ö3"" Jaargang Vrijdag 2 December 1910 No. 13473 De ïïeidemolen. Kennisgeving. Verkoop wan oud JJzer kennisgeving. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van. Zon-en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen £1.1.25 franco per post fl. 1.65, Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Buroan: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prigs der Advertentiën; Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meet '15 cents. Reclames SO cent per regel. Grooto letters naar de plaats die zjj innemen. Advertentiën bij abonnement op voordoelige voorwaarden. Tarieven hiervan zjjn gratis aan het Bureau te bekomen, In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot deD prijs van 40 cent3 per advertentie, bjj vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de inge zetenen Dat het kohier van de Belasting op Be- drijfs- en andere Inkomsten No. .5, dezer gemeente, over het dienstjaar 1010/1911, door den heer directeur der directe belastin gen te Rotterdam op den 30sten November 1910 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier, ter invordering is overgemaakt. Voorts woidt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat lieden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke bezwaarschriften tegen cenen aanslag, op genoemd kohier vooikomende, behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den Ion December 1910. De Burgemeester voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. KENNISGEVING. SCHOUW Burgemeester en Wethouders van Schie dam, Gezien de artikelen 5 en 7 der verorde ning regelende den waterstaatkundigen toe stand van de landerijen, liggende in de ge meente Schiedam, tusschen den Rotterdam- schen Dijk, den Polder Oud-Mathenesse en de bebouwde kom der gemeente Schiedam (Gemeenteblad no. 7 van 1910) Brengen ter kennis van do eigenaars van de landerijen, als in het hoofd dezer be doeld, dnt op Woensdag den 14den Decem ber 1910, des voormiddags ten negen ure, ecne nadere SCIIOUW zal gedreven wor den over de slootca om hun land met de kunstwerken daann. Wordende bij deze ieder, dien zulks mocht aangaan, gewaarschuwd,, te zoigen, dat aan het bij de bovenaangehaalde vei or dening voorgeschrevcne alsdan behoorlijk voldaan zij. Schiedam, den lsten December 1910. Burgemeester en Wethouders voo-mewt M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA, vergunning tot uitbreiding zijnet wa gen m o -«an. de Kethelstrant no. 21, kadaster Sectie A nos, 735 en 736 met een gasmotor van 4 P.K., drijvende een lint zaagmachine en een houtdraaibank. Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen, op 1c secretarie der gemeente is ter visie ge- le-gf]i dat op Donderdag, den 15 December a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raad- huize gelegenheid zal "worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan Van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schrifte lijk toe te lichten dat gedurende drie dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan weiden genomen; en dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep op ecne beslissing ingevolge do Hinderwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwa ren mondeling toe te lichten. En ïs hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den len December 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. L. HONNERLAGE GRETE. De Secretaris, V. SICKENGA. Aanwezig op de Gemeente-smederij aan de Laan dor Begraafplaats (ingang Sin gel)- Prijsopgave wordt gevraagd voor: 2480 K.G. smeedijzer, 5655 K.G. gegoten ijzer, 250 K.G. verbrand ijzer, 815 K.G. plaatijzer, 353 K.G. gegalvaniseerd ijzer, welke partijen te bezichtigen zijn dagelijks van 912 uur v.m. De biljetten in te leveren vóór Maandag 5 December n.s., 12 uur, ten Raadhuize. BUITENLAND. SnrieltOngcn welke gevaar, schade ©t hinder hunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam. Gezien het verzoek van J. TANIS om Roman naar het Duitsch van OSWALD BERGEiSER. 40) Weer stonden ze stil, kuston elkander on haar oogen schitterden van stille vreugd. En weer luisterden zo naar hot vogelgezang, „Wat zou je er van zeggen, Gisela, als ik nu maar eens ronduit met je vader praatte en hem vroeg of Hij het goed vindt dat wij met elkaar troupven?" »Och Roland wel néén1 Hoe moest dat worden wij verloofd en dan iederon dag Walpurg's bedroefde gezicht naast ons! Dat zou niet andere zijn dan hater moedwillig pijn doen -oude wonden openrijten ITugenloh keek ernstig voor zich* neer. „Je zoudt aan allerlei krenkende opmer kingen bloot staan. Je wilt Walpurg sparen en je kunt haar niet sparen. Je weifelt en durft de besliste stap'niet doen. In den angst voor hot verdriet van andoren steekt een i groot gevaar Gisela. Het is niet altijd goed men bereikt meestal het omgekeerde van vrat men in zijn goedheid bedoelt." „Ik wou dat ik de kracht had con be- Sluit te nomen. Maar ik denk steeds dnt ik j haar onrecht doe. Daarom, Iaat ons het nog ,een tijdje uitstellen. Och, is het ook noodig die openbaarheidWij zijn immers nu al Schiedam, 1 Dec. 1910. FRANKRIJK. De door de regeoring, naar aanleiding van de jongste spoorwegstaking uitgewerk te wetsontwerpen, welker inhoud reeds be kend is, vóór ze nog door Briand officieel ann den ministerraad zijn vooi gelegd, wor den door de pers zeer verschillende beoor deeld, hetgeen niemand, die den strijd tegen minister-president Briand heeft gevolgd, zal verwonderen. De ministerieele „Action" meent, dat deze wetten de meest humane, edelmoedige en sociale wetten zijn, die ooit door een re- publikeinsche regeenng werden verzonnen. zoo vast aan elkaar verbonden. Die verlo ving is ook maar een vorm, Roland. Niet waar, lieve" Jlij antwoordde niet, want hij was niet opgewassen tegen haar lieftallige wijze van praten. Als je diensttijd hier om is en als je dan weer in Berlijn bent, dan moet je aan Vader schrijven en vragen of ik je vrouw mag worden ja?" Hij bleef zwijgen. „En dan," vervolgde zij lachend en vroo- lijk, „en dan, Roland, dan duurt onze- ver lovingstijd niet lang dan trouwen we zoo gauw mogelijk, natuurlijk. En dan maken we een reisje, niet? naar Tirol of Zwitser land; dan gaan we de beigen in en over eenzame weiden, waar de zonnige berggees ten onzen weg kruisen „Als jij in Bellijn bent," ging zij voort na eenig zwijgen, „dan zal het mij'gemakke lijkcr vallen om Walpurg tot rust te bren gen. Als ze je mnor niet ziet, dun zal zc wel vrede met de gedachte krijgen dat jc aan mij toebehoort." „Kom, kom je weet het. Als ik maar eerst weg ben, dan is het goed, wil je zeg gen. Maar nu je daar zoo over spreekt schiet mij iets te binnen waar ik al vaker over gedacht heb. Ik had liet plan om een belangrijk offer te brengen." Zij keek hem weifelend ann. „Kijk eens, Gisela," ging hij voort, „ik moet tegenwoordig uren ver gaan tot de plaats waar nu in het boseh gewérkt wordt. Wij hebben daar nog langen tijd werk en de wandelingen zijn aardig vermoeiend. Ik hob Door hen zou het scheidsgerecht, verzoe- niugsgeest en waarachtige orde in den ar- beidscodex worden ingevoerd. De eveneens ministerieele „Aurore" zegt: „De scheidsrechterlijke commissie die door, de wet wordt ingesteld, is een opmerkens waardige nieuwigheid, die door alle betrok kenen slechts gunstig kan worden, ontvan- gen-" „In de „Ilumanité" daarentegen onder werpt Jaurès de ontwerpen aan een zeer scherpe eritiek en richt zich daarbij in het bijzonder tegen de scheidsrechterlijke rol, die aan het parlement werd toegedacht. De Ka mer zou zoodoende een soort van hof van appèl vormen dat steeds tegen de arbeiders, maar nooit tegen de maatschappijen zou onnissen. Ppmerkelijk is, dat de conservatieve „Gau- lois" een juist tegenovergestelde conclusie tiekt en alleen de voorüeelen aan de zijde der arbeiders ziet. Onder het voorwendsel, zegt het blad, een regelmatigen dienst der spoorwegen te verzekeren, wordt aan de maatschappijen een reglement opgedrongen, waardoor hun gezag wordt beperkt en waar door zij van grillen of den wrok van een parlementaire meet derheid afhankelijk wor den gemaakt." De Rochette-commissie is begonnen met de beraadslagingen over het ranport aan, dc Kamer. Haar voorzitter, Jaurès, stelde een vierledige motie voor. Ten eerste drukt de Kamer den wensch uit het kleine kapi taal te beschermen, vooral tegen uitbuiting door mannen, die zich op bedriegelijke spe culaties toeleggen. In het tweede lid wordt afkeuring uitgesproken over het gedrag van Clórnenceau en Lépinehot derde eischt af schaffing van artikel 10 der wet op het on derzoek in strafzaken, ten einde de func ties van justitie en politie te scheiden. Ten vierde worden wettelijke maatregelen ver langd, waardoor de dagbladen kunnen wor den gedwongen bekend te maken, welke sommen zij onder den naam „publicatiekos- ten" bij fmaneieele emissies ontvangen. Het eerste lid word aangenomen, het tweede, de afkeuring over Clemenccau, kon geen meer derheid vinden, terwijl over do laatste beide punten nog niets bekend is. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. men der congregaties voor een. groot deel verkregen uit bedrijven met onbetaalde ar beidskrachtenwordt op 115 millioen gul den jaarlijks geschat en stijgt jaarlijks met 10 Vergeleken met de statistieken der middel-Europeesche inkomstenbelastingen, is dit inkomen zeer hoog, aangezien het per hoofd niet minder is dan I960 gulden. Om de hooge inkomsten der kloosters aan belasting te onderwerpen, is een nauw keurige vaststelling van liet aantal klooster lingen noodzakelijk. Maar hiertegen verzet ten zich, hoewel de kwestie niets met den godsdienst te maken heeft, de bisschoppen, uitgezonderd die van Madrid en Saragoasa. Do groote politieke partijen, de liberalen en conservatieven, zijn het, volgens den. minis ter, in den grond eens over de noodzakelijk heid van een hervorming in de kerkelijke aangelegenheden. Portugal. Volgens de Lissabonsche bladen heeft de regeering tor beschikking der justitie gesteld den gewezen minister van financiën Espie- gueira en den betaalmeester Aranja, die mot de Deposito-Cassa een contract hadden geslo ten, waarbij zij, ter vergemakkelijking van het aangaan van leeningen door koningin Maria Pia, de verantwoordelijkheid voor den Staat hadden aanvaard. BINNENLAND. Servië. De Skoeptsjina heeft gisteren het handels verdrag met Oostenrijk in beginsel aangeno men met 94 tegen 22 stemmen. E r a n. k r ij k. Durand, die ter dood is veroordeeld, en Le Fraiifots, die acht jaren dwangarbeid heeft gekregen, wegens aanhitsing tot ver moording van den dokwerker Dongé te Havre, zijn van deze vonnissen in hooger- b<?rocp gekomen. Spanje. Volgens opgave vaa minister-president nalejas bedraagt het aantal kloosters in Spanje 3550, met naai- schatting 60.650 bewoners. (De kloosters hoeven zich niet aan de volkstelling te onderwerpen.) Het inko- o- over gedacht tijdelijk mijn verblijf op te slaan in de heiberg aan den kruisweg." Hij bleef staan. „Zie je, ik wilde daar dan blijven en niet naar den molen komen Zij zag hem ontsteld aan. „In de herberg?" „Ja als je wilt zou ik af en toe ko men, ik zou er mijn. becnen om af loopen." Zij moest lachen. Toen zei ze echter op bezorgden toon: „Maar die herberg is toch geen woning voor jou. Er komen veel voerlui. Die her berg staat in kwaden roep." „0, wat dat betreft ik ken de herberg al goed. En dc herbergier en zijn vrouw en de mannen die er komen, kennen mij ook. Ik kan niet klagen over die herberg." „Maar er konreu zooveel wilddieven!" „Des te beter dan kan ik ze mooi op de vingeis tikken." „De beruchtste en gevaarlijkste kerels ko men or."^ '„Ook al goed dan kan ik daar mijn kennis van volk en mensclien vehncerde- ien. En overigens Hij wilde nog iets zeggen, maar bedacht zich, ,dnar hem een andere gedachte door liet hoofd schoot. Do oude Peter Kmurhahn kwam ook in die herberg en dronk er af en toe een bitter. Misschien zou daai een gelegenheid komen om hem aan het praten, to krijgen „IVat wou je zeggen, Roland? Waaraan dacht je?" „Wees niet bezorgd, lieveling. Wat ik mot die mannen te doen heb, geschiedt in zeer vriendschappelijke stemming. Dat weet jij Turkije. In verband met de oneenigiheid in het comité voor Eenheid en vooruitgang, moet de grootvizier Hakki pasja hebben ver klaard, dat óf het geheele kabinet, óf niemand zal ontslag nemen. Van een ge deeltelijke vernieuwing is dus geen sprake. Uit Saloniki wordt gemeld, dat bij Dibra in Albanië zich 800Q gewapende opstan delingen bevinden en dat de beweging zich over verschillende districten uitbreidt. Hofbericht. Het volgende wordt medegedeeld De chef van het Militaire Huis cn de Grootmeester van het Huis van Hare Ma jesteit de Koningin, noodigen do te 's-Gra- venhage en omstreken wonende dames en lieeien, die, na terugkomst van Hare Ma jesteit in de residentie, hun opwachting wenschen te maken of aan nare Majesteit wenochen te worden voorgesteld, uit, de aanvragen daartoe vóór 17 December a.s. in te zenden, de dames aan de Grootmees teres, de hecren aan den adjudant van dienst, Paleis Noordeinde. De heeren, die na terugkomst van den Prins in de residentie hun opwachting wen schen te maken of aan Zijne Koninklijke Hoogheid wenschen te worden voorgesteld, worden uitgenoodigd daartoe hun aanvra gen in te zenden vóór 17 December a.s. aan den adjudant van dienst van Zijne Ko ninklijke Hoogheid, Paleis Noordeinde. Turkije on Plerzié. De Weensche „Neue Freie Prosse" meldt, dat er van een gespannen verhou ding tusschen Turkije en Rcrzië geen sprake is. Dit bericht weid. slechts van Russische zijde verspreid met de bedoe ling, het zenden van den Russischen chef van den gCncralcn staf naar de Perzische grens to rechtvaardigen. Honduras. Een telegram uit Tegucigalpa te New- York ontvangen meldt, dat de /Atlantische havens van het Hondureesche departement Comayagua door opstandelingen onder oud- president Bonilla bezet zouden zijn. De regeermgstroepem, die de opstandelingen moesten verdrijven, hebben zich hij hen aangesloten. toch ook wel. Zelfs de ruwste kerels zijn, als ik met hen praat, gemoedelijk en vrien delijk. Dat komt omdat ik het niet zoo pre cies neem, als de meeste opzichters. Ik voel wel wat voor die stroopers." „Dan ben je een slechte jachtopziener. Ik heb de herberg maar enkele keeren ge zien. Zij doet mij altijd denkon aan de vree- sclijkste dingen en rooversgoschiedenissen. Ik denk dat ik niet rustig zal kunnen sla pen als jij daar bent. En wat zal ik hier zonder jou beginnen?" „Ik beloof jo dat ik soms een aanval op don heidemolen zal wagen. Geheel onver wacht." „Jo kondt veel beter hier maar blijven." „Neon, laat mij gaan. Je weet toch dat ik daar wezen moet." „Maar Roland, als je dan bij ons ge veest bent, dan meet je in den nacht terug wat kan je dnn al niet overkomen „Och watBen jij nu een dappere ja gers vrouw. Hoe moet' dat dim later worden? Wat zal jo dan vaak in angst zitten als ik uit moet, hot bosch ia 1" „liet lot van mijn zuster heeft mij zoo angstig gemaakt, Roland," klaagde zij, maat- hij lachte haar uit. „Wees niet boos, Roland het is om dat ik zooveel van je houd." Hij nam haar nogmaals in zijn armen. Die Liebe ach gespiirt Een troep raven vloog krassend op om de tijding van de geheime liefde m het dal overal te verkondigen in hun taal. Do hout duif koerde er bijdat deed aan orgdbcgc- leicline van don zang denken. De vink sloeg lustig den triangel, En de dennenmees fluif- Van het Hof. De Koningin-Moeder is na een afwezig heid van bijna een half jaar gisteren in de residentie teruggekekrd. De gewone trein van 4 u. 26 m., waar mee H. M. gisternamiddag van het Loo naar de residentie reisde, kwam met een kwartier vertraging aan. H.M., die een ruiker Van rozenknop pen in de hand diocg, vond op het perron lei begroeting jhr. De Ranitz, Hr. Ms. grootmeester; den burgemeester en den lui tenant-generaal De Sleesier, waarnemend gouverneuc der residentie. H. M. richtte tot het hoofd der gemeente belangstellende vra gen betreffende zijn gezondheidstoestand. In de wachtkamer der koninklijke familie, sprak II. M. eenige oogenblikken met de autori teiten. Zoowel in als builen het stationsgebouw stond een dichte menigte, die II. M. toe juichte. Onze Marine. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht, is Ilr. Ms. pantserschip De Zeven Provinciën, onder bevel vau den kapitein ter zee F. Bauduin, 29 November te Las Palmas aangekomen. („St.-Ct") Rechterlijke macht. Bij Kon. besluit van 29 November is be noemd tot rechter in de arrondissements rechtbank te Breda,-jhr. mr. L. J. M. van Sasso van Ysselt, thans kantonrechter- plaatsvervanver, advocaat en procureur te Breda, tevens secretaris van den voogdij raad aldaar, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag uit zijn betrekking van kan- tonrechter-plaatsvcrvanger in het kanton Breda. terdc, verschrikt pst! pst! van zooveel gerucht IV. Vierentwintig uur later had Hagenloh in de eenzaamste aller heideherbergen, de eenige vrije kamer, achter in het huis, voor eenige weken gehuurd. Op de plek waar deze herberg stond, kwa men eenige hoofdwegen, die door het woud liepen, samen. Ook enkele voetpaden kniis- ten hier elkaar. Voor de herberg was een grasveldje. Hier stonden eenige tafels en groene banken onder een reuachtigen eik. Hier kwamen de arbeiders uit het woud uit rusten, hier zaten vloekende voerlui, die in de herberg hun paarden even, lieten voederen, hier dronk de brievenbesteller, die urenlange wandelingen moest maken, een versterkend glas bier, hier kwamen allerlei spitsboeven drinken of hun brood mot worst eten, dat zij op de tafels met groote zakmessen sneden. In de lage gelagkamer werden de vuile, vaak gebruikte speelkaarten dikwijls voor den dag gehaald. Dan werd er gespeeld, terwijl zonder ophouden op den grond werd gespuwd en veel bier werd gedronken. Het gesprek liep over do geschiedenissen uit liet woud, een griezelige kroniek. Ook dc moord, die in de laatste jaren zoo druk was besproken, was vaak een onderwerp van discussie. (Wordt vervolgd.) DAMSCHE COURANT.

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1