is voor distilleerderijen en stijfselfabrieken. Nog slechts korten tijd verwijlde Hagen loh in de huiskamer. Walpurg was de kamer uitgegaan. Gisela zocht de muziek uit. Toen zij eindelijk weer binnenkwam, was Hagenloh' al opgestaan en nam afscheid voor zijn ICerstreis. Tante Eveline vroeg waar Walpurg toch was. Ondertusschen trad Hagenloh op Gi sela toe. Haar hand lag slap in de zijne, en drukte deze niet ook keek zij hem' niet aan. Maar toen hij door Wolkenstein. naar de deur geleid werd, ontmoetten, zijn oogen de hare. Zij knikte nog even, lachte droevig en kreeg een kleur. Den volgenden morgen reed hij in de slede door sneeuw cn novel naar h'et station. TWEEDE DEEL. Aan den Kruisweg. I. Hagenloh' reisde over Berlijn naar zijn geboorteland in den Boneden-TIarz. Ondertusschen was het in het heidedal, waar het nog steeds sneeuwde, eenzamer en stiller dan ooit. Hagenloh' was in zijn. geboorteplaats Grundborn, zonder vaderhuis. De kruit- molcn, die vroeger het eigendom van zijn vader geweest was cn dio nog altijd dicht bij het dorp in het dal stond, was sinds jaren in andere handen overgegaan. Ilij logeerde daarom in de pastorie. Do gees telijke Gcist behoorde tot een whistkrans, waarvan Hagenloh's vader ook lid was ge weest. Zoo waren zij lange jaren vrienden geweest. Portugal. 1 Volgens een bericht uit Hongkong, heeft de Portugees dh-e regeering den gouverneur en den bisschop van Macao telographisch gelast het besluit omtrent de verbanning der Jezuïeten onverwijld ten uitvoer te leggen. Een gedeelte der verdrevenen zal zich naar Brazilië begeven, een ander naar Cochin-china en Engelsoh-Indië. zeer wel de Waaide van den Driebond weet te schatten, is een actie van onzen kant zonder voorafgaande verstandhouding met den Driebond buitengesloten. Deze overweging alleen reeds sluit iedere moge lijkheid van een conventie met Turkije uit." Een tegenspraak dus van liet „Matin"- bericht over een Roememscb-Turksche con ventie. i Monaco. Hoewel de bevolking van het vorstendom metje vorst Albert dankbaar is voor de ver leening eener constitutie, is de antipathie tegen Frankrijk blijven bestaan, welke zich uit, in tegen Frankrijk gerichte betoogingen on den cisch tot verwijdering van alle perso nen, die door den vorst, tot de administratie beroepen werden. Zoo hield de menigte on langs een betooging tegen den commandant- generaal, admiraal Hautefeuille, onder het uitroepen vanNeer met de'Franschen, dood aan de Franschen. Bij allen eerbied voor de onafhankelijk heid van bet vorstendom en bij alle dank baarheid voor de vriendschap en trouw van vorst Albert, is, zoo zegt het „Journal do Paris", de Fransche regcering toch Vast be sloten te beletten, dat op een punt aan de Rivièrn, dat zoozeer blootstaat aan de be geerte van Frankrijk's tegenstanders, een haard van aan Frankrijk vijandige machi naties ontstaat. Alle maatregelen zijn geno men om zoo noodig een krachtig en snel op treden mogelijk te maken. Roemenië. De voormalige Roomeeasche minister president Peter Carp, die op 't oogenblik te Woenen vertoeft, heeft oen bezoek go- bracht aan graaf Aehrenthal en zal hem voor zijn vertrek nog eens bezoeken. Naar aanleiding van zijn gesprekken met den Oosteurijkschen minister, liet de heer Carp zich als volgt togen een medewerker der „Nouo Freie Presse" uit: „Een mili taire conventie tusschen Turkije en Roe menië bestaat niet. Het is duidelijk, dat wanneer het ooit tot internationale ver wikkelingen mocht komen, waarin ook Roemenië betrokken werd, wij dan aan de zijde van den Driebond zouden staan. Want de belangen van Roemenië gaan met die van den Driebond hand in hand. Wij zullen nooit in de positie komen aan do zijde van Turkije onafhankelijk van dep Driebond te staan. Aangezien Roemenië Op 'den eersten Kerstmorgen ging Hagen loh' met den geestelijke naar do kerk. Het was nog donker en hoog lag overal de sneeuw. Door de vensters van h'et dorps- keikje scheen het licht naar buiten. De klokken dreunden door hot stille gebergte dorpje. Op de straten liopen vrouwen en kinderen, warm ingepakt en met brandende kaarsen in de hand on verdwenen met die roode lichtjes in het keikportaal. Ook Ha genloh trad hier binnen in ernstige stem ming. Hij keek naar al do kaarslichten op al de stoelen in het schip van de kerk, waar de kinderen en de vrouwen zaten. En hij keek ook naar boven waar de mannen zaten en naar de oude lichtkronen. Het orgel bruiste en schalde machtiger dan ooit. De gemeente zong zacht, hoestte cn zong weer. De prediker betracl nu den kan sel en sprak daarop van h'et oude en altijd weer nieuwe evangelie, van de blijde bood schap en van de geboorte van den Heiland van do wereld. Aandachtig volgde men hem, slechts klonk af en toe hier en daar geh'oest, vertellend van het ruwe winter weer hier in het gebergte. In het herfstdal kwam de Kerstmorgen geheel anders, zonder klokgelui en orgel- klank, zonder Konderdstemmig gezang: „Vom Himmel h'och', da konnn' 'ich her.v In de kerk zongen nu kinderen, een vier stemmig kinderkoor: „Ehro-sei Gott in der „Hóho'ï. Iu den molen daarginds bewoog zich'ech ter nog niets en lag alles nog in diepen slaap. Geen lichtje scheen er achter dc vensters, de radoren in don molen stonden stil, slechts zacht en melancholisch ge bruis klonk b\j h'et giooto molenrad. Geen BINNENLAND, Corps diplomatique. De Rumeensche gezant, de heer Mavro cordate, en mevrouw, zijn van hun verblijf in het buitenland te 's-Gravenhage terug gekeerd. Onze Kamerleden. De heer mr. Loeö, lid der Tweede Kamer, die naar Nederl.-Indië is geweest in verband met een belangrijk proces, woonde heden weder de Kamerzitting bij. Tweede Kamer. De lieer De Meester (U.-L1.) zet de al- gemeene beschouwingen over de staatsbe- grooting voort mot een critiek op den fi- nancieelon toestand. De opcentenheffing is chronisch; waar om de inkomstenbelasting niet verhaast, waarom geen tijdelijk personeel aangesteld voor de tariefherziening? Spr. begrijpt niet, dat men bij het tegen woordig tekort durft aankomen met een fonds voor de kustverdediging. De uitgaven stijgen onrustbarend en middelen tot dek king worden niet aangegeven. Niet die toe stand alleen is zorgwekkend, maar ook' het beleid van den minister van financiën. Spr. hoopt, dat voor 1912 uitgevoerd zullen zijn de plannen nopens inkomsten oog scheen hier het ontwaken van den Kerstmorgen gade te slaan. De mooie Kerst boom, dien Hagenloh' ten geschenke had gegeven en die door Gisela's handen mooi versierd was, stond in de duisternis een zaam te droomen in de huiskamer hij droomde en peinsde waarom het zoo stil en somber was op dezen Kerstmorgen in den moleni t j Hagenloh moest bij het hooren van zang en orgelspel denken aan alles wat er in den laatsten tijd gebeurd was en daar vóór. Hij dacht ook aan den avond, dat z„i) met z'n drieën in den maneschijn ge wandeld hadden. Gisela had aan het eind van de wandeling toen naar zijn moeder gevraagd en later had zij daar nogmaals naar gevraagd. Hij had toen opeens een eind aan hot gesprok gemaakt en had haar geen beslist antwoord gegeven. Hij dacht nu weer aan die vreeselijke gebeurtenis in den kruitmolen. Na de ont ploffing, in den tijd toen hij nog eenkleino jongen was, had er een tweede ontplof fing plaats gehad. Zijn vader werd ver schrikkelijk' verminkt, zijn moeder verloor van den hevigen schrik haar verstand Ilij was in die dagen op do academie, juist in zijn Sturm-und-Drang-periode, vol idealen en jeugddroomen. Toen hij" het tele grafisch bericht kreeg van de ramp en teistond naar huis reisde vol ontzetting en wanhoop, kwam hij to laat om zijn vader nog te kunnen sproken. Hij kwam nog vroeg gonoeg om de begrafenis bij te wonen en zijn vader de laatste eer te be wijzen. Daarop bracht hij zijn moeder naar een gesticht voor zonmvlijdors. (Wordt vervolgd.) EOlJRIi r

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1