Tweede Blad DE MAN MET BEN KALFSKOP. 63"* Jaargang Zondag 27 November 1910 No. 13469 Deze courant, verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- cn Feestdagen. Rrijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl.1.25 franco per post fl. 1.65. Prys per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zrjn. i Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0,92; iedere regel meer 15 cents. Reclames SO cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 108. Eeri koloniaal instituut en kolo niale reclame. ir. In een vorig artikel hebben wij betoogd, dat het prachtige plan van het koloniale in stituut te Amsterdam onze volle sympathie heeft, doch dat wij daarin óén ding missen ler/orging van de reclame. Als een van de middelen voor die ïeclame noemden wij gelijk wij al meer gedaan hebben een groote, boeiende, pakkende en volledige Indische wandeltentoonstellingj die achtereenvolgens de voornaamste plaat sen van Nederland zou bezoeken. Er zijn meer middelen van reclame. Wij noemen o. a. de bevordering van het bren gen van tijdelijke bezoeken aan Indic, ook en vooral van vertegenwoordigd s van do Nederlandsche dagbladpers, die over het ge heel te weinig krachtig is om de hoogc kosten van dergelijke bezoeken als extra uitgave te dragen. De memorie noemt zelf verspreiding van schoolalbums en school- vcrzamelingen, waarbij wij de kinematograaf zouden willen, noemen. Ook dit is noodzake lijke reclame, doch een die meer op den langen duur werkt en dan niet zoo onmid dellijk. Natuurlijk maakt het idee van de stichting van het Instituut zelf ook reclame. Doch de zuivere reclamebeteekenis van die stichting schatte men op zich zelf niet te hoog. Is eenmaal het gebouw er, dan zal het er mee gaan, als met elk ander mu seum. Het publiek went er aan, de stadge- nooten en enkele vreemdelingen gaan er eens heen. Doch als reclame-instituut werkt het verder niet. En toch wij herhalen het steeds directe, gewone, aandacht trekkende, pak kende reclame is noodig, wil men den Neder lander werkelijke belangstelling voor zijn ko loniën bijbrengen. Wij ontkennen niet, dat in de bewuste memorie wel passages zijn te vinden, waaruit blijkt dat het comité het zelf ook gevoelt. Doch als zoo vaak in Neder land maakt men zich geen scherp beeld van reclame, onderscheidt men niet scherp genoeg tusschen het scheppen vnn gelegen heid dopt' studie, onderzoek, ljet verspreiden van kennis door cursussen, voordrachten tentoonstellingen van speciale onderworpen, periodieken enz. en het maken van welover- dophte, de geheele menigte bereikende, steeds weer nieuwe vormen zoekende en altijd over levende reclame. Zeker de memorie schrijft „Het instituut zal inruim en kring 1, de aandacht vestigen op onze onschatbare koloniën en op het arbeidsveld, dat ginds open ligt voor de jongere, naar daden begee nge generaties. Bet zal meerdere bekend heid met die koloniën verspreiden „onde 11e lagen" van het Nederlandsche olh Maar zooiets bereikt men niet zander op zettelijke doeltreffende reclame. In de instelling, zoo heet het in de me morie verder, zullen de "„geleerde, de koop man, de zeevaarder, de landbouwer en in dustrieel elkaar kunnen ontmoeten." Fout. Daar zal het geheele publiek elkaar moeten ontmoeten. En dat bereikt men alléén door opzettelijke reclame, door met de hulp van een uitstekenden deskun dige op reclamegcbied te trachten iedereen te bereiken en iedereen te dwingen tot luis teren. Moeten wij nu nog gaan betoogen, waar om liet noodig is tegenover het verblijdende verschijnsel (pag. 9 der memorie) „dat do belangstelling in koloniale aangelegenhe den in bepaalde kringen is toe genomen", dit nog veel meer verblijdende verschijnsel to stellen, dat dit i n al 1 e krin gen toeneemt? Begrijpt men niet, begrijpt dan de Tweede Kamer niet, dat het onvol doende aanbod van werkkrachten voor den Indischen bestuursdienst, het leger, den In- dischen handel, de Indische industrie (waar over zoo juist zooveel is gesproken) uitslui tend te wijten is aan de onvoldoende reclame, waarin alleen met een paar advertenties (al onderschatte men de beteekenis daarvan niet en verzuime men dat middel dus niet) niet is te voorzien? Moet dan nog betoogd worden, dat Neder land nog veel meer dan duizend millioen in Indié moet „beleggen", zullen wij Indië ein delijk ontwikkelen, tot groot voordeel van onszelf en Indie beiden? Neon immers. Dat alles is wel bekend. Maar dat men daarnaar dan ook handele. Dat men moedig de waarheid onder de oogen zie! Er is in Nederland belangstelling in bepaalde kringen (gelijk de memo rie zoo juist zegt), die belangstelling is nictalgemeen. Zij moet algemeen worden door reclame. Welnu dat de voortreffelijke instelling dan ook vooral die reclame, duidelijke, doel bewuste, geheel Nederland bereikende re clame in haai' vaandel schrijve. Ja de gelegenheid is uitstekend vooi dil instituut om nog een stap Verder te gaan Het is bekend, dat een commissie bezig, is om te trachten zulk een groote, wandelende reclame-tentoonstelling te organiseeron. Waar om zou het instituut die zaak niet steunen, niet overnemen desnoods? Waarom zou het niet beginnen met zelf zoo'n giootc tentoon stelling met hulp der regeering te organi scoren? Zij kan daarbij vierderlei voordeel be halen lo. dadelijk al reclame maken voor Tndió 2o. tcgelijke reclame maken voor zichzelf 3o. de zaken, die zij voor deze tentoon stelling gebruikt, later gedeeltelijk voor zich zelf gebruiken; 4o. ele baten der exploitatie, die mits zij goed worde aangepakt waaldijk niet door PAUL BLOCK. Den 26ston Juni stond de volgende ad veüentie in het „Nieuwsblad van St. Gor main", i EEN EERZAME MAN, een groot liefhebber van ge- kookten k!alskop, kan zich' tot zijn spijt dit gerecht slechts zelden veroorlo ven, daar een kalfskop slechts in zijn geheel verkocht wordt en een gohcelo kalfskop voor één inensch veel to duur on veel to veel is. Hij zoekt dus een COMPAGNON (hetzij één of meer) om driemaal in do weok kalfskjop te eton. ^Brieven, onder lettors R'. D., aan liet bureau, dezer courant. Toen ik dozen noodkreet las kwamen, Hij allerlei dingen in do gedachte. {Mijn norsto indruk was medelijden to gevoelen niet een man die zich' zoo eenzaam voelt, dat hy zelfs heimwee voelt naai" oen kalfs- fop, maar Het volgend oogenblik noemde denzelfdenman. weder gelukkig, daar rijngrootste wénschl zich bepaalt tot een yW goedkoop; gerecht, dat zeer goed to bekomen is. Deze schijnbare tegenstrijdig heid bracht mij op.do gedachte do methode van niijn vriend Sherlock Holmes op. deze ,'ertentio boo to Rassen en door beschou wing en gevolgtrekking te bepalen hoe de man met den kalfskop er uit zief, of hij oud is of jong, welke levenservaring ih'ij opgedaan heeft, hoe hij er toe gekomen is zooveel van kalfskop te Houden, hoeveel vermogen hij bezit, welke politieke begin selen hij toegedaan is. De geachte lezer betwijfelt misschien of al die dingen uit de advoi'tentio af te leidon zouden zijn Dan kent de geachte lezer Sherlock Holmes niet en mot allo bescheidenheid gezegd evenmin do journalisten, die tegenwoordig uit veel minder gegevens iets moeten op maken, wanneer zij do sympathie van hot publiek willen verworven. Laten wij' do zaak van den kalfskop eens nader boscliou wen. Ik ben overtuigd, dat al die gehei men zullen worden opgelost wanneer wij den kalfskop maar goed analyseercn, In do eerste plaats is liet volkomen duidelijk, dat do hé or, die liefhebbers van kalfskop zoekt, geen vermogend man is, maar tocli goed kan rondkomen met zijn geld. Hij kan niet driemaal in do week een heelcn kalfskop koopen en wat hij er niet van opeet, aan de armen geven tot zulk een verkwisting is zijn inkomen niet toereikend. Toch kan hij zich wel do weelde veroorloven eenigo francs nit te geven aan do vervulling van een wensch die toch niets.moor is dan oen lievelings kostje. Hoe znlk een bijzondere voorliefde voor hot een of ander gerecht ontstaan kan zijn, zullen wij later zien. Voor 't oogen blik bepalen wij ons tot de uitwendige levensomstandigheden, van den, onbekende. Do hoor R. 1). woont alleen; hij is dus öf een ongetrouwd man of weduwnaar, gering zullen ziin, in de kas van het insti tuut doen vloeien. 1) Wij spatieeren. BINNENLAND. Van het Hof. Gisteren hebben ten Iïove gemiddagmaald graaf van Rechteren Limgurg Almelo, com missaris der Koningin in Overijssel, en me re uw generaal-m-ajoor Tonnet, comman dant der 2de divisie; en jhr. dr. van Haer- sma do With, rentmeester van het Kroon domein, Onze Marine. Blijkens bij het departement van marine ontvangen belicht is ITr. Ms, pantserdek- schip Utrecht, onder bevel van den kapitein ter zee W. T. de Booy, 24 dezer te Curapao teruggekeerd. („St.-Ct.") Ridderorden. Bij Kon. besl. van 23 dezer is benoemd tot- ridder in de orde van den Nederland- schen Leeuw, mr. Th. A. Fruin, advocaat en procureur, te Rotterdam, bij Kon. besl. van 24 Mei 1910 no, 68 aangewezen als If. M. commissaris, bedoeld in art. 110 lid 2, der Grondwet, met opdracht de minis ters van landbouw, nijverheid en handel, van justitie en van koloniën bij te staan, bij de behandeling van het ontwerp van wet tot regeling van het octrooirecht voor uitvindin gen in de vergaderingen der Staten-Generaal. Abdel-Azii. Gisteravond is de ex-sultan voor het laatst te Amsterdam naar de komedie geweest (Ed mund's Operette). Hij kan er nog maar niet toe besluiten do voor hem vervaardigde Europeesche klee- tleien aan te trekken. Heden keert hij per stoomschip Vondel van de Maatschappij Nederland naar Ma- rokk o terug. Celebes en omgeving. Onder „Laatste Berichten"1, in ons nummer van gisteren hebben wij een hij het departement van koloniën ontvangen telegram opgenomen, meldende, dat in Noord-Boengkoo (afctoeling Oostkust van Celehos) op 10 dezer een bentiug is ontdekt en genomen., Het telegram eindigt met de verzekering, dat het verzet geheel plaatselijk is. Wo wilton het hopen, schrijft de „N. R. Ct'j maar er toch even de aandacht op vestigen, dat reeds eenigen tijd geleden besolton is,, krachtiger op te treden in sommige streken van Celebes^ waar nog geen toestand geschapen is, die in alle opzichten voldoet. Midden Celebes kwam in aanmerking voqi' het optreden van een aizonderlijko colonne onder den kapitein van don genoralen staf Boonstra. In de at deefing Oostkust van Colebes was al eeni gen lijd een patrouille bezig; dit blijkt óf gescheiden van zijn vrouw. De beide laatste gevallen zijn onwaarschijnlijkgeen enkele vrouw tor wereld zet haai- man drie maal in de week kalfskop voor. De vrou wen zijn er in 't algemeen niet op gesteld haar man in gelatine te doen veranderen Wij kunnen dus gerust aamiomen, dat onze vriond een vrijgezel is, oen man, die niet veel onder do menschen verkeert. Daaruit vojgt, dat hij een soltod man is. Was hij con stamgast van liet een of ander café dan zou hij ook zonder; de courant wel een paai' kameraden kunnen vinden waar hij kalfskop mee kon eten. En daaruit volgt vorder, dat de geheimzinnige smulpaap geen betrekking heeft, die hom dagelijks met vakgenooten in aanraking brengt, want daaronder zou hij'1 wellicht menschen aan treffen, inet denzelfden smaak als hij; hij verdient het geld, waarvan hij leven moet dus niet in een fabriek of op een kan toor, en is geen post- of spoorwegbeambte. Wij weten nu reeds, dat onze man niet rijk is, maar toch' vrij goed kan leven, dat hij geen ambtenaar is, geen fabrioks arbeider, dat hij in afzondering leeft, en zonder vrouw woont in liet stadje St. Ger main, by Parijs. Laat ons nu nagaan of wij ook opsporen kunnen welke bijzondere eigenschappen deze eenzame zonderling bezit. Hy is zonder twijfel practiseh' van aard, daar hij voor oen vrij zonderlingen wonscli op de eoniig mogelijke wijze ver vulling zoekt. Ook moet hij vastberaden en moedig van aard zijn, daar hij rechtuit afgaat op zijn doel zonder mot stil ver driet over zijn gemis to-peinzen, zooals een zwakkere natuur misschien gedaan zou ook wel uit de mededeeling in hét telegram dat een benting werd „aangetroffen"'. In de districten Lamala en Batantah der afdeeling Oostkust van Celebes werd blij kens het politiek verslag over Juni van het gouvernement Celehes en Onderhoorigheden overlast ondervonden van een rooverbende, die geen tegenstand van de bevolking on dervond, en ook niet door deze werd ver raden. Toen nu een militaire patrouille een achttal van deze roovers had opge vat en in het marschbivak Dando had aan gehouden, werd dit bivak den 16den Augus tus om half zes des avonds door een on geveer 20 man sterko bende aangevallen, met hot doel die gevangenen te bevrijden. Dfe aanval is toen zonder verliezen aan onze zyde afgeslagen. Uit dit alles blijkt o. i. wel, dat de be volking va nde afdeeling Oostkust van Celebes nog niet in die mate goedgezind is als wel gewenscht is. Nu is weer een benting ontdektalles bij elkaar ligt het dus nog niet voor de hand, dat men met een zuiver plaatselijk verzet te doen heeft. Be zorgdheid hoeft dit uiteraard niet te wek ken; het kan er alleen toe leiden, dat men daar, evenals elders op Celebes, het Neder- landsch gezag krachtiger -doet gelden. We onderschrijven geheel de meening van de „Java Bode"1, dat-er op Celebes te goed werk is verricht om halverwege uit te scheiden. De klesreektactl# der Liberale Unie In de vergadering van het hoofdbestuur van de Liberale Unie, op Zondag 20 No vember te 's-Gravenhage gehouden, is be sloten een krachtige actie voor algemeen kiesrecht aan te vangen. Die actie zal ingeluid worden met een be tooging voor het algemeen kiesrecht in Ja nuari 1911, te 's-Gravenhage te koudon Daarbij zullen als spreken optreden de heeren: prof. mr. G. A, van Hamel, mr. P. Rink, A. Roodlurijren en mr. II. Smeenge. De bijeenkomst, die openbaar zal zijn, zal gepresideerd worden door mr. II. Goeman Borgesius, Op deze bijeenkomst, waarvan uur on plaats nader bekend zullen gemaakt worden, zul'en onze aangesloten kiesvereenigingen worden uitgenoodigd zich door haar afgevaar digden te laten vertegenwoordigen. De actie zehe zal bestaan in: lo. het uitzenden van sprekers in den lande om \oor algemeen kiesrecht, propa ganda te maken; 2o. het uitgeven van vlugschriftjes, waar in de urgentie van algemeen kiesrecht zal worden uiteengezet. („De Vad.") Koloniaal Instituut." Zaterdag j.l, heeft te Amsterdam oen bijeenkomst plaats gehad van Het Comité van Voorbereiding der Verecniging Kolo niaal Instituut met de wetenschappelijke autoriteiten, die bereid gevonden zijn liet Comité van advies te dienen over de orga nisatie van het Instituut. De werkzaam heden zijn daarbij verdeeld geworden over eenige suo-comissies, samengesteld als volgt I. Voor het Handelsmuseum: a. Botani sche afdeeling: de professoren J. W, Moll, Hugo de Vries, P. S. F. C. W,ent, P. van Romburgh en G. van Iterson. b. Zoologische afdeeling: prof. Max We ber en dr. C. Kerkert. c. Geologische afdeeling: prof. G. S. F. Molengraaf en dr. R. D. M. Verhoek. d. Laboratoria: de professoren G. ïïon- dius Boldingh', S. Hoogewerff, H. P. Wijs man en P. van Romburgh'. II. Ethnograpliische Verzameling: dr. C. Kerbert en de professoren A. W. Nieu- wenhuis, C. Snouek Hurgronje, Max Weher en S. R. Steinmetz. III. Tropische h'ygiène: de professoren R. II. Saltet, A. jVVj, NiemVenh'uis, C. Snouck Hurgronje, Max Weber en H. P. Wijsman. Bij de bespreking bleek nogmaals, dat de kosten der ontworpen stichting zeer aan zienlijk zullen zijn. Ook werd in deze bijeenkomst betwijfeld, of de uitgestrektheid van één hectare, die het Comité van Voorbereiding noodig acht voor het gebouw, wel toereikend zal zijn voor een instelling met een zoo uitgestrekt en veelzijdig arbeidsveld als het Koloniaal Instituut. Wettelijke verzekering van zeelieden legen bedrijfsongevallen Hot comité, dat indertijd tot bespoedi ging van bovenstaand doel is opgericht, heelt Woensdag alhier vergaderd met de besturen der aangesloten organisaties in het zeevaart- en visschershedrrjf. Op één na waren alle organisaties aanwezig. Na afwerking van een aantal huishoude lijke zaken, het comité rakende, werd de vraag behandeld, of het comité nu het adres, waarin op spoedige oponbare behan deling der Ongevallenwet voor zeelieden wordt aangedrongen, verzonden is, al dan niet zou blijven voortbestaan. Met algeineene stemmen werd besloten, de uitwerking van het verzonden adres af te wachten en later bijeen te komen om verdere maatregelen te heramen, h'etzij voor nieuwen aandrang tot behandeling dezer zaak, h'etzij tot het aangeven van de mee ning der zeelieden, ten aanzien van Het te behandelen ontwerp. 1 1 Dir. bel., Invoerr. en Ace. Bij de directe belasting, invoerrechten en accijnzen: zal met ingang van 1 Dec. a.s. de te Noord- wclle benoemde ontvanger van lersel ook uk dien datum belast blijven met do tij delijke waarneming van het kantoor Hilva» renheek. De verplaatsing van de kommiezen 3de kl. G. Jansen en P. J. Babijn van Oud- Beijerland naai' resp. Lbbith en Sluis, zal Hebben. Op welke wijze verwerft een man zulke nuttige eigenschappen? Gewoonlijk door den strijd des levens, die h'em geleerd heeft slechts op zichzelf te vertrouwen, St. Germain is niet de plaats voor zulk een levensstrijd. De man moet dus ergens geweest zijn waar het leven gewichtiger eischon stelt. In Parijs? Dat zou mogelijk zijn, indien de wijze van adVerteeren daar niet tegen getuigde. In de Parijsche cou ranten komen nooit zulke afgeronde adver tenties voor. Zo zijn èf zeer groot, óf ze bestaan uit slechts zeer weinig woorden soms afgekort als een geheim schrift, Ma- kon wij hieruit do eonigsizns vermetele gevolgtrekking, even practiseh als de hec R. D, zelf schijnt to wezen, dat hij in Engeland of Amerika gewoond heeft, het vaderland van allo dagbladannonces fen dat hij zich pas in St. Germain gevestigd hoeft, nadat hij het kleine kapitaaltje heeft opge spaard, dat hem in staat stelt vreedzaam te leven in een rustig' klein plaatsje. Wij kunnen zelfs als zeker aannemen, dat do tegenwoordige rentenier in vroegere jaren veel op reis is geweest en bijna altyd in hotels of restaurants gedineerd heeft. Want kalfskop is een rostaurant-gerccht. In het familieleven wordt aan 'de anderedoelen van Het kalf do Voorkeur geschonken. Nu echter doet zich de gewichtige vraag voor Waarom gaat R, D-. tegenwoordig niet meer in een restaurant dineeran? Hierop kan men geen ander antwoord vinden dan dit: Omdat hij door zijn onder vinding een afkoer heeft gekregen van hot h'ötelleven en omdat hij niet meer togen drinken ka,n. En ook hiervan is de ver klaring gemakkelijk te vindon. Waarschijn lijk is D, R. reiziger geweest in wijnen en spiritualieên. Hij heeft jaren van zijn leven reizende doorgebracht, heelt dage lijks in een hotel of koffiehuis gezeten, zooals zijn betrokking moobracht cn menig glas wijn moeten drinken; nu hij op rij peren leeftijd gekomen is en van zijn sp aar- duiken leven kan, zoekt hij te St. Ger main. Rust en kalfskop. Ook dit lievelings gerecht is kenmerkend voor den braven man. Hot is moeilijk aan te nemen, dat oen mensch zijn zinnen plotseling zet op, het een of ander lievelingsgerecht. Gewoonlijk spreken do herinneringen uit do jeugd een woordje mee of een toevallige omstandig heid; wat men eerst nu en dan heel lekker of prettig vond, wordt langzamerhand een! liovelingsgowoonto. Hoe zou liet in dit ga- val geloopen zijn? waardoor zou do keuze van don heer R, D. nu juist op een kalfs kop gevallen zijn? Na er lang over nage dacht te hebben, gelukte hot mij' met do hulp van een medicus, mijn vriend, ook dezo vraag te beantwoorden. De zaak is bepaald interessant. Ook uit oen geschied kundig oogpunt. Doriig jaar geleden werd door den huisarts van den ouderen stem pel geraspt Hertshoorn voorgeschreven te gen zekere dannongcstoldhedon, hetgeen omgezet wordt in een soort gelatine. De hedcndaagsche wetenschap spot met dezo methodo, maar in afgelegen streken zijn er nog altijd monschen, die het heilzaam beschouwen een 'lijmigo brij to gob ruiken wanneer zy iets aan do ingewanden man- koeren. Wat belet ons te denken, - dat d,Q SCHIEDAMSCHE COURANT

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 5