Ho. 13476 63**'Jaargang Dinsdag 6 December 1910 De ïïeidemolen. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs por kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25 franco per post fl. 1.65. 1 t Pïjjs per week: Voor Schiedam on Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cént. I Abonnementen ,worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het Bureau bezorgd zijn. Bureau: Lange Haven No. 141 (hoek Korte Haven). Prjjs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cent per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement- op voordeelige voorwaarden., Tarieven hiervan zijn gratis aan bet Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond, verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan bet Bureau te voldoen. I voor de Redactie No. 123. Interc. Telefoon j voor de Administratie No. 103. BUITENLAND. Schiedam, 5 Dec. 1910. ENGELAND. Zatenlag is een cleel der Lagerhuisverkie- xingen gehouden, waardoor, zooals de re geering hoopt, liet Engelsche volk blijk zal geven, dat het de' beperking der rechten van het TJoogerhuis, geliik die door de re- gceiing zijn voorgesteld", noodzakelijk acht voor een vruchtbaren parlementairen arbeid in democ'nitischen g'cest, Gister-(Zondag)nacht, om half drie was de uitlag aidu» bekend: Gekozen 51 liberalen, 62 unionisten, 7 leden der arbeiderspal tij en fi Redmon disten (Teren). Daarvan wat en /onder oppositie gekozen 13 liberalen, 27 unionisten en -1 Redmondisten. De liberalen wonnen vier zetels, o. a. een te Rochester, een te N. W. Manchester, waar de prolec- tionnist Bonar Law is gevallen en de Lon- densche zetel Peckham. De conservatieven hebben de zetels veroverd te Ashton-under- Lyne, te Darlington, te Zuid Salford, te Wan i.ngton, te King's Lynn en te Wigan, vyaar de candidaat der arbeiderspartij is ge vallen. De herkozen liberalen hebben met dikwijls sterk vei minderde meerderheden ge wonnen. De volgende ministers zijn herkozen Birrel en Hol)house te Bristol, Masterman te Noord West ham, Macnamara te Noord Camborwel, Isaacs te Reading, laatstgenoem de met een meerderheid van slechts 99 stem men. De unionisten hebben zoo geeft con Reutertelegram den indruk weer, Zaterdag niet, het succes behaald, dat men verwacht had, maar als de verhouding van hun winsten blijft bestaan, zal het gevolg daar van zijn, dat de regeering, waarschijnlijk ten gevolge van hun berusting, in een nete lige positie zal gei aken. De liberalen ver heugen zich over do vermindering der unio nistische meeulerliodon to Birmingham en over de standvastigheid hunner partij te Londen on te Manchester, maar wat hun vooral reden tol juichen geeft, is do neder laag van den protectionist Bonar Law, een wakker voorvechter van de tariefhervorming- beweging, die een veiligen zetel in Londen opgat om te Manchesier voor zijn zaak te stiijden. Over het algemeen valt in dezen verkie zingsstrijd een buitengewone gelijkenis op te merken mot de i.n Januari 1.1. behaalde meer derheden, ofschoon een aanzienlijke vermin dering in het totaal der uitgebrachte stem men moet worden geconstateerd. Verschei dene kiezers verhuisden naar nieuwe dis tricten en konden hun stem niet uitbrengen. Ook het vochtige weer en de koude belette een mime opkomst der kiezers en waren me de oorzaak, dat zich op sliarat geen levendige tgonecltjes afspeelden, zoodis gewoonlijk. 'lAUeen uit Lincoln wordt melding ge maakt van onlusten, die daar moeten zijn voorgevallen naar aanleiding van een rede voering, welke door minister Churchill op don dag der verkiezing wilde houden. De partij gangers van den rmionistischen candidaat slaagden erin door luid geschreeuw hem het spreken onmogelijk te maken. De reeds door politieke hartstochten beroerde menigte getaakte daardoor nog meer in opwinding en vechtpartijen waren weldra liet gevolg. Overal hadden straatecvechtcn plaats en er werden heel wat bebloede koppen gesla gen voor de politie ten langen leste in staat bleek de orde te herstellen. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. denten drongen het gebouw der medische faculteit binnen eu vernielden de ruiten; en het meubilair. Botsingen hadden plaats tusschen sta kende en nog college loopende studenten, waarbij twee gewonden vielen. De rector heeft de Kerstvacantie inge trokken. D u i t s c h 1 a n d. Keizer Wilhelm heeft weer iets gedaan, wat hem in het vrijzinnige deel der pers hoogst kwalijk wordt genomen. Hij hoeft gratie verleend aan de twee oer-adellijke Bonner studenten, v. Quistorp en v. Fm- ckenstoin, die in hun militairen diensttijd oen burgerlijken medestudent, die toen echter als onderofficier hun meerdere was, op zijn kamer overvielem hem met koud water overgoten en zoo afranselden, dat hij ernstig verwond werd. Do beide graafjes waren 'door den krijgs raad tot de ongewoon lage straE van acht dagen gevangenis veroordeeld. De keizer heêft hun nu gratie verleend en de ge vangenisstraf in vestingstraf veranderd. liet „Berliner Tagcbl." maakt naar aan leiding daarvan de volgende scherpe op merkingen: „Niemand is zeker zoo wraakzuchtig of wreed, om den jongelui te misgunnen, dat de dreigende gevangenis voor hen geslo ten zal blijven. Maar de vraag dringt zich toch op, wat er gebeurd zou zijn, wanneer twee onderofficieren, goheeten v. Quistorp on V. Finckenstein, door een burgerlijken mindere 's nacht." net een be zoek waren vereerd, met knuppels beweikt en gekwetst. „Het recht van gratie is oen sctioone zaak, maar hot komt geregeld slechts aan de „odelsten" len goede, terwijl er voor de zoogenaamd minder edelen weinig van overblijft. Ronduit gezegd^ de begenadi ging van de beide Borusseri is een fout, zoo gioot als slechts .denkbaar is. „Zij zal do algemoene opvatting beves tigen en veisberken, dat in Pruisen aan een aantal hoogadellijke families zoo goed als alles geoorloofd is en dat de zware straffen slechts zijn uitgevonden voorliet gemeene volk dor arbeider» en burgers." België. Tiet eenigc bulletitn, dat gisteren door de doctoren, werd afgegeven luidt: „Do Ko ningin heeft verscheidene uren geen koorts gehad. De toestand dor zieke blijft good." Het laat zich aanzien, dat, zoo de beter schap blijft aanhouden, zooals alles doet lio'- pen, er weidia geen bulletin meer zal «orden gegeven. Roman naar het Duitsch van OSWALD BERGEN ER, 43) „Dat is ef eeit waarmee gij voorzichtig ve/en moet," zei hij op eigenaardigen toon. „Zoo?" zei Hagenloh steeds op denzelfden kahnen toom „Ja, ja dat hij zijn vrouw in 't gml gebracht hoeft en zijn dochter in liet .ongeluk heeft gestort, dat werpt geon best licht op hem. Maar voor zoover ik hem ken, schijnt het mij toch, dat er wel met hpni is om te gaan. Ilij lijkt mij een ruwe maar, geenslechte kerel. Zijn hoofdgebrek is dat hij te veel drank gebruikt." De wetkman bleef staan, keek naar den grond en scheen os er die woorden na te denken. Toen liep hijneer door. „Een vriend is hij niet van u," zei hij, ..dat kan ik wel zeggen. In de dorpsherberg heeft hij verteld dot gij hem in het bosch betrapt hebt en nog wel juist.' op de plek van don moord. Daar moot gij, zoo schijnt iet,wat tegen hem gezegd hebben, dat hem kwaad heeft gemaakt. Want hij sprak niet vriendelijk over u. Dat-wil ik u tenminste zeggenwees voorzichtig met hom. Dat hij mijn zwager is, kan mij niet beletten u te wnaischuweu." •Da man zag.vluchtig en schuw om, als vreesde hij, dat in het kreupelhout iemand hem beluisterde.' „Gij moet voorzichtig zijn," zei do oude 0 nogmaals. - re Spanje. Men seint uit Satagossa, dat aldaar de studenten in" staking zijn gegaan. Ze eischen het ontslag van den rector. Wilde tooncelen vielen gisteren voor. De stu it a 1 i In het financieel overzicht, Zaterdag jn de Kamer voorgelezen, werd medegedeeld, dat de ontwerp-begrooting ^>cn overschot aanwijst van öD/» millioen lire. De uit gaven voor het legerbeheer zijn 15 mil lioen hooger gewórden tengevolge van de verhooging der prijzen, van de levensmid delen en der arbeidsloonen. Voor sche- penbouw wordt 11 Vs millioen meer ge vraagd, voor scheepvaartpremiëri 4 mil lioen minder. De buitengewone uitgaven worden ge raamd op 39 millioen voor het dienstjaar 1910/1911 en op 41 millioen voor 1911/ 1912. Er zal geen nieuw buitengewoon krediet- voor het leger worden aange vraagd, behalve 'de 50 millioen, die van 1912/1913 af besteed zullen worden voor de hervorming van de veldartillerie. goedkeuring van de politiek der regeering beteekent. Vervolgens gaf de grootvizier, Hakki pasja, een overzicht van do binnen- en buitenlandsche politiek van Turkije, en klaarde daarbij, dat de Fransche leening mislukt was, omdat van Fransche zijde waarborgen geëisebt werden, die de regec- ring niet kon toestaan. Deze kwestie heeft echter geen nadeel gedaan aan de tradi- tioneole goede betrekkingen tusschen de twee staten. De grootvizier wees op de noodzake lijkheid om vriendschappelijke betrekkin gen te onderhouden met Frankrijk en En geland, wier vriendschap1 van hooge waar de is voor Turkije. „Wij staan in goede be trekkingen tot alle mogendheden," zoo zei do grootvizier, „en nemen dezelfde hou ding aan tegenover de triple entente als tegenover hei, Drievoudjg Verbond." Ver der noemde hij het onjuist, dat er een militair verdrag» met Roemenië zou zijn gesloten. Marokko. Aan den heer Leo Weil, vertegenwoordi ger \oor de Banque de Paris en Nederland in de Marokknansche Staatsbank is het tabaksmonopolie toegewezen tegen een jaar- lijksche pacht van 321,000' domos. De Portugeesche Burnay-gtoep bad inge schreven \oor 303,000 douros. Nader verneemt men nog dat de Neder- landsche groep, die hierbij betrokken is, be staande rut de Nederl. Handelmaatschappij, Hope Co., en de Amsterdamsche Bank, in den Raad van Beheer over dit, tabaks- monopolie, door een Hollander zal worden vertegen woord igd Loen worden belast met de samenstel ling van het ontwerp eeïier grondwet De vertegenwoordigers verklaren, dat de samenstelling der commissie hen niet bevredigt Men heeft geen enkelen vertegen woordiger v,an bet. volk erin benoemd, doch slechts prinsen en .ambtenaren. Ze zullen slechts een repetionnaire constitu tie maken,, en do toestand zou, daardoor nog veel slechter worden, dpn tpvoren. De vertegenwoordigers eischen derhalve deelneming v,an het volk aan de redac tie van het ontwerp."-1 Zij -hopen, dat de Hemelsehe R,aad hen in deze actie zal steunen en ze vr.agen aan de provinciale vergaderingen hen sterker dan ooit steun te verleenen. 1 BINNENLAND. Tan het Hof. II. M. de Koningin-Moedei' woonde gis- terenvoonniddag de godsdienstoefening bij in de groote kerk te 's-Hage, onder gehoor \an ds. J. J. v. d. Broek, emeritus-predi kant. And lëntles De gewone audiëntie van den minister van landbouw, nijverheid en handel zal op Woensdag 7 December a.s. en van den minister van oorlog op Donderdag 8 De cember eerstkomende niet plaats hebben. Servië. Minister-president Pasitsj heeft, besloten zich wat minder met de politiek te bemoeien on van zijn ministerschap afstand te doen. De koning heeft reeds zijn benoeming tot staatsraad, welke als voorwaarde voor zijn aftreden werd gesteld, onderteekend. De strijd om zijn erfenis is reeds in vollen gang. De oud-radicalen villen Stojan Pro- tits j als kabinetschef zien, die tegelijkertijd minister van binnenlandsche zaken zal wor den. Tusschen de beide partijen der regee rt ngsmoei dorheid, de oud- en de jong-radi- calen, bestaan echter zoo groote verschillen \an politicken en persoonlijken aard, dat de vorming van een coalitieregering op bijna onoverkomelijke moeilijkheden zal stuiten. De jong-radicalen willen ook van een kabinet Protitsj niets weten. Turkije. De Kamer heeft gisteren het adres van antwoord op de troonrede aangenomen. De spreke ra va,n alle partijen wezen er op, dat het aannemen van dit adres geen „liet is nu eenmaal zoo met hem, hij kan geen jachtopzieners verdragen." „Daarom heeft, hij natuurlijk ook den hout vester Wiesen rei ter neergeschoten," zei Ha genloh zonder dat er iets in zijn stem veran derd was. Ilij keek- echter steeds scheip naar het gezicht van zijn metgezel. De/e greep plotseling ontsteld naar zijn keel alsof een hevige benauwdheid hem overviel. „Wel voiduivekl!" zei hij on keek daar bij weer naar liet kreupelhout alsof hij van die zijde een gevaar vreesde. „Dat is wat kras om dat Too te zeggen, meneer de op zichter." Op hetzelfde oogenblik klonk or in hot kreupelhout gcdruisch. Takken braken en men hoorde duidelijk dat zich iemand haas tig verwijderde. De gestalte die do oude man Vreesde dat te vooischijn zou komen, kwam niet, maar beiden, Hagenloh en hij, begrepen wie daar in het hout luid gezeten. liet geruisch verwijderde zich s'eeds verder. Hagenloh luisteide er met aandacht naar. Teen liep hij hoofdschuddend vcr'er. Nadat ze geruimen tijd zwijgend voortgegaan wa ren, zei Lehmtmn met gedempte, onrus tige stem: „Knurihahn is van morgen al in de vioogte in de herberg bij den kruisweg ge weest." Hagenloh haalde do sclioudeis op en keek somber voor zich heen. Zoo kwamen zij bij de andere arbeiders, die ophen wachtten bij de plek waar het werk moest, beginnen. - V. Dien avond kreeg Gisola het plotseling in den zin om, toen het al donker was, nog even naar den tuin te gaan. Zo zei, dat ze nog iets dringends moest doen, dat ze over dag vergeten had. Het duurde vrij lang en do familie vi oog zich ondertusschen af of het niet verstandiger van Gisela was ge weest om overdag die dringende dingen af te doen. Maar 't werk in den tuin had haar blijkbaar geen kwaad gedaan, want toen zij eindelijk weer binnen kwam, zag ze er fris schei' dan ooit uit en haar wangen waren hoog rood. Haar oogen schitterden on van haar gehecle wezen straalde een gtoote blijd schap uit. Door den hollen weg liep ondertusschen een mannengestalte voort. Hii was uit don tuin bij den molen gekomen en ging weer terug naar de herberg aan den kruisweg. Hagenloh was liet, die vergenoegd voort stapte, tevreden dat zijn rendez-vous met Gisela zoo goed was nfgeloo]>on. Hij maakte een kleinen omweg en vei meed het hutje van Knurrhahn. Vermoeid van zijn uitstapje kwam hij in de herberg terug. Den volgenden morgen was het al weer vroeg dag voor hem.- Terwijl hij naar de plaats waai' gewerkt weid liep, kwam het tusschen den'ouden Lehmann en hem nog eens tot een gesprek. ,iEr zijn er twee geweest," zei de oude in gedachten, meer tot zióh-zelf dan tot Hagenloh. „Twee? Waai?" „Bij'den moord in het, bosch." „Op houtvester Wiesenreiter?" „Hoe weet jo dat?" Do oude lachte even. „Dat weien ze allemaal en daarover kan Mexico, Ondanks de officieelc tegenspraak houdt du Londemsche „Times" vol, dat de opstand in het noorden aan de regeering veel last veroorzaakt. Er is heftig gevochten en de bevolking steunt do opstandelingen. Zondag zouden bij Pedei nnle» 100 opstandelingen en 40 soldaten gevallen zijn. Er schijnt evenwel geon kwestie va.n te zijn, dat de regeering het onderspit zou moeten delven. C h i .n a. De reorganisatie van het Hemelsclie rijk in een grondwettigen staat heeft heel wat voeten in de aarde. Thans is er een nieuwe agitatie ontstaan naar aanleiding van het samenstellen der constitutie. De vertegenwoordigers van het volk, die het edict hebben verkregen, waarbij het par lement tegen 1913 wordt bijeengeroepen, en die te Peking zijn gebleven, hebben aan de provinciale vergaderingen telegra fisch het regeeringsliesluit meegedeeld, waarbij de hertog Tsai-Tsé en, prins Poe- icder openlijk spreken. Ik zeg Rat zoo, om dat ik weet dat ge u voor die geschiedenis zoo interesseert. Ik weet niet wie de een ge weest is en ook niet wie de ander maar ik zeg dat zoo maar. De geschiedenis gaat mij overigens niet aan." Dat laatste zei hij zachter en keek daar bij om zich heen, als dreigde er weer ge vaar van luisteraars. Maar ditmaal bleef het »til in de .struiken. Eenigcn oogenblikken stond hij »til en luisterde scherp. Toen zei hij schertsend, maar toch met gedempte stem „Niet lang na den moord is een arbei der, Kukuk heette hij, uit het heidedal ver dwenen. Later te hij in dienst getreden op het landgoed Eulenhorst. En daar is hij mis schien nog." Hagenloh had met aandacht en verbazing geluisterd. Ilij liet echter niet blijken hoe hem die mededceling interesseerde en knik te slechts. Do oude Lehmann begon daarop snel te praten over den grijzen eigenaar van Eulenhorst, die een zonderling was. - Tegen den middag werd het mistig en dikke nevelstiepen hingen in hot bosch. Het was er vies en onaangenaam. Hagen loh ging niet naar de herberg om. er koffie le drinken, hij zou daardoor in den namid dag wat eerder klaar zijn. Hot was daardoor vroeger dan gewoonlijk toen hij naar de herberg terug kwam. Zijn kamer was boven aan den voorkant van het huis. Het raam stond wijd open cn do gordijnen waren ter zijde geschoven zoodat hij op eenigen afstand van het. voet pad in zijn kamer kon zien. Tot 7,ijn verbazing waren er twee perso nen' in zijn" kamer. Voor de kaohel lag Pechlena op de knieën, bezig die aan te Ridderorden. Bij Kon. besl. van 3 -dezer is Wl J. Meindersma, adjunct-commies le klasse tei provinciale griffie van Friesland, te Leeuwarden, benoemd tot ridder in do oide van. Oranje-Nassau. J. H. Ellas, f In den ouderdom van 73 jaren overleed te 's-Gravenhage de oud-referendaris van het Departement vaii Koloniën, de heer J. II. Elias. P. loosjss. f Te Haarlem is overleden, na een korte ziekte, de heer P. Loosjes, voorheen eige naar van de firma terven Loosjes Zn. De overledene werd op 1 September 1836 te Haailem, geboren, en is dus 74 jaar oud geworden. De heer Loosjes heeft zijn heele leven lang een groote werkkracht getoond. Nog thans was hij directeur van de Teyler's stichting, penningmeester jvan de afdee- ling van het Nut, bestuurslid van Weten en Werken, en verder bekleedde hij tal van bestuurs betrekkingen aa.tr de stichtin gen der Doopsgezinde gemeente. Zijn overlijden zal in breeden kring worden "betreurd. maken. En achter liaar stond, met nieuws gierigen blik op haar neerkijkend haar va der, de lange gestalte van Peter Knurr hahn. De man draaide zich daarna om en keek dc kamer rond, blijkbaar met groote belangstelling. Hagenloh verhaastte zijn schreden, lieg om het huis, ging de achterdeur binnen en-kwam zoo op zijn kamer. Juist toen hij de trap op ging, zag hij Peter Knurrhahn in do ge lagkamer verdwijnen, deze was nog juist bijtijds naar beneden gegaan. Pechleaia was echter nog op zijn kamer en deed kolen in do kachel. Haastig deed zij daarop de kachel- ucur dicht en ging schuw <le kamer uit. llagcnloh trok zijn natte jagersjas uit en lling die bij de kachel. Hij schoot een ge makkelijk kamerjasje aan, sloot het raam en zette zich neer in den hoek van de sofa, onder tal van geweren en hoorns, het eigen dom van den waard, waar deze zeer ti'otscli op was. Stil was het in'huis en buiten hoorde hij ook geen gerucht. De vensters besloegen spoedig, zoodat hem allo uitzicht op den bosch weg weid benomen. In diepe gedachten verzonken zat hij uit ,te rusten van zijn taak. Zoo verdiept was hij in beschouwingen over den arbeider Ku kuk, die op Eulenhorst moest zijn en van vien Lehmann hem daar straks verteld had, dat hij niet hoorde dat Lena op de deur klopte. Na herhaald tevergeefs kloppen, deed het meisje de deur open en trad bin nen met een bord dampende soep, een stuk ham en een flesch bier. (Wordt vervolgd.) J SCHIEDAMSCIIE CO .RI N „Ja."

Schiedamsche Courant | 1910 | | pagina 1