I I 63*" Jaargang Zaterdag 26 November 1910. Ha. 13468 I i 1 1 I De Heidemolen. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen 11.1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingon 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertenlien, voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 111 (hoek Korte Haven). Prjjs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau to voldoen. Intere. Telefoon voor' do Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. 5 P, 6 1 i 1 M KENNISGEVING-. Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. De gezegelde insclirijvingsbiljeltcn moe ten in een gesloten enveloppe, waarop een aanduiding, dat zij een uischrijvingsbiljet bevat, vrachtvrij worden ingeleverd in de ten Raadhuize aanwezige gesloten bus, vóór des namiddags 1 uur van den dag van ver pachting. BUITENLAND. Burgemeester er .Wethouders vak Schiedam Gezien bet verzoek van lo. de DIRECTIE der GLASFABRIEK „DE SCH1E" om vergunning tot u i ft- b r e i d i n g dier fabriek aan den Bui- tenhavenweg no. 146, kadaster Sectie L no. 1014, met een stoomwerktuig van 125 P.K. en een stoomketel van 88 M2 ver- varmingsoppervlak, drijvende twee dyna mo's,1 een en ander ter vervanging van de bestaande drijfkracht der fabriek; 2o. G. W. J. VAN DER SLOOT, om vergunning tot overbrenging van zijn 1 o m- pe n be waarplaats van het pand' Lan ge Achterweg no. 21, kadaster Sectie B no. 1113, naar het naastliggende pand no. 19, kadaster Sectie B no. 1111 Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd dat op Donderdag, den 8on December a.s., des namiddags ten 2 uie, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwa ren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; dat gedurende drie dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, vun de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan voiden genomen; en dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op ecne beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zijn zij, die niet oveieenkomstig art. 7 dier Wet. voor het Gemeentebestuur of con of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwa ren mondeling toe te lichten. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 24en November 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, zijn voornemens op Donderdag 15 Decern Ier a.s. des namiddags 2 uur voor den tijd van 3 jaren bij inschrijving in het openbaar te verpachten: Het recht van afging van viscli aan de visckmaikt te Schiedam. Do pachtvoorvvaarden liggen ter inzage op de Gemeente-Secretarie (afdceling A) Roman naar het Duitsch van OSWALD BERGENER. 35) Hij zat eenigen tijd verpletterd neer cn sprak in gedachten mot de doode, zooals zij geweest was vóór haar ziekte. Na ge- ruimen tijd met zijn verdriet geworsteld to hebben, dacht hij' weer aan do predi- kanlsfamilio an het kerstfeest dat zij vierden. 1 Toen hij benedon kwam, vond hij Lore mei jroodgehuildo oogon Toen zij zijn bleek, droevig gezicht zag, bogon zij weer te snikken. De predikant nam do hand van zijn vnond en zei hem slechts weinige woorden van oprechte deelname en troost, terwijl zijn vrouyv het «meisje tegen zioh aan drukte on haar zachte woordjes toesprak. «Dat is nu eenmaal de beschikking van hot lot," zei de predikant pret bevende stemj „overal komt ons do dood tegemoet, zelfs op Kerstmis laat hij ens niet niet rust. Het is alles zoo ingericht, dat wij hij iederen stap er aan herinnerd worden dat ons leven onzeker is en dat elke dag ons een schrede nader tot hot graf brengt, Dat is voor ons hart, dat naar licht en leven verlangt, vaak een bittere gedachte. Maar daar staat tegenover dat wij' dan ook deklagen van geluk meen op' prijs stollen. Wij moeten dankbaar zijn voor eiken zon digen dag." Schiedam, 25 Nov. 1910. MEXICO. JDo berichten uit Mexico zijn nog verre van geruststellend, althans voor deLon- densche financiers, die zich sedert een ïeeks van jaren geïnteresseerd hebbeij voor Mexicaansche spoorwegen cn andere on dernemingen. Wel veibreidt de Mexicaan sche regeering door middel van zijn ge- zantejn kahneerendo mededeelingien, welke ook, volgens een bericht van de „Times", uit Washington, do Amonkaansche gezant in Mexico bevestigt. Aan den anderen kant valt echter het feit met te loochenen, dat de Mexicaansche regeering van de tele grafische verbinding met het gebied van den opstand is afgesneden, dat «een scherpe censuur heerscht en dat een anders aan een Amerikaansch nieuwsagent verpachte draad weer door de regeering voor spe ciaal gebruik is overgenomen. Voorshands heerscht nog het vertrouwen, dat de Mexi caansche regeering in staat zal zijn den opstand te dempen, doch deze opinie be rust «meer op de vroegere daden van. den grijzen president dan op de aanwijzingen van den huidigon stand van zaken. Naar aan de „Morning Post" uit Wash ington wordt geseind, heeft de aanvoer der der opstandelingen Madera niet al leen grootcn aanhang bij de volksmassa's, ook vele dor oudste en aanzienlijkste fa milies van Mexico ondersteunen hem. De hoofdtroepen der rebellen trekken zich in het gebergte in de nabijheid der stad Tor- reon samen. Op zijn laatst in twee da gen de beslising zon op 't oogenblik dus ongeveer gevallen «moeten zijn zou 'het tusschen deze en-de rcgeeiingstroepen tot een beslissing gevecht komen. Bericht woidt verder, dat Madero's leger door ovorloopers aanzienlijk woidt voisterkt, ook zou hij versterking uit liet noordon krijgen. Dc tunnels en stations van den f,poor- weg tusschen Veia Cruz en de hoofdstad zijn door regeeriogs troepen bezet, om een onderbreking van liet verkeer met de kust te voorkomen. De spoorweg is Engelsch eigendom. De telegraafdraden naai- de Veroonigde Staten zijn alle vernield en zelfs do regeering te Washington kan dc berichten slechts langs oen omweg ont vangen. In de Mexicaansche hoofdstad zelf heerscht rust. Dc vreemdelingen aldaar zijn er van overtuigd, dat hot president Diaz zal gelukken den opstand te onder drukken. Er word een boodschap gestuurd' naar do dorpsherberg „Zum Grundborn" of "de slede voor don «middag ook vrij was en gehuurd kou worden. Do slede stond ter beschikking. Toon Haganloh weer naar boven wilde gaan om zijn goed te pakken, kwam Lore op do trap voor hem slaan met haar bedroefd gezicht. „Roland," zei zo, „toe kotn! nog oven in den tuin, ik wou je zoo graag wat zeggen." „In don tuin?" zei hij verwonderd. „In de sneeuw? Ja als het zomer was als do pruimen aan de hoornen hingen - Lore maar mot Kerstmis I" „Of in het houtschuurtje,, Roland, ja?" Ilij moest ondanks al zijn, droevige ge dachten lachen. „Dat laat zich beter hooren. Wat mij betreft, ik wil ook wol in don duiventil met je praten." „Je drijft don spot met mij,Roland, dat is slecht van je en nu tenminste." zei zij op den zingenden toon, die aan do bowoners van dit land eigen is. Het huilen stond haar nader dan het lachen. „Huil niet meid!" zei Irij Zacht en goe dig cn streek haar broederlijk over hot donkere haar, „Ik kom zoo dadelijk in het houtschuurlje, maar eerst moet ik nog even naar boven om mijn goed te pakken." Zij keek hem met dankbare oogen aan en ging daarop naar de keuken. Hij ging do trap op. „Zij lieeft ook niets meer, zij is ook geheel alleen op do wereld," dacht hij. Te Washington zijn vier boodschappers I der revolutionnaire regeering aangekomen, die de Veroenigde Stalen zullen inlich ten over het z.g. despotisme van presi dent Diaz. Ze beweren, dat de revolutie reeds langen tijd en met groote middelen is voorbereid. Slechts Diaz' afdanking, zog gen ze, kan den vrede herstellen. De president kan zich niet meer op helleger verlaten. Hij moet, althans zoo beweren zij, wegens bezorgdheid over don uitslag Chapultepeo versterken, om dit als laat ste toevluchtsoord te gebruiken, zoo zijn troepen het onderspit «mochten delven. Een Duitsch blad verneemt uit Washing ton, dat het aan de regeering tot nog toe niet is gelukt der revolutie een beslissen- den slag toe te brengen en dat deze meer en meer om zich hoen grijpt. In twaalf staten strijden de regeeringstooepon met de opstandelingen, en meer dan vijftig ste den en dorpen bevinden zich reeds in handen van laatstgenoemden. Het krach tigst moet de beweging te Puebla, Vera Cruz en langs de kust van den Golf van Mexico zijn. Aan de kust van den Stillen Oceaan heerscht nog volkomen rust Het gelijktijdige uitbreken der onlusten op zoo vele verspreid gelegen plaatsen, maakt de onderdrukking voor de regeering zeer moei lijk en een versnippering van haar troe penmacht noodzakelijk. Madero heeft om zich 4000 aanhangers verzameld, waarmee hij in den staat Coahuila, welke aan Texas grenst, ongeveer 500 mijten ten noorden, der hoofdstad opereert. Hij moet 2000 man ïegeeringstroopen op de vlucht heb ben geslagen, zegt dit bericht. GEMENGDE MED EDEEUNGEN. Engeland. Het Hoogcrhuis heeft gisteren de begroo ting in alle lezingen aangenomen. Vervol gens werden de discussies over de moties \an ford Lansdowne voortgezet, die, hoewel ze weinig nieuws v bracht, tot laat in den avond voortduurden. De motie van Lansdowne, dat het Huis in committee zou gaan ter bespreking van zijn moties, werd aangenomen en deze mo ties werden later zonder stemming goedge- keuid. Lord Crewe verklaarde, dat de regeering, hoewel niet instemmende met de moties van Lansdowne, ze toch niet zou bestrijden, zoo als het Huis blijkbaar wenschte en tevens, dat de moties van Lansdowne en Rosebery aan het Lagerhuis zouden worden medege deeld. Honderd en zeven feministen, die Dinsdag gearresteerd weiden, zijn ingevolge de in structies van minister Churchill, weder op vrije voeten gesteld zonder getuigenverhoor, daar zij alleen beschuldigd waren van het aandoen van overlast. Twee-en-vijftig suffragettes, beschuldigd van het stukslaan van ruiten en van een aanval op de politie, werden veroordeeld, meeiendccls tot 5 pond boete of een maand gevangenisstraf. Een groot aantal harcr be sloot gevangenisstraf te ondergaan. De vrouwen, die Woensdag een aanval hadden gedaan op de woning van den eer sten minister, verschenen gisteren voor de politie-rechtbank in Bowstreet. Nadat ook de tegen haar ingebrachte beschuldiging van het aandoen van overlast moet worden inge trokken, wees de rechter er op, dat deze wijze van doen, als het ware uitlokt tot hot plegen van nog meer geweld. zou een bespotting zijn van de openbare meening." Duitschland. Tot tweeden ondervoorzitter van den Duit- óchen Rijksdag is gisteren gekozen de heer Schu]/, van de Rijkspartij met 1S6 stemmen. De sociaal-democratische afgevaardigde Sin ger erkrecg er 52. In de Kamer van Afgevaardigden is gis teren het begroot: ngson twerp voor 1911 in gediend. Het stelt de uitgaven vast op 2,81S,196,736 kronen en de inkomsten op ,818,507,772 kronen. De regeering ver zoekt machtiging voor een crediet van 135 millioen kienen voor spoorweg-aanleg en amortisatie der algemeene schuld. De minister van financien wees op de moeilijkheden bij de onderhandelingen over nieuwe emissies. De markten van liet Wes ten zijn voor Oostenrijk gesloten, zoodat het land slechts kan beschikken over binnen- Inndbche maikten met eenigo hulp van Duitschland, welks kapitalen echter bijna ge heel cn al in de nijverheid zijn geplaatst. België. De toestand der koningin is onveranderd, maar eer gunstig, aldus woidt uit Brussel gemeld. De ministers van buitenlandsche zaken, van binncnlandsclre zaken en-van oorlog hebben bepaald, dat de officieele banket ten, die Zaterdag zouden worden gehouden tor cere van 's konings verjaardag, niet zul len plaats hebben. Het ziektebulletin van gisteravond half zesDe ziekte was heden kalm en had slechts weinig koorts. Do» toestand blijft gunstig. F r ankr ij k. Het plan van eenige Kamerleden om te trachten de wegens stakingsvergrijpen ontsla gen spoorwegmannen weer in genade te doen aannemen, vindt in de pers vrij wat tegenkan ting» Dc „Temps" bestriilt dit voornemen vrij heftig en de „Eigaro" zegt o. a. „De staking der spoorwegarbeiders was een misdaad tegen het land. Wanneer on der deze arbeiders enkelen ziin, die voor hun vcigriip te zwaar gestraft ziin, zullen wij de eersten zijn om te billijken, dat die straft wordt verzacht. Maar van een alge meene amnestie, die gelijk zou staan met een terugtocht, mag geen sprake ziin. Dat Italië. Burgemeester Nathan van Rome heeft de zer dagen de zitting van den Romeinsehen gemeenteraad geopend met een rede, welke met begrijpelijke belangstelling was tegemoet gezien, wijl verwacht werd, dnj, Nathan thans zou antwoorden op de aanvallen, welke hij van clericale zijde in het binnen- en bui tenland te verduren had gehad wegens zijn bekende uitlatingen bij de vorige herinne ringsplechtigheid. Nathan was intussehen zeer sober In zijn verweer. In ziin telkens door stormachtige toejuichingen onderbroken redevoering, merkte hij slechts op, dat zijn vorige feest rede onverdiend tot een nationale en inter nationale gebeurtenis was gemaakt. Hij en de gemeenteraad zagen met ge rustheid en vertrouwen het nationale en in ternationale oordeel tegemoet, en zagen met verachting neer op sommige onhebbelijke uitvallen, die in strijd waren met de feiten en met het gezond verstand. Daarna nam de leider der „gematigden" de heer Monti, wiens partij in bondgenoot schap met de clericalen staat, het woord, en verklaarde, tot blijde verrassing van de over- groote meerdeiheid dor vergadering, dat hij zich bij dc vaderlandlievende woorden van Nathan ten volle aansloot. Kreta. De Kretenzer Nationale Vergadering is Woensdag in tegenwoordigheid van alle mi litaire en burgerlijke autoriteiten, uit uaam van koning George van Griekenland, plech tig werd geopend. De Mohammedaansche afgevaardigden woonden de plechtigheid niet bij. Onmiddellijk na de voorlezing van de „Wat moet er van haar vvord.cn als haar tegenwoordige pleegouders ook sterven. Zij is uit haar stand gerukt en dat gaat goed zoolang een paar bravo mensdren haar, steunen zooals nu. Maar als dat verandert, wat een gevaren dreigen er dan wat moet er dan van haai; worden. Eigenlijk ben. ik niet verplicht om wat voor haar te doen? Ben ik niet voor een deel mede verantwoordelijk voor haar lot? Zou, ik haar «met mij nemen, do wereld in? Zon derlinge gedachte I Als ik haar meonaim on tot mijn kleine huishoudster maakte tot mijn vrouw daarnaNeen, mijn vrouw kan ze niet zijn. Maar wat dan Toen hij zich boven over zijn koffer boog moest hij om zichzelf lachen. „Je schijnt er een beroep van te ma ken meisjes en vrouwen die bedroefd zijn onder bescherming te nomen/' dacht hijl „Je denkt er dan aan of je maar niet mot haar zult trouwen maai- je kunt dat niet omdat... ja waarom niot?" Een kwartier later ging hij! de achter deur uit, liep zoo dat hij1 uit do studeer kamer van don dominee niet meer ge zien kon worden en trad het lioutschuurtjo binnen. Hij took de deur achter zich dicht en zag Loro in het halfduister zitten. Het'scheen dat zijl, zittend op hot hout, weer gehuild had. Toen zij1 lrem zag traditie zij1 zich te bohoerschen en droogdo dapper naar tranen af. Hij trad op haaitoe en legde vriendelijk zijn hand op hexr zwart, ,dik haar, dat haar zoo goed stond bijl haar ,donker- drijze oogen.s m „Kom Lore, nu' niet weer huilen. Jc moet altij'd dapper zijn. 1 Wat wou je me nu zeggen?" „Ik wou je alleen maar zeggen dat hot mij zooveel leed doet ter wille van jou," zei ze. „Om mij?" „Omdat je je moeder verloren hebt en gebed alleen bent?" 1 Zij drukte haar gezicht in haar zak doek en beet daar op' om haar snikken te onderdrukken. „Het spijt mij meer om jou, dan om mij zelf, Lorei" zei hij goedig en hartelijk. „Ik maak me bezorgd over je." „0, dat «moet jo niet doen!" riep zij uit en keek hom mot haar betraande oogen dankbaar aan. „Ik heli het hier zoo goed als ik het maar, ergens hebben kan." Hij wilde haar iets oyer de toekomst zeggen, maar onderdrukte hot snel. Lore bleef hem nog steeds aankijken en zei „Hot treurigste van alles vind ik, Ro land, dat je nu al dadelijk weer wegmoet Ik had er, mij zoo, op verheugd dat je nog eonige dagen, hier zoudt blijven." Hij streek haar vaderlijk over hot haar. „Daar is nu helaas niets pan te ver anderen kleine kameraad," zei hij mot een zucht. „En wanneer kom je nu weer hier?" Hij keek in gcdaohten naar het angstige, vragend gezicht. „Ik zal nu veel te doen hebben eerst Er is veel dat geregeld moot worden. En als ik daarmee klaar ben dan moot ik naar Mtheido om ,er mijn dionst weer waar te nemen,. Zij stond op en er kwamen weer tranen in haar oogen. 1 „Ik weet dat je nu, naar Sob'attchhof gaat voor de begrafenis van je moeder^ Roland zou je mij niet mee willen; nomen?" 1 Hij zag haai' in het droevige gezicht, maar schudde toen langzaam en ernstig hot hoofd. „Naai' de begrafenis toe, Roland, toe." i „Kind, waarom wil jo zooveel droevigs zien? Neen, Lore, neen, dat gaat niet! Jo zou nog maar bedroefder worden 't is al erg genoeg, Lore, je bont immers nog jong jo moot nog wat genieten van jo jeugd." Daarbij legde hij leide zijn handen op haar schouders en keek haar liefderijk' in de oogen. „Wil je vertrouwen in mij stellen, Lore?" „Ik heb je altijd verbouwd en zal dat altijd blijven doen, Roland!" „Nu Lore, geloof dan dat jo groote broer jo nooit in den steek zal laten! Ik zal er van nu af steeds op bedacht zijn om voor jo toekomst te zorgen. Ik zal oo: den he mel steeds voor danken dat ik te midden van zooveel leed in deze dagen ook iets gevonden heb dat ik kan helpen." Zij begreep liem niet geheel. Maar zij gevoelde toch voldoende dat hij niets dan goeds en liefs met haar bedoelde. Zij sloeg nu haar armen om zijn hals en zag met een half bedroefd, half gelukkig lachje tot hem op. (Wordt vervolgd.) #L. «1 SCHIEDAMSCHE GOURAN a TP }8 m X' ES fi Oostenrijk.

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1