63'" Jaargang Zondag 4 December 1910 No. 13475 I Tweede Blad Pers-Corruptie. Waarom hij nooit danste, Deze couiant verschijnt (la gel ijks, mot uitzondering van Zon-cn Feestdagen. Prijs per kwaitaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25 franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentien voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdag av o n d verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Tnterc. Telefoon voor de Redactie No. 123. voor de Administratie No. 103. Dr. Katho Sehirmaeher doet in de Tag een geweldigen aanval op do Franscho pers. De bedoelde dame heeft, ook als feministe, in Duitschland zekeren naam, zij heeft geruimfen tijd in Parijs gewoond en dus hoeft zij het recht gehoord te worden. Wat zij zegt is niet nieuw, maar werpt toch een nieuw licht op beleende dingen. De schrijfster herinnert in de eerste plaats aan het woord van Septimus Severus, die zijn zonen dit als de hoogste regeerings- wijsheid gaf: den beroepssoldaten den mond stoppen en do rest maar laten waaien. Datzelfde nu laat deze Duitsche de Fran schen zeggen met dit onderscheid, dat voor „soldaten"! gelezen moet worden „pers". De pers moet gestopt (met veel gold), de rest volgt dan voor den regeerder v^n zelf. Zeker er is een volkssouvereiniteit, er is een algemeen stemrecht, er is jiet parlement met de vertegenwoordigers van het volk. Doch' dat is alles parade, vertoo ning voor het schellinkje. De regeering re geert met de bladen. Met drie bladen van het genre Petit-Parisien, Petit-Journal en Matin bereikt zij 3,400.000 kiezers, dat is ongeveer 1/3 van het Fransche kiezerscorps. Nog een paar bladen en de regeermg heeft de meerderheid. Ook de bladen der oppositie moeten niet vergeten worden. Want er is een lastige oppositie, die geen duim breed terugwijkt, maar ook een an dere, die meer ©en formeel karakter heeft. Dit laatste soort oppositie is der regee ring welgevallig en dus koopt zij hot, voor zoover het te koop is. En volgens deze zegsvrouw is het overal to koop, behalve bij de kleine, onafhankelijke anarchistische blaadjes. Nu moet men natuurlijk dergelijke bespie gelingen met een korreltje zout genieten. En dit te eer, omdat de schrijfster tenden tieus iszij wil de monarchie prijzen boven de republiek. Want zegt zij in de monarchie is het de vorst, die er belang bij heeft, dat groote, goede hervormingen worden ingevoerd, die op het oogenblik mis schien wat duur schijnen, doch op den duur goed voor het volk zijn en dus de positie van den vorst versterken. Bij do Fransche methode is er echter niemand, die belang heeft bij die langademige her vormingen, on zeer zeker zijn dit noch de ministers van hot oogenblik noch do directeuren van couranten 011 de groote financiers, dio achter enkele couranten zit ten on met de ministers onderhandelen om handelsvoordeel tegenover den dienst dien zij den ministers bewijzen, door hun courant ter beschikking te stellen van de regeering. Wij laten nu deze redeneering voor wal 'L Was een bekend feit in officioele krin gen, dat h e t parlementslid niet van bals hield, niettegenstaande hij danste met do ouderen. Hij was te oud om te dansen, zei hij altijd. Doch hij was niet oud, niettegen staande hij grijs haar had, en dus was do verontschuldiging onvoldoende. Bij het begin van den winter bood me vrouw Boneface hot parlementslid een bal aan. 1 Eén jonge dame, een vreemde voor ieder, behalve voor deerlicht, dio haar had ge ïntroduceerd, in blcek-groeno zijde ge kleed, trok bijzonder de aandacht. „Het zal voor het eerst in mijn leven zijn, dat ik werkelijk'n parlementslid zie, zei ze tot haar chaperonne. „Ik heb een paar maal een keizer gezien en een Ilindoesch hoofd, maar nooit van mijn leven een parlementslid. Haar nicht lachte om de naïviteit van het meisje en gaf Kaar in do handen van haar partner, die haar juist tegemoet trad oven 1 Framjoise danste onvermoeid, stralend van geluk. Geen schitterend bal in vreemde landen kon meor haar belangstelling heb ben opgewekt. Haar partner, een officier, zij waard is. Doch' de basis daarvan de veilheid der Franscho pers, wordt zoo van allo zijden bevestigd, dat wij daaraan wel gelooven moeten, ook al vergeten wij niet, dat de menschheid op dit gebied zoo bizonder geneigd is dadelijk liet slechtst© te gelooven. De Fransche pers dat is de kern van dit betoog is te koop voor wie haar gebruiken wil, financier of indus- trieele reclamemaker. Er is helaas geen reden om daaraan te twijfelen. Doch hot betoog van juffrouw Sehirmaeher bewijst bovendien het gewicht van de pers. Want ware deze in Frankrijk onomkoopbaar en eerlijk, dan zou er ook volgens deze tendentieuze schrijfster een werkelijke volksregeering zijn, dus zou d© monarchie overbodig zijn, dan zou de pers, niet het parlement, dat „slechts voor de ga lerij is", het voornaamste regeeringsorgaan zijn. de plaats bij uitnemendheid, waar de de publieke opinie tot uiting kon komen. Gelukkig de landen, die zulk een pers hebben. Want ook voor de Nederlandscho pers mogen wij toch' ais regel stellen, dat zij niet voor geld te krijgen is om op oen bepaald moment een bepaald stel regeeiders te steunen. Nu moeten wij ons niet inbeelden, dat dit alles uitsluitend het gevolg is van on zen beteren volksaard, onze betere laseigen- schappen en van de grootere eerlijkheid on zer bladen. Wel degelijk zijn hier de grootere ontwikkeling van het Fransche openbare le ven en de vluggere geest der Fransche fac toren van belang. In Nederland heeft men over 't algemeen nog niet voldoend© be grepen den grooten invloed, dien de dag bladen kunnen uitoefenen. Maar toch' het blijft een verschil van groot gewicht en wij kunnen in elk opzicht tevreden zijn met dat verschil. Doch nu moge men ook begrijpen, dat het van het grootste gewicht is den vijand der perscor ruptie, die zoo'n geweldigen invloed ten kwade zou hebben, buiten onze grenzen te houden. Men vergete niet: hij staat al in Belgic. Daar zijn bladen die direct voor geld aanbevelingen van zekere pioducten opnemen. Wij herinneren slechts aan het bericht, dat verscheiden vertegenwoordigers van Belgische bladen bij Nederlandscho exposanten op de Brusselsche tentoonstel ling geweest waren om betaling van hun aanbevelingen, welk bericht dozen zomer de ronde gedaan heeft door de Nederland- sche pers. En dergelijke praktijken leiden als vanzelf tot do algeheele corruptie waar van dr. Sehirmaeher ons vertelt. Men zij dus op zijn hoede Vlot directe dwangmaatregelen is hier n>- ;->«i te be ginnen. Zelfs al deed het erg© geval zich voor, dat een bepaald blad door buitenlan de es gekocht werd met politieke doelein den het is van een groot Parijsch blad met grooten schijn van waarheid betoogd dan nog zouden de autoriteiten niet kunnen ingrijpen. Doch indirect kan men veel bereiken, door te trachten zich een was doodelijk van haar. Hij had haar bui ten gebracht ondei de platanen cn liet haar oen oogenblik alleen om oen glas water voor haar te halen. Door het geopend venster van het ver bek, dat aan den tuin grensde, hoorde zij de stem van haar partner, afgewisseld met een andere. En de stem van dien andere deed haar het bloed in de aderen stollen. „Je bent laat,"1 hoorde zij haar partner zeggen. „Ik zal je stiaks aan een aller liefst meisje voorstellen."1 „Dank u. Ik kijk al jaren lang uit naar een allerliefst meisje, dat ik niet vind. Ik zou, als ik u was, liever geen punch drinken, als ge een goeden indruk behou den wilt." Dit zeggende, keerde hij zich 0111, stapte do deur uit, den tuin in en stond plot seling tegenover Framjoiso. Zij zagen elkaar een oogenblik stilzwij gend in de oogen. „Framjoiso, jij hier?"' Hij nam haar handje in de zijne en dwong haar, haar gelaat naar hem op te heffen. „Dit is goen plaats voor ons," fluisterde hij, „haal even jo sortie. Wij kunnen hier niet praten." Hij stak Kaar arm door don zij no on voerde haar do veranda binnen. „Op wien wachtte jo hier?" vroeg hij, stilstaande. „Luitenant Jeffreys is wat water voor mij gaan h'alen." juist denkbeeld te maken van de beteeke- nis van het dagblad, door den ernst en de degelijkheid der pers zooveel mogelijk te bevorderen en de goede bladen zoo wei nig mogelijk indirect tegen te werken. Dat gebeurt in Nederland nog zoo erg veel door allerlei duodecimo autoriteitjes, die bang zijn zich te compromitteeren of die zichzelf graag gewichtig willen maken. Kan men het niet dagelijks hooren, dat een lid van een of anderen gemeenteraad aan een soort schennis van eigen majesteit denkt, wanneer hij een of ander feit op gemeente bestuursgebied eerst moot hooren door de courant, direct met zijn kiezers. En ont moet men niet dagelijks autoriteiten, die nog altijd niet begrijpen, dat het in h'et belang der openbare zaak is wanneer men de pers zooveel mogelijk respecteert en ter wille is. Heusclï, het zijn niet al leen de boortjes van Schipluiden, over wie men nu zoo lacht, die hier het a. b. c. nog moeten leeren. Ten slotte houde men h'et veel ge- smaadde „ingezonden stuk" in h'oogo eero. Zoolang dat er is, zoolang de redactie van een courant aan ieder, wie h'et ook zij, mits in betamelijkon vorm en binnen rede lijke grenzen schrijvend, het recht geeft in haar courant zijn opinie te zeggen, zoo lang hebben wij een gruwelijke corruptie als in Frankrijk niet $0 vreezen. Doch dat houde men dan ook wèl in het oog. Want gelijk een goede pers een groote macht ten goede is, kan een slechte pers als in Frankrijk hetbelangrijkste clement eener snel voortschrijdende cor ruptie zijn. BINNENLAND. Rechterlijke macht Bij K011. besluit van 1 dezer is benoemd tot rechter in de arrondissements-rechfbank te Amsterdam, mr. G-. A. Servatius, thans substituut-officier b'j gemeld collego. Bij Kon, besluit van 1 dezer is benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de arrondisse ments-rechtbank te Almelo, mr. J. Th. Endt/., doctor in de Staatswetenschap, voor zitter van den raad van beroep (ongevallen- tcizekering) te Almelo, wonende te Stad- Almeio. Personalia. Bij Kon. besluit van 28 November is mr. J. F. IIouw ing, ouc!-hoog!eeraar aan de Ge meentelijke Universiteit te Amsterdam, be noemd tot ridder in de Orde van den Ne- derlandschen Leeuw. Papendrechtsclio strafzaak. Ter voldoening aan het verzoek van de commissie van rapporteurs over de justitie- begrooting, heeft do minister van justitie aan ,'de Tweede Kamer doen toekomen een afschrift van het arrest van het gerechtshof to Arnhem dd. 29 Nov. j.l., in zake de ver volging wegens smaadschrift tegen H. Garst- hagen. „Ik zal even met hem spreken, terwijl jij jo sortie haalt,'1 zei hij, de deur van de kleedkamer voor haar openend. Toen hij terugkeerde, trilde zij van angst. „Vrees niet, we zijn veilig. Zeg me nu hoe jo hier komt."1 „Ik ben met mijn nicht meegekomen, mevrouw L'oder. Ken jo haar?" „Ja, neen, ik goloof van niet," zei hij verstrooid. „En wat doe jij hier?'! vroeg zij een weinig bitter. „Ik ga weer gauw hoen," antwoordde hij glimlachend. Zij ontweek zijn blik. „Zeg mij, voordat er iemand komt, waar om heb je opgehouden mij te schrijven?"1 Zij zag hem half lachend aan. „Wel," zei zo koel, „dat is zoo de ge woonte, wanneer de man ophoudt met ant woorden." „Ophoudt te antwoorden?"1 vroeg hij. „Nadat mij een twaalftal brieven onge opend werden geretourneerd, zag ik, dat het nutteloos was."1 „01" „Ik heb je gangen altijd nagegaan."! Geen antwoord. „Waarom bleef jo al die jaren met j© broers reizen?"1 „Zij konden mij hier niet alleen ach terlaten. „En je wist, dat ik je liefhad." „Had jo mij Hof?'* vroeg zo bijni uit dagend. „Framjoise 1'! Nieuwe spoorwegtarieven. Omtrent de bepalingen in de nieuwe rei zigerstarieven, verneemt de „Tel." nog het volgende Voor dc in 1910 afgegeven abonnements kaarten blijven de bepalingen van het oude tarief van toepassing, zoodat de \eilenging van den geldigheidsduur van deze kaai ten kan plaats vinden op de voorwaarde en te gen de prijzen van dit tarief en de bagage van houders van deze kaarten kan worden bevracht tegen do in dit tarief opgenomen ijlgocdvrachtprijzcn. Elke houder van een in 1910 afgegeven abonnementskaart heeft het recht zijn kaart in te wisselen tegen een nieuwe algemeene abonnementskaart of een nieuwe groepenkaart. Daarbij wordt de geldswaarde van de terug te geven kaart in mindering gebracht van don prijs van de verlangde abonnementskaart. Deze gelds waarde ia de prijs, betaald voor de kaart, verminderd met den prijs, welke voor een soortgelijke kaart over de verstreken maan den verschuldigd zou zijn geweest. Ten behoeve van onderwijzers, die land- of tuinbouwcursussen bezoeken, wordt geen vmchtvermindering meer verleendde hun ingevolge het tegenwoordig speciale tarief ■verstrekte kaarten zijn na 31 Dpcember niet meer geldig. De vacantiekaarten voor werklieden mo gen uiterlijk 26 December 1910 door den werkgever worden afgegeven, zoodat de kaart voor de heenreis niet na 28 en voor de terugreis niet na 31 December mag af gestempeld worden. Zij zijn dus uiet meer geldig op 1 Jan. 1911 of later. Amsterdlanische Politiehond. Do ontevredenheid der leden, van den Amsterdamschen Politiebond over het te slap geoordeelde beleid van het thans en bloc afgetreden hoofdbestuur, heeft zich in de verkiezing van het nieuwe hoofdbestuur duidelijk uitgesproken. Nadat gisteravond groep A (de dag-brigade) ge stemd had, waren gekozen de heeren Duyts, Dorksen, Winters, J. de Jong en Kraats, de laatste bij herstemming. Uit deze samenstelling van het hoofdbestuur kan een sterkere vak-actie verwacht wor den. Do onder de leden hcerschende stem ming wordt gekenmerkt door een vroe ger genomen besluit, welks strekking was, zich voortaan met verzoeken enz. van den Bond rechtstreeks te wenden tot den Bur gemeester, met voorbijgaan van den hoofd commissaris. De nieuwe effectenbeurs Ie Amsterdam. Naar de „Tel." verneemt, heeft het be stuur van de Vereeniging voor den Ef fectenhandel een brief gezonden aan B. en W., waarin het voorstelt, een stuk van het Beursplein, dat liet wcmscht te be zitten, teneinde het ontwioipen nieuwe beursgebouw der vereeniging, ter ver fraaiing van den gevel, van een uitsprin gende portiek te voorzien, te ruilen tegen een strook grond van gelijke oppervlakte, wolke zal kunnen dienen om1 do Papen- Hij deed een stap naar Kaar toe enkeek haar onderzoekend in de oogen. „Ik kon geen geen meisje tot vrouw vra gen, toen ik niets bezat." Zij zweeg stil. „In al die jaren, dat n wachten moest, zou er misschien een ander gekomen zijn, dien jo meer liefhad." Ilij sprak met met overtuiging. „En hij kon ook iemand ontmoet heb ben, die hij liever had,"l zei ze guitig Met een hartstochtelijken uitroep trok hij haar naar zich toe. „Geef mij een kus,"' commandeerde hij II. „Er bestaat geen reden om langer te wachten, is het wel?" vroeg hij plotseling Zij drukte haar hoofd tegen zijn schouder. „Dus zal hot spoedig zjjn?"! vroeg hij kort. „Ja. En 0! hbo kan je zoo wreed zijn om dat ellendige geld alleen! jWïj moe ten nu naar binnen gaan. Maar wat zal nicht zeggen?" „Ik zal trachten haar te kalmeeren.'l „En ol als ik het parlementslid gemist heb." „Het parlementslid?"' vroeg hij verlegen „O, ja, hij zou komen. Je zult toch' geen aanval op hom wagen?"1 vroeg hij, met den vinger' dreigend. J „Is hij niet getrouwd?"1 vroeg zij pla gend. brugsteeg van, 3 meter tot 6 meter te ver broeden. Bescherming van eigen nijverheid. De heer J. S. M.(euwsen) schrijft in I)e Middenstandsbond" over do bescher ming van eigen Nijverheid. De heer M. wijst er op, dat bij de vergemakkelijking van het verkeer een invasie van vreemde stoffen plaats vond, die de voorkeur ver wierven boven de uitstekende Hollandsche Zoo ging het bijvoorbeeld met de laken industrie hier te lande, met name in Lei den ©n Tilburg. Door het geheele land waren de voortbrengselen dezer nijverheid bekend en vermaard, want beter product werd op de geheele wereld niet ver vaardigd. En zie nu eens, het moderne verkeer brengt buitenlanders in ons kleine landje en omgekeerd, bezoekt de reeds van het begin der jaartelling, reislustige Nederlan der, het buitonland. Nijverheidsproducten, welke men nooit te voren gezien had, komen ons onder de oogen, de mode hoe exentriek dikwijls zij ook is spreekt ook een woordje mee, en allengs ziet men het vreemde product zijn intrede doen. De mode, geëxploiteerd door bekwame handelslieden, heeft toestanden in het leven geroepen, welke, nader bekeken, on duldbaar zijn geworden. Wij noemden hierboven de groote repu tatie, welke do Nederlandsche lakenindus trie bezeten heeft. Doch ziet, daar komt de mode en brengt over bijna geheel Europa de overtuiging onder het publiek, dat de ©enige goede lakensche of bukskinsche stoffen uit En geland en Schotland moeten komen. De eigen industrie ligt te gronde mis, alleen moet er wat hocus pocus ver kocht worden, om de menschen het Ne derlandscho product te doen blijven koo- pen. Want met de mode werd toch hetgoedo fabrikaat van onze nijVeren niet op één maal tot slecht prulwerk gedoemd. Interen- doel, men spande zich nog meer in dan vroeger, zocht een afzetgebied in andere landen, met het gevolg, lat alle weefge touwen in vol bedrijf zijn en men geen handen genoeg heeft om alle bestellingen uit te voeren. Tot zoover is alles in den haak, en heter bewijs voor do goede werking van vrije concurrentie op de wereldmarkt zou men moeilijk kunnen vinden. Doch nu komt de hocus pocus De Engelsche handelaar koopt het in alle opzichten uitstekende Holland sche product. Hij vindt het zelfs mooier en beter van kwaliteit, in verhouding tot den prijs, dan zijn eigen Engelsche stof fen. En wat doet de slimme Engelsche zakenman? Hij verkoopt gewoonweg het Hollandsche product, dat hij eerst in En geland invoerdeals echte, onvervalsch- te Engelsche stoffen, en het Nederland- „Den laatsten keer, dat ik hem zag, niet."' Zij traden de balzaal weer binnen en dansten in de rij mede. „Waar komt een oude man al niet toe. Ik ben bijna zeven en dertig, weet je dat wel?"1 fluisterde hij. „O, kijk toch eens. Zij bespieden ons allemaal. Is er iets aan mijn toilet niet in 01de? En mijn Kaar?"! Zij maakte een haastige beweging naar lieur haar, doch liij hield haar kleine hand tegen. Een donkere blos trok over zijn gelaat. ,,'t Is in orde, hoor„V zei hij. „Wij zul len dansen tot waar jo nicht zit; daar zal ik jo even alleen laten om onze gast vrouw te gaan complimenteeren. „Wij zijn oude vrienden," zei hij1 tot Framboise's nicht. „Excuseer haar lange afwezigheid. Wij hebben een wandeling door den tuin gemaakt.1-' En hij maakte een buiging en verliet de beido dames. Framboise's oogen volgden hem vol be wondering. Bij de gastvrouw gekomen was hij wel dra hot middenpunt van een lachend groepje. Zij sloeg nauwkeurig zijn gees tige, donker-grijzo oogen. gade en zag met smart hoe grijs zijn haar geworden was. Haar nicht zag dien blik en ook hoe een traan liaar langs do rose wangen liep. „Is h\j nog niet gekomen? Het parle mentslid bedoel ik,"' zei Frantjoise, COURANT.

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 5