63"* laargang Vrijdag 25 November 1910 o. 13467 De ïïeidemolen, Deze courant verschijnt dagelijks, met uilzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertcntiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór t\ n uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). eenige geruchten, die des te grootere onge rustheid moeten veroorzaken., omdat ze reeds door eenige handelingen werden bevestigd. De prinses Napoleon heeft nl. ëen aantal hofdames benoemd en,een" werkelijke hofhou ding samengesteld. Reeds dit is allesbehalve aangenaam. Maar het wordt nog ergerlijker wanneer men hoort, dat de nieuwe grootmeesteres ook zoo iemand is voor zien prinses Murnt, en de nieuwe eere dame gravin Bassano zal zijn. Wil men hier een kleine „keizerlijke hofhouding" süchton? En verder vertelt men„De prins poogt een groot paleis te koopen, dat aan het zijne grenst. Hij wil het met groote praal inrich ten. Hij wil groote „jours" organiseeren, waarojo hij den Belgischen en Napoleonis- tischen adel wil doen bijeenkomen, net ver mogen der prinses bedraagt ongeveer tien millioen francs, zonder hierbij te rekenen de tien millioen, welke keizerin Eugenie haar giootmoedig ter beschikking heeft gesteld. De middelen voor de uitvoering van dit pkm zijn dus voorhanden. „Maar is dit plan inderdaad verstandig?" aldus het blad. „Moet men niet voor verwik- elingen vree ."en? Gelooft prinses Clemen tine zelf niet, dat door deze hofhouding Bel gië en. koning Albert in een moeilijk par ket geraken? Wanneer dus een interventie noodig wordt, dan moet deze geschieden en wel krachtdadig, zij het dan ook nog zoo pijnlijk. Te hopen is, dat het zoover niet behoeft te komen." Deze uiting van de „Flandre libérale", doet door de gehecle pers de ronde en de „Gazette" vraagt reeds, of men van het huis in do Avenue Louise een klein Elba wil maken. Prij3 der Advertentiën: Von 16 regels fL 0.92; iedere regel meer 15 cents. Renames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan, zijn gratis aa i het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de ïledactie No. 123. voor de Administratie No. 103. KENNISGEVING. Doen te weten: Dat do Raad der gemeente in zijne open bare vergadering van dein 27sten September 1910 heeft vastgesteld do volgende veror dening VERORDENING op de heffing van schoolgeld aan do openbare lagere scholen mot uitgebreid leerplan in de Gemeente Schiedam, Dat in dezelfde openbare vergadering door den Raad - der gemeente is vastgesteld de volgende verordening: VERORDENING op de invordering .van het schoolgeld dat geheven wordt aan de openbare lagere scholen met uitgebreid leerplan in do Gemeente Schiedam. - En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 24sten November 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. l)e Secretaris, V. SICKENGA. ZD BUITENLAND. Schiedam, 24 Nov1. 1910. BELGIË. Koning Leopold heeft zich, zoo lang hij leefde, uit alle macht verzet tegen eon hu welijk van zijn dochter Clementine met prins Victor Napoleon. Piins Victor Napoleon is Fransch kroonpretendent *en uit Frankrijk \eibannen. Als zoodanig woonde hij vreed zaam en teruggetrokken te Brussel. Ilij ging tot voor eenige jaion geheel in het fauiilie- leven op, d.w.z. hij leefde kalm met zijn mnitresson, en had eenige kinderen van haar. In verstandige bescheidenheid hield de prins zich op een afstand Van alle openbare cr hofplechtigheden. Koning Albert heeft zijn toestemming tol het huwelijk gegeven. Prinses Clemen tine stond nu immers als nicht van den ko mmer niet meer zoo na tot den troon dan als dóchter van Leopold II. Met een zekere sensatie merkten de bewoners van Brussel op dat van uit den eens voor prinses Cle mentine bestemden zijvleugel van het paleis te Brussel, prins Victor Napoleon bij het bezoek aan hot Duitsclie keizerpaar de, aan komst der vorstelijke personen aanzag. Het schijnt, dat prins Victor uit zijn verborgen heid meer op den voorgrond zal treden en als verwant aan het Hof een zekere rol zal spelen. Dit vinden dé Belgische bladen be denkelijk. Een der meest bezadigde Bel gische bladen, do „Flandre libérale" zegt erover het volgende„Er gaan te Brosse Roman naar het Duitsch van OSWALD BERGENER. 84) Aan al zijn idealen on geluk wat mot één slag door deze ontzottondo gebeurtenis oen eind gekomen. De zórg over zijn moeder en het verdriet over het groote verlies maakten hom ernstig cn. hij werd nooit weer zoo ongedwongen vroolijk en geest driftigals in do eerste jaren toen hij do academie bezocht. Slechts "één ding had hem na hot on geluk nog vaak gelukkige oogenblikkcn ge geven. En dat vond hij mooier terug dan hij het den laatsten keer gezien had. B(f do eorsto ontploffing was een arbci der omgekomen, die een zieke vrouw cn een klejn meisje achterliet. liet kleine, donkeroogig ding werd door do ouders van Hagenloh als kind aangenomen. Toen Hagen!oh's ouders door dotwoede ontploffing, aan het kind worden ontrukt, was ZÜ al (een. flink, vroolijk meisje. Loro heette, zo en zo kwam daarop in de pas torie van Grandborn. Hier vond hij haar thans als zestienjarige terug. Zij had een karakter, dat aan liefdo en vriendelijkheid behoefte had, en zou waar schijnlijk geetl gemakkelijk loven hébben. Zij,|iad Hem als een zuster lief, kende zijn zorg en verdriet, 'die zij gedeeltelijk met hem GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engeland. Het Iloogerlmis heeft zich gistermiddag gezet aan do behandeling der bekende voor stellen van den unionistischen lord Lans- downe, die, zooals men weet, een tegenhanger vormen van de veto-voorstellen der regeering en vrij algemeen beschouwd worden als een manoeuvre dor unionisten om hun positie in don aanstaanden icrkiczingsstrijd te verster ken. In het veto-ontwerp wordt bepaald, dat er in geval van geschil uitstel zal wor den gegeven. Nadat de termijn van dit uit stel verstreken zou zijn, zoude het Iloogcr- huis niets meer over de zaak te zeggen hebben. Het voorstel der oppositie wil, dat bepaald zal worden, dat de twee huizen in gevallen van ernstig meeningsversehil samen zullen vergaderen, ten einde gezamenlijk te pogen tot overeenstemming te geraken, tenviil ze tevens een op anderen grondslag samenge steld Iloogerhuis wenscht. De belangstelling was wederom zeer groot. Na de eerste, weinig geanimeerde redevoe ringen echter liep het Pluis reeds zoo goed als leeg en het debat werd met slechts ge ringe aandacht gevolgd. De liberale lord Weardale keurde de hou ding der regeering af, deze vond echter een verdediger in lord Carrington, die zei, dat de regeering niets anders beoogt, dan herstel van het constitutioneel evenwicht. Zij vraagt niets anders dan oprechtheid en is overtuigd, dat het land zijn goedkeuring zal hechten aan het veto-ontwerp. De aartsbisschoppen van York en Canter bury laakten de regeering wegens de haast, waarmede zij de kwestie aan het oordeel van, het land had onderworpen. Nadat nog eenige andere :rprokers ha,, woord hadden gevoerd, werd de vergadering verdaagd tot morgen. Ilct Lagerhuis heeft gisteren in derde lozing de wet op de middelen aangenomon. na een korte discussie over enkele onder deden. 1 1 t - i 1 I Hnodord-zes-en-twintig suffragettes ver schenen gisteren voor den politic-rechter in, Bowstreet, te Londen. Minister Churchill besloot, dat alleeu de „dames" zouden vervolgd worden die schul dig zijn aan beschadiging met voorbedach ten raad. De rechter van Bowstreet verklaarde, dat het voorschrift van minister Churchill een groote onrechtvaardigheid is. Hij had brie ven ontvangen van feministen, die de vorige week gearresteerd waren en die te kennen gaven, dat daarvoor geen reden had be staan en dat zij weder in vrijheid waren gesteld zonder verhoord te zijn, zoodat zij geon gelegenheid hadden gehad zich te ver dedigen, In zijn dertigjarige nractijk had hij nooit zulk een methode zien toepassen. Het verhoor dor feministen ter zake van het toebrengen van nadeel met voorbedach ten rade werd tot heden uitgesteld en de vrouwen werden onder borgtocht op vrije voeten gesteld. Minister Birrell ligt te bed, ten gevolge van de wonden, die liij Dinsdagavond bij den aanval der suffragettes heeft opgeloopen. Die wonden veroorzaken een hevige pijn. binnenlandsche zaken gisteren in den Rijks dag te kennen gegeven, dat hij den invoer van levend vee uit Nederland en België niet geoorloofd acht met het oog op het daar veelvuldig voorkomen van mond- en klauw zeer. De invoer van Nederlandsch vee scheen hem ook minder noodig, omdat versch ge slacht vleesch uit Nederland zonder eenige beperking ingevoerd kan worden en ook dageljjks in belangrijke hoeveelheden inge voerd wordt. In 4909 werd alleen voor elf millioen Mk. versch vleesch uit dit land ingevoerd. T u r k ij e. Voor de Porte allesbehalve gunstige be richten komen er uit Zuid-Australie. Behalve do bekende vijandsehan van den imam Ja- chia in het bergland van Yemen, wordt nu ook een vijandige houding opgemerkt bij het hoofd der Arabieren van het achterland Mekka, den Sjeik Seid Idris, dien rxn vroe ger als wei-gezind aan de regeering ber schouwde. De stammen van dit hoofd zijn Suniten, .terwijl die van imam Jachia Sjiiten zijn. De Porte vfeest wel niet direct een aan val op de heilige steden Mekka en Medina, maar rekent op oen mogelijke uitbreiding der onlusten. Zoodra de troepen van Sami pasja in Hauran vrijkomen, zal hoogstwaar schijnlijk een groot gedeelte er van naar Zuid-Arabië gezonden worden. België. Een gisteravond zes uur uitgegeven bulle tin berichtDe koningin heeft een rustigen nacht doorgebracht. Het verloop van de ziekte blijft normaal. Frankrjjk. Behalve de sJournak bevat thans ook do sPetit Parisienu een beiicht over de houding van Manaco. Volgens betrouwbare mededee- lingen, zegt het officieuse biad, volgt de Fransehe regeering met groote aandacht de gebeurtenissen in Monaco, waardoor zekere economische briangen van Fransehe staats burgers bedreigd zouden kunnen worden. Duitschland. In antwoord op eenige interpellaties welke met het oog op den heerschenden vleesch- nood waren ingediend inzake den invoer van buitenlandsch vleesch, heeft de minister van gedeeld had. Zij was wat schuchter en dankbaar voor eiken kleinen dienst cn goedheid, dio men haar bewees. Hij boog zich' wat voorover en keek dooi de kerk naar de plaats waar zij zat, rood van de koude met een bontmuts op. Zij koek ook juist naar hem, lachte on hij knikte haar toe. Zij grootte hem dankbaar met de oogon. Daar.op schoof hij weer achteruit. En terwijl het orgel nog steeds bruiste en de gemeente gemeenschappelijk zong „Diesist dor Tag, den Gott gemachfj, gleden zijn zijn gedachten weg en dacht hij weer aan do ontmoeting, die hij met zijn moeder gehad Ijad op zijn reis hierheen in het krankzinnigengesticht te Sch'attonkof. Zij had ('óór hem gestaan zonder hem te her kennen. Later was hij heengegaan slechts even was zij helder geweest, had gelachen en teedcr gezegd: „mijn jongen, mijn lieve, lieve Roland"', toon hij naast haar zat on als een kind zacht haar han den had gestreeld. - Om zeven uur was do dienst afgeloopon en in Het gansch'e dorp schitterden nu overal achter do kleine vensters de lichtjes van de Kerstb'oomen. Daar stonden kinde ren om h'eon mot vroolijke oogon, snel kloppend hait en mondjes, dio zich' druk roordon en do Kerstgeschenken bespraken. Toen. Hagenloh' in de huiskamer in de pastorie trad, schitterden ook hier kaars- lichtjes aan den Kerstboom hom tegen. Do geur van naalden, hét licht, de honigkoo- kon on appels, dat alles deed hém een oogenblik verbaasd on blij stilstaan. Nu traden ook do dominee, zijn vrouw en hun zestienjarig pleegkind binnen. Het klonk wat droevig toen dominee Geist daar op met ontroerde stem zei: „De Heer zegero u beiden, zooals dat voor u het beste is. Ik hoog dat de verwachtin gen, die wij voor de toekomst hebben, in vervulling mogen gaan." Ilot was stil in. huis en zwijgend stonden zij eenige oogenblikken rondom don Kerst boom, ieder met zijn eigen ernstige gedach ten. „Maai-, komaan, nu genoeg met den ernst," zei eindelijk dominee Geist. „Laat ons nu eens zien wat de Kerstman ons ditmaal ge bracht heeft." Hot werd nu gedurende het volgende uur recht vroolijk in de pastorie en het vroo- lijkst was wel Lore, die zich innig gelukkig gevoelde. Lachend cn schitterend waren haar oogon ze was een mooi meisjo mot haar zwartbruine vlechten en haar gezond uiterlijk. Toen de vrouw van don dominee haar naar zich toe trok en haar kuste en Lore haar bedankte voor haar Kerstgeschenken, schoof Ilngcnloh haar een pakje lusschen het schort en haar blouse. Lorei had echter spoedig gemerkt. Zij nam het pakje on begon cr het papier af te doen. Maar daarmee was zij zoo dadelijk nog niet klaar. Hagenloh had er heel wat dikke* papieren om gedaan on die mot tal van touwtjes goed vastgebonden. Maar ein delijk was zij dan toch tot de kern doorge drongen en vond daar nu drie aardig ge- bondon boekjes, n.l. „Tmmeraee" van Theo- Mexico. Duizenden Mexicanen zijn gedurende do laatste dagen na de ontdekking van het complot gearresteerd. President Diaz is voor nemens begin December ingrijpende popu laire hervormingen in de samenstelling van het kabinet te doen, nadat hij den 30sten November zijn zevende presidentschap zal hebben aanvaard. De gehate vice-president zal te voren aftreden. Zuid-Mexieo, waar vooral op Yoecahan de opstand zich uitbreidt, is geheel van de hoofdstad afgesneden. Een telegram uit de grensstad Porfirio Diaz bericht, dat Madero zich daar ter plaatse hoeft geproclameerd als president van do voorloopige regeering van Mexico. De regeering doet onderlusschcn al het mogelijke om Madeio in handen te krijgen. Hofberichten. De predikbeurt in de hofkapel van het paleis Het Loo op Zondag 27 November zal worden vervuld door ds, van Hoogstra ten te Zeist. Dinsdag dineerden ten hove baron van Voorst tot Voorst, commissaris der koningin in Noord-Brabant, en de gepensionneerde generaal-majoor De Veer. Corps diplomaticpe. De nieuwbenoemde Britsche gezant, sir Alan Johnstone, wordt in bet laatst der olgcnde week te 's-Gravenhagc verwacht, teneinde in zijn ambt te worden geaccredi teerd. De heer Johnstone is reeds vroeger aan de EngeLrehe legatie te 's-Gravenhage ver bonden geweest, eeist als attaché en later als secretaris. Heden, ter gelegenheid van den Noora- Ameiikaansehen dankzeggingsdag, is de vlag der Vereenïgde Staten aan de woning van den gezant der Unie in het Lange Voorhout alhier, ontplooid. De Amerikaansche gezant, de heer Beaupré, die geruimen tijd geleden naar Amerika is vertrokken en aldaar zijn verlof doorbrengt, gaat de volgende maand op teiugreis naar Nedeiland, ten einde tegen Kerstmis weer op zijn post hier aanwezig te zijn. Consulaire dienst. Bij Kon. besl. van 18 dezer is de heer J. R. Pachano erkend en toegelaten als con sul-generaal van Venezuela te Amsterdam. China. In de Rijksvergadering, een soort voor- parlement, heeft Dinsdagmiddag een groote opwinding geheerscht, omdat de Staatsraad de memories der Rijksvergadering over de tarief en de onderwijskwestie naar de be trokken departementen heeft teruggezonden Een lid verklaarde, dat de Staatsraad wille keurig de voorstellen van het nationale li chaam verwaai loosde en inbreuk maakte op zijn privileges. Zulke ambtenaren, voegde hjj er waarschuwend bij, -waren het'die den val der Ming-dynastie hebben veroorzaakt. Verschei dene andere leden verklaarden,dat óf deStaats raad óf de Rijksvergadering ontbonden moest worden. Ten slotte werd een commissie be noemd om een ondubbelzinnige protestverkla ring ter indieningbjj deregeeringte ontwerpen dor Storm en „lm Sonnensehein", van denzelfden en Schoffels onvermoeid blozen den „Trompetter". Lore sprong op hern too en strekte do banden naar zijn groene jagerpak uit en greep hem hij do schouders. Zij stak haar mond op om hem een broederlijken kus to geven. 1 1 Maar hij zette een ernstig gezicht en deed of hij1 daar niets van wilde hooren. Hij lachte en klopte haar op de wangen. „Zulke groote meisjes kust men alleen nog als er heelemaal niet aan te ontko men is," zei hij vroolijk; daarbij liet hij zich échter meetrekken, door haar haar een zijtafeltje. Hier lag oen grooto voetenzak, dio Ha genloh op zijn. tochten in do slede host kou gebruiken. Loro had bean! met veel zorg gemaakt en de laatste avonden was zij er lang voor opgcbleVcn. „Zoo'n meisjeI" zei Hagenloh cn nam haar gloeiend hoofdjes tusschen zijn han den. Hij keek haar in, de laehen.de oogen en naar haar rooden vroojijken mond. „O, jou meisje! Nu, zou ik je toch wèl willen -kussen! „Doe het gerust maar!"' „Zjj bijt hiot, je kunt hot wagon," lachte do dominee goedig. „Zoo'n kind," zei zjjn vrouw. „O neen! Wat donk jo wel?" zei Ha genloh, en hjj schuddo daarbij' het hoofd, zonder hot meisjesgezicht los te laten. „Als men zoo oud is als ik, dan is men bang voor kussen. Ik kan door eön heks be- tooverd zijn on als ik je aanraak kan jij BINNENLAND. Onze Marine. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdek- scliip 'Fi icsland, onder bevel van don kapi tein ter zee S. Woldringh. 23 dezer van Cadix vertrokken. („Stct.") Rechterlijke macht. De anondissemcntsreclitbank te Breda heeft ter vervulling der vacature van grif fier van haar college opgemaakt de navol gende alphabetische lijst van aanbeveling: Z. Th. N. de Jongh van Arkel, substi tuut-griffier bij de arrondissements-recht- bank te Arnhem; J. A. ran der Mersch, substituut-griffier bij de aiTondissements-rechtbahk te Breda; G. M. H. Sassen, griffier bij het kanton gerecht te Eindhoven. („St,Ct") Hof van Arbitrage. De regeering der republiek van Argen tinië heeft benoemd tot lid van het Hof van Arbitrage, den heer dr. J. V, Gonzales, lid van den Senaat, ter vervanging van den heer ltoque Saenz Pcna, die gekozen is tot president der republiek. misschien ook betooverd, worden. Slechts als jij ook betooverd bent door een ster kere heks dan ik, kan, Jiefc geen schado doen. Maar, zoo'n klein, vroolijk woud- vogéltjo als jij heeft mot boos heksenwerk toch niet te maken, wat?" Hij zag hoe onder, zijn, woorden haar lachen ophield. Hij gaf haar nog schert send een zacht tikje op den wang en liet haar daarop los. Er volgde eon oogenblik Van stilte in' do Kerstdrukte. Lore had zich half van haar geschonken afgekeerd. Do vrouw van den dominee trad nu, op Hagenloh toe en sprak mot hem over oen en ander dat zijn tegenwoordige woonplaats betrof. De dominee ging nu editor naar de piano, dood dié open en begon „Stillo nacht, heilige nacht" te spelen, dat zij vierstemmig te zamen zongen. Maar een, zekere droefheid klonk or door hun zang en dio was niet gemakkelijk' te verdrijven- 1 Do Kerstmorgen, verliep. Maar hot luiden der kerkklokken in hot stillo 'dorp bleef door het gebergte klinken. De tweede kerk dienst volgdo. Toen mon daarna mistig in de pastorio terugkeerde, was daarjuist een tcleghumnenjongeïi gekomen mot een telegram voor Hagenloh. Eerst toen lijf boven' o-p zijn kalmer was, opende hij dat telegram'. Het was een bericht van hot hoofd vah de zenuwlijdersinrichling te Schattenhof, dat zijh moeder dien niorgon plotseling aan hartverlamming gestorven was. ("FFortfo vtrwhjd.) HIEDAM COURANT. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN Schiedam

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1